Pálmafa Project

Banános zabpelyhes kókuszgolyók

Ez egy 2 in 1 azaz kettő az egyben édesség és ez véletlenül alakult így.

DSCF9409

Útisütiket készültem gyártani síelés előtt, még hozzá egy almás zabkekszet és a már korábban megosztott aszalt gyümölcsös trüffelgolyókat. A keksz pikk-pakk el is készült, de mivel kókuszlisztes, ezért úgy ítéltem meg, hogy morzsálódni fog picit, meg amúgy sem túl nagy mennyiség, mi lenne ha összehoznám a két desszertet. Úgyhogy fogtam a kekszeket és széttrancsíroztam egy tálban és már adtam is hozzá a többi gyümölcsös hozzávalót és a végeredmény olyan finom lett, hogy hű meg a ha, így muszáj megosztanom veletek is. Pici energiabombák, jó szolgálatot tettek a havas lejtők meghódítása előtt, közben, után…

Azóta már még egyszer elkészítettem, volt aki azt kérdezte, hogy marcipános-e? Pedig azt nem is látott még messziről sem ez a csemege, és amúgy sem vagyok marcipán rajongó, de talán ahogy a banán találkozik a kókuszlisztes kekszmorzsával, az ad neki nagyon haloványan ilyen háttérízt. Az első adagot amúgy karobporba hempergettem, a második lett a kókuszos, mindegyik szuper.

DSCF9413

Persze nem muszáj kekszet sütnötök  hozzá, (bár érdemes), de ha van otthon bármilyen bolti kekszetek vagy maradék piskóta, esetleg kissé félresikerült vagy már száraz sütemény és némi banán vagy más érett gyümölcs, akkor már nyert ügyetek van, ha rátok tör a nassolhatnék, vagy vendégek toppannak be. Mindenki imádni fogja!

Hozzávalók:

16 db zabkeksz

Ha nem boltit használtok, süssetek ilyet:

10 dkg zabpehely

10 dkg kókuszliszt (más liszt is jó)

1 db közepes alma

3-4 evőkanál nyírfacukor v méz

5 dkg vaj

1 db tojás

1 mk fahéj

fél teáskanál sütőpor

fél teáskanál szódabikarbóna

1 csipet só

Golyók összeállításához össz. kb. 2,5 deci folyadék:

1 db érett puha banán

5 dkg aszalt áfonya

1 db (vér)narancs leve + pici víz ha kevés lenne a narancslé

Hempergetéshez: 5 dkg kókuszreszelék v étkakaópor v karobpor

Keksz elkészítése: A sütőt előmelegítettem 180 fokra, egy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

Egy tálban összekevertem a lisztet, a zabpelyhet, a szódabikarbónát, sütőport, fahéjat, csipet sót. Egy másikban a puha vajat a tojással és a cukorral, majd ezt a liszthez öntöttem, majd hozzáreszeltem az almát. Alaposan elkevertem és egy evőkanállal kis adagokat tettem a tepsire. Kb. 15 perc alatt mindkét oldalukat arany barnára sütöttem. Kivettem hűlni hagytam, majd szétmorzsoltam a kekszeket egy tálban.

A golyók összeállítása: A banánt, a narancs levével és az aszalt áfonyával összeturmixoltam. A kókuszlisztes zabos kekszmorzsa 2,5 deci folyadékot vett fel, de ez más típusú keksznél változhat. A turmixot a morzsához öntöttem és alaposan összekevertem, és ezen is átmentem még egyszer a botmixerrel, sűrű formázható masszának kell lennie. Ha túl híg lenne, itt még adhattok hozzá kakaóport, plusz zabpelyhet, darált diót stb. Ha túl sűrű akkor pici folyadékkal vízzel, kókusztejjel pedig hígíthatjátok. Kb. dió nagyságú gombócokat formáztam belőlük és kókuszreszelékbe hempergettem őket. Azonnal fogyasztható, de hűtőben is napokig eláll.

DSCF9410

 

Narancsos répás hajdinalisztes muffin

Gyorsan kellett valami magammal vihető nyalánkság, és ezer éve nem sütöttem muffint, amúgy meg répatortára vágytam, és dió ehetnékem is volt, de liszttel kevésbé agyontömött desszertet szerettem volna, és ez sült ki belőle.

DSCF9394

Palacsintán kívül asszem még nem sütöttem hajdinaliszttel, ezért is került bele a dió kiegészítésképpen illetve egy pötty baracklekvár a tetejére. Az eredeti recept dió helyett kókuszlisztet írt egyébként, de én jobban csípem a diót ilyen sütikébe.

A hajdina most is jól teljesített, sőt sokkal jobban, mint egy nehezebb teljes kiőrlésű liszt, ahol masszívabb, sűrűbb lesz azért a tészta szerkezete. Itt viszont megmaradt a szaftos állaga, igaz, ez a nagyon apróra reszelt répának is köszönhető persze.

Gyorsan meg volt, elfogyott, finom volt, nem esett szét, hmm ha nem cipelitek magatokkal, akkor lekvár helyett kenhettek a tetejére mascarpone-t vagy sűrű görög joghurtot és akkor tényleg répatorta jelleget ölt és Nyuszika is örülni fog.

DSCF9396

Hozzávalók 12 db-hoz 2 decis bögrével mérve:

1,5 bögre  hajdinaliszt (más liszt is jó természetesen)

1,5 bögre apróra reszelt répa

4 evőkanál darált dió

1 citromreszelt héja

fél bögre nyírfacukor

2 db tojás

3 dkg vaj

1 bögre narancslé (nálam fele narancslé-fele kókusztej)

1 mokkáskanál fahéj

2 teáskanál sütőpor

1 teáskanál szódabikarbóna

csipet só

pár szem aszalt gyümölcs, csokidarabok ízlés szerint

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, a muffintepsit kibéleltem muffinpapírokkal.

A lisztet a darált dióval, citromhéjjal, sütőporral, szódabikarbónával, csipet sóval, fahéjjal, néhány szem aszalt áfonyával egy tálban elkevertem.

Habosra kevertem a vajat a cukorral és a tojással, majd hozzáöntttem a narancslé-kókusztej kombót is. A répát apró lyukú reszelőn lereszeltem, majd ezt is a vajas keverékhez szórtam, elkevertem, végül az egészet a liszthez öntöttem, gyorsan összeforgattam és 3/4-ig feltöltöttem vele a muffintepsi mélyedéseit, a tetejükre tettem egy-egy kiskanál baracklekvárt, majd kb. 20-25 perc alatt megsütöttem őket. Tűpróbával ellenőriztem, hogy átsültek-e. Hűtés után fogyaszthatóak, de langyosan is lecsúszott egy  példány….

Forrás: http://powerhungry.com/2008/01/buckwheat-coconut-flour-carrot-muffins/

Mákos aranygaluska vaníliasodóval

Hétvégén, magyaros babgulyás után mi más lehetne ideális desszert, mint az aranygaluska? Dió helyett mákkal. Is… Fent van már a blogon a tészta receptje, ez is pont úgy készült, csak duplán, egy tepsi diós, egy tepsi mákos, mert én utóbbit kívántam. A sodóval is csak annyit variáltam, hogy a sima tehéntejes mellé, főztem egy kókusztejeset is, amihez előző este pár perc munkával gyártottam házi kókusztejet, így olcsó is, finom is, a maradék kókuszreszelék, pedig mehet más süteménybe, joghurtba, zabkásába.

A tányér méretét asszem kicsit benéztem vagy inkább a sodó mennyiségét…Neem, a sodóból sosem elég!

DSCF9302

Az aranygaluska receptje itt található!

Hozzávalók a sodóhoz:

1 liter kókusztej (cukrozatlan Cocomas sűrítményt használok vagy itthon készítem)

4-6 evőkanál nyírfacukor

2 evőkanál kukoricakeményítő

1 vaníliarúd kikapart belseje (helyette 1 csomag bourbon vaníliás cukor is jó)

4 tojás sárgája

A kókusztejből kb. 1,5 decit egy kis tálba öntöttem, a többit elkezdtem felforralni a cukorral és a vaníliával. A tojás sárgáját simára kevertem a keményítővel és a 1,5 deci kókusztejjel. Mikor a tej felforrt, folyamatos keverés mellett hozzáöntöttem a tojásos keveréket és megvártam, míg besűrűsödik és ismét forrni kezd, ekkor elzártam a gázt alatta és kihűtöttem.  A végén tehettek bele 2 evőkanál vajat is, ha selymesebbre szeretnétek, ezt én a tehéntejes sodónál alkalmaztam csak, mivel az zsírszegény tejből készült.

Másnap tálalás előtt, mikor a diós és mákos aranygaluskák kisültek, felmelegítettem a sodót is hozzá.

Gyümölcspuding útifű maghéjjal

Útifű maghéj a megoldás, ha pudingszerű gyümölcsös desszertre vágytok, viszont sokkal hamarabb elérhető vele a megfelelő állag, mint ha zselatinnal készült volna. És sokkal egészségesebb is…

20160207_122312

Régóta használom az útifüvet a konyhában, általában  a reggeli zabkásához szoktam keverni egy kanállal, vagy egy pohár vízbe csak simán. Biztos sokan ismeritek és sokan nem, mostanában egyre több helyen lehet kapni, másik neve indiai bolhafű, vagy ahogy időnként receptekben látom a hozzávalók között és kissé kiveri nálam a biztosítékot, az a psyllium husk elnevezése. Én biztos nem ugranék rá egy receptre se, amiben így szerepel valami, pláne mikor életemben először találkozok vele, de persze ezt lehet, csak én gondolom így.

Egyébként meg az útifű maghéj kiváló része lehet egy méregtelenítő kúrának, hiszen elsősorban a beleket “tisztíccsa”, ezért fontos sok folyadékkal bevenni, vagy utána leküldeni egy jó nagy pohár vizet vagy kettőt, mert nagyon magas a vízfelszívó képessége, és nagyobb %-ban nem felszívódó rostokat tartalmaz, így a belekben összeszedi a lerakódásokat, de mindezt kíméletesen teszi. Zselésedést idéz elő, éppen ezért ideális lekvárok, pudingok készítésekor is, utóbbi esetében így kikerülhető a zselatin használata.

Nekem nagyon bejött ez a banános, almás verzió, ami már nem turmix, de nem is lekvár, tényleg pudingos állaga van, nincs benne hozzáadott cukor, és bármit szórhattok még hozzá, kakaót, fahéjat, vaníliát, de persze kanalazhattok bele joghurtot is, nem lehet elrontani és mesés az íze.

Amúgy az útifű maghéjnak nincs semmi íze, és ember nem találná ki, ha nem tudná, hogy ebbe a pudingba ez lett keverve. Bioboltokban megtaláljátok bárhol, egy 10 dkg-os kiszerelés kb. 500 Ft, de hónapokig is eláll, csak 1-1 kiskanállal kell elfogyasztani belőle alkalmanként, de akár minden nap is lehet.

20160207_122619

Hozzávalók adagonként:

1 db közepes banán

1 db kisebb savanykás zöld alma

pár csepp citromlé

1 teáskanál útifűmaghéj

Tetejére: aprított mandula, kakaó, vagy fahéj

Mindent egy mély edénybe tettem, a banánt karikára vágva, az almát reszelve, ráfacsartam a citromot, megszórtam az útifűmaggal, és botmixerrel pár msp alatt simára turmixoltam.

Pohárba kanalaztam és hűtőbe tettem negyed órára, tálalás előtt megszórtam kakaóval és aprított mandulával.

Diókrémmel töltött fánk

A farsangi szezon legjobb nyitánya mi lehet más, mint a fánksütés. Ezer éve tervben volt az olasz cannoli elkészítése, és végre beszereztem barátném Viki Süss velem webáruházában a sütőformákat még decemberben, de valahogy tologattam magam előtt a sütögetést, mert a zöldségekkel még mindig jobb a viszonyom, mint a gyúrok, tekerek, hajtogatok, töltögetek, olajban sütögetek sztorikkal. De eljött a nap, mikor a holdállás is megfelelő volt, ahhoz, hogy rászánjam magam, az édesség utáni vágyam pedig a legjobb motiváció ilyenkor.

DSCF9249

A cannoliról annyit érdemes tudni, hogy egy szicíliai töltött fánkról van szó, többnyire krémes ricottával, tejszínnel, némi csokival, aszalt gyümölcsökkel illetve pisztáciával töltik meg és egy harapás után a mennyországban kerültök lélekben. Kívül ropogós tészta, belül édes krém, ennek ki tud ellenállni?

A tésztájába általában marsala bor is kerül, vagy helyette sima vörösbor, nekem egyik sem a konyhám része, így gyümölcslével pótoltam ezt, de rum is jó hozzá.

Az ünnepek óta most először kívántam diós sütit enni, így kreáltam hozzá egy kencét, ami durván veszélyes. Előre elkészítettem, de utána frankón el kellett a hűtő legmélyére dugnom, hogy ne járjak rá egy kis kanállal…

Ez egy kis adag, kb. 6 formához elegendő, bár ebből is van több méret, az enyémek elég nagyok 12,5 centi a henger hosszabbik felének a hossza, a rövidebb 9 cm. Duplázhatjátok az adagot, de egy személy egy kiadós ebéd után 1 darabnál többet nem igen fog leszuszogni. Reggelinél más a helyzet akkor lehet lecsúszik még mellé egy….gondolom persze csak….

DSCF9247

Hozzávalók:

12,5 dkg tönkölyliszt (fele-fele fehér és teljes kiőrlésű)

1 mokkáskanál étkakaópor

fél mokkáskanál fahéj

63 ml narancslé

1 ek nyírfacukor

1,5 evőkanál olaj(olívát használtam)

1 mokkáskanál almaecet

csipet só

Krémhez:

10 dkg dió

5 dkg túró

2 evőkanál natúr joghurt

fél narancs leve

3-3 db aszalt szilva és aszalt sárgabarack

1 evőkanál nyírfacukor

pár csepp citromlé

Fánkokat összeragasztani: 1 tojásfehérje

A krémhez a diót megpirítottam egy száraz serpenyőben pár perc alatt, majd ha kihűlt ledaráltam a nyírfacukorral együtt. A túrót villával széttörtem, hozzászórtam a felaprított aszalt gyümölcsöket, megcsorgattam a citromlével, narancslével, beleszórtam a diót és hozzákanalaztam a joghurtot. Alaposan összekevertem, ha túl sűrű lenne, lehet még joghurtot kanalazni hozzá, de semmiképp ne legyen folyós. Hűtőbe tettem.

A fánkhoz egy tálba szórtam a lisztet, a kakaót, a cukrot, fahéjat, egy csipet sót, beleöntöttem a narancslevet, ecetet és egy gombóccá gyúrtam, majd egy éjszakára hűtőbe tettem. Elég neki egy fél óra is, ha aznap szeretnétek kisütni.

Lisztezett deszkán pár mm vékonyra nyújtottam a tésztát, majd egy 10 cm átmérőjű fémdoboz tetejével korongokat szaggattam belőle, amit a cannoli formákra tekertem. Ahol összeragasztottam, az alsó tésztaréteg szélét megkentem felvert tojásfehérjével. A formára ne kerüljön, mert akkor sütés után nem jön le róla.

Egy edényben felforrósítottam közel két ujjnyi kókuszolajat, majd óvatosan belehelyeztem a formákra feltekert fánkokat. Mindegyik oldalán 2-3 perc alatt barnára sütöttem, majd egy lapáttal papírtörlőre emeltem őket és miután langyosra hűltek lehúztam a formáról. Itt kicsit izgultam, de simán lejöttek, nagyon óvatosan, alig megszorítva picit mintha megtekertem volna őket, közben a fém formák végét fogva az egyik kezemmel és így lecsúsztak róla. Ne hűljönek ki teljesen mielőtt lehúzzátok, mert akkor törhetnek.

A krémet vagy habzsákba töltsétek, vagy egy mezei nylonzacsi is megteszi, aminek vágjátok le a végét és abból nyomjátok a fánk mindkét felébe a tölteléket, úgy, hogy a belsejébe is egyformán jusson. Kiskanállal is működik egyébként a dolog, ha elég széles a cannoli.

Tetejére pici cukor és leül, hátradől, megesz, mosolyog.

Gluténmentes túrófánk

Akkor se mondjatok le a fánkról, ha gluténérzékenyek vagytok, vagy éppen most akarjátok száműzni a hagyományos liszteket az életetekből!

DSCF9227Fánkot sütni általában tönköly vagy grahamlisztből szoktam, ez volt az első próbálkozás gluténmentes liszttel és mivel hajdinából sütöm a palacsintát, ezért gondoltam a fánkhoz is megfelel. Kevertem rizsfehérjével, de ettől nem kell megijedni, volt itthon és kíváncsi voltam rá édességbe sütve milyen, ti nyugodtan készítsétek az egészet egyfajta lisztből vagy pótoljátok kukoricaliszttel, attól talán még ropogósabb is lesz a külseje.

Finom lett, frissen az igazi természetesen, ha sokat áll szárazabb lesz, de akkor több lekvárt kanalaztam a tetejére… Nem kell az ilyen típusú desszertektől azt várni, hogy olyan lesz, mint a fehér búzalisztes távoli rokona, ez nem is erről szól. Ha elhatároztátok, hogy tényleg változtattok az étkezési szokásaitokon, akkor próbálkozni kell többféle hozzávalóval, míg a nektek legmegfelelőbbre rá nem talál az ízlelőbimbótok. Uff. Szóltam. Süssetek fánkot, és élvezzétek a farsangi időszakot!

DSCF9225Hozzávalók kb. 15 darabhoz:

20 dkg túró

6 evőkanál hajdinaliszt

2 evőkanál rizsfehérje(helyette lehet rizsliszt, vagy kukoricaliszt)

2 tojás

1 evőkanál natúr joghurt

1 mokkáskanál szódabikarbóna

1 evőkanál nyírfacukor

csipet vaníliapor

csipet só

kókuszolaj a sütéshez

A túrót egy villával összetörtem, hozzákevertem a tojást, joghurtot, majd beleszórtam a vaníliát, sót, cukrot és a liszteket, szódabikarbónát. Ha túl száraz lenne a masszátok, mert ez függ attól, milyen lisztet használtok, tegyetek még hozzá pici joghurtot. Nem folyós, kanállal formázható állagúnak kell lennie.

Ezután egy serpenyőben felforrósítottam az olajat, majd egy evőkanállal beleszaggattam az olajba a fánkokat. Csapott evőkanálnyi mennyiséget egyszerre. Pár perc, míg mindkét oldala barnára sül, figyelni kell rá, mert gyorsan megéghet, ha túl forró az olaj.

Panna cotta gránátalmával

Kiadósabb ebéd után nincs is jobb, mint egy ilyen desszert. De miért nem csináltam én eddig még sosem panna cottát? Fogalmam sincs, pedig imádnivaló, 1 héten belül két alkalomra is elkészült.

DSCF9196

Először kis szufléformákba töltöttem, majd dermedés után tányérra borítottam őket, de megmondom az őszintét kicsit nyomi módon jött ki a formából…Persze a tetejére kerülő gyümölcsök ápolnak és eltakarnak, de legközelebb jobbnak láttam inkább poharakba tölteni. Ezekbe nagyobb mennyiség is fér ráadásul…

Készítettem tehéntejjel és kókusztejjel, utóbbi nagyon sokat dob rajta, attól lesz mennyei csemege szerintem, de ha a sima tejbe kókuszreszeléket szórtok, úgy is klassz lesz.

Télen a gránátalma ideális a tetejére, igazi vitaminbomba gyöngyszemek, de helyette fagyasztott bogyós gyümölcsökkel is megkoronázhatjátok.

DSCF9194

Hozzávalók 4 főre:

250 ml kókusztej

250 ml habtejszín

4 db lapzselatin

fél mokkáskanál vaníliapor v vaníliarúd kikapart magjai

3 evőkanál nyírfacukor

1 db gránátalma

A kókusztejet, a habtejszínt, a cukrot, a vaníliát egy lábosba öntöttem és összemelegítettem. Nem kell forralni, mikor éppen gyöngyözni kezd, el lehet zárni alatta a gázt. Ezalatt a lapzselatinra hideg vizet öntöttem. Mikor a tejes, tejszínes keverék felforrósodott, lehúztam a tűzről és a lapzselatinokat kicsavartam a vízből, majd a tejbe tettem őket és egy habverővel elkevertem. Mikor picit hűlt, poharakba töltöttem és hűtőbe tettem pár órára, míg megdermedtek.

Tálalás előtt megszórtam a gránátalma magjaival.

Aszalt gyümölcsös trüffelgolyók

Egy édes glutén-, laktóz-, tojásmentes sütés nélküli csemege, ami hozzáadott cukrot nem tartalmaz, igaz ettől még nem kalóriaszegény annyira, hiszen az aszalt gyümölcsök nem ebbe a kategóriába tartoznak. De arra tökéletesek ezek a falatok, hogy ha rátok tör a nagy januári diétában a nassolhatnék, hogy kielégítsétek az édesség utáni vágyatokat.

DSCF9165A recept eredetije tortaformában van sütve, úgy is finom lesz próbáltam, de akkor nagyobb a kísértés is, egy testesebb szeletet lekanyarítani…

Ez nálunk karácsonykor készült, és ahogy beleharaptam rájöttem, mire emlékeztet az állaga, még hozzá a zselés szaloncukoréra! Csak ez finomabb és több vitamint is tartalmaz… és akkor is ízleni fog, ha amúgy nem nagyon szeretitek az aszalt gyümölcsöket. A kesernyés karobpor szerintem kimondottan jó hozzá, de étkakaóport is használhattok.

Sokáig eláll, hiszen semmi romlandó nincs benne!

DSCF9161

Hozzávalók kb. 30 darabhoz:

15 dkg aszalt áfonya

15 dkg aszalt szilva

10 dkg datolya

5 dkg darált dió

1 narancs leve

3-4 evőkanál karobpor (étkakaópor is jó)

Az aszaltgyümölcsöket felaprítottam egy deszkán, majd tálba tettem, belefacsartam a narancslevet, beleszórtam a pirított, majd ledarált diót és egy botmixerrel alaposan összeturmixoltam.

A karobport egy tányérra szórtam, a masszából kis diónyi gombócokat formáztam vizes kézzel, majd meghempergettem a karobporban.

Forrás:http://www.receptmuves.hu/2012/02/aszalt-gyumolcsos-truffeltorta-tej.html

Mákos püspökkenyér aszalt áfonyával és csokival

Nem minden bejgli, ami mákos még karácsonykor sem. A püspökkenyér, vagy ahogy még többen ismerik gyümölcskenyér sokszor készült nálunk karácsonykor, főleg, mert a december elejéről megmaradt csoki mikulásoknak ilyenkor végleg bevégeztetett….

DSCF9149Pofonegyszerű a történet, bármilyen csoki, aszalt gyümi, dió, mogyi, mandula maradék van otthon azt nyugodtan szórjátok két kézzel ebbe a sütibe. Mehet bele fahéj, szegfűszeg, akár rum, variáljátok a liszteket is. Meló alig van vele, pár edénynél többet biztos nem kell mosogatni utána. Tudjátok mit szoktam mondani, keverem, kavarom, kisütöm kategória, amit mindenki imád. Kivéve, aki nem szereti a mákot…, én ugyanis most belecsempésztem azt is, és sajnos szembesültem vele, hogy a mákot lehet nem szeretni… Még ilyet! De hősök voltak az illetékesek és azért letolták, a csoki eladta úgy látszik. Viszont a mákrajongóknak nagyon ízlett, köztük egy alig 1 éves hölgyemény is elnyammogta boldogan, mind a 7 fogával.

DSCF9142Hozzávalók 2 decis pohárral mérve:

1 pohár natúr joghurt

1 pohár darált mák

2 pohár teljes kiőrlésű tönkölyliszt

1 és negyed pohár nyírfacukor

fél pohár kókuszolaj

2 teáskanál sütőpor

3 db tojás

1 citrom leve és reszelt héja

10 dkg aszalt áfonya (más aszalt gyümölcs is jó)

5 dkg legalább 70 %-os étcsoki

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, egy gyümölcskenyér formát kivajaztam és kiliszteztem.

Felaprítottam az étcsokit és az áfonyát.

Összekevertem a nedves anyagokat, a tojást a cukorral, a joghurttal, citromlével, majd az olajjal. Aztán a lisztben elkevertem a sütőport és a darált mákot, belereszeltem a citromot, majd beleszórtam a csokit és az áfonyát és az egészet egyenletesen összekevertem a nedves anyagokkal.

Beleöntöttem a formába és kb. 40 perc alatt megsütöttem, tűpróbával ellenőriztem, ha nem tapad rá már massza, akkor elkészült. Mikor kihűlt kiborítottam a formából és felszeleteltem. Sokáig eláll, nem szárad ki.

 

Gluténmentes lekváros linzer

Végre összejött egy jó linzertészta, ami gluténmentes, sokáig eláll és még puha is. Tudom, hogy a fehér lisztes linzerek inkább ropogósak, mint puhák, úgyhogy ne ahhoz hasonlót várjatok ezektől a kekszektől, de ígérem finomak és annál mi lehet fontosabb?

DSCF9025Ez úgy indult, hogy gyorsan sütök valamit, mert karácsonyi kekszre van szükségem, de azonnal izibe rögvest. De akkor már kísérletezzünk is, hátha sikerül katasztrófális, linzerekre abszolút nem hasonlító torzszülötteket kreálni, mivel ha “gyorsan” akarok sütni és olyan hozzávalókból, amik szerintem tuti jól működnek együtt, a valóságban nem mindig akarnak jól együttműködni… Ezért is szeretek jobban főzni, mint sütni, ott rugalmasabban variálhatom az alapanyagokat és a mennyiségeket, míg sütésnél ez necces lássuk be. De bátorság és próba cseresznye…

És lám, most nem így lett, mert siker, fény, csillogás, egész jóképű linzereket sikerült összefabrikálni, nem csak liszt, tojás sincs benne, házi lekvárral lettek megtömve és elfogytak, igaz mini adagot sütöttem. Úgyhogy rögtön célszerű megduplázni a mennyiségeket, ha nagyobb vendégseregnek készítitek. Elég egyféle növényi lisztet használni, én kevertem a rizslisztet és a hajdinát, de ezek külön-külön is alkalmasak lehetnek kekszek készítésére, mert nincs nagyon karakteres ízük.

DSCF9029Hozzávalók kb. 15 darabhoz:

15 dkg rizsliszt és hajdinaliszt vegyesen

5 dkg nyírfacukor

fél mokkáskanál szódabikarbóna

7 dkg vaj

fél deci citromlé

csipet só

Töltelékhez: bármilyen lekvár

A lisztet, szódabikarbónát és a cukrot összekevertem, elmorzsoltam a vajat benne, majd hozzáöntöttem a citromlevet, végül összegyúrtam. A citromlevet célszerű lassan adagolni, mert a liszt típusától is függ mennyi elég ahhoz, hogy összeálljon a tészta.

Fél órára hűtőbe tettem a tésztát, majd vékonyra nyújtottam és süti kiszúróval kiszaggattam a kekszeket, majd 180 fokra előmelegített sütőbe toltam, és 8-10 perc alatt megsütöttem őket. Miután kicsit hűltek, megkentem őket 1-1 mokkáskanálnyi lekvárral és összeragasztottam őket.

Forrás:ITT

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!