Az egyik legjobb tojásos étel, amit eddig ettem! Kényeztető villásreggeli is lehet, de tökéletes és könnyű étel vacsorára is. Pláne, ha a hagyományos burgonya helyett édesburgonyával készítitek.
Pár éve sütöttem ilyet spenótos változatban krumpli nélkül, az is isteni, de persze aki nem rajong a spenótért, annak hiába is áradoznék róla. A spanyolok eredetileg krumpliból készítik ezt az ételt, jó sok hagymával és kiegészítésként még kerülhet bele sajt, spenót, bármilyen fűszer, tényleg ízlés dolga.
Édesburgonyával szerintem finomabb és sokkal gyorsabb elkészíteni, hiszen nagyon hamar megpuhul, sőt mondok jobbat, sütőtökkel is működhet, hmmm… Már meg is van, hogy legközelebb mi kerül bele, de az igazi zöldségrajongók répával is készíthetik.
Mondjuk azt is megállapítottam, míg sült, hogy következő alkalommal simán betolom a sütőbe és nem kell forgatni a serpenyőben. Jó tanács, ha tesztek bele sajtot, hogy a krumpli közé rejtsétek el, mert ha a tetejére teszitek és megfordítjátok, az le fog égni, vagy fele a serpenyő aljára ragad. Na, kitaláljátok, hogy ki járt majdnem így? Rászeltem a mozzarellát, aztán meg leszedtem róla, és inkább külön tálaltam a salátán… Ezért is egyszerűbb talán a sütőbe tolni, mert ott nem lesz ilyen gond.
Ha van egy ráérős hétvégi reggeletek, feltétlen próbáljátok ki, de elárulom, hogy én este sütöttem és elmentettem egy szeletet másnapra, úgyis finom volt, de tény, hogy frissen az igazi!
Hozzávalók:
4 kis-közepes édesburgonya
fél póréhagyma
6 tojás
bazsalikom, oregánó, kakukkfű ízlés szerint bármilyen fűszer
1 marék bébispenót levél (elhagyható)
só, bors
kókuszolaj
A póréhagymát vékonyan felszeltem, a burgonyákat meghámoztam és szintén vékonyan felszeltem. Egy serpenyőben 1 kanál kókuszolajon megdinszteltem a hagymát, majd rátettem az édesburgonyát, sóztam, borsoztam, megszórtam bazsalikommal és megvártam, míg a krumpli félig megpuhul, majd hozzászórtam a spenótleveleket is.
Felvertem a tojásokat, ebbe is ment pici só és bors, plusz fűszer, ha szükséges, majd ráöntöttem a krumplira, hogy befedje mindenhol őket. Közepes lángon kb. 10 alatt megvártam, míg összeáll az egész és elválik serpenyő falától, és a tojás már nem folyik a tetején se. Ekkor rátettem a serpenyőre egy nagy tányért és átfordítottam, majd visszacsúsztattam óvatosan a serpenyőbe a tortillát, hogy a másik oldala is kicsit megpiruljon. Ennek pár perc elég volt nagyjából, tányérra húztam és friss salátával tálaltam.



Még pár éve találtam egy hasonló receptet egy másik blogon, ahol kókusztejjel készült a spenót, sőt még egy csepp méz is került hozzá a végén, és akkor nagyon rákattantam, azóta sokszor készítem így. Ha valaki meghallja, hogy spenót és kókusztej egy tányérban, néha úgy néznek rám, mintha valami bűnt követtem volna el, pedig tévhit, hogy a spenótfőzeléket csak egy bödön tej és liszt segítségével lehet ehetővé varázsolni…
Fogalmam nem volt, hogy mit főzzek, csak megláttam a friss spenótot és megvettem, majd rám kacsintott a friss zöldborsó, persze akkor abból is kellett egy kicsi, így haladtam szépen tovább egészen addig, míg kis csokor illatos bazsalikomra leltem, és közben még 150 Ft-ért óccó, viszont igazi olasz bivalymozzarellát is “rám tukmáltak” egy bödönnel, mert közeli lejáratú volt… Szeretek így vásárolni és málhás szamárként beesni aztán a konyhába, mit főzzek felirattal a homlokomon. Takarítás közben jön meg az ihlet, így született meg délre ez a recept. Annyira jólesett!
Hozzávalók 2-3 adaghoz:
Közben azon tűnődöm, hogy szomorú, hogy idézőjelbe kell írni a gyógyszert, hiszen ez lenne az ideális, ha az ételünk lenne a gyógyszerünk, nemdebár????
Ismét Bio Bridge terméket használtam az elkészítéséhez, még hozzá rizstejszínt és ismét nem vettem észre különbséget a végeredmény kóstolásakor. A rizottók általában vajasak, vagy tejszínesek vagy mindkettő és nem tudom azt mondani tényleg még én sem, hogy azok nem finomak. Mert azok, ez vitathatatlan, de attól még laktózmentesen is lehet legalább ugyanolyan ízleteset készíteni. Annyi jó íz van benne amik harmonizálnak egymással, hogy fel sem tűnik, hogy nincs benne zsíros tejszín, sőt most vajat sem tettem bele az elején, persze nyugodtan küldhettek egy kanállal az olaj mellé, ezt rátok bízom. Ha nem cél a laktózmentesség, akkor hajrá. Még egy fontos dolog, hogy a rizottó alaplé véletlenül sem jelent forró vízben feloldott leveskockát… Ha van kéznél igazi zöldség vagy húsalaplé a hétvégi levesből az tökéletes, ha nincs akkor én úgy szoktam egyszerűen megoldani, hogy egy liter forralt vízbe beleszórok natúr vegamix zöldségkeveréket, ami tiszta, tartósítószermentes fűszerkeverék, nagyobb hiperszuperben már lehet kapni vagy piacon fűszerboltban. Ennyi, nem kell ezt túlbonyolítani.
Hozzávalók 2-3 főre:
A zellerpüréről szeretnék még ódákat zengeni, mert hogy sokkal könnyebben emészthető, mint a krumplipüré és ez mondjuk egy karácsonyi vacsoránál sem utolsó szempont, de mégis az íze miatt beszélnélek rá benneteket, mert nagyon különleges és tényleg felértékelődik a főtt zeller ebben a formában.
Hogy került bele paradicsomlé? Hát úgy, hogy volt pár deci a hűtőben, amivel még kellett valamit kezdeni és mivel egy tésztaételben jó párosnak mutatkozott a paradicsom és a spenót, gondoltam, így sem történhet nagy baj.





Mondanom sem kell, hogy én ezt a legnagyobb melegben kívántam meg és a hőségben sütögettem, de megérte, mert jó lett. Nagyon szeretem ilyenkor augusztus környékén a piros húsú paprikát, és még véletlenül sem a messzi tájakról érkező kaliforniai paprikára gondolok, ami egyrészt drága, másrészt édesnek sem mondható. Természetesen ha nincs más kéznél, abból is elkészíthetitek, végülis megsütni azt is jó lehet, tán még jót is tesz neki.
Hozzávalók 2-3 főre:
Hozzávalók 2 adaghoz:

