Pálmafa Project

Édeskrumpli főzelék zöldségfasírttal

Íme az “újhullámos” krumplifőzelék! Az újragondolt ételektől néha nekem is égnek áll a hajam, ha olyat tesznek elém, aminek semmi köze az eredetihez, de eme krumplifőzelék kipróbálására mégis buzdítanálak benneteket, hiszen pont úgy készült, mint gyerekkoromban, csak éppen a burgonya változott meg benne.

Ezer éve nem ettem klasszikus burgonyafőzeléket, ami nálunk mindig “piros” volt, tehát szép színes a piros paprikától , babérlevéllel fűszerezve és a végén pár csepp ecet lendítette be az ízét. Ez nekem így volt tökéletes. Aztán a krumplihoz való vonzalmam alábbhagyott és került képbe az édesburgonya, amit az íze és beltartalmi értékei alapján is sokkal jobban szeretek és használom tulajdonképpen ugyanúgy, mint a hagyományos burgonyát.

Most főztem először főzeléket vele, eddig inkább leves, és püré vagy sütőben sült formájában került a tányérra. Nem utoljára készült így ez tuti, mert mennyei lett. A habarás, rántás sztorikat én összevontan kezelem ugyebár, a legjobban az vált be, ha saját magával sűrítem a főzeléket és ha még szükséges egy kanál rizsliszt megy hozzá, mert annak elég semleges az íze. Tejföl vagy joghurt ízlés dolga, nálam most kefir és csak egy kevés, ne az domináljon, de enélkül is tökéletes lesz.

A feltét most zöldségfasírt, a cukkinit és a répát, vagy a kettő kombinációját mindig szívesen használom ilyen célra, húsmentes napokon szuper, és amíg az édesburgonya megfő, ami sokkal gyorsabban megtörténik, mint a hagyományos krumpli esetében, addig a fasírt is elkészül.

Hozzávalók 4 főre:

1 kg édesburgonya

1 fej vöröshagyma

3-4 babérlevél

1 teáskanál őrölt piros paprika

3 evőkanál rizsliszt

3 evőkanál kefir v natúr joghurt (elhagyható)

pár csepp almaecet

só, bors

kókuszolaj

Fasírthoz:

1 db cukkini

1 nagyobb répa

kb. 5 evőkanál amarántliszt (helyette zabliszt v rizsliszt stb is jó)

1 mokkáskanál kurkuma (elhagyható, más fűszer is jó ízlés szerint)

2 gerezd fokhagyma

2 db tojás

kókuszolaj

A vöröshagymát apróra vágtam és kevés kókuszolajon megpároltam. Az édesburgonyát meghámoztam, felkockáztam ésa hagyma mellé szórtam az edénybe, a babérlevéllel együtt, kicsit átforgattam, fűszereztem, majd felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepte és puhára főztem.

Ezalatt a cukkinit és a répát lereszeltem (cukkinit héjastól), és az összes többi hozzávalóval együt összekevertem, majd egy serpenyőben kevés olajon mindkét oldalán kb. 4-4 perc alatt megsütöttem a fasírtokat. Kb. púpos evőkanálnyi adagokban.

Mikor a krumpli megpuhult, kivettem egy merőkanálnyi mennyiséget, hozzászórtam a rizslisztet, ha akartok, itt kanalazhattok hozzá kefirt, joghurtot v tejfölt is. Simára turmixoltam és visszaöntöttem a főzelékbe, majd megvártam, míg elkezd besűrűsödni, rottyan egyet és el is zártam a gázt. Ekkor pár csepp almaecettel meglöttyintettem, kiszedtem a babérleveleket és tálalható a főzelék.

Még több zöldségfasírt receptet ITT TALÁLTOK!

Édesburgonya recepteket pedig ITT OLVASHATTOK!

 

 

 

Cukkinis zöldborsófőzelék

Induljon egy könnyed húsmentes fogással a hét, mert biza nekem a húsvéti sonkadömping után még több zöldséges ételre vágyik a bendőm.

Lassan már írhatnék egy “Zöldborsófőzelék best of” bejegyzést is, mert sokféle van már a blogon és most csatlakozik a sorba ez is, mert az egyik legjobb lett szerintem. Sőt, nálam ez magasan veri a hagyományos paprikás verziót, de tény, hogy itt a gyömbéres kurkumás zellerropogós viszi el a prímet, mert az rákattanós… Amennyire egyszerű, annyira finom, alul értékelt zöldség a zellergumó mindig mondtam én! Se liszt, se tej, csak tiszta ízek, ennél jobb hétköznapi vacsora vagy ebéd nem is kell.

Nem mellesleg a maradék cukkini is belekerült főzelékünkbe, ami nem lett már agyonfőzve benne, így a nem túl karakteres ízét még azért megtartotta, de mégis a borsó dominál és picit indai aromákba burkolózik a garam masalának köszönhetően. Aki szerint a borsófőzelék unalmas, az próbálja ki így!

Hozzávalók 4 adaghoz:

1 kg zöldborsó

1 db cukkini

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 liter víz

1 teáskanál garam masala fűszerkeverék

só, bors

Zeller fasírthoz:

1 nagyobb méretű zeller

2 db tojás

1 mokkáskanál kurkuma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

A vöröshagymát felaprítottam, kevés kókuszolajon üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a borsót, fűszereztem, kicsit pároltam a hagymával együtt pár percig csak és felöntöttem pont annyi vízzel, ami éppen csak ellepi, így tuti nem lesz híg a végén. Mikor a borsó félig megpuhult belereszeltem a fokhagymát és a lereszelt cukkinit is hozzáadtam. Mikor minden átpuhult akkor kivettem 1-2 merőkanállal a főzelékből, simára turmixoltam egy botmixerrel majd visszaöntöttem a lábosba, még egyszer összeforraltam és elzártam a gázt.

A zellert lereszeltem a gyömbérrel együtt, hozzákevertem a tojásokat, fűszereztem és pici kókuszolajon kisütöttem őket kb. 1-1 evőkanálnyit adagot kicsit lelapítva a serpenyőben, oldalanként 3-4 perc alatt,  majd a főzelékkel tálaltam.

Gluténmentes krumpli palacsinta

Anne Burrel után szabadon… Megmondom őszintén ritkán nézem az ő műsorait. Semmi bajom a hölgyeménnyel, de nem állnak közel annyira hozzám az ételei, bár néha kimondottan vicces, ahogy előadja magát többnyire egy fél marhát éppen valami pácba simogatva és gügyögve neki, miközben szőke fürtjeit és egyéb alkatrészeit rázza…Élvezettel főz ez tény. Amiért most mégis rácuppantam miniatűr tévém képernyőjére, az a krumpli palancsintája volt. Amit nemes egyszerűséggel nevezzünk tócsninak, vagy krumplilángosnak teljesen mindegy. Egy a lényeg, hogy nincs benne liszt, ugyanis ez a kis drága szakácsné, keveri a tésztában a nyers reszelt burgonyát a főtt tört burgonyával, így csak tojás kell bele és össze áll a massza.

DSCF3566

A végeredmény pedig egy kívül ropogós, belül pedig krémesen puha krumplis palacsinta-tócsni-lángos-lepény akármi, mindenki válassza a ki a legszimpatikusabb megnevezést rá….

Nekem hiányzott a receptből a fűszer, így rozmaringot tettem bele bőven, mert isteni a krumplival együtt. Tudjátok, hogy nem vagyok krumpli rajongó, de ezt biztos el fogom még készíteni. Anne asszonyság húsok mellé kínálta természtesen, de nekem reggelire csúszott le, pici tejföllel és füstölt sajttal, így tényleg lángosra hajaz… Frissen az igazi, de másnap főzelék mellé is teljesen jó volt, arról nem is beszélve, hogy a vasárnapról maradt krumplipüré sem vész kárba így!

DSCF3575Hozzávalók:

1 kg krumpli

1 evőkanál friss aprított rozmaring

2 duci gerezd fokhagyma

2 tojás

só, bors

kókuszzsír v más olaj

A krumpli felét meghámoztam és lereszeltem, a másik felét csak megsikáltam és sós vízben feltettem főni. A reszelt krumplit kicsavartam, facsartam rá pici citromlevet, hogy ne barnuljon meg és félretettem. A rozmaringot felaprítottam, a tojásokat felvertem. Mikor a krumpli megfőtt, leszűrtem, krumplinyomóval összetörtem és hozzákevertem a reszelt krumplit, amit előtte ismét kicsavartam. Hozzászórtam a rozmaringot, sóztam, borsoztam, belereszeltem a fokhagymákat és beleöntöttem a tojást és alaposan összekevertem. Sűrű massza lett belőle. Felforrósítottam egy széles serpenyőben egy ujjnyi magasságig kókuszzsírt majd lepényeket formáztam a masszából és mindkét oldalukat kb. 5-5 perc alatt ropogósra és arany barnára sütöttem.

DSCF3569

 

Diós csicsókafasírt

Sokféle zöldségből csináltam már fasírtot, cukkinibőlkáposztából, céklából, sárgarépából, mindegyiket nagyon szeretem. Viszont miután elkészült a héten a csicsókás verzió, jelentem, ő nyert és a kedvencem lett. A csicsókáról már meséltem, szerintem szuper zöldség, nyersen, sütve, főzve bárhogy, nem is ragoznám, nehogy megunjátok. A nagy húsimádókat nehéz rávenni, hogy néha a villájukra biggyesszenek ilyesmit és ne csak nézegessék, hanem meg is egyék, de ha azt mondom, hogy ennek a fasírtnak olyan az íze kicsit, mintha hús is lenne benne, akkor talán meggyőzhetőek ők is. Nem tudom megmondani, hogy mitől éreztem így, de ha nem tudtam volna mit eszek és csukott szemmel kóstoltam volna, lehet betippeltem volna a hozzávalók közé valami húsos cuccot is. Lehet serpenyőben olajban sütni, én inkább betoltam a sütőbe, mert kényelmesebb, kevesebb olaj kell hozzá és nincs olaj szag.

Mellé pedig jöhet bármi, krumplipüré vagy saláta, magában joghurtos öntettel, sőt én dijoni mustárt is kentem rá vékonyan, egy a lényeg, próbáljátok ki!:)

DSCF2730

Hozzávalók 2 főre:

25 dkg csicsóka apróra reszelve

5 dkg darált dió

5 dkg rozsliszt

1 db tojás

só, bors

olívaolaj

Mindent összekevertem egy nagy tálban, formázható masszát kell kapnunk, ha nem akkor pici lisztet szórjunk még hozzá. Egy tepsire sütőpapírt tettem, vékonyan meglocsoltam olajjal, majd kb. dió nagyság gombócokat formáztam a masszából amit aztán picit lenyomkodtam, hogy korongalakúak legyenek. Előmelegített sütőben 200 fokon mindkét oldalát kb. 10-10 perc alatt pirosra sütöttem.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!