Pálmafa Project

Petrezselymes vargánya spenótos kuszkusszal

Egy dolog miatt biztosan lehet az esőt szeretni, hogy a gombákkal csodát tesz, nőnek ugyanis tőle veszettül. Ami azt jelenti, hogy a piacon gomba dömping van, de aki még okosabb, az előveszi a gumicsizmát és nekivág az erdőnek és szed magának egy kosárral. Én most is csak a piacig jutottam, na de majd legközelebb… Megszerettem ugyanis a vargányát, igaz most sem az én ötletem volt gomba ételt készíteni, hanem Anyukámé, dehogy én se csak a lábamat lógassam, legalább a köretet bevállaltam mellé. Friss spenótszállítmány érkezett a kertből egyenesen, és úgy gondoltam, hogy az pont jó lesz mellé a kuszkuszba keverve.

DSCF4781Kuszkusz helyet lehetne rizs is, de ez gyorsabban elkészül és főzni sem kell csak leforrázni és pár perc után már ehető is. A gombakirály vargánya ezúttal is jól szerepelt, bár a vicces az, hogy csak úgy, mint legutóbb a tejszínes paradicsomos verziót, most sem én készítettem, csak belekontárkodtam kicsit az egyéb konyhai műveletekbe, kivéve a mosogatást… Lényegtelen, legközelebb hátha én is kezelésbe veszem a vargányát, addig barátkozzatok vele Ti is, hiszen mindkét receptnek sikere volt, és nem elfelejtendő az sem, hogy a szuper fehérjeforrás és helyreállítja a szervezet sav-bázis egyensúlyát!

DSCF4773Hozzávalók 3 főre:

30 dkg vargánya

1-2 db paradicsom

1 kis fej vöröshagyma

2 duci gerezd fokhagyma

fél csokor petrezselyem

1 bögre kuszkusz

2 db paradicsom

30 dkg friss spenótlevél

olaj

só, bors

A hagymákat apróra vágtam, illetve nem én hanem Anyu, a gombát szintén feldarabolta, és a petrezselymet is felaprította. Kevés olajon üvegesre párolta először a hagymákat, aztán ment hozzá a gomba, amit lefedve megpárolt, sózott, borsozott, míg a leve el nem főtt és meg nem puhult.

A kuszkuszt felöntöttem kétszer annyi forró vízzel és lefedve kb. 5 percig állni hagytam, majd sóztam, borsoztam. A spenótleveket összetépkedtem és kevés olívaolajon puhára pároltam, hozzáreszeltem a fokhagymát is, majd az egészet a kuszkuszhoz kevertem, a felkockázott paradicsommal együtt.

 

Harcsapaprikás kapros túrós kölesgombóccal

Halat kívántam, mostanság egyre többet eszem, viszont ritkán készítek. Úgyhogy most kipróbáltam egy olyan ételt, amit étteremben már párszor ettem a hagyományos galuskával, de most kísérletezni támadt kedvem a kölessel. Még mindig olyan sokan kérdezik a köles hallatán, hogy na az mi?? Ennek persze én csak örülök, mert meglepő módon imádok kajákról diskurálni, pláne ha valakin megérzem, hogy érdekli és nyitott az egészséges hozzávalók irányába, akkor ráugrok a témára és az emberre. Neeem, csak be nem áll a szám. Sokat írtam már a kölesről, csemegézzetek bátran belőle! Ami a legfontosabb tudnivaló róla, hogy finom, gluténmentes ősi gabonafajta, és a benne található kovasav segíti a csontképzést, így csontritkulás esetén kimondottan ajánlott. Ja és már minden nagyobb hiper szuperben és piacon is kapható.

DSCF4718A harcsa meg egy klassz és ízletes halfajta, szálka nuku, mondjuk a filében furcsa is lenne… Ez a paprikás pikk pakk elkészült, a gombócot sem főztem, csak mindent összekevertem megformáztam inkább amorf alakúra, mint szépre, de az íze jobban érdekelt és és és jóóóó lett na. Az ember azt hinné, hogy ez valami masszív, fojtós köret, ami után moccani sem lehet,  de nem, a köles ugyanis könnyen emészthető, és abszolút nem kalóriabomba. Egy dologgal lehet legközelebb kiegészíteném, még pedig olaj helyet szalonnát pirítanék alá és annak a zsírjára épülne aztán a paprikás… Ezt rátok bízom.

Olyan igazi, akár ünnepinek is tekinthető fogás lett, ünnep nélkül csak úgy magamnak.  Mert megérdemelem. Ahogy bárki más is.  Jó étvágyat hozzá!

DSCF4710Hozzávalók 2 főre:

35 dkg harcsafilé

1 bögre köles

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

25 dkg túró

1 csokor friss kapor

fél doboz(kicsi) tejföl

1 púpos teáskanál kukorica keményítő

só, bors

1 csapott teáskanál őrölt pirospaprika

olaj

Először elkészítettem kölesgombócokat. A kölest átmostam,leszűrtem, majd dupla mennyiségű vízben a rizshez hasonlóan puhára főztem. Hozzákevertem a túrót, a felaprított kaprot, sót, borsot és ovális galuskákat formáztam belőle.

A hagymákat kevés olajon üvegesre pároltam, hozzáadtam a felkockázott harcsafilét, mikor a halhús kifehéredett megszórtam piros paprikával és felöntöttem kb. 1 deci vízzel, majd lefedve negyed óráig főztem. A tejfölben elkevertem a kukorica keményítőt és a forró léből is kevertem hozzá pár kanállal mielőtt a harcsához öntöttem a habarást.  Megvártam, míg egyszer felforr és besűrűsödik a szaft, majd elzártam a gázt alatta.

Rozmaringos brokkolis krumplifőzelék

Az ötlet onnan jött, hogy pár hete a szabadságom alatt kaptam egy házi feladatot, hogy rittyentsek valami gyors húsmentes levest a maradék krumpliból, illetve rendelkezésre állt még némi rozmaring ág, ami egy séta alkalmával szembejött rozmaring bokorról “véletlenül” a kezemhez ragadt…így muszáj volt hazavinni és felhasználni.

A krumpliról nekem már automatikusan a rozmaring a következő ami eszembe jut, mert annyira passzolnak egymáshoz, hogy hogy szinte az összes krumplis ételemben ott figyel a friss rozmaring.  Szóval, akkor egy krémes rozmaringos burgonyakrémlevest sikerült kreálni, fokhagymás olívaolajon sült kenyérkockákkal, ami annyira ízlett mindenkinek, hogy gondoltam megfőzöm magamnak is, ha éppen rám tör a krumpli ehetnék, ami ritkán van ugyan, de előfordul. El is jött ez az idő, viszont tartalmasabb ebédet szerettem volna, így egy kicsit felturbóztam brokkolival és főtt tojással, leves helyett pedig főzelék lett állagú lett. A zöld és a sárga színek által már a szemnek is sokkal kellemesebb, nemcsak a gyomornak.

DSCF4241Lisztes habarás helyett, a főtt zöldségekből turmixoltam le  egy kisebb adagot, majd – mivel még túl hígnak találtam -, joghurtból és kukoricakeményítőből álló habarással sűrítettem. Ehelyett természetesen lehet tejföllel és zabliszttel vagy egyéb, ha lehet teljes kiőrlésű liszttel is készíteni.

A hagyományos krumplifőzelékbe, ami nálunk amúgy piros vagyis paprikás, a végén szoktam keverni pár csepp ecetet, így most is került bele, még pedig almaecet, mert az egy kicsit lágyabb ízű és éppen csak érződik benne, ráadásul az alma is jóban van a két főszereplő zöldséggel.

DSCF4237Hozzávalók:

fél kg krumpli

1 fej brokkoli

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

pár db rozmaring ág

1 kis doboz joghurt v tejföl

1 púpos evőkanál kukorica keményítő

1 mokkáskanál almaecet

só, bors

kókuszzsír v olaj

A krumplit megpucoltam és felkockáztam, a hagymákat szintén, a brokkolit megmostam, rózsáira szedtem. Kevés kókuszzsíron megpirítottam a hagymákat, majd rátettem a krumplidarabokat és a brokkolit is, sóztam borsoztam megszórtam a felaprított rozmaringgal és felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepi. A joghurtban elkevertem simára a keményítőt. Mikor a zöldségek megfőttek, kivettem egy 3 decis bögrényi mennyiséget és botmixerrel leturmixoltam, majd visszaöntöttem a fazékba.  Mielőtt a joghurtos habarást is beleöntöttem volna, néhány kanállal hozzákevertem a forró főzelékből, simára habartam és ezután öntöttem a többihez azt is. Megvártam, míg ismét forrni kezd a főzelék és besűrűsödik, ezután zártam el a gázt alatta. Négybe vágott főtt tojással tálaltam.

Kakukkfüves hagymaleves

A kakukkfű és a hagyma nagyon jó barátságban vannak, ráadásul mindegyikükből külön-külön is, tea is főzhető, ami remek gyógyír köhögésre, torokfájásra. Szerencsére, kopp kopp kopp ez nem érint per pillanat engem, ezt szimplán csak azért főztem, mert levesre vágytam és volt néhány kókadt vöröshagyma a háznál és az is biztos, ha együtt kerülnek a fazékba ezzel a fűszernövénnyel, akkor sokkal ízletesebb a végeredmény. Kakukkfűbokor pedig adott volt a zsebkendőnyi kertemben, így egy nagy késsel lekanyarítottam belőle néhány ágat, majd arról lehúztam az apró leveleket. Állítólag a kakukkfű alacsony vérnyomásra is kiváló, külsőleg bedörzsölve pedig rovarcsípések kezelésére.

Ha van otthon kéznél pár korty fehérbor, löttyintsük bátran a leveshez a főzés alatt, az még egyet dob az ízén, de anélkül is szuper lesz.

DSCF2715

Hozzávalók 3 főre:

3 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1-1 teáskanál szárított és friss kakukkfű

fél mokkáskanál őrölt fehérbors

1 evőkanál teljeskiőrlésű tönkölyliszt

1-1 evőkanál olívaolaj és vaj

1 deci fehérbor (elhagyható)

Tetejére: pirított kenyérkockák és reszelt sajt

A vöröshagymát krokodilkönnyekkel félkarikákra szeleteltem, a fokhagymát felaprítottam. Egy fazékban felhevítettem a vajat és az olajat, majd rátettem a vöröshagymaszeleteket és kb. negyed óra alatt világosbarnára pirítottam őket, sűrűen kevergetve, mert könnyen odakap. A fokhagymát csak ekkor adtam hozzá, hogy nehogy megégjen.  Megszórtam az egészet egy kanál liszttel és felöntöttem annyi vízzel, hogy éppen ellepje. Víz helyett hús v zöldségalaplé még tökéletesebb. Sóztam, borsoztam megszórtam szárított kakukkfűvel és megvártam míg a hagyma puhára fő. A friss kakukkfüvet csak a végén szórtam hozzá. Pirított kifliszeletek és sajt került a tetejére tálaláskor.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!