Pálmafa Project

3 hagymás sajtos sóskakrém

Megszületett a második sóskás recept a blogon. 3 év alatt ennyit sikerült összehozni, de lám, ez ízlik is. Rájöttem, hogy a sóskát nyersen meg tudom enni, főzve viszont a szagától is kifordulok a konyhából.

DSCF9468Nem tudom miért, de pár napja azzal az elhatározással rongyoltam be a piacra, hogy két év után itt az ideje ismét sóskát enni, hátha azóta finomabb lett, vagy az ízlelőbimbóim edzettebbek. Fogalmam sem volt mi lesz belőle, de mivel az árus felhívta rá a figyelmemet kedvesen, hogy vegyszermentes az ő sóskája, akkor gondoltam csak nyersen készülhet el.

Feltankoltam hagymával, hogy illatos legyek, medvehagyma ilyenkor alap, az újhagyma szintén, gondoltam tökéletes kiegészítője lesz a sóskakrémemnek és kivételesen pár hónap “nemeszemsajtot” sztori után velem jött egy diós camembert is, tutira akartam menni, nekem kell a sóska mellé a sok plusz íz, ráadásul a sajttól csak krémesebb lesz.

Tulajdonképpen a pestótól csak a sajt különbözteti meg, nyugodtan elkészíthetitek anélkül is, nekem is lett még pluszban egy üveggel abból is. Pirítósra, tésztára, húsokhoz, rizzsel összekeverve is szuper tavaszi vitaminraktár feltöltő kence.

DSCF9471

Hozzávalók egy kis üveghez:

2 marék friss sóskalevél (kb. 10 dkg)

4 szál medvehagyma

1 szál újhagyma

1 kis gerezd fokhagyma

5 dkg krémesebb sajt (diós camambert sajt  nálam)

1 evőkanál őrölt tökmag( más mag is jó)

só, bors

kb. fél deci olívaolaj

Mindent egy mély edénybe tettem és botmixerrel krémesre turmixoltam, sűrű, de kenhető, nem folyós állagúnak kell lennie. Ha túl híg adjatok még hozzá őrölt magot vagy a zöldségekből még többet, ha túl sűrű, akkor olívaolajjal hígíthatjátok.

Hűtőben pár napig eláll.

DSCF9470

Ázsiai "mindentbele" zöldségleves

Egyszerű, izgalmas, de főleg laktató és mennyei ez a leves. Egy kanál belőle és gondolatban máris egy távoli országba repít.

DSCF9350

Imádom az ilyen leveseket, egy nagyobb tál és jóllaktál. Még rímel is, fenomenális. Ez az a típusú kaja, amit nehéz úgy enni, hogy közben a tészta ne csapodjon fel szemöldök magasságig és ne törölgessük közben a szánkat folyamatosan, mert folyik a leve a nyakunkba. De pont ettől jó! Ettől is…

Ne ijedjetek meg a sok hozzávalótól, mert bármilyen zöldség jó bele gyakorlatilag, ami éppen elfekvőben van a hűtőben. Két hozzávaló kell csupán, amit azért ne hagyjatok ki, az a szójaszósz és a rizstészta, nagyobb boltokban már kapni mindkettőt, utóbbiból leveshez a cérna vékonyságút érdemes venni. Érdemes itthon tartani egy kis üveg szójaszószt is, nem túl nagy költség, és nagyon kevés kell belőle, amúgy meg nem kér enni, van, hogy fél évig rá se nézek.

Tofut is tettem a levesbe, mert mostanság megszerettem, bár nem lehet nem szeretni, mert semmi íze egymagában, viszont pl. a szójaszósztól és a fűszerektől életre kell és jó megoldás hús helyett, de persze akár csirkemellel is készíthetitek. Egy a lényeg, gyors étterem helyett főzzetek otthon, sokkal finomabb, nincs tele cukorral, és olcsóbban is kijöttök.

DSCF9355

Hozzávalók 3 főre:

fél csomag cérna rizstészta

2 szál újhagyma

2 gerezd fokhagyma

fél db karalábé, zeller, csicsóka (vagy bármilyen leveszöldség jó)

3 fej sampion gomba

pár db friss bébispenót levél (elhagyható)

fél csomag tofu (csirkemell is lehet vagy elhagyható)

fél hüvelykujjnyi gyömbér

nagy csipet őrölt chili

1 evőkanál szójaszósz

2 evőkanál paradicsompüré

kókuszolaj

A hagymákat felaprítottam, a zöldségeket és a tofut szintén kisebb darabokra vágtam, a gyömbért lereszeltem.

Egy edényben pár evőkanál kókuszolajat forrósítottam és rádobtam a hagymákat, majd egy-két perc múlva a zöldségeket is, a gomba kivételével illetve a tofura szintén később lesz szükség.

Rászórtam a fűszereket, meglocsoltam a szójaszósszal, belekanalaztam a paradicsompürét, jól átkevertem az egészet, majd felöntöttem vízzel, annyival, amennyi kb. egy bő ujjnyival ellepte a zöldségeket. Felforraltam, kb. 5-10 percig rotyogtak együtt, nem főztem túl puhára őket, én úgy szeretem, ha még van mit harapni rajtuk, de ti főzhetitek tovább is. Ezután beleszórtam a gombát, és a tésztát egyben beletettem, de szét is törhetitek kisebb darabokra. A gombának is max. 5 perc elég, ezalatt a tészta is puha lesz. Ekkor hozzáadtam a felkockázott tofut, adtam neki kb. 2 percet és el is zártam a gázt.

Tálaláskor megszórtam még friss újhagymával és néhány bébispenótlevéllel.

 

 

Sonkás barackos rukkolasaláta

Ha vágytok egy könnyed nyári étel után, ami kicsit pikáns, szóval akár a vendégek előtt is lehet villantani vele, de mégis elég kiadós ahhoz, hogy egy forró napon vacsoraidőben kerüljön az asztalra, akkor ez a Ti receptetek!

DSCF7473Ez a saláta ékes bizonyítéka annak, hogy az ember lányának mennyit változik 10 év alatt az ízlése. Ugyanis történt egyszer baromi rég, hogy felcsaptam Jamie tán első szakácskönyvét, hogy majd én olyat főzök belőle, hogy ihaj. Kb. akkor kezdtem el a hűtőnyitogatáson kívül felfedezni azt is, hogy a gáztűzhely is konyha része. De mivel vidéken túl sok hozzávalót nem sikerült a könyvben lévő receptekhez beszerezni, így maradt a legegyszerűbb és legkényelmesebb megoldás, a saláta. Abban az időben kezdtem el baromi egészséges lenni.

A rukkoláról akkor még hírből hallottam, de a ződekkel már megbarátkoztam, gondoltam ződ, ződ, hát megvettem. Friss őszibarack helyett pedig konzervet… Mikor elkészült a remekművem az első falat után állapítottam meg, hogy utálom a rukkolát, a konzerv barack pedig kimondottan sz… ezekkel az ízekkel keverve. Így kiturkáltam a mozzarellát és a sonkát a többi alkatrészt pedig megreptettem a kuka irányába.

Egy éve mégis megtörtént a csoda, és finoman, de megszerettem a ezt durva ízű ződikét is, ugyanis kaptam ajiba egy zacskó saját természtésűt. Sokkal nagyobb levelű, mint a boltban kapható és nem, nem azért, mert génmódosított, sőt teljesen bio cuccról van szó, hiszen többek között az irodában a balkonon is ilyen terem. És igen, teljesen biztos vagyok benne, hogy ez rukkola és nem egy másik növény… Ugyanis rukkola íze van, de mégsem annyira zavaróan, amiért régen ki nem álltam.

DSCF7479A barackkonzervet természetesen azóta elfelejtettem, helyette jöhet a friss és szerintem a nektarin direkt jó ehhez. A sonkából meg ajánlott valami jobb minőségűt venni, a szárított vagy egyéb füstölt a legideálisabb amúgy.

A végeredmény pedig most nem a kukában landolt, hanem annyit ettem belőle, amit még nem szégyellek, mert imádnivaló.

Hozzávalók fejenként:

1 nagy marék rukkola vagy más zöld saláta, vegyesen is lehet

2 szelet sonka (nálam szicíliai sonka)

1 db nektarin v őszibarack

1 cs mozzarella

1 szál újhagyma

só, bors

pár csepp lime v citromlé

1 evőkanál olívaolaj

friss chilipaprika, ha csípősre szeretnétek

A rukkolát megmostam, lecsöpögtettem tányérra tettem, rátépkedtem a mozzarellát, a sonkadarabokat, a felkarikázott hagymát. A nektarint cikkekre szelve szintén rátettem. Picit megsóztam, borsoztam, vékonyan meglocsoltam az olajjal, facsartam rá zöld citromot és már ehető is.

 

 

 

Tejfölös, túrós, szalonnás, de nem tészta, mi az?

Magyaros, telt ízek és mégsincs szó durva kalóriabombáról, ami után moccani sem bírtok majd, mivel nem krumpli vagy tészta került a tányérra, hanem csicsóka.

DSCF7248Azt nem mondom, hogy ételünk zsírszegény is, és nem feltétlen osztom a “zsír a barátunk” szlogent, deee azért ettől a szalonna mennyiségtől még senki nem fogja megütni a bokáját, tejfölből és túróból pedig lehet zsírszegény verziót is kapni. Igaz, én most igazi házi készítésűt vettem utóbbiakból is a piacon.

Tudom, hogy a héten ez már a második csicsókás recept, és azt is, hogy a főzelék nem volt annyira népszerű…. Nem sértődtem ám meg, inkább rittyentettem egy olyan kaját a maradék zöldségből, ami után azok is megnyalhatják mind a 10 ujjukat, akik eddig még nem merték megkóstolni ezt a nagyon is értékes alapanyagot. Készülhetne akár aprószemű parázsburgonyából is, de a csicsóka mellett az is szól, hogy a rosttartalma hatszor nagyobb, mint a krumplié.

Tudjátok, hogy miért jó? Ha szeretitek a túrós tésztát szalonnával, vagy a kenyérlángost jó sok tejföllel hagymával, viszont nem akartok 1 tonna szénhidrátot magatokhoz venni, ezzel a verzióval mégis hasonló ízélményben lehet részetek! Rá lehet kattanni…

DSCF7250Hozzávalók:

fél kg csicsóka

25 dkg túró

2 deci tejföl

20 dkg kolozsvári szalonna

pár szál újhagyma

só, bors

őrölt pirospaprika

petrezselyem a tetejére

A csicsókát megsikáltam alaposan, vékony szeletekre vágtam, majd feltettem főni enyhén sós vízben, majd mikor megpuhult leszűrtem.

Ezalatt a szalonnát felkockáztam és egy száraz serpenyőben zsírjára pirítottam, majd a pörcöket félretettem, a maradék zsíradékra pedig rádobtam a leszűrt csicsókát és mindkét oldalukat megpirítottam.

Tálaláskor megszórtam a túróval, a felkarikázott hagymával, őrölt paprikával és petrezselyemmel, végül tejfölt kanalaztam rá. Friss paradicsommal vagy más zöld salátával isteni!

DSCF7253

 

 

Halfasírt tökmagliszttel répasalátával

Hűtőkiürítést végeztem a hosszú hétvége előtt, és a fasírtok tökéletesek arra, hogy belecsempésszük a maradék zöldségeket, sajtot. Nem túlzok, de én odáig meg vissza voltam a végeredménytől. Sejtettem, hogy nagyot nem lehet vele tévedni, de abszolút olyan fogás lett, amit bármikor megennék ugyanezekkel a hozzávalókkal. Jó hír, hogy nincsen durván halíze, ha véletlenül valaki nem rajongana pikkelyes barátunkért… A tökmagliszt kimondottan jól passzol a halhoz, ad az egésznek egy plusz ízt, arról nem is beszélve, hogy gluténérzékenyek is bátran elfogyaszthatják. Penészes sajt helyet, másik is tökéletes, füstölt sajt például, vagy ami éppen otthon van.

Friss saláta nélkül viszont el sem tudtam volna képzelni ezt az ételt és az ebédemet, úgyhogy tényleg az egyik legegyszerűbb, de számomra legfinomabb verzió dobta fel az ízeket még  jobban és adta meg az egész frissességét, a sárgarépasaláta.  A színei pedig…. külön jókedvre derítettek az fix.

DSCF3182

Hozzávalók 5 darabhoz:

1 doboz tonhalkonzerv

pár dkg sajt (nálam camambert)

1 tojás

1-2 szál újhagyma

negyed piros californiai paprika

kb. 5 dkg tökmagliszt

só, bors

kókuszzsír a sütéshez v más olaj

Salátához:

2 darab közepes sárgarépa

pár szem fekete olívabogyó

1 kis gerezd fokhagyma

olívaolaj

pár csepp citromlé

só, bors

A fasírthoz a tonhalkonzervet leszűrtem és villával szétnyomkodtam, a paprikát és hagymát apró kockákra vágtam és a halhoz adtam, beleöntöttem a felvert tojást, nagyon pici sót, mert a hal sós, frissen őrölt borsot és annyi tökmaglisztet, hogy formázható legyen. A serpenyőben felhevítettem a kókuszzsírt és beletettem a fasírt golyókat, amit aztán kézzel kicsit kilapítottam. Mindkét oldalát pár perc alatt barnára sütöttem és papírtörlőre szedtem.

A salátához lereszeltem a répát és a fokhagymát, az olívát felkarikáztam és egy tálban összekevertem, sóztam, borsoztam, meglocsoltam kevés olívaolajjal, citromlével és már kész is. Tálaláskor megszórtam még a maradék paprikával és az újhagyma zöld szárával.

DSCF3184

 

 

Csirke Stroganoff módra bulgurral

Ez volt az első húsos ételeim egyike, amit még konyhai ténykedéseim legelején elsajátítottam Stahl Judit receptje alapján. Viszont örök repertoár tag maradt azóta is, mert mindig jól sikerült és mindenkinek ízlik. Igen, tudom, hogy Stroganoff módra elsősorban a bélszínt szokták elkészíteni, de csirkéből sokkal gyorsabban meg van és nem szükséges egy kisebb vagyont a hentesnél hagyni, pláne ha nagyobb társaságnak készül. Természetesen használhatunk akár sertés húst is hozzá, de szerintem a mustáros tejszínes szósz a lényeg az egészben és a belekockázott sós savanyú uborka, mert valami annyira klassz ízharmóniát eredményez , hogy eteti magát az étel.

A kissé finnyások a gombát szokták kifogásolni benne, szóval ha véletlenül anélkül készülne, akkor sem okoztunk nagy tragédiát, sőőőt akkor sem ha a húst hagynánk ki belőle…, de tény, hogy ez így a legjobb. Gondolom kitalálja mindenki, hogy mit hagytam ki én az eredeti receptből? Tessék lottót feladni, mert talált süllyedt, ez pedig a liszt. Szerintem teljesen felesleges, mert anélkül is be fog sűrűsödni a szósz. Köretként nagyon jól passzol hozzá a krumplipüré, vagy a rizs, sőt néha tésztával is szoktam enni. Szóval elrontani szinte semmi nem tudja, de az én kedvencem mégis a kuszkuszhoz hasonlító bulgur, vagy más néven tört búza ami nagyon jól felveszi a ízeket, ráadásul sok vasat és B-vitamint tartalmaz, viszont a kalóriatartalma alacsony, az elkészítése pedig fele annyi ideig tart, mint a rizsfőzés.

DSCF3112

Hozzávalók 2-3 főre:

fél csirkemell

15 dkg gomba

3 szál újhagyma

3-4 db kis méretű csemege uborka

1 deci tejföl

1 deci főzőtejszín

só, bors

kókuszzsír

1 csésze bulgur

A csirkemellet felkockáztam és a serpenyőben felhevített zsiradékon megpirítottam, sóval és borssal fűszereztem. Eközben felszeleteltem az újhagymát, a gombát és az uborkát illetve összekevertem a tejszínt, a tejfölt és a mustárt. Mikor a csirkemell megpirult kiszedtem egy tányérra, majd ismét felmelegítettem a serpenyőben pár kanál kókuszzsírt és rákerült az újhagyma majd a gomba, só és bors társaságában. Mikor a megpuhultak és a gomba elfőtte a levét, visszatettem a csirkemell kockákat is hozzájuk és felöntöttem a tejszínes keverékkel. Megvártam míg felforr és pár percig együtt rotyogtak és a szósz besűrűsödik, beleszeltem az uborkát és elzártam alatta a gázt.

Bulgurral tálaltam amit dupla mennyiségű vízben, pici sóval puhára főztem.

Medvehagymás köleskrém - Mindjárt vége a medvehagyma szezonnak!

Még nem késő a piacon medvehagyma után kutatni, de lassan elbúcsúzhatunk tőle. Esetleg jégkockatartóban felaprítva elraktározhatunk némi tavaszi ízt és télen jó lesz majd elővenni, vaaagy itt ez a jó kis kencefince amire biztosan emlékezni fogunk jövőre is.

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy sárgarépakrém, amire rákattantam mikor először megkóstoltam, és a fűszereit azóta is használom együtt sokféle ételbe, mert nagyon jó csapatot alkotnak. Így lett ez a köleskrém is, aminek az eredetijében a kurkumán kívül nem volt más fűszer (úgyis finom egyébként), de én most kiegészítettem, hogy még pikánsabb legyen és nem bántam meg. Már csak a “neonződ” színe miatt is megéri elkészíteni.

DSCF3110

Mivel a medvehagyma íze veszített már az erejéből, ezért nem röstelltem hozzávágni a méltatlanul hanyagolt újhagyma zöld szárát, amit én sosem dobok a kukába, kivéve ha csúnyácska természetesen. De akár fokhagymával is készülhetne. Hogy mihez együk? Reggelire vaj helyett, zöldségekhez mártogatósként mondjuk chips helyett a tévé előtt, de akár sült húshoz köretnek is, mert ahogy azt már korábban említettem kölest enni jó!

DSCF3109

Hozzávalók:

1 bögre köles

fél csokor medvehagyma

néhány újhagyma zöld része

1 mokkáskanál kurkuma

1 mokkáskanál őrölt római kömény

fél mokkáskanál chilipor

fél mokkáskanál őrölt fahéj

1 teáskanál fehérborecet

1 teáskanál citromlé

só, bors

olívaolaj

A kölest egy szűrőben átöblítettem, majd felöntöttem két pohár vízzel és feltettem főni. Közben felaprítottam a medvehagymát és az újhagyma szárát, összekevertem a fűszereket. Mikor a köles megfőtt belekevertem a hagymákat, a fűszereket, a fehérborecetet, citromlevet, kevés olívaolajat, hogy még krémesebb legyen és egy botmixerrel pürésítettem az egészet. Kóstolás után még lehet szórni bele a fűszerekből ha szükséges, ízlés dolga ki mennyire szeretné pikánsan, csípősen, sósan.

Mi fán terem a hajdina? - Fetás aszalt paradicsomos hajdinás egytál

Fagopyrum esculentum. Nem feküdtem rá a billentyűzetre, ez csupán a hajdina latin neve. Még egy újabb értékes gabonafajta amit tessék kipróbálni, mert jót tesz nekünk. Amúgy meg nem is gabona tulajdonképpen hanem a keserűfélék családjába tartozik, de magjai lisztes szilikát tartalma miatt sorolják mégis az előbbi csoportba. Na nem megyek át azért nagyon tudományosba, de azt fontos megemlíteni, hogy szinte az összes B-vitamin megtalálható benne, illetve jelentős E-vitamin forrásként is funkcionál. Segíti az emésztést, illetve régen magas vérnyomás kezelésére is alkalmazták, a benne található rutin nevezetű hatóanyaga pedig az érfalak erősítéséhez járul hozzá.

Ő lenne az:

DSCF2938

Elkészítése ugyanúgy történik, mint a köles vagy a rizs esetében, vagyis dupla mennyiségű vízben megfőzzük. Lehet a hajdinát is köretként, kásaként is elkészíteni. Sőt, én azóta levesbetétként is használtam és úgyis bevált. Az íze szerintem nem kesernyés, mint ahogy azt sok helyen írják, pláne ha főzés előtt át van mosva. Szerintem inkább szezámmagos beütése van. Régen Anyukám főzött párszor, de hogy őszinte legyek Apukámon kívül senki rá sem bagózott csak úgy álá nátúran köretként megfőzve. Most már biztos szívesebben eszem ezt akár pörkölt mellé is, viszont első próbálkozásnál éppen ezért jó ötlet lehet több karakteresebb ízzel feldobni. Remek egytálétel varázsolható belőle. Ez az olaszos ízvilág nekem nagyon bejött, aszalt paradicsom helyett friss is jó hozzá és bármilyen zöld a tetejére, újhagyma, medvehagyma…

DSCF2939

Hozzávalók 2 főre:

1bögre hajdina

10 dkg fetasajt

10 dkg aszalt paradicsom

pár szál újhagyma

1 marék fekete olívabogyó

só, bors

oregánó, bazsalikom

olívaolaj

A hajdinát egy szűrőbe téve átöblítettem, majd kétszeres mennyiségű vízzel feltettem főni. Addig felszeltem az aszalt paradicsomot, a hagymát és az olívabogyókat. Mikor a hajdina már majdnem megpuhult, hozzáadtam az aszalt paradicsomot, hogy magukba szívjanak némi nedvességet, és ne legyen olyan száraz, a hagymák fehér részét is belekevertem, picit megsóztam, mert a paradicsom és a feta amúgy is sós, megborsoztam, megszórtam oregánóval és bazsalikommal, majd megvártam míg a hajdina az összes vizet beszívta. Fedő alatt még állni hagytam pár percig, végül hozzákevertem az olívabogyót, a félretett hagyma felaprított zöld szárával megszórtam és rámorzsoltam a sajtot. Pár csepp olívaolaj is mehet még rá.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!