Pálmafa Project

Egészben sült sajtos tejfölös karfiol

Nem rég az internet sztárja volt ez a recept, de nem is ezért álltam neki, hanem az egyszerű ötletessége fogott meg és, hogy rögtön tudtam isteni finom is lesz.

DSCF8889

Főtt, töltött, aztán sütőbe dugott karfiolról van szó. Nagyon bejött, különösen, hogy indiai fűszerekbe burkoltam, ami nagyon passzol a karfiolhoz. A karfiol megint csak az a zöldség, amit azért nem túl gyakran eszik a jó nép, talán a rakott karfiol tartozik a népszerűbb receptek közé, viszont így elkészítve is nagyon szerethető, ráadásul vegák is szívesen megeszik illetve egy diétás étrendbe is beilleszthető főfogásnak. Zsírszegény sajttal, több zöldséggel megtűzdelve akár, főfogásként is megállj a helyét. Friss zöldsalátával egyétek, vagy savanyúsággal Én most ecetes gyöngyhagymára mozdultam rá a piacon és szuper volt mellé.

DSCF8891Hozzávalók:

1 fej karfiol

1 db kaliforniai paprika

1 kisebb fej hagyma (nálam lila)

20 dkg sajt (ementálit használtam, de füstölt még jobb)

2 deci tejföl

1 teáskanál dijoni mustár

1 mokkáskanál kurkuma

1 mokkáskanál római kömény

1 mokkáskanál currypor (lehet bármilyen curry fűszerkeverék ízlés szerint)

fél mokkáskanál chilipor (elhagyható)

só, bors

Tetejére: reszelt sajt és pár kanál teljes kiőrlésű morzsa

A karfiolnak levágtam a leveleit és vastagabb szárrészeit, megmostam, majd egy nagy edényben egészben forrásba lévő vízbe tettem. Fontos, hogy teljesen puhára megfőjön, különben nem lehet a rózsái közé bedugni a többi hozzávalót. Kb. 20 percet vett igénybe.

Addig felcsíkoztam a sajtot, paprikát, felszeltem a hagymát és kikevertem a tejfölt a curryporral, mustárral, chilivel, római köménnyel és pici sóval, borssal.

Mikor a karfiol megpuhult, áttettem egy jénaiba, majd kb. egyformán elosztva, hogy mindenhova jusson, beledugdoztam a sajtot, paprikát, hagymát, picit megsóztam, majd bekentem egyenletesen a fűszeres tejföllel, végül reszeltem még rá sajtot és szórtam rá kevés morzsát.

200 fokra előmelegített sütőbe toltam és addig sütöttem, míg a sajt szépen rápirult.

Forrás: http://wonderfullymadeanddearlyloved.com/cheddar-jack-cauliflower-bomb-low-carb-thm-s/

Tejfölös, túrós, szalonnás, de nem tészta, mi az?

Magyaros, telt ízek és mégsincs szó durva kalóriabombáról, ami után moccani sem bírtok majd, mivel nem krumpli vagy tészta került a tányérra, hanem csicsóka.

DSCF7248Azt nem mondom, hogy ételünk zsírszegény is, és nem feltétlen osztom a “zsír a barátunk” szlogent, deee azért ettől a szalonna mennyiségtől még senki nem fogja megütni a bokáját, tejfölből és túróból pedig lehet zsírszegény verziót is kapni. Igaz, én most igazi házi készítésűt vettem utóbbiakból is a piacon.

Tudom, hogy a héten ez már a második csicsókás recept, és azt is, hogy a főzelék nem volt annyira népszerű…. Nem sértődtem ám meg, inkább rittyentettem egy olyan kaját a maradék zöldségből, ami után azok is megnyalhatják mind a 10 ujjukat, akik eddig még nem merték megkóstolni ezt a nagyon is értékes alapanyagot. Készülhetne akár aprószemű parázsburgonyából is, de a csicsóka mellett az is szól, hogy a rosttartalma hatszor nagyobb, mint a krumplié.

Tudjátok, hogy miért jó? Ha szeretitek a túrós tésztát szalonnával, vagy a kenyérlángost jó sok tejföllel hagymával, viszont nem akartok 1 tonna szénhidrátot magatokhoz venni, ezzel a verzióval mégis hasonló ízélményben lehet részetek! Rá lehet kattanni…

DSCF7250Hozzávalók:

fél kg csicsóka

25 dkg túró

2 deci tejföl

20 dkg kolozsvári szalonna

pár szál újhagyma

só, bors

őrölt pirospaprika

petrezselyem a tetejére

A csicsókát megsikáltam alaposan, vékony szeletekre vágtam, majd feltettem főni enyhén sós vízben, majd mikor megpuhult leszűrtem.

Ezalatt a szalonnát felkockáztam és egy száraz serpenyőben zsírjára pirítottam, majd a pörcöket félretettem, a maradék zsíradékra pedig rádobtam a leszűrt csicsókát és mindkét oldalukat megpirítottam.

Tálaláskor megszórtam a túróval, a felkarikázott hagymával, őrölt paprikával és petrezselyemmel, végül tejfölt kanalaztam rá. Friss paradicsommal vagy más zöld salátával isteni!

DSCF7253

 

 

Harcsapaprikás kapros túrós kölesgombóccal

Halat kívántam, mostanság egyre többet eszem, viszont ritkán készítek. Úgyhogy most kipróbáltam egy olyan ételt, amit étteremben már párszor ettem a hagyományos galuskával, de most kísérletezni támadt kedvem a kölessel. Még mindig olyan sokan kérdezik a köles hallatán, hogy na az mi?? Ennek persze én csak örülök, mert meglepő módon imádok kajákról diskurálni, pláne ha valakin megérzem, hogy érdekli és nyitott az egészséges hozzávalók irányába, akkor ráugrok a témára és az emberre. Neeem, csak be nem áll a szám. Sokat írtam már a kölesről, csemegézzetek bátran belőle! Ami a legfontosabb tudnivaló róla, hogy finom, gluténmentes ősi gabonafajta, és a benne található kovasav segíti a csontképzést, így csontritkulás esetén kimondottan ajánlott. Ja és már minden nagyobb hiper szuperben és piacon is kapható.

DSCF4718A harcsa meg egy klassz és ízletes halfajta, szálka nuku, mondjuk a filében furcsa is lenne… Ez a paprikás pikk pakk elkészült, a gombócot sem főztem, csak mindent összekevertem megformáztam inkább amorf alakúra, mint szépre, de az íze jobban érdekelt és és és jóóóó lett na. Az ember azt hinné, hogy ez valami masszív, fojtós köret, ami után moccani sem lehet,  de nem, a köles ugyanis könnyen emészthető, és abszolút nem kalóriabomba. Egy dologgal lehet legközelebb kiegészíteném, még pedig olaj helyet szalonnát pirítanék alá és annak a zsírjára épülne aztán a paprikás… Ezt rátok bízom.

Olyan igazi, akár ünnepinek is tekinthető fogás lett, ünnep nélkül csak úgy magamnak.  Mert megérdemelem. Ahogy bárki más is.  Jó étvágyat hozzá!

DSCF4710Hozzávalók 2 főre:

35 dkg harcsafilé

1 bögre köles

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

25 dkg túró

1 csokor friss kapor

fél doboz(kicsi) tejföl

1 púpos teáskanál kukorica keményítő

só, bors

1 csapott teáskanál őrölt pirospaprika

olaj

Először elkészítettem kölesgombócokat. A kölest átmostam,leszűrtem, majd dupla mennyiségű vízben a rizshez hasonlóan puhára főztem. Hozzákevertem a túrót, a felaprított kaprot, sót, borsot és ovális galuskákat formáztam belőle.

A hagymákat kevés olajon üvegesre pároltam, hozzáadtam a felkockázott harcsafilét, mikor a halhús kifehéredett megszórtam piros paprikával és felöntöttem kb. 1 deci vízzel, majd lefedve negyed óráig főztem. A tejfölben elkevertem a kukorica keményítőt és a forró léből is kevertem hozzá pár kanállal mielőtt a harcsához öntöttem a habarást.  Megvártam, míg egyszer felforr és besűrűsödik a szaft, majd elzártam a gázt alatta.

Rozmaringos brokkolis krumplifőzelék

Az ötlet onnan jött, hogy pár hete a szabadságom alatt kaptam egy házi feladatot, hogy rittyentsek valami gyors húsmentes levest a maradék krumpliból, illetve rendelkezésre állt még némi rozmaring ág, ami egy séta alkalmával szembejött rozmaring bokorról “véletlenül” a kezemhez ragadt…így muszáj volt hazavinni és felhasználni.

A krumpliról nekem már automatikusan a rozmaring a következő ami eszembe jut, mert annyira passzolnak egymáshoz, hogy hogy szinte az összes krumplis ételemben ott figyel a friss rozmaring.  Szóval, akkor egy krémes rozmaringos burgonyakrémlevest sikerült kreálni, fokhagymás olívaolajon sült kenyérkockákkal, ami annyira ízlett mindenkinek, hogy gondoltam megfőzöm magamnak is, ha éppen rám tör a krumpli ehetnék, ami ritkán van ugyan, de előfordul. El is jött ez az idő, viszont tartalmasabb ebédet szerettem volna, így egy kicsit felturbóztam brokkolival és főtt tojással, leves helyett pedig főzelék lett állagú lett. A zöld és a sárga színek által már a szemnek is sokkal kellemesebb, nemcsak a gyomornak.

DSCF4241Lisztes habarás helyett, a főtt zöldségekből turmixoltam le  egy kisebb adagot, majd – mivel még túl hígnak találtam -, joghurtból és kukoricakeményítőből álló habarással sűrítettem. Ehelyett természetesen lehet tejföllel és zabliszttel vagy egyéb, ha lehet teljes kiőrlésű liszttel is készíteni.

A hagyományos krumplifőzelékbe, ami nálunk amúgy piros vagyis paprikás, a végén szoktam keverni pár csepp ecetet, így most is került bele, még pedig almaecet, mert az egy kicsit lágyabb ízű és éppen csak érződik benne, ráadásul az alma is jóban van a két főszereplő zöldséggel.

DSCF4237Hozzávalók:

fél kg krumpli

1 fej brokkoli

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

pár db rozmaring ág

1 kis doboz joghurt v tejföl

1 púpos evőkanál kukorica keményítő

1 mokkáskanál almaecet

só, bors

kókuszzsír v olaj

A krumplit megpucoltam és felkockáztam, a hagymákat szintén, a brokkolit megmostam, rózsáira szedtem. Kevés kókuszzsíron megpirítottam a hagymákat, majd rátettem a krumplidarabokat és a brokkolit is, sóztam borsoztam megszórtam a felaprított rozmaringgal és felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepi. A joghurtban elkevertem simára a keményítőt. Mikor a zöldségek megfőttek, kivettem egy 3 decis bögrényi mennyiséget és botmixerrel leturmixoltam, majd visszaöntöttem a fazékba.  Mielőtt a joghurtos habarást is beleöntöttem volna, néhány kanállal hozzákevertem a forró főzelékből, simára habartam és ezután öntöttem a többihez azt is. Megvártam, míg ismét forrni kezd a főzelék és besűrűsödik, ezután zártam el a gázt alatta. Négybe vágott főtt tojással tálaltam.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!