Pálmafa Project

Tárkonyos spárgás pulykaragu

Ez az étel azoknak is ízleni fog szerintem, akik amúgy nem annyira rajonganak a spárgáért, viszont a tárkonyért annál inkább.Mostanában mindig van a hűtőben spárga A férfinek köszönhetően, mert ha azt el is felejti amit a bevásárlólistára írtam, spárga azért jön vele haza. Nem vagyok amúgy én sem akkora rajongója ennek a zöldségnek, bár szeretem és találtok a blogon több receptet is.

Tárkonyból viszont ismét került friss a kertbe, igaz most óvatosabb vagyok és cserépben díszeleg, mert legutóbb kiirtani is alig tudtam és a járda szélén is spárga nőtt. A tárkony főleg a tejszínes ételeket dobja fel, viszont tejszínre nem vágytam, helyette a jól bevált kókuszkrémből használtam egy keveset és máris meg volt az a selymes, krémes állaga a mártásnak, amire szükségem volt.

Gyorsan elkészül, az édesburgonyával sincs sok meló, el van a sütőben, és pikk-pakk megsül, a hagyományos krumplival ellentétben, persze attól még azt is ehettek mellé, de rizs is passzol hozzá.Hozzávalók 4 főre:

1 kg pulykamellfilé

1 csomag zöld spárga

2 evőkanál friss, aprított tárkonylevél (helyette 1 teáskanál szárított is jó)

1 deci kókusztej (helyette tejszín)

2 deci víz

2 evőkanál rizsliszt

pár csepp citromlé

só, bors

kókuszolaj

Körethez:

1 kg édesburgonya

olívaolaj

A pulykamellet felkockáztam, kevés kókuszolajon és az aprított vöröshagymán lepirítottam, majd hozzáadtam a feldarabolt spárgát, aminek a fás végeit előtte levágtam. Sóztam, borsoztam, megszórtam az aprított tárkonnyal, majd felöntöttem a kókusztej és a víz keverékével és hagytam az egészet főni, míg a hús megpuhult és a spárga is roppanósan puha lett, kb. 10 perc elég nekik. Ezután kimertem pár kanál levet a hús alól és simára kevertem benne a rizslisztet, majd visszaöntöttem a serpenyőbe és megvártam, míg forr egyet és besűrűsödik. Elzártam alatta a gázt, facsartam hozzá egy kis citromlevet és szórtam még rá friss tárkonyt.

Közben az édesburgonyát meghámoztam, nagyobb darabokra szeltem, picit megsóztam, tepsire tettem, vékonyan csorgattam rá olívaolajat és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütöttem.

 

Sütőben sült csirkefasírt

Izgalmas étel kerekedett egyik hétvégén, többek között az istengyalulta töknek köszönhetően. Igen, jól olvassátok, van egy ilyen tökfajta, én is a piacon ismerkedtem meg vele, mikor az eladó nénike felhívta rá a figyelmemet, hogy ugye el tudom készíteni, mert ezt nem úgy kell, mint a hagyományos főzőtököt….

Én persze magabiztosan nekiálltam volna legyalulni, de esély nem lett volna rá, mert betonkemény, így célszerű egészben kb. 20 perc alatt megfőzni, aztán tovább dolgozni vele. Nem tudtam még előre biztosan, hogy milyen formában ölt testet a tök köretként, de menet közben püré lett. Dehát tudjátok, hogy én bírom az ilyen bébiételszerű cuccokat, ez van. És egyszerűen hajt a kíváncsiság, mert szerintem a krumplipüré túl van értékelve, zellerből, sütőtökből, édesburgonyából eddig még sokkal finomabb köreteket gyártottam, ami érdekes módon a krumplirajongók többségének is nagyon ízlett.

A recept főszereplője viszont a fasírt, amivel sok munka nem volt, előző este is elkészíthető, és a sütőben minimális olajjal szuper finomra sül, és bárhogy felhasználható, azonnal, vagy a hűtőben is eláll, mehet szendvicsbe, vagy hasonló ételekbe, mint ez. Semmi áztatott zsemle vagy morzsa nem szükséges bele, sőt a tetemes mennyiségű húshoz elég volt egy tojás, mert a pár kanál lenmagliszttől teljesen összeállt, de helyette más liszteket is használhattok, vagy zabpehely is tökéletes megoldás.

Ha nem kedvelitek az ennyire pempős ételeket, akkor a hús és a gomba főtt rizzsel vagy kölessel is tökéletes. A férfi emberem elé is így került, és ismét elégedett vigyort vágott. Hogy mit szokott ilyenkor mondani nem írom le, nem bírja a nyomdafestéket….

Hozzávalók a fasírthoz:

1 kg csirke v pulyka darálthús

2 evőkanál őrölt lenmag (helyette zabpehely is jó, v zabliszt)

1 nagyobb méretű tojás

1-1 evőkanál bazsalikom és oregánó

5 szál medvehagyma

2 duci gerezd fokhagyma

só, bors

kókuszolaj

Gombamártáshoz:

80 dkg gomba

1,5 deci rizstejszín

1 fej vöröshagyma

fehérbors

kis csokor petrezselyem

kókuszolaj

Tökpüré:

2 db főzőtök

1 teáskanál tárkony

1 deci tejszín (kókusztejszínt használtam)

pár csepp citromlé

só, bors

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A fasírt hozzávalóit alaposan összekevertem, majd kisebb gombócokat formáztam belőlük és egy enyhén megolajozott sütőpapírral borított tepsire helyeztem őket, majd egy vizes kanállal kicsit lenyomkodtam a tetejüket. Kb. 20 percig sütöttem az egyik oldalát, majd 20 percig a másikat is.

A főzőtököt egy nagy edényben felöntöttem annyi vízzel, hogy ellepje és puhára főztem.

Ezalatt a vöröshagymát kevés olajon üvegesre pároltam, hozzáadtam a gombát, fűszereztem, ezt is puhára pároltam, majd felöntöttem a rizstejszínnel, megvártam, míg még egyszer felforr majd elzártam a gázt és botmixerrel kissé darabosra turmixoltam, majd megszórtam friss petrezselyemmel. Ha túl sűrű pici vízzel vagy tejszínnel lehet még hígítani, sőt ha nincs kedvetek turmixolni, akkor maradhatnak egészben a gombaszeletek.

Mikor a tök megpuhult, kettévágtam kikapartam a belsejét, de magokat kiszedtem előbb, majd hozzákevertem a többi hozzávalót és ezt is leturmixoltam, majd a fasírttal és a gombamártással tálaltam, másnap pedig főtt rizzsel.

 

Vega Stroganoff

Az egyik kedvenc húsos ételem a csirke Stroganoff módra, vagyis egy tejszínes, savanyú uborkás, gombás raguval körülölelt szaftos étel. Húsra nem mindig vágyom, viszont hasonló ízvilágra igen, úgyhogy játszottam egy kicsit ezzel a recepttel és kreáltam egy húsmentes verziót, amit a húsimádó pasi is ismét megevett vidáman….
A csicseriborsó az egyik legjobb húspótló továbbra is, a gomba meg a másik, igaz utóbbiból inkább kevesebbet ajánlott egyszerre csak enni, mert nagyon nehezen emészti a gyomor, ezért itt sem ez dominál. A körettől lesz még izgalmas ez a sztori, hiszen krumplipüré vagy rizs helyett karfiolos “álrizs” került mellé, némi citrommal és petrezselyemmel meghintve, és a szép az, hogy fel sem tűnt, hogy nem igazi rizs van alatta, mert az összhatás “rizses”. A rizzsel sincs semmi baj persze, de így kalóriaszegényebb, ugyanakkor mégis laktató főétel válik belőle.

Naná, hogy laktózmentes is, hiszen rizstejszínnel főztem, de ezt rátok bízom, ha hagyományos főzőtejszínt löttyintetek bele, ám legyen, tökéletes azzal is, ahogy az eredeti is.  Tényleg érdemes kísérletezni néha új hozzávalókkal, mert az összhatás a lényeg, ott meg senki meg nem mondja, hogy ebben nem főzőtejszín van….

Hozzávalók 3 főre:

20 dkg csicseriborsó (konzerv is jó)

20 dkg csiperke gomba

3 db savanyú uborka

fél fej vöröshagyma v 1 kis csomag újhagyma

2 deci rizstejszín (Bridge)

1-2 teáskanál dijoni mustár

1 teáskanál étkezési keményítő

1 teáskanál tárkony (petrezselyem is lehet helyette)

só, bors

kókuszolaj

Köretnek:

1 fej karfiol

1 kis csokor petrezselyem

pár csepp citromlé

A csicseriborsót előző nap reggel beáztattam, este megfőztem, leszűrtem.

Másnap a kókuszolajon a hagymát üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a felszeletelt gombát és szintén megpároltam, fűszereztem, mikor a leve elfőtt, akkor hozzáadtam a csicseriborsót, az apróra vágott uborkát. Összekevertem a rizstejszínt és a mustárt, majd a zöldségekhez kanalaztam, összeforraltam és mivel picit hígnak találtam, hozzákevertem az étkezési keményítőt pár kanál hideg vízzel feloldva. Mikor besűrűsödött elzártam a gázt.

A karfiolt rózsáira szedtem, forró vízben kb. 5-8 perc alatt megfőztem, majd morzsalékosra daráltam, hozzáadtam a felaprított petrezselymet, sót, pár csepp citromlevet és a gombás, csicseris raguval tálaltam.

Egyszerű zöldségleves sok fűszerrel

Egy jó leves szinte mindenre gyógyír, nem igaz? Megfázás, macskajaj stb….Sokan a húslevesre esküsznek, persze jöhet az is néha, pulykanyakból például Anyukám konyhájából, azt überelni úgysem tudja senki, viszont hétköznapokon maradok a ződségeimnél.

20161105_12363622Így született ez a leves is, 4 zöldséget választottam, gombát, édesburgonyát, brokkolit és répát és jó sok fűszert és a hideg miatt egy csipet chilit is. Összefőz, megesz ennyi. Le is fagyasztható, most vettem ki az utolsó adagot a frigóból, és alaplének is szuper krémlevesekhez.

Lehet variálni sokféle módon, bármilyen zöldségből, de ez tényleg egy jó kombó lett, mert ritkán vannak egy tányérban egy időben ezek a hozzávalók szerintem, érdemes kipróbálni! A mennyiségeket itt nem kell nagyon komolyan venni, kb. egyforma adagokat érdemes talán mindegyik zöldségből hozzáadni.

20161105_1235382

Hozzávalók 4 főre:

1 db édesburgonya

2 db sárgarépa

3 fej sampion gomba

fél fej brokkoli

fél vöröshagyma

1 duci gerezd fokhagyma

friss v szárított rozmaring, kakukkfű, tárkony

csipet chilipor v friss chili (el is hagyható)

pár csepp citromlé

só, bors

kókuszolaj

A hagymákat kevés kókuszolajon megfutattam, hozzáadtam az apró kockákra vágott répát és az ennél kicsit nagyobb kockákra vágott édesburgonyát. Azért nem egyformára szeltem, mert a répa nehezebben puhul, így viszont kb. egyszerre fognak. Felöntöttem kb. 1 liter vízzel, fűszereztem, összefőztem, mikor félig megpuhult a répa és az édesburi, akkor szórtam bele a felaprított gombát és a rózsáira szedett brokkolit. Öntöttem még hozzá kevés vizet, lehet ismét picit fűszerezni és még kb. 10 perc és elkészült a leves. Pár csepp citromlevet adtam hozzá tálalás előtt, ez kicsit felfrissíti az ízeket. Tetejére lehet még friss fűszereket, petrezselymet szórni kedv és ízlés szerint.

Mandulás sütőtökös spagetti

Folytatom a sütőtökös ételek sorát, és ez a spagetti a tárkonyos tökös raguval a tetején a pirított mandulával és parmezánnal megszórva, szerelem volt első falásra, aki megkóstolta repetázott…

20160917_104717-2Mindig egyszerű dolgom van és szeretek olyan brigádnak főzni, akikről tudom, hogy kb. olyan az ízlésviláguk, mint az enyém, vagyis minél több zöldség legyen, a hústól nem jönnek lázba és bátran megkóstolnak mindent, amit eléjük teszek. Mondjuk nincs más választásuk… Na jó, szó sincs gasztroerőszakról, legalábbis ez a főzés olyan jól sikerült, hogy majdnem nem volt mit tálalni délben, mert a mártás úgy magában nagy kanállal is kelendő vót, a mandula és a parmezán pedig csak úgy lazán kézzel, és a tésztát is majdnem az ujjunk közé csavartuk…

A fűszerezés spontán történt, mi tegyek bele, nem tudom, a kezem a római kömény után lendült volna, de tényleg lassan már mindenbe azt szórok, így gyorsan rácsaptam, kakukkfű, rozmaring messze van, esik az eső nincs kedvem megtenni azt az 5 lépést a szabadban, így jobbról érkezett az ötlet, hogy tárkony. Jó az hozzá? Nem tudom, de most az lesz…. és az lett, de nagyon!

20160917_104928-2Hozzávalók 4 főre:

1 csomag spagetti

1 hosszúkás kanadai tök fele

3 gerezd fokhagyma

4 evőkanál tejföl(laktózmenteset használtam)

1 teáskanál mustár

1 mokkáskanál szárított tárkony

só, bors

kókuszolaj

Tetejére:

10 dkg mandula

10 dkg parmezán

A tököt meghámoztam, kimagoztam, felkockáztam, egy lábosba tettem, felöntöttem vízzel és forrástól számítva kb. 15 perc alatt puhára főztem. Leszűrtem, a főzővízéből kb. 3 decit félretettem, sőt akár az egészet is érdemes megtartani és a tésztát kifőzhetitek benne.

Egy száraz serpenyőbe beleszórtam a mandulát, pár perc alatt illatosra pirítottam és mozsárban darabosra törtem, félretettem. Ugyanebben a serpenyőben felhevítettem kevés kókuszolajat rászórtam a sütőtököt, belereszeltem a fokhagymákat, kicsit átkevertem. A tök gyakorlatilag egyből elkezd szétfőni, a félretett főzővízből öntöttem hozzá egy kicsit, aztán még néhányszor egy keveset, hogy krémes, de nem túl folyós állaga legyen a mártásnak. 5-10 perc elég neki. Közben fűszereztem, a végén hozzákevertem a tejfölt és a mustárt, hagytam azzal is egyet rottyanni és kész is.

Kifőztem a spagettit, tányérra tettem, a parmezánt lereszeltem és a tört mandulával együtt a sütőtökös mártás tetejére szórtam.

Tárkonyos póréhagymaleves kukoricával

Ez a leves akár egy nyári napon is asztalra kerülhetne, legalábbis, ha ránézek, nem a tél és mínuszok jutnak eszembe.

DSCF9229

De lehet, hogy azért melegedtem ki tőle, mert csöppent több chilit szórtam rá, mint terveztem? Hmm, sebaj így még finomabb volt, és jobban passzolt egy olyan zuzmarás naphoz, mikor a szempillámon is jégcsapok lógtak.

Krémlevesnek indult amúgy, azt terveztem, hogy a hagymát összeturmixolom és abba kerül a szárzeller és a kukorica. Ti csinálhatjátok így is, ha esetleg nem szimpatizáltok a hagymadarabokkal. A chili mennyiségét rátok bízom, el is hagyhatjátok ha gyerekeknek készül, anélkül is finom, hiszen van benne tárkony, már pedig a leves ezzel a fűszerrel csakis ízletes lehet.

Szárzellert sosem tettem még főtt ételbe, inkább nyersen salátába, mert olyan jó ropogós, de ízlett így is, csak nem szabad nagyon szétfőzni. Ha még tartalmasabb ebédre vágytok, tehettek bele csirkehúst is!

DSCF9232

Hozzávalók 4 főre:

1 db nagy póréhagyma

1 kis fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

4-5 db szárzeller

1 kis doboz kukorica

1 kicsi chilipaprika (elhagyható)

1,5 deci főzőtejszín

1 teáskanál tárkony

fél zöldcitrom leve

só, bors

kókuszolaj

A kókuszolajon megpároltam a felaprított vöröshagymát és fokhagymát, rászórtam a vékonyan felkarikázott póréhagymát, sóztam, borsoztam, megszórtam tárkonnyal és felöntöttem kb. 1 liter vízzel és lefedve főztem, míg a hagyma majdnem teljesen átpuhult. Ekkor hozzáadtam a vékonyra szeletelt szárzellert is a kukoricával együtt, majd beleöntöttem a tejszínt.

Megvártam, míg még egyszer felforr a leves és a szárzeller is kicsit megpuhul, de nem kell, hogy szétfőjön, akkor jó, ha még van rajta mit harapni. Elzártam alatt a gázt és belefacsartam a citrom levét illetve apróra vágott chilivel és friss petrezselyemmel szórtam meg tálalás előtt.

Bemutatkoznak a fűszernövényeim

Arra gondoltam, hogy mesélek kicsit a kedvenc fűszernövényeimről, folyamatosan szárítom le őket, és van amelyiket még most sem késő csokorba szedni és fellógatni, télen pedig jó szolgálatot fognak tenni. Illetve van olyan is, amit egész télen tudok frissen szedni, pedig szabad földben terpeszkednek dacolva az olykor cudar időjárással. Ráadásul kimondottan tetszenek felakasztva a ajtó fölé, így semmilyen mű illatosítóra sincs szükségem, mert belengi az illatuk az egész “hásziendát”. Azt a kemény 300 négyzetmétert. Igyekszem nem túl sokat hablatyolni és az aláhúzott linkek alatt találtok recepteket is.

DSCF3479Az tuti, hogy ha nálam kibírják ezek a növények minden különösebb tutujgatás nélkül és nyáron elég nekik az esővíz, amit időnként kapnak, akkor bárhol máshol is, úgyhogy érdemes próbálkozni. Természetesen ezek minden boltban kaphatók szárítva is, úgyhogy ha még nem tettétek, ezekkel a növényekkel szerintem mindenképpen érdemes megbarátkozni. Az én kedvemért legalább…:)

A levendula sajnos már nem játszik szárítás tekintetében,  mert rég elvirágzott, de ehhez is hozzá lehet jutni szárított formában, másnem ki lehet szedni a szekrényből a molyirtó tasakból….Esténként egy pohár langyos tejbe áztatva pár  virágot, néhány csepp méz kíséretében,majd ezt leszűrve és elkortyolva, egy zűrös nap után kisimítja a lelket, meg a nem létező ráncokat is. Amúgy meg nagyon finom fagylaltokhoz, illetve egyéb gyümölcsös sütiket is képes pár szétmorzsolt levendula virág teljesen megbolondítani.

DSCF3473A kakukkfű lett idén nálam a “námbör van fűszernövény”, mert mindenféle ételnek pompás finom ízt ad, gombához, halételhez, hagymalevesbe, paradicsomos cuccokhoz, de sült csirkemellhez is szuper. Én szinte már minden gyorsan összedobott salátához is szórok belőle.  Amiért még szeretem, mert a telet is átvészelte, a szárított kakukkfűből pedig tea is főzhető, ami a köhögéses megbetegedésekre remek gyógyír lehet, hiszen erős baktériumölő hatása van, de az emésztést is serkenti, és állítólag hangulatjavító is. Hát be még nem téptem tőle, de az aromája mindenképp jobb kedvre tud deríteni.

DSCF4626Jöjjön rozmaring kisasszony, őt legtöbbször krumplis és gyümölcsös ételekbe használom, de a sült kacsacombbal is nagyon jó barátságban vannak. Róla is elmondható, hogy télen is nyesegetem vidáman, ráadásul komplett sövénybokorrá is kinőheti magát, ha van türelmünk formára nyírni és kivárni, míg akkorára megnő… Egyébként meg idegerősítő, szívnyugató, étvágyfokozó hatásai vannak. Utóbbira asszem nem tartok igényt….

DSCF0787A menta és én sokáig nem voltunk jóban, de aztán megszerettem és rendszeresen ezzel ízesítem a vizemet illetve szórom gyümölcslevesekbe, isteni a zöldborsó pestoba vagy krémbe, a mediterrán konyha pedig használja húsokhoz is, elsősorban bárány mellé. Hagyma evészet után pár levelet elrágcsálva, pedig máris pótoltuk a rágót vele. Teája hidegen frissít, de melegen is erősen ajánlott télen is iszogatni, mert immunerősítő, gyulladáscsökkentő szerepekben is tündököl. Ja, és nő, kúszik, mászik mindenfelé, ha nem figyelek mentaerdő nő az ablak alatt. Télen nem, de tavasszal újrakezdi.

DSCF4631A citromfű tea szürcsölése lassan hozzátartozik az estéimhez, bár nincsenek alvászavaraim mostanság, de a telihold néha be tud zavarni rendszerbe. Az illatos citromfű legfőbb jó tulajdonsága pedig pont a nyugtató, lazító elalvást segítő hatása. Arábiában azt tartották róla, hogy a citromfű új életre kelt, a szívet boldoggá és vidámmá teszi! Segítséget nyújthat magas vérnyomás és lázas megfázásos betegségek esetén is. Egyébként meg a menta mellé nálam mindig kerül a vízbe néhány citrom illatú levél is, de más gyümölcsös italoknak, turmixoknak is nagyon finom ízt ad, illetve túrós édességeknek kimondottan jót tesz.

DSCF4632És végül a tárkony, ami talán az első kedvenc fűszerem volt mikor elkezdtem főzöcskézni. Tejszínes ételekben remekül szerepel. Az egyik favorit nálam a tárkonyos zöldborsós raguleves, aztán, mint kiderült gyümölcsmártásban is abszolút megállja a helyét, bármilyen furcsának is tűnik elsőre. Ez az a növény amit viszont tényleg ritkítani kell, tavaly ősszel azt hittem elhalálozott, de aztán egy kókadt kis hajtásból akkora bokor nőtt idén, mint a fél ház. Naná, hogy ezt felejtettem el lefotózni normálisan, viszont fent a második képen legalul fekszik ő, a hosszú vékonyka leveleivel. De szerintem, ha a tárkonyos sárgarépás cukkini főzelék fotóját teszem ide, az pont jó lesz.

DSCF3252Persze folytathatnám még a sort, hogy miért imádom pl. a római köményt, kurkumát stb, de egyrészt azok itt teremnek meg sajnos, illetve most az volt a cél, hogy esetleg kedvet kapjatok egyszercsak ültetni néhány tövet akár cserépbe is, mert tényleg nincs sok meló vele, a színek, az ízek és illat pedig megfizethetetlen. Minden másra ott a Master Card…ez nagyon gáz így a végére? Aludnom kéne már azt hiszem…

 

 

 

 

Tárkonyos gyümölcsmártás zabkorpás morzsával

Igen, először én is felhúztam a tarkómig a szemöldököm, mikor meghallottam, hogy a tárkony és a gyümölcs egy tányéron, ráadásul egy időben?? Meggy-tárkony barátságról volt szó konkrétan, furcsállottam, de mivel ez a fűszernövény az egyik kedvencem, gondoltam mi bajom lehet?  Imádom a levesekben, mártásokban, a meggyet is csípem, még kaptam is a piacon, és idén még gyümölcsmártást sem főztem, akkor most elérkezett a remek alkalom. És ha már volt itthon még egyéb gyümölcs, repültek a fazékba ők is.

DSCF4190

Egy nagy tárkonybokor meg adott volt kis kertemben, komolyan mondom, a tárkonynál csak a gaz nő gyorsabban… Már egy csokrot szárítottam is le belőle ( a tárkonyból és nem a gazból), hogy legyen télire is.

Egy szó, mint száz, nyugodtan próbáljátok ki ezt az ételt, semmilyen nagyon “biztosíték kiverős” ízt nem fogtok tapasztalni a gyümölcs és a tárkony találkozásával, egyáltalán nem zavaró benne, tényleg finom! A morzsa pedig zabkorpából készült mellé ugyebár, ez volt az első kísérletem vele a búzadara helyettesítésére, amivel amúgy semmi bajom, sőt talán ez az egyetlen menzás, és pozitívnak, mondható retro étel, ami eszembe jut… Búzadarám viszont nem volt itthon, zabkorpa meg mindig van és teljesen jó lett a végeredmény, csak picit más, mint a hagyományos dara. Az agyon habart lisztízű mártásokat azonban tényleg nem szeretem, ezért ezt most jogurttal és zabliszttel oldottam meg.

DSCF4195

Hozzávalók 2 főre:

30 dkg gyümölcs (nálam meggy, szilva, sárgabarack)

1 evőkanál friss aprított tárkony (lehet szárított is, de abból 1 mokkáskanál is elég)

1 deci natúr joghurt

1  evőkanál zabliszt

1 evőkanál citromlé

1-2 evőkanál nyírfacukor v nádcukor

csipet só

Morzsához:

10 dkg zabkorpa

1 evőkanál kókuszzsír

csipet só

Mártás elkészítése: a meggyet megmostam, kimagoztam, a barackokat szintén, majd utóbbi kisebb darabokra vágtam és a szilvával is hasonlóan jártam el. A gyümölcsökből kb. 1 marékkal félretettem a tálaláshoz, a többit pedig egy lábosba dobtam, megszórtam a cukorral, a friss tárkonnyal, meglocsoltam citromlével és felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepi. Elkezdtem főzni közepes lángon. Közben a joghurtot simára kevertem a zabliszttel. Mikor a gyümölcsök forrni kezdtek, a főzővízből pár kanállal a joghurtos lisztes keverékhez öntöttem és elkevertem simára, majd a forrásban lévő gyümölcsökhöz öntöttem. Így nem lesz csomós  a végeredmény. Folyamatosan kevertem, megvártam míg elkezd besűrűsödni és már zártam is el a gázt alatta.

A morzsához egy serpenyőben felhevítettem a kókuszzsírt, majd beleszórtam a zabkorpát egy csipet sóval együtt és keverés mellett pár perc alatt megpirítottam, majd bekészítettem magam mellé egy pohár hideg vizet és mindig egy picit löttyintettem a zabkorpához, aztán folyamatos kevertem, míg beszívta az egészet, majd ismét ment hozzá pici víz, keverés következett és ezt még párszor megismételtem, míg kissé megdagadt és morzsás állagú lett.

Tálalásnál még hozzákevertem a friss gyümölcsöket, rászórtam a morzsát és még némi tárkonyt.

Tárkonyos sárparépa-cukkinifőzelék

Zsenge  őszi tavaszi főzelék kategória, ami egyébként szimplán csak cukkinifőzeléknek indult és sárgarépa fasírt lett betervezve mellé feltétnek, de utóbbi idő hiányában elmaradt, mert sürgősen moziba kellett mennem, viszont a répa a cukkini mellé került a fazékba és nagyon jóban lettek, ízben és színben egyaránt. A tárkony meg egész egyszerűen az egyik kedvenc fűszerem és alakulgat egy bokor is belőle az udvaron, igaz jelenleg Yvettel küzd és lehet hősi halált hal, de azért bízom benne, hogy ő nyeri a csatát…

A főzeléket egyébként víz helyett az előzőleg megosztott zabtejjel öntöttem fel, és teljesen jól működött, de tökéletes helyette a víz vagy tej is akár. A feltétet meg rátok bízom, de egymagában is nagyon finom, könnyed, de melengető étel lett belőle a hűvös időben. Gluténérzékenyek liszt helyett kukoricakeményítőt használhatnak a besűrítéséhez.

DSCF3250

Hozzávalók:

1 db cukkini

2 db közepes répa

2 gerezd fokhagyma

1 kis doboz tejföl

1 evőkanál fehér tönkölyliszt

1 teáskanál szárított tárkony v frissből 2 kanál

só, bors

olívaolaj

A cukkinit megmostam, a répát meghámoztam és mindkettőt lereszeltem. (A cukkinit nem hámoztam meg, szerintem felesleges). Kevés olívaolajat felforrósítottam, rádobtam a zöldségeket, hozzáreszeltem a fokhagymát és néhány percig hagytam őket puhulni, sóztam, borsoztam, megszórtam szárított tárkonnyal, majd felöntöttem annyi zabtejjel(víz is tökéletes helyette) amennyi éppen hogy csak ellepi. Megvártam míg megpuhulnak, ezalatt a tejfölt simára kevertem a liszttel, majd hozzámertem a forró zöldségléből egy merőkanálnyit és csomómentesre kevertem majd a főzelékbe öntöttem és megvártam míg ismét felforr és besűrűsödik, majd elzártam alatt a gázt. Tálaláskor megszórtam még friss tárkonnyal.

DSCF3252

Zöldborsó vagy cukorborsó?

Nálam cukorborsó és volt ahol furán néznek rám emiatt. Utánaolvastam ez két különböző típus, a zöld, amit nálunk leggyakrabban árulnak és vastagabb a hüvelye, a cukorborsó pedig édesebb ízű és hüvelyestől szokták megpárolni és fogyasztani, ázsiai konyhákban gyakori. Utóbbi tuti nem gyakran került az asztalra gyerekkoromban. Mindegy, nekem akkor is cukorborsó, na bumm.
Az első dolog ami eszembe jut róla, hogy utáltam szedni és kipirigálni. Ide a rozsdás bökőt, hogy ezen a kifejezésen  is felhúzzák páran a szemöldöküket. Somogyban pirgálják, legalábbis abban a házban ahol én laktam igenis, hogy kipirgálják a cukorborsót.
A második dolog, az pedig a sokak által leggyakrabban fogyasztott főzelék, ami szintén két táborra osztja a rajongókat, pirosra és fehérre. Ami engem illet piros, csakis kizárólag. Azaz piros paprikás rántás kerül bele a végén, na meg persze tejföl is. A tejes cukros verzió sem rossz, de az én fazekamban nem fő az biztos.
Aztán az is beugrott, hogy sokáig csak úgy voltam hajlandó megenni a főzeléket ha az Anyukám átpasszírozta. Pedig már az összes fogam meg volt. Hm, fura egy gyerek vótam na.
Erről azóta sikerült leszoknom és nem pempő formájában eszem. Főzelék receptet most nem is írnék, viszont az egyik kedvenc levesemét annál inkább, és picit megint jövök a mentával…
Zöldborsós tárkonyos csirkeraguleves:

Hozzávalók 3 főre:

20 dkg zöldborsó
fél csirkemell filé
15 dkg gomba (anti-gomba klubtagok elhagyhatják)
1 kis fej vöröshagyma
1 db répa
1 db fehérrépa
1 dl főzőtejszín
tárkony, citromlé
só, bors

A hagymát apró kockákra szelem és egy kevés olajon üvegesre pirítom, majd ráteszem a felkockázott csirkét és fehéredésig együtt pirítom őket. Felöntöm kb. egy liter vízzel sózom, borsozom, ekkor is teszek már bele egy kis kanál tárkonyt, ételízesítőt. Amíg a csirke fő, felaprítom a gombát, répákat és mikor  a csirke félig megpuhult hozzáteszem ezeket is. Mikor a zöldségek is megpuhultak hozzáadom a tejszínt egyet forralok rajta és elzárom a gázt. Megszórom ismét tárkonnyal, friss petrezselyemmel és egy kis kanálnyi citromlevet is öntök még hozzá.
Nekem nem hiányzik belőle apró tészta, de természetesen a végén lehet még belefőzni egy maréknyit abból is.

A menta és a borsó barátsága

Ééés jöjjön ismét néhány újdonság amiket teszteltem a héten. Lehet már mindenkinek az agyára megy a menta, de én rákattantam enyhén, mivel nő, mint a bolond gomba. Érdemes ültetni kertbe, ládába, nincsenek nagy igényei. A menta és én sokáig nem voltunk jóban, max. rágó és fogkrém formájában tartoztak a mindennapjaimhoz. A mentás csokit ki nem állom. Aztán eszembe jut még a Vadember nevezetű koktél amit egy barátosnémmal ittunk pár éve valahol a Balcsi parton és azóta is ráz a hideg a gondolatától is, pedig alkoholmentes volt. Nem zöld volt viszont ződ, és gyakorlatilag egy vízzel higított fogkrémszerűség…Lapozzunk is.
Mostanában több helyen olvastam,hogy a menta és a borsó jó haverok amit én nem tudtam elképzelni, hát kipróbáltam és állítom, tényleg bomba jó páros ők ketten.
Feta sajtos zöldborsó saláta:

Fradi rajongóknak kötelező. Nem, én nem vagyok az, a foci és Zsuzsi nincsenek köszönőviszonyban.

Hozzávalók 2 adaghoz:

15 dkg zöldborsó
fél kígyóuborka vagy 2 kisebb koviubinak való uborka
10 dkg feta sajt (Anikó sajt is jó helyette)
fél csokor petrezselyem
4 mentalevél
olívaolaj
só, bors
1 teáskanál citromlé

A zöldborsót enyhén sós, lobogva forró vízben puhára főzzük. Addig apró kockákra vágtam az uborkát, felaprítottam a petrezselymet, mentaleveleket. Miután a borsó megfőtt, összekevertem a zöldségeket, fűszereket, olívaolajat, citromlevet és rámorzsoltam  a sajtot. Grillezett húsok mellé jó társ lehet.
Én most házi rozsos zsemle és tonhaldarabokkal fejeltem meg valamint hiányzott belőle még egy kis piros szín, így repült bele egy paradicsom is.

Zöldborsó pesto pennével:

Nagyon szeretem a pestot, de a bazsalikomos, fenyőmagos verzió nem éppen olcsó az utóbbi hozzávalónak köszönhetően. Csináltam már petrezselyemből, medvehagymából, a fenyőmag meg kiváltható dióval, tökmaggal és egyéb csonthéjasokkal is. Hűtőben pár napig eláll, csak tésztát kell főzni hozzá, némi reszelt sajt és lehet falatozni. Így jött az ötlet, a cukkerborsós verzióhoz. Az egyik legszebb zöld szín amit tányéron láttam eddig.

Hozzávalók 1 adaghoz:

10 dkg zöldborsó
1 gerezd fokhagyma
1 marék pirított tökmag
1 evőkanál olívaolaj
só, bors,
3 db mentalevél
5 dkg reszelt sajt
penne tészta

A borsót sós vízben megfőztem, majd az olívaolajjal, sóval borssal leturmixoltam. Belereszeltem a fokhagymát. Megpirítottam a tökmagot és mozsárban apróra törtem majd belekevertem a pestoba. Mielőtt hozzáadtam a mentát megkóstoltam, de szinte sírt az édeskés borsókrém valami friss után, úgyhogy mentek is hozzá a mentalevelek. Rákanalaztam a tésztára, reszelt sajttal megszórtam. Mennyei manna. A szőnyegemhez is remekül megy.

Legyetek nyitottak próbáljátok kiii!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!