Pálmafa Project

Hummusz fodros kellel

A hummusz megunhatatlan kence számomra, pláne, azért, mert mindig képes megújulni egy-két plusz hozzávaló segítségével.Fodrost kelt ritkán eszem, viszont a nemrég említett édesburgonya webáruházból sikerült beszerezni egy nagy csokorral belőle. Az íze szerintem hasonló a kínai kelhez, bár azt is ritkán fogyasztok, de ez talán még karakteresebb, amiért pedig érdemes beiktatni az étrendünkbe azonfelül, hogy finom, az a vitamin- és ásványianyag tartalma. A kalciumból például sokkal többet tartalmaz, mint a spenót vagy a tej… Rendkívül jó hatással van az emésztésre, a rendszeres fogyasztása pedig segíthet megelőzni a daganatos betegségek kialakulását. Akár nyersen is fogyasztható turmixokba, például banánnal és almával társítva kiváló indítója a napnak.

Én most csicseriborsókrémet, vagyis hummuszt kívántam enni, és gondoltam, miért ne mehetne hozzá fodros kel is. Igyekeztem, minél kevésbé hőkezelni, ezért csak éppen pár percre dobtam bele a csicseri főzővizébe. Természetesen konzervet is használhatok, ez esetben elég a kelt csak külön forrásba lévő vízbe dobni, majd hideg vízzel leöblíteni vagyis blansirozni, aztán mehet a csicserihez.

Nagyon egyszerű, sokáig eláll és igazából tök sok mindenhez lehet hummuszt kanalazni, pirítósra, tésztára. Én legtöbbször rohanós hétköznapokon köleshez, vagy rizshez szoktam pluszban keverni, és tökéletes ebéd válik belőle, szórok még rá pár szem diót, esetleg kecskesajtot és ennyi. Úgyhogy egyetek hummuszt és tessék új zöldeket kóstolni, mert nem harapnak jelentem.

Hozzávalók:

20 dkg csicseriborsó

egy kisebb csokor fodros kel

2 duci gerezd fokhagyma

2 evőkanál őrölt szezámmag v tahini

1 evőkanál almaecet vagy citromlé

2 evőkanál olívaolaj

só, bors

A csicseriborsót egy éjszakára beáztattam, másnap puhára főztem. Mielőtt elzártam a gázt alatta, a feldarabolt fodros kelt (a vastag szárát nem tettem bele) is a főzővízbe tettem pár percre, amíg összeesett, majd leszűrtem róla a vizet, de pár decit megtartottam belőle. A szezámmagot ledaráltam, majd összekevertem az olívaolajjal, lereszeltem a fokhagymákat, majd az összes többi hozzávalóval együtt a csicserihez adtam, öntöttem hozzá a főzőléből is először kevesebbet, majd ha túl sűrű, akkor még lehet hozzá önteni és botmixerrel pürésítettem. Megvártam, míg kihűl, csatos üvegbe kanalaztam és hűtőbe tettem pici olívaolajjal a tetején. 1 hétig biztosan eláll.

Szezámos halrudacskák sült brokkolival és édesburgonyával

Nekem ilyen az igazi halrudacska! Na jó, kis túlzással rudacska, hol rombusz, hol trapéz, dehát igazi halból mértani pontossággal hasábokat vágni csak Iglo bácsi tud. De én nem azokon a vizeken halászok…

Szerintem az egyik legjobb rántott halas recept, amit eddig készítettem, a szezámmag nagyon jó ötlet, ahogy ropogósra pirul a külsején, és senki nem mondaná meg azt sem, hogy nem hagyományos liszttel van panírozva, hiszen a rizslisztnek elég semleges az íze. Úgyhogy használjátok bátran ilyen célra is!

Amellett, hogy rántott hal ehetnékem volt a célok között szerepelt egyszerűen elkészíteni, hiszen hét közben esténként nincs időm a tűzhely mellett álldogálni túl gyakran, úgyhogy csak arra vágytam most is, hogy míg én teszek-veszek a kaja elkészül a sütőben. A sütőben sütésnél mindig hallom kifogásként, hogy nem lesz olyan ropogós, mint ha olajban sülne. Hát pedig de, ez esetben meg nem is volt kérdés, mert a szezámmag alapból ropog. Lehet persze olajban sütni, de én tartanék attól, hogy a szezámmag szénné ég a külsején.

Kivételesen semmilyen extra fűszert nem használtam, csak sót és tarkaborsot, mert a halra felesleges ennél több, a zöldségeknek meg tisztán szerettem volna érezni most az ízét. Jó cucc, egyetek sok halat!

Hozzávalók 4 főre:

Halhoz:

4-5 szelet tőkehal

10 evőkanál rizsliszt (zabliszt v tönkölyliszt is jó)

2 db tojás

1-1,5 deci víz (sűrű palacsintatészta állagú legyen)

só, tarkabors

15 dkg szezámmag

fél citrom

kókuszolaj v olívaolaj

Körethez:

4 db közepes édesburgonya

1 cs (45 dkg) mirelit brokkoli

só, tarkabors

kókuszolaj

Az édesburgonyát meghámoztam, felkockáztam, egy sütőpapírral borított tepsire tettem, a brokkolival együtt. Kicsit meglocsoltam kókuszolajjal, majd 180 fokos sütőbe toltam és megsütöttem.

Ezalatt kikevertem a hal panírját, tojásokat, a rizslisztet, sót, borsot, vizet. A halat kb. két ujjnyi vastag szeletekre vágtam, mindkét oldalukat sóztam, borsoztam, beleforgattam a sűrű masszába, majd a szezámmagban és mikor a zöldségek elkészültek, azok helyére tettem őket a tepsire, de előtte vékonyan bekentem a sütőpapírt kókuszolajjal, különben odaragad. A tetejükre is csorgattam vékonyan egy keveset, majd visszatolta a sütőbe őket és 25 perc alatt megsültek. Akkor jó, mikor  a szezámmag elkezd megpirulni. Tálalásnál citromlevet csorgattam rájuk.

Csirkés barackos töltött cukkini

Spontán recept és mindig ebből sülnek ki a legjobb kaják, ezúttal szó szerint. Ami adott volt hozzá, az a cukkini és maradék sült csirke illetve egy ráérősebb hétvégi nap langyos idővel, amikor nem ver le a víz már a sütő beizzításának a gondolatától is.

Amitől különleges lett ez cukkini az a töltelék. Ehhez mindig kell valami krémes, szaftos cucc, hogy a sütőben töltött idő után se legyen száraz a végeredmény, legalábbis én azt nem szeretem. Úgyhogy általában valamilyen paradicsomszószos muttyot teszek hozzá, a másik opció pedig a tejfölös, joghurtos, tejszínes lötyi, amihez meg nem volt kedvem, mert ilyesmit hébe-hóba eszem csak, és ez pont előtte nap történt meg. A megoldás tehát, ha a cukkini kikapart belseje felhasználásra kerül. Soha nem értettem, mikor tévében láttam hasonló receptet és a zöldség belsejét a kukába hajítják. Miért? Végülis pont a lényeget dobják a szemétbe…

Ezen a vonalon indultam el tehát, hogy a cukkinihús vagy kockázva vagy krém formájában belekerül. Volt otthon szezámmag, amiből pedig szuper tahinit lehet házilag készíteni és mivel van már a blogon ilyen illetve egy továbbgondolt változat is őszibarackkal felturbózvaakkor gondoltam csavarunk még egyet a sztorin és megy hozzá a cukkini is. Mindegyik passzol a csirkéhez és egymást sem ütik, krémes lágy ízük van és mikor megkóstoltam a leturmixolt szezámos barackos cukkinis kencét, fennállt a veszélye, hogy az ebéd nem fog elkészülni a tervezett formában, mert simán elkanalazgatom, mint egy krémlevest. Na, nemsokára ilyen is lesz….hmm.

De addig is, egyetek cukkint így, ha kaptok akkor vegyetek szép napsárgát belőle a piacon vagy még jobb esetben szakítsatok egyet a kert végében!

Hozzávalók 2-3 főre:

egy kisebb méretű egész csirkemellfilé

1 nagy méretű cukkini v 2 kisebb

1,5 deci rizs vagy köles,hajdina

1 db őszibarack

5 dkg szezámmag

pár csepp citromlé

fél deci olívaolaj

só, bors

Tetejére: 10 dkg füstölt sajt

A rizst a szokásos módon dupla mennyiségű, enyhén sós vízben megfőztem. A húst felkockáztam és kevés kókuszolajon, sóval, borssal lepirítottam.

Mivel nagy méretű cukkinim volt, ezért keresztben félbevágtam, majd hosszában mindegyiket még szintén. Kikapartam a húsát egy kanállal, de úgy, hogy kb. fél centi pereme azért maradjon. A húsát félretettem, a cukkinicsónakokat kicsit besóztam, borsoztam, kókuszolajjal nagyon vékonyan bekentem kívül belül.

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, és egy tepsire helyeztem a cukkiniket, majd elősütöttem őket kb. 15 perc alatt.

Ezalatt a szezámmagot egy száraz serpenyőben kb. 1 perc alatt megpirítottam, majd ledaráltam, hozzáadtam az olívaolajat, simára kevertem, majd ment hozzá a feldarabolt barack, pár csepp citromlé, és a cukkini kikapart húsa, végül leturmixoltam egy botmixerrel, pár kanállal pedig félretettem a  tálaláshoz.  Ezt is lehet még fűszerezni ízlés szerint, sőt egy gerezd fokhagymát is lehet belereszelni, én ezt most nem tettem. Amúgy a szezámmagnak elég karakteres az íze, szóval plusz fűszer nélkül is tökéletes.

A rizshez kevertem a húst, majd a barackos szezámos krémet, kivettem a sütőből a cukkiniket és belekanalaztam mindegyikbe a tölteléket, a tetejére pedig szórtam még füstölt sajtot és visszatoltam a 180 fokos sütőbe, míg a sajt rá nem olvadt.

3 magvas rukkola pesto

Szeretem az ilyen univerzális kencéket, hiszen szendvicsre, salátába, tésztára, húsra, halra, grillzöldségre halmozva is szuper.

Pestot gyártottam én  már sok mindenből, petrezselyemből, kelkáposztából, medvehagymából, brokkoliból, cukkiniből, és mióta megbarátkoztam a rukkolával ideje volt így is kipróbálni. Ha kíváncsiak vagytok a zöld 50 árnyalatára, akkor mindenképp készítsetek pestot! Ízre sem utolsóak, az eredeti bazsalikomos verzióba parmezánt is szokás tenni, természetesen ebbe is reszelhettek, ha úgy tetszik, én nem szoktam, viszont ha pirítósra kenem reggel, akkor mozzarellával nagyon szívesen megpakolom.

A háromféle pirított mag amúgy éppen elég aromával látja el a kencét, és kell valami enyhén ropogós is bele, úgy a jó. A rukkola nem mellesleg serkenti az emésztést, található benne A-, B-, K, és C-vitamin, valamint vas, magnézium, kálcium, kálium, foszfor is. Nálam régen pont a csípős, kissé kesernyés íze verte ki a biztosítékot, sokáig ehetetlennek tartottam, míg egyszer kaptam, kertben frissen leszedett zsenge leveleket, amit képes voltam egymagában elmajszolni. Szóval ha van lehetőségetek ilyenhez jutni, érdemes ebből készíteni a pestót, mert a nagyobb, vastagabb levelek, amik a boltban kaphatóak még erősebb ízűek, persze akit ez nem zavar és pont emiatt szereti a rukkolát, akkor készítse abból. Egy a lényeg, hogy szép ződ és nagyon finom!

Hozzávalók 1 kis üveghez:

10 dkg rukkola

2 szál újhagyma (fokhagyma is jó hozzá)

1 marék dió-szezámmag-tökmag vegyesen

kb. 1 deci extra szűz olívaolaj

pár csepp almaecet v citromlé (elhagyható)

só, bors

A rukkolát egy mély tálba tettem, hozzáadtam a felszeletelt hagymát, sóztam, borsoztam, hozzáöntöttem az olívaolajat majd botmixerrel összeturmixoltam. Ha túl sűrű, öntsetek még hozzá olajat. Nekem hiányzott belőle a savanykás íz valamiért, úgyhogy pár csepp almaecet ment még hozzá, de ez nem muszáj.

A magokat egy száraz serpenyőben pár perc alatt illatosra pirítottam, majd mozsárban összezúztam és ezt is a pestóhoz kevertem. Pár napig hűtőben eláll.

Még több pestós ételt ITT TALÁLTOK!

Barackos szezámmag krém

Igazi kálcium bomba, de magas az E-vitamin tartalma is a szezámmagnak, illetve segíthet a koleszterinszint csökkentésében is. De ne csak ezért próbáljátok ki ezt a kencét, hanem mert bitang jó!

20160721_062942~2Ettem volna valamit pirítóssal reggelire, és kellett valami kenhető cucc, ami nem vaj. Ilyenkor általában valami zöldséges krémet gyártok, abból ami éppen kéznél van, így most ez a kombináció ugrott be. A szezámmag krém tulajdonképpen a csicseriborsókrém vagy más néven hummus egyik összetevője is, tahini néven lehet a boltokban is kapni. Csicserit most nem volt kedvem, sem időm főzni, így ez tűnt a legegyszerűbb megoldásnak. Szuper finom lett, a szezámmag telt, kissé füstös íze, ahogy találkozik a krémes barackpéppel, a római köménytől és a citromtól pedig életre kelnek az ízek. Ehettek mellé meg sajtokat, vagy jóféle vékonyra szelt szárított sonkát is akár.

Érdemes puha, húsos barackot használni hozzá, igaz nekem egy picit keményebb kopasz barack volt csak itthon, de ezzel is finom lett, sőt sárgabarackkal is kipróbálhatjátok.

20160721_062256~2

Hozzávalók (kb. 6 szelet kenyérhez elegendő):

5 dkg szezámmag

1 db nagyobb lédús barack

2 evőkanál olívaolaj

egy nagy csipet római kömény

1 duci gerezd fokhagyma

2 evőkanál citromlé

só, bors

A szezámmagot egy száraz serpenyőben megpirítottam pár perc alatt, majd ledaráltam. Hozzákevertem az olívaolajat, belereszeltem a fokhagymát, fűszereztem, megcsorgattam citromlével és belekockáztam a barackot is majd egy botmixerrel krémesre turmixoltam. Ennyi. Hűtőben max. 1 hétig eláll.

 

Tonhalas cukkinifasírt

A nagy ünnepi húsevés után  jól tud esni egy ilyen kaja, akár ebédre, akár vacsorára friss salátával. Sőt ezek a fasírtok tökéletesek szendvicsbe is.

20160324_065928Gluténmentes pedig attól lett, hogy szezámlisztet szórtam bele, ez ad neki egy kis diós háttérízt, de nyugodtan használjatok helyette más liszteket, akár darált diót, mandulát, az őrölt magok a cukkinihez és a halhoz is tök jól passzolnak, sőt feldobják az ízüket.

Nem muszáj olajban sütögetni, csak kényelmesen, tepsire vele és mehet a sütőbe, addig dobjatok össze hozzá egy salátát, vagy más köretet amihez kedvetek van!

20160324_070012Hozzávalók 4 darabhoz:

1 kicsi tonhalkonzerv

1 kis méretű cukkini

1-2 szál újhagyma v medvehagyma

1 mokkáskanál szárított kakukkfű (kapor is jó)

4 evőkanál szezámliszt(ha nem feltétel a gluténmentesség, akkor zabliszt illetve más liszt v morzsa is jó)

1 db tojás

só, bors

kókuszolaj

A cukkinit megmostam, meghámoztam, lereszeltem, kicsit besóztam, majd 5 percig állni hagytam, ezután kicsavartam a sós léből. Hozzáadtam a lecsepegtetett tonhalat, a felaprított hagymát, a kakukkfüvet, tojást, sót, borsot, szezámmaglisztet, majd alaposan elkevertem. Én egy éjszakát állni hagytam, de azonnal is kisüthetitek.

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, egy sütőpapírral bélelt tepsit vékonyan megkentem kókuszolajjal, rátettem a fasírtokat, a tetejüket is tettem néhány csepp olajat és mindkét oldalukat aranybarnára sütöttem.

Édesköménymagos keksz

Ennél gyorsabban elkészülő kekszet még aligha sütöttem. Még a boltba se értem volna oda, hogy vegyek egy zacskóval, de ott amúgy sem kaptam volna, ilyen finom sós nasit.

20160306_072655-2

Ha trendi akarnék lenni, akkor mindenmentes keksznek hívnám, de inkább nem akarok az lenni. Egyszer megkérdezték tőlem, hogy ha mindenmentes akkor mi van benne? Jogos…és fényevő sem vagyok, így került bele azért néhány alapanyag.

A múltkor már meséltem róla, hogy az édesköményt és az ánizsos ízt, illatot nem csípem, erre tessék most édesköményes kekszet gyártok. Vettem hát egy zacsival ebből a fűszerből, bár az első bioboltban ahol kerestem, rögtön egy zacskó édesköményteát is hozzámvágtak, így most úszom az ánizsban, már csak egy kupica úzó hiányzik mellé és tuti allergiás tüneteket produkálok. Az édeskömény amúgy jót tesz az emésztésnek, hasfájásra szuper, és sok benne a vas.

Természetesen, azért a keksz ízlik, nem szórtam túl sok köményt rá, és legközelebb az egyik kedvenc fűszeremmel, a római köménnyel is kipróbálom, de tehettek bele a magyar konyhában jól ismert köményből is, vagy rozmaringot, kakukkfüvet, oregánót.

Reggelire szuper volt hozzá a tormás céklakrém. Mellé egy pohár tea és bódogság van! Érdemes dupla adagot sütni rögtön.

20160306_072747-2

Hozzávalók 8-10 darabhoz: 

6 evőkanál kókuszliszt (nálam 4 ek kókuszliszt + 2 evőkanál szezámmagliszt)

4 evőkanál olvasztott kókuszolaj v vaj

2 evőkanál méz

fél evőkanál reszelt gyömbér

fél evőkanál édesköménymag

csipet himalája só

pici bors a tetejére (elhagyható)

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, a  hozzávalókat összekevertem egy tálban, majd diónyi gombócokat formáztam a masszából és egy sütőpapírral bélelt tepsire helyeztem őket, majd kissé kilapítottam mindegyiket a tetejére csavartam még frissen őrölt borsot is.

Kb. 7-8 perc alatt megsültek, de figyelni kell rá, mert hamar megégnek. Célszerű megvárni, míg kihűl, különben morzsálódhat.

Forrás:http://empoweredsustenance.com/ginger-fennel-cookies/

Babaganush, arab padlizsánkrém

Na ezért a kencéért megéri bedurrantani a sütőt még ebben a melegben is. Legalábbis én megtettem egy héten belül kétszer is, viszont utána napokig meg van oldva a reggelim. Sőt, a maradékot egy hét elteltével ettem meg, és pont olyan finom volt, mint új korában.

DSCF7871

Sokan nem szeretik a padlizsánt más formában, de általában, azt hallom, hogy a krém az teljesen más, úgy megeszik. Mondjuk ez többnyire jellemző a nem túl népszerű zöldségekre, hogy pempő formájában jobban fogy, mert el lehet nyomni a hozzákevert egyéb cuccokkal az ízét. Én annak speciel nem vagyok híve, hogy nyomjuk tele majonézzel, a legtöbb helyen így árulják a padlizsánkrémet is.

Nálunk szerintem az erdélyi padlizsánkrém a legismertebb, ami tulajdonképpen sült padlizsán és fokhagyma, az arab verzió pedig annyiban különbözik, hogy tahini, vagyis szezámmagból készült is krém is van benne, illetve római kömény, ami az én egyik kedvenc fűszerem. A Babaganush tulajdonképpen a hummusra, a szintén keleti csicseriborsókrémre hajaz, én legalábbis azt is ugyanígy készítem.

Egy szó, mint száz, amiben római kömény és fokhagyma van az rossz nem lehet, ez a krém pedig remek reggelire, vagy zöldségekhez mártogatósnak vacsorára is. Amíg a padlizsán sül, meneküljetek hűvös helyre, egy hűsítő ital társaságában…

DSCF7875

Hozzávalók:

1 db nagy méretű padlizsán

2 duci gerezd fokhagyma

2 evőkanál szezámmag (vagy boltban kapható tahini)

2 evőkanál olívaolaj

1 kisebb fél citrom leve

1 nagy csipet őrölt római kömény

A padlizsánt hosszában félbevágtam, a húsát egy éles késsel bekockáztam, úgy, hogy a héját ne vágjam át. Besóztam, és negyed órára magára hagytam izzadni. Ezután bekentem a húsát egyenletesen kókuszzsírral és 200 fokra melegített sütőben húsával lefelé fektetve, kb. 30-40 perc alatt puhára sütöttem. Akkor jó, ha megnyomjátok a héját és már az is puha.

Míg a padlizsán sült, a szezámmagot egy száraz serpenyőben 1-2 perc alatt megpirítottam, majd hűlés után megőröltem. Ezután krémesre kevertem az olívaolajjal.

Mikor a padlizsán megsült és kicsit kihűlt egy mély edénybe kanalaztam a húsát, sóztam, borsoztam, megszórtam a római köménnyel, belereszeltem a fokhagymát és krémesre turmixoltam. Nem baj, ha kicsit darabos marad, sőt jót is tesz neki. Végül hozzákevertem a szezámkrémet és megcsorgattam a citromlével.

 

Indítsd a napod szuper finom, tápláló reggelivel!

Amilyen a reggelid olyan lesz a napod is! Jelen esetben édes, energiában és vitaminban gazdag, valamint ragyogó színekben pompázik és mosolyogni fogtok garantáltan miközben elnyammogjátok, mert olyan finom.

Igeeeen, tudom mániám a reggeli, de akkor is az a nap legjobb étkezése számomra és nem csak hétvégén. Jöhetnek a sokszor hallott kifogások, korán kelek, nincs időm reggelizni, blablabla. De van, ha csinálsz magadnak időt, ehhez kb. 10 percet és abban már az elfogyasztása is szinte benne van, de előző este is megfőzhető és vígan el van a hűtőben reggelig, bár szerintem ez frissen, melegen az igazi. Pláne hűvös hajnalokon. Variáljátok a gyümölcsöket, magokat, kedvetekre, ez a verzió nekem nagyon ízlett.

20141101_073201 (1)Regéltem én már a zabkorpás tejbepapiról és a zabpelyhes reggeli csemegékről is, ebben a zabkásában van előbbi és utóbbi hozzávalóból egyaránt, de nem muszáj keverni a kettőt. Én azért szeretem a zabpehely mellé a zabkorpát is keverni, mert úgy krémesebb lesz. Elég sűrűre csináltam most, ha hígabbra szeretnétek akkor picivel kevesebbet szórjatok bele.

gránátalma fogyasztásáért is kampányoltam már itt, kiemelkedően magas az antioxidáns tartalma, a rákmegelőzésben nagyon komoly szerepe van, csökkenti a vér sűrűségét, és baktériumölő hatása is közismert. Igazi C-vitamin bomba, emellett pedig nagyon finom édesek a ropogós magok, a megpucolásától sem kell megijedni. Higgyétek el a piros pöttyök remekül mutatnak a fehér falon… Neeem, tényleg elkerülhető ez, csak egy mély edény kell hozzá.

A gyömbér is szerepet kapott ebben a reggeli csemegében, elég egy pici darab frissen reszelve, enyhén csípős ízétől biztos kipattanak a szemeitek, ráadásul a vírusokat, bacikat is jó eséllyel távol tartja. A szezámmag az egyik legjobb kálciumforrás, a lenmag a koleszterinszint csökkentésében segít illetve emésztési problémák esetén is remek.

Édesíthetitek mézzel, de akár az aszalt gyümölcsdarabok is elegendőek lehetnek erre a célra. Ki lehet egészíteni más gyümölcsökkel, nekem most mandarin volt itthon, így ment bele pár gerezd.

Na, befejeztem a rizsázást, tessék enni reggelit hát!

20141101_073211Hozzávalók 1 adaghoz:

fél gránátalma

1 darab mandarin

2 deci kókusztej (Cocomas kókuszkrém)

2 evőkanál zabpehely

2 evőkanál zabkorpa

1 teáskanál darált lenmag

méz v nádcukor v nyírfacukor ízlés szerint 1-2 teáskanál

1 mokkáskanál reszelt gyömbér

néhány szem aszalt vörösáfonya

1 teáskanál szezámmag vagy pár szem mandula, dió stb.

A kókusztejet felforrósítottam egy lábosban, beleszórtam a zabkorpát és a zabpelyhet, megszórtam pici nyírfacukorral, folyamatosan keverve vártam 1-2 percet míg besűrűsödik, majd el is zártam a gázt alatta és lefedve állni hagytam. Ezalatt félbe vágtam egy gránátalmát és az egyik felét fejjel lefelé fordítva egy mély tálba facsartam így a magok kipotyogtak. Ami nem jött ki annak meg segítettem, óvatosan kifordítottam a héját és a maradék szemeket könnyedén kikapartam egy kanállal. Belekevertem őket a levével együtt a zabkásába, belereszeltem a gyömbért, pár csepp mézzel megcsorgattam, szórtam bele aszalt áfonyát, szezámmagot és lenmagot.

Szezámos sült paprikakrém és irány Kopács!

Bármilyen furcsa, a paprika és horvát határmenti Kopács fogalma az én fejemben összekapcsolódtak, leírom miért. Hosszú lett, viszont van benne sok kép, így kevesebbnek tűnik…De aki nemcsak enni, hanem utazni is szeret, az marad pár percig az oldalon. 🙂

Az előző bejegyzésben már beharangoztam ezt a kenceficét, aminek az alapja az ajvárpaprika. Természetesen bármilyen piros húsú paprikából elkészíthető, hiszen ez a krém, még nem ajvár, mivel nincsen benne padlizsán, meg azt amúgy is főzik. Hogy miért hangsúlyoztam ki mégis az ajvár szót?

DSCF4563Mert elég szoros viszonyt ápolok vele, konkrétan ősztől tavaszig, majdnem, hogy a hajamra is ezt kenem, de a reggelimhez vaj helyett mindenképp, húsokhoz, tésztára, és főleg nagy kanállal…. Kiváltságos helyzetben vagyok, egyenesen a termelőktől kapom, akik még ráadásul meg is főzik és az eszéki piacon árulják. Ledöbbenek mikor azt hallom, ott ez nem fogy elég rendesen, hiszen a multikban kapható verziók igen csak alul maradnak ízben és minőségben is a házi készítésű ajvárral szemben…

Na, mit is akarok most ebből kihozni? Ja, igen, hogy egyrészt az öcsém tudja, hogy hova kell nősülni, így a hétvégén gyorsan meg is ejtették a határ menti kis faluban Kopácson az eljegyzést, ami az éttermet, és az ételkínálatot tekintve egy kisebb esküvőnek is megfelelt volna. Másrészt onnan sosem jövünk haza paprika nélkül, a kedves házigazdák ugyanis minimum 10 kg paprikával (és 5 kg súlyfelesleggel indítanak útnak) és naná, hogy most érnek a hatalmas piros és fehér húsú példányok is, nem éppen szerény konyhakerti viszonyok között. A fővárosi “oxigéndús” levegőhöz szokott orrom, egyenesen örömtáncot járt, mikor megajándékoztam egy túrával a friss paprikarengetegben, de a szemem is határozottan megköszönte a látványt.

DSCF4535Ez a kencefince recept azon felül, hogy finom is, egy jó ürügy arra, hogy Kopácsról is írjak pár szót, mert itthon nagyon kevesen ismerik és ha azt mondom, hogy megyek Horvátországba akkor mindenki a tengerpartra gondol, nem mintha az kevésbé lenne a szívem csücske, viszont ez a település, annál sokkal közelebb van és a táj gyönyörű. Elég, ha csak beírjátok a gugliba, hogy Kopácsi-rét és máris mesés képekkel találjátok szemben magatokat. Nagyon jó hétvégi úticél lehet ez a nemzeti park a Duna-Dráva vidéken, ahol érdemes egy laza hajókirándulást tenni, és a gazdag állatvilágnak köszönhetően biztosan szembejön pár kormorán, teknősbéka, rengeteg hal, de én már komplett vaddisznó családot is lefigyeltem pár évvel ezelőtt.

Kopács 048

DSCF4374Ha megéheznétek, hangulatos éttermeket is találtok a környéken, de ha csak egy kávéra vágytok, akkor egyszerűen üljetek be a nádas közepén található Lopocs bárba – ami horvátul tavi rózsát jelent-, és lógassátok be a lábatokat a siklók virágok közé, vagy nyújtózzatok el a stég szélén és csak úgy nézzetek ki a fejetekből órákon át vagy nézzetek farkasszemet egy békával, mert azt itt szabad és kimondottan jólesik, anélkül, hogy bárki furán nézne az emberre…

DSCF4364

DSCF4360Ha szállásra vágytok, akad is az is a faluban, a Dinin Konak (nagypapa lak nyers fordításban) a nevével ellentétben csöppet sem öreges, hiszen nem rég nyitotta meg kapuit, pincével, borokkal(tesztelve), étteremmel, isteni fogásokkal (tesztelve.. kipukkadásig…), és kiadó szobákkal. Utóbbit nem teszteltem viszont láttam és szívesen megtenném, úgyhogy a szeptember közepén megrendezésre kerülő halász napokon is ott a helyem! Ezt egyébként láttam már meghirdetve néhány itthoni utazási iroda honlapján. Egy szó mint száz, vegyétek bele az útitervek közé, mert érdemes!

Na jöjjön az a paprikakrém recept is, amit én most szezámmag olajjal és szezámmaggal dobtam fel, de semmi gond,  ha ez nincs kéznél. Tökéletes az olívaolaj is hozzá, sőt bármilyen olaj nélkül, jó sok fokhagymával is remekül helyettesíteni fogja a szendvicsben a vajat, illetve sült húsok mellé is ízleni fog biztos vagyok benne. Elárulom, hogy eredetileg túróval szerettem volna összekeverni a sült paprikát, de mivel a túró úgy döntött a hűtőben, hogy inkább megromlik, mint hogy összetalálkozzon ezzel az izmos paprikával, így legalább laktózmentes lett… Ja és jóféle házi kóbászt is ettem hozzá, én! Kitaláljátok azt honnan kaptam??

DSCF4561Hozzávalók:

2 nagy darab piros húsú paprika

2 gerezd fokhagyma

1 evőkanál szezámolaj

1 evőkanál szezámmag

pár csepp vörösborecet

frissen őrölt bors

A paprikákat egy sütőpapírral leterített tepsire tettem és 200 fokra előmelegített sütőbe toltam kb. fél órára. Kicsit hűlni hagytam, majd lehúztam a héját, kikapartam a magjait és egy tálba tettem a puha húsát. Hozzáreszeltem a fokhagymákat, sóztam, borsoztam, meglocsoltam a vörösborecettel és a szezámolajjal, majd megszórtam a barnára pirított szezámmaggal.

Ördögien néztek ki, mikor megsültek:

DSCF4557

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!