Pálmafa Project

Kalóriaszegény sajtos pogácsa

A legjobb szénhidrátcsökkentett lisztből készült pogácsa, ami eddig ettem. Vendégségben jártam egy kedves barátnőmnél a hétvégén és ő fogadott ezzel, hogy túléljük azt a cirka 1000 km-es utat, ami egy nap alatt sikerült levezetni. Így kirándulunk mi…

DSC_0295A tetemes mennyiséget tartalmazó tál teljes tartalma el is tűnt még aznap. Nem is értem hogyan…biztos a kutya volt a tettes…

Azért szerettem volna megosztani ezt a receptet, mert nem vagyok nagy híve az ilyen lisztekből készült süteményeknek, próbáltam én is, és finom volt, de mégis volt némi mellékíze és ezért inkább a tönkölylisztet szeretem használni erre a célra. Viszont ennek szuper jó íze volt, tömtük magunkba etette magát konkrétan.

Ami még mellette szól, hogy könnyen elkészíthető, összegyúr, kicsit pihen, kiszaggat, kisüt, megesz.

Azt nem mondom, hogy ha egy ültő helyetekben letoljátok az összeset, akkor is kalóriaszegénynek minősül, de ha legyalogoltok minden nap 5-10 kilométert a szabadban előtte vagy utána, ahogy nekünk sikerült, akkor nem vétkeztetek nagyot. És még másnap reggel is finom volt a maradék egy pohár tejjel.

DSC_0297Hozzávalók:

50 dkg szénhidrátcsökkentett liszt (Dia-Wellness)

2 dkg élesztő

25 dkg vaj

15 dkg sajt a tésztába

1 dl tejföl

2 tojás sárgája

1 kiskanál só

fél dl tej

A kenéshez 1 db tojás vagy a megmaradt fehérjék

A tetejére: 5-10 dkg reszelt sajt

Az élesztőt kevés langyos tejben elmorzsoljuk. Cukrot nem ír a recept a tejbe, de azt gondolom, hogy egy fél mokkáskanál nádcukor nem árt meg senkinek, az élesztőnek pedig jót tesz. Úgyhogy ezt Rátok bízom.

A lisztbe belemorzsoljuk a felkockázott vajat, sajtot, hozzáadjuk a tojások sárgáját, csipet sót, majd a végén az élesztős tejet, összegyúrjuk és kb. 2 órán át pihentetjük.

Végül kinyújtjuk kb. kisujjnyi vastagságúra, lekenjük a tojással, megszórjuk reszelt sajttal és 180 fokon arany barnára sütjük.

5 reform sós rágcsa recept szilveszterre

Egyszerű, sajtos, magos, sós ropogtatnivalókat válogattam össze Nektek. Egyrészt,  mert az édesre rá sem bírok nézni, másrészt, mert a szilveszteri bulikon ezek még jól jöhetnek! Klikk a képekre és előbukkan a recept.

1. Az abszolút “námbör van” az abbahagyhatatlan sajtos rúd. Egy sosem elég belőle sajnos…nem baaaj, letáncoljuk ugyebár…

DSCF2651

Magvas sajtos rudak

2. A második számú versenyző a sajtos tallér is nagy kedvenc volt, hiszen lisztmentes, viszont van benne sok-sok sajt és magőrlemény.

DSCF3288

Gluténmentes sajtos tallér

3.  A fűszeres chilis csicseriborsó egy ínyenc, de pofonegyszerű nasi bármikor bárkinek. Pompás rágcsa egy jó film mellé is.

DSCF3216

Fűszeres csicseriborsó

4. Amiben rozmaring van, az rossz nem lehet! Ezeket a puffancsokat is imádni fogja a vendégsereg.

DSCF3122

Sajtos, rozmaringos puffancs

5. Ez a recept pedig azért került bele top 5-be, mert szósz is van  hozzá, amibe mártogatni lehet akár más zöldségeket is, vagy tortilla chipset.

DSCF4324

 

Így turbózd fel a sült gesztenye ízét

A sült gesztenye az egyik legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás, ha valami nassolnivalóra vágyok. Gondoltam körülnézek a világhálón, hogy mások hogyan készítik, és akkor bukkantam erre a receptre. Azonnal tudtam, hogy a vaj és a rozmaring randevújából rossz nem sülhet ki, úgyhogy már repültem is a rozmaring bokor felé és nyestem az ágait, közben kapcsoltam be a sütőt, ami a hideg őszi időben a nap fénypontja volt. Imádom mikor meleg van a konyhában és a sütőből kiszálló finom illat belengi a lakást.

DSCF5055A vajas rozmaring illata tényleg felért egy aromaterápiás kezeléssel. Az még inkább fokozta az örömömet, hogy sikerült olyan gesztenyét vennem, amiből nem a kukacok tántorognak kifelé sülés közben…. Csak olyan helyen veszem ahol én válogathatom ki a szemeket, így biztos nem kerül bele lyukas példány.

Gesztenyét enni jó, főleg mert nagyon finom és a C-vitamin tartalma pedig majdnem olyan magas, mint a ribizlié, de emellett kálium tartalma is jelentős, de B1 és B2 vitaminok is vannak benne bőven.

A gesztenye sütésnek bármikor érdemes nekiállni, tényleg nem egy nagy kunszt, ez a fűszeres verzió igazi csemege, amit szépen és elegánsan ugyan nem lehet enni, de ez most nem is volt cél… Elég ha élvezitek az ízét!

Tavaly megkíséreltem házilag gesztenyepürét előállítani, ami inkább krém lett végül, viszont nekem ez ízlett is, míg a hagyományos masszából készült pürét én sajnos nem bírom megenni. Aztán főztem még belőle krémlevest, amit szintén imádtam. Próbáljátok ki ezeket is, ha van kedvetek, jönnek az ünnepek, és abszolút része lehet a menünek!

DSCF5059Hozzávalók:

fél kg gesztenye

2-3 rozmaring ág

só, bors

2-3 evőkanál vaj

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A gesztenyéket vízbe tettem, majd nekiálltam a púpos felükön bevagdosni őket keresztben. Nem kell átvágni, elég csak egy kisebb kereszt, hogy sütés közben szétnyílhassanak. Kicsit letöröltem róluk a vízet, majd egy tepsibe alufóliát fektettem, arra kerültek a gesztenyék. Ráfektettem a tetejükre a rozmaring ágakat, picit megsóztam őket himalájasóval, friss őrölt borssal és dobáltam rá néhány vajdarabot. Egy másik fóliadarabbal betakartam őket, majd a szélüket egymásba hajtogattam körben, hogy a lé ne tudjon kifolyni. A fólia tetejére pedig vágtam egy kb. 5 cm átmérőjű nyílást, hogy a gőz távozhasson. Fél óra alatt megpuhultak, egy tányérra tettem őket,majd a vajas rozmaringos szaftot is rájuk csorgattam és kicsit átforgattam az egészet, hogy jobban átjárják a gesztenyéket az aromák.

Barátkozzunk a chilipaprikával - Kukoricalepény édes chiliszósszal

Én és a chilipaprika 1. fejezet.  Azt kell mondjam, hogy “this is the beginning of a beautiful friendship”.:)

Eddig maximum chiliport vagy néha pelyhet tettem bátortalanul néhány ételben, félve attól, hogy majd tüzet hányok, megy az chili nélkül is…  Ez alkalommal tulajdonképpen csak a kukoricalepény volt tervben, amihez paradicsom salsát terveztem, és természetesen azzal is remek lenne, vagy bármilyen zöldséggel, salátával, szósszal. Úgyhogy ha valaki nem szereti a csípőset még ne csukja  a fejemre a laptopot légyszi. Már csak azért sem, mert ez a fajta chili nincs nagyon kigyúrva, úgy értem az ereje az enyhén csípős kategóriába tartozik. Szóval nem kell félni nem  fog taknyunk nyálunk egybe folyni bánt, még pont elviselhető nekem is. Persze lehet választani hozzá a kis piros duci habanero fajtát is, de akkor egy tűzoltókészüléket is ajánlatos rögtön a tányér mellé bekészíteni… A chili amúgy serkenti az emésztést, gyorsítja az anyagcserét, kálium, foszfor, béta-karotin és kálciumtartalma jelentős, de a népgyógyászatban lábmelegítőnek is használták, őrölt chili zokniba bele, felhúz, melegszik… jön a tél úgyis…

DSCF4314Az ok, amiért Jamie receptjéhez nyúltam, mert Ő tesz bele paradicsomot és paprikát is, így sokkal krémesebb tartalmasabb lesz a mártás,  mint ezek nélkül. Eltértem azért az eredeti recepttől, mert nem sült paprikát tettem bele, hanem friss kápiát illetve kihagytam a paradicsompürét, mert nem volt itthon. Ja, és a korriander és a menta nekem nem kívánkozott bele, de ízlés dolga, majd úgyis kipróbálom. Szóval legegyszerűsítettem kissé a tesztverziót, de nagyon ízlik, gyönyörű a színe, grill húsok mellé isteni lehet. Kis adagot főztem, ha 4 személyre készül akkor csak fel kell szorozni a hozzávalókat néggyel. Üvegbe töltve hűtőben eláll sokáig.

DSCF4324Ami a kukoricalepényt illeti nagyon egyszerű és gyorsan elkészül akár reggelire is. A csicseriborsólisztet szintén most próbáltam először. Bioboltban kapható, gluténmentes,  nincs karakteres íze, pláne, így keverve a tönköllyel. A csicseriborsóról viszont már meséltem sokat élettani hatásait is tekintve a “szuperételek” közé tartozik magas fehérjetartalma és a benne lévő sok vitaminnak és ásványi anyagnak köszönhetően. Arról nem is beszélve, hogy ebből készül az én egyik kedvenc gyorsételem a falafel.

Visszakanyarodva ételünkhöz, finom puha lepények lettek, de csicseriliszt híján, bármilyen más hagyományos liszttel is elkészíthető, illetve én tökmagliszttel vagy lenmagliszttel is kipróbálnám még… Jó kaja, vendégvárónak is remek!

DSCF4327

Hozzávalók 8 db kukoricalepényhez:

100 ml teljes kiőrlésű tönkölyliszt

100 ml csicseriborsóliszt

2 cső kukorica megfőzve, leszemezve

1 deci tej

2 db tojás

1 duci gerezd fokhagyma

1 mokkáskanál sütőpor

csipet chili

csipet őrölt római kömény

só, bors

kókuszzsír a sütéshez

A kukoricához kevertem a felvert tojásokat, a liszteket, a sütőport és a tejet, majd  megfűszereztem. Egy serpenyőben felhevítettem az olajat, és egy evőkanál segítségével belekanalaztam a masszát, kicsit lelapítottam és mindkét felüket kb. 4 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Chiliszószhoz:

1 db paradicsom

1 db piros kápiapaprika

1 db chilipaprika

1 duci gerezd fokhagyma

1 teáskanál nádcukor

1 teáskanál almaecet

só, bors

olívaolaj

Kevés olívaolajat felmelegítettem egy kisebb edényben és ráöntöttem a felaprított fokhagymát, paradicsomot, paprikát, chilipaprikát. Pár percet vártam, míg levet engedtek és elkezdtek fonnyadni, majd sóztam, borsoztam, hozzáöntöttem az ecetet, megszórtam cukorral és lefedve, de időnként kevergetve negyed óra alatt összefőztem az egészet, majd botmixerrel pürésítettem.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!