Pálmafa Project

Almás morzsa

Abszolút gyors desszert, mikor csak az jár az ember lánya fejében, hogy valami édességet kaparintson meg, de iziben, és főleg azonnal, de nincs kéznél, semmi rögvest ehető nyalánkság.Ilyenkor nincs mit tenni, gyors körbetekintés a konyhában hűtőben és általában egy ilyen morzsához szükséges gyümölcs, kevés liszt, cukor és vaj, szinte mindig van kéznél. Muszáj kihasználnom, ha a bébi alszik, viszont gyorsnak kell lennem, mert az “ördög” néha nem alszik mélyen és ha ébred, akkor búcsút mondhatok a desszertnek.

A legszebb az, mikor A férfi is alszik, de álomba szenderülvén még elmormogja az orra alatt, hogy úgy enne valami édességet és mielőtt hozzávágnám, hogy hol található a legközelebbi cukrászda és hajrá…már horkol is. Mire ébred, gőzölög a pulton a langyos, inkább kanalazós csemege, ami ráadásul még gluténmentes is, és a cukrot is kispóroltam belőle. Viszont mégis hirtelen a nap egyik legszebb része lesz, mikor 5 perc nyugiban vagyok és bekanalazok lelkiismeret furdalás nélkül egy jókora adagot belőle.

Rizsliszt helyett, sima liszt is jó természetesen illetve zablisztet is használhattok, bármilyen gyümölcs jó hozzá, a pudingport akár ki is hagyhatjátok, hiszen az eredeti receptben sincs, de nekem volt itthon maradék, így gondoltam felhasználom. A langyos morzsa és krémes gyümölcs a hideg joghurttal vagy ha habzsidőzsi van, akkor fagyival kombinálva jó választás uzsonnaidőben!

Hozzávalók:

Morzsához:

25 dkg rizsliszt

12 dkg vaj vagy kókuszolaj

5 dkg eritrit

csipet só

fél-fél mokkáskanál őrölt gyömbér és kardamom

Almás réteghez:

4-5 db alma

75 gr vaníliás pudingpor

negyed citrom leve

2 deci kókusztej ( v más tej, de víz is jó)

ízlés szerint eritrit v méz

A sütőt előmelegítettem 180 fokra.

Az almákat megmostam, kivájtam a magházukat és felkockáztam, majd egy kivajazott sütőforma aljára tettem őket, meglocsoltam citromlével, megszórtam eritrittel, a kókusztejben elkevertem a pudingport és ezt is hozzáöntöttem, majd betoltam a sütőbe kb. negyed órára.

A rizsliszthez hozzáadtam a fűszereket, eritritet és összemorzsoltam az egészet a vajjal. Kivettem az almát a sütőből, mikor félig megpuhult és rámorzsoltam a tésztát, majd visszatoltam kb. még 20 perce, míg a morzsa teteje pirulni kezdett. Hideg joghurttal, esetleg némi lekvárral, langyosan isteni.

 

 

Zöldborsókrémes spenótos galuska

Nagyon zöld és nagyon finom, ellenben nem túl szép, de az most nem számít. Friss borsóból és spenótból lesz az igazi, éppen ezért jó kis nyári étel lehet, ha éppen nem vágytok  húsra, de mégis valami háziasabb, laktató ételt falatoznátok. A kismama erre vágyott, A férfi kevésbé…, de  mivel a kismama az élelmezésvezető a háznál, ezért ez lett az ebéd és pont. Leküzdvén a csirkeundoromat fél órára, azért kapott mellé az úr csirkepörit is, de a borsókrém sokkal jobb higgyétek el. Akár önmagában is, vagy piritósón, ami az új “tápláló” kedvencem mostanság.

3 napig ezt ettem és olyan bódog voltam vele, hogy ihaj. Ne rémüljétek meg a háromféle liszttől, amit beletettem a galuskába, ez volt itthon és mindegyikből egy kevés, szóval teljesen jó vagy egyik vagy másik, attól függően, hogy gluténmentesre vágytok vagy sem, viszont csak rizslisztből nekem szétesik, ezért ott vagy tegyetek bele több tojást, vagy egy pici útifű maghéjat, ami egyébként szuperül összefogja vagy ha nem cél a gluténmentesség, akkor pár kanál tönköly- vagy rozslisztet és akkor ok lesz.

Ha pedig nincs kedvetek nokedlit szaggatni, mert éppen egy rohanós hétköznap végén jártok, akkor penne tészta is tökéletes hozzá!

Hozzávalók:

Galuskához:

25 dkg rizsliszt

20 dkg zabliszt

2 evőkanál tönkölyliszt

(egyféle lisztből is jó)

25 dkg spenótlevél

nagy csipet szódabikarbóna

3 tojás

reszelt szerecsendió

só, bors

víz

Krémhez:

40 dkg zöldborsó

2 gerezd fokhagyma

pár db kakukkfűág

pár csepp citromlé

só, bors

olívaolaj

Tetejére: fetasajt (elhagyható)

A zöldborsót forrásban lévő vízben puhára főztem, majd leszűrtem róla a vizet, esetleg pár decit félre lehet tenni a krémet hígítani. A borsóhoz adtam a reszelt fokhagymát, kakukkfű leveleket, citromlevet, sót, borsot, pici olívaolajat, majd botmixerrel simára turmixoltam. És akkor itt lehet még hígítani, ha szükséges, legyen kellemesen krémes, ami összekeverhető majd a galuskával.

A spenótleveleket alaposan megmostam, kisebb darabokra tépkedtem és kevés kókuszolajon pár perc alatt megfonnyasztottam, félretettem.

A galuskához a liszteket összekevertem a szódabikarbónával, reszeltem bele bőven szerecsendiót, hozzáadtam a tojásokat és először csak 1-2 deci vizet, és simára kevertem, majd beleszórtam a spenótot, ezt is eloszlattam benne. Ha túl sűrű, mehet még  hozzá pici víz, hogy szaggatható galuska állaga legyen. A víz mennyiségét nem tudom sajnos megmondani, attól függ milyen lisztet, liszteket használtok. Ha túl híg, akkor liszttel sűríthetitek még.

Vizet forraltam egy nagy lábosban és beleszaggattam a galuskákat, majd mikor feljöttek a víz felszínére, akkor kaptak még kb. 1 percet, majd szűrőkanállal kiszedtem őket egy tálba és pár csepp olívaolajjal egyből meglocsoltam, hogy ne tapadjanak össze.

Ha minden elkészült, tálalható, morzsoltam még rá pici feta sajtot, de anélkül is finom.

Tönkölylisztes meggyes pite

Klasszikus meggyes pite reform üzemmódban, de igazából észre sem venni a különbséget, hiszen a meggyé a főszerep és a tészta is puha és omlós.Mellesleg 5 éves lett a blog és erre az alkalomra mindig valami epres nyalánkságot szoktam készítettem az elmúlt években. Idén csak nekem tűnik úgy, mintha ránk szakadt volna az egész nyári gyümölcs termés egyszerre? Az eper is valahogy hamarabb beérett és az utóbbi napokban nem igazán kaptam szépet, a legtöbb túlérett volt és már roskadozik a piac a fekete cseresznyétől és meggytől. Biztos az időjárásnak köszönhető ez vagy én vagyok kissé más dimenzióban, hogy ezekre rácsodálkozom…

Szóval a túlérett eper helyett savanykásan édes meggyre vágytam és csakis kizárólag meggyes pite alakjában vizualizáltam azt. Nem bírtam kiverni a fejemből, pedig hét közben nehéz rávenni, hogy ilyesmit süssek, hogy kimagozzak 2 kg meggyet, arra meg pláne. Célozgattam rá A férfinak, de hirtelen dolga akadt… A pite 3 napig készült, de ez ne riasszon el benneteket, mert ez az én lustaságom miatt volt így, valójában a magozáson kívül kb. fél óra meló van vele. Szóval első este kimagoztam a meggyet. Csak úgy komótosan a szoba közepén a szőnyegen ülve. Hol máshol? Egy rakás nylon zacskóval vettem körbe magam, de így is úgy néztem ki a végére, mint egy horrorfilm mellékszereplője. A második napon megpihentem és néztem a hűtőben a meggyet és elképzeltem, hogy megsüti magát pitének. Sajnos ez nem történt meg, így a harmadik napon feltámadtam és legyártottam a pitét, akkora lendülettel, hogy még egy klassz lecsót is összedobtam közben fél kézzel. Természetesen utóbbiból nem tettem a pitébe.

A 4. nap reggelén pedig meggyes pitét falatoztam, gondosan körbevágtam a szélét ujjnyi vastagon, hiszen akkor is ez a legjobb része a sütinek és csuda bódog voltam vele.

Hozzávalók 25 x 30 cm-es tepsihez:

Tésztához:

40 dkg tönkölyliszt (nálam vegyesen fehér tönköly és teljes kiőrlésű)

24 dkg vaj

4 evőkanál kefir vagy tejföl

2 evőkanál darált dió

2 tojás sárgája

2 teáskanál sütőpor

2 evőkanál eritrit

csipet só

Töltelékhez:

70 dkg magozott meggy (kb. 2 kg maggal együtt)

8 dkg darált dió

4 evőkanál eritrit

2 teáskanál fahéj

2 evőkanál rizsliszt

Tetejére: 

2 tojásfehérje

Elkészítése:

A lisztben elkevertem a sütőport és elmorzsoltam benne a vajat. Hozzáadtam az összes többi hozzávalót is és összegyúrtam a tésztát. Könnyen nyújtható, puha, ruganyos tésztát kell kapni. Ha túl ragacsos lenne, akkor pici lisztet adjatok még hozzá. A tésztát a hűtőbe tettem, míg a töltelék elkészült.

A meggyet már előző nap kimagoztam, most pedig egy lábosban felöntöttem annyi vízzel, ami félig ellepte, megszórtam a cukorral és a fahéjjal, majd pár percig hagytam főni. Egy merőkanál főzőlében simára kevertem a rizslisztet és visszaöntöttem a meggyhez. Megvártam, míg besűrűsödik és elzártam a gázt alatt. Picit félre tettem hűlni, míg kinyújtottam a tésztát.

A sütőt előmelegítettem 175 fokra. Lisztezett deszkán félbevágtam a tésztát, majd kinyújtottam az egyik felét és a tepsibe fektettem. Megszurkáltam villával, majd megszórtam a dióval. Ráöntöttem a meggyes tölteléket és egyenletesen eloszlattam. Ezután kinyújtottam a tészta másik felét és a meggy tetejére fektettem. Ezt is megszurkáltam villával, majd lekentem a maradék tojásfehérjével. 35 perc alatt megsütöttem, de ez sütőfüggő, kb. 30 percnél érdemes ránézni.

Ha kihűlt, szépen szeletelhető.

Rozmaringos brokkoli-zöldbab főzelék

A tavasz és a kora nyár a főzelékek szezonja is, igaz, hogy én még ezt a verziót mirelit zöldségekből készítettem, de lassan zöldbabot is tudtok venni frissen. Bátran álljatok neki, ugyan ronda, de finom!Érdekes, mondhatni szokatlan kombó a brokkoli és a zöldbab, pláne, hogy utóbbit nem igazán szeretem, bár elkészítés kérdése az egész tulajdonképpen. Mikor ez volt a menü, még volt medvehagyma, de azt újhagymával nyugodtan helyettesíthetitek most már.

A főzelék egyik legjobb része a feltét, szeretek a kölessel játszani, mert szuper túrógombóc helyettesítő is lehet, búzadara nélkül illetve helyett, mert tökéletesen felveszi a belekevert többi alapanyagot és az íze sem tolakodó. Jelen esetben juhsajtot és sok hagymát kapott, így jól feldobta a friss rozmaringgal feltuningolt ételt.Hozzávalók:

40 dkg brokkoli

40 dkg zöldbab

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 deci natúr joghurt

2 púpos evőkanál rizsliszt

pár csepp almaecet

2 rozmaring ág

2 db babérlevél

só, bors

kókuszolaj

Kölesgombóchoz:

1 bögre köles

fél csokor medvehagyma (vagy pár szál újhagyma)

10 dkg juhsajt (v más hasonló)

pár csepp citromlé

só, bors

A vöröshagymát kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a zöldbabot és a brokkolit, beletettem a rozmaringágakat és a babérleveleket is is az edénybe, sóztam, borsoztam, felengedtem annyi vízzel, ami kb. 1 ujjnyival ellepi és forrástól számítva még kb. 5 percig főztem, hogy ne főjenek szét a zöldségek. Közben belereszeltem a fokhagymát is. A joghurtot simára kevertem a rizsliszttel és pár kanál főzőlével, majd ezt is a főzelékhez öntöttem, megvártam, míg ismét felforr és besűrűsödik, majd elzártam a gázt és öntöttem bele pár csepp almaecetet.

Amíg a főzelék készült, megfőztem dupla mennyiségű vízben a kölest, sóztam, borsoztam. Mikor megpuhult, még melegen hozzákevertem a medvehagymát, belereszeltem a sajtot és pár csepp citromlevet is facsartam bele. Mikor langyosra hűlt, vizes kézzel gombócokat formáltam belőle és a főzelékkel tálaltam.

 

Muszaka édesburgonyával

Nem lehet belőle keveset csinálni, ennek örömére 3 napig biztos ettük ezt ketten, de nem bántuk! Többször csináltam már muszakát, az eredetit is krumplival, aztán krumpli nélkül, sőt vega verziót is találtok a blogon vöröslencsével, mindegyik isteni, de talán eddig ez ízlett a legjobban.Változtattam benne ezt azt, szerintem az édesburgonya kimondottan jót tett neki, illetve a besamel mártást nem tejből, hanem hígított kókusztejből főztem. Hallom, ahogy többen felsikítanak, hogy a fenébe passzol ez egy görög kajába!? Egész egyszerűen nem lett kókuszíze, aki nem tudja, hogy az van benne, nem fogja észrevenni. A férfi például nem annyira rajong a kókuszért, bár tudta, hogy azt teszek bele és keresztbe is álltak a szemei a hír hallatán először, aztán fel sem tűnt neki és lelkesen belapátolta.

Ha nincs kókuszkrémetek kéznél, amit én használok vagy nem kaptok, más növényi tej is jó. Összesen ugye 8 deci folyadék kell hozzá, nyugodtan fele-fele arányban hígítsátok. Talán a zabtejet gondolnám még jónak hozzá, arra kell figyelni, hogy ne legyen édes. Aztán ha maradtok a tehéntejnél akkor sem dől a világ össze. A besamel amúgy sem lett laktózmentes, hiszen az úgy jó, ha sajt is van benne, és isteni juhsajtot kaptam, naná, hogy belereszeltem, jó sok szerecsendióval együtt.

A főszerep viszont abszolút a zöldségeké, a padlizsáné és a paradicsomé, utóbbiból már lehet kapni édesebbeket is, de csempésztem bele azért házi paradicsomléből is egy kicsit, hogy még szaftosabb legyen a hús és összességében az egész.

Hozzávalók 4-6 főre:

1 kg darált marhahús

3 db közepes édesburgonya

4 kisebb padlizsán

4-6 db paradicsom

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

2 deci paradicsomlé

oregánó

só, bors

kókuszolaj

Besamell mártáshoz:

2 deci Cocomas kókuszkrém (zabtej is jó lehet helyette)

6 deci víz

10 dkg juhsajt (v parmezán)

2 tojás sárgája

2 púpos evőkanál rizsliszt

reszelt szerecsendió

fehér bors, só

2 evőkanál kókuszolaj (v fele arányban vajjal)

Elkészítése:

A padlizsánokat vékonyan felszeleteltem és 200 fokra előmelegített sütőben, vékonyan megkenve kókuszolajjal, kb. 10 perc alatt megsütöttem.

A felaprított hagymát üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a húst, fehéredésig pirítottam, ezután sóztam, borsoztam, megszórtam az oregánóval, öntöttem alá paradicsomlevet, belereszeltem a fokhagymákat és fedő alatt puhára főztem.

Az édesburgonyát meghámoztam és kb. fél centi vastagságúra felkarikáztam.

Kiolajoztam vékonyan egy kb. 25 x 30 centis, magas falú tepsit és lefektettem egy sor édesburgonyát, rá egy sor padlizsánt, picit sóztam, borsoztam. Ezután a hús fele következett, majd ismét édesburgonya, padlizsán, a hús másik fele pedig ment a tetejére, amire paradicsomszeleteket tettem.

Elkészítettem a besamelt, felolvasztottam pici vajat és kókuszolajat, rászórtam a lisztet, elkevertem, majd felöntöttem a felhígított kókusztejjel. Sóztam, borsoztam, reszeltem bele szerecsendiót és kevergetve felforraltam, majd lezártam a gázt és hozzákevertem a tojások sárgáját és a reszelt sajtot. Megvártam, míg besűrűsödik és muszaka tetejére egyenletesen ráöntöttem. A tetejére még lehet egy pici sajtot tenni, ha maradt. Ezután betoltam a 180 fokra előmelegített sütőbe kb. 30 percre, míg a teteje szépen megpirult.

Tökös mákos pite

Ha vegánok vagytok próbáljátok ki ezt a sütit, ha nem vagytok akkor meg azért! Egy biztos, ízleni fog mindenkinek, aki szereti a mákos sütiket, na meg a sütőtököt.

Múlt hétvégén pont valami tökös mákos cuccon járt az eszem, mivel A férfi már rájött, hogy neki biza jogosultsága van csak úgy rábökni egy receptre a blogon, és bociszemekkel célozgatni rá, hogy nem-e lehetne-e ugyan ez meg az vagy amaz a mai ebéd, vacsora, uzsonna, tízórai? És mivel a tökös mákos palacsintára esett a választása, hát bevásároltam hozzá, de közben szembejött ez a recept. Annyira guszta volt a fotón, hogy nem tudtam ellenállni neki és mivel a lentojás az egyik főszereplő és véletlenül pont az orrom előtt hevert a pulton a titkos hozzávaló, amivel a vegánok a tojást helyettesítik, hát muszáj volt ezt megsütnöm.

Na kitaláljátok mi az a lentojás? Hát, hogy nem tyúk tojta az biztos. A lenmag a kulcs a lentojáshoz jelentem, amit egyébként én rendszeresen szórok megőrölve a reggeli zabkásába, ugyanis az egyik legjobb omega-3 zsírsav forrás, emellett sok vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz valamint segít csökkenteni a vér koleszterinszintjét. Megveszek kb. 30 dekát, kávédarálón megőrlöm és egy üvegben hónapokig eláll, reggelente pedig 1-1 evőkanál megy a kásába. Úgy viselkedik, mint a chiamag vagy az útifű maghéj, vagyis, ha vízzel találkozik kocsonyás, zselés állagot vesz fel, tehát a bélrendszerre is jó hatással van. Az utóbbi kettővel ellentétben a lenmag még olcsó is és szinte már minden boltban kapható.

A receptből én az édesítést erősen kispóroltam, mivel édes volt a tök, abba a rétegbe semmit nem tettem, de ez ízlés dolga, kóstoljatok közben és édesítsétek kedvetek szerint. A zabos alapban a datolyának is ez a célja, illetve egyfajta kötőanyagként is jelen van, de enélkül is összeáll a tészta, ha éppen nincs kéznél aszalt gyümölcs. A töltelékekbe én nem tettem lekvárt se, de nyugodtan kanalazzatok bele, a lényeg, hogy kenhető legyen. Az eredeti receptben pedig csokival is le van még öntve a végén, én ezt is kihagytam, de így is szuper finom és puha és laktató és sokáig eláll.

Hozzávalók 15 x 30 cm-es kis méretű tepsihez:

2 bögre (igény szerint gluténmentes) zabpehely (2,5 decis bögre)

2 db lentojás vagyis 2 evőkanál őrölt lenmag + 6 evőkanál víz

10-20 szem datolya (más aszalt gyümölcs is jó)

3 evőkanál rizsliszt vagy kókuszliszt

3-4 ek eritrol ízlés szerint

4 evőkanál kókuszzsír (puha)

csipet só

fél zacskó sütőpor

Mákos réteg:

2 bögre mák

3-4 ek eritrol ízlés szerint

fél narancs leve

fél citrom leve és héja

pár ek növényi tej v víz (kókusztejet használtam)

Sütőtökös réteg:

2 bögre sült sütőtök

fél citrom leve

1-2 ek eritrol v méz ízlés szerint (én ezt kihagytam)

fél hüvelykujjnyi reszelt gyömbér

Tetejére:

5 evőkanál zabpehely

1 evőkanál eritrol v méz

1 evőkanál kókuszolaj

Elkészítése:

Tészta:  A datolyát vízbe áztattam a sütés előtt legalább 1 órával, éppen csak annyi vízzel amennyi ellepte, majd botmixerrel pürésítettem. Nem baj, ha kicsit darabos marad, illetve ha tovább ázik, akkor akár kézzel is belemorzsolható a tésztába.

Az őrölt lenmagot összekevertem a vízzel, megvártam, míg megkocsonyásodik, ez kb. 5 perc.

Összekevertem a zabpelyhet a rizsliszttel, sütőporral, sóval, eritrittel, beleöntöttem a datolyát, lenmagos keveréket, hozzáadtam a puha kókuszzsírt és kézzel összegyúrtam. Jó sűrű, de lágy masszát kaptam, ha túl száraz lenne pici vizet vagy növényi tejet adjatok még hozzá, ha túl híg, akkor zabpelyhet vagy rizslisztet. Sütőpapírral bélelt tepsi alján egyenletesen elkentem a tésztát egy lapáttal.

Mákos töltelék: Az összes hozzávalót összekevertem, annyi kókusztejet adtam hozzá, hogy kenhető legyen a massza, mint a bejgli töltelék. Egy kanállal rásimítottam a zabos réteg tetejére.

Tökös töltelék: Az összes hozzávalót összekevertem és botmixerrel átmentem még rajta, hogy krémes legyen a tök, majd a mákos rétegre simítottam az egészet.

Tetejére morzsa: Mindent egy tálba szórtam és a kezemmel morzsásra dolgoztam, majd rámorzsoltam a tökös krém tetejére, végül 180 fokos sütőbe toltam 30 percre.

Ha kihűl, szépen szeletelhető.

Forrás:https://www.bulkshop.hu/tokos-makos-pite-veganul-recept

 

Márton napi libasült lila édesburgonyával

Izgalmas libacomb receptet kaptok tőlem ma, egyrészt mert közeleg Márton nap, másrészt, mert ez az étel bármilyen ünnepi asztalon, akár karácsonykor is megállja a helyét, sőt kacsából is bátran nekiállhattok az elkészítésének.

Ennek a receptnek a története mégsem a libától és az ő combjától indult el, hanem a körettől vagyis a lila édesburgonyától, amit most kóstoltam először. Nem egy megszokott hozzávaló az ételekben, boltban nem igen kapni, ott még zömében csak a sárga húsú édesburgonyával vagyis batátával lehet találkozni, ami külföldről érkezik, és sajnos nem mindig szép, sőt még drága is. Ez viszont magyar batáta, magyar termelőtől, ráadásul bio, és még az ára is rendben van, arról nem beszélve, hogy mennyire finom. Igen, igen az édesburgonya webáruházból rendeljük több kolleginával egyetemben, így éri meg igazán.

Eddig csak a sárga húsút kóstoltam, gondoltam a lila is biztos olyan, csak más a színe. Nos, nem. Hasonló ugyan, édeskés, viszont meghökkentem, mikor enyhén füstös, szalonnás ízt éreztem benne, aztán A férfi megerősítette, hogy nem hibbantam meg, majd elégedetten ízlelgette, hogy jó ez kolbászos lila izé… Aztán másnap a kolléganőm is heves bólógatásba kezdett a füstös ízt megemlítvén neki. Brutál jó tényleg, érdemes megkóstolni, a színe meg elképesztő. Mondjuk akár céklapüré is lehetne ez a köret, de az még sötétebb és az íze is más, bár tény, hogy azt is imádom, jön is nem sokára egy lazacos recept vele.

De visszatérve libánkhoz, egy külföldi oldalon találtam a receptet, amit aztán enyhén módosítottam, mert ezt a szárnyast is a konfitált kacsához hasonlóan akartam elkészíteni, mert rájöttem, hogy megtérül a sok sütőben töltött idő, hiszen így lesz isteni omlósz. Az eredeti receptben rövidebb idő alatt készül el, és tudom, hogy úgy is átsül, de szárazabb lesz a húsa kicsit, így összekombináltam a dolgokat, mégsem egy olcsó húsról van szó, akkor az legyen tökéletes. Számomra ez az lett, így tokkal vonóval, batátával, narancsal és egy kellemes vörösboros zöldséges mártással együtt. Madeira borom sem volt itthon, de megteszi, bármilyen vörösbor, amit aztán mellé is szívesen elkortyol az ember. Természetesen nem tragédia, ha nem lila batátából készítitek, tökéletes a sárga is, de sütőtökből és répából is bátran csináljatok ilyen pürét és lehet nem fog hiányozni utána a hagyományos krumplipüré.

Hozzávalók 2 főre:

2 db libacomb

2 deci vörösbor

2 deci víz v hús/zöldség alaplé

1 db alma

1 db répa

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

rozmaring és kakukkfű ág (szárított fűszer is jó)

1 db fahéj v fél mokkáskanál őrölt fahéj

1 evőkanál rizsliszt (v keményítő)

só, bors

kókuszolaj (v libazsír)

Körethez:

3 db kisebb édesburgonya

pár evőkanál natúr joghurt v tejszín

fél narancs leve

Narancsköret:

1-2 db narancs

1-1 kis kanál méz és vaj

Elkészítése:

A libacombokat sóztam, borsoztam, egy tepsibe helyeztem őket. Alá és a combokra is kanalaztam kb. 3-3 evőkanál kókuszzsírt, tettem rá rozmaring és kakukkfűágakat, majd alufóliával lefedve 150 fokos sütőbe toltam másfél órára. Ezután hozzáöntöttem a bort és a vizet, őrölt fahéjat, melléjük tettem a felkarikázott répát, negyedekbe vágott vöröshagymát, almát, és az egész fokhagyma gerezdeket, majd szintén lefedve visszatoltam a sütőbe még egy órára. Ezután kiszedtem a zöldségeket a tepsiből, áttettem egy edénybe, hozzáöntöttem a levet is a libacombok alól. Maradt a tepsiben annyi zsiradék, hogy a további sütéshez elég legyen, de ha nem, akkor egy kevés kókuszolajat még tehettek alá.

Ezután a libát visszatoltam 180 fokra és ráállítottam a sütőt grill funkcióra, hogy megpiruljon a tetejük. Kb. 20-25 perc alatt elkészültek.

Míg a libák pirultak, egy botmixerrel pürésítettem a mártást, és átpasszíroztam egy szűrön is. Ez nem muszáj, de így simább és szebb lesz a végeredmény. Visszatettem a gázra és simára kevertem egy kanál forró levet a mártásból 1 kanál rizsliszttel, majd visszaöntöttem a mártásba, hogy besűrűsödjön, majd elzártam a gázt alatta.

Feltettem közben az édesburgonyákat is főni, ezt lehet héjastól vagy hámozva karikákra vágva, utóbbi fő meg gyorsabban, de amúgy is sokkal hamarabb puhul, mint a hagyományos burgonya. Leszűrtem,  hozzákanalaztam a joghurtot, fűszereztem, belefacsartam a narancs levét és krémesre botmixeltem ezt is.

Végül meghámoztam a narancsot, felkarikáztam, és egy kiskanál vaj és méz keverékén mindkét felén hagytam pár percig sülni, míg karamellizálódni kezdett és szép barna színt kapott.

Ezután tálaltam a combot, mellé a pürét, narancskarikákat, a comb alá pedig kanalaztam a mártásból is.

Forrás: https://www.bavaria.by/goose-leg-with-a-honey-and-madeira-sauce

 

 

Szezámos halrudacskák sült brokkolival és édesburgonyával

Nekem ilyen az igazi halrudacska! Na jó, kis túlzással rudacska, hol rombusz, hol trapéz, dehát igazi halból mértani pontossággal hasábokat vágni csak Iglo bácsi tud. De én nem azokon a vizeken halászok…

Szerintem az egyik legjobb rántott halas recept, amit eddig készítettem, a szezámmag nagyon jó ötlet, ahogy ropogósra pirul a külsején, és senki nem mondaná meg azt sem, hogy nem hagyományos liszttel van panírozva, hiszen a rizslisztnek elég semleges az íze. Úgyhogy használjátok bátran ilyen célra is!

Amellett, hogy rántott hal ehetnékem volt a célok között szerepelt egyszerűen elkészíteni, hiszen hét közben esténként nincs időm a tűzhely mellett álldogálni túl gyakran, úgyhogy csak arra vágytam most is, hogy míg én teszek-veszek a kaja elkészül a sütőben. A sütőben sütésnél mindig hallom kifogásként, hogy nem lesz olyan ropogós, mint ha olajban sülne. Hát pedig de, ez esetben meg nem is volt kérdés, mert a szezámmag alapból ropog. Lehet persze olajban sütni, de én tartanék attól, hogy a szezámmag szénné ég a külsején.

Kivételesen semmilyen extra fűszert nem használtam, csak sót és tarkaborsot, mert a halra felesleges ennél több, a zöldségeknek meg tisztán szerettem volna érezni most az ízét. Jó cucc, egyetek sok halat!

Hozzávalók 4 főre:

Halhoz:

4-5 szelet tőkehal

10 evőkanál rizsliszt (zabliszt v tönkölyliszt is jó)

2 db tojás

1-1,5 deci víz (sűrű palacsintatészta állagú legyen)

só, tarkabors

15 dkg szezámmag

fél citrom

kókuszolaj v olívaolaj

Körethez:

4 db közepes édesburgonya

1 cs (45 dkg) mirelit brokkoli

só, tarkabors

kókuszolaj

Az édesburgonyát meghámoztam, felkockáztam, egy sütőpapírral borított tepsire tettem, a brokkolival együtt. Kicsit meglocsoltam kókuszolajjal, majd 180 fokos sütőbe toltam és megsütöttem.

Ezalatt kikevertem a hal panírját, tojásokat, a rizslisztet, sót, borsot, vizet. A halat kb. két ujjnyi vastag szeletekre vágtam, mindkét oldalukat sóztam, borsoztam, beleforgattam a sűrű masszába, majd a szezámmagban és mikor a zöldségek elkészültek, azok helyére tettem őket a tepsire, de előtte vékonyan bekentem a sütőpapírt kókuszolajjal, különben odaragad. A tetejükre is csorgattam vékonyan egy keveset, majd visszatolta a sütőbe őket és 25 perc alatt megsültek. Akkor jó, mikor  a szezámmag elkezd megpirulni. Tálalásnál citromlevet csorgattam rájuk.

Sütőtökös szilvás morzsa gluténmentesen

Repetáért kiált! A jó hír pedig az abban érintetteknek, hogy laktózmentes és tojásmentes is, legalábbis ami az alapreceptet illeti, aztán persze tálalásnál fel lehet dobni extrákkal, ha valaki szeretné. Rusztikus morzsa, ronda, de finom.

Másodszor készítem két héten belül, mert az első szilvás verzió, amit másnap reggelre sütöttem túl gyorsan fogyott el, hogy lefotózzam és majdnem így végezte ez is. Pedig kihangúlyoztam kedvesen a konyhába toppanó férfinak, hogy ezt másnap reggelire szánnám, és gyorsan felajánlottam neki egy nagy adag spenótos rizses húst (amit szintén hozok hamarosan), hogy azzal lakjon jól. Be is termelte, majd ránéz a gőzőlgő morzsára, majd rámnéz, majd ismét a morzsa, majd ismét rám bociszemekkel, hogy “ugye ebből is eheteeeek???”

Hát, hogy a viharba ne? Holnap reggel dárling. Kapott, persze, hogy kapott, így nem látszik a képen, hogy a nagy tál másik fele gyakorlatilag üres… Dee legalább tesztelte, hogy fér meg egymással a szilva és a sütőtök. Jelentem remekül, az van, hogy a tál tartalma reggel elillant teljesen.

Bármilyen gyümölcs jó, múltkor csak szilvából csináltam, most tökös barackosat terveztem, de itthon jöttem rá, hogy a barack szilvává alakult közben a hűtőben, na bumm, jó ez így is. De lehet körte, alma, sőt akár szőlő is. A gesztenyeliszt kicsit diós íze csavar rajta egyet, helyette diót, mandulát is használhattok,sőt múltkor a gesztenyeliszt mellé zabpelyhet szórtam, nyugodtan variáljátok a 25 dkg lisztet ezekkel, sőt akár tisztán zabpehely is lehetne, elronthatatlan. Ha csak az nem szól közbe, hogy múltkor vajjal csináltam és majdnem megégett a teteje….na jó kicsit meg is égett, de le kell takarni vagy kisebb hőfokon sütni ilyenkor.

Most kicsit felturbóztam és löttyintettem a tökös szilvás alapra gránátalmaszirupot, de amúgy nem szükséges,ha édesek a hozzávalók, semmi édesítést nem kíván. Szerintem reggelire a legjobb mikor még langyos és a hideg joghurt mesés hozzá! Akár kis szufléformákban is süthetitek és tálalhatjátok vendégeknek desszertnek is.

Hozzávalók:

8 db szilva

kb. ugyanennyi mennyiségű sütőtök felkockázva

fél citrom leve

1 mokkáskanál fahéj

Morzsához:

15 dkg rizsliszt (nálam ebből 5 dkg zabpehely is került bele, de 1 az 1-ben is kiváltható vele)

10 dkg gesztenyeliszt (darált mandula vagy dió is jó helyette)

5 dkg eritrit

10 dkg kókuszolaj (vaj is jó helyette)

csipet só

Extrák kedv szerint:

gyümölcsök tetejére 1 evőkanál gránátalmaszirup v méz, házi szörp

morzsa tetejére pár csepp méz

Tálaláshoz: görög joghurt v más natúr joghurt

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, a meghámozott, felkockázott sütőtököt beleszórtam a sütőformába és elősütöttem kb. 10 percig.

Ezalatt negyedekbe vágtam a szilvákat és összekevertem, pontosabban kézzel összegyúrtam csak a morzsa hozzávalóit.

Kivettem a félig megpuhult tököt, rátettem a szilvát, megszórtam fahéjjal, megcsorgattam citromlével és pár csepp gránátalmasziruppal,  majd rámorzsoltam a tésztát, hogy egyenletesen befedje a tetejét.

A hőfokot lejjebb vettem 180 fokra, majd visszatoltam a morzsát és kb. 15-20 perc alatt megsütöttem. Mikor a teteje elkezd pirulni, ki lehet kapcsolni a sütőt és még 5-10 percig bent hagyni, aztán kivenni.

Akkor a legjobb, ha még langyos és hideg joghurtot kanalaztok hozzá, de persze másnap is finom.

Diós szilvás süti

Azt nem állítom, hogy a legszebb sütemény a világon, viszont az egyik legfinomabb a “keverem-kavarom megsütöm” kategóriában. Kb. 5 perc alatt fogyott el két körben, úgyhogy érdemes dupla adaggal indítani, ha 4-nél több főre készítitek.

A szilva-dió páros asszem önmagáért beszél, ráadásul a dió itt dupla funkciót is betölt, hiszen lisztet helyettesít, és nem csak az ízélményhez járul hozzá. Plusz egy kevés rizsliszt került még bele, de egyébként nyugodtan lehet az egészet dióval készíteni, vagy mandulával, sőt mákkal is, attól függően mi van kéznél otthon. Illetve a dió mellé akár zabliszt is kerülhet. Nem kell attól tartani, hogy nincs benne gluténtartalmú liszt, nem fog szétesni, mert van benne bőven tojás, és puha szaftos a tésztája.

Ha nem fontos, hogy laktózmentes legyen, vajat használjatok kókuszolaj helyett. Az eredeti recept, ami fent van már a blogon, reszelt csokit is tartalmazott, én nem fogok senkit megróni érte, ha azt is tesztek bele… Akárhogy is, nagyon finom, és a süti legjobb része számomra továbbra is a széle, mikor illatosan kiveszem a sütőből, és megpróbálom megvárni, hogy kihűljön, persze, azért a szélére rámenni ér és lenyesni belőle egy vékonyka darabot, mert ennyi a szakácsnak jár!

Hozzávalók egy közepes méretű 25×30 cm-es tepsihez:

25 dkg darált dió

8 dkg rizsliszt

5 dkg eritrit

1 mk fahéj

14 dkg kókuszolaj

fél mk szódabikarbóna

fél teáskanál sütőpor

5 tojás

fél kg szilva

A diót, a rizslisztet, összekevertem a sütőporral, a fahéjjal és a szódabikarbónával. Egy egész tojást és 4 sárgáját habosra kevertem a cukorral és kókuszolajjal, 4 tojásfehérjét pedig habbá vertem.

A cukros, vajas keveréket a lisztekhez kevertem, majd óvatosan beleforgattam a tojáshabot is.

180 fokra előmelegített sütőben, sütőpapírral bélelt tepsibe öntöttem a masszát, a tetejét kiraktam fél szilvadarabokkal és kb. 30 perc alatt átsült, tűpróbával ellenőrizni kell. Miután kihűlt, szépen szeletelhető.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!