Pálmafa Project

Sütőtökös, spenótos rizottó

Mi történik akkor, ha mindenből csak egy kevés van a hűtőben, az ember lánya éhes, de bevásárolni annyira nincs kedve, mert esik, fúj, az orrát sincs kedve kidugni a lakásból? Nos, rizottót varázsol, lehetőleg gyorsan.A rizottó, amúgy nem feltétlen gyors étel, hiszen lassan kell adagolni a folyadékot a kerekszemű rizshez, kivárni, míg megpuhul, kevergetni közben, és ezzel nincs is semmi baj, de ha mégis szeretnék picit gyorsabban ételt látni a tányéromon, akkor lép színre a köles. Hamarabb megpuhul, közben, mosom, szelem a zöldségeket. Most egy kicsi spenót, kis darab kelkáposzta, némi maradék sült tök állt a rendelkezésemre, egy korty fehér bor is figyelt még a frigó ajtaján és kivételesen volt itthon mascarpone, amit nem használtam el a korábban eltervezett sütihez, így ezekből építkeztem.

Természetesen, ha nem szeretitek valamelyik  hozzávalót, ami gyanítom, hogy sokaknál a kelkáposzta lesz, akkor egyszerűen hagyjátok ki belőle. Abból tényleg csak a ropogóssága miatt tettem bele egy keveset.

Szerintem isteni, ahogy a mascarpone a végén beleolvad az ételbe, nem kell belőle sok, azt is elég tálalás előtt rátenni, ne tocsogjon benne, nem kell elnyomni a zöldségek ízét. Még A férfi is szerette, pedig hús sincs benne és lám, mégis laktató.Hozzávalók 3-4 főre:

3 deci köles

10 dkg (nagy marék) spenót

negyed kelkáposzta (elhagyható)

kb. 1 bögre sült sütőtök

1 db vöröshagyma

fél lime leve

1,5 deci fehérbor

2-3 evőkanál mascarpone

1 evőkanál szárított zsálya

1 liter zöldségalaplé

só, bors

1 evőkanál vaj

Elkészítése: 

A vöröshagymát felkockáztam és egy evőkanál vajon megpároltam, majd hozzáadtam a kölest és a bort.

Kevergetve megvártam, míg a bort beszívja a köles. Eztán hozzáadtam egy nagy merőkanál forró alaplevet, sóztam, borsoztam, megszórtam a zsályával. Ismét megvártam, míg a folyadékot felszívja a köles, majd ismét adtam hozzá egy merőkanálnyit. Az alaplevet egyébként úgy szoktam megoldani, ha nincs kéznél maradék zöldségleves, vagy húsleves, márpedig nincs, hogy vizet forralok és beleszórok egy evőkanál vegamix ételízesítőt, ami teljesen natúr, nincs benne tartósítószer. A leveskockát felejtsétek el, annál már a sima forró víz is jobb és tehetettek bele más szárított fűszert ízlés szerint. Én is zsályát használtam most pluszban.

Mikor a köles félig megpuhult, hozzáadtam a vékonyra szelt spenótot és kelkáposztát is, majd folytattam a folyadék adagolását, míg a köles teljesen megpuhult. Ekkor kevertem hozzá a sütőtököt, kiskanállal egyszerűen belekanalaztam, majd hozzáadtam a mascarponét is és pár csepp citromlevet. Akkor jó, ha krémes, szottyos az állaga és frissen kerül a tányérra!

Sonkás rizottó mangóval

Bármilyen maradék hússal klassz ez a rizottó! Ha meguntátok a sonkát tormával és tojással így húsvét után, akkor egész egyszerűen fel lehet dobni más ízekkel és máris egy teljesen új étel kerül az asztalra.Én ezt még húsvét előtt készítettem másfajta sonkával, de ha benézek most a hűtőbe és meglátom a maradék brutál mennyiségű húst, akkor egyből egy rizottó jut eszembe. Imádom, hogy el lehet tüntetni benne maradék alapanyagokat, sajtokat, húslevest, kevésbé friss zöldségeket, hogy közben mégis egy laktató, nem is akármilyen ínyenc fogás a végeredmény. Tudom, hogy mostanság mindenbe két kézzel szórom a koriandert és a mangó sem egy könnyen elérhető gyümölcs, mert ritkán kapni tényleg finomat, de ha ezek nincsenek akkor is nyugodtan nekiállhattok egy hasonló egytálételnek. Koriander helyett petrezselyemmel, mangó helyett meg akár narancs vagy grapefruit is tökéletes hozzá, vagy ha zöldségekben gondolkodunk, akkor édesburgonya vagy sárgarépa is príma.

A rizottót úgyis a fehérbor és a pici vaj varázsolja el, úgyhogy bátran variáljátok a többi  hozzávalót, de az tuti, hogy ha emellett döntötök, nem fogtok csalódni, nálunk is gyorsan fogyott nagy kanállal…

Még több rizottó receptet ITT TALÁLTOK!Hozzávalók 2 főre:

3 deci arborio rizs

1 db mangó

10-15 dkg sonka

kis csokor koriander v petrezselyem

1 fej vöröshagyma

1,5 deci fehérbor

1 liter zöldség v húsalaplé

só, bor

1-1 evőkanál kókuszolaj-vaj

Egy széles, magas falú edényben felhevítettem a kókuszolajat és a vajat, majd rászórtam a felkockázott vöröshagymát, üvegesre pirítottam. Ezután hozzáadtam a rizst, majd felöntöttem a borral és a merőkanál aljával kevergetve, megvártam, míg a rizs beszívja a folyadékot. Ezután öntöttem hozzá egy merőkanálnyit a zöldségléből, közben sóztam, borsoztam, hozzáadtam a koriander felét is, majd ismét egy kanál zöldséglé következett. Mikor a rizs félig megpuhult, hozzáadtam a darabokra tépkedett sonkát is, de ezt akár az elején is megtehetitek, a hagymán is lepiríthatjátok egy kicsit. Az utolsó merőkanál zöldséglénél nem vártam meg, míg a rizs teljesen beszívja a folyadékot, hogy krémes maradjon, elzártam a gázt alatta és belekevertem a feldarabolt mangót és a maradék friss koriandert, majd tálaltam.

Spenótos sonkás rizottó

A “Mihez kezdjük a maradék pezsgővel?” kérdésre tudom, hogy a legegyszerűbb válasz, hogy igyam meg, de az van, hogy nem nagyon szeretem. Pukkantás, koccintás, két korty és köszönöm, részemről mehet vissza a hűtőbe. Majd egy hét után elgondolkozom, hogy mit főzzek belőle.

Ha van maradék sonka és sajt is a hűtőben, akkor jöhet a rizottó főzés, néhány plusz hozzávaló beszerzése után. Mivel friss spenótba botlottam a piacon, erre esett a választásom, de más zöldségeket is használhattok hozzá, akár sütőtököt, édesburgonyát, répát, ruccolát, vagy gombát is. A rizottó ugyebár jó esetben egy löttyintés fehérborral indul, ehelyett most pezsgőt kapott és ettől ugyanolyan finom lett.

A hétvégén megmaradt húsalaplé is jól felhasználható egy rizottóban, mivel én ilyet nem főzök, ezért zöldségalaplevet használok, ami nem más, mint 1 liter forró vízben elkevert, natúr szárított zöldségkeverék, bioboltokban kapható, nincs benne tartósítószer, ezáltal nincs az a klasszikus “leveskocka” íze.

Nem ragozom tovább, A férfi csak annyit mondott, ez egy igazi léleksimogató étel! Imádnivaló! A rizottó is…

Hozzávalók 3 főre:

25 dkg arborio rizs

4-6 szelet szárított sonka

2 nagy marék spenótlevél

fél fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

2 deci pezsgő

1 liter zöldség- vagy  hús alaplé

késhegynyi reszelt szerecsendió

só, bors

kókuszolaj

Tetejére: reszelt parmezán v más kemény sajt

Egy nagyobb serpenyőben elkezdtem párolni a hagymát kevés kókuszolajon. Ha van kéznél, tegyetek egy kis kanál vajat is hozzá, mert attól még selymesebb lesz a rizottó. Rászórtam a rizst és felöntöttem a pezsgővel, sóztam, borsoztam, és egy merőkanál aljával kevergetve, megvártam, míg a rizs felszívja a folyadékot.

Ezután egy nagy merőkanál alaplé következett és itt adtam  hozzá az apróra tépkedett spenótleveleket és a sonkadarabokat is. Mikor megint beszívta a rizs a folyadékot, ismét öntöttem hozzá, amíg el nem fogyott az egész illetve a rizs ‘al dente’ állagú lett, vagyis még nem teljesen puha, még lehet rajta mit harapni. Közben hozzáreszeltem a szerecsendiót és a fokhagymákat is, tálaláskor pedig megszórtam parmezánnal.

Céklás halas köles rizottó

Hétköznapi gyors ételt hoztam ma nektek, jól jön ez hét közepén, mikor már a hétvégi maradékok kifutottak, de még van annyi zöldség a frigóban, hogy max. 1-2 dolgot kell venni a sarki boltban vagy piacon, amivel klassz vacsorát és/vagy másnapi ebédet lehet rittyenteni.

Na ez az étel is ilyen volt egyik nap nálunk, nevezzük álrizottónak tulajdonképpen, hiszen a hagyományosat én is szeretem lassan kevergetve, simogatva főzni, megadni a módját stb., de kölesből viszont hasonló állagú, ízű, de sokkal gyorsabb verziók is készíthetőek. Nagyon szeretem a füstölt halat, és néha veszek, általában lazacot, ami tudom, hogy nem olcsó, viszont nagyon kevés elég egy nagyobb adaghoz is, mert intenzív az íze. Most viszont találtam füstölt makrélát, ami fele annyiba került, mint a lazac, dupla annyi volt mennyiségre és isteni finom. Persze bármilyen halat vagy sonkát is használhattok helyette akár. A spárga most elsősorban a színe miatt került bele, és mert a hűtő mélyén felejtettem egy csomaggal, így muszáj volt felhasználni, de enélkül is tökéletes lesz.

Ja, és jogos a kérdés, hogy lett ilyen cekci babarózsaszínű? Naná, hogy a céklától! Ha még nem kóstoltátok a cékla-kapor-hal triumvirátust, akkor ajánlom erősen kipróbálásra.

Hozzávalók:

3 deci köles

1 cs zöld spárga

1 cs füstölt makréla (vagy más hal)

1  kis fej cékla

1  csokor kapor

fél citrom leve

1 deci rizstejszín

só, bors

Tetejére: pici olívaolaj

A kölest dupla mennyiségű vízben feltettem főni, sóztam, borsoztam. Közben lereszeltem a céklát, felaprítottam a kaprot, a halat nagyobb darabokra szedtem. A spárga fás végeit letörtem és kevés kókuszolajon egy serpenyőben kb. 5-8 perc alatt roppanósan puhára pároltam, majd kis darabokra vágtam. Mikor a köles már majdnem teljesen megpuhult és szinte az összes vizet beszívta, hozzáöntöttem a rizstejszínt, beleszórtam a céklát, kaprot, halat, spárgát és megvártam, míg még egyet rottyan, elzártam a gázt alatta és lefedve még kb. 10 percig állni hagytam, hogy biztosan átpuhuljon a köles és az ízek is összeérjenek. Végül rácsorgattam a citromlevet és tálalásnál még kapott egy löttyintés olívaolajat is.

Vörösboros gombás rizottó

Ha van kéznél egy jó fajta bor, ami valamilyen oknál fogva az előző esti visszafogott borozás alkalmával nem fogyott el, akkor még lehet másnap is koccintani vele, vagy mehet egy krémes kakukkfüves rizottóba és mellé még persze azért lecsúszhat egy pohárral…

Általában a rizottóba fehérbort szoktam használni, de a vörös is tökéletes, pláne, ha vörös hússal vagy valamilyen különleges erdei gombával készül. Nem vagyok egy nagy gombafogyasztó, de a szárított gombával már egy ideje szemeztem, hát most jött el az ideje kipróbálni. Bevallom az őszintét, nem pont falfülgombával szerettem volna elsőre kísérletezni, de nem kaptam másikat, friss gombából is csak sampion jött szembe, az meg már uncsi, úgyhogy csak remélni tudtam, hogy ez beválik.

Bevált, bár ezt a gombát inkább kínai ételekbe használják, és van egy jó hírem azoknak, akik nem szeretik a gombát, nem igen van íze… Inkább csak a roppanós textúrájával járult hozzá az ételhez. Viszont az olvastam róla, hogy véralvadásgátló hatású, magas a B-vitamin tartalma és található benne vas és magnézium is. Másik neve pedig júdásfülgomba és Magyarországon is fellelhető, a fák oldalán valóban úgy mutat, minta apró fülek tapadnának rá. Természetesen bármilyen gombát tehettek bele, sőt ajánlott is valami karakteresebb ízűt választani, például vargányát, a végeredmény isteni lesz így is úgy is. A bor alkoholtartalma elfő, viszont az aromája belengi az egészet, nagyon nagyon eteti magát, bár már egy kis kupacnyi adag is eltelít, igazi hmmm érzés!

Hozzávalók:

1 doboz szárított gomba (fafülgombát használtam)

3 deci arborio rizs

1,5 deci száraz vörösbor

1 liter zöldségalaplé

1 közepes fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 deci rizstejszín(vagy másfajta)

friss vagy szárított kakukkfű

só, bors

1-1 evőkanál vaj és olívaolaj

tetejére friss petrezselyem

A gombát a felhasználás előtt 1 órával vízbe áztattam, az áztató levét megtartottam.

Előkészítettem a forró zöldséges alaplevelet (nálam ez 1 liter vízzel leforrázott 1 evőkanál veganatura zöldségkeverék). A vöröshagymát apróra vágtam és az olaj, vaj keverékén üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a rizst és felöntöttem a borral. Egy merőkanál hátuljával kevergettem, mikor nagyjából beszívta a folyadékot a rizs, akkor hozzáadtam a következő kanál alaplevet és így folytattam, amíg a rizs meg nem puhult. Közben beleszórtam a kakukkfüvet, megborsoztam, óvatosan sóztam, mert az alaplevem már az volt.

Mikor a rizs már majdnem megpuhult, hozzáadtam a közben felaprított gombát, és az áztatóléből is öntöttem hozzá egy keveset, illetve az utolsó körben, mikor már minden átpuhult, beleöntöttem a  rizstejszínt. Ezzel már éppen csak átkevertem, akkor jó, ha krémes az állaga. Frissen az igazi, jó sok friss petrezselyemmel és kakukkfűvel megszórva, esetleg parmezánt is reszelhettek rá.

 

 

Spenótos tonhalas rizottó

Szuper krémes rizottót hoztam ma nektek, a nagy adventi hajtásban jól fog esni egy tányérral belőle! Lehet, hogy nem szép, de nagyon finom!

20161211_1634462Ismét Bio Bridge terméket használtam az elkészítéséhez, még hozzá rizstejszínt és ismét nem vettem észre különbséget a végeredmény kóstolásakor. A rizottók általában vajasak, vagy tejszínesek vagy mindkettő és nem tudom azt mondani tényleg még én sem, hogy azok nem finomak. Mert azok, ez vitathatatlan, de attól még laktózmentesen is lehet legalább ugyanolyan ízleteset készíteni. Annyi jó íz van benne amik harmonizálnak egymással, hogy fel sem tűnik, hogy nincs benne zsíros tejszín, sőt most vajat sem tettem bele az elején, persze nyugodtan küldhettek egy kanállal az olaj mellé, ezt rátok bízom. Ha nem cél a laktózmentesség, akkor hajrá. Még egy fontos dolog, hogy a rizottó alaplé véletlenül sem jelent forró vízben feloldott leveskockát… Ha van kéznél igazi zöldség vagy húsalaplé a hétvégi levesből az tökéletes, ha nincs akkor én úgy szoktam egyszerűen megoldani, hogy egy liter forralt vízbe beleszórok natúr vegamix zöldségkeveréket, ami tiszta, tartósítószermentes fűszerkeverék, nagyobb hiperszuperben már lehet kapni vagy piacon fűszerboltban. Ennyi, nem kell ezt túlbonyolítani.

A spenót, paradicsom, hal triumvirátusát én gyakran használom, tök jól kiegészítik egymást, egyik sem dominál nagyon itt sem, de úgy egységben vannak, a bort meg ki ne merjétek hagyni belőle, mert a rizottó nagyon kéri, azzal indul az egész történet szinte és erre lehet építkezni, hogy éppen húsos, halas vagy zöldséges pl. cukkiniset készítetek-e, szinte mindegy, rá fog cuppanni, aki kóstolja. Természetesen olyan borral főzzétek, amit utána szívesen elkortyoltok az étel mellé is!

Ezt a rizstejszínt én amúgy gyakran használom főzelékekhez, vagy mártásokhoz, krémlevesekhez a hagyományos főzőtejszín helyett, nekem bevált és árban sem igazán kerül többe, mint a többi, szóval kísérletezzetek vele bátran!

20161211_1634322Hozzávalók 2-3 főre:

4 deci arborio rizs

1 nagy marék friss spenótlevél

1 deci rizstejszín

1 deci paradicsomlé

1 natúr tonhalkonzerv

kis fej vöröshagyma

1 duci gerezd fokhagyma

friss kakukkfű és/vagy rozmaring (szárított is jó)

1 deci száraz fehérbor

1 liter zöldség alaplé

só, bors

kókuszolaj

pár csepp citromlé a tetejére

A vöröshagymát felaprítottam és kevés kókuszolajon megfuttattam, erre szórtam a rizst, kicsit ezzel is átkevertem, majd felöntöttem a fehérborral. Egy merőkanál hátoldalával “simogatva” kevertem, míg a rizs nagyjából beszívta a nedvességet, közben megfűszereztem. Ezután az alapléből mindig 1-1 merőkanállal hozzáöntöttem és ugyanígy, amíg be nem szívta a rizs a nedvességet kevergettem. Közben összekevertem a paradicsomlevet a rizstejszínnel és belereszeltem a fokhagymát, a tonhalat lecsöpögtettem.

Mikor az utolsó merőkanál alaplevet adtam hozzá, belekevertem a paradicsomos rizstejes keveréket is, a kisebb darabokra tépkedett spenótlevelekkel és a tonhallal együtt. Mire a spenót megfonnyad, pont beszívja az utolsó adag folyadékot is, de még kellően krémes lesz. Ezután elzártam a gázt, szórtam még rá friss fűszereket, facsartam rá egy kis citromlevet és tálalható. Frissen az igazi, de másnap is finom azért még.

 

Mascarponés cukkinis kölesrizottó

Hogy mitől lesz sárga egy cukkinis rizottó? Hát a gyönyörűséges sárga cukkinitől és a sáfrány is hozzájárul azért ehhez az aranyló árnyalathoz. Pontosabban a sáfrányos szeklice. Az eredeti sáfrányt egyrészt arany árban mérik, ha rákerestek a neten, hogyan is készül és miként szedik ki a krókusz virág apró szálait valahol Iránban, akkor megértitek, hogy miért is kerül ennyibe. Rengeteg féle sáfrány létezik, nálunk is nyílik tavasszal, de sajnos ebből hiába álltok neki szüretelni, nem lesz jó, hiszen csak egy fajtából nyerhető ki ez a gyógyhatású fűszer. Egy kg sárfányszálhoz kb. 150.000 virágot dolgoznak fel…

20160906_185835-2 (1)Gyomorpanaszokra, köhögés csillapítására használják elsősorban és állítólag nagyon finom ízt kölcsönöz az ételnek, amit a sáfrányos szeklice esetében, – ami egyébként egy teljesen más kinézetű virágból kinyert fűszer -,  viszont én sajnos nem bírtam felfedezni… Valószínűleg ezt inkább az ételek színezésére használják illetve olajat is állítanak elő belőle. Én egy nagyobb csipetet is beletettem az ételbe, de semmi extra ízt nem éreztem. Azonkívül, hogy amúgy a rizottó nagyon finom lett, fokhagyma, citrom, és hát a mascarpone varázsolja el az egészet, amit most nagyon megkívántam és ezer éve nem ettem, úgyhogy feldobta az ételt és a napomat is.

Egyéb krémsajtot is használhattok hozzá és természetesen nem muszáj sárga cukkini után kutatni a piacon a zöld is tökéletes lesz, vagy más tök fajták, pl. sütőtök hmm… Az eredeti rizottó ugyebár arborio rizsből készül és egy löttyenet fehér bor is kerülhet hozzá. Utóbbit ti is tehettek bele, ha van kéznél, a köles pedig hamarabb megfő, mint a rizs illetve ezúttal nem álltam mellette folyamatosan adagolva az alaplevet, hanem nemes egyszerűséggel egyben megfőztem az egészet.

20160906_185935-2

Hozzávalók 3 főre:

1 db cukkini (kb. 35 dkg)

1 bögre köles (3 deci)

10 dkg mascarpone

1 kis vörös, v lilahagyma

2 gerezd fokhagyma

1 nagy csipet sáfrányos szeklice

pár csepp citromlé

pár csepp olívaolaj

kb. 1 liter zöldségalaplé

só, bors

kókuszolaj

A cukkinit meghámoztam, hosszában félbe vágtam és kikanalaztam a magjait, majd lereszeltem. (Ha vékony héjú zöld cukkinit vesztek, azt nem muszáj hámozni és magozni sem).

A hagymát felkockáztam és egy lábosban kevés kókuszolajon üvegesre pároltam,majd hozzáadtam a cukkinit, sóztam, borsoztam, hozzászórtam a kölest és felöntöttem a zöldségalaplével, majd hozzáadtam a sáfrányt is. Lefedve lassú tűzön főztem kb. 10 percet míg a köles átpuhult. Olyan jó krémes, szottyos állagúnak kell lennie. A végén belefacsartam a citromlevet és a mascarponét is ajánlott belekeverni, de tálalhatjátok úgy is, hogy rá van kanalazva, ahogy jólesik. Egy löttyintés olívaolaj is mehet a tetejére!

Még több rizottó receptet itt találtok!

Garnélarákos rizottó

Ha szeretitek a tengeri herkentyűket, de félve álltok neki otthon ilyesminek, akkor elárulom, hogy ezzel én is így vagyok, mert szerintem frissen az igaziak ezek az ételek a tengerparton falatozva… DE, ez a rizottó még simán bevállalható otthon is.

DSCF8603Nem nagyon tudom elfelejteni az első garnélás próbálkozásom a konyhában, amikor egy férfi egyednek szerettem volna Valentin napi vacsit villantani… Hát ha jól emlékszem étterem lett a vége….a rák meg a kukában landolt, majd két napig szellőztettem a lakást, hogy kimenjen a szag, a pasi azért  még maradt egy ideig…

Na, de most ismét bevállaltam egy ebédet garnélával és szerintem nagyon finom lett. Valójában tök egyszerű elkészíteni, én anno túl bonyolítottam és ezért nem sikerült. Citromlé, fokhagyma és nyert ügyetek van, 5 perc alatt kész, a rizottóhoz kell azért több idő, illetve ácsorogni mellette és kevergetni, de a végeredmény kárpótol és szakácsnőnek a belekerülő borból kortyolgatni ér a főzés közben is…

Ha van maradék húsleves, vagy zöldségleves hétvégéről akkor meg pláne ideális fogás lehet!

DSCF8602

Hozzávalók 3 főre:

25 dkg kerekszemű rizottó rizs (arborio, vagy török rizs)

25 dkg garnéla(fagyasztott)

1,5 deci száraz fehérbor

1 liter zöldségalaplé

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 csokor petrezselyem

citromlé

10 dkg Grana Padano sajt v parmezán

só, bors

olívaolaj+vaj

A felengedett garnélát egy kevés olívaolajon és a felaprított fokhagymán kb. 5 perc alatt átsütöttem, majd megszórtam petrezselyemmel és pár csepp citromlével meglocsoltam, félretettem.

A zöldségalaplevet felforrósítottam. (Aznap reggel répából, zellerből, fehérrépából, petrezselyemmel, fél paprikával, karalábéval, egész borssal főztem zöldséglevest, majd leszűrtem.)

A vöröshagymát üvegesre pároltam 1 evőkanál felhevített olívaolaj és 1 evőkanál vaj keverékén,  majd hozzáadtam a rizst, sóztam, borsoztam, ráöntöttem a bort és mikor a rizs beszívta azt, merőkanalanként elkezdtem a zöldséglevest hozzáadagolni. A merőkanál tetejével közben kevergettem, belemasszíroztam szinte a nedvességet a rizsbe, alacsonyabb lángon, hogy oda ne égjen. Mikor beszívta a levet, jött a következő kanál és így tovább, míg a rizs puha nem lett. Az utolsó adag levet, már nem vártam meg, hogy teljesen felszívja, hogy jó krémes maradjon a rizottó. A végén hozzákevertem a garnélarákokat, friss petrezselymet, meglocsoltam citromlével és hozzáreszeltem a sajtot. Frissen az igazi!

DSCF8609

Főzzünk rizottót maradékokból!

A legjobb kaják maradékokból születnek komolyan mondom. Teljesen új köntösbe lehet öltöztetni őket és senkinek fel sem fog tűnni, hogy éppen harmadik napja eszi a maradék húst, amit eredeti állapotában már nem annyira szívesen rakott volna a tányérjába. Hozzáteszem, nem azért mert megromlott…

DSCF5499Mi történik akkor, ha a 12 főre meghirdetett ebéden csak 5-en tudnak megjelenni. Nos, csomagolsz mindenkinek. A szomszédnak is. De ha még mindig van, akkor azt eszed másnap is, aztán harmadnap felturbózod, hogy jobban csússzon. A rizottó erre tökéletes volt, a maradék  húsleves pedig a mélyhűtőn kívül nem is kerülhetne jobb helyre, mint krémlevesekbe vagy rizottóba. A benne főtt pulykanyak szintén megy vele karöltve, bár a sült pulyka is mehetett volna. A maradék sütőtök szintén, a karácsonykor el nem használt gesztenye meg pláne.

DSCF5506És hogy miért gersli és nem arborio vagyis rizottó rizs? Egyrészt, mert a gersli vagy más néven árpagyöngye finom és értékes gabonféle és el van hanyagolva, másrészt meg 200 Forintba került fél kg és nem 1000-be, mint a speckó olasz rizottó rizs. Ami persze nagyon finom, de a gersli szemek is hasonlítanak hozzá, ugyanolyan gömbölydedek, így jól magukba szívják a nedvességet.

Sokan megijednek a rizottó készítéstől, pedig csak első hallásra hajmeresztő, valójában nem az, mert nekem is sikerült tavaly egy avokádósat összehozni. Állni kell mellette meg kavargatni, de legalább addig is dolgozik a karizom és lehet kóstolgatni, a bort is ami mellé jár… Megéri na, tessék kipróbálni!

DSCF5500Hozzávalók:

4 marék gersli

20 dkg kisebb darabokra szedett főtt pulykahús vagy más maradék sült/főtt hús

fél darab sült kockára vágott sütőtök

10 dkg főtt gesztenye

1 fej vöröshagyma

1,5 deci fehérbor(elhagyható)

1 liter húsleves

1 teáskanál chilipehely

só, bors

egy fél csokor petrezselyem aprítva

1 evőkanál olívaolaj

1 evőkanál vaj

A húslevest felforrósítottam. Egy széles és mély serpenyőben felhevítettem az olajat és a vajat, erre került a felkockázott vöröshagyma, amit üvegesre pároltam. Ezután hozzáöntöttem a gerslit, majd a fehérbort és megvártam, míg az összes folyadék elpárolog, közben sóztam, borsoztam és megszórtam a tört chilivel. Innentől kezdve pedig merőkanalanként adagoltam a húslevest az ételbe,  Közben a merőkanál hátuljával kevertem, masszíroztam a gerslit, hogy könnyebben magukba szívják a szemek a folyadékot, Mikor ez megtörtént újabb kanál leves következett, amíg minden szem meg nem puhult. Akkor  jó, ha krémes állagú lesz.

A főtt pulykahúst egy serpenyőben pici olívaolajon átmelegítettem, lehet simán a mikróban is, de én annak nem vagyok híve… Az olívaolajtól meg még több íz került a húshoz. Végül belekevertem a rizottóba, majd megszórtam a kisebb darabokra tört főtt gesztenyével és friss petrezselyemmel.

Frissen az igazi!

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!