Pálmafa Project

Kalóriaszegény sajtos pogácsa

A legjobb szénhidrátcsökkentett lisztből készült pogácsa, ami eddig ettem. Vendégségben jártam egy kedves barátnőmnél a hétvégén és ő fogadott ezzel, hogy túléljük azt a cirka 1000 km-es utat, ami egy nap alatt sikerült levezetni. Így kirándulunk mi…

DSC_0295A tetemes mennyiséget tartalmazó tál teljes tartalma el is tűnt még aznap. Nem is értem hogyan…biztos a kutya volt a tettes…

Azért szerettem volna megosztani ezt a receptet, mert nem vagyok nagy híve az ilyen lisztekből készült süteményeknek, próbáltam én is, és finom volt, de mégis volt némi mellékíze és ezért inkább a tönkölylisztet szeretem használni erre a célra. Viszont ennek szuper jó íze volt, tömtük magunkba etette magát konkrétan.

Ami még mellette szól, hogy könnyen elkészíthető, összegyúr, kicsit pihen, kiszaggat, kisüt, megesz.

Azt nem mondom, hogy ha egy ültő helyetekben letoljátok az összeset, akkor is kalóriaszegénynek minősül, de ha legyalogoltok minden nap 5-10 kilométert a szabadban előtte vagy utána, ahogy nekünk sikerült, akkor nem vétkeztetek nagyot. És még másnap reggel is finom volt a maradék egy pohár tejjel.

DSC_0297Hozzávalók:

50 dkg szénhidrátcsökkentett liszt (Dia-Wellness)

2 dkg élesztő

25 dkg vaj

15 dkg sajt a tésztába

1 dl tejföl

2 tojás sárgája

1 kiskanál só

fél dl tej

A kenéshez 1 db tojás vagy a megmaradt fehérjék

A tetejére: 5-10 dkg reszelt sajt

Az élesztőt kevés langyos tejben elmorzsoljuk. Cukrot nem ír a recept a tejbe, de azt gondolom, hogy egy fél mokkáskanál nádcukor nem árt meg senkinek, az élesztőnek pedig jót tesz. Úgyhogy ezt Rátok bízom.

A lisztbe belemorzsoljuk a felkockázott vajat, sajtot, hozzáadjuk a tojások sárgáját, csipet sót, majd a végén az élesztős tejet, összegyúrjuk és kb. 2 órán át pihentetjük.

Végül kinyújtjuk kb. kisujjnyi vastagságúra, lekenjük a tojással, megszórjuk reszelt sajttal és 180 fokon arany barnára sütjük.

Brokkolis túrós pite

A pite nem csak édes lehet, hanem sós is. Ráadásul most egy olyan ételről van szó, ami a nap bármely szakában vígan fogyasztható. Keverem, kavarom kisütöm kategóriájú fogás.

DSCF6198Nekem ebéd volt egy jó adag salátával, de másnap reggel vidáman elnyammogtam a maradékot, mert hidegen is finom. De vacsorára is bármikor megenném, hiszen nincs benne túl sok szénhidrát.

Egy szaftos pitéről van szó, a néhány kanál tökmagliszttől eltekintve javarészt túrót és tojást tartalmaz. Na meg persze brokkolit, de még sincs hangsúlyosan brokkoli íze. Szóval szerintem ez is jó megoldás, ha olyan valaki torkán szeretnétek brokkolit letolni, aki eddig nem szerette. De spenóttal is működne.

DSCF6207Azt elárulom, hogy medvehagymával szerettem volna készíteni, mindent bevásároltam hozzá a piacon. A medvehagymát kivéve. Aztán eszembe jutott, hogy van még maradék torma, így kicsit ” húsvétira” vettem a figurát és nem bántam meg. Nem lett csípős tőle, de nem muszáj bele, lehet a torma helyett hagymát, pórét, lilát, újhagymát beleszelni.

Húsvéti előételnek is el tudnám képzelni!

DSCF6209Hozzávalók egy 22 cm átmérőjű formához:

1 fej brokkoli

1 nagyobb méretű kápia paprika

fél kg félzsíros túró

egy hüvelykujjnyi reszelt torma

3 db L-es tojás

3 evőkanál tökmagliszt (zabkorpa, zabliszt is jó helyette)

10 dkg reszelt gouda sajt (füstölt is jó)

frissen őrölt bors

A brokkolit rózsáira szedtem, (nem baj ha a szárából is kerül az ételbe) és forrásban lévő vízbe tettem kb. 8 percre, ezután leszűrtem és hideg vízzel leöblítettem.

A paprikát felkockáztam, a tormát lereszeltem. A tojások sárgáját összekevertem a túróval, majd hozzászórtam a brokkolit, sóztam, alaposan megborsoztam és botmixerrel simára turmixoltam. Ezután belekevertem a tökmaglisztet, a paprikát, a tormát, reszelt sajtot, végül a kemény habbá vert tojásfehérjét.

180 fokra előmelegített sütőben, kivajazott, picit tökmagliszttel megszórt kapcsos tortaformában 1 óra alatt megsütöttem.

Carbonara spagetti a népszerű kedvenc

A tésztákkal általában nem lehet tévedni, hiszen a legtöbb konyhában azt hiszem jolly jokerként bevethető ételnek számítanak. Ha más nincs is otthon, némi száraz tészta szinte mindig. A carbonara népszerűsége pedig töretlen, hiszen az elkészítéséhez nem kell hosszú bevásárlólistát írni.

DSCF6120Már már furcsának tűnhet az én bejegyzéseim sorában, két “ződreformbio” mutty között,  holmi szalonnás tészta, de ez is csak azt mutatja, hogy én is emberből vagyok,-csak ha valaki kételkedett volna eddig-és megkívánok néha egy jó spagettit.

Carbonarat pedig ezer éve nem ettem. Ennek az egyik oka, hogy a legegyszerűbb kajákat tudják a legborzalmasabb módon elkészíteni a kifőzdékben. Tisztelet a kivételnek. De carbonara fronton én olyannal még nem nagyon találkoztam. És a legutóbbi alkalommal is egy zsíros tejszínben tocsogó, a legalja minőségű mócsingos sonkakockával és egy vödör “ápol és eltakar” trappista sajttal megszórt förmedvényt kaptam magam elé, így azután egy jó időre még az üres tésztától is elment a kedvem.

DSCF6122A másik kedvenc receptem ami úgy kezdődik, hogy végy egy zacskó carbonara port….Jól mutat az ott a polcon a boltban és részemről porosodhat ott évezredekig. Semmivel nem lesz gyorsabb az elkészítése, ha abból készül, és nagyon olcsóbb se, csak színezékkel és tartósítószerrel dúsított.

Az eredeti carbonarában nincs tejszín, csak tojás, attól lesz krémes. Hasonló elven készül, mint egy tojásos nokedli. Amíg a tészta fő, minden más is elkészül és a végén csak össze kell ereszteni őket egy tányéron. Persze a legjobb a parmezán a tetejére és nyilván lehet eredeti olasz pancettával is flancolni, mert tényleg isteniek. De elsősorban nem az a cél, hogy egy puccos drága étel készüljön, így egy jobb minőségű bacon és kemény sajt már tökéletes hozzá. Én például lengyel parmezánt vettem most, finom, és fele annyiba került, mint az olasz.

Szóval bátran álljatok neki otthon mindenki kedvencének!

DSCF6127

Hozzávalók 2 főre:

fél zacskó durum spagetti tészta

15 dkg bacon

1 duci gerezd fokhagyma

1 egész tojás + 1 sárgája

5 dkg parmezán vagy más kemény sajt

só, bors

Tetejére: petrezselyem, de nem muszáj

A tésztát lobogó forró sós vízben feltettem főni.

Ezalatt felkockáztam a bacont és egy száraz serpenyőben megpirítottam. A tojásokat felvertem, belekevertem a parmezán felét és belereszeltem a fokhagymát is, megborsoztam. Sózni nem igazán kell, mert a bacon elég sós. A petrezselymet felaprítottam.

Mikor a tészta megpuhult, a főzővízből egy kis merőkanálnyit a tojáshoz kevertem, a tésztát leszűrtem, ráöntöttem a tojást és alaposan összekevertem. Nem kell aggódni, hogy a tojás nyers marad. A forró főzővíz és a meleg tészta pont elég neki, hogy krémes legyen, de már nem nyers. A tetejére szórtam a bacont, a maradék parmezánt és a némi petrezselymet. Frissen az igazi!

Sült padlizsán harmonika

Nagyon paradicsomos, nagyon sajtos, egyszerű, mutatós, laktató és elég az elkészítéséhez egy sütőedény. Mit írjak még, hogy nekiálljatok? Nos, a padlizsán szeretete ajánlott, de az sem kötelező, mert annyira jó az oregánó, menta, fahéj fűszerkombó, hogy teljesen elvarázsolja a szerelem almáját. Így hívják a padlizsánt ugyanis más néven. De lehet tojás gyümölcs is, vagy török paradicsom. Szerintem jelen esetben inkább egy kitömött bálnára hasonlít…

DSCF4858Lehet köret húsok mellé, de ez a bébipadlizsán egymagában ebédre simán eltelített, viszont utána mégsem éreztem magam partra vetett bálnának, hiszen könnyen emészthető, sőt kimondottan emésztőserkentő hatásáról is ismert ez a bíborszínű zöldség.

Bármilyen sajjtal megtölthető, ha a mozzarellát választjátok akkor ne az apró golyós verziót emeljétek le a polcról, mint ahogy nekem sikerült… Persze ezt is bele lehet tuszkolni, csak a másikat szépen fel lehetett volna szeletelni, de ez részlet kérdés, az ízén nem változtat és ez a lényeg. Ismét kihangsúlyozom, mert senki nem hiszi el, amíg ki nem próbálja, hogy a fahéjtól nem lesz karácsonyi süti ízű, a mentától pedig nem lesz fogkrém ízű az étel. Kivéve, ha ipari mennyiségű fűszer kerülne bele valamilyen oknál fogva. Szóval higgyétek el, hogy isteni lesz. Mert azt mondtam. A recept ötlete innen származik!

DSCF4863

Hozzávalók:

1 db bébipadlizsán

1 zacskó mozzarella

5 dkg keménysajt (nálam zsírszegény fokhagymás)

2 db paradicsom

1 doboz darabolt hámozott paradicsom konzerv

1 mokkáskanál szárított oregánó

1 mokkáskanál szárított menta

fél mokkáskanál őrölt fahéj

pár levél friss menta és oregánó (elhagyható)

2 evőkanál teljes kiőrlésű morzsa

só, bors

olívaolaj

A padlizsánt megmostam, és úgy csináltam, mintha felkarikáznám, de nem vágtam le a szeleteket, hogy harmonikaszerűen szétnyíljon, de ne essen szét. Ezután besóztam majd állni hagytam “izzadni”. A kemény sajtot lereszeltem és összekevertem a zsemlemorzsával, a paradicsomot felkarikáztam.

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A hámozott darabolt paradicsomkonzervet beleöntöttem a sütőedénybe, sóztam, borsoztam, megszórtam a szárított fűszerekkel, fahéjjal, és kevés olívaolajjal meglocsoltam.

A besózott padlizsánról egy papírtörlővel felitattam a nedvességet, megtöltöttem a mozzarellával és a paradicsomszeletekkel, majd belehelyeztem ezt is a sütőtálba, picit még sóztam, borsoztam a tetejét és alufóliával lefedve a sütőbe toltam 45-50 percre. Aztán kivettem, levettem róla az alufóliát megszórtam a padlizsán tetejét a sajtos zsemlemorzsával, ekkor szórtam meg a felaprított friss oregánóval és mentával, majd még negyed órára visszatoltam a sütőbe, míg a sajt megolvad és a morzsa rápirul.

DSCF4871

Viszlát olajszag! - Rántott hús sütőben sütve

Öltöztessük új ruhába a vasárnapi ebédek sztárját, mert ez egy sokkal kényelmesebb és egészségesebb elkészítési mód, ami nem megy az ízek rovására.

Nehéz nekem a rántott húsról ódákat zengeni, ebben az évben szerintem most ettem kb. harmadszor. Tudom én, hogy finom és szeretem persze, de hogy nem szoktam “ejjdeennékegyrántotthúst” felkiáltással körtáncot járni ebédidő tájt az is biztos. Mint ahogy az is, hogy nem állok neki fél liter olajat forrósítani sem a konyhában a rántott hús kedvéért, akkor sem ha fizetnek érte. A rántott csirkecombbal pedig a világból is ki lehetne kergetni… Ez van, vállalom, hogy nem túl szoros a kapcsolatom ezzel az étellel, DE ha már rántott hús, akkor én így szeretem készíteni, szinte olaj nélkül, és a szokásostól naná, hogy eltérő viszont nagyon is ízletes köntösben.

DSCF4697Kinézetre szerintem pont olyan jóképűek, mint az olajban fürdőző társaik. Semmi nagy titok nincs a dolgoban, variálni szoktam, hogy éppen mibe panírozom, most tökmagliszt-tojás-teljes kiőrlésű morzsa és némi reszelt sajt akadt a kezem ügyébe és olyat tettem amit még soha, 3 napig rántott húst ettem, szóval most kb. 3 évig nem fogok…. De legalább a salátákat variáltam mellé, volt cékla, aztán paradicsom, aztán görög típusú és nem is hiányzott a krumpli, de még a rizs sem hozzá, én jól laktam vele így, de ez már tényleg mindenkinek az egyéni ízlésére van bízva.

Tökmagliszt helyett szoktam használni egyéb teljes kiőrlésű liszteket, vagy zablisztet, a morzsa helyett pedig szeretem natúr kukorica pehelybe is beleforgatni, amit nagyobb hiperszuperben lehet kapni, attól jó ropogós lesz a külseje, de akár a zabpehely is működőképes megoldás, sőt a darált dió szintén, amit legutóbb a rántott sajt esetében el is követtem. Érdemes kipróbálni tényleg bármelyiket!

DSCF4674Hozzávalók:

csirkemellfilé

tökmagliszt

tojás

teljes kiőrlésű zsemlemorzsa

só, bors

reszelt sajt

olaj/kókuszzsír

A megtisztított csirkemellszeleteket sóztam, borsoztam, beleforgattam a tökmaglisztbe, aztán a felvert tojásba, végül a zsemlemorzsába, amibe a sajtot is belereszeltem előzőleg. 200 fokra melegítettem a sütőt. A tepsibe sütőpapírt tettem, vékonyan megolajoztam és erre fektettem a hússzeleteket, majd a sütőbe toltam. Kb. negyed óra elteltével kivettem és megfordítottam őket, majd ismét negyed óra sütés után el is készültek. A sütési idő nyilván függ a hússzeletek vastagságától illetve, hogy milyen húsból készül.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!