Pálmafa Project

Spenótos sonkás rizottó

A “Mihez kezdjük a maradék pezsgővel?” kérdésre tudom, hogy a legegyszerűbb válasz, hogy igyam meg, de az van, hogy nem nagyon szeretem. Pukkantás, koccintás, két korty és köszönöm, részemről mehet vissza a hűtőbe. Majd egy hét után elgondolkozom, hogy mit főzzek belőle.

Ha van maradék sonka és sajt is a hűtőben, akkor jöhet a rizottó főzés, néhány plusz hozzávaló beszerzése után. Mivel friss spenótba botlottam a piacon, erre esett a választásom, de más zöldségeket is használhattok hozzá, akár sütőtököt, édesburgonyát, répát, ruccolát, vagy gombát is. A rizottó ugyebár jó esetben egy löttyintés fehérborral indul, ehelyett most pezsgőt kapott és ettől ugyanolyan finom lett.

A hétvégén megmaradt húsalaplé is jól felhasználható egy rizottóban, mivel én ilyet nem főzök, ezért zöldségalaplevet használok, ami nem más, mint 1 liter forró vízben elkevert, natúr szárított zöldségkeverék, bioboltokban kapható, nincs benne tartósítószer, ezáltal nincs az a klasszikus “leveskocka” íze.

Nem ragozom tovább, A férfi csak annyit mondott, ez egy igazi léleksimogató étel! Imádnivaló! A rizottó is…

Hozzávalók 3 főre:

25 dkg arborio rizs

4-6 szelet szárított sonka

2 nagy marék spenótlevél

fél fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

2 deci pezsgő

1 liter zöldség- vagy  hús alaplé

késhegynyi reszelt szerecsendió

só, bors

kókuszolaj

Tetejére: reszelt parmezán v más kemény sajt

Egy nagyobb serpenyőben elkezdtem párolni a hagymát kevés kókuszolajon. Ha van kéznél, tegyetek egy kis kanál vajat is hozzá, mert attól még selymesebb lesz a rizottó. Rászórtam a rizst és felöntöttem a pezsgővel, sóztam, borsoztam, és egy merőkanál aljával kevergetve, megvártam, míg a rizs felszívja a folyadékot.

Ezután egy nagy merőkanál alaplé következett és itt adtam  hozzá az apróra tépkedett spenótleveleket és a sonkadarabokat is. Mikor megint beszívta a rizs a folyadékot, ismét öntöttem hozzá, amíg el nem fogyott az egész illetve a rizs ‘al dente’ állagú lett, vagyis még nem teljesen puha, még lehet rajta mit harapni. Közben hozzáreszeltem a szerecsendiót és a fokhagymákat is, tálaláskor pedig megszórtam parmezánnal.

Rozmaringos karfiolos csirkeleves

Ha vágytok egy könnyű ételre, ami felmelegít és jobb kedvre derít, akkor ő egy jó megoldás lehet itt!

Egyszerű leves, és az igazi húsleveshez képest gyorsan is elkészül, viszont az ízén abszolút nem az érződik, hogy csak, úgy össze lenne dobva. Nagyon ízlett tényleg, nekem is, A férfinak is, mivel volt benne hús is, így már egy szimpla leves is ételnek mondható szerinte is… Amúgy nagyon egyszerűen készíthettek több zöldséggel húsmentes verziót is, akár gombával is.

Viszont ha már hús, akkor szerintem jobb lenne bele a combfilé, az picit zsírosabb, több ízt tesz hozzá, de nekem most csak csirkemell volt itthon. Az a típusú étel, ami 2 nap múlva még finomabb és jólesik elkanalazni egy nagyobb bögréből is, csak úgy a tévé előtt.

Hogy miért sütöttem meg a karfiolt előtte? Mert úgy még finomabb lesz az íze, de természetesen ezt a lépést kihagyhatjátok, ha úgy tetszik. A póréhagyma pedig új kedvenc lett, régen valahogy kevesebbet használtam, de mostanában rákattantam, mert nem annyira erős az íze, mint a vöröshagymának, szép a színe, mutatós, egy csomó ételbe passzol. És amikor a levesben találkozik az olvadozó parmezánnal….

Hozzávalók 4 főre:

1 db csirkemellfilé vagy 2 csirkecomb filé(jó a csontos is)

1 fej karfiol

fél póréhagyma

1 duci  gerezd fokhagyma

pár szál petrzselyem

10 dkg parmezán

1 teáskanál szárított zöldségkeverék

2 szál rozmaring ág vagy 1 teáskanál szárított

só, bors

kókuszolaj

A karfiolt rózsáira szedtem és kevés kókuszolajjal meglocsolva 200 fokos sütőbe toltam kb. 15 percre, míg kicsit megpirult.

Ezalatt a póréhagymát felkarikáztam, kókuszolajon megpároltam, hozzáadtam a felkockázott csirkemellet, ezt is lepirítottam kicsit, majd ment hozzá az aprított fokhagyma és rozmaring, a karfiol, só, bors, majd felöntöttem bő  1 liter forró vízzel, amiben előtte elkevertem a szárított zöldségkeveréket. (Nálam ez a leveskocka.)

Hagytam őket együtt rotyogni kb. 20 percig, majd elzártam a gázt. Tálaláskor szórtam rá friss petrezselymet és reszelt parmezánt.

Delux csirkesaláta

Kineveztem a saláták  királynőjének ezt a gyönyörűséget, ez is kétszer készült egy héten belül. Aki azt állítja nem lehet jól lakni salátával, és a saláta uncsi, hát kóstolja meg ezt!

Úgy vagyok most ezzel, hogy meg tudnám enni szinte minden nap, annyira jó a zeller, dió, körte kombó, akár hús nélkül is, de a mustáros pórés pirított csirke pedig különösen élvezetessé teszi. Kicsit olyan, mint a Cézár saláta, persze abban nincs ennyiféle alapanyag, de az összhatás hasonló. Azért is szerettem volna megosztani ezt a salit, mert döbbenetes, hogy saláta néven miket bírnak feltálalni az éttermek, főleg szegény Cézárt teszik tönkre legtöbbször. Tisztelet a kivételnek persze, de nagyon ritkán lehet igazán finomat rendelni, aminek köze is van az eredetihez vagy egyáltalán az élvezetes saláta fogalmához.

Pár hónapja futottam bele egy “gyönyörűségbe”, pedig amúgy kb. 5 évente merek ilyesmit rendelni, most gondoltam esélyt adok egy jónak titulált étterem saláta kínálatának. Nagy izgalommal, de főleg korgó gyomorral vártam a salátámat, majd megjelent a pincér a távolban kezében egy hatalmas tányérral, messziről kiszúrtam a kupac sajtot a tetején, gondoltam valaki jó nagy adag bolognait rendelt…. Csak az volt a baj, hogy elém rakta le a tányért és nem tévedésből. Szóval kaptam egy kupac zöld salátát fél kg trappista sajttal megszórva, és hogy tutira menjenek tönkre vágták még az egészet egy tubus majonézzel is, ami alól ki sem látszott a többi hozzávaló, ami persze elsősorban kenyérkocka volt. Hát köszi ilyen áron nem kell nagy adag étel, inkább legyen kisebb, de az tényleg az legyen aminek hívják, vagy írják rá le egyszerűen a hülye vendégnek, hogy sajtos majonézes kenyérsaláta és tuti biztos, hogy így is lesz aki meg fogja venni, mert ő erre vágyik. Én viszont nem, és inkább maradok az otthoni verzióknál, abban csalódni nem fogok!

Ha csak egyféle zellerrel készítitek az is jó lesz, alapvetően csak zellergumót szoktam ehhez használni, de most nagyon szép szárzeller jött velem szembe, úgyhogy ment bele az is. Isteni, laktató, ropogós, egyetek salátát otthon! Egyre vigyázzatok, hogy ne hagyjátok magára felügyelet nélkül a salit, mert én így tettem miután lefotóztam, s közben betoppant A férfi és már vitte is, én meg csak pislogtam, mint hal a szatyorban…

Hozzávalók 4 nagy adaghoz:

1 egész csirkemell csíkozva

1 fej jégsaláta

1 nagy fej zellergumó

1 csomag zellerszál(angolzeller)

3 db körte

1 póréhagyma fele

10 dkg parmezán

10 dkg dió

2 evőkanál mustár

fél citrom leve

olívaolaj

só, bors

kis csokor petrezselyem (elhagyható)

A póréhagymát vékony karikákra vágtam, kevés kókuszolajon megfonnyasztottam, hozzáadtam a csirkecsíkokat, sóztam, borsoztam mikor a hús kifehéredett, majd rákanalaztam a mustárt és lepirítottam kb. 10 perc alatt a húst. A mustárral és kevés olajjal a sütés előtt is bepácolhatjátok, úgy még jobban átveszi az ízét.

Míg a hús sült, a jégsalátát kis darabokra tépkedtem, tányérra tettem, ráreszeltem a zellergumót, a körte felét, a másik felét pedig kockázva adtam hozzá, majd ment hozzá a kis darabokra vágott zellerszár is, a dió (érdemes előtte serpenyőben megpirítani pár perc alatt), csorgattam rá olívaolajat, citromlevet, majd lazán összeforgattam. A tetejére szórtam a csirkedarabokat, reszelt parmezánt egy kis petrezselymet.

Cukkinitorta

Zöldségfronton a paradicsom után, nálam a cukkini a nyár sztárja, mert bármit lehet belőle készíteni, még desszertet is. Nem sokára hozok is nektek egy almás cukkinis kenyeret, de előtte jöjjön az olaszok Scarpaccia nevezetű cukkinitortája, természetesen “pálmafásítva”…

Kinézetre lehetne akár alma vagy baracktorta is, pedig nem, azok a sárga szeletek bizony cukkiniből származnak, ugyanis kaptam ajándékba pár alkar hosszúságú példányt, úgyhogy egyből valami hasonló recept után áhítoztam. Így bukkantam a Scarpaccia-ra. Eredetileg sima liszt illetve kukoricaliszt keverékéből készül, én viszont ezek nélkül szerettem volna elkészítni, így választottam a hajdina és amaránt keveréket, mivel utóbbi állaga kicsit darásabb tehát hasonlít a kukoricalisztre. Használjátok, amelyiket szeretnétek, de mindenképp érdemes kipróbálni ezeket a liszteket szerintem.

Dió és parmezán korona kerül rá, a kettő együtt önmagáért beszél, az olasz receptekben még aszalt paradicsom is van benne, néhol proschiutto-t is láttam, tényleg lehet variálni ízlés és kéznél lévő hozzávalók szerint. Laktató, szerintem reggelire hidegen szuper, mellé mehet paradicsom, és ha felszeletelitek, mint egy pizzát, még magatokkal is vihetitek, sokkal jobb,  mint a péksütik…

Hozzávalók 28 cm-es tortaformához:

1 nagy méretű cukkini kb. 70-80 dkg

1,5 bögre hajdinaliszt (2,5 decis bögrével mérve)

1 bögre amarántliszt

pár gerezd fokhagyma

1 kis csokor friss bazsalikom és/vagy kakukkfű vegyesen

10 dkg dió

2 db tojás

fél bögre olívaolaj

kb. 1 bögre víz

só, bors

olívaolaj

Tetejére:

10 dkg parmezán

pár db friss bazsalikom és kakukkfű levél

Elkészítése:

A cukkint megpróbáltam nagyon vékony szeletekre vágni. Én kikapartam a magját először, mivel ennek nagyok voltak a középén, viszont a kisebb zöld cukkininek nem szükséges.

A lisztekben elkevertem a fűszereket, a felvert tojást összekevertem a vízzel, olívaolajjal, majd a liszthez öntöttem. Belereszeltem a fokhagymát is. Sűrű, de még folyós, palacsintatészta állagúnak kell lennie. Egy kapcsos formát kikentem vékonyan kókuszolajjal, majd belehelyeztem a cukkiniszeleteket és ráöntöttem a masszát, kicsit összekevertem még őket a formában, majd megszórtam dióval a tetejét és 180 fokra előmelegített sütőbe dugtam, ahol kb. 40 percet töltött. Ha a dió nagyon égni kezdene takarjátok le egy alufóliáva. Sütőfüggő, hogy mikor sül át teljesen, mikor szépen összeáll és nem folyós már a közepe, akkor ki lehet venni és megszórni parmezánnal és friss fűszerekkel. Pár löttyintés olívaolaj még jót tesz neki tálalás előtt.

Langyosan az igazi, de másnap hidegen is nagyon finom volt és szépen szeletelhető.

Forrás: https://www.afamilyfeast.com/scarpaccia-zucchini-tart/

Rozmaringos sajtos puffancsok - sós vendégváró

Meg van az új kedvenc sós rágcsám azt hiszem. Amorf kis pogácsaszerű képződmények (így kell a rondát szépen körülírni), viszont cserébe nagyon sajtosak és nagyon rozmaringosak ők. A “gumis” textúrája, ami a sajtnak köszönhető, kicsit engem a krumplis pogácsára emlékeztet, úgyhogy innentől kezdve már nyert ügye volt nálam. Frissen imádnivaló, de még másnap, sőt harmadnap is vidáman elnyammogtam reggelire az előzőleg megosztott medvehagymás kencével.

Érdemes valami karakteres ízű sajtot választani hozzá, mint a parmezán, vagy füstölt sajt. Én most vegyítettem ezt a kettőt. Ha nincs kéznél friss rozmaring, akkor bátran nyessük meg a szomszéd bokrát vagy szerezzünk be magunknak egy tövet, mert nő, mint a bolond gomba télen nyáron és szép és illatos sövénybokor is lehet belőle! Na jó, lehet használni szárítottat is, de tényleg aromásabb lesz a végeredmény, ha friss kerül bele.

DSCF3122

Hozzávalók:

2 csésze liszt (nálam fele-fele teljeskiőrlésű rozs és fehér tönkölyliszt)

2 csésze reszelt sajt (nálam fele-fele parmezán és parenyica)

1-2 evőkanál fekete szezámmag (elhagyható v lehet helyett más aprított mag is)

10 evőkanál tejföl

5 evőkanál vaj

1 csapott evőkanál só,

1 fél mokkáskanál fehérbors

2 evőkanál friss aprított rozmaringág +1 ek. a tetejére

1 tojásfehérje a tetejét megkenni

Az összes hozzávalót belezuttyintottam egy tálba és összegyúrtam, közepesen lágy ragacsos massza lett a végeredmény, amit beletekertem műanyag fóliába és egy éjszakát pihentettem. Másnap dió nagyságú gombócokat formáztam belőle és egy sütőpapírral kibélelt tepsire tettem őket, majd villával lelapítottam őket. A tetejét megkentem a tojásfehérjével és megszórtam még rozmaring levelekkel. 180 fokra előmelegítettem sütőben, kb. 20 perc alatt arany barnára sültek.

DSCF3119

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!