Pálmafa Project

Csirke cacciatore

A csirke cacciatore (ejtsd: kaccsatore) magyarul csirke vadász módra. Azt nem tudom mitől vadász, de hogy finom és egyszerű elkészíteni, és ideális vendégváró étel az biztos!Olyan ez, mint egy olasz csirkepörkölt sütőben sütve tulajdonképpen, de mindegy is minek nevezzük, talán egyetértetek velem abban, hogy amiben paradicsom és bazsalikom van, azzal tévedni nagyot nem lehet. Nem sok a meló vele, el van a sütőben, én kétféle köretet is csináltam hozzá, hogy mindenki megtalálja a kedvére valót. A klasszikus spagettivel és a gyúrósoknak készült rizzsel is tökéletes vasárnapi eledel lett belőle.

Mostanában rengeteg paradicsomos kaját főzök, ugyan nem frissből, azt ritkán veszek télen, csak a fotó kedvéért, vagy ha megpróbálom ránézésre elhinni, hogy tényleg édes lesz… Legtöbbször sajnos csalódnom kell, bár a koktélparadicsomból ki lehet néha fogni jót, viszont üveges, dobozos natúr verziót szinte mindig tartok otthon, mert bármikor jól jöhet. Ki hinné, hogy gyerekkoromban utáltam a paradicsomot, frissen a világból ki lehetett vele kergetni, most viszont sok mindenre hajlandó lennék egy édes szemért, amiből tuti bruschettát csinálnék holnap reggelire…álmodozni jó, de inkább most főzzétek meg ezt, bruschetta meg lesz nyáron!

Hozzávalók kb. 6 főre:

1 egész csontos csirkemell 4 részre vágva

4 csirkecomb félbevágva

1 doboz darabolt hámozott paradicsom

5 deci paradicsomlé (passata)

2 deci fehérbor

5 vékony szelet bacon

1 db répa

1 db piros kaliforniai paprika

1 db vöröshagyma

2 duci gerezd fokhagyma

1 evőkanál szárított bazsalikom

só, bors

kókuszolaj

Tálaláshoz: kis marék olívabogyó + petrzselyem

Köret: spagetti vagy rizs

Tetejére: parmezán

Egy nagy serpenyőben felhevítettem a kókuszolajat, majd a félbevágott csirkecombokat és csirkemelleket mindkét oldalukon kb. 4-4 perc alatt lepirítottam, majd áttettem őket egy nagy tepsibe, a sütőt pedig előmelegíttem 180 fokra.

A serpenyőbe szórtam a felcsíkozott bacont, pici kókuszolajon lepirítottam a vöröshagymával és a fokhagymával együtt, majd ezeket is a csirkedarabok mellé tettem a többi hozzávalóval együtt, a sárgarépát és a paprikát kisebb darabokra vágva szórtam melléjük, ráöntöttem a passatát, hámozott paradicsomot, fehérbort, fűszerekkel megszórtam és alufóliával lefedve a sütőbe toltam, kb. 45-50 percre.

Ezalatt megfőztem a rizst és a tésztát, majd mikor a csirke elkészült, beleszórtam az olívabogyókat és aprított petrezselyemmel együtt tálaltam. Aki akar szórhat rá még sajtot, de anélkül is finom.

5 perces bögrés paradicsomleves

Kezdjük az újévet egy regeneráló és gyomorkímélő pofon egyszerű levessel. A leves szót is idézőjelbe tenném, hiszen 5 perc alatt kész, viszont újabb bizonyíték arra, ha gyorsan szeretnénk finomat kanalazni, akkor sincs semmi szükség zacskós levesekre. Helyette inkább emeljük le a bolt polcairól, a nem sokkal arrébb található natúr, ízesítetlen paradicsomlevet, vagy a kamrapolcról a nyáron eltett üveges verziót.

Nagyon jó alapja rengeteg ételnek egy üveg paradicsomlé, pár perc alatt összedobható egy ilyen forró, fűszeres leveske belőle. Jól jön, ha fázunk, nincs kedvünk hosszasan főzőcskézni, vagy ha valami kíméletesebb étel után áhítozik a gyomor. Az év első napjaiban azt hiszem mindegyik “problémával” szembetalálja magát az ember.

Jelen esetben a paradicsomlé a vászon, amit ki kell színezni ízlés, kedv, és a konyhában található fűszerek alapján. Ha gyógylevesról beszélünk, ami a megfázásban is segíthet, akkor nem hiányozhat belőle a fokhagyma és a gyömbér, de utóbbi helyett a klasszikus olasz fűszer, a bazsalikom is jó megoldás, és még mozzarellát is morzsolhattok bele a végén. De egy kakukkfüves, vagy zsályás verziót is szívesen elkortyolnék.

Főzhettek bele tésztát is akár, de nem kell ezt túlragozni szerintem, én legalábbis nem kívánom a lisztes cuccokat ilyenkor kicsit sem. Tényleg az volt a cél, hogy annyi idő alatt készüljön el kb. mint egy tea, és ez sikerült is.

Hozzávalók 2-3 bögréhez:

fél liter natúr paradicsomlé (házi v dobozos passata)

1 duci gerezd fokhagyma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

só, bors

Tetejére: ízlés szerint bármilyen reszelt sajt

A paradicsomlevet egy kis edénybe öntöttem, elkezdtem melegíteni, közben hozzáreszeltem a fokhagymát és a gyömbért, sóztam, borsoztam. Összeforraltam és el is zártam alatta a gázt, bögrébe töltöttem, megszórtam parmezánnal a tetejét és elszürcsöltem.

Diós pulykafasírt erdei gyümölcsös mázzal

Eljött a karácsonyi menütervezés ideje! Nos, ha olyan receptet kerestek, amit könnyen el lehet készíteni nagyobb vendégseregnek, nincs vele túl sok meló és nem kell percenként ránézni, hanem el van magában a sütőben, akkor ez lehet a ti receptetek.

Még egy jó tulajdonsága van ennek az ételnek, amellett persze, hogy isteni finom, teszteltem, A férfi is tesztelte, szóval bevethető karácsonykor, no para. Most elvesztettem a fonalat, hol tartottam? Ja, hogy nem túl drága ételről van szó, ami szerintem nem utolsó szempont, ha sok embernek kell főzni. A pulyka darálthús nem tartozik a drága húsok közé, amúgy meg ha nem szeretitek, senki nem fog reklamálni, ha csirkéből készítitek, bár tény, hogy a diós, gyümölcsös íz, a pulykához jobban passzol.

A máz alapja sűrű paradicsomlé amúgy, elő lehet venni a kamra mélyéről őket, de ha nincs megteszi a bolti is. És igen, ebbe jöhet bármilyen piros gyümölcs, itt is színre léphetnek a nyáron eltett kincsek, de jó a bolti is, naná. A lényeg, hogy piros legyen. És itt ismét van választási lehetőség finnyásabb vendégek részére, akik például nem szeretik a gyümölcsöt, na bumm, akkor nekik paradicsomosat készítetek, semeddig nem tart két kupac húst halmozni a tepsire és az egyik ilyen mázt kap, a másik meg olyat, vagy rá sem kenitek csak mellé kínáljátok szósznak.

Egy dolog számít, hogy ne boruljon ki a szakácsnő a sok melótól, és ne pörögjön a feje tetején a konyhában karácsony napján, hanem könnyedén virítson finom, de mégis ünnepi ételt. Ez amúgy kb. 4 főre szóló recept, de duplázzátok vagy triplázzátok meg bátran.

Ja igen és a köret, hmm rátok bízom, de ha engem kérdeztek, mi főtt rizzsel ettük, szerintem a krumplipüré túl sok mellé, de ha azt kívánjátok ám legyen. Bár én édesburgonyából készíteném akkor már….

Hozzávalók 4 főre:

fél kg darált pulykahús

3-4 evőkanál darált dió

1/3 póréhagyma

1 duci gerezd fokhagyma

1 teáskanál majoránna

só, bors

olívaolaj

Mázhoz:

2 deci paradicsomlé (natúr cukrozatlan dobozos passatát használtam)

10 dkg fagyasztott piros bogyós gyümölcs

1 evőkanál eritrit v méz

csipet só

A mázhoz felforrósítottam egy lábosban a paradicsomlevet a gyümölccsel és a többi hozzávalóval együtt. Hagytam rotyogni pár percig, míg kicsit besűrűsödött, majd elzártam a gázt és botmixerrel pürésítettem.

A fasírthoz összekevertem az összes hozzávalót, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire halmoztam az egészet kb. téglalap alakban. A máz kb. harmadát rákentem a tetejére, oldalára és 180 fokra előmelegített sütőbe toltam. A sütő aljába tettem egy tepsit félig forróvízzel felöntve, hogy gőzben süljön a hús, így nem reped meg a teteje. Kb. 40 percig hagytam sülni, majd kivettem és rákentem a másik harmadát is a máznak a hús tetejére és még visszatettem pár percre a sütőbe.  Majd a maradék mázzal és főtt rizzsel tálaltam.

Bazsalikomos paradicsomos sütőtökkrémleves

Nem tudom megunni, mindig sikerül egy újabb verziót gyártani a sütőtökkrémlevesből. Most kicsit olaszosra vettem a figurát, bazsalikom, balzsamecet, kecskesajt ízesíti, na meg persze paradicsomlé.

dscf0256Természetesen semmi tejszín, nem hiányzott az senkinek belőle ezúttal sem, csak elnyomná és másfelé vinné el az egész történetet, így viszont minden hozzávaló pont annyira érződik ki, ahogy az kell, ráadásul mondá ezt A húsimádó pasi…

Ilyenkor a lelkem dalol, úgyhogy, ha jót akartok, ti is kipróbáljátok ezt a leveskét jó forrón szürcsölve és tuti az összes jégcsap leolvad rólatok, a bókoktól is, amit kapni fogtok érte!

dscf0257Hozzávalók 4 főre:

fél sütőtök

6 deci paradicsomlé (dobozos passata v házi)

7-8 deci víz v zöldségalaplé

1 póréhagyma

2 duci gerezd fokhagyma

1 csapott evőkanál szárított bazsalikom

só, bors

kókuszolaj

Tetejére:

reszelt sajt(kecskesajtot használtam)

pár csepp balzsamecet

pirított tökmag, napraforgómag

A póréhagymát felkarikáztam és kevés kókuszolajon átforgattam, majd hozzáadtam a felkockázott tököt, pár percig együtt pirítottam őket kevergetve, míg a hagyma és a tök elkezdett karamellizálódni, majd fűszereztem, és felöntöttem a paradicsomlével és a vízzel. Mindent puhára főztem, majd simára turmixoltam, ha túl sűrű, mehet bele pici víz még, de szerintem ez inkább sűrűn az igazi, szinte főzelék állagúra hagytam, bár ez ízlés dolga.

A magokat száraz serpenyőben megpirítottam és tálalás előtt szórtam a tetejére, a reszelt sajttal és pár csepp balzsamecettel együtt.

 

Mentás paradicsomos babfőzelék

Igen, tudom, én is felhúztam a szemöldököm magasra, hogy a bánatba jön össze a menta és a bab, pedig tudjátok, hogy én szeretem a biztosíték csapkodós recepteket. De jelentem összejöttek, a paradicsomlé összepárosította őket mondhatni.

DSCF9462Főzelékes Ferit azt hiszem nem kell bemutatni a főzelékrajongóknak, nem követtem ugyan eddig, de most ránéztem a blogjára és megnyugodtam, hogy nem csak én szórom szinte minden zöldséges szaftos egytálételbe marékkal a római köményt, kurkumát, hiszen nála is a legtöbb esetben ezek a keleti fűszerek szerepelnek az ételekben. Én megértem tényleg… Viszont ami nagyon tetszik, hogy ő is elfelejtette a lisztet, a ragacsos, nehéz habarásokat és turmixol a végén, a zöldségekkel visszasűrítve a főzeléket. Én korianderrel egészítettem ki az ő receptjét és kivételesen chilit nem tettem bele, de ezt majd ti eldöntitek, hogy csípősre szeretnétek-e vagy sem.

A menta egyébként átvette az uralmat a kis kertemben és pók módjára beszőtt mindent sutyiban a föld felszíne alatt télen, így most a levendula és rózsabokraim alatt is megjelentek a mentagyerekek, nem győzöm írtani és kordában tartani őket, hogy nagyjából egy helyen tartózkodjanak… Tényleg csak néhány levélke szükségeltetik az ételbe, hogy ne úgy érezzük, hogy mentolos fogkrémet nyomott bele valaki vicces kedvében. Viszont kis dózisban éppen csak egy nagyon kellemes háttérízt ad a főzeléknek, úgyhogy bátran próbáljátok ki!

DSCF9465

Hozzávalók 2 főre:

20 dkg gömbölyű gyöngybab

2 deci paradicsomlé

1 kis fej vöröshagyma

1 duci gerezd fokhagyma

3-4 db mentalevél

1-1 mokkáskanál őrölt koriandermag és római kömény

pár csepp citromlé v limelé

só, bors

A babot beáztattam 24 órára, majd leszűrtem.

Kevés kókuszolajon megpároltam a felaprított vöröshagymát, majd hozzáadtam a fokhagymát, megvártam, míg az is megfonnyad egy kicsit, majd megszórtam a fűszerekkel, mentával és  hozzáadtam a babot. Kicsit átkevertem, majd felöntöttem annyi vízzel, amennyie egy ujjnyival ellepte.

Lefedve főztem kb. 35 percet, mikor a bab már majdnem teljesen megpuhult, hozzáöntöttem a paradicsomlevet, majd azzal is ismét összeforraltam, míg a bab puha lett. Ezután egy merőkanálnyi mennyiséget kivettem, botmixerrel pürésítettem, majd visszaöntöttem a főzelékbe és alaposan elkevertem és el is készült.

Forrás:http://szatmariferi.blog.hu/2014/03/25/metas-paradicsomos_babfozelek

 

Hagymás bab Bud Spencer módra

Van olyan, aki gyerekkorában nem szerette a Bud Spencer, Terence Hill filmeket? Lefogadom, hogy nincs olyan ember az univerzumban, aki akár csak egyetlen filmet ne nézett volna végig. Néhány elcsattanó, kijózanító pofon erejéig legalábbis tuti, hogy képesek voltak a tévé elé szögezni minket.

DSCF6213Kívülről fújtam a filmeket, már csak azért is, mert az Öcsém általában előbb tolta be a videokazettát a lejátszóba már kora reggel, mielőtt én odaértem voltam valami nyenyere romatikus “múvival” serdülőkorom hajnalán… Hálám jelül picit véletlenül leromboltam a legóvárát…

Elég kevés olyan filmjük volt, talán egy sem, amibe ne lett volna egy kiadós zabálás. Nem hiszem, hogy kéne ezt szebb szóval illetni, mert az bizony az volt.  A hagymás bab pedig szintén rendszeresen volt terítéken.

Hogy őszinte legyek halvány lila dunsztom sem volt az elkészítés módjáról, néhány recept kering a világhálón, én meg kreáltam egyet az én ízlésemnek megfelelően, némi füstös bacon szalonnán indítva a sztorit, jó sok hagymával és babbal megfejelve, a szaftosságáért pedig a paradicsom felel.

Nem rajongok a konzerv babért, így előző nap megfőztem egy adagot, így másnap kb. 20 percet vett csak igénybe, hogy elkészüljön az étel. Egyszerű, igazi házias fogás, ami tán még drága Budnak is ízlene!

DSCF6218

Hozzávalók 3 főre:

25 dkg fehér bab

pár szelet bacon vagy szalonna

3 deci paradicsomlé

2 közepes fej lilahagyma v vöröshagyma

2 duci gerezd fokhagyma

só, bors

1 fél mokkáskanál chilipor v friss chilipaprika ízlés szerint

pici olaj

A babot egy nap áztatás után puhára főztem a babérlevelek társaságában. Leszűrtem, de a főzővízből pár kanállal félretettem, a szafthoz.

A bacont egy széles serpenyőben pirítani kezdtem, mikor kisült a zsírja hozzáadtam a felkockázott lilahagymát. Pici olajat lehet még hozzátenni, ha a szalonna vagy a bacon zsiradékja nem elegendő.

Mikor a lilahagyma karamellizálódni vagyis barnul kezdett, hozzászórtam a felaprított fokhagymát, kicsit átkevertem, megvártam, míg az is pirulni kezd és egyből hozzáöntöttem a babot, sóztam, borsoztam, megszórtam chilivel.  Alaposan átforgattam az egészet és felöntöttem a paradicsomlével, majd lefedve kb. 10 percig együtt rotyogtak. Ha nagyon besűrűsödne a szaft, akkor a bab félretett főzővizével lehet hígítani.

Mikor a bab és a paradicsomszósz is átvette a hagymás füstös ízeket, elzártam a gázt alatta és már tálalható is.

DSCF6222

Retro paradicsomleves találkozása egy csipet chilivel

Aki nem szereti a csípőset az se lapozzon tovább, hiszen én is úgy indultam neki ennek a levesnek ahogy máskor, egy sima mezei paradicsomlevest szerettem volna főzni, pont azt a verziót ahogy az elmúlt pár évben bevált. Leszámítva az első alkalmat amikor is nem paradicsomleves lett a végerdemény tésztával hanem paradicsomos tészta…. Fantasztikus érzékem volt hozzá, hogy mennyi tészta is kell egy levesbe, gondoltam pici szemű a tészta, hát abból sok kell….Addig nem vittem végig a gondolatmenetet, hogy a pici tészta megszívja magát és naaaagy lesz és kövéééér, mire megpuhul…. Ízre jó volt, úgyhogy eladtam betűtésztás paradicsomfőzeléknek…

Na szóval, tanulva az esetből, aztán már mindig jól végződött a történet, úgyhogy nem is váltottam receptet, mert így ízlett mindenkinek, pedig van benne egy nagyon “bonyolult” rész, az átpasszírozás. Ugyanis bele kell főzni egy apróra vágott vöröshagymát és a végén ezt leszűrjük. Azt jutott eszembe, hogy tulajdonképpen össze is lehetne turmixolni, akkor nyilván a színe picit világosabb lenne és állagra krémesebb, ízre viszont biztos ugyanolyan finom. Lehet így is, úgy is, tetszés szerint. Én most passzíroztam, aztán hogy ne vesszen kárba a szűrőn fennmaradt hagymás, kissé paradicsomos egyveleg, azt félretettem és később leturmixoltam, majd a hűtőbe tettem és pár nap múlva tökéletes tésztaszósz alap lett belőle. Bármilyen sonkával, gombával, sajttal, fűszerrel kiegészítve kész van egy gyors fogás.

Mikor a leves elkészült, kívántam egy kis csípőset. Én, aki korábban még a pár szem borssal ízesített levest sem tudtam megenni…Bár ez biztos annak tudható be, hogy egy gyerekkori tengerparti nyaralás alkalmával a vacsoránál úgy döntöttem, hogy én bizony felszippantom a borsszóró teljes tartalmát…, aztán meg üvöltöttem…, aztán meg többet nem mentünk oda nyaralni. De hát muszáj volt kipróbálni, mert közvetlenül előtte azt mondták, hogy nem szabad…. Mindegy, feldolgoztam a megrázó élményt és lehet pár év múlva sárgarépa helyett jalapeno paprikát rágcsálok tévénézés közben és közben tűzet hányok… Nem lehet tudni nálam. Szóval szórtam a levesünkbe némi cayenneborsos chiliport. Ez tényleg nem muszáj, enélkül igazi óvodai emlékeket idéző retro paradicsomleves.

DSCF2808

Hozzávalók 3 főre:

6 deci paradicsomlé

4 deci víz

1 közepes fejvöröshagyma

zellerzöld

1 evőkanál nádcukor

1 mokkáskanál cayenneborsos chilipor

1 kisebb marék csavart v betűtészta

olívaolaj

A vöröshagymát kevés olajon megpároltam, majd felöntöttem a paradicsomlével, adtam hozzá vizet, beletettem a zellerzöldet. Megsóztam és hozzákevertem egy kanál nádcukrot is. Megvártam míg felforr és a hagyma megpuhul. Ezután leszűrtem a hagymadarabokat, kivettem belőle a zellerzöldet, majd visszatettem a gázra és belefőztem a tésztát a levesbe. Végül megszórtam a chiliporral.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!