Pálmafa Project

Nyers meggyleves céklával

Volt már hasonló a blogon tavaly, csak kicsit más stílusban, más ízekkel, és főzve került a cékla a levesbe. Az is szuper, de azt hiszem ez übereli! Eszméletlen jó dolog párosítani a céklát savanykásabb piros gyümölcsökkel.

Egyrészt az íze miatt, másrészt nagyon jó vasforrás lehet. Kicsit elmerültem a témában, mert az egyik kedves barátnőm vasa a béka segge alatt van , ilyenkor ugyebár mi az első javaslat “egyééé húst”. De mi van akkor, ha nem igazán kívánja az ember lánya a húst? Sajnos a vas felszívódása zöldségekből  a tévhiedelem ellenére pl. spentóból, sóskából alig-alig bevihető ugyanis a benne lévő oxalátsav megakadályozza a vas felszívódásást. Illetve úgy jó kombinálni  a vastartalmú hozzávalókat, ha mellette magas C-vitamin tartalmú zöldség vagy gyümölcs is kerül mellé, mivel így képes a legtöbb vas beépülni a szervezetbe.

A nyers cékla-meggy kombó ezért is klassz, de ribizlivel is kipróbálhatjátok vagy málnával, mennyei tényleg! Ha nem szeretitek a céklát, higgyétek el, itt nagyon észre sem veszitek az földes céklaízt, pláne, ha növényi tejeket használtok mellé, és a fahéj is hozzájárul, hogy nem arra fókuszál az ízlelőbimbó, miközben szürcsölitek.
DSCF9598

Hozzávalók 2 adaghoz:

2 kis fej cékla

2  marék meggy

1 csapott mokkáskanál őrölt fahéj

1 csipet Himalája só

2 evőkanál kókuszkrém (vagy sűrű natúr joghurt v más növényi tejek)

4 szem datolya édesítésnek (helyette más aszalt gyümölcs is jó)

pár csepp citromlé

petrezselyem a tetejére (elhagyható)

A céklát lereszeltem és a turmixgép táljába tettem, majd a meggyet kimagoztam és felét kb. szintén a cékla mellé dobtam, majd ment hozzá a kókuszkrém (vagy joghurt), csipet só, fahéj, apróra vágott datolya és annyi víz, amennyi éppen csak ellepte. Inkább legyen kevesebb, aztán ha túl sűrű még lehet hozzáönteni. Simán felönthetitek kókusztejjel, mandulatejjel stb. is. Pár msp turmixolás követekezett, majd tálakba töltöttem, beleszórtam a meggyet, tetejére petrezselymet szórtam, pár csepp citromlevet csorgattam rá és kész. Ha hideg volt a víz, a meggy és kókusz, akkor hűteni sem kell, különben mehet a hűtőbe min. egy fél órára.

Sütés nélküli nyers "sajttorta" pohárban

Mivel mással ünnepelhetném a blog 3. szülinapját, mint egy jó kis desszerttel, na és persze barátokkal. Ugyanis az egyik barinő szülinapja május 31. a másiké pedig május 30., akárcsak a blog születésének napja is és a Nagymamámé nem mellesleg, aki ma lenne 91 éves.

20160529_125255~2Móka, kacagás, finom falatok, hála, köszönet, másra nincs is szükség eme napon.

A “torta” pohárba került, gondoltam, mégis csak jobb, ha mindenki a sajátját fújja és nem egymást szemközt, hogy szemöldökünk lássa kárát, de ti akár a legkisebb átmérőjű tortaformában is elkészíthetitek. Ez egy nyers, vegán “sajttorta” tulajdonképpen, nem kell sütögetni, csak keverni, kavarni és rétegezni. Azért is jó, mert ezeket nem nagyon lehet elrontani, a textúrára, állagra kell figyelni, ha túl folyós, kell még bele száraz anyag, ha túl híg a krém, akkor a csodás útifűmaghéjjal helyrehozható a probléma, de ezekkel a mennyiségekkel működni fog a történet. No tej, no liszt, csak gyümölcs és magok, némi kókuszolaj, amiből klassz csokiréteg készült a tetejére. Szóval diétásnak ne nevezzük a kicsikét, de ez most kevésbé volt cél, bár ettől még a táplálóan egészséges kategóriába belefér azt gondolom.

Tálalás előtt érdemes egy 10 perccel kivenni a hűtőből, hogy picit megolvadjon és áttörthető legyen kanállal.

Egészségetekre, tartsatok velem a következő 3 évben is! Köszönöm! 🙂

20160529_152255~2Hozzávalók 3 pohárhoz:

Alsó réteg:

10 dkg dió

10 dkg datolya

3 evőkanál kókuszreszelék

1 teáskanál méz

1 evőkanál kókuszolaj

csipet Himalája só

Krém:

3 db kisebb banán

kb. 5 nagyobb szem eper

1 deci kókusztej

2 evőkanál kókuszreszelék

1 evőkanál citromlé

1 evőkanál útifűmaghéj

ízlés szerint méz, ha nem elég édes a gyümölcs

Máz:

5 csapott evőkanál jó minőségű étkakaópor

3 evőkanál kókuszolaj

1 teáskanál méz (ízlés szerint)

Díszítéshez: pár szem eper

Elkészítés:

A diót beáztattam pár órára vízben, majd leszűrtem. A friss datolyát kimagoztam és kisebb darabokra vagdostam. Ha szárítottat használtok, azt is áztassátok be előtte vízbe, hogy megpuhuljon kicsit. A dió, a datolya és az összes többi hozzávaló mehet a robotgépbe és jó krémesre kell aprítani, turmixolni. Ha gyenge az aprítógép, mint az enyém….akkor botmixerrel rá lehet segíteni. Nem baj, ha picit darabos marad, a lényeg, hogy szépen bele lehessen nyomkodni a pohárba. Ha túl száraz, tegyetek még hozzá akár pici kókuszolajat, vagy egy narancs levét például. Ezután egyenletes rétegben belenyomkodtam a masszát a pohár aljába.

A krémhez az összes hozzávalót összeturmixoltam egy botmixerrel. Kisebb eperszemeket megmostam, félbevágtam, és vágott felükkel kifelé a pohár belsejében felsorakoztattam őket. Ezután a krémet belekanalaztam, kb. egyforma mennyiségben, majd mentek a hűtőbe pár órára.

A mázhoz az összes hozzávalót összeolvasztottam egy edényben, nem kell forralni, sőt nagyon forrósítani se, csak melegíteni picit, tényleg csak pár msp, míg minden folyékony lesz és már öntöttem is rá a hűtőből kivett krém tetejére. Vékonyan rétegben elegendő eloszlatni, kicsit el lehet dönteni a poharat, hogy szépen körbefolyjon a csoki, majd mehet vissza a hűtőbe, min. fél óra elég, hogy megdermedjen a máz rajta.

20160529_125323~2

Hihetetlen, de finom! Szilvás paradicsomos krémleves

Bevállalósok vagytok? Ezt kóstoljátok meg! Finnyásak vagytok? Akkor pláne kóstoljátok meg, hátha elmúlik…

DSCF7948

Csupán 3 hozzávaló szükségeltetik, mert a só és a víz nem számít, de ha igen, akkor 5, nem ez a lényeg. A leves titka abban rejlik, hogy csak szuper brutál puha érett édes szilva és paradicsom jó hozzá, akkor nem kell bele cukor és akkor igazán élvezhető. Szóval most nyáron, nyár végén, mikor minden tele van még ízzel.

Igen, biztosíték csapkodós kombináció, de ezek nekem mennek, hisz ismertek és nem osztanám meg veletek, ha nem látnék esélyt arra, hogy Ti is élvezzétek. Fele-fele arányban került bele a szilva és a paradicsom, mégis inkább a szilva dominál annak érezni jobban az édességét, aromáját, a fahéj meg rásegít erre, szóval ha a gyümölcslevest szeretitek, akkor ez is ízleni fog.

Bátorság, próbálkozzatok, turmixoljatok, gluténmentes, laktózmentes, bárki eheti, bármikor!

DSCF7945Hozzávalók fejenként:

3-4 db kisebb puha érett szilva

ugyanennyi koktélparadicsom

csipet fahéj

késhegynyi himalája só

A szilvát kimagoztam, a paradicsomokat félbevágtam, mindent a turmixgép táljába tettem, megszórtam a fahéjjal, sóval, felöntöttem annyi vízzel, hogy éppen csak ellepje, majd simára turmixoltam, tálaltam, jól megettem.

 

Mindenmentes diós almás mini torták

Nyers nassolnivalót készíteni jó móka. És nem azért, mert így égethető le legkönnyebben, és leggyorsabban a darálógép motorja, hanem, mert amúgy nem nagyon lehet őket elrontani.

DSCF6227Persze előfordul, velem pláne, hogy külsőre nem mindig lesznek olyan csinosak, mint elsőre terveztem, de mivel nincs benne olyan alapanyag, amit nyersen ne lehetne megenni, így ha másnem nagy kanállal, de elfogy…

Na jó, ez nem volt annyira pozitív bevezetés, úgyhogy gyorsan hozzáteszem, hogy az előbbi veszély itt nem állt fenn. Az történt, hogy szerettem volna végre a nyers kakaóvajat is kipróbálni, amit ajándékba kaptam. Először nem a konyhaszekrénybe tettem, hanem a fürdőszobába, hogy inkább kenem, mint eszem és egyből fiatalodok 10 évet. Miután ez megtörtént, átírattam a személyim és kihoztam a csoda kencét a konyhába is.

DSCF6228

 

A kakaóvajat egyébként a kakaóbabból állítják elő, gazdag telítetlen zsírsavakban, így vaj helyett ideális sütemények készítéséhez, illetve külsőleg használva ápolja és hidratálja a bőrt, ideális napozáshoz, ha a csoki barna szín elérése a cél.

Tény, hogy a nyers desszertek egészségesek, de nem feltétlen kalóriaszegények. Ez a sütike sem mondható annak, úgyhogy fogyókúrázók inkább reggel vagy délelőtt falatozzanak belőle. Abszolút laktató, egy darabtól is már jó pár óráig lehet pörögni!

DSCF6233

Hozzávalók 6 darabhoz:

Alaphoz:

10 dkg darált dió

4 evőkanál kókuszreszelék

1 marék datolya v más aszalt gyümölcs

1,5 deci kókusztej

1 evőkanál kakaóvaj(INNEN) v kókuszzsír is jó helyette

csipet Himalája só

Krémhez:

2 db alma

1 fél hüvelykujjnyi gyömbér

1 evőkanál karobpor vagy étkakaópor vagy darált kakaóbab

3 evőkanál kakaóvaj vagy kókuszzsír

csipet Himalája só

A datolyát pár órára vízbe áztattam, hogy megpuhuljon, majd az összes hozzávalót ami a torta alapjához kell egy mély tálba tettem és leturmixoltam botmixerrel. Egy aprítógéppel még könnyebben boldogultok.

Ezután fogtam egy muffin tepsit lefedtem folpackkal és kb. 2 csapott evőkanálnyi masszát belenyomkodtam mindegyik mélyedésbe, majd betettem a mélyhűtőbe, míg a krémet elkészítettem.

Meghámoztam az almát és lereszeltem, a gyömbért szintén. Hozzákevertem a karobport, sót, a kakaóvajat, amit előtte nagyon alacsony lángon megolvasztottam. Mikor olvadni kezdett már le is húztam a gázról, hogy minél kevésbé érje hő. Alaposan összekevertem az egészet, majd ezen is átmentem a botmixerrel, hogy püré állaga legyen.

Kivettem a mélyhűtőből a muffin tepsit és mindegyikre kb. egyforma arányban rákanalaztam a krémet, majd visszatettem a hűtőbe, hogy kicsit megszilárduljon.

Ajo blanco az andalúz mandulás fokhagymaleves szőlővel

Egy dolgot sajnálok, hogy  miért csak most bukkantam rá erre a levesre a tévét bambulva egyik nap, és miért nem már évekkel ezelőtt? Tuti pótolni fogom a lemaradást és rendszeres vendég lesz a tányéromon. Nagyon ütős, repeta esélyes, ráadásul szerintem egy ünnepi ebéd első fogásaként is simán megállja a helyét. És ami még nagyon mellette szól, hogy ez is egy főzés nélküli leves, amiben mandula, szőlő és jó sok fokhagyma van, egy laza turmixolás és már kész is, ha hideg vizet adunk hozzá még hűteni sem kell.

DSCF4760A leves neve amúgy fehér fokhagymát takar szó szerint és áhó blankónak ejtik a spanyolok és nyáron gyakorlatilag ezen élnek Andalúziában. Meg tudom érteni, én még télen is simán elviselném minden héten, még akkor is ha tényleg behűtve az igazi.

A fokhagyma és a mandula bármilyen furcsa is, nagyon jól illik egymáshoz ebben a levesben, ráadásul a mandula az egyik legértékesebb csonthéjas. Tele van kálciummal, magnéziummal, szabályozza a koleszterinszintet, megvédi az ereket a lerakódásoktól, ha minden nap elrágcsálunk pár szemet. Magas az E-vitamin tartalma és nagyon jó hatással van az idegekre és az agyra. A fokhagymáról meg már mondanom sem kell, hogy az egyik legjobb baktériumölő, már pedig jönnek a hűvösebb napok, így muszáj felturbózni az immunrendszert és én inkább ilyen étellel teszem, mint valami “műbogyóval”… Ja, és még laktózmentes is, viszont ha nem tudtam volna, hogy mit eszem, arra tippeltem volna, hogy van benne tej, vagy tejszín, annyira krémes az állaga. Valahol sherry ecettel készítik, én azt még nem próbáltam, a fehérborecet is tökéletes bele. És már elképzeltem mandula helyett dióval is…hm..

DSCF4745Hozzávalók 2 főre:

10 dkg héj nélküli mandula

2 gerezd fokhagyma

1 nagyobb szelet kenyér v kifli (nálam tönköly kifli)

1 fürt szőlő

2 evőkanál olívaolaj

1 mokkáskanál fehérborecet

só, bors

A mandulát ledaráltam, a kiflit széttépkedtem és 10 percre vízbe áztattam, a szőlőt leszemeztem,. Ajánlatos félbevágni és kimagozni, de mivel én lusta voltam apró szemű szőlőt vettem ezt nem tettem meg… Ezután egy turmixba tettem az őrölt mandulát, a kinyomkodott kiflidarabokat, sót, borsot, olívaolajat, fehérborecetet, belereszeltem a fokhagymákat is, majd felöntöttem kb. két deci vízzel és simára turmixoltam. Inkább kevesebb vizet öntsünk bele először, aztán lehet hígítani a kívánt sűrűségre.  Ezután a levest behűtöttem, majd tálalás előtt szórtam a tetejére a szőlőszemeket és a mandulát valamint néhány csepp olívaolajat.

 

Nyárvégi nyers gyümölcsleves almával és körtével

Már vagy két hete nem tettem fel egy nyers gyümilevest sem, ez szörnyű… Sürgősen pótolnom kellett. Nekem már hiányzott, pláne, hogy én naív elmentem a minap vendégségbe csak úgy, sütemény nélkül, mondván, hogy lesz ebéd meg szülinapi torta és tuti ne vigyek édességet neeeem kell az… Aha..a kedves barátaim(?) már útközben felhomályosítottak, hogy akkor ha belépek az ajtón egyből kanyarodjak padló gázzal a konyha felé, ahol vár a mák és leszek szíves mákos bejglit(!!!!!) sütni… Ok, hogy zuhogott az eső, de még akkor is plusz 20 fok volt és nem mínusz. Valahogy még nem voltam ráhangolódva a fahéj illatú karácsonyra. Bakker, pechemre vót otthon fahéjas gyertyájuk….aztán egy három órára magamra hagytak, rámzárták a nem létező konyhaajtót is… Neeem ám, segítettek valójában, beküldték a gyerekeket(mind a 7et), hogy gályázzanak velem a 3 négyzetméteres konyhában, ők meg néha bekukkantottak egy “mikorleszmárkész” beszólással hozzánk… A munkafolyamatot pedig egy frissen herélt tacskó felügyelte, aki a nyakán lévő műanyag tölcsérbe próbált néhány leeső morzsaszemet befogni… De megérte, felejthetetlen élmény volt, sírva röhögős és bejglit kanállal tepsiből kikanalazós, hálám jeléül, oly remekművet kreáltam ugyanis….

Szóóóval, ezzel a levessel próbálom most visszaimádkozni magamba a nyári hangulatot. És sikerült jelentem alásan!

DSCF4612Sosem értettem, miért mondják azt egy ételre, hogy olyan selymes…Ezt a leves nyammogva, viszont pont ez a jelző jutott eszembe először és azt hiszem a kókusztej az, ami képes azzá varázsolni a savanykás nyári alma, az édes zamatos körte kombinációját. A kókusztej mellé pedig mindig passzol a csípős gyömbér és a édeskésen fanyar lime. Édeskésen fanyar.., na, ezt hogy hoztam össze? Mindegy is, nem tudom jobban leírni a lime ízét, egy biztos, én nagyon szeretem.

Igaz, hogy lassan vége a nyárnak, de azért a bejgli helyett próbáljátok ki egyenlőre ezt, hízókúrázni meg ráérünk karácsony tájékán…

DSCF4599

Hozzávalók személyenként:

1 kisebb méretű alma

1 kisebb méretű puha körte

pár szem sótlan pisztácia

2 deci kókusztej

xilit v nádcukor v méz ízlés szerint

fél lime leve

1 ujjbegynyi reszelt gyömbér

Az almát és a körtét apró darabokra vágtam, nem hámoztam meg előtte, de természetesen a magházát kiszedtem. Turmixgépbe szórtam őket, felöntöttem annyi kókusztejjel, ami majdnem ellepte, belecsavartam a lime levét, megszórtam egy kanál nádcukorral, belereszeltem a gyömbért is, majd összeturmixoltam. Tálba öntöttem, és megszórtam a száraz serpenyőben megpirított natúr pisztáciával.

Főszerepben a cukkini! 11 recept, mert most van szezon!

Nagyon a cukkini szezon kellős közepén vagyunk, azon zöldségek egyike, amit nagyon szeretek és elég sokszor is eszem, minden formában, még nyersen is! Gondoltam csinálok egy “Pálmafás” best of válogatást Nektek az elmúlt év terméseiből, a képekre kattintva máris olvashatjátok a hozzájuk tartozó bejegyzést és a receptet!

1. Nyers cukkini spagetti – ne tessék szörnyülködni, pont olyan az íze, mint az uborkának, egy pompás friss paradicsommártás korona a tetejére és már kész is, nem kell főzni és semmilyen vitamin nem vész kárba!

https://palmafaproject.cafeblog.hu/2013/07/30/cukkinispagetti/

Nyers cukkini spagetti

2. Briami görög étel, sok sok zöldséggel fűszerrel, mindent a tepsibe és rövid időn belül kész a mennyei ebéd! 

Briami

BRIAMI

3. Egy bejegyzésben a Töltött, a Rántott, és a Fetás csirkés cukkini – töltött, még hozzá tonhalas rizzsel, rántott, kapros joghurtos mártással locsolva és végül amit még a anticukkini klubtagok is megesznek, a penne tésztára ültetett paradicsomszószos fetás csirkés cukkini

DSCF0960

Fetás paradicsomos cukkinis penne

4. Cukkini lecsó és cukkinikrém egy bejegyzésbenaz előbbi ebédre vagy vacsorára az utóbbi reggelire isteni

DSCF1330

Cukkinikrém aszalt paradicsommal

5. Cukkinis kuglóf – nem is érezni benne, csupán csak puha és szaftos a tészta tőle!

DSCF1366

Cukkinis diós kuglóf

6. Rántott cukkini tökmaglisztes kabátban gluténmentes és a tökmagnak köszönhetően sokkal több íz van benne!

DSCF2849

Rántott cukkini tökmaglisztes bundában

7. Tárkonyos répás cukkinifőzelék nem unalmas csak szimplán finom!

DSCF3250

Tárkonyos cukkinifőzelék

8. Nyers cukkini tekercs diópástétommal – szokatlan, különleges, de nagyon is szeretnivaló

DSCF0956

Nyers cukkinibatyu diópástétommal

 Kövessetek a facebookon is! 🙂

 

Nyers gyümölcsleves - Szilva-Szeder-Őszibarack

Íme egy nagy favorit a nyers gyümileves kategóriában, bár már azt veszem észre, hogy szinte mindegyikre ezt a jelzőt írom, de ha egyszer imádnivalóak? Legalábbis az én ízlelőbimbóim azt mondják… Tavaly nyáron a diós szilvakrémleves volt az egyik kedvencem, abban is ott figyelt a szeder, de most becsatlakozott egy lédús őszibarack is hozzá és mennyire jól tette! A fülledt melegben annyira képesek feltölteni energiával ezek a levesek, késő délutáni uzsonna vagy könnyű vacsora gyanánt, hogy ujjá születek szinte a nap másik felére, és sportolás előtt is, de utána is remekül pótolja a folyadékveszteséget, a kiürült ásványi anyagokról nem is beszélve.

DSCF4251A lenmagról már meséltem, és még lehetne ragozni, hogy mennyire értékes mag, abszolút érdemes rendszeresen fogyasztani, ráadásul finom is, darált formában tudnak jobban felszívódni a benne lévő értékes vitaminok és ásványi anyagok, így hasonló levesek sűrítésre remek ötlet.

Egy a lényeg, meleg van, úgyhogy elő a turmixgéppel, botmixerrel, jégkockákkal és egyétek, igyátok a friss gyümölcsöket!

DSCF4244Hozzávalók adagonként:

1 nagyobb méretű őszibarack

3 db szilva

1 kis marék szeder

1 evőkanál őrölt lenmag

csipet fahéj és őrölt szegfűszeg

pár csepp citromlé

1-2 tesákanál nyírfacukor v méz ízlés szerint

víz

A szederből pár darabot félretettem a tálaláshoz, majd minden hozzávalót a turmixgép táljába tettem, a gyümölcsöket előtte megmosva természetesen, kimagozva, nagyobb darabokra vágva, de héjastól. Felöntöttem őket annyi hideg vízzel, hogy éppen ellepje és pár msp. alatt összeturmixoltam az egészet.

Nyers mákos tészta

Bizony, jól olvastátok! Szuper étel, mákostészta újratöltve. Azt, hogy egészséges szerintem felesleges leírnom, és tudom, hogy ezzel a szóval önmagában még nehéz rávenni embereket, hogy ilyesmit egyenek, de nem adom feeeel… Ez egyszerűen csak finom, és a nap bármely szakában fogyasztható, kárt nem tesz bennünk az biztos.

Az alapja sütőtök és alma egy hámozóval vékony csíkokra vágva. A tök ezúttal nyersen kerül az ételbe, abszolút alkamas rá, nem kell megijedni tőle, nem kemény, és édes íze van. Elsősorban a sütőtöknek, a magok alatti részét érdemes belecsíkozni, mert mindig ott a legédesebb a húsa, az alma pedig még rásegít erre.

A következő réteg a mák amiről már ejtettem pár szót korábban, karácsony közeledtével különösen sok fogy belőle, ha egyéb mákos édességekre vágytok akkor találtok ezzel kapcsolatban egyéb recepteket ITT .

És hogy mi az a barna cucc a tetején és az a fura bogyó ott a kép bal felső sarkában? Ő a naspolya. Egy hete itt figyel a gyümölcstálamban és vártam, hogy “utó(l)érje” magát, mert ő olyan. Közben gondolkodtam mihez is kezdjek vele, mert nem az a beleharapok típusú gyümölcs. Csak a teljesen puha példányok fogyaszthatóak és a héjából ki kell nyomni a húsát, amiben csücsül kb. 5 db mag is. Az íze, állaga, színe, olyan, mint a párolt almapürének, lédús és édes. Ebből kifolyólag tökéletes joghurtba keverni müzlivel vagy süteményekbe is felhasználható, vaaagy kanalazható nyers mákostészta tetejére baracklekvár helyett, és akkor tényleg megmaradunk nyers fronton.

A naspolya rokona az almának és a körtének, így hozzájuk hasonlóan sok ásványi anyagot tartalmaz, mint a kálium, kálcium, magnézium, cink, vas, mangán, vitaminok közül pedig főleg B1 és C, valamint az A-vitamin előanyaga a béta karotin is fellelhető benne. Antioxidáns tartalma erősíti immunrendszerünket, pektintartalma pedig az emésztést segíti. A magjából készült teát a középkorban vesekő kialakulása ellen használták, sőt a királyi konyhák a szarvasgombával és a királyrákkal sorolták egy rangba. Azt biztos, hogy az első kettő ára valóban királyi a mai napig, míg naspolya már pár száz forint/kg áron kapható, Érdemes vele próbálkozni, akár lekvárt is főzni belőle.

A nyers ételekben az is jó, hogy elrontani sem lehet,  hiszen mindig módosítható a hozzávalók mennyisége, az íze akkor sem fog lényegében megváltozni.

DSCF2213

Hozzávalók adagonként:

1 db alma

kb. ugyanannyi mennyiségű sütőtök

pár kanál darált mák

a tetejére nálam most naspolya, de lehet lekvár is, de ezek nélkül is finom lesz

méz, citromlé

Az almát és a tököt krumpihámozóvalvékony szeletekre vágtam, de reszelni is lehet akár. Meglocsoltam pici citromlével és mézet csorgattam rá. Rászórtam a mákot, rátettem a naspolya kinyomott és kimagozott húsát, aztán megettem.

DSCF2212

Fahéjas szilvasorbet

Szörbet. Fagyi tej nélkül. Jégkása tulajdonképpen.
Erről fantáziáltam hazafelé a légkondícionáltan 30 fokos vonatfülkében, a kinti hőmérséklet 39 fok volt kb. Az út eseménydúsra és 1 órával hosszabbra sikerült néhány hőgutát kapott utastársnak köszönhetően…De ez nem vette kedvem, a hétvége élményekben gazdag volt, feltöltöttem a napelemeit és a lelkem a jó társaságnak köszönhetően. És alig vártam, hogy otthon kirobbantsam a mélyhűtőből szörbetünket. Majdnem “elemi öszöntösre” sikerült, de jégcsákány híján egy nagy kanállal estem neki.
A tejmentessége nem teljesen igaz, mivel ez a recept mandulatejet tartalmaz, hiszen ahogy az előző szilvásoknál említettem, ez a nyerstáplálkozás szabályai szerint készült. Bármilyen növényi tej jó hozzá, zabtej, kókusztej, lehet őket boltban is venni, de otthon is könnyedén elkészíthetőek. Én most próbáltam először mandulattejet gyártani és egész jól sikerült, a recpet a bejegyzés alján megtalálható. Természetesen tehéntejből vagy sima vízből is el lehet készíteni ezt a hűsítő nyalánkságot.
A sorbet hozzávalói 3 pohárhoz:
30 dkg puha szilva
1 csésze mandulatej v kókusztej
1 mokkáskanál fahéj
2 evőkanál méz
1 késhegynyi só
A szilvákat héjastól felaprítottam és beleöntöttem a turmixgépbe. Hozzáöntöttem a mandulatejet, édesítettem mézzel, belekevertem a fahéjat, pici sót és összepürésítettem. Ezután mehet egy fagyálló edénybe majd a mélyhűtőbe. Tálalás előtt fél órával vegyük ki, hogy fel tudjon olvadni és ne potyogjanak ki a fogaink evés közben. Egyébként jó ötlet lehet ehhez pálcás jégkrém formát használni!
Mandulatej elkészítése:
 
10 dkg mandula
4 dl víz
Ha olyan mandulát veszünk amin még rajta van a barna héja akkor forró vízet öntsünk rá és pár perc után szépen lejön róla. Én ezt a lépést kihagytam és vettem pucolt mandulát, amit mákdarálón ledaráltam és felöntöttem 4 dl hideg vízzel. Egy éjszakára hűtőbe, tettem másnap pedig egy sima műanyagszűrőn átszűrtem. A mandulatej hűtőben pár napig eláll. A szűrőben maradt mandulalisztet pedig szárítsuk ki szétterítve egy tálcán és utána bármilyen süteménybe felhasználható.
Édesítsük bátran mézzel, nyírfacukorral vagy nádcukorral!
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!