Pálmafa Project

Narancsos mézes csirkefalatok kelbimbós krumplival

Ez a püré mindent visz! Legalábbis mikor elkészítettem még karácsony előtt, akkor egy héten belül még párszor meg kellett ismételni, akkora sikere volt.
Pedig igazából semmi vaj és tej nincs benne, ami miatt amúgy nem is rajongok a krumplipüréért. Ennek a pürének az egyik titka, hogy előtte a krumpli és a kelbimbó is sütőben sült, a végén pedig egy kis citrom dobja még fel az ízeket.

Hogy miért osztok meg most veletek karácsony előtt készült ételt, annak roppant egyszerű oka van. Szülés előtt nem voltam már annyira Pálmafa Project hangulatban, szülés óta meg néha van csak időm gép elé ülni, úgyhogy ezért nyilvánítottam ezt amolyan télbúcsúztató receptnek.

A hozzávalóit bármelyik évszakban be tudjátok szerezni, inkább az ízvilága, ami még télies hangulatot idéz. A narancsos csirke a pici mézzel jól passzol a földes ízű kelbimbóhoz, ami a krumplival kombinálva szerintem még azoknak is ízleni fog, akik amúgy nem szeretik ezt a megosztó zöldséget. Én egymagában is bármikor megenném, próbáljátok ki!Hozzávalók 3 főre:

fél kg csirkemell filé

1 db narancs leve

fél deci tejszín

1 fej lilahagyma

1 teáskanál méz

1 teáskanál mustár

só, bors

Püréhez:

4 szem krumpli

25 dkg kelbimbó

reszelt szerecsendió

1 evőkanál citromlé

olívaolaj

A csirkemellet felkockáztam a hagymával együtt és kevés kókuszolajon lepirítottam őket. Ezután hozzáadtam a narancs levét, a tejszínt, a mustárt és a mézet, sóztam, borsoztam, majd hagytam együtt rotyogni őket, míg a csirke teljesen átpuhult, kb. 20 perc alatt kész. Ha szükséges, pici vizet, kb. 1 decit lehet aláönteni, ha szaftosabbra szeretnétek.

Míg a csirke készült, a krumplit megpucoltam, felkockáztam, a kelbimbót megmostam, a csúnyább leveleket leszedtem, a nagyobb darabokat félbevágtam és 200 fokra előmelegített sütőben, pici olívaolajjal meglocsolva megsütöttem őket. Ezután kivettem, egy mély tálba szórtam őket, meglocsoltam citromlével, reszeltem hozzá szerecsendiót, sóztam, borsoztam és botmixerrel átmentem rajta párszor, hogy kissé még darabos maradjon. A csirkével tálaltam.

Márton napi libasült lila édesburgonyával

Izgalmas libacomb receptet kaptok tőlem ma, egyrészt mert közeleg Márton nap, másrészt, mert ez az étel bármilyen ünnepi asztalon, akár karácsonykor is megállja a helyét, sőt kacsából is bátran nekiállhattok az elkészítésének.

Ennek a receptnek a története mégsem a libától és az ő combjától indult el, hanem a körettől vagyis a lila édesburgonyától, amit most kóstoltam először. Nem egy megszokott hozzávaló az ételekben, boltban nem igen kapni, ott még zömében csak a sárga húsú édesburgonyával vagyis batátával lehet találkozni, ami külföldről érkezik, és sajnos nem mindig szép, sőt még drága is. Ez viszont magyar batáta, magyar termelőtől, ráadásul bio, és még az ára is rendben van, arról nem beszélve, hogy mennyire finom. Igen, igen az édesburgonya webáruházból rendeljük több kolleginával egyetemben, így éri meg igazán.

Eddig csak a sárga húsút kóstoltam, gondoltam a lila is biztos olyan, csak más a színe. Nos, nem. Hasonló ugyan, édeskés, viszont meghökkentem, mikor enyhén füstös, szalonnás ízt éreztem benne, aztán A férfi megerősítette, hogy nem hibbantam meg, majd elégedetten ízlelgette, hogy jó ez kolbászos lila izé… Aztán másnap a kolléganőm is heves bólógatásba kezdett a füstös ízt megemlítvén neki. Brutál jó tényleg, érdemes megkóstolni, a színe meg elképesztő. Mondjuk akár céklapüré is lehetne ez a köret, de az még sötétebb és az íze is más, bár tény, hogy azt is imádom, jön is nem sokára egy lazacos recept vele.

De visszatérve libánkhoz, egy külföldi oldalon találtam a receptet, amit aztán enyhén módosítottam, mert ezt a szárnyast is a konfitált kacsához hasonlóan akartam elkészíteni, mert rájöttem, hogy megtérül a sok sütőben töltött idő, hiszen így lesz isteni omlósz. Az eredeti receptben rövidebb idő alatt készül el, és tudom, hogy úgy is átsül, de szárazabb lesz a húsa kicsit, így összekombináltam a dolgokat, mégsem egy olcsó húsról van szó, akkor az legyen tökéletes. Számomra ez az lett, így tokkal vonóval, batátával, narancsal és egy kellemes vörösboros zöldséges mártással együtt. Madeira borom sem volt itthon, de megteszi, bármilyen vörösbor, amit aztán mellé is szívesen elkortyol az ember. Természetesen nem tragédia, ha nem lila batátából készítitek, tökéletes a sárga is, de sütőtökből és répából is bátran csináljatok ilyen pürét és lehet nem fog hiányozni utána a hagyományos krumplipüré.

Hozzávalók 2 főre:

2 db libacomb

2 deci vörösbor

2 deci víz v hús/zöldség alaplé

1 db alma

1 db répa

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

rozmaring és kakukkfű ág (szárított fűszer is jó)

1 db fahéj v fél mokkáskanál őrölt fahéj

1 evőkanál rizsliszt (v keményítő)

só, bors

kókuszolaj (v libazsír)

Körethez:

3 db kisebb édesburgonya

pár evőkanál natúr joghurt v tejszín

fél narancs leve

Narancsköret:

1-2 db narancs

1-1 kis kanál méz és vaj

Elkészítése:

A libacombokat sóztam, borsoztam, egy tepsibe helyeztem őket. Alá és a combokra is kanalaztam kb. 3-3 evőkanál kókuszzsírt, tettem rá rozmaring és kakukkfűágakat, majd alufóliával lefedve 150 fokos sütőbe toltam másfél órára. Ezután hozzáöntöttem a bort és a vizet, őrölt fahéjat, melléjük tettem a felkarikázott répát, negyedekbe vágott vöröshagymát, almát, és az egész fokhagyma gerezdeket, majd szintén lefedve visszatoltam a sütőbe még egy órára. Ezután kiszedtem a zöldségeket a tepsiből, áttettem egy edénybe, hozzáöntöttem a levet is a libacombok alól. Maradt a tepsiben annyi zsiradék, hogy a további sütéshez elég legyen, de ha nem, akkor egy kevés kókuszolajat még tehettek alá.

Ezután a libát visszatoltam 180 fokra és ráállítottam a sütőt grill funkcióra, hogy megpiruljon a tetejük. Kb. 20-25 perc alatt elkészültek.

Míg a libák pirultak, egy botmixerrel pürésítettem a mártást, és átpasszíroztam egy szűrön is. Ez nem muszáj, de így simább és szebb lesz a végeredmény. Visszatettem a gázra és simára kevertem egy kanál forró levet a mártásból 1 kanál rizsliszttel, majd visszaöntöttem a mártásba, hogy besűrűsödjön, majd elzártam a gázt alatta.

Feltettem közben az édesburgonyákat is főni, ezt lehet héjastól vagy hámozva karikákra vágva, utóbbi fő meg gyorsabban, de amúgy is sokkal hamarabb puhul, mint a hagyományos burgonya. Leszűrtem,  hozzákanalaztam a joghurtot, fűszereztem, belefacsartam a narancs levét és krémesre botmixeltem ezt is.

Végül meghámoztam a narancsot, felkarikáztam, és egy kiskanál vaj és méz keverékén mindkét felén hagytam pár percig sülni, míg karamellizálódni kezdett és szép barna színt kapott.

Ezután tálaltam a combot, mellé a pürét, narancskarikákat, a comb alá pedig kanalaztam a mártásból is.

Forrás: https://www.bavaria.by/goose-leg-with-a-honey-and-madeira-sauce

 

 

Karácsonyi narancsos borleves

Egyszerű, de nagyszerű karácsonyi előétel! Régóta izgatta már a fantáziámat a borleves, úgyhogy kihasználtam itt is a lehetőséget, hogy növényi tejeket teszteljek és erre a rizstej bizonyult a legjobb megoldásnak a választékból.

dscf0204Egy tök egyszerű levesről van szó tulajdonképpen és gyorsan el is készül, a narancs, a fahéj és a bor párosítása a forralt bor főzésnél eleve ismerős lehet, de itt selymesebb a végeredmény a rizstejnek és a tojásnak köszönhetően. Kicsit a madártej jut róla eszembe, persze az állagra más, de a tetején a hab pont így készül, a napsárga színe pedig egyszerűen imádnivaló.

Olyan bort válasszatok hozzá, amit akár mellé is szívesen elkortyoltok, vagy a leves főzése közben… Én száraz fehérborral főztem, de nyugodtan lehet félédes, édes is, de azt bele kell kalkulálni, hogy a rizstej is édeskés, bár hozzáadott cukrot nem tartalmaz. Amúgy zabkásához is szeretem használni reggelente, sőt kávéhoz is nagyon finom!

dscf0206Hozzávalók 2 adaghoz:

3 deci fehérbor

2 deci rizstej(Bio Bridge)

1 közepes narancs

1 deci víz

2 tojás

2 evőkanál méz

pár db szegfűszeg és fahéj

Beleöntöttem egy lábosba a bort, a rizstejet, a vizet, hozzáadtam a szegfűszeget és a fahéjat, majd éppen csak összeforraltam. A rizstej édes, így én itt nem adtam hozzá cukrot. Mikor a leves felforrt, kettéválasztottam a tojásokat a sárgáját még egy pár evőkanál rizstejjel simára kevertem és a leveshez adtam folyamatos keverés mellett, ezután beleszórtam a darabolt narancsot, ezzel is összerottyant a leves, majd végül simára turmixoltam, és átszűrtem egy másik edénybe. Felvertem a fehérjét kemény habbá és  egy evőkanállal a leves tetejére kanalaztam, majd pár percig hagytam, hogy lassú tűzön a gőzben a hab kicsit megemelkedjen és el is zártam a gázt alatta és fedő alatt még csücsült pár percet. Tálaláskor megcsorgattam pici mézzel.

 

Narancsos csokis brownie torta

Ez egy kalandos tortasütés lett mondhatni. Egy kedves barátnémet szerettem volna szülinapjára meglepni vele és azt hiszem sikerült is, tudna mesélni…. Itt jött a képbe egy másik kedves barátné, aki már ódákat zengett az ő híres marcipános narancsos tortájáról.

20161119_113508-2Recept elkér, majd gondolatban már dobtam is ki belőle a marcipánt, mert nem vagyunk jóban…. Mozart kugel formájában még lecsúszott nagy duzzogva Salzburg magasságában pár éve, de töményen nem. Mire kedves barátné közölte, hogy de az kell bele, majd lájtos vitába lendültünk. Na jó, konkrétan hisztiztem, mert amúgy is szuper hangulatban voltam, hogy de nem lesz benne, de lesz, de nem lesz. Ok, legyen, megadom magam, de akkor te hozod a marcipánt, mert én nem veszek, azt sem tudom hol lehet kapni… Mint megtudtam azóta, a boltban. Olyan kis hengerbe csomagolva.

Eredetileg ez egy brownie recept, amiből ő kreált tortát egy alkalomra, úgyhogy most is ez volt a terv, megsütöttem a tésztát előre, hogy mikor megérkezik a többi hozzávaló barátnéval együtt, csak össze kelljen állítani. Na most a brownie-ról ugyebár tudjuk, hogy eleve egy szaftos, belül még ragacsos sütike, szóval minden esély meg van rá, hogyha kettévágjuk szétesik. Pláne, ha okosjány(én) kisebb formában süti (24cm-esben), hogy magasabb legyen a tészta, ami ugyan jó ötlet, de több idő kellett volna, hogy átsüljön. Én annak ítéltem meg, hát kivettem, kihűlt kettévágtuk és naná, hogy lazán beszakadt a közepe…. Ismét hiszti, hogy ebből , hogy a bánatba lesz torta estére, és hogy miért nem a bevált csokitorta receptemhez nyúltam inkább….

Mire kreatív barátné átveszi az irányítást összeaplikálja a tortát, a keletkezett krátert pedig egy nagy marék dióval betömi, majd torta innentől kráter süti néven fut…. Jó sok csoki még rá és mandarin, hisz az is ápol és eltakar, úgyhogy végül kezdetét vette, az azóta “krater cake party” néven elhíresült mulatság…

Összegzés: a torta elfogyott, nagyon finom, a marcipán kell bele, épp csak egy pici ízt ad neki, ettől lesz különleges.

20161119_113610

Hozzávalók 28 cm-es formához:

20 dkg liszt (nálam fehér tönköly és rizsliszt keveréke)

fél csomag sütőpor

6 tojás

20 dkg vaj

30 dkg narancsos étcsoki (“lidlis”)

25 dkg nyírfacukor

6 evőkanál narancs v baracklekvár

5 dkg apróra vágott dió

Töltelékhez:

egy kis csomag natúr marcipán

1 marék kandírozott apróra vágott narancshéj

még pár pötty lekvár(elhagyható)

Tetejére:

5 dkg olvasztott étcsoki

5 dkg dió

narancs v mandarinszeletek

A csokit vízgőz felett felolvasztottam a vajjal, a cukrot habosra kevertem a tojásokkal, hozzákevertem a lekvárt, a lisztben elkevertem a sütőport, majd az aprított diót. A csokit beleöntöttem a cukros vajas keverékhez, majd ebbe beleszórtam a lisztet és egy kivajazott tortaformában simítottam a tésztát. Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 20-25 perc alatt sül meg, de ez sütőfüggő és tűpróbával ellenőrizni kell.

Mikor a tészta kihűlt egy hosszú késsel kettévágtuk, a marcipánt kinyújtottam, kb. akkorára mint a tortalap, rásimítottam, megszórtuk a kandírozott naranccsal, lekvár pöttyök is kerültek még rá, majd befedtük a másik (lyukas) tortalappal és ismét felolvasztottam 5 dkg csokit vízgőz felett, majd rácsorgattuk a torta tetejére, amit szeletekre vágott mandarinnal és dióval díszítettünk. Hűtőben legalább egy fél órát kell neki állni, hogy a csoki megdermedjen.

Diós narancsos karfiolleves

Így még tuti nem kóstoltátok a karfiollevest! Én sem… Teljesen véletlenül bukkantam rá egy osztrák karfiolleves receptre, ami tulajdonképpen így készül, mint ez, csak kesudióval és szárzellerrel.

dscf0106Ja, és répalé van az eredetiben, amit én narancslére cseréltem, a kesut dióra, mivel annak teltebb íze van szerintem, szárzellert meg nem kaptam, így gumós került bele. A végeredményt így már nem nevezném osztrák karfiollevesnek, kinézetre sem, viszont finomnak és kiadósnak igen. Konkrétan múlt hétvégén ezen éltem, egy nagy tányér elkanalazása után még második sem kellett, kb. késő délutánig éhes sem voltam.

Tudom, hogy sokan nem szeretitek a kelkáposztát, de az itt csak a végén kerül bele, még enyhén roppanós marad, nincs domináns íze, a narancslé és a dió pedig lágyítják azt, de összességében, nagyon kellemes az összhatás, igazi melengető leves hűvösebb időkre.

dscf0110

Hozzávalók:

1 kisebb fej karfiol

3 közepes répa

2 db szárzeller v 1 kis fej zellergumó

negyed kelkáposzta

10 dkg dió

1 db narancs leve

1 kis fej vöröshagyma

2 szál újhagyma

reszelt szerecsendió

só, bors

kókuszolaj

A hagymákat felaprítottam és kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a kis kockákra vágott répát és zellert, valamint a rózsáira szedett karfiolt. Fűszereztem és felöntöttem annyi vízzel, hogy éppen ellepje, majd puhára főztem a zöldségeket, forrástól számítva kb. negyed óra alatt kész. Ezalatt a diót egy száraz serpenyőben megpirítottam félretettem, majd a kelkáposztát felcsíkoztam. Mikor a leves elkészült hozzáfacsartam a narancs levét, beleszórtam a kelkáposztát, majd kb. 2 nagy evőkanálnyit mennyiséget a dióval együtt simára turmixoltam és visszaöntöttem a leveshez. A dióból érdemes pár szemet a tálaláshoz is félretenni.

Banános zabpelyhes kókuszgolyók

Ez egy 2 in 1 azaz kettő az egyben édesség és ez véletlenül alakult így.

DSCF9409

Útisütiket készültem gyártani síelés előtt, még hozzá egy almás zabkekszet és a már korábban megosztott aszalt gyümölcsös trüffelgolyókat. A keksz pikk-pakk el is készült, de mivel kókuszlisztes, ezért úgy ítéltem meg, hogy morzsálódni fog picit, meg amúgy sem túl nagy mennyiség, mi lenne ha összehoznám a két desszertet. Úgyhogy fogtam a kekszeket és széttrancsíroztam egy tálban és már adtam is hozzá a többi gyümölcsös hozzávalót és a végeredmény olyan finom lett, hogy hű meg a ha, így muszáj megosztanom veletek is. Pici energiabombák, jó szolgálatot tettek a havas lejtők meghódítása előtt, közben, után…

Azóta már még egyszer elkészítettem, volt aki azt kérdezte, hogy marcipános-e? Pedig azt nem is látott még messziről sem ez a csemege, és amúgy sem vagyok marcipán rajongó, de talán ahogy a banán találkozik a kókuszlisztes kekszmorzsával, az ad neki nagyon haloványan ilyen háttérízt. Az első adagot amúgy karobporba hempergettem, a második lett a kókuszos, mindegyik szuper.

DSCF9413

Persze nem muszáj kekszet sütnötök  hozzá, (bár érdemes), de ha van otthon bármilyen bolti kekszetek vagy maradék piskóta, esetleg kissé félresikerült vagy már száraz sütemény és némi banán vagy más érett gyümölcs, akkor már nyert ügyetek van, ha rátok tör a nassolhatnék, vagy vendégek toppannak be. Mindenki imádni fogja!

Hozzávalók:

16 db zabkeksz

Ha nem boltit használtok, süssetek ilyet:

10 dkg zabpehely

10 dkg kókuszliszt (más liszt is jó)

1 db közepes alma

3-4 evőkanál nyírfacukor v méz

5 dkg vaj

1 db tojás

1 mk fahéj

fél teáskanál sütőpor

fél teáskanál szódabikarbóna

1 csipet só

Golyók összeállításához össz. kb. 2,5 deci folyadék:

1 db érett puha banán

5 dkg aszalt áfonya

1 db (vér)narancs leve + pici víz ha kevés lenne a narancslé

Hempergetéshez: 5 dkg kókuszreszelék v étkakaópor v karobpor

Keksz elkészítése: A sütőt előmelegítettem 180 fokra, egy tepsit kibéleltem sütőpapírral.

Egy tálban összekevertem a lisztet, a zabpelyhet, a szódabikarbónát, sütőport, fahéjat, csipet sót. Egy másikban a puha vajat a tojással és a cukorral, majd ezt a liszthez öntöttem, majd hozzáreszeltem az almát. Alaposan elkevertem és egy evőkanállal kis adagokat tettem a tepsire. Kb. 15 perc alatt mindkét oldalukat arany barnára sütöttem. Kivettem hűlni hagytam, majd szétmorzsoltam a kekszeket egy tálban.

A golyók összeállítása: A banánt, a narancs levével és az aszalt áfonyával összeturmixoltam. A kókuszlisztes zabos kekszmorzsa 2,5 deci folyadékot vett fel, de ez más típusú keksznél változhat. A turmixot a morzsához öntöttem és alaposan összekevertem, és ezen is átmentem még egyszer a botmixerrel, sűrű formázható masszának kell lennie. Ha túl híg lenne, itt még adhattok hozzá kakaóport, plusz zabpelyhet, darált diót stb. Ha túl sűrű akkor pici folyadékkal vízzel, kókusztejjel pedig hígíthatjátok. Kb. dió nagyságú gombócokat formáztam belőlük és kókuszreszelékbe hempergettem őket. Azonnal fogyasztható, de hűtőben is napokig eláll.

DSCF9410

 

Diókrémmel töltött fánk

A farsangi szezon legjobb nyitánya mi lehet más, mint a fánksütés. Ezer éve tervben volt az olasz cannoli elkészítése, és végre beszereztem barátném Viki Süss velem webáruházában a sütőformákat még decemberben, de valahogy tologattam magam előtt a sütögetést, mert a zöldségekkel még mindig jobb a viszonyom, mint a gyúrok, tekerek, hajtogatok, töltögetek, olajban sütögetek sztorikkal. De eljött a nap, mikor a holdállás is megfelelő volt, ahhoz, hogy rászánjam magam, az édesség utáni vágyam pedig a legjobb motiváció ilyenkor.

DSCF9249

A cannoliról annyit érdemes tudni, hogy egy szicíliai töltött fánkról van szó, többnyire krémes ricottával, tejszínnel, némi csokival, aszalt gyümölcsökkel illetve pisztáciával töltik meg és egy harapás után a mennyországban kerültök lélekben. Kívül ropogós tészta, belül édes krém, ennek ki tud ellenállni?

A tésztájába általában marsala bor is kerül, vagy helyette sima vörösbor, nekem egyik sem a konyhám része, így gyümölcslével pótoltam ezt, de rum is jó hozzá.

Az ünnepek óta most először kívántam diós sütit enni, így kreáltam hozzá egy kencét, ami durván veszélyes. Előre elkészítettem, de utána frankón el kellett a hűtő legmélyére dugnom, hogy ne járjak rá egy kis kanállal…

Ez egy kis adag, kb. 6 formához elegendő, bár ebből is van több méret, az enyémek elég nagyok 12,5 centi a henger hosszabbik felének a hossza, a rövidebb 9 cm. Duplázhatjátok az adagot, de egy személy egy kiadós ebéd után 1 darabnál többet nem igen fog leszuszogni. Reggelinél más a helyzet akkor lehet lecsúszik még mellé egy….gondolom persze csak….

DSCF9247

Hozzávalók:

12,5 dkg tönkölyliszt (fele-fele fehér és teljes kiőrlésű)

1 mokkáskanál étkakaópor

fél mokkáskanál fahéj

63 ml narancslé

1 ek nyírfacukor

1,5 evőkanál olaj(olívát használtam)

1 mokkáskanál almaecet

csipet só

Krémhez:

10 dkg dió

5 dkg túró

2 evőkanál natúr joghurt

fél narancs leve

3-3 db aszalt szilva és aszalt sárgabarack

1 evőkanál nyírfacukor

pár csepp citromlé

Fánkokat összeragasztani: 1 tojásfehérje

A krémhez a diót megpirítottam egy száraz serpenyőben pár perc alatt, majd ha kihűlt ledaráltam a nyírfacukorral együtt. A túrót villával széttörtem, hozzászórtam a felaprított aszalt gyümölcsöket, megcsorgattam a citromlével, narancslével, beleszórtam a diót és hozzákanalaztam a joghurtot. Alaposan összekevertem, ha túl sűrű lenne, lehet még joghurtot kanalazni hozzá, de semmiképp ne legyen folyós. Hűtőbe tettem.

A fánkhoz egy tálba szórtam a lisztet, a kakaót, a cukrot, fahéjat, egy csipet sót, beleöntöttem a narancslevet, ecetet és egy gombóccá gyúrtam, majd egy éjszakára hűtőbe tettem. Elég neki egy fél óra is, ha aznap szeretnétek kisütni.

Lisztezett deszkán pár mm vékonyra nyújtottam a tésztát, majd egy 10 cm átmérőjű fémdoboz tetejével korongokat szaggattam belőle, amit a cannoli formákra tekertem. Ahol összeragasztottam, az alsó tésztaréteg szélét megkentem felvert tojásfehérjével. A formára ne kerüljön, mert akkor sütés után nem jön le róla.

Egy edényben felforrósítottam közel két ujjnyi kókuszolajat, majd óvatosan belehelyeztem a formákra feltekert fánkokat. Mindegyik oldalán 2-3 perc alatt barnára sütöttem, majd egy lapáttal papírtörlőre emeltem őket és miután langyosra hűltek lehúztam a formáról. Itt kicsit izgultam, de simán lejöttek, nagyon óvatosan, alig megszorítva picit mintha megtekertem volna őket, közben a fém formák végét fogva az egyik kezemmel és így lecsúsztak róla. Ne hűljönek ki teljesen mielőtt lehúzzátok, mert akkor törhetnek.

A krémet vagy habzsákba töltsétek, vagy egy mezei nylonzacsi is megteszi, aminek vágjátok le a végét és abból nyomjátok a fánk mindkét felébe a tölteléket, úgy, hogy a belsejébe is egyformán jusson. Kiskanállal is működik egyébként a dolog, ha elég széles a cannoli.

Tetejére pici cukor és leül, hátradől, megesz, mosolyog.

Sült cékla sajtmártással

Aki a céklát szereti, az egyrészt rossz ember nem lehet, másrészt ízleni fog neki ez a sütőben sült verzió is. Az ötlet onnan, hogy sokan készítik ezt krumpliból, viszont így kevesebb benne a szénhidrát és a cékla sokkal izgalmasabb is.. Édesburgonya lenne még tökéletes erre a célra, próbáljátok ki azzal is a cékla viszont sokkal olcsóbb, így ez is mellette szól.

DSCF9246

Reszelhettek rá sajtot, aztán ráolvaszthatjátok a sütőben, én most kicsit flancoltam, mert ehhez volt kedvem, és egy édeskésen pikáns narancsos sajtmártás lett a végeredmény. Locsolhatjátok a tetejére is, tök mindegy, nagyon finom. Lehet előétel, de egymagában vacsora, ebéd, ha kevésbé megterhelő ételre vágytok.

DSCF9240

Hozzávalók 2 főre:

2 db hosszúkás cékla

10 dkg kecskesajt (kéksajt is jó helyette)

1 deci főzőtejszín (én mandulatejjel csináltam)

2-3 evőkanál frissen facsart narancslé

pár szál friss kakukkfű vagy 1 mokkáskanál szárított

2-3 gerezd fokhagyma

olívaolaj

só, bors

nagyon pici méz, de ez elhagyható

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A céklát meghámoztam, és vékonyan bevagdostam keresztben. Úgy egyszerűbb, ha mögé tesztek egy másik vékony vágódeszkát, így tuti nem csúszik tovább a kés a céklában és nem vágjátok ketté. Bár nekem sikerült azért…csak a képen nem látszik….

A fokhagymákat megpucoltam és vékonyan felszeleteltem, majd a cékla vágásaiba tettem 1-1 szeletet. Ezután letéptem két kb. 50-50 cm hosszú alófóliadarabot és egymásra tettem keresztben, majd a céklát a közepére helyeztem. Sóztam, borsoztam. Csináltam egy batyut, felhajtogattam a fólia mind a 4 oldalát, majd mielőtt lezártam volna, meglocsoltam a céklát olívaolajjal, így nem tud már kifolyni belőle. Ezután a tetejét is lazán összetekertem és sütőrácsra tettem, 35-40 percre.

Ezalatt a serpenyőbe tettem a sajtot, elkezdtem lassú tűzön megolvasztani, picit megsóztam, borsoztam, hozzácsorgattam a narancslevet és a mandulatejet, megszórtam a kakukkfűvel, egy pár csepp mézet is kapott, pár percig kavargattam, míg a sajt teljesen megolvadt és szép sűrű mártást kaptam.

A cékláról óvatosan lebontottam a fóliát, de csak a tetejét, hogy ne folyjon ki az olaj, majd visszatettem a rácsra kb. még negyed órára, hogy megpiruljon a teteje is. Át is rakhatjátok sütőlemezre, ha úgy kényelmesebb.

Végül kivettem a sütőből, átraktam egy tányérra, amibe előtte belekanalaztam a sajtmártást. Megszórtam  még friss kakukkfűvel és kész. Ha a sajtmártás kihűlne közben ,akkor picit melegítsétek fel és ismét jó lesz az állaga.

Aszalt gyümölcsös trüffelgolyók

Egy édes glutén-, laktóz-, tojásmentes sütés nélküli csemege, ami hozzáadott cukrot nem tartalmaz, igaz ettől még nem kalóriaszegény annyira, hiszen az aszalt gyümölcsök nem ebbe a kategóriába tartoznak. De arra tökéletesek ezek a falatok, hogy ha rátok tör a nagy januári diétában a nassolhatnék, hogy kielégítsétek az édesség utáni vágyatokat.

DSCF9165A recept eredetije tortaformában van sütve, úgy is finom lesz próbáltam, de akkor nagyobb a kísértés is, egy testesebb szeletet lekanyarítani…

Ez nálunk karácsonykor készült, és ahogy beleharaptam rájöttem, mire emlékeztet az állaga, még hozzá a zselés szaloncukoréra! Csak ez finomabb és több vitamint is tartalmaz… és akkor is ízleni fog, ha amúgy nem nagyon szeretitek az aszalt gyümölcsöket. A kesernyés karobpor szerintem kimondottan jó hozzá, de étkakaóport is használhattok.

Sokáig eláll, hiszen semmi romlandó nincs benne!

DSCF9161

Hozzávalók kb. 30 darabhoz:

15 dkg aszalt áfonya

15 dkg aszalt szilva

10 dkg datolya

5 dkg darált dió

1 narancs leve

3-4 evőkanál karobpor (étkakaópor is jó)

Az aszaltgyümölcsöket felaprítottam egy deszkán, majd tálba tettem, belefacsartam a narancslevet, beleszórtam a pirított, majd ledarált diót és egy botmixerrel alaposan összeturmixoltam.

A karobport egy tányérra szórtam, a masszából kis diónyi gombócokat formáztam vizes kézzel, majd meghempergettem a karobporban.

Forrás:http://www.receptmuves.hu/2012/02/aszalt-gyumolcsos-truffeltorta-tej.html

Narancsos avokádókrém

Újabb alternatíva az avokádó felhasználására, és a vaj, de főleg a margarin helyettesítésére a szendvicsek készítésénél.

Jó kis pikáns kencefice lett, a semleges avokádó ízét jól feldobja az édes narancs, a fokhagymától és egy csipet chilitől pedig életre kell az egész. Utóbbi helyett reszelt torma is tökéletes lesz hozzá, de muszáj valami csípősebb alkatrész is a krémbe, különben elég tompa íze marad. Lilahagyma is játszhat még, ha se a tormát, se a chilit nem kedvelitek, én máskor is azzal szoktam egyébként készíteni.

Tudtátok, hogy az avokádó gyümölcs? Aligátorkörte a másik becses neve, és aztékul pedig ahuacati azaz herefa…no komment. A lényeg, hogy finom, változatosan felhasználható és sok benne a B-vitamin.

Ha pedig a mellé karikázott paprikából nálatok is szívecskék hullanak alá a tányérra reggel akkor csak jól indulhat a nap!

DSCF8870Hozzávalók:

1 db puha érett avokádó

fél narancs

3-4 kanál joghurt vagy tejföl (tejföl jobb, ha sűrűbb krémet szeretnétek)

1 duci gerezd fokhagyma

csipet chilipor

pár csepp citromlé

1 mokkáskanál mustár

só, bors

Az avokádót hosszában félbevágtam, kiszedtem a magját, kikanalaztam a húsát.

A narancsot megpucoltam, a fehér részeit levágtam és felkockáztam. Az avokádót és a narancsot is a turmix táljába tettem, belereszeltem a fokhagymát, belekanalaztam a joghurtot és a mustárt, sóztam, borsoztam, facsartam rá citromlevet, megszórtam chilivel és krémesre turmixoltam.

Jót tesz neki,  ha áll egy kicsit a hűtőben, hogy az ízek összeérjenek, aztán mehet pirítósra, vagy zöldségek mellé mártogatósnak.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!