Pálmafa Project

Lazac, szilvás, édesburgonyás körettel

Ínyencfalatok, nem csak ínyenceknek! Gyors ételnek is mondhatnám, hiszen max. 20 perc alatt elkészül, 3 fő hozzávaló szükségeltetik mindössze, a fűszereket lehet variálni kedv és ízlés szerint, de ez a mentás, rozmaringos verzió kimondottan jólesik a nyári melegben.Nálam a lazac az abszolút kedvenc halfajta az isteni, krémesen puha, szálkamentes húsával (a hosszúakat leszámítva, amit szemöldökcsipesszel szoktam kiszedni, ha néha nagyobb darabot veszünk), szinte már nem is halízű, úgyhogy, aki nem szereti a halat, érdemes ezzel kezdeni a kóstolgatást, feltéve, ha az a cél, hogy többször kerüljön uszonyos a tányérra. A lazac sütésénél szerintem a titok, a fokhagyma és a pici vaj alá, na és persze a citromlé tálaláskor, ennél több fűszert sosem tennék rá, ez a halhús nem igényli, az inkább menjen a köretre. Simán lehet ilyenkor nyáron egy kis gyümölcsöt belecsempészni a batáta mellé, tavaly barack salsával készítettem, ha jól emlékszem, tök jól passzolt a lazachoz, az is.

Nos, az óda a lazachoz véget ért, készítsétek el, aztán mondjatok véleményt róla!Hozzávalók 2 főre:

2 szelet lazac

1 gerezd fokhagyma

negyed citrom

1 nagyobb édesburgonya

4-5 szem szilva

fél fej lilahagyma

pár db friss menta és rozmaring

só, bors

1-1 evőkanál vaj és olívaolaj

Az édesburgonyát meghámoztam, felkockáztam, a lilahagymát szintén felaprítottam, a szilvákat kimagoztam négy darabba vágtam. Egy serpenyőben olívaolajat hevítettem és megpároltam rajta a lilahagymát, majd hozzáadtam az édesburgonyát és a szilvát is, megszórtam apróra vágott mentával és rozmaringgal, sóztam, borsoztam. Puhára főztem őket, megvártam, míg a szilva is kiengedi a levét, kb. 15- 20 perc alatt elkészül.

Ezalatt a lazacot, sóztam, borsoztam, felhevítettem vajat és olívaolajat a serpenyőben, és a bőrös oldalával lefelé rátettem a lazacot. A tetejére közben fokhagymát reszeltem. Mikor a lazac húsa félig kifehéredett kb. 3-4 perc, attól függ milyen vastag a szelet, megfordítottam és a másik oldalán is ennyit sütöttem, majd tányérra tettem, citromlével meglocsoltam és a batátás, szilvás raguval tálaltam, amire szórtam még friss mentát és rozmaringot.

Még több lazacos receptet itt találtok!

Hűsítő spenótos cukkinikrémleves őszibarackkal

Úgy néz ki visszatér a kánikula, legalábbis én megelőlegezem neki a bizalmat, szóval jól fog esni elkanalazni egy ilyen levest valahol az árnyékban.Hű, nem is tudom mikor jártam erre utoljára, sajnos túl régen, de egy 6 hónapos pörgő, forgó energiagolyó mellett, nehezemre esik a konyhában is sürögni, forogni. Fogjam mindig őrá?? Szenya vagyok lehet, és valójában nincs is olyan túl sokszor kedvem főzni? Hm… amúgy lenne, csak nem tudok nagyon elmélyedni a részletekben, mert nincs rá idő, ha meg van, akkor azt mással töltöm inkább. Ilyen ez, nem panasz, de vállalom, hogy máshová helyeződtek a hangsúlyok az életemben.

Na, de vissza a leveshez és a botmixerhez, ami viszont napi használatban van, ugyanis a kisasszony is kanalazza már a gyümölcs- és zöldségpüréket. Természetesen ebből a levesből még nem evett, de a fő összetevőit, a cukkinit, őszibarackot már kóstolta és szereti, sőt a kettőt kombinálva is vígan elcuppogtatja. A cukkini azért egymagában nem egy gasztronómiai élmény, viszont az édes barackkal simán “eladom” neki. A spenót kóstolása még hátra van Miss Rózinak, erről majd később számolnék be…

Muszáj volt már valami hideg nyári levest összehoznom, némi csavarral (valaki inkább ízlésficamnak nevezné, de nem bánom), ezért került bele a barack. De a spenóthoz igenis passzol, a cukkini meg semleges és bármit felvesz kiegészítésnek, ezért is szeretek vele főzni.

Maga a leves amúgy tej- és lisztmentes, de mivel volt otthon mascarpone maradék a hűtőben, nem féltem felhasználni és kimondottan jól állt neki. Helyette kókusztejszínt is használhattok, vagy el is hagyhatjátok, hiszen, ha jó fűszeres a leves, akkor úgyis isteni lesz. A mentát és a citromlevet ne hagyjátok ki belőle semmiképp, pont ezek pörgetik fel a többi hozzávaló ízét is.

Uff, szóltam, próbálok legközelebb nem 1 hónap múlva új recepttel előállni.

Hozzávalók 3 főre:

1 db vöröshagyma

2 db cukkini

25 dkg spenótlevél

pár db mentalevél és bazsalikomlevél

pár csepp lime vagy citromlé

só, bors

kókuszolaj

2 db őszibarack

pár evőkanál natúr görög joghurt vagy mascarpone (elhagyható)

A vöröshagymát felaprítottam, a cukkinit  felkockáztam héjastól. Egy lábosban felforrósítottam 1 kanál kókuszolajat, üvegesre pároltam rajta a hagymát, majd hozzáadtam a cukkinit, és a spenótot is, sót és borsot, és az aprított bazsalikom és menta felét. Mikor a cukkini félig megpuhult és a spenót megfonnyadt kicsit (5-10 perc kb.), utána felöntöttem annyi forró vízzel, hogy az egészet éppen ellepje. Megvártam, míg egyszer felforr, majd elzártam alatta a gázt, botmixerrel összeturmixoltam, végül szórtam bele még mentát és bazsalikomot és facsartam bele pár csepp citromlevet. Érdemes megvárni, míg kihűl és tálaláskor szelni bele pár cikk őszibarackot és kedv és ízlés szerint mehet bele 1 evőkanál joghurt vagy a mascarpone is.

Cukkini lepények mentás spárgás avokádókrémmel

Gyors vacsora volt nekem egyik nap ez az étel, de tökéletes reggeli is lehet belőle, bármilyen friss fűszernövény közreműködésével remek.A fehér spárgáért nem rajongok ugyan, nem szeretem hámozgatni, de más zöldséggel kombinálva, jelen esetben az avokádóval, jó kis kence lett belőle. Joghurt sem muszáj egyébként hozzá, ha valaki laktózérzékeny lenne. Én most dúsításnak tettem bele, hogy elegendő legyen a lepényekhez.

A cukkini remek fasírt alap, mert semleges az íze, ezért bármilyen fűszerrel variálható, ami éppen kéznél van, természetesen szárított is lehet.

Könnyed nyári vacsora, egy pohár fehérbor is passzol hozzá, de egy 5 hónapos bébi mellett, most maradtam a bodzaszörpnél inkább. Másnap is falatozható még, A férfi enyhe “macskajajos” állapotban vígan betermelte…Hozzávalók:

Lepényhez:

2 db cukkini

2 db tojás

3 evőkanál rizsliszt (más liszt is jó)

friss kakukkfű és rozmaring (szárított is jó)

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

Krémhez:

1 db avokádó

1 cs fehér spárga

1 duci gerezd fokhagyma

pár db mentalevél

pár csepp citromlé

1-2 evőkanál natúr joghurt

só, bors

A cukkiniket lereszeltem, megsóztam és kicsit állni hagytam, majd kifacsartam a levét, amit engedett. Ezután hozzáadtam a többi hozzávalót, összekevertem,  hogy lágy, de formázható massza legyen.

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, sütőpapírt terítettem egy tepsire, amit vékonyan megkentem kókuszolajjal, majd egy evőkanál segítségével ráhalmoztam a lepényeket és kicsit kilapítottam a kanállal őket. Kb. fél óra alatt megsültek.

A krémet érdemes előtte pár órával elkészíteni, hogy összeérjenek az ízek. A spárgát meghámoztam, a fás végeit levágtam, és forró vízben, kb. 10 perc alatt megfőztem. Leszűrtem, hozzáadtam az avokádó kikanalazott, puha húsát, citromlevet, sót, borsot, a fokhagymát, joghurtot és simára turmixoltam egy botmixerrel, majd beleszórtam a mentát is aprítva, majd hűtőbe tettem. Másnap is finom!

 

Sárgadinnye krémleves szederrel

A citromos víz után, a kedvenc nyári szomjoltóim ezek a levesek, csak egy turmixgép vagy botmixer szükségeltetik, minimum kétféle gyümölcs és kész.

Mindenki – tisztelet a kivételnek- , panaszkodik, hogy meleg van. Nyár van. Ennyi. Pont. Eddig is voltak nyaranta olyan napok, hetek, amikor bizony a hőmérő higanyszála 40 fokra is felkúszott. De télen meg ugyanezek az emberek panaszkodnak, ha hideg van. Nem kéne inkább kihozni a melegből és hidegből a legjobbat, és örülni, hogy nem nyáron van 15 fok zuhogó esővel?? Nem értem őket, de nem is baj, én szeretem a meleget és imádom a főzés nélküli gyümölcsleveseket!

Nem szoktam ezeket túlcifrázni, ami van otthon az megy bele ami a fűszereket illeti, ami a folyadék részét, az pedig legtöbbször kókusztej és/vagy víz, szerintem ezek a legjobb opciók, úgyis a gyümölcs ízén van a hangsúly. A dinnyém most brutál édes volt, éppen ezért a savanykásabb szeder lett a legjobb barátja, na meg persze jó sok citromlé, és citromfű, menta. Nem sokáig nőnek már ezek a kertben, kihasználom, amíg van. Ha ezek nektek nincsenek semmi gond, ha vesztek citromot, vagy még jobb a lime, akkor már nyert ügyetek van. Tálaljátok a dinnye héjában, és kitűnő nyári előétel lesz, forró levesre nem sokan vágynak mostanság úgysem szerintem. Sőt, én másnap reggel a zabpelyhet is ebbe szórtam, és egy isteni finom dinnyés zabkása lett a végeredmény. Ha pedig az egészet leturmixoljátok, és lehűtve magatokkal viszitek, akkor tuti, hogy nem fogtok elcsábulni semmilyen cukros, szirupos, tejes frappé vagy shake vagy fagyi irányába se. Feltéve, ha nem akartok…

Hozzávalók 4 főre:

1 nagyobb méretű sárgadinnye

20 dkg szeder

1 deci kókusztej (helyett víz vagy  más növényi tej is jó lehet)

1 citrom leve

friss menta és/vagy citromfű levelek

A dinnyét keresztben félbevágtam, kikapartam a magjait, majd a húsát kikanalaztam és a turmixgép táljába tettem.

Hozzáöntöttem a kókusztejet, citromlevet, annyit vizet még, ami kb. 3/4-ig ellepte, tettem egy csipet sót is bele és leturmixoltam, visszaöntöttem a levest a dinnye héjába, beleszórtam az apróra vágott mentát és citromfüvet illetve a szedret is. Ha a dinnye hideg volt, akkor hűteni sem kell, egyből el lehet kanalazni, bár jót tesz neki, ha áll legalább fél órát, hogy összeérjenek az ízek.

 

 

Málnafagyi

Éljen a házi fagyi, mert sokkal finomabb, mint a legtöbb cukrászdában kapható. Egyszerű elkészíteni, tényleg gyümölcsíze van, mellékíz nélkül, és nincs benne egy tonna cukor sem.

Újabban eritritet használok édesítésre, amitől sokan megijednek, pedig nem kell. Ez egy természetes cukoralkohol, ami a gyümölcsökben, zöldségekben is megtalálható illetve az erjesztett ételekben. Eritrithol más néven, a kalóriaértéke kb. 20kcal/100gr, nem befolyásolja az inzulinszintet, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják, sőt a candida diétások is, mivel megakadályozza a gombák szaporodását, ellentétben a hagyományos kristálycukorral, ami viszont remek táptalaja azoknak. Ízre nekem teljesen olyan, mint a xilit, szóval nem érzek mellékízt és hashajtó hatást sem.., amit szintén megemlítenek az édesítők hátulütőjeként. Nyilván nem merőkanállal merem a süteményekbe, én már amúgy is felezem vagy harmadolom mindenhol a cukormennyiségeket, és érdekes módon még a legédesebb szájúak sem veszik ezt észre, valószínűleg akkor tényleg elég egy tálca sütihez 20-30 dkg cukor helyett csak 10…

Na, ez volt itt a “tudomány”, de a fagyi fontosabb. Kókusztejes, mert a málnával az isteni, ha pedig laktózérzékenyek vagytok akkor természetesen a görög joghurtot is lehet vele helyettesíteni, amit én viszont tettem bele, mert az igazi görög verzió, amiben megáll a kanál, az jót tesz a fagyinak. Ezt én piacon veszem kimérve, ha viszont hiperszuperbe tévedek akkor a Bakoma szerintem a legjobb ehhez. De, ha egyiket sem kaptok a mascarpone is jó ám! A kókusztejszínt rendszeresen használom, felverni még nem próbáltam, de azt olvastam, hogy mélyhűtés után ez megtehető. Hát jelentem nem… Vagy én vagyok béna, vagy a habverő, de hogy őszinte legyek elengedtem ezt a problémát, felhabosítottam kicsit, aztán ment a málnához, isteni ez így is.

Ha nincs menta és citromfű, pár csepp citromlé is megteszi és mehet a mélyhűtőbe, fogyasztás előtt viszont kell neki egy 20 perc a pulton, hogy krémesebbre olvadjon. Mondjuk nagy volt a kísértés, hogy én ezt fagyasztás előtt csak úgy egy nagy kanállal elfalatozzam….

Hozzávalók kb. 3 pohárhoz:

10 dkg málna

10 dkg sűrű natúr görög joghurt

1 deci kókusztejszín (v sima habtejszín)

2 evőkanál eritrit

5-5 db menta és citromfűlevél

A kókusztejszínt betettem a mélyhűtőbe fél órára. A habtejszín elég, ha a sima hűtőben van. A málnát a joghurttal és a cukorral egy botmixer segítségével leturmixoltam, a mentát és a citromfüvet apróra vágtam és ezt is belekevertem. Kivettem a kókusztejszínt, egy habverővel felhabosítottam és ezt is a málnás joghurthoz kevertem, majd a fagyasztóba tettem és fél óránként még 2szer kivettem és botmixerrel átmentem rajta, majd lefagyasztottam, tálalás előtt kb. 20 perccel a pultra tettem olvadozni.

 

Gyümölcsmártás extrákkal

Minden évben kell egy gyümölcsmártás recept. Általában június magasságában szál meg az ihlet ez ügyben, mikor megérkezik hozzám a kertből az első rekesz cseresznye és/vagy meggy szállítmány.

Az egyik “extra” a cékla láttán ne boruljatok ki nagyon, aki követ, tudja, hogy ez nálam már megszokott, aki meg nem, az feltétlenül kóstolja meg a céklát valamilyen piros gyümölccsel kombinálva, mert mennyei mannához jut ezáltal, ha mondom. Eperrel, meggyel és cseresznyével a legjobb, akár nyersen turmixba, akár pirítósra bruschettára, akár nyers gyümölcslevesbe, akár egy hasonló mártásba teszitek a végeredmény repetagyanús. Nem a céklaíz dominál amúgy benne, sokkal több a gyümölcs, amit igyekeztem nem szétfőzni, éppen csak összeforralni.

Dara és hús helyett,  pedig most dió és kecskesajt koronázta meg, utóbbi helyett a fetasajt is jó lehet, és jó sok zöld citrommal, illatos mentával kész a hmmm érzés és kiül az arcotokra a szép az élet felirat egyből.

Nincs benne tejföl, meg lisztes habarás, ami csak elnyomja az ízeket és szerintem egy kalap alá kerül ezáltal az összes hasonló gyümölcsmártás és pont az igazi friss aromák hiányoznak belőle. Persze tehettek hozzá egy kevés joghurtot vagy akár kókusztejszínt, ha szeretnétek, de ezek nélkül is pont elég krémes és selymes az egész sztori. Sűrítésnek elég a gyümölcsből pár kanállal visszaturmixolni és akkor még rizsliszt sem kell bele, ízlés dolga, nekem most az utóbbihoz volt kedvem.

Hozzávalók 4 adaghoz:

2 nagyobb fej cékla

kb. 60 dkg cseresznye és/vagy meggy

10 dkg dió

10 dkg natúr kecskesajt (feta is jó helyette)

1 db lime (citrom is jó helyette)

1 teáskanál szárított menta

1 kisebb ág friss menta

csipet só

méz vagy nyírfacukor ízlés szerint

2-3 evőkanál rizsliszt (zabliszt is jó helyette)

A céklát héjastól megfőztem, meghámoztam felkockáztam.

A cseresznyét és a meggyet kimagoztam, mindent egy lábosba tettem, tettem bele pár szelet zöld citromot, belefacsartam az egyik felének a levét is, beletettem a felaprított menta egy részét, kevés nyírfacukrot, csipet sót és felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepte.

A diót megpirítottam pár perc alatt egy száraz serpenyőben, majd ledaráltam, nem baj, ha kicsit darabos marad.

Mikor felforrt a mártás kivettem pár evőkanálnyit a léből, összekevertem a dióval és a rizsliszttel, majd visszaöntöttem a mártásba, megvártam, míg ismét felforr és kicsit besűrűsödik, majd elzártam a gázt alatta. Szórtam még bele friss mentát, belefacsartam a lime másik felét is és kihűtöttem langyosra, vagy be is hűthető, tálalás előtt pedig kecskesajtot és pár szem diót tettem a tetejére.

Epres mini pavlova

Jelentem, desszerttel kezdeni a hetet ér! Holnap blogszülinap, 4 éves lett Pálmafa, és mivel az elmúlt pár évben úgy alakult, hogy mindig epres nyalánkság készült erre az alkalomra, hát nem akartam megtörni a hagyományt.

Pavlovát már készítettem és bár nem szeretem a klasszikus habcsókot, így én is szívesen elfalatozom és nem olyan macera elkészíteni, mint ahogy elsőre gondoltam volna. Nem baj, ha picit betörik a teteje, megreped, ez ilyen, rusztikus, és a krém úgyis befedi.  A sütési ideje sok, de amúgy csak a habot kell felverni hozzá, a tetejére meg tényleg ízlés dolga, hogy mit pakoltok, a lényeg, hogy legyen valami krémes, jelen esetben ez mentával és levendula mézzel megbolondított görög joghurt, de helyette akár a sima sűrű joghurt, vagy mascarpone, tejszínhab is elég.

A habcsók cukros, és bár én mindig nyesegetem a cukoradagokat, itt sajnos nem lehet, különben nem fog szépen megkeményedni pavlovánk, ezért a krém tényleg csak mutatóba kapott pár cseppet a mézből. Dehogy ez a levendulás méz milyen brutál, egyszer próbáljátok ki, ráadásul itt a levendula szezon, az enyémek már nyílnak! A menta meg adott volt a kertből, nagyon jól feldobta az egészet egy pici citromlével. Kívül roppanós, belül lágy, szivacsos, a selymes krémmel, friss gyümivel, ááá meg kell kóstolni.

Az én fejadagomat (egy sütis tányér közepe méret) csak a krémmel és az eperrel burkoltam be, a pasiét gránátalma sziruppal vékonyan meglöttyintve és csokikrémmel. Gondolhatjátok, hogy utána bármit kérhettem…. Pedig egy fullos főétel után tettem elé a tányért, de A férfi már az első kanál után párás szemmel nézett rám, hogy “ugye kaphatok még egy ilyet??”. Úgyhogy bárkit levehettek vele a lábáról és szülinapra is szuper desszert lehet, vagy csak úgy egy szürke hétköznap is magatoknak sok szeretettel, mert megérdemlitek!

Hozzávalók 4 darabhoz:

4 tojásfehérje

20 dkg nyírfacukor

2 mokkáskanál almaecet v fehérborecet

1 evőkanál étkezési keményítő

Tetejére:

25 dkg eper (vagy más bogyós gyümölcs)

1 nagy doboz sűrű görög joghurt (mascarpone vagy tejszínhab is jó)

kb. 10 db mentalevél (szárítottból fél mokkáskanál)

pár csepp citromlé

ízlés szerint pici méz

gránátalmaszirup (helyette bármilyen szörp, de elhagyható)

olvaszott csoki, ha úgy tetszik

A sütőt előmelegítettem 130 fokra és légkeverésre állítottam, a sütőlapra sütőpapírt terítettem.

A fehérjéket kemény habbá vertem, közben hozzáadagoltam a cukrot, majd tovább vertem még pár percig a habot, míg szép fényes lett. Ezután hozzáadtam az ecetet, étkezési keményítőt és kb. még 1 percig tovább dolgoztam a robotgéppel.

Ezután kanállal eloszlattam a habot kb. 4 egyenlő részre a tepsin. Szétkentem nagyjából a kanállal kör alakban, majd a közepébe mélyedést formáztam, ideje jön majd a krém. Betoltam a sütőbe ahol egy órát töltött, majd ezután nyitott ajtónál kiszárítottam, kihűtöttem, míg a habcsók teteje megkeményedett. Ezután óvatosan egy késsel alányúlva elválasztottam a papírtól, majd tányérra helyeztem.

A joghurtban elkevertem a citromlevet, mézet, a felaprított mentát, belekanalaztam a kihűlt habcsókok mélyedéseibe, rászórtam az epret és ízlés és kedv szerint felturbóztam még gránátalma sziruppal és/vagy csokikrémmel.

 

 

Kókusztejes görögdinnyeleves szilvával

Görögdinnyéből ritkán szokás levest készíteni, szerintem mindenki csak úgy késsel szeret nekiesni a nyár mézédes hűsítőjének. Ezzel nincs is semmi gond, de ezt a levest akkor is muszáj kipróbálnotok, annyira finom!

20160726_181321~2Azért a leves szót tegyük idézőjelbe, hiszen ez egy gyümölcsturmix, de ha szórtok bele még extra hozzávalókat és tányérba meritek, akkor az biza’ leves és bármelyik nyári ebéd során jó előétel lehet, de a nap bármely szakában jól fog esni. Semmi hozzáadott cukrot nem igényel, a dinnye édessége bőven elég, a kókusztej meg hát na, mint mindig mindent, elvarázsolja ezt a levest is.

Mostanában minden héten haza vonszolok egy fél dinnyét, felkockázom a húsát és egy zárható edényben beteszem a hűtőbe, szerintem így a legegyszerűbb tárolni. Ha megszomjazom, csak előkapom, és vagy villával vagy kézzel majszolok belőle. És megint csak azt mondom próbáljátok ki a dinnyét fetasajttal is, mert mennyei, az is mehet amúgy a leves tetejére, mondjuk ha nem szilvát tesztek bele, hanem mandulával szórjátok meg.

20160726_181201~2Hozzávalók adagonként:

1 bögre kockázott magozott görögdinnye

2 db szilva

2 deci kókusztej (1 deci kókusztej-1 deci víz is jó)

pár db mentalevél

1 evőkanál citromlé

egy csipet Himalája só

A szilva kivételével mindent a turmixgép táljába tettem és simára turmixoltam, majd tányérba töltöttem és a beleszórtam a feldarabolt szilvát.

Mentás málnás mozzarellás rukkolasaláta

Szép, finom, friss, kicsattan az egészségtől, igazi kánikula kaja, még asztaldísz is lehet kb. 5  másodpercig, legalábbis én tovább nem bírnék ellenállni neki…

DSCF9609A vicces az, hogy egészen tavalyig utáltam a rukkolát, aztán valahogy mégis rámozdultam, miután kaptam friss zsenge leveleket egyenesen a kertből és ezeknek kissé más ízük volt, mint a boltinak. Aztán mostanában már a többivel is egész jó viszonyban vagyok, ebben a salátában pedig kimondottan szükség van a rukkola enyhén csípős, karcos ízére, de ha helyette zsenge bébi spenóttal vagy madársalátával készítitek, úgyis finom lesz.

A saláta különlegességét talán az adja, hogy az öntet is málnás, némi balzsamecettel és olívaolajjal összekeverve, ezt egyébként más friss salátákhoz is bátran használjátok. Amúgy meg az “amilyen egyszerű, pont olyan nagyszerű” ételkategóriába tartozik. Bármelyik napszakban szuper szerintem, akár köretnek is húsok mellé. Használjátok ki a málnaszezont, egyétek frissen!

DSCF9612

Hozzávalók:

1 csomag rukkola

20-25 dkg málna

1-2 csomag mozzarella

2 evőkanál olívaolaj

1 teáskanál balzsamecet

pici mustár

só, bors

pár db mentalevél

tetejére bármilyen (pirított) mag

A ruccolát szétterítettem egy nagy tányéron, rátépkedtem a mozzarellát, rászórtam a málna felét és a felaprított mentát.

Az öntethez a málna másik felét leturmixoltam, simára kevertem az olívaolajjal, balzsamecettel, mustárral, sóval, borssal, majd rákanalaztam a salátára és megszórtam még tökmaggal.

DSCF9611

Cukkinis csicseriborsós hajdinás egytál

Érdekes, hogy mikor veszek egy hozzávalót, jelen esetben a cukkinit, és kitalálom mi legyen belőle, akkor sokszor a végeredménynek semmi köze a kiindulási ponthoz. Most is csak alig, alig. A menta és a fokhagyma volt még fix, de krémet akartam amúgy és azt tésztára kanalazni. Aztán a turmixolás előtt megálltam és tésztára sem vágytam már, inkább a megszokott és kedvelt gluténmentes gabonámra a hajdinára, de az úgy még sovány ebéd, kellett bele valami fehérjedús és laktató összetevő is, így lett a választottam a csicseriborsó. Szóval így megy ez nálam…

DSCF9571Ezt csak azért írom le, hogy hátha ti is ihletet kaptok és ha tetszik a frissítő mentás cukkinis alapíz, akkor akár próbálkozhattok egy fenti tésztás étellel is, ha a hajdina éppen nem gyere be és a cukkinikrém is jó ötlet, azoknak, akik amúgy nem annyira szeretik ezt a zöldséget.

Ez olyan kényelmesen egyszerű étel hétköznapokra, amit magatokkal is vihettek a dolgozóba, sőt még az sem gond, ha nem tudjátok hűtőbe tenni napközben, hiszen se tej, se tojás nincsen benne, semmi baja nem lesz még a melegben sem. Hidegen, szoba hőmérsékleten fogyasztva is finom, és megkímélhetitek magatokat és az ételt is a mikrózás “jótékony” hatásaitól…

DSCF9572Hozzávalók 2 adaghoz:

1 bögre hajdina (kb. 2,5 deci)

1 db cukkini

1 bögre csicseriborsó (konzerv is jó)

2 gerezd fokhagyma

fél citrom leve

kb. 6 db mentalevél

fél mokkáskanál őrölt római kömény

só, bors

kókuszolaj +olívaolaj

A hajdinát dupla mennyiségű vízben feltettem főni. A csicseriborsót előző nap már megfőztem. A cukkinit lereszeltem, kevés kókuszolajon megfuttattam kicsit a felaprított fokhagymát, majd rászórtam cukkinit, sóztam, borsoztam, megvártam, míg kicsit összeesik és átpuhul, pár perc elég is neki. Elzártam a gázt alatta belekevertem a felaprított mentát és a csicseriborsót, római köményt, végül a főtt hajdinát. Facsartam hozzá citromlevet, alaposan elkevertem és kész is. A tetejére mehet még tálalás előtt pár csepp olívaolaj.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!