Pálmafa Project

Sütőtökös, édesburgonyás marhahúsos pite

Pite volt terítéken, de nem a klasszikus édes, még csak nem is almás. Biztosan sokan hallottatok már a pásztorpitéről, ami inkább angolszász országokban népszerű, na ez a verzió is ennek a mintájára készült csak éppen nem burgonyából.Találkozhattatok már hasonló receptekkel a blogon, először Jamie halas pitéjét készítettem el, aztán következett egy Marhahúsos zelleres változat és mindkettőnek nagy sikere volt. Nem lehet nem szeretni, hiszen hús és püré kombóval kis hazánkban is sok embert le lehet venni a lábáról. Még akkor is, ha hagyományos burgonyát nem is látott az étel.

Vagyis azt akarnám itt elhebegni, hogy remek lehetőség ez a kaja arra, hogy zöldségeket csempésszetek olyanok tányérjára is, akiknek amúgy maguktól ritkán jut ilyesmi eszébe.

Az én konyhában az elmúlt pár hétben minden narancs színben pompázik, ezt a következő receptekben is láthatjátok majd, sőt szinte minden ételben krém és püré formájában jelenik meg a sütőtök és az édesburgonya, jelen esetben mindkettő.

Sokan azt mondják, azért nem kedvelik az édesburit, mert olyan az íze, mint a sütőtöké. Nos, higgyétek el egy kismamának, hogy nem. Ugyanis az van, hogy az édesburgonyát ritkán kívánom meg, amíg a sütőtököt ugyanúgy csípem, mint bármelyik ősz folyamán. Most mit akarok ebből kihozni? Ja, hogy készítsétek el amelyikből akarjátok! Ha kevésbé szeretnétek érezni a sütőtök ízt, akkor tegyetek bele több édeskrumplit és fordítva, de csak egyik, csak másik is szuper, mindegy az arány. Finom ez, én szóltam!

Hozzávalók a húsos réteghez:

1 kg darált marhahús

1 zöldborsó konzerv v mirelit

1 pritamin paprika

4 db paradicsom

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

kakukkfű, rozmaring (más fűszer is lehet ízlés szerint)

kókuszolaj

fél csokor petrezselyem

só, bors

Felső réteghez:

1 kg sült tök és édesburgonya vegyesen

10 dkg parmezán

180 gr görög joghurt

reszelt szerecsendió

só, bors

1 evőkanál vaj

A vöröshagymát és a fokhagymát kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a darálthúst, lepirítottam, sóztam, borsoztam, beleszórtam a felkockázott paprikát és paradicsomot is, megszórtam a fűszerekkel és lefedve kb. 20 perc alatt puhára pároltam őket, majd beleszórtam a lecsöpögtetett borsót is. Ha mirelit borsót tesztek hozzá, azt előbb engedjétek ki és a paprikával és  a paradicsommal együtt tegyétek a húshoz. A végén szórtam hozzá az aprított petrezselyemet.

Míg a hús elkészült, 200 fokos sütőben megsütöttem a tököt nagyobb darabokra vágva, az édesburgonyát pedig félbeszelve. Ezután egy tálba kanalaztam a húsukat, hozzáadtam a parmezánt (kicsit hagytam a tetejére is), a joghurtot, vajat és a fűszereket, majd botmixerrel simára turmixoltam az egészet. Nem baj, ha kicsit darabos marad.

Egy hőálló tálba tettem a húst és rákanalaztam a pürét, egyenletesen eloszlattam, majd megszórtam a maradék parmezánnal és 180 fokos sütőben addig sütöttem, míg a sajt ráolvadt. Ha kicsit hűl, szépen szeletelhető.

 

 

 

Stroganoff bélszín quinoa körettel

Ünnepi asztalra való! Vagy csak úgy, egy fagyasztó kiürítés után, egy hétvégi napon megadja a “Mi legyen az ebéd?” kérdésre a választ.A bélszín nem az az étel, ami túl gyakran kerül az asztalra, legalábbis mi nem állunk sorban érte minden héten a hentesnél. Legutoljára, ami az első is volt egyben, karácsony előtt zsákmányolt A férfi két szép példányt a piacon, és az egyik Wellington bélszínként végezte az ünnepi vacsorán illetve készült egy borsmártásos verzió is. A másik viszont a fagyasztóba került és most bukkantam rá. Ebből ugye már a Wellington nem jöhetett szóba, azt inkább csak frissből készítsétek, úgyhogy végre kipróbálhattam Stroganov gróf kedvencét.

Korábban csak csirke Stroganoff készült a konyhámban és nem állítom most sem, hogy az nincs ilyen finom. Próbáljátok ki azt is, ezt is, ha szeretitek a pikáns, tejszínes mártásos ételeket, akkor nem fogtok csalódni, sőt a vegák csak gombásan is imádni fogják. Jut eszembe találtok a blogon csicseriborsós verziót is…lehet ezt fokozni na, de az eredeti változat kétségkívül bélszínnel készül.

Köretnek most a quinoára esett a választás, mert ritkán eszünk azt, de sok minden passzol hozzá, készítettem már bulgurral, kölessel, régen krumplipürével és rizzsel, variáljátok kedvetek szerint!Hozzávalók 4 főre:

40 dkg bélszín

40 dkg gomba

5 db savanyú uborka

1 fej vöröshagyma

1 deci fehérbor

1 deci főzőtejszín

2 deci tejföl

1 mokkáskanál mustár

só, bors

kókuszolaj, vaj

Köret:

3 deci quinoa

pár csepp citromlé

A quinoát dupla vízben puhára főztem, lefedve állni hagytam, tálalás előtt pici citromlével meglocsoltam.

Fél-fél evőkanál kókuszolaj, vaj keverékén, megpároltam a hagymát, majd hozzáadtam a felaprított gombát, sóztam, borsoztam, mikor elfőtte a levét, kiszedtem egy tányérra.

Ugyanabban a serpenyőben ismét kókuszolajat hevítettem, rádobtam a felcsíkozott bélszínt, sóztam, borsoztam ezt is puhára pároltam. Hozzáadtam a gombát, felöntöttem a borral, pár percig hagytam őket együtt sercegni, míg a bor elfőtte az alkoholtartalmát, majd hozzáöntöttem az előzőleg simára kevert tejfölt, tejszínt, mustárt és beleszórtam a felkarikázott uborkát is. Összeforraltam, majd elzártam alatta a gázt és tálalható is az étel némi petrezselyemmel megszórva.

 

Spenótos ricottás lasagne

Egyszerűbb, mint aminek gondolnátok! Ráadásul kompromisszummal készült ez a lasagne, hiszen én nem vágytam húsra, csak valami krémes zöldséges töltelékre, A férfi meg naná, hogy nem elégszik meg főétel gyanánt húsmentes étellel, így szépen felosztottuk a tepsit és mindenki boldog volt.Nem gyakran készítek tésztaételt, viszonylag kevés is van belőle a blogon, de már egy ideje fantáziáltam valami jó kis paradicsomos, olaszos kajáról. Roppant jól időzítettem, a legnagyobb melegben kapcsoltam be a sütőt a konyhában, az agyvizem is felforrt, mire végeztem, de ez titeket ne fogjon vissza, úgyis jön a lehűlés hamarosan.

A spenótos ricottás töltelék önmagában is remek, egy nagykanállal ezt úgy sikerült is majdnem magamévá tennem, normális esetben torkosnak nevezném magam, most csak kismamának… De egyébként egy picit nagyobb adagot is csináltam belőle, így elmentettem pár kanállal és szuper volt elővenni a hét folyamán, és összekeverni maradék rizzsel, vagy kölessel és kész volt egy másik könnyű ebéd. Ok, a lasagne-t ne nevezzük könnyűnek, pláne, ha húsos, de azért abból is kóstoltam, mindegyik bőven laktató.

Vétek lett volna kész paradicsomszószt használni hozzá ilyenkor, hiszen most a legszebbek ezek a zöldségek, vegyetek minél többfélét hozzá és ebből is főzzetek akár többet, remek lesz más ételekhez. Amit sajnálok, hogy friss spenótot nem kaptam most, de már vannak remek fagyasztott verziók. Ez semmit nem vont le az értékéből, sőt megkönnyítette a dolgom.

Használjátok ki a paradicsom szezont, rittyentsetek egy jó olaszos tésztaételt!

Hozzávalók:

500 gr lasagne tészta

80 dkg fagyasztott spenótlevél (püré is jó)

40 dkg ricotta

40 dkg darált marhahús

20 dkg parmezán v mozzarella

3 gerezd fokhagyma

reszelt szerecsendió

olívaolaj

só, bors

Paradicsomszószhoz:

10 db paradicsom

kis csokor bazsalikom

3 duci gerezd fokhagyma

só, bors

olívaolaj

Előző nap megfőztem a paradicsomszószt, vagyis felkockáztam a paradicsomot, egy lábosban kevés olívaolajon megfutattam a fokhagymát, majd rászórtam a paradicsomot, adtam hozzá felaprított bazsalikomot, sót, borsot és kb. fél óra alatt összefőztem, majd kihűtöttem.

Másnap lepirítottam kevés olajon a marhahúst, félretettem. Míg a hús pirult, bekapcsoltam a spenót alatt a gázt, reszeltem hozzá fokhagymát, szerecsendiót, sóztam borsoztam. Éppen csak hagytam összerottyanni és el is készült. Végül belekevertem a ricottát. A húshoz hozzákevertem a paradicsomszósz felét kb.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Vékonyan kiolajoztam a sütőedény alját és lefektettem a tésztalapokat, majd a felére ráhalmoztam a darálthús harmadát, a másik felére pedig csak a paradicsomszószt, majd az egészre rákentem a ricottás spenót harmadát. Újabb tészta réteg következett, majd az előző módon rátettem a többi réteget, és addig folytattam ezt, míg a tészta el nem fogyott. A tetejét megszórtam a sajttal, majd betoltam a sütőbe kb. 35 percre, míg a tészta átpuhult és a sajt megpirult.

Plejskavica sörös mézes kukoricával

Az ajvárhoz legjobban passzoló étel mi lehetne más, mint egy szintén Balkánról származó húspogácsa, a plejskavica, a csevap testvére tulajdonképpen.A különbség talán annyi, hogy az utóbbi kisebb kolbász alakúra formázzák, míg előbbit nagyobb, kilapított formában teszik a grillre. Mindegyiket általában legalább kétféle darált húsból készítik, de van, ahol bárányt is tesznek bele, a marha és a sertés mellé.

Ahogy a múltkor megosztott ajvár receptnél már említettem, sajnos nem volt lehetőségem most grillezni, így a gázon készült a hús és a kukorica is, de az biztos, hogy szabad tűzön lesz a legfinomabb, de természetesen a konyhában is érdemes nekiállni. Egy pofa sör mellé, – már aki szereti, – és lehet élvezni a nyaralást, vagy legalábbis ezt a hangulatot, amit az étel ad!Hozzávalók:

50 dkg sertés darálthús

50 dkg marha darálthús

1 fej vöröshagyma

fél mokkáskanál szódabikarbóna

só, bors

kókuszolaj

Kukorica köret:

4 cső kukorica

1 deci sör

1-2 evőkanál méz

kókuszolaj – vaj

Ajvár receptet itt találjátok!

Elkészítése: 

A húsokat egy tálba tettem, hozzászórtam a felaprított vöröshagymát, a szódabikarbónát, sót és borsot, majd kézzel alaposan összedolgoztam és pár órára hűtőbe tettem. Még jobb, ha egy éjszakát áll.

A kukoricát puhára főztem előző nap, így most csak belemártottam és állni hagytam kicsit a sörös mézes pácban.

Egy serpenyőben kókuszolajat forrósítottam, majd a húsos masszából kb. tenyérnyi adagokat formáztam és mindkét oldalukat 8-10 perc alatt megsütöttem, papírtörlőre szedtem. A kukoricát közben félbevágtam és egy másik serpenyőben 1-1 evőkanál kókuszolaj, vaj keverékén minden oldalukon aranybarnára sütöttem.

Kapros marhahúsos töltött tök

Tökfőzelék helyett készítettem, mert én azt nem igazán szeretem, viszont a tököt és a kaprot amúgy igen. Úgyhogy ezt találtam ki egyik nap egy klassz vacsorának és másnapi ebédnek.Maradék újrahasznosítás is volt egyben, mivel várakozott a hűtőben főtt köles előző napokról, viszont a kölesnek az nem áll jól, kiszárad, natúr köretként nem igazán jó megenni. Alapesetben ilyenkor felturbózom zöldségekkel, olívaolajjal, citromlével, hallal esetleg, mint egy salátát és máris jobb színben és ízben tündököl. Most azonban tartalmasabb ételre vágytam és tudtam, hogy A férfi is inkább egy marhahúsos verzióért fog rajongani, így született a töltött tök.

Jó tanács, mielőtt nekiálltok a tök belsejét kimagozni és nem marad semmi a húsából, hogy ne tegyétek! Mert az elősütésnél a magok átpuhulnak, így nem érződik, ha visszakerül a töltelékbe, másodszor, kiderült, hogy még plusz ízt és textúrát is ad az ételhez, ugyanis sütésnél a felülre kerülő magok megpirulnak és ropogni fognak, ami külön piros pontot kapott.

Nagyon finom nyári étel, gyorsan elkészül, elkészíthetitek cukkiniből is, köles helyett rizs is jó, és bármilyen hús.

Hozzávalók 4 főre:

2 db tök

40 dkg darált marhahús

1 fej vöröshagyma v pár szál újhagyma

2 duci gerezd fokhagyma

2 deci köles

1 csokor kapor

só, bors

olívaolaj

Uborkasaláta:

2 dk kígyóuborka

1 kis doboz natúr joghurt

1 gerezd fokhagyma

1 mokkáskanál almaecet

só, bors

Tetejére: 5-10 dkg kecskesajt( feta v más sajt is jó)

Elkészítése:

A salátához lereszeltem az uborkát, megsóztam, állni hagytam 5-10 percig, majd kicsavartam a levét, reszeltem hozzá fokhagymát, megcsorgattam almaecettel, és összekevertem a joghurttal, valamint megborsoztam. Betettem a hűtőbe, hogy összeérjenek az ízek.

A tököket hosszában félbevágtam és 180 fokra előmelegített sütőbe toltam 20-25 percre.

Ezalatt felkockázott vöröshagymát kevés kókuszolajon megfonnyasztottam, majd hozzáadtam a darált húst és lepirítottam, sóztam, borsoztam.

A köles nekem előző napi maradék  volt, amit dupla mennyiségű vízbe főztem meg.

A kaprot felaprítottam, a tököt kivettem a sütőből és kivájtam egy kanállal a belsejét. A magokat nem szedtem ki, mert átpuhultak, amik a töltelékben a sütésnél felülre kerültek, azok pedig ropogósra pirultak és ez ízben külön jót tett az ételnek.

Egy nagy tálban összekevertem a kölest, a húst, a kaprot, a tök kikapart belsejét, belereszeltem a fokhagymákat, fűszereztem, és belekanalaztam a tökök belsejébe, amit előtte szintén picit sóztam és borsoztam.

A tetejét meglocsoltam vékonyan olívaolajjal, rámorzsoltam a sajtot és betoltam a sütőbe kb. 20 percre, míg a tök teljesen átpuhult és a sajt megpirult a tetején.

 

Muszaka édesburgonyával

Nem lehet belőle keveset csinálni, ennek örömére 3 napig biztos ettük ezt ketten, de nem bántuk! Többször csináltam már muszakát, az eredetit is krumplival, aztán krumpli nélkül, sőt vega verziót is találtok a blogon vöröslencsével, mindegyik isteni, de talán eddig ez ízlett a legjobban.Változtattam benne ezt azt, szerintem az édesburgonya kimondottan jót tett neki, illetve a besamel mártást nem tejből, hanem hígított kókusztejből főztem. Hallom, ahogy többen felsikítanak, hogy a fenébe passzol ez egy görög kajába!? Egész egyszerűen nem lett kókuszíze, aki nem tudja, hogy az van benne, nem fogja észrevenni. A férfi például nem annyira rajong a kókuszért, bár tudta, hogy azt teszek bele és keresztbe is álltak a szemei a hír hallatán először, aztán fel sem tűnt neki és lelkesen belapátolta.

Ha nincs kókuszkrémetek kéznél, amit én használok vagy nem kaptok, más növényi tej is jó. Összesen ugye 8 deci folyadék kell hozzá, nyugodtan fele-fele arányban hígítsátok. Talán a zabtejet gondolnám még jónak hozzá, arra kell figyelni, hogy ne legyen édes. Aztán ha maradtok a tehéntejnél akkor sem dől a világ össze. A besamel amúgy sem lett laktózmentes, hiszen az úgy jó, ha sajt is van benne, és isteni juhsajtot kaptam, naná, hogy belereszeltem, jó sok szerecsendióval együtt.

A főszerep viszont abszolút a zöldségeké, a padlizsáné és a paradicsomé, utóbbiból már lehet kapni édesebbeket is, de csempésztem bele azért házi paradicsomléből is egy kicsit, hogy még szaftosabb legyen a hús és összességében az egész.

Hozzávalók 4-6 főre:

1 kg darált marhahús

3 db közepes édesburgonya

4 kisebb padlizsán

4-6 db paradicsom

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

2 deci paradicsomlé

oregánó

só, bors

kókuszolaj

Besamell mártáshoz:

2 deci Cocomas kókuszkrém (zabtej is jó lehet helyette)

6 deci víz

10 dkg juhsajt (v parmezán)

2 tojás sárgája

2 púpos evőkanál rizsliszt

reszelt szerecsendió

fehér bors, só

2 evőkanál kókuszolaj (v fele arányban vajjal)

Elkészítése:

A padlizsánokat vékonyan felszeleteltem és 200 fokra előmelegített sütőben, vékonyan megkenve kókuszolajjal, kb. 10 perc alatt megsütöttem.

A felaprított hagymát üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a húst, fehéredésig pirítottam, ezután sóztam, borsoztam, megszórtam az oregánóval, öntöttem alá paradicsomlevet, belereszeltem a fokhagymákat és fedő alatt puhára főztem.

Az édesburgonyát meghámoztam és kb. fél centi vastagságúra felkarikáztam.

Kiolajoztam vékonyan egy kb. 25 x 30 centis, magas falú tepsit és lefektettem egy sor édesburgonyát, rá egy sor padlizsánt, picit sóztam, borsoztam. Ezután a hús fele következett, majd ismét édesburgonya, padlizsán, a hús másik fele pedig ment a tetejére, amire paradicsomszeleteket tettem.

Elkészítettem a besamelt, felolvasztottam pici vajat és kókuszolajat, rászórtam a lisztet, elkevertem, majd felöntöttem a felhígított kókusztejjel. Sóztam, borsoztam, reszeltem bele szerecsendiót és kevergetve felforraltam, majd lezártam a gázt és hozzákevertem a tojások sárgáját és a reszelt sajtot. Megvártam, míg besűrűsödik és muszaka tetejére egyenletesen ráöntöttem. A tetejére még lehet egy pici sajtot tenni, ha maradt. Ezután betoltam a 180 fokra előmelegített sütőbe kb. 30 percre, míg a teteje szépen megpirult.

Édesburgonyás húsgolyók extrákkal

Izgatta a fantáziámat, hogyan lehetne reform üzemmódban elkészíteni sokak kedvencét az Ikeában kapható svéd húsgolyókat barna mártással és krumplipürével, na meg persze az áfonyaszósszal. Megszületett a megoldás, legalábbis mi kétpofára  elégedetten falatoztuk a végeredményt.

Egyszer készítettem réges régen az eredeti svéd húsgolyós ételt, Stahl Judit szakácskönyvéből, annak is nagy sikere volt, hagyományos krumplipürével és ikeás áfonyalekvárral. Most első körben a lekvárt cseréltem le, mivel éppen feléltem a lekvár tartalékaimat és amúgy sem szerettem volna cukros lekvárt enni, tehát elő a fagyasztó kincseivel, amiben lapult, anyósomnak hála fagyasztott szeder és kb. negyed óra alatt varázsoltam belőle rapid lekvárt.

Arra nem is emlékeztem, hogy a húsgolyókhoz krumpli is kell, mivel én azt nem tartok otthon, most is az édesburi után nyúltam, attól lettek ilyen szép sárgák és kicsit édeskések. Isteni ez a fasírt, dupla mennyiséget készítettem, így más ételekhez, főzelékhez is jól jött a hét folyamán.

A püré meg karfiol, de akár zeller is lehetne és hardcore-nak tűnhet a karfiol-szeder párosítás, és én sem tennék mondjuk párolt karfiol mellé lekvárt, de ebben az ételben és ezekkel a textúrákkal senkinek nem jutott eszébe, hogy reklamáljon emiatt. Kórházba is vittem belőle egy brutál adagot, hogy gyorsabban gyógyuljon a beteg. Elég nagy sikere volt az ott felszolgált szottyadt zsemle, fonnyadt uborkavég, sertésmájkrém vacsora helyett…

Hozzávalók:

fél kg darált marhahús

2 kisebb méretű édesburgonya (sima krumpli is jó, abból 4 kisebb)

1 db tojás

1 mokkáskanál őrölt koriander

fél mokkáskanál fehérbors

kókuszolaj a sütéshez

Barna mártáshoz:

2 deci főzőtejszín

2 evőkanál szójaszósz

1 deci víz

1 csapott evőkanál rizsliszt (v bármilyen más liszt)

Szederlekvárhoz (más bogyós gyümölcs is jó pl. áfonya)

fél kg szeder

4 evőkanál xilit

1 evőkanál citromlé

Körethez:

1 nagy fej karfiol

reszelt szerecsendió

pár evőkanál natúr joghurt

1 evőkanál vaj

pár csepp citromlé

A fasírthoz összekevertem a darált húst, a főtt édesburgonyával és a többi hozzávalóval, majd diónyi golyókat formáltam belőle, és megsütöttem kókuszolajban, amit egy serpenyőbe előtte felhevítettem. Ha kicsik a fasírtok akkor 3-3 perc elég nekik oldalanként, ha nagyobb, akkor kb. 5-5 perc.

A szederlekvárhoz elővettem a fagyasztóból a szedret és hagytam felengedni, majd egy lábosba öntöttem a többi hozzávalóval és összefőztem lassú tűzön, míg szépen besűrűsödött.

A karfiolpüréhez a karfiolt rózsáira szedtem és forrásban lévő vízben puhára főztem, leszűrtem és a többi hozzávalóval egy botmixer segítségével pürésítettem.

A mártáshoz felmelegítettem a tejszínt a szójaszósszal, majd simára kevertem a rizslisztet vízzel és a mártáshoz kevertem, majd még kb. 1 deci vízzel tovább hígítottam. Mikor kihűl még sűrűsödik, de kis vízzel után fel lehet melegíteni és hígítani ismét, ha szükséges.

 

Marha vadas zablisztes szalvétagombóccal

Ezentúl csak így készítem a vadast! Ezt a két főszereplőre értem elsősorban, a marhafelsálra, mert vadasban nekem jobban ízlik, mint a lábszár, illetve a gombócra, hiszen a fura kinézetű zsemlegombóc sosem hozott lázba. Párszor csináltam már korábban és jó sok szafttal elment, de szorosabb emlékek nem fűznek hozzá.

Aztán bukkantam rá a szalvétagombóc receptjére, és megmondom őszintén még életemben nem hallottam róla, de éreztem, hogy képes megváltoztatni a zsemlegombóchoz fűződő viszonyomat és muszáj kipróbálnom. Naná, hogy variáltam rajta és fehér liszt helyett a zabliszt került számításba. Ha a galuska klassz lett belőle, akkor ez is az lesz úgy döntöttem. És tényleg!

Hogy mitől szalvétagombóc? Attól, hogy textil szalvétában fő meg gyakorlatilag, és szépen szeletelhető lesz. Senki ne kezdjen el textil szalvéta után böngészni a világhálón, egy vékonyabb konyharuha is tökéletes lesz hozzá. Mint egy szaloncukrot, bele kell csavarni a masszát és megfő. Ennyi. Komolyan mondom reggelire is elnyammognám.

Na, de azért a gombóc készült a marhához és nem fordítva, bár ismertek, én a gombóccal és csak a mártással is el lennék, dehát A férfi is had örüljön… Egyébként ennek az ételnek az elkészítésében egy másik férfinak, A hentesnek is nagy szerep jutott, hiszen a legszebb húst adta nekem és megerősített benne, hogy a felsál lesz a tökéletes választás a vadashoz. Isteni finom színhúst kaptam, ami a sok zöldséggel szinte porhanyósra puhult, szuper kaja, próbáljátok ki!

Hozzávalók:

6 szelet marhafelsál

4 nagyobb sárgarépa

2 fehérrépa

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

4 db babérlevél

pár szem borókabogyó

1 teáskanál mustár

pár csepp citromlé

só, fehérbors

kókuszolaj

Gombóchoz:

20 dkg zabliszt

4 kisebb vékony szelet teljes kiőrlésű kenyér

1 kis fej vöröshagyma

2 db tojás

2 deci tej v víz (nálam 1 púpos evőkanál joghurt + víz)

fél mokkáskanál szódabikarbóna

kis csokor petrezselyem

só, bors

vaj v olívaolaj

Elkészítése:

Vadas mártás: A hússzeleteket sóztam, borsoztam, majd egy nagy serpenyőben kevés kókuszolajon minden oldalán pár perc alatt lepirítottam őket.

A répákat meghámoztam, és felkarikáztam, a vöröshagymát és fokhagymát felaprítottam. Mikor a hús megpirult, mellészórtam a hagymákat, a borókabogyót, babérlevelet, sót és borsot, majd lefedve hagytam a saját levében főni, mikor ezt elfőtte, öntöttem alá kb. 2 deci vizet és még legalább 30-40 percig hagytam főni, míg a hús félig megpuhult. Ennek az ideje nyilván attól is függ milyen húst használtok és milyen vastag a szelet. Ezután hozzáadtam a fehér- és sárgarépát is, és ismét lefedve főztem tovább még kb. 25 percig, míg a zöldségek is megpuhultak és egy villát simán bele tudtam szúrni a húsba. A vizet azt mindig pótoltam alatta, nagyjából félig lepte el a folyadék a húst és a zöldségeket.

Ezután kivettem a húsokat és félretettem egy tálra, majd kibányásztam a babérlevelet és a borókabogyókat a serpenyőből, a többi zöldséget a levével együtt pedig egy nagy és mély tálba öntöttem, hozzákanalaztam a mustárt, majd botmixerrel simára turmixoltam a mártást. Ezután valaki még átszűri az egészet, szerintem ez viszont felesleges meló, ráadásul kárba vész a sok zöldség, így sokkal intezívebb az íze is, és sűrűbb, tartalmasabb lesz a végeredmény.

A mártást visszaöntöttem a serpenyőbe, ha túl sűrű, akkor lehet még pici vizet adni hozzá, ha túl  híg, akkor behabarhatjátok, amit amúgy ettől függetlenül is sokan megtesznek még a végén, vagyis pár kanál tejfölben simára kevertek 1 evőkanál bármilyen lisztet (én mostanában rizslisztet szoktam ilyen célra használni), majd hozzákevertek pár kanállal a meleg mártásból és visszaöntitek a serpenyőbe és összeforraljátok, míg besűrűsödik. Amúgy  a tejfölt a tálalásnál is kínálhatjátok mellé, így mindenki eldöntheti, hogy kér-e hozzá vagy sem.

Gombócok: Én a húst előző nap már megfőztem, és a másnapi ebéd előtt csak a gombócokat főztem ki hozzá, de amíg a hús fő ezt közben is megtehetitek. Egy lábosban feltettem a vizet forrni. A kenyeret felkockáztam és pici olívaolajon egy serpenyőben megpirítottam, kicsit kihűtöttem, majd leöntöttem a joghurt és víz keverékével, csupán azért ezzel, mert ez volt itthon, de sima víz is jó, vagy tej. Növényi tejeket én itt nem használnék az édességük miatt illetve az ízét is megváltoztathatja a gombócnak.

A zablisztben elkevertem a szódabikarbónát, beleütöttem a tojásokat, belereszeltem a vöröshagymát, beleszórtam az apróra vágott petrezselymet, sóztam, borsoztam, majd hozzáadtam a beáztatott kenyereket a levével együtt. Nekem plusz folyadék nem volt szükséges a gombóchoz, de ha esetleg más lisztből készítitek, és túl sűrű a massza, akkor öntsetek hozzá annyit, hogy ha összedolgozzátok, akkor sűrű, ragacsos, de még formázható legyen a textúrája.

A masszát két részre osztottam és fogtam a textil szalvétát, kiterítettem a pultra, kicsit megvajaztam a közepét, ahova a tészta kerülni fog, hiszen ragacsos, de így nem ragad a végén hozzá. Kivettem kézzel a massza felét és ráhalmoztam a szalvéta közepére hosszában, majd kézzel egy kb. 18-20 cm hosszú hengert formáztam és mint egy szaloncukrot feltekertem, majd a két végén megcsavartam a szalvétát szorosan és egy cérnával összekötöttem. Mikor a víz felforrt, beletettem mindkét hengert a vízbe  és kb. 15 perc alatt megfőztem. Látni fogjátok, ahogy a szódabikarbónától kicsit megdagad, viszont ezt azért tettem bele, hogy a zabliszt ne legyen olyan fojtós, könnyedebb legyen az állaga. Mikor elkészült kivettem a pultra, levágtam a cérnát és simán letekertem róla a szalvétát, majd szeletelhető és tálalható a vadassal.

 

Wellington bélszín

Elkészült életem első bélszínes étele! A videómegosztó portál és Mr. Ramsay közreműködésével természetesen.  A férfi és én egy éve határoztuk el kb., hogy a következő karácsonyra, ami tulajdonképpen az első igazi közös ünnep, meglepjük magunkat eme fejedelmi fogással.

Szóval A férfi elment vadászni, megtalálta a legszebbet, kifizette és hazatért 40 dkg bélszín helyett 1 kilóval… Mindezt karácsony előtt egy héttel, szóval kisebb sikítófrászt kaptam, hogy ennyivel mit csinálok, a mélyhűtőm tele, pánikgomb, stb. Úgyhogy pár szeletet még akkor kisütöttünk steaknek, de erről majd később írok, a többinek pedig utat törtem a fagyasztóban, és maradt egy kb. fél kilós darab vákuumfóliában, amit a hentes javaslatára a sima hűtőben tároltunk egy hétig és tényleg elállt így. Szóval az első és legfontosabb, ha rászánjátok magatokat, hogy ilyen drága húst beszereztek, akkor azt megbízható helyről vegyétek, ott ahol értenek is az elkészítéséhez, tárolásához stb.

A bélszín nem olcsó hús ezen nincs mit szépíteni, de ennek ellenére bizony volt olyan budapesti piac ahol már karácsony előtt két héttel közölték velem a hentesek, hogy nincs esély arra, hogy náluk ilyet vegyek, ugyanis le vannak foglalva már az ünnepig a húsok… Aztán kaptunk egy fülest és a nagy vásárcsarnokban sikerült szert tenni rá.

Jó előre próbáltunk tájékozódni, gugli a barátunk, receptböngészés, mesterszakácsok videóinak többszöri lejátszása után döntöttünk Gordon mellett. A karácsonyi pulykájában sem csalódtunk tavaly, és ebben sem. A Wellingtonnál két kritikus pont van, a sütési idő eltalálása, és hogy ne áztassa el a töltelék a külső tésztaburkot. Előbbi problémával mi is szembesültünk majdnem, de csak azért, mert a végén elkövettük azt a pici hibát, hogy a sütés után túl hamar vágtam meg és bizony aki nem szereti véresen…. Aztán mielőtt továbbszeltük volna békén hagytuk még egy kicsit, így nem volt gond vele, rózsaszín és puha maradt a belseje és már nem folyt semmi sehova. Szóval türelem és tessék békén hagyni még 15 percig a pulton. Gordon szerint 35 perc és 200 fok Jamie szerint 40 perc és 210 fok a sütési idő, így lett nálunk 205 fok és 40 perc. Ennél tovább nem érdemes, mert a bélszín teljesen átsütve sajnos élvezhetetlen és száraz. A tésztaburok szerintem tökéletes lett, kívül ropogós, belül puha és nem ázott el, mert száraz volt a töltelék, első sorban emiatt is tettük le voksunkat Gordon mellett.

Hozzá egyszerű zöldségköret passzol, szerintem a krumplipüré túl sok, ezért a zellerpüré mellett döntöttem. A férfi is elégedetten bólogatott, hogy jó választás volt, de párolt borsót, zöldbabot is lehet mellé tálalni. Azért természetesen nem sértődök meg, ha Gordon szarvasgombás krumplipüréjét készítitek el köretként…

Járt mellé egy jóféle üveg vörösbor is, amit már az előkészületek során meghúztunk a nagy izgalomra való tekintettel, a végén pedig örömtáncot jártunk, hogy elsőre sikerült a képességeinkhez képest a legjobbat kihozni ebből a nemes húsból. Jövőre is a menü része marad!

Hozzávalók 4 főre:

50 dkg bélszín

mirelit leveles tészta

6-8 szelet pármai sonka v Fekete-erdei sonka

1-2 evőkanál mustár

30 dkg gomba

10 dkg főtt gesztenye

1 teáskanálnyi kakukkfű levél v 1 mokkáskanál szárított

1 duci gerezd fokhagyma

só, bors

kókuszolaj

Köret:

2 nagy méretű zeller (kb. fél kg)

kisujjnyi friss torma (elhagyható)

pár csepp citromlé

reszelt szerecsendió

só, bors

Elkészítése:

A gombát apróra vágtam, hozzá morzsoltam a gesztenyét, ezt csinálhatjátok aprítógéppel is, szinte pépesnek kell lennie. Én ehelyett fogtam egy botmixert és azzal mentem végig rajta, picit darabosra hagytam azért. Ezután pici kókuszolajat melegítettem egy serpenyőben és erre tettem rá a gombás gesztenyés keveréket, hozzámorzsoltam a kakukkfüvet, belereszeltem a fokhagymát, sóztam, borsoztam és legalább 15 percen keresztül rotyogtattam közepes lángon, míg a gomba el nem főtte teljesen a levét. Sűrű massza a cél, különben a nedves gomba eláztathatja a tésztát majd. Mikor elkészült félretettem.

A bélszínt hagytam szoba hőmérsékletűre felmelegedni a pulton. Sóztam, borsoztam alaposan. Majd egy magas falú serpenyőben kevés kókuszolajon minden oldalán, a végeit is állítva, 3-3 percig lepirítottuk.

Letéptem egy műanyagfóliát, ami befedi körben és hosszában is a bélszínt, majd ennek a közepére, keresztben ráfektettem egymást kicsit átfedve a sonkaszeleteket, annyit amilyen hosszú a bélszín. A még meleg bélszínre rákentem a mustárt körben, majd ráfektettem a sonkára. Az alufóliával együtt feltekertem a sonkát a bélszínre, és szorosan, mint egy szaloncukrot becsavartuk a fóliába a végeit megszorítva és 15 percre bekerült a sütőbe.

A leveles tésztát egy órával a nyújtás előtt kivettem a mélyhűtőből, hogy puha legyen. Ismét letéptem egy fóliadarabot és téglalap alakúra nyújtottam rajta a tésztát. Célszerű hozzámérni a bélszínt, hogy biztosan körbeérje majd a feltekerésnél.

A bélszínt kivettem a hűtőből, kitekertük a fóliából és a kinyújtott tészta közepére fektettük hosszában. Majd ismét a fólia segítségével feltekertük összetapasztottuk , hogy ne folyjon ki sehol majd a leve, a két végét szintén betűrtük és ismét 15 percet a hűtőben töltött.

Ezalatt előmelegítettem 205 fokra a sütőt. Kivettem a bélszínt a hűtőből, leszedtem róla a fóliát és egy vékonyan kókuszzsírral megkent tepsire helyeztük, végül egy tojássárgájával kentem. Mintát is karcoltunk bele, de ez a sütés végén sajnos nem látszott.

40 percet töltött a sütőben, kb. 20 percnél nagyon pirulni kezdett a tészta ezért letakartam egy darab sütőpapírral. 40 perc után fontos, hogy álljon még a pulton legalább 15 percig, még a saját hőjében fő a hús tulajdonképpen ilyenkor.

Míg a hús sült megfőztem a felkockázott zellert, hozzáadtam az összes többi hozzávalót és krémesre turmixoltam.

 

Marhahúsos vöröslencse curry

Mindenkinek jár egy kis curry télen! Persze nyáron is, de én akkor nem gyakran kívánom az ilyen típusú ételeket, most viszont szezonja van, hiszen ezek a fűszerek ilyenkor képesek igazán a melengető hatásukat éreztetni.

Elég sok curry recept van már a blogon, de húsos talán még nincs. Na jó, talán egy csirkés van valahol. A legjobban egyébként én is a húsmentes verziókat kedvelem, hiszen általában elég laktatóak azok magukban is, pláne a lencsések, de most egy ilyen hard core verzióra vágytam marhahússal.

Az a jó ebben, hogy bár lencse és marha, de mégis gyorsan elkészülnek. Szerintem szűk fél óra alatt ez meg is volt, ugyanis a vöröslencse ripsz ropsz megfő áztatás nélkül és frankón besűríti magát, semmi habarás hókuszpókusz nem kell, a marhahús meg mivel darált formába kerül bele, szintén gyorsan átpirult az elején és már tálalható is volt a vacsora A férfi orra elé, majd másnap lett belőle finom ebéd is.

Ja, és hogy mit keres benne a grapefruit? Hát vannak azok a napok mikor az ízlésem a szokásosnál is jobban kificamodik, úgyhogy gondoltam egyet és citromlé helyett, fanyar, kesernyés grapefruit kockákat dobáltam rá. Amúgy citromlevet én egyébként is szoktam belecsavarni mikor elkészül, kell az a földes ízű lencsének, hogy egy pici lendületet adjon neki. Próbáljátok ki nyugodtan, de a citromlé is tökéletes hozzá.

Hozzávalók:

fél kb darált marhahús

30 dkg vöröslencse

2 deci paradicsomlé

1 deci kókusztejszín (helyette sima tejszín v joghurt, tejföl is jó)

kb. 1 liter víz

2 gerezd fokhagyma

1 vöröshagyma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

1-1 teáskanál garam masala és kurkuma

kókuszolaj

Tálaláshoz: 1 db piros grapefruit kis darabokra vágva (elhagyható illetve pár csepp citromlé is jó)

A vöröshagymát apróra vágtam, kevés kókuszolajon üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a húst, lepirítottam, megszórtam a fűszerekkel, hozzáreszeltem a gyömbért és a fokhagymákat, végül beleszórtam a lencsét és belekevertem a paradicsomlevet is.  Felöntöttem egy liter forró vízzel és lefedve főni hagytam. Ha nagyon elfőné a levét mielőtt a lencse megpuhul, nyugodtan lehet 1-2 deci vizet még hozzáadni. Kb. 20 perc múlva mikor a lencse megpuhult, belekevertem a kókusztejszínt, tálalásnál pedig megszórtam pár szelet grapefruittal.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!