Pálmafa Project

Marha vadas zablisztes szalvétagombóccal

Ezentúl csak így készítem a vadast! Ezt a két főszereplőre értem elsősorban, a marhafelsálra, mert vadasban nekem jobban ízlik, mint a lábszár, illetve a gombócra, hiszen a fura kinézetű zsemlegombóc sosem hozott lázba. Párszor csináltam már korábban és jó sok szafttal elment, de szorosabb emlékek nem fűznek hozzá.

Aztán bukkantam rá a szalvétagombóc receptjére, és megmondom őszintén még életemben nem hallottam róla, de éreztem, hogy képes megváltoztatni a zsemlegombóchoz fűződő viszonyomat és muszáj kipróbálnom. Naná, hogy variáltam rajta és fehér liszt helyett a zabliszt került számításba. Ha a galuska klassz lett belőle, akkor ez is az lesz úgy döntöttem. És tényleg!

Hogy mitől szalvétagombóc? Attól, hogy textil szalvétában fő meg gyakorlatilag, és szépen szeletelhető lesz. Senki ne kezdjen el textil szalvéta után böngészni a világhálón, egy vékonyabb konyharuha is tökéletes lesz hozzá. Mint egy szaloncukrot, bele kell csavarni a masszát és megfő. Ennyi. Komolyan mondom reggelire is elnyammognám.

Na, de azért a gombóc készült a marhához és nem fordítva, bár ismertek, én a gombóccal és csak a mártással is el lennék, dehát A férfi is had örüljön… Egyébként ennek az ételnek az elkészítésében egy másik férfinak, A hentesnek is nagy szerep jutott, hiszen a legszebb húst adta nekem és megerősített benne, hogy a felsál lesz a tökéletes választás a vadashoz. Isteni finom színhúst kaptam, ami a sok zöldséggel szinte porhanyósra puhult, szuper kaja, próbáljátok ki!

Hozzávalók:

6 szelet marhafelsál

4 nagyobb sárgarépa

2 fehérrépa

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

4 db babérlevél

pár szem borókabogyó

1 teáskanál mustár

pár csepp citromlé

só, fehérbors

kókuszolaj

Gombóchoz:

20 dkg zabliszt

4 kisebb vékony szelet teljes kiőrlésű kenyér

1 kis fej vöröshagyma

2 db tojás

2 deci tej v víz (nálam 1 púpos evőkanál joghurt + víz)

fél mokkáskanál szódabikarbóna

kis csokor petrezselyem

só, bors

vaj v olívaolaj

Elkészítése:

Vadas mártás: A hússzeleteket sóztam, borsoztam, majd egy nagy serpenyőben kevés kókuszolajon minden oldalán pár perc alatt lepirítottam őket.

A répákat meghámoztam, és felkarikáztam, a vöröshagymát és fokhagymát felaprítottam. Mikor a hús megpirult, mellészórtam a hagymákat, a borókabogyót, babérlevelet, sót és borsot, majd lefedve hagytam a saját levében főni, mikor ezt elfőtte, öntöttem alá kb. 2 deci vizet és még legalább 30-40 percig hagytam főni, míg a hús félig megpuhult. Ennek az ideje nyilván attól is függ milyen húst használtok és milyen vastag a szelet. Ezután hozzáadtam a fehér- és sárgarépát is, és ismét lefedve főztem tovább még kb. 25 percig, míg a zöldségek is megpuhultak és egy villát simán bele tudtam szúrni a húsba. A vizet azt mindig pótoltam alatta, nagyjából félig lepte el a folyadék a húst és a zöldségeket.

Ezután kivettem a húsokat és félretettem egy tálra, majd kibányásztam a babérlevelet és a borókabogyókat a serpenyőből, a többi zöldséget a levével együtt pedig egy nagy és mély tálba öntöttem, hozzákanalaztam a mustárt, majd botmixerrel simára turmixoltam a mártást. Ezután valaki még átszűri az egészet, szerintem ez viszont felesleges meló, ráadásul kárba vész a sok zöldség, így sokkal intezívebb az íze is, és sűrűbb, tartalmasabb lesz a végeredmény.

A mártást visszaöntöttem a serpenyőbe, ha túl sűrű, akkor lehet még pici vizet adni hozzá, ha túl  híg, akkor behabarhatjátok, amit amúgy ettől függetlenül is sokan megtesznek még a végén, vagyis pár kanál tejfölben simára kevertek 1 evőkanál bármilyen lisztet (én mostanában rizslisztet szoktam ilyen célra használni), majd hozzákevertek pár kanállal a meleg mártásból és visszaöntitek a serpenyőbe és összeforraljátok, míg besűrűsödik. Amúgy  a tejfölt a tálalásnál is kínálhatjátok mellé, így mindenki eldöntheti, hogy kér-e hozzá vagy sem.

Gombócok: Én a húst előző nap már megfőztem, és a másnapi ebéd előtt csak a gombócokat főztem ki hozzá, de amíg a hús fő ezt közben is megtehetitek. Egy lábosban feltettem a vizet forrni. A kenyeret felkockáztam és pici olívaolajon egy serpenyőben megpirítottam, kicsit kihűtöttem, majd leöntöttem a joghurt és víz keverékével, csupán azért ezzel, mert ez volt itthon, de sima víz is jó, vagy tej. Növényi tejeket én itt nem használnék az édességük miatt illetve az ízét is megváltoztathatja a gombócnak.

A zablisztben elkevertem a szódabikarbónát, beleütöttem a tojásokat, belereszeltem a vöröshagymát, beleszórtam az apróra vágott petrezselymet, sóztam, borsoztam, majd hozzáadtam a beáztatott kenyereket a levével együtt. Nekem plusz folyadék nem volt szükséges a gombóchoz, de ha esetleg más lisztből készítitek, és túl sűrű a massza, akkor öntsetek hozzá annyit, hogy ha összedolgozzátok, akkor sűrű, ragacsos, de még formázható legyen a textúrája.

A masszát két részre osztottam és fogtam a textil szalvétát, kiterítettem a pultra, kicsit megvajaztam a közepét, ahova a tészta kerülni fog, hiszen ragacsos, de így nem ragad a végén hozzá. Kivettem kézzel a massza felét és ráhalmoztam a szalvéta közepére hosszában, majd kézzel egy kb. 18-20 cm hosszú hengert formáztam és mint egy szaloncukrot feltekertem, majd a két végén megcsavartam a szalvétát szorosan és egy cérnával összekötöttem. Mikor a víz felforrt, beletettem mindkét hengert a vízbe  és kb. 15 perc alatt megfőztem. Látni fogjátok, ahogy a szódabikarbónától kicsit megdagad, viszont ezt azért tettem bele, hogy a zabliszt ne legyen olyan fojtós, könnyedebb legyen az állaga. Mikor elkészült kivettem a pultra, levágtam a cérnát és simán letekertem róla a szalvétát, majd szeletelhető és tálalható a vadassal.

 

Tökös mákos pite

Ha vegánok vagytok próbáljátok ki ezt a sütit, ha nem vagytok akkor meg azért! Egy biztos, ízleni fog mindenkinek, aki szereti a mákos sütiket, na meg a sütőtököt.

Múlt hétvégén pont valami tökös mákos cuccon járt az eszem, mivel A férfi már rájött, hogy neki biza jogosultsága van csak úgy rábökni egy receptre a blogon, és bociszemekkel célozgatni rá, hogy nem-e lehetne-e ugyan ez meg az vagy amaz a mai ebéd, vacsora, uzsonna, tízórai? És mivel a tökös mákos palacsintára esett a választása, hát bevásároltam hozzá, de közben szembejött ez a recept. Annyira guszta volt a fotón, hogy nem tudtam ellenállni neki és mivel a lentojás az egyik főszereplő és véletlenül pont az orrom előtt hevert a pulton a titkos hozzávaló, amivel a vegánok a tojást helyettesítik, hát muszáj volt ezt megsütnöm.

Na kitaláljátok mi az a lentojás? Hát, hogy nem tyúk tojta az biztos. A lenmag a kulcs a lentojáshoz jelentem, amit egyébként én rendszeresen szórok megőrölve a reggeli zabkásába, ugyanis az egyik legjobb omega-3 zsírsav forrás, emellett sok vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz valamint segít csökkenteni a vér koleszterinszintjét. Megveszek kb. 30 dekát, kávédarálón megőrlöm és egy üvegben hónapokig eláll, reggelente pedig 1-1 evőkanál megy a kásába. Úgy viselkedik, mint a chiamag vagy az útifű maghéj, vagyis, ha vízzel találkozik kocsonyás, zselés állagot vesz fel, tehát a bélrendszerre is jó hatással van. Az utóbbi kettővel ellentétben a lenmag még olcsó is és szinte már minden boltban kapható.

A receptből én az édesítést erősen kispóroltam, mivel édes volt a tök, abba a rétegbe semmit nem tettem, de ez ízlés dolga, kóstoljatok közben és édesítsétek kedvetek szerint. A zabos alapban a datolyának is ez a célja, illetve egyfajta kötőanyagként is jelen van, de enélkül is összeáll a tészta, ha éppen nincs kéznél aszalt gyümölcs. A töltelékekbe én nem tettem lekvárt se, de nyugodtan kanalazzatok bele, a lényeg, hogy kenhető legyen. Az eredeti receptben pedig csokival is le van még öntve a végén, én ezt is kihagytam, de így is szuper finom és puha és laktató és sokáig eláll.

Hozzávalók 15 x 30 cm-es kis méretű tepsihez:

2 bögre (igény szerint gluténmentes) zabpehely (2,5 decis bögre)

2 db lentojás vagyis 2 evőkanál őrölt lenmag + 6 evőkanál víz

10-20 szem datolya (más aszalt gyümölcs is jó)

3 evőkanál rizsliszt vagy kókuszliszt

3-4 ek eritrol ízlés szerint

4 evőkanál kókuszzsír (puha)

csipet só

fél zacskó sütőpor

Mákos réteg:

2 bögre mák

3-4 ek eritrol ízlés szerint

fél narancs leve

fél citrom leve és héja

pár ek növényi tej v víz (kókusztejet használtam)

Sütőtökös réteg:

2 bögre sült sütőtök

fél citrom leve

1-2 ek eritrol v méz ízlés szerint (én ezt kihagytam)

fél hüvelykujjnyi reszelt gyömbér

Tetejére:

5 evőkanál zabpehely

1 evőkanál eritrol v méz

1 evőkanál kókuszolaj

Elkészítése:

Tészta:  A datolyát vízbe áztattam a sütés előtt legalább 1 órával, éppen csak annyi vízzel amennyi ellepte, majd botmixerrel pürésítettem. Nem baj, ha kicsit darabos marad, illetve ha tovább ázik, akkor akár kézzel is belemorzsolható a tésztába.

Az őrölt lenmagot összekevertem a vízzel, megvártam, míg megkocsonyásodik, ez kb. 5 perc.

Összekevertem a zabpelyhet a rizsliszttel, sütőporral, sóval, eritrittel, beleöntöttem a datolyát, lenmagos keveréket, hozzáadtam a puha kókuszzsírt és kézzel összegyúrtam. Jó sűrű, de lágy masszát kaptam, ha túl száraz lenne pici vizet vagy növényi tejet adjatok még hozzá, ha túl híg, akkor zabpelyhet vagy rizslisztet. Sütőpapírral bélelt tepsi alján egyenletesen elkentem a tésztát egy lapáttal.

Mákos töltelék: Az összes hozzávalót összekevertem, annyi kókusztejet adtam hozzá, hogy kenhető legyen a massza, mint a bejgli töltelék. Egy kanállal rásimítottam a zabos réteg tetejére.

Tökös töltelék: Az összes hozzávalót összekevertem és botmixerrel átmentem még rajta, hogy krémes legyen a tök, majd a mákos rétegre simítottam az egészet.

Tetejére morzsa: Mindent egy tálba szórtam és a kezemmel morzsásra dolgoztam, majd rámorzsoltam a tökös krém tetejére, végül 180 fokos sütőbe toltam 30 percre.

Ha kihűl, szépen szeletelhető.

Forrás:https://www.bulkshop.hu/tokos-makos-pite-veganul-recept

 

Étcsokoládés sajttorta

Kezdők is nekiállhatnak, nagyon gyorsan és egyszerűen elkészíthető, pár órás hűtés után szépen szeletelhető, persze ha nagyon nem bírjátok megállni, akár azonnal is neki lehet esni…

A krémje ugyanis erre csábít, én is elmerültem a tálban utána lelkesen nyakig, mert bizony egy csepp sem mehetett kárba, illetve a mosogatóba.

Most jöhetne a szokásos szöveg, hogy ez milyen “lájt” és egészséges, de nem az. Bár cukor nincs benne, csak minimális xilit, de attól még ez nem lesz diétás, sőt még attól sem, hogy zabpelyhes alapra építkeztem kekszmorzsa helyett. Ez azért javít valamennyit a kalóriaértékén nyilván, de szerintem egy cheesecake esetében az pont nem érdekel senkit, meg amúgy egy jó zsíros édességről van szó. Annak ellenére is, hogy kipróbáltam a zsírszegény mascarponét, és nem érzek különbséget a másikhoz képest, finom és zsíros ez is….a habtejszín meg pláne.  A titkos összetevőmről meg ne is beszéljünk, ami egy ajándékba kapott étcsokikrém.  Egész jól ellenálltam neki, míg meg nem bontottam, most viszont próbálom a hűtő legmélyére dugni, hogy véletlenül se jöjjön szembe velem….

Ha nincs csokikrém kéznél, akkor egy jó minőségű olvasztott étcsoki is tökéletes helyette, vagy a hírös neves mogyorókrém ugyebár. Azért ez jóval töményebb krém, mint a hagyományos sütőben készült sajttortáé, de tényleg jó kis hétvégi desszert lett belőle!

Hozzávalók 24 cm-es tortaformához:

50 dkg mascarpone

1,5 deci cukrozatlan habtejszín

3 evőkanál étcsokikrém (helyette 10 dkg olvasztott étcsoki)

1-2 evőkanál xilit ízlés szerint

Tortalap:

20 dkg natúr zabpehely

10 dkg olvasztott kókuszzsír v vaj

fél mk őrölt fahéj (elhagyható)

1 ek xilit

Tetejére: étkakaópor

Az olvasztott kókuszzsírt összekevertem a zabpehellyel és kb. egy 1 evőkanál xilittel, majd belenyomkodtam a sütőpapírral kibélelt kapcsos forma aljába és betettem a mélyhűtőbe, amíg kivertem a krémet.

A habtejszínt robotgéppel kemény habbá vertem. A mascarponéba belekevertem a csokikrémet és a porrá őrölt xilitet, majd hozzáforgattam a felvert tejszínt is. Kivettem a tortaformát a mélyhűtőből és rákanalaztam a krémet, elsimítottam a tetejét és visszatettem a hűtőbe. Pár óra minimum kell neki, de még jobb, ha előző este készítitek, akkor lesz igazán jól szeletelhető. A tetejére tálalás előtt mehet még tejszínhab, vagy kakaópor, esetleg olvasztott csoki, csokireszelék, ízlés dolga.

Banános mákos süti

Lisztmentes, tejmentes, és mikor a sütőből kivettem, nem gondoltam, hogy felkerül ez a recept a blogra…

De mikor kihűlt, és megkóstoltam elgondolkokodtam, majd miután megkóstolta más is és kapásból letolta az amúgy sem nagy adag süti felét, akkor már biztos voltam benne, hogy megosztom veletek is.

20160917_095443~2~2Kaptam egy receptet pár napja, alul a link, amit egy barátném megsütött és áradozott róla, hogy milyen finom. Minimális lisztet tartalmazott a recept, de mivel volt sok mákom a hűtőben, amivel már kezdeni akartam valamit, így liszt helyett ebből sütöttem meg. Túl folyósnak tűnt a tésztája, és talán még kisebb tepsiben kellett volna sütnöm, vagy rögtön dupla adaggal indítani, mert kissé lapos lett. Aztán rájöttem, hogy megint túl szigorú voltam,  mert ez rajtam kívül senkit nem érdekelt…

Az eredeti receptben amúgy még csokimáz is van a tetején, én ezt feleslegesnek találtam, így kihagytam, de így is elég édes. Egyszerű, gyorsan kész és napokig eláll, puha szaftos marad a banánnak köszönhetően!

Hozzávalók kb. 20×25 cm-es tepsihez:

2 db banán

3 db tojás

4 evőkanál mák

2 evőkanál karobpor (étkakakópor is jó)

4 evőkanál nyírfacukor

1 teáskanál sütőpor

3 evőkanál olaj(olívát használtam)

3 evőkanál víz

csipet só

A banánt egy villával széttörtem, hozzákevertem az egész tojásokat, a vizet és a cukrot, majd hozzácsorgattam az olívaolajat, beleszórtam a mákot, a sütőport, csipet sót, karobport és összeforgattam az egészet.

180 fokra előmelegített sütőben, egy sütőpapírral kibélelt tepsiben kb. 20-25 perc alatt megsült. Kivettem, kihűtöttem, majd felszeleteltem.

Forrás: http://www.nosalty.hu/recept/bananos-suti-nagymama-konyhajabol

Narancsos répás hajdinalisztes muffin

Gyorsan kellett valami magammal vihető nyalánkság, és ezer éve nem sütöttem muffint, amúgy meg répatortára vágytam, és dió ehetnékem is volt, de liszttel kevésbé agyontömött desszertet szerettem volna, és ez sült ki belőle.

DSCF9394

Palacsintán kívül asszem még nem sütöttem hajdinaliszttel, ezért is került bele a dió kiegészítésképpen illetve egy pötty baracklekvár a tetejére. Az eredeti recept dió helyett kókuszlisztet írt egyébként, de én jobban csípem a diót ilyen sütikébe.

A hajdina most is jól teljesített, sőt sokkal jobban, mint egy nehezebb teljes kiőrlésű liszt, ahol masszívabb, sűrűbb lesz azért a tészta szerkezete. Itt viszont megmaradt a szaftos állaga, igaz, ez a nagyon apróra reszelt répának is köszönhető persze.

Gyorsan meg volt, elfogyott, finom volt, nem esett szét, hmm ha nem cipelitek magatokkal, akkor lekvár helyett kenhettek a tetejére mascarpone-t vagy sűrű görög joghurtot és akkor tényleg répatorta jelleget ölt és Nyuszika is örülni fog.

DSCF9396

Hozzávalók 12 db-hoz 2 decis bögrével mérve:

1,5 bögre  hajdinaliszt (más liszt is jó természetesen)

1,5 bögre apróra reszelt répa

4 evőkanál darált dió

1 citromreszelt héja

fél bögre nyírfacukor

2 db tojás

3 dkg vaj

1 bögre narancslé (nálam fele narancslé-fele kókusztej)

1 mokkáskanál fahéj

2 teáskanál sütőpor

1 teáskanál szódabikarbóna

csipet só

pár szem aszalt gyümölcs, csokidarabok ízlés szerint

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, a muffintepsit kibéleltem muffinpapírokkal.

A lisztet a darált dióval, citromhéjjal, sütőporral, szódabikarbónával, csipet sóval, fahéjjal, néhány szem aszalt áfonyával egy tálban elkevertem.

Habosra kevertem a vajat a cukorral és a tojással, majd hozzáöntttem a narancslé-kókusztej kombót is. A répát apró lyukú reszelőn lereszeltem, majd ezt is a vajas keverékhez szórtam, elkevertem, végül az egészet a liszthez öntöttem, gyorsan összeforgattam és 3/4-ig feltöltöttem vele a muffintepsi mélyedéseit, a tetejükre tettem egy-egy kiskanál baracklekvárt, majd kb. 20-25 perc alatt megsütöttem őket. Tűpróbával ellenőriztem, hogy átsültek-e. Hűtés után fogyaszthatóak, de langyosan is lecsúszott egy  példány….

Forrás: http://powerhungry.com/2008/01/buckwheat-coconut-flour-carrot-muffins/

Gluténmentes túrófánk

Akkor se mondjatok le a fánkról, ha gluténérzékenyek vagytok, vagy éppen most akarjátok száműzni a hagyományos liszteket az életetekből!

DSCF9227Fánkot sütni általában tönköly vagy grahamlisztből szoktam, ez volt az első próbálkozás gluténmentes liszttel és mivel hajdinából sütöm a palacsintát, ezért gondoltam a fánkhoz is megfelel. Kevertem rizsfehérjével, de ettől nem kell megijedni, volt itthon és kíváncsi voltam rá édességbe sütve milyen, ti nyugodtan készítsétek az egészet egyfajta lisztből vagy pótoljátok kukoricaliszttel, attól talán még ropogósabb is lesz a külseje.

Finom lett, frissen az igazi természetesen, ha sokat áll szárazabb lesz, de akkor több lekvárt kanalaztam a tetejére… Nem kell az ilyen típusú desszertektől azt várni, hogy olyan lesz, mint a fehér búzalisztes távoli rokona, ez nem is erről szól. Ha elhatároztátok, hogy tényleg változtattok az étkezési szokásaitokon, akkor próbálkozni kell többféle hozzávalóval, míg a nektek legmegfelelőbbre rá nem talál az ízlelőbimbótok. Uff. Szóltam. Süssetek fánkot, és élvezzétek a farsangi időszakot!

DSCF9225Hozzávalók kb. 15 darabhoz:

20 dkg túró

6 evőkanál hajdinaliszt

2 evőkanál rizsfehérje(helyette lehet rizsliszt, vagy kukoricaliszt)

2 tojás

1 evőkanál natúr joghurt

1 mokkáskanál szódabikarbóna

1 evőkanál nyírfacukor

csipet vaníliapor

csipet só

kókuszolaj a sütéshez

A túrót egy villával összetörtem, hozzákevertem a tojást, joghurtot, majd beleszórtam a vaníliát, sót, cukrot és a liszteket, szódabikarbónát. Ha túl száraz lenne a masszátok, mert ez függ attól, milyen lisztet használtok, tegyetek még hozzá pici joghurtot. Nem folyós, kanállal formázható állagúnak kell lennie.

Ezután egy serpenyőben felforrósítottam az olajat, majd egy evőkanállal beleszaggattam az olajba a fánkokat. Csapott evőkanálnyi mennyiséget egyszerre. Pár perc, míg mindkét oldala barnára sül, figyelni kell rá, mert gyorsan megéghet, ha túl forró az olaj.

Levendulás gluténmentes meggyes kevert

Keverem-kavarom megsütöm kategóriájú sütemény, bármilyen piros bogyós gyümölccsel kipróbálhatjátok.

20150614_073740 (2)Nyílnak a levenduláim és nem bírtam megállni, hogy pár virágot ne szórjak ebbe az édességbe, mivel a meggyhez különösen jól illik az íze. Tényleg csak egy pár virág elég, különben zavaró, molyirtó élményben lesz részetek.

A liszteket is variáljátok nyugodtan más gluténmentes őrleményekkel, lehet dió, mandula, azok is jó páros lesznek a meggyel.

Gyorsan elkészül, nincs vele sok meló, sokáig eláll és gyümölcsnek köszönhetően puha is marad. Ideális útisüti, magaddal viheted bárhova, nem esik szét, nem morzsálódik nagyon, éhenhalás ellen bármikor jól jön egy szelet. Na jó, kettő…

Nem ragozom tovább,  izzítsátok a sütőt, most úgysincs kánikula!

 

20150614_194453Hozzávalók:

20-30 dkg meggy magozva

1-2 teáskanál apróra morzsolt levendulavirág

5 dkg mákliszt (darált mák)

5 dkg kukoricaliszt

20 dkg rizsliszt

15 dkg nyírfacukor

3 db tojás

1 dl olaj v vaj

2 dl tejföl v joghurt

1 teáskanál szódabikarbóna vagy sütőpor

1 mokkáskanál vaníliapor

1 citrom reszelt héja

csipet só

Először összekevertem egy tálban a tojásokat az olvasztott vajjal, a cukorral, vaníliával, citromhéjjal és a joghurttal.

Egy másik tálban összekevertem a liszteket a sütőporral, csipet sóval, majd ezt a tojásos masszához szórtam és elkevertem, végül beleszórtam a meggyet és a levendulát is és lazán összeforgattam.

20×30 cm-es sütőpapírral bélelt tepsibe simítottam a tésztát és 180 fokon kb. fél óra alatt megsütöttem.

Ha egyenletesen szeretnétek a sütiben elosztani a gyümölcsöt, akkor először öntsétek a masszát a formába, aztán szórjátok rá a meggyet.

 

 

Lisztmentes piskótatekercs eperpudinggal töltve

Most már nem tartok a piskótatekercs készítéstől, mert ez tökéletesen összeállt, tekeredett, csavarodott amerre én akartam, nem törött szét és pihe puha szaftos. Elég érvet soroltam fel, hogy kipróbáljátok?

DSCF7278Nem voltam meggyőző? Akkor folytatom. Csak tojás van a tésztájában és minimális nyírfacukor, liszt nuku, sőt még a kakaóport is kispóroltam belőle mert nem tudok kettőig számolni véletlenül, de amúgy sem az a lényeg, anélkül is sikerülni fog.

A krémjében nincs tej, nem titok, hogy erre a célra készült a pár napja megosztott eperpuding.

Az állaga más azért,  mint a hagyományos piskótáé, sokkal szivacsosabb, az a veszély semmiképp sem fenyegeti, hogy száraz lenne, de ezáltal sokkal könnyedebb is a tésztája.

4 emberből 5-nek nagyon ízlett, úgyhogy megéri nekiállni, ráadásul a mérleg nyelve sem fog többet mutatni az elfogyasztása után!

DSCF7281Hozzávalók:

6 db tojás

3 evőkanál  nyírfacukor

2 dkg étkakaópor v karobpor

csipet só

A puding receptje ITT.

A tojások fehérjét kemény habbá vertem, a sárgáját habosra kevertem a cukorral, csipet sóval és a kakaóval. Óvatosan beleforgattam a fehérje habot, majd sütőpapírral bélelt tepsibe simítottam és 180 fokon kb. 25 perc alatt megsütöttem.

Ezután egy tálca segítségével átfordítottam a piskótát és lehúztam róla a sütőpapírt, megkentem a hideg krémmel és egyből feltekertem. Ha a piskóta kihűl törni fog, ezért fontos, hogy rögtön fel legyen tekerve, akár üresen is és így várakozhat a töltésre.

Hagytam teljesen kihűlni majd felszeleteltem, illetve a maradékot hűtőben tároltam. Pár napig vígan eláll.

DSCF7279

Forrás: ITT.

Nagyon mákos ribizlis süti - lisztmentes

Úgy döntöttem ez lesz az “útisüti” az előttem álló ereszdelahajam láblógatós, kulturáltan szórakozós csajos hosszú hétvégére. Próbálkoztam érzékeltetni a kedves résztvevőkkel, hogy nem lesz időm sütögetni indulás előtte, de volt aki szintén érzékeltette, hogy akkor véletlenül nem lesz majd hely az autóban a számomra, úgyhogy vigyázzba vágtam magam és este 9kor összedobtam egy tepsivel ebből a tömör mákos gyönyörből.

DSCF3608

Nagyon magabiztos voltam mikor letettem a voksom eme sütemény mellé, majd mikor elújságoltam reggel az egyik kedves barátnémnak, hogy mit kreáltam, közölte, hogy ühüm ez klassz, de ugye nincs benne sok  mák, mert ő allergiás rá…. Hm, ninnncs vééégülis, alig fél kg kell hozzá, mert a lisztet is ez helyettesíti… szóval ez annyira mákos, hogy aki allergiás rá az jobb ha rá sem néz…  Az az én szerencsém, hogy nem ő a sofőr és bízom benne, hogy lesz más útitárs aki mondjuk nem mákos pitét fog magával hozni…

Nem titok, hogy ez süti a mascarponés máktorta recept alapján készült, mert azt mindenki imádja, főleg a mákrajongók, ráadásul könnyű elkészíteni és még liszt sem kell hozzá. Mivel ez most utaztatva lesz kicsit a melegben, nem került rá krém, de akár mascarponét, akár joghurtot bármikor lehet még rá vagy mellékanalazni. Nem szükséges, anélkül is puha a tésztája, a gyümölcsnek köszönhetően pedig nem szárad ki könnyen. Bármilyen piros gyümölcs jó hozzá, de szerintem a savanykás és méltatlanul hanyagolt ribizli remekül passzol az édes mákos tésztába. Mivel elfogyott a citromom, így reszelt citromhéj helyett pici rum és fahéj lett az ízfokozója a máknak.

DSCF3603Hozzávalók:

50 dkg darált mák

30 dkg nyírfacukor

5 db L-es méretű tojás

10 dkg puha vaj

1 csomag sütőpor

1 kupak rum

1 mokkáskanál őrölt fahéj

csipet só

30 dkg ribizli

A ribizlit megmostam, lecsöpögtettem és egy villával lehúztam a szárakról a bogyókat. Tényleg így a legkönnyebb és leggyorsabb elbánni a ribizlivel!

A mákot összekevertem a sütőporral. A tojások sárgáját habosra kevertem a puha vagy olvasztott vajjal, a cukor felével és a fahéjjal és a rummal. A tojások fehérjét kemény habbá vertem a cukor másik felével és egy csipet sóval.

A mákhoz kevertem először a vajas keveréket majd a fehérje habot. Kivajazott lisztezett tepsibe öntöttem és a tetejére szórtam a ribizlit.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt megsült. Tűpróbával ellenőrizzük, ha nem tapad rá a tészta akkor megsült.

Kalóriaszegény zabos sajttorta

Kitartás, mindjárt itt a következő hosszú hétvége, ráadásul az 4  napos lesz!

Lelkiismeret furdalás nélkül osztom meg ezt az édességet a húsvéti nagy evészet után, mert ettől biztosan senki nem tesz szert még nagyobb súlytöbbletre. Abszolút jó alternatíva azoknak, akik rajonganak a hagyományos sajttortáért, ami azért nem éppen zsírszegény, de mégsem szeretnének lemondani róla.

DSCF3147

Nem igaz, hogy csak az lehet finom, ami tömve van cukorral és liszttel. Ebben a tortában egyik sincs, viszont tartalmaz rostot a zabkorpának és zabpehelynek köszönhetően, friss gyümölcsöt és zsírszegény joghurtot.  Az eperből néhány szemet a krémhez is tettem, de elég a tetejére díszítésképpen, persze bármilyen más piros gyümölcs passzol hozzá, bátran vegyük elő a mélyhűtőből a tavaly nyáron lefagyasztott szépségeket.

DSCF3151

Hozzávalók 18 cm-es tortaformához:

10 dkg zabkorpa

5 dkg zabpehely

5 dkg kókuszzsír

1 evőkanál nyírfacukor

Krémhez:

30 dkg zsírszegény túró

2 dl natúr zsírszegény joghurt

4-5 evőkanál nyírfacukor

3 evőkanál kukorica keményítő

fél citrom leve és reszelt héja

3 db tojás

1 késhegynyi vaníliapor

Tetejére: eper

A zabpelyhet és zabkorpát egy tálban összekevertem az olvasztott vajjal és a nyírfacukorral,majd a tortaforma aljába nyomkodtam egyenletesen elosztva. Az a lényeg, hogy az egészet átjárja a kókuszzsír, mert akkor fog szépen összetapadni és nem fog morzsálódni szeleteléskor.

A krém hozzávalóit egy tálba öntöttem, a tojások egészben kerültek bele, és botmixerrel nagyjából simára turmixoltam, majd ezt is a tortaformába öntöttem. 160 fokon sült negyed órát, majd 180 fokon 30 percet töltött. Hűtsük ki, mert csak utána lehet szépen szeletelni.

DSCF3148

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!