Pálmafa Project

Tökös mákos pite

Ha vegánok vagytok próbáljátok ki ezt a sütit, ha nem vagytok akkor meg azért! Egy biztos, ízleni fog mindenkinek, aki szereti a mákos sütiket, na meg a sütőtököt.

Múlt hétvégén pont valami tökös mákos cuccon járt az eszem, mivel A férfi már rájött, hogy neki biza jogosultsága van csak úgy rábökni egy receptre a blogon, és bociszemekkel célozgatni rá, hogy nem-e lehetne-e ugyan ez meg az vagy amaz a mai ebéd, vacsora, uzsonna, tízórai? És mivel a tökös mákos palacsintára esett a választása, hát bevásároltam hozzá, de közben szembejött ez a recept. Annyira guszta volt a fotón, hogy nem tudtam ellenállni neki és mivel a lentojás az egyik főszereplő és véletlenül pont az orrom előtt hevert a pulton a titkos hozzávaló, amivel a vegánok a tojást helyettesítik, hát muszáj volt ezt megsütnöm.

Na kitaláljátok mi az a lentojás? Hát, hogy nem tyúk tojta az biztos. A lenmag a kulcs a lentojáshoz jelentem, amit egyébként én rendszeresen szórok megőrölve a reggeli zabkásába, ugyanis az egyik legjobb omega-3 zsírsav forrás, emellett sok vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz valamint segít csökkenteni a vér koleszterinszintjét. Megveszek kb. 30 dekát, kávédarálón megőrlöm és egy üvegben hónapokig eláll, reggelente pedig 1-1 evőkanál megy a kásába. Úgy viselkedik, mint a chiamag vagy az útifű maghéj, vagyis, ha vízzel találkozik kocsonyás, zselés állagot vesz fel, tehát a bélrendszerre is jó hatással van. Az utóbbi kettővel ellentétben a lenmag még olcsó is és szinte már minden boltban kapható.

A receptből én az édesítést erősen kispóroltam, mivel édes volt a tök, abba a rétegbe semmit nem tettem, de ez ízlés dolga, kóstoljatok közben és édesítsétek kedvetek szerint. A zabos alapban a datolyának is ez a célja, illetve egyfajta kötőanyagként is jelen van, de enélkül is összeáll a tészta, ha éppen nincs kéznél aszalt gyümölcs. A töltelékekbe én nem tettem lekvárt se, de nyugodtan kanalazzatok bele, a lényeg, hogy kenhető legyen. Az eredeti receptben pedig csokival is le van még öntve a végén, én ezt is kihagytam, de így is szuper finom és puha és laktató és sokáig eláll.

Hozzávalók 15 x 30 cm-es kis méretű tepsihez:

2 bögre (igény szerint gluténmentes) zabpehely (2,5 decis bögre)

2 db lentojás vagyis 2 evőkanál őrölt lenmag + 6 evőkanál víz

10-20 szem datolya (más aszalt gyümölcs is jó)

3 evőkanál rizsliszt vagy kókuszliszt

3-4 ek eritrol ízlés szerint

4 evőkanál kókuszzsír (puha)

csipet só

fél zacskó sütőpor

Mákos réteg:

2 bögre mák

3-4 ek eritrol ízlés szerint

fél narancs leve

fél citrom leve és héja

pár ek növényi tej v víz (kókusztejet használtam)

Sütőtökös réteg:

2 bögre sült sütőtök

fél citrom leve

1-2 ek eritrol v méz ízlés szerint (én ezt kihagytam)

fél hüvelykujjnyi reszelt gyömbér

Tetejére:

5 evőkanál zabpehely

1 evőkanál eritrol v méz

1 evőkanál kókuszolaj

Elkészítése:

Tészta:  A datolyát vízbe áztattam a sütés előtt legalább 1 órával, éppen csak annyi vízzel amennyi ellepte, majd botmixerrel pürésítettem. Nem baj, ha kicsit darabos marad, illetve ha tovább ázik, akkor akár kézzel is belemorzsolható a tésztába.

Az őrölt lenmagot összekevertem a vízzel, megvártam, míg megkocsonyásodik, ez kb. 5 perc.

Összekevertem a zabpelyhet a rizsliszttel, sütőporral, sóval, eritrittel, beleöntöttem a datolyát, lenmagos keveréket, hozzáadtam a puha kókuszzsírt és kézzel összegyúrtam. Jó sűrű, de lágy masszát kaptam, ha túl száraz lenne pici vizet vagy növényi tejet adjatok még hozzá, ha túl híg, akkor zabpelyhet vagy rizslisztet. Sütőpapírral bélelt tepsi alján egyenletesen elkentem a tésztát egy lapáttal.

Mákos töltelék: Az összes hozzávalót összekevertem, annyi kókusztejet adtam hozzá, hogy kenhető legyen a massza, mint a bejgli töltelék. Egy kanállal rásimítottam a zabos réteg tetejére.

Tökös töltelék: Az összes hozzávalót összekevertem és botmixerrel átmentem még rajta, hogy krémes legyen a tök, majd a mákos rétegre simítottam az egészet.

Tetejére morzsa: Mindent egy tálba szórtam és a kezemmel morzsásra dolgoztam, majd rámorzsoltam a tökös krém tetejére, végül 180 fokos sütőbe toltam 30 percre.

Ha kihűl, szépen szeletelhető.

Forrás:https://www.bulkshop.hu/tokos-makos-pite-veganul-recept

 

Lenmagos gombafasírt

Ez a fasírt akár hamburgerpogácsa is lehetne, a vegák örülni fognak. De jó hírem van, a két szememmel láttam, ahogy a húsimádó arrébb tolja a húsos kajáját, és inkább ennek esik neki, mondván, hogy ez jobb…

dscf0266Izgalmas kaja lett, olyan sokfélének, bonyolultnak tűnik, pedig kb. fél óra alatt készült el. A kiindulási pont ezúttal a hűtőben árválkodó gomba, ami nem túl sok, de főleg kevés volt ahhoz, hogy csak ő legyen a főszereplő egy ételben, illetve a megkezdett dobozos paradicsomlével is kezdeni kellett valamit. A zöldségfasírt mindig klassz megoldás, gombából meg még úgy sem csináltam, így ezt tűnt a legjobb megoldásnak.

Hajdina helyett rizzsel vagy kölessel is készíthetitek, ez a rapid paradicsomszósz pedig a legjobb példa rá, hogy mennyire lehet hanyagolni a bolti ketchupot a konyhából…. A szójaszószos gyömbéres brokkoli pedig elviszi keleti irányba egy kicsit a sztorit, hogy véletlenül se lehessen azt mondani, a főtt brokkoli unalmas köret.

dscf0264

Hozzávalók 8-10 db-hoz:

25 dkg csiperke gomba

2 deci hajdina (köles v rizs is lehet)

5-6 evőkanál őrölt lenmag (v valamilyen liszt)

2 tojás

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

Körethez:

1 fej brokkoli

1-2 evőkanál szezámmag

fél hüvelykujjnyi gyömbér

1 evőkanál szójaszósz

só, bors

Paradicsomszósz:

3 deci paradicsomlé

2 gerezd fokhagyma

csipet őrölt chili

só, bors

A hajdinát dupla mennyiségű vízben feltettem főni. Közben a gombát felszeleteltem és egy serpenyőben kevés kókuszolajon átpirítottam. Majd a hajdinához kevertem, hozzáütöttem a tojást, fűszereztem, beleszórtam a lenmaglisztet is és félretettem kicsit állni. Ha egyszerűsíteni akartok rajta, akkor a gombát főzzétek együtt a hajdinával picit több vízben, egy edény és némi olaj megspórolható így, de a végeredmény ugyanaz. A lényeg, hogy formázható, de lágy massza legyen.

A brokkolit rózsáira szedtem, majd vizet forraltam és kb. 5 percre beleszórtam a zöldséget, míg roppanósra puhult, leszűrtem és hideg vízzel leöblítettem.

A paradicsomlevet egyszerűen összeforraltam a reszelt fokhagymával és a fűszerekkel, párat rottyant és lehúztam a gázról.

Egy serpenyőben felhevítettem pár kanál kókuszolajat és megformáztam a fasírtokat, majd a serpenyőbe helyeztem őket, kicsit lelapítva, de egy ujjnyi vastagságig csak. Mindkét oldalukat 5-5 percig sütöttem, majd papírtörlőre szedtem őket.

Kevés olajat hagytam a serpenyőben, ehhez hozzászórtam a brokkolit, a reszelt gyömbért és nagy lángon pár perc alatt átpirítottam meglocsolva a szójaszósszal és a végén rászórtam a szezámmagot is. Tálalható! Frissen az igazi!

Paradicsomos spenótfőzelék céklafasírttal

Nem egy megszokott spenótfőzelékről van itt most szó, de nekem bejött, így gondoltam megosztom veletek is.

dscf0150Hogy került bele paradicsomlé? Hát úgy, hogy volt pár deci a hűtőben, amivel még kellett valamit kezdeni és mivel egy tésztaételben jó párosnak mutatkozott a paradicsom és a spenót, gondoltam, így sem történhet nagy baj.

Akik nem szeretik a spenótot, őket most sem fogom meggyőzni nagyon arról, hogy ebben a változatban majd rákapnak, bár tény, hogy a paradicsomlé azért tompít egy kicsit a spenót ízén és mégis csak jobb ezzel hígítani, mint tejjel szerintem. Csak a végén tettem még hozzá pár kanál joghurtot, hogy még krémesebb legyen az állaga.

Eredetileg bundáskenyeret akartam mellé sütni, de aztán céklafasírt lett, az izgalmasabb, ráadásul lenmagos, nincs benne liszt és olyan szép a színe. Ja és finom is!

dscf0152

Hozzávalók 2 főre:

20 dkg spenótlevél (püré is jó)

2 duci gerezd fokhagyma

3 deci paradicsomlé

2 nagy evőkanál natúr joghurt

fehér bors

reszelt szerecsendió

só, bors

kókuszolaj

Tetejére: fetasajt (elhagyható)

Fasírthoz:

1 nagyobb méretű cékla

fél fej lilahagyma

2 tojás

6 evőkanál őrölt lenmag (vagy zabpehely)

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

A fokhagymákat felaprítottam és kevés kókuszolajon megfuttattam, majd hozzáadtam a friss spenótleveleket, sóztam, borsoztam, reszeltem rá egy csipet szerecsendiót és lefedve pároltam a spenótot, míg át nem puhult. Ezután felöntöttem a paradicsomlével, tovább rotyogtak együtt egy bő 10 percet, majd hozzákevertem még a joghurtot és leturmixoltam az egészet és reszeltem még rá a végén is egy kis szerecsendiót.

A fasírthoz a céklát lereszeltem, hozzászórtam a lenmagot, sót, borsot, beleütöttem a tojásokat, alaposan elkevertem és egy serpenyőben kókuszolajat forrósítottam, majd rákanalaztam 1-1 púpozott evőkanálnyi masszát, kicsit lelapítottam őket és mindkét oldalukat 3-4 perc alatt átsütöttem. A főzelékre fetát morzsoltam és a céklafasírttal jól megettem.

Medvehagyma pestós spagetti pirított gombával

Régen ettem tésztát és elkezdett hiányozni, már pedig tavasszal egyből medvehagyma pesto is kívánkozott rá, mert azt is egy éve nem ettem legalább és olyan gyorsan vége lesz a szezonnak.

DSCF9457

És hogy miért került bele az avokádó, hm, pislogott még egy fél a hűtőben, bár nem szokott megmaradni, de most valamiért megfeledkeztem róla. Úgyhogy gyorsan beleturmixoltam a pestóba azt is, ettől csak még krémesebb lett, de nyugodtan ki lehet hagyni belőle, attól azt még nagyon is finom lesz.

Valahol belefutottam egy pestós tésztareceptben, ahol gombát tálaltak mellé, és jó ötletnek, tűnt, pláne, hogy gombát is régen ettem, így jól összejött a 3 kívánatos hozzávaló egy tányéron.

Ízleni fog nektek is, ebben biztos vagyok!

DSCF9454Hozzávalók 2-3 főre:

fél csomag spagetti tészta

fél kg gomba

friss v szárított kakukkfű

só, bors

kókuszolaj

Pestóhoz:

1 csokor medvehagyma

2 evőkanál őrölt lenmag (helyette darált, v durvára vágott dió, mandula v mogyoró is jó)

fél avokádó (elhagyható)

kb. fél deci olívaolaj

só, frissen őrölt bors

Elkészítése: A tésztát lobogó sós vízben kifőztem, leszűrtem, majd pici olívaolajjal összekevertem.

A gombát kis darabokra vágtam, kevés kókuszolajon egy serpenyőben megpirítottam, megszórtam kakukkfűvel, sóztam, borsoztam. Mikor elfőtte a levét, akkor elzártam a gázt alatta.

A pestóhoz a medvehagymát felaprítottam, egy mély edénybe tettem, hozzáadtam a többi hozzávalót és összeturmixoltam. Ha a pesto nincs felhasználva egyből és hűtőben áll pár napig, akkor a tetejére érdemes annyi plusz olívaolajat csorgatni, hogy az egy vékony rétegben megálljon rajta, így nem szárad ki.

Adagonként egy-két evőkanál pestót ajánlott összekeverni a tésztával, majd megszórni a gombával.

Reszelhettek rá egy kis parmezánt is ízlés szerint!

DSCF9455

 

Cini Minis házilag

Ha szeretitek a fahéjas Cini Minist, de már pedig kőkemények vagytok és megfogadtátok, hogy nem veszitek le többet a cukros, adalékanyagos, boltban árult álgabonapelyheket, nyúlbogyókat a polcról, akkor készíthettek otthon könnyedén hasonlót csak éppen egészséges hozzávalókból.

DSCF8895Nem szégyellem, hogy régen én is el tudtam merülni egy nagy kanállal bármelyik ilyen termék dobozában, néha még tej sem kellett hozzá… Próbálják elhitetni velünk, hogy vitamin van benne és milyen jó lesz az nekünk…Vitamin, na persze…egy tonna cukor főleg, és közük sincsen bármilyen igazi gabonapehelyhez, ennyiből egy zacskó francia drazsét is lehetne a tejbe szórni reggelente.

Szóval megkíséreltem egy hasonlót előállítani, és találtam hozzá egy receptet, ami megtetszett. Tök egyszerű, és nagyon gyorsan kész. Itt is variáltam a hozzávalókat, nem nagyon, de mogyoróm nem volt, a diót pedig, amit beletenni terveztem, megettem előző nap….hmm…na bumm. Helyette dupla annyi lenmaglisztet szórtam bele, és igen van benne vaníliás vegán fehérjepor is, amiről múltkor már meséltem. Nagyon finom lett tőle, és a fahéj mellett isteni vanília illat is belengte a konyhát, de természetesen, ha ez nincs kéznél, akkor mehet bele több a másik növényi lisztekből.

Ahogy az eredeti recept is írja, ettől ne várjátok, hogy úgy fog ropogni, hogy a szomszéd is felébred rá kora reggel, viszont a boltival ellentétben, ez akkor sem ázik szét, ha több időt úszkál a tejben, mivel ebben tényleg van rost bőven! Masszív kis puffancsok, mehet növényi tejekbe, joghurtba, tökéletes reggelire és egymagában is….

DSCF8893Hozzávalók kb. 5-6 adaghoz:

50 gr zabliszt (Ezt használom)

60 gr lenmagliszt (Ezt használom)

20 gr kókuszliszt (Ezt használom)

30 gr vegán vaníliás növényi fehérjepor (Itt tudjátok beszerezni)

1 csapott evőkanál őrölt fahéj

3 evőkanál nyírfacukor

1 csipet himalája só

2,5 deci víz

Tetejére: fahéj és nyírfacukor keveréke

Az összes szárazanyagot összekevertem egy tálban, majd kis adagokban öntöttem hozzá a vizet, elkevertem, hogy lássam az állagát és ne legyen túl folyós. Sűrű, krémes, de ragacsos masszát kell kapni.

A sütőlapra sütőpapírt tettem, amit vékonyan kókuszolajjal kikentem. Erre egyengettem el nagyjából négyzet alakban vékonyan a masszát. 24 x 24 cm-es lett, kisebb, mint a tepsi. Egy késsel vékonyan berácsoztam, mert utána könnyebb kockákra vágni.

180 fokra előmelegített sütőbe toltam, kb. 15 percre, mikor a teteje szép aranybarna, akkor ki lehet venni és még melegen megszórni némi plusz fahéjas nyírfacukorral. Hagytam kicsit hűlni, felkockáztam, majd még egy száraz serpenyőben kicsit átpirítottam, de ez gyakorlatilag szinte teljesen felesleges volt,  mert ropogni így sem fog, viszont sokáig eláll üvegben, hiszen se tej, se tojás nincsen benne. Reggelire kókusztejjel, friss gyümölccsel, aszalt gyümölccsel nagyon finom.

Forrás:http://masteszta.com/45-protein-cini-minis

Lenmagos mákos kenyér

Varázsoljatok fél óra alatt kenyeret az asztalra! Összekeversz mindent egy tálban és mehet a sütőbe.

DSCF8839Nem éppen frissen és üdén álltam neki előző este megsütni ezt a kenyeret, de nagyon örülök, hogy mégis megtettem, mert így ezzel indulhatott a reggelem. Semmi fáradtság nem volt vele, 2 perc míg összeállt a massza, aztán ha elég meleg a sütő már repülhet is bele, csak pár edényt kell elmosni utána és ennyi.

Mehet hozzá mindenféle növényi liszt, én most máklisztet és lenmaglisztet használtam, az eredeti recept zablisztet is írt és durvára vágott diót, én utóbbit tökmaggal helyettesítettem. Ha nem szeretitek a mákot, akkor mandulaliszttel is készíthetitek, szóval variációk egész tárháza áll rendelkezésetekre.

Jó lett tényleg, masszív kis kenyér, mindenképp igényel a tetejére valami krémeset, akár sajtkrém, akár lekvár van kéznél, bármelyikkel tökéletes lesz. Szerintem nagyon jó vendégváró falatokat lehet belőle készíteni többféle feltéttel.

Én még a fagyasztóba is tettem pár szeletet, így meg van oldva a hét nagy részére a reggelim, csak felmelegítem a sütőben és lehet falatozni.

DSCF8844Hozzávalók 30x10cm-es sütőformához:

1 bögre = 2,5 deci

fél bögre lenmag (EZT HASZNÁLTAM)

fél bögre lenmagliszt (EZT HASZNÁLTAM)

fél bögre mákliszt (sima darált mák is jó)

fél bögre zabpehely

fél bögre durvára tört tökmag

4 db tojás

1 teáskanál szódabikarbóna

1 fél mokkáskanál só

1,5 deci víz

kókuszolaj v vaj a tepsi kikenéséhez

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A sütőformát kikentem kókuszolajjal.

Az összes szárazanyagot összekevertem egy tálban, hozzáadtam a négy felvert tojás, megsóztam, hozzáöntöttem a vizet és elkevertem az egészet.

A masszát a formába simítottam, elegyengettem és kb. 25 percig sütöttem. Tűpróbával ellenőrizzétek.

Kihűlt állapotban kiborítottam a formából, így szépen szeletelhető.

Forrás: http://reformnasik.blogspot.hu/2011/04/lenmagvas-paleo-kenyer.html

 

Cékla-szeder krémleves ribizlivel

Továbbra is “nemfőzök” hét van, na jó egyszer kapcsoltam be csak a sütőt, mert padlizsánkrém ehetnékem volt. Erről majd később, megvárom, míg hűvösebb lesz, aztán kaptok kencereceptet. Most turmix szezon van, a mai színterápia főszereplője pedig a lila.

DSCF7858Pár napja említettem, hogy kaptam ajiba egy kosár gyümölcsöt és ződséget, közte 1 kg szederrel. Brutál finom, két pofára tömtem, a szám úgy nézett ki, mint egy vízihulláé konkrétan, a mosolyom is lilára váltott. Mindenképpen össze akartam hozni viszont a szedret a céklával és némi ribizlivel, ugyanis múltkor megkóstoltam salátában az utóbbi kettőt és kicsit rákattantam. És minő szerencse találtam még egy árust a piacon, ahol volt gyönyörű nagy szemű piros és feketeribizli is, szóval betankoltam.

DSCF7863Ezt a lila tömör gyönyört hoztam össze belőle és nem szégyelltem napokig enni. A lila színnek állítólag gyulladáscsökkentő hatása van, túl sok belőle viszont depresszióra hajlamosít. Hát, ha lila falak között kéne élnem akkor meg is értem, vagy ha a 90-es évek lila öltönyeire gondolok a gyomrom is forog….

Ettől a levestől viszont a “depivagyoköngyileszek” érzés nem áll fent, sőt minden érzékszervetek dalolni fog, olyan finom és akkora mennyiségű vitamin és ásványi anyag van benne.

Ja és a szeder íze gyönyörűen tompítja a cékla földes aromáját, amit sokan nem szeretnek, sőt a dolog pikantériája, hogy szórtam bele egy pici karobport, így kapott egy enyhén kakaós háttérízt. Ez nem muszáj, anélkül is finom lesz pláne, ha mézzel édesítitek!

DSCF7860

Hozzávalók 2 adaghoz:

1 db nagyobb méretű cékla

1 nagy marék szeder

1 marék piros és fekete ribizli

10 dkg kesudió

1 evőkanál darált lenmag

méz ízlés szerint

1-2 teáskanál karobpor (étkakaó is jó)

csipet Himalája só

A céklát meghámoztam és lereszeltem, majd a turmixgép edényébe tettem. A szedret megmostam és szintén a cékla után küldtem. Hozzájuk szórtam az őrölt lenmagot, karobport, csipet sót, pici mézet, felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepi és krémesre turmixoltam pár pillanat alatt.

Tányérba öntöttem, beleszórtam a leszemezett, megmosott ribizliszemeket és az előzőleg száraz serpenyőben illatosra pirított kesudiót. Behűtve a legjobb!

Fitness kávétorta

Ha szeretitek a szaftos sütiket, ami nem túl gejl és édes, akkor ennek bátran álljatok neki. A tésztájában is kávé van, attól néz ki úgy, mintha szénné égettem volna, illetve jó sok étkakaópor járul még hozzá a szinte fekete külleméhez. Ettől még szaftos nem lenne, viszont sütés után is szomjazott, így nyakon lett öntve kávéval és azt bizony a tészta mind magába és szívta és felpörgött tőle.

DSCF5198

Az eredeti receptre ITT bukkantam rá, de aztán többé kevésbé átalakítottam a saját ízlésemre, illetve kicsit leegyszerűsítettem, hogy ne kelljen annyi mindent beszerezni hozzá Én például szójalisztet nem használok, de ki lehet próbálni azzal is illetve bármivel ami kéznél van. Itt most nem egy marék homokra gondolok, hanem akár lehet csak darált dió a liszt helyettesítő, vagy mandula és akkor teljesen gluténmentessé is varázsolható, így viszont ez határeset a zabliszt miatt.

Nem lett édes, mivel a kávéból én kihagytam a mézet, csak kevés nyírfacukor ment hozzá, illetve a tetejére sem kívántam már csokoládé öntetet, mivel ez a torta csak mellékszereplő volt egy szülinapon a brutál csokitorták és somlóik sorában… Persze ezen változtathattok ízlésetek szerint, csicsázzátok bátran ha jól esik! Kinézetre hasonlít a múltkori Guiness tortára, bár az tényleg igazi fekete gyöngy lett és ízében is eltér! Az a legegyszerűbb ha a hétvégén mindegyiket megsütitek!

DSCF5200

Hozzávalók 18 cm átmérőjű tortaformához:

10 dkg darált dió

5 dkg lenmagliszt

5 dkg zabliszt

3 dkg étkakaópor

10 dkg nyírfacukor

2 deci kávé mézzel édesítve

1 kupak diólikőr v rum

2 db tojás

1,5 dl olívaolaj

fél teáskanál szódabikarbóna

1 teáskanál sütőpor

A diót, a lenmaglisztet, a zablisztet, a szódabikarbónát, a sütőport és a kakaóport összekevertem. A felvert tojásokat habosra kevertem a cukorral majd lassan hozzácsorgattam az olajat és simára kevertem. A kávéba belekevertem a diólikőrt és pici cukorral édesítettem, majd másfél decit hozzáöntöttem a tojásos keverékhez. Végül összeöntöttem a száraz és a nedves alapanyagokat és elkevertem. Kivajazott sütőformába öntöttem, 180 fokon kb. 35 perc alatt megsült. Tűpróbával ellenőrizzétek, hogy átsült-e. Még melegében ráöntöttem a maradék fél deci kávét a tetejére, hogy jól beszívja a tészta. Megvártam míg kihűl kicsit, ezután vettem csak ki a kapcsos tortaformából.

 

 

Indítsd a napod szuper finom, tápláló reggelivel!

Amilyen a reggelid olyan lesz a napod is! Jelen esetben édes, energiában és vitaminban gazdag, valamint ragyogó színekben pompázik és mosolyogni fogtok garantáltan miközben elnyammogjátok, mert olyan finom.

Igeeeen, tudom mániám a reggeli, de akkor is az a nap legjobb étkezése számomra és nem csak hétvégén. Jöhetnek a sokszor hallott kifogások, korán kelek, nincs időm reggelizni, blablabla. De van, ha csinálsz magadnak időt, ehhez kb. 10 percet és abban már az elfogyasztása is szinte benne van, de előző este is megfőzhető és vígan el van a hűtőben reggelig, bár szerintem ez frissen, melegen az igazi. Pláne hűvös hajnalokon. Variáljátok a gyümölcsöket, magokat, kedvetekre, ez a verzió nekem nagyon ízlett.

20141101_073201 (1)Regéltem én már a zabkorpás tejbepapiról és a zabpelyhes reggeli csemegékről is, ebben a zabkásában van előbbi és utóbbi hozzávalóból egyaránt, de nem muszáj keverni a kettőt. Én azért szeretem a zabpehely mellé a zabkorpát is keverni, mert úgy krémesebb lesz. Elég sűrűre csináltam most, ha hígabbra szeretnétek akkor picivel kevesebbet szórjatok bele.

gránátalma fogyasztásáért is kampányoltam már itt, kiemelkedően magas az antioxidáns tartalma, a rákmegelőzésben nagyon komoly szerepe van, csökkenti a vér sűrűségét, és baktériumölő hatása is közismert. Igazi C-vitamin bomba, emellett pedig nagyon finom édesek a ropogós magok, a megpucolásától sem kell megijedni. Higgyétek el a piros pöttyök remekül mutatnak a fehér falon… Neeem, tényleg elkerülhető ez, csak egy mély edény kell hozzá.

A gyömbér is szerepet kapott ebben a reggeli csemegében, elég egy pici darab frissen reszelve, enyhén csípős ízétől biztos kipattanak a szemeitek, ráadásul a vírusokat, bacikat is jó eséllyel távol tartja. A szezámmag az egyik legjobb kálciumforrás, a lenmag a koleszterinszint csökkentésében segít illetve emésztési problémák esetén is remek.

Édesíthetitek mézzel, de akár az aszalt gyümölcsdarabok is elegendőek lehetnek erre a célra. Ki lehet egészíteni más gyümölcsökkel, nekem most mandarin volt itthon, így ment bele pár gerezd.

Na, befejeztem a rizsázást, tessék enni reggelit hát!

20141101_073211Hozzávalók 1 adaghoz:

fél gránátalma

1 darab mandarin

2 deci kókusztej (Cocomas kókuszkrém)

2 evőkanál zabpehely

2 evőkanál zabkorpa

1 teáskanál darált lenmag

méz v nádcukor v nyírfacukor ízlés szerint 1-2 teáskanál

1 mokkáskanál reszelt gyömbér

néhány szem aszalt vörösáfonya

1 teáskanál szezámmag vagy pár szem mandula, dió stb.

A kókusztejet felforrósítottam egy lábosban, beleszórtam a zabkorpát és a zabpelyhet, megszórtam pici nyírfacukorral, folyamatosan keverve vártam 1-2 percet míg besűrűsödik, majd el is zártam a gázt alatta és lefedve állni hagytam. Ezalatt félbe vágtam egy gránátalmát és az egyik felét fejjel lefelé fordítva egy mély tálba facsartam így a magok kipotyogtak. Ami nem jött ki annak meg segítettem, óvatosan kifordítottam a héját és a maradék szemeket könnyedén kikapartam egy kanállal. Belekevertem őket a levével együtt a zabkásába, belereszeltem a gyömbért, pár csepp mézzel megcsorgattam, szórtam bele aszalt áfonyát, szezámmagot és lenmagot.

Nyers gyümölcsleves - Szilva-Szeder-Őszibarack

Íme egy nagy favorit a nyers gyümileves kategóriában, bár már azt veszem észre, hogy szinte mindegyikre ezt a jelzőt írom, de ha egyszer imádnivalóak? Legalábbis az én ízlelőbimbóim azt mondják… Tavaly nyáron a diós szilvakrémleves volt az egyik kedvencem, abban is ott figyelt a szeder, de most becsatlakozott egy lédús őszibarack is hozzá és mennyire jól tette! A fülledt melegben annyira képesek feltölteni energiával ezek a levesek, késő délutáni uzsonna vagy könnyű vacsora gyanánt, hogy ujjá születek szinte a nap másik felére, és sportolás előtt is, de utána is remekül pótolja a folyadékveszteséget, a kiürült ásványi anyagokról nem is beszélve.

DSCF4251A lenmagról már meséltem, és még lehetne ragozni, hogy mennyire értékes mag, abszolút érdemes rendszeresen fogyasztani, ráadásul finom is, darált formában tudnak jobban felszívódni a benne lévő értékes vitaminok és ásványi anyagok, így hasonló levesek sűrítésre remek ötlet.

Egy a lényeg, meleg van, úgyhogy elő a turmixgéppel, botmixerrel, jégkockákkal és egyétek, igyátok a friss gyümölcsöket!

DSCF4244Hozzávalók adagonként:

1 nagyobb méretű őszibarack

3 db szilva

1 kis marék szeder

1 evőkanál őrölt lenmag

csipet fahéj és őrölt szegfűszeg

pár csepp citromlé

1-2 tesákanál nyírfacukor v méz ízlés szerint

víz

A szederből pár darabot félretettem a tálaláshoz, majd minden hozzávalót a turmixgép táljába tettem, a gyümölcsöket előtte megmosva természetesen, kimagozva, nagyobb darabokra vágva, de héjastól. Felöntöttem őket annyi hideg vízzel, hogy éppen ellepje és pár msp. alatt összeturmixoltam az egészet.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!