Pálmafa Project

Cukormentes szilvalekvár

Még nem késő nekiállni a szilvalekvár főzésnek.

Általában úgy szoktam kezdeni a recepteket, hogy egyszerű, gyors stb. Nos, az egyszerű most is fennáll, a gyors kevésbé, de igazi klasszikus lekvárfőzésnél erre nem is feltétlenül kell törekedni szerintem, pláne ha szilváról van szó, amiben semmilyen tartósítószer és hozzáadott cukor nincsen. Szóval ezek a jó tulajdonságai igazán kárpótolnak azért a 12 óráért (bocsiii), amíg fő.

20160911_162658

Mondanom sem kell, hogy most más tollával ékeskedem, hiszen Anyukám követte el eme lekvárt és esküszöm nem én adtam ki parancsba neki. Bár ezentúl….

Ecet és szilva, ennyi kell hozzá, ja meg dunsztos üveg és fontos, hogy celofánnal legyen lefedve. És természetesen édes legyen a szilva, akkor tuti nem lesz savanyú. Én nem tudtam, mikor megkóstoltam, hogy ecet van benne, de nem érződik, és nem is hiányzik belőle a cukor. Egy szó, mint száz, nem tudom, hogy lesz-e egy őszies, esős nap a közel jövőben, de arra érdemes lenne időzíteni a lekvár főzést, vagy ha éppen nem tudtok aludni, esetleg hétközben is rendelkezésetekre áll egy szabadnap vaaagy kérjetek meg rá valakit, hogy készítse el nektek….

20160911_162910-2Hozzávalók 5 közepes üveghez:

3 kg puha érett szilva

1 deci 10 %-os ecet

A szilvát kimagozzuk és egy nagy lábosban feltesszük főzni az ecetben, fedő alatt közepes lángon. A nagy szeműeket érdemes kisebb darabokra vágni, az aprókat elég csak félbe, úgyis szétfő.

Megkeverni nem szabad, mikor el kezd forrni levesszük a fedőt és takarék lángon hagyjuk főni 12 órán keresztül. Éppen csak bugyogjon a teteje. Célszerű a lábos alá a gáztűzhelyeknél használt rácsot tenni, hogy ne égjen le.

12 óra után, mikor szétfőtt és jól besűrűsödött, akkor át lehet keverni, majd kiforrázott üvegekbe töltjük, és celofánnal lefedjük, aztán mehet a száraz dunsztba, vagyis be kell alaposan bugyolálni pokrócba. Ha teljesen kihűlt, akkor irány a kamra polc, vagy a vajas kenyér…

 

Bazsalikomos kajszilekvár

Üvegbe zárt július. Ez jutott eszembe először erről a lekvárról és persze, hogy hmm de finom, mikor reggel a pirítósra kentem.

DSCF9646Eredetileg csak paradicsommal és sárgabarackkal terveztem készíteni, de aztán figyelt a hűtőben egy picit már kókadozó répa, így gondoltam mehet bele az is. Szemöldökfelhúzós kombináció, de aki megkóstolta, annak ízlett. Tökéletes reggelire, pirítósra kenve, sajttal, vagy sós kekszekhez partifalatokhoz akár, de sült húshoz is elfalatozható, sőt én palacsintába töltve is szívesen megkóstolnám, meg fogom kóstolni…

Minimális édesítésre volt csak szükség, a végén kevertem bele egy csepp mézet, ha elég édes a kajszi és a paradicsom, akkor teljesen el is hagyható. Ha van kedvetek akár ebbe is keverhettek egy kis kanál útifű maghéjat, attól zselésebb állaga lesz. Egy szó, mint száz, lekvárt nem feltétlen csak több kamrapolcot megtöltő mennyiségben érdemes főzni, hanem akár egy kis üvegnyi adaggal is örömet lehet okozni magatoknak és másoknak is.

DSCF9647

Hozzávalók egy kis üveghez:

2 közepes paradicsom

3 db sárgabarack

1 közepes répa

1 mokkáskanál szárított bazsalikom

3-4 levél friss bazsalikom

1 evőkanál nyírfacukor

fél teáskanál méz

csipet só

A paradicsomot felkockáztam, a répát lereszeltem, sárgabarackot szintén nagyobb darabokra szeltem és egy kisebb lábosban fél deci vízzel összefőztem az egészet, kb. 30-40 perc alatt kis lángon lefedve, míg sűrű lekvár állaga lett. Ezután kevertem bele a mézet és egy csipet sót, hogy még jobban kijöjjenek az ízek. Végül tiszta üvegbe töltöttem, lezártam, száraz dunsztban hagytam kihűlni, vagyis bebugyoláltam egy nagy pokrócba kb. egy napra, felbontás után pedig hűtőben tároltam.

Fűszeres rebarbara-cékla chutney

Sokféleképpen felhasználható “csatnit” hoztam ma nektek, de akár lekvárnak is nevezhetnénk, hiszen az állaga kicsit arra hasonlít. Izgalmas csemege ez is, és a második rebarbarás eledelem mellesleg.

DSCF9540A földes, édeskés ízű céklát jól kiegészíti a savanyú rebarbara, és mindenféle fűszerrel bolondítottam még meg, de ha csak gyömbért használtok, úgyis jó. Sült parázsburgonyával ettem némi feta sajtot morzsolva rá kitűnő nyári étel, hidegen is finom, de akkor a legjobb, ha a krumpli még langyos. Grillhúsok mellé is passzol, de pirítósra is tehetitek, szóval a nap bármely szakában előkapható a hűtőből, úgyhogy akár vegák vagytok, akár húsevők, jól jártok vele!

A rebarbarára kellett csupán vadásznom a piacon, de aztán előbukkant egy nénike és az utolsó kötegre le is csaptam, pont annyi volt, mint tavaly, 600 Ft fél kg, de a “Tecsóban” is láttam tegnap a polcon kisebb kiszerelésben, úgyhogy beszerezhető. Legközelebb jön egy epres, rebarbis étel, de addig készítsétek el ez a hétvégi grillpartihoz.

DSCF9546Hozzávalók 1 kis üveghez:

3 kisebb cékla

25 dkg rebarbara

1 kis fej lilahagyma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

3 evőkanál balzsamecet

2 evőkanál nádcukor v nyírfacukor v méz ízlés szerint

őrölt fahéj, kardamom és kurkuma (elhagyhatóak)

só, bors

Körethez:

parázsburgonya, olívaolaj, só, bors

A hagymát apróra vágtam, a rebarbarát és a céklát is kisebb darabokra, utóbbit célszerű minél apróbbra, hogy hamarabb átpuhuljon. A gyömbért meghámoztam és ezt is apróra vágtam. Mindent egy lábosba tettem, megszórtam a cukorral, meglocsoltam a balzsamecettel, sóztam, borsoztam, ment rá egy nagy csipet fahéj, kardamom és kurkuma is, majd lefedve, de fél szememet rajta tartva elkezdtem összefőzni. Először, ahogy  a cukor elolvadt, levet engedett a rebarbara is, mikor ezt elfőtte apránként pótoltam vízzel, kb. 1-1,5 decivel mindig felöntöttem, egészen addig, míg át nem puhult a cékla is és jó sűrű krémes lekvár állagot kaptam. Kb. 35 perc kell neki, ezalatt az ízek is összeérnek.

A nagyon apró szemű burgonyát megmostam, és héjastól, forrástól számítva, kb. 8 percig főztem, majd 200 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt ropogósra pirítottam, pici olívaolajjal meglocsolva, majd sóztam, borsoztam és tálaltam a chutney-val és fetasajtot morzsoltam rá.

DSCF9542

Gluténmentes túrófánk

Akkor se mondjatok le a fánkról, ha gluténérzékenyek vagytok, vagy éppen most akarjátok száműzni a hagyományos liszteket az életetekből!

DSCF9227Fánkot sütni általában tönköly vagy grahamlisztből szoktam, ez volt az első próbálkozás gluténmentes liszttel és mivel hajdinából sütöm a palacsintát, ezért gondoltam a fánkhoz is megfelel. Kevertem rizsfehérjével, de ettől nem kell megijedni, volt itthon és kíváncsi voltam rá édességbe sütve milyen, ti nyugodtan készítsétek az egészet egyfajta lisztből vagy pótoljátok kukoricaliszttel, attól talán még ropogósabb is lesz a külseje.

Finom lett, frissen az igazi természetesen, ha sokat áll szárazabb lesz, de akkor több lekvárt kanalaztam a tetejére… Nem kell az ilyen típusú desszertektől azt várni, hogy olyan lesz, mint a fehér búzalisztes távoli rokona, ez nem is erről szól. Ha elhatároztátok, hogy tényleg változtattok az étkezési szokásaitokon, akkor próbálkozni kell többféle hozzávalóval, míg a nektek legmegfelelőbbre rá nem talál az ízlelőbimbótok. Uff. Szóltam. Süssetek fánkot, és élvezzétek a farsangi időszakot!

DSCF9225Hozzávalók kb. 15 darabhoz:

20 dkg túró

6 evőkanál hajdinaliszt

2 evőkanál rizsfehérje(helyette lehet rizsliszt, vagy kukoricaliszt)

2 tojás

1 evőkanál natúr joghurt

1 mokkáskanál szódabikarbóna

1 evőkanál nyírfacukor

csipet vaníliapor

csipet só

kókuszolaj a sütéshez

A túrót egy villával összetörtem, hozzákevertem a tojást, joghurtot, majd beleszórtam a vaníliát, sót, cukrot és a liszteket, szódabikarbónát. Ha túl száraz lenne a masszátok, mert ez függ attól, milyen lisztet használtok, tegyetek még hozzá pici joghurtot. Nem folyós, kanállal formázható állagúnak kell lennie.

Ezután egy serpenyőben felforrósítottam az olajat, majd egy evőkanállal beleszaggattam az olajba a fánkokat. Csapott evőkanálnyi mennyiséget egyszerre. Pár perc, míg mindkét oldala barnára sül, figyelni kell rá, mert gyorsan megéghet, ha túl forró az olaj.

Tedd a körtét a szendvicsedbe is!

Ha unjátok már  a sonka-sajt-paprika típusú szendókat, akkor helyette bátran lehet gyümölcsökkel és karakteresebb ízű sajtokkal is próbálkozni. Az egyik nap az aktuális kedvenc szakácsnőm Annabel Langbein lepett meg meló után eltikkadt szüretelő brigádot egy hasonló finomsággal és miután a nyálamat a tévé képernyőjére csorgattam, tudtam, hogy mit akarok másnap reggel a tányéromon látni.

DSCF8542Kétfélét dobtam össze a héten, egy édeset és egy még édesebbet… Na jó, ennyire nem durvult el azért a helyzet, de az egyikben volt lekvár a másikban nem. Minél durvább ízű és szagú sajtot vesztek, szerintem annál jobb lesz az íze, de ha hadban álltok a hasonló sajtokkal és se a hűtőtök, se a szátok közelébe nem emelitek őket, akkor egy sima natúr krémes camembertben azért kiegyezünk? Csak egy próbát…

Előző este is előkészíthetitek, be vele a frigóba és másnap reggel csak sütni kell. Szerintem vendégváró szendvicsnek is beválik! Süthetitek melegszendvics sütőben is, de én jobban csípem egy serpenyőben pici olívaolajon ropogósra pirítva mindkét oldalát. Hmm, nem kalóriaszegény, bár én szénhidrátcsökkentett kenyérrel csináltam, és ha a lekvár is cukormentes akkor akkor azért nem lesz brutál kalóriabomba.

DSCF8536Hozzávalók a sonkáshoz:

teljes kiőrlésű kenyér

körte (keményebb húsú)

sonka (legjobb vmilyen szárított)

kecskesajt (más camembert típusú is jó)

vaj, olívaolaj

Az egyik kenyeret megkentem vékonyan vajjal, erre ráfektettem a vékonyra szeletelt sonkát, majd erre kerültek a vékony körteszeletek és a sajt, majd beborítottam a kenyér másik felével. Egy serpenyőben pici olívaolajat hevítettem rátettem a szendvicset, finoman lenyomtam a tetejét , hogy jobban átpiruljon az alja, ezt lehet egy tányérral, edény aljával is csinálni. Pár perc múlva megfordítottam és a másik oldalával is eljátszottam ugyanezt. Akkor jó, ha kívül ropogós belül pedig olvadozni kezd a sajt. Szendvicssütőben készítve vajazzátok meg vékonyan kívül is a kenyeret.

DSCF8561Hozzávalók a lekvároshoz:

teljes kiőrlésű kenyér

camembert sajt

körte

feketeribizli lekvár (áfonya is jó)

vaj, vagy olívaolaj

A kenyerek mindkét felét megkentem a lekvárral, közé kerültek a körte és a sajtszeletek, majd az előzőhöz hasonlóan megpirítottam őket. Frissen melegében isteni!

 

Málnás tejbeköles, hogy jól induljon a reggel

Garantáltan jól indul a nap, ha ez kerül a kezetek közé a hűtőbe nyúlva!

20150709_062134 (1)A múlt heti lehűlés hozta viharban rongyosra ázva, de felfrissülve estem a lakásba szinte szó szerint, a szélnek hála. Miután végre levegőhöz jutottam és huzatot tudtam varázsolni, úgy döntöttem, hogy muszáj felhasználnom a maradék kókusztejet a hűtőben, így a frissen vásárolt málna is örülni fog. Mivel nem volt másnapra reggelim, így értelemszerű volt, hogy a tejben biza valamit meg kell főzni, ezért a kölesre esett a választás, azt már úgyis régen ettem.

Sanszos volt, hogy még este azon melegében befalom, de hősiesen távol tartottam magam tőle, míg kihűl. Na jó, csak néha jártam rá egy kis kanállal…. Meg van benne minden amire reggel szükség lehet, tápláló szénhidrátforrás, ráadásul gluténmentes, friss vitamindús gyümölcs, amihez a kókusztej remekül passzol. Ha utóbbi nincs otthon, főzzétek sima tejjel, és keverjetek hozzá kókuszreszeléket, úgyis mennyei lesz. Nekem nem lett túl édes, így reggel még megfejeltem egy kanál eperlekvárral.

20150709_062258Hozzávalók 2 pohárhoz:

1 bögre köles (2,5 deci)

20 dkg málna

5 deci kókusztej (ha folyósabbra szeretnétek akkor 6 deci)

csipet himalája só

1 evőkanál nyírfacukor

1 fél mokkáskanál vaníliapor

Tálaláshoz: eperlekvár vagy málna-, ribizlilekvár

A kölest megmostam, egy edénybe tettem, felöntöttem a kókusztejjel, beleszórtam a cukrot, a vaníliát és a sót, majd lassú tűzön lefedve puhára főztem. Mikor már majdnem beszívta az összes tejet a köles, akkor elzártam alatta a gázt és lefedve még negyed óráig állni hagytam, hogy teljesen átpuhuljon.

A málnát megmostam, lecsöpögtettem és a köleshez kevertem, hűlni hagytam, tálakba kanalaztam, majd egy éjszakát a hűtőben töltött.

 

Morzsás almás pite

Egy igazi, fahéj illatú békebeli sütemény hangulatát kelti ez a pite. És még nyújtani sem kellett a tésztát!

DSCF7293Ha azt mondom, hogy ez egy rácsos pitének indult? Aztán úgy voltam vele, hogy jó lesz ez morzsásnak is, sokkal egyszerűbb, nem kell előbányászni a gyúródeszkát, aztán meg az amőba formáimat méretre nyesegetni… Az íze, az illata ugyanaz, sőt a rusztikus kinézete is kedvemre való volt, akkor meg?

Múlt héten ölni tudtam volna sok mindent megadtam volna egy igazi almás pitéért. Ráadásul hétvégén vendégségbe voltam hivatalos, így nem teketóriáztam, hanem megsütöttem. Mindig izgulok kicsit, mikor olyasmit készítek, amit még előtte nem, vagy legalábbis máshogy… Így volt ez most is, ráadásul meg sem kóstolhattam felszeletelés előtt, hogy tuti elég édes-e, nem hullik-e szét apró darabokra az egész stb. stb.

Annak külön örültem, hogy megdícsérték a tésztáját, hiszen teljes kiőrlésű lisztből készült. Szépen szeletelhető volt, a töltelék sem folyt szét, nem ázott el az alja. Egy szó, mint száz máskor is így fogom készíteni.

DSCF7305Hozzávalók:

Tésztához:

35 dkg graham liszt(tönköly is jó helyette)

20 dkg vaj

1 evőkanál nyírfacukor

1 csipet só

7 evőkanál hideg víz

Töltelékhez:

1 kg alma (jobb, ha többféle kerül bele)

4 evőkanál nyírfacukor

4 evőkanál darált dió (nem baj ha darabos)

1 kis marék mazsola (elhagyható)

1 teáskanál őrölt fahéj

1 citrom reszelt héja

fél citrom leve

pár kanál baracklekvár

Kenéshez egy felvert tojás

A tészta hozzávalóit egy gombóccá gyúrtam és betettem a hűtőbe fél órára. Lehet mélyhűtőbe is tenni 15 percre.

Ezalatt meghámoztam az almát, vékony cikkekre szeltem és egy nagy lábosba tettem. Megszórtam fahéjjal, cukorral, mazsolával, citromhéjjal, meglocsoltam a citromlével és fedő alatt kb. 10 perc alatt puhára pároltam. Akkor jó ha még roppanós és nem esik szét, hiszen a sütés alatt még puhulni fog. Ha túl sok leve maradna, akkor azt szűrjétek le és kortyoljátok el.

Kivettem a tésztát a hűtőből, egy pite formát kivajaztam, majd a tészta 2/3-át egy késsel felszeleteltem csak úgy nagyjából és kézzel belenyomkodtam egyenletes vastagságban a forma aljába és peremére is.

Ezután megkentem a tésztát tojással, hogy ne áztassa majd el a töltelék. Beleöntöttem az almát, megszórtam a dióval, pöttyintettem rá pár kanál lekvárt. A tészta maradék részét egy nagy lyukú reszelőn lereszeltem és rászórtam az alma tetejére. Nem baj, ha néhol kilátszik.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 45 perc alatt megsült. Akkor jó ha aranybarna a teteje. Hűlés után szépen szeletelhető.

DSCF7297

Muffin tepsiben sült tönkölyfánk

Van annál jobb, mikor egy fagyos téli reggelen a konyhából a meleg kelt tészta illata kúszik be a szobába és értelmet kap az az előtte még zavaró tényező, hogy mi a frásznak pislogok és pörgök már ezerrel hajnali fél 6 óta?

DSCF5853Naná, hogy van, mikor 8-kor ébredek erre az illatra és elém teszi valaki a fánkot egy tálcán az ágyba egy meleg tea kíséretében… Szürreális ez a kép kissé, úgyhogy vígan és dalolva sütök reggel is akár, ha ez a végeredmény fogad.

Tulajdonképpen készítettem már fánkot sütőben, és ez abszolút arra hasonlít, de mégis megfogott ez a recept és a fánk muffin ötlete, mert olyan helyes gombaformájuk lesz, ráadásul nagyobbra nőnek. Nem egy 5 perces finomság, de azért vért sem kell vele izzadni, sok munkát nem igényel, csak a kelesztést kell türelmesen kivárni.

DSCF5886Ha kelt tészta, akkor én továbbra is az egyik legértékesebb lisztre esküszöm, ez pedig a tönköly, fehér és teljes kiőrlésű keverve, tök jól működik. A tészta szépen kell és nem lesz ágyúgolyó keménységű, ami a kukában landolna.

Annyi érdekesség még, hogy az élesztőt ezúttal rizstejbe morzsoltam a kelesztésnél, és ebben is pont olyan szépen felfutott az égig, mint a tehéntejben, bár valószínűleg ezen csak én lepődöm meg, hiszen neki a meleg a lényeg ugyebár…

Egy a lényeg, hogy kivettem melegen, megláttam, hogy rámkacsintott a lekvár a fánk kalapja alól és és és nem mondom meg, hogy hányat faltam fel… De reggelire szabad! Vagy egy jó leves után is simán belefér.

DSCF5893Hozzávalók 6 darabhoz:

15 dkg fehér tönkölyliszt

10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt

2 dkg friss élesztő

2 db kisebb méretű tojás

7,5 dkg vaj

1 csapott evőkanál nádcukor

50 ml tej

csipet só

Töltelék: 1-1 teáskanál sűrű lekvár (nálam fekete ribizli, sárgabarack és málna)

A langyos tejbe belekevertem a cukrot és belemorzsoltam az élesztőt, majd meleg helyre tettem letakarva 10 percre.

Ezalatt a lisztet beleszórtam egy mély tálba, megszórtam egy csipet sóval, a puha vajat felkockáztam. Mikor az élesztő felfutott, vagyis szép habos réteg keletkezett a tej felszínén, akkor a liszt közepébe öntöttem, majd hozzáadtam a vajat, a tojásokat és összegyúrtam az egészet. Ha túl ragacsos lenne, akkor picit lisztet lehet még hozzátenni, míg szépen gyúrható ruganyos tészta lesz belőle.

Ezután letakarva langyos helyen kelesztettem 45 percig.

Mikor a tészta duplájára kelt, kiborítottam egy lisztezett deszkára, még egyszer átgyúrtam és egy kb. 6 centi átmérőjű rudat formáztam belőle, amit 12 db kb. fél centis szeletre vágtam, majd kör formájúra lapítottam őket. Minden második tésztakorongra tettem 1 púpos teáskanál lekvárt, majd az üres tésztakorongokkal beborítottam őket. Körben a szélét összenyomtam és a széleit aláhajtogatva gombócokat formáztam belőle és egy kivajazott muffin tepsi mélyedéseibe helyeztem őket.

175 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt megsültek.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!