Pálmafa Project

Birsalmás körtés pite

Éljen a birsalma szezon! Régen eszembe sem jutott volna birsalmából bármit készíteni, de aztán az elmúlt években rászoktam. Sütve a legjobb, csak bedobni a tepsire és megvárni, míg megpuhul, ráadásul megédesíti saját magát, hiszen karamellizálódik, és ezt a főzéssel nem lehet elérni. Az ilyen sütikben viszont pont a savanykás íze adja meg azt a pluszt, amitől imádnivaló lesz, az amúgy sajnos nem túl népszerű gyümölcs.Gyümölcsös pitére vágytam és receptek után kutatva találtam egyet, ami megfogott és már gondolatban szeltem is a langyos, szaftos pitét. Az egyetlen bibi, hogy dió nem volt otthon csak mák, dehát, annyi baj legyen! Bár előbbit jobban szeretem, de a mák és a birs is nagyon jó páros, sőt én még körtét is adtam hozzá.

Egyébként bármilyen gyümölcsből elkészíthető, almából is, sőt a másik nagy kedvencemet, sütőtököt is simán beletennék, az például az édessége miatt nagyon jól passzolna a savanyú birshez.

Egy pohár teával vagy kávéval tökéletes délutáni csemege, de ahogy ismertek, én reggelire is imádom falatozni az ilyen pitéket, amikor még egy pár kanál joghurtot is pöttyintek rá.

A férfinél csak komoly befenyítések árán sikerült elérnem, hogy a pite megérje a másnap reggelt legalább, míg befotózom… Süssetek egyből kettőt!

Hozzávalók a tésztához:

250 gr tönkölyliszt ( fele fehér tönköly, fele teljes kiőrlésű)

2 evőkanál eritrit

1 tojás

125 gr vaj

3 evőkanál hideg víz

csipet só

Töltelékhez:

1 kg birsalma és körte vegyesen

3 deci víz

3 evőkanál eritrit

Alsó réteghez:

fél kg főtt birsalma és nyers körte vegyesen

5 dkg dió

4 evőkanál zabpehely

Felső réteghez:

200 gr főtt birsalma és nyers körte

10 dkg darált mák vagy dió

3 evőkanál olívaolaj

3 tojás

18 dkg eritrit

1 citrom reszelt héja

kis marék aszalt áfonya

1 mokkáskanál szódabikarbóna

Elkészítése:

Először összeállítottam a tésztát. A lisztben elmorzsoltam a hideg, felkockázott vajat, majd hozzáadtam a tojást, cukrot, csipet sót, hideg vizet és összegyúrtam, majd, amíg a töltelék elkészült, hűtőbe tettem.

A birsalmákat meghámoztam, vékony cikkekre vágtam, egy edénybe tettem és az eritrittel, vízzel együtt puhára főztem kb. 10-15 perc alatt. A körtéket nem főztem, csak felszeleteltem és a megfőtt, leszűrt birsalmához kevertem.

Elővettem a tésztát és egy 24 cm átmérőjű kapcsos tortaformát, amit egy sütőpapíron körberajzoltam és még rászámoltam kb. 4 centit és azt ollóval kivágtam, majd ezen nyújtottam ki a tésztát és a papírral együtt a formába tettem. Kicsit körben a szélén, oldalán lenyomkodtam. Előmelegítettem a sütőt 200 fokra, majd egy másik darab sütőpapírt tettem a tésztára, amire szárazbabot öntöttem (rizs is jó, vagy egy kisebb sütőforma), hogy az elősütésnél ne púposodjon fel a tészta. Betoltam a sütőbe 20 percre.

Míg a tészta sült ketté osztottam a gyümölcsöket. Lett egy kb. 500 grammos adag az alsó réteghez és egy 200 grammos a felsőhöz.

A 200 gr birs-körte keveréket botmixerrel pürésítettem. A mákban elkevertem a szódabikarbónát, áfonyát, citrom reszelt héját. A tojások sárgáját habosra kevertem az eritrittel, olívaolajjal, majd hozzákevertem a gyümölcspürét is, végül a tojások felvert habját is beleforgattam.

Kivettem az elősütött tésztát, levettem róla a nehezéket, megszórtam a zabpehellyel és némi aprított dióval, majd rásimítottam az 500 gramm birs-körte keveréket.

Ennek a tetejére öntöttem a mákos masszát, majd visszatoltam a 180 fokra állított sütőbe kb. még 30 percre, de itt már 20 perc után ránéztem, nehogy megégjen a teteje. Akkor jó, ha már nem folyós a közepe, és a teteje is megszilárdult.

Mi langyosan ettük, de érdemes megvárni, míg teljesen kihűl.

Forrás: http://foodformyhealth.com/quince-pie-vegan-non-vegan-recipe/

Sütőtökkrémleves rozmaringos körtével

Elkészült az idei első sütőtökös étel a konyhámban, ami nem lehetett más, mint krémleves és kb. januárig nem fogom megunni. Sosem lesz ugyanolyan, pedig alapvetően hasonlóan készítem mindig, de most is azt mondtam a kóstolás után, mint legutóbb,  hogy ez lett a legjobb.

Őszibarackkal már főztem sütőtökkrémlevest, most viszont a körte került a porondra, nem is akárhogy, rozmaringgal fűszerezve és egy pici vajon megfuttatva illetve egy nem túl feszes külsejű példány a levesben is végezte, ami külön jót tett neki. Semmi agyontejszínezett, leveskockás híg lötty, hanem jó sűrű, tiszta ízű, selymes kanalaznivaló lett a végeredmény.

A titok talán még abban is rejlik, hogy tököt ne főzzétek, hanem süssétek meg előtte a hagymával együtt, vagy ha tennétek hozzá répát is, az is mehet a sütőbe, mert sokkal édesebb lesz, amikor kicsit megkaramellizálódik.

A sajtot azért az első tányérnál nem bírtam kihagyni a tetejéről. Egy jó érett füstölt juhsajt csak megkoronázta, hiszen remek a rozmaringos körtével. Ha továbbfokoznátok az élvezeteket, akkor mehet rá pirított dió is. Imádnivaló!

Hozzávalók:

1 db sütőtök

1 db körte

1-2 fej vöröshagyma

fél mokkáskanál fahéj

csipet chili (ízlés szerint)

fél-1 deci kókusztejszín (helyette tejszín is lehet, de el is hagyható)

negyed citrom leve (zöld citrom még jobb)

só, bors

kókuszolaj

Tetejére:

3 db körte

1 evőkanál vaj

1 teáskanál friss aprított rozmaring (szárítottból 1 mokkáskanál)

reszelt füstölt sajt

A tököt nagyobb darabokra vágtam, előtte a magját kikapartam, a hagymát félbevágtam és 200 fokra előmelegített sütőben puhára sütöttem őket kb. 25 perc alatt.

A hagymát egy lábosba tettem a héjából kikanalazott tökkel együtt, tettem mellé egy kiskanál kókuszolajat, beleszeltem egy fonnyadozó körtét is még, kicsit átforgattam az egészet, szétnyomkodtam a nagyobb darabokat, majd felöntöttem kb. 1 liter vizzel, ami 1-2 ujjnyival ellepte. Fűszereztem, sóval, borssal, chilivel, fahéjjal és közepes lángon összefőztem, forrástól számítva kb. negyed óráig hagytam még rotyogni. Ezután hozzáöntöttem a kókusztejszínt és botmixerrel simára turmixoltam a levest, végül belecsorgattam egy negyed citrom levét.

Felszeltem héjastól a körtéket, egy kis serpenyőben felolvasztottam a vajat, rászórtam a gyümölcsöt és a felaprított rozmaringot, majd 1-2 percig nagy lángon, kevergetve, kicsit átpirítottam az egészet. Nem kell szétfőzni éppen csak kapjon egy kis színt a vajtól. Ezután már tálalható is a leves a körtével, mi a tetején egy pici füstölt juhsajttal kanalaztuk, isteni!

 

Delux csirkesaláta

Kineveztem a saláták  királynőjének ezt a gyönyörűséget, ez is kétszer készült egy héten belül. Aki azt állítja nem lehet jól lakni salátával, és a saláta uncsi, hát kóstolja meg ezt!

Úgy vagyok most ezzel, hogy meg tudnám enni szinte minden nap, annyira jó a zeller, dió, körte kombó, akár hús nélkül is, de a mustáros pórés pirított csirke pedig különösen élvezetessé teszi. Kicsit olyan, mint a Cézár saláta, persze abban nincs ennyiféle alapanyag, de az összhatás hasonló. Azért is szerettem volna megosztani ezt a salit, mert döbbenetes, hogy saláta néven miket bírnak feltálalni az éttermek, főleg szegény Cézárt teszik tönkre legtöbbször. Tisztelet a kivételnek persze, de nagyon ritkán lehet igazán finomat rendelni, aminek köze is van az eredetihez vagy egyáltalán az élvezetes saláta fogalmához.

Pár hónapja futottam bele egy “gyönyörűségbe”, pedig amúgy kb. 5 évente merek ilyesmit rendelni, most gondoltam esélyt adok egy jónak titulált étterem saláta kínálatának. Nagy izgalommal, de főleg korgó gyomorral vártam a salátámat, majd megjelent a pincér a távolban kezében egy hatalmas tányérral, messziről kiszúrtam a kupac sajtot a tetején, gondoltam valaki jó nagy adag bolognait rendelt…. Csak az volt a baj, hogy elém rakta le a tányért és nem tévedésből. Szóval kaptam egy kupac zöld salátát fél kg trappista sajttal megszórva, és hogy tutira menjenek tönkre vágták még az egészet egy tubus majonézzel is, ami alól ki sem látszott a többi hozzávaló, ami persze elsősorban kenyérkocka volt. Hát köszi ilyen áron nem kell nagy adag étel, inkább legyen kisebb, de az tényleg az legyen aminek hívják, vagy írják rá le egyszerűen a hülye vendégnek, hogy sajtos majonézes kenyérsaláta és tuti biztos, hogy így is lesz aki meg fogja venni, mert ő erre vágyik. Én viszont nem, és inkább maradok az otthoni verzióknál, abban csalódni nem fogok!

Ha csak egyféle zellerrel készítitek az is jó lesz, alapvetően csak zellergumót szoktam ehhez használni, de most nagyon szép szárzeller jött velem szembe, úgyhogy ment bele az is. Isteni, laktató, ropogós, egyetek salátát otthon! Egyre vigyázzatok, hogy ne hagyjátok magára felügyelet nélkül a salit, mert én így tettem miután lefotóztam, s közben betoppant A férfi és már vitte is, én meg csak pislogtam, mint hal a szatyorban…

Hozzávalók 4 nagy adaghoz:

1 egész csirkemell csíkozva

1 fej jégsaláta

1 nagy fej zellergumó

1 csomag zellerszál(angolzeller)

3 db körte

1 póréhagyma fele

10 dkg parmezán

10 dkg dió

2 evőkanál mustár

fél citrom leve

olívaolaj

só, bors

kis csokor petrezselyem (elhagyható)

A póréhagymát vékony karikákra vágtam, kevés kókuszolajon megfonnyasztottam, hozzáadtam a csirkecsíkokat, sóztam, borsoztam mikor a hús kifehéredett, majd rákanalaztam a mustárt és lepirítottam kb. 10 perc alatt a húst. A mustárral és kevés olajjal a sütés előtt is bepácolhatjátok, úgy még jobban átveszi az ízét.

Míg a hús sült, a jégsalátát kis darabokra tépkedtem, tányérra tettem, ráreszeltem a zellergumót, a körte felét, a másik felét pedig kockázva adtam hozzá, majd ment hozzá a kis darabokra vágott zellerszár is, a dió (érdemes előtte serpenyőben megpirítani pár perc alatt), csorgattam rá olívaolajat, citromlevet, majd lazán összeforgattam. A tetejére szórtam a csirkedarabokat, reszelt parmezánt egy kis petrezselymet.

Rozé kacsamell szőlőmártással

Kacsázzunk, hiszen szerintem az egyik legízletesebb fajta hús, ami az őszi gyümölcsökhöz passzol, vagyis a körtéhez, szőlőhöz. Múlt hétvégén mindenféle kacsaalkatrész velem jött a piacról, mell, comb, és nem féltem felhasználni őket, hiszen tele volt a hűtő gyümölcsökkel.

Biztos csak abban voltam, hogy körte és zeller lesz a köret bármilyen formában, viszont szembenézett velem a hűtőben egy megkezdett üveg vörösbor, úgyhogy gondoltam kékszőlővel párosítva legyen valami mártás is hozzá. És lett. És finom lett. A kacsasütésnél meg hisztiztem kicsit, mert a kisebb darabokat korábban pikk-pakk 8-8 perc alatt oldalanként megsütöttem csodaszép rózsaszínűre, de ez egy nagyobb darab volt és most is megsütöttem, majd pihent, majd félbevágtam és hát nem csak rózsaszín volt…,hanem “bloody” konkrétan nyers, úgyhogy be is vágtam a sütőbe azzal a lendülettel és enyhén negatív hozzáállással (rossz volt a holdállás aznap), hogy tuti most meg majd jól kiszárad és cipőtalpat eszünk.

Hiába, még mindig inkább ződségfronton mozgok magabiztosan, az ilyen kényesebb húsoknál csak azt hiszem, hogy majd ő úgy sül és annyi idő alatt, ahogy én azt elgondoltam. Na, azért nem fogott ki nagyon rajtam, mert kivételesen pont eltaláltam a sütési időt és még pont pinkes maradt a közepe, pont nem zavaróan és omlós lett a husi.

A körte és zeller párosról meg ódákat tudnék zengeni, nyersen a kedvencem, de most csak azért is betoltam őket is a sütőbe, már csak néhány szem pirított dió hiányzott a tetejéről, de azt majd ti szórtok rá, ha van kedvetek!

Hozzávalók:

fél kacsamell

só, bors

2 duci gerezd fokhagyma

Mártáshoz:

1 nagy fürt kékszőlő

1,5 deci száraz vörösbor

1 tk rizsliszt

só, bors

Körethez:

2 nagyobb fej zeller

2-3 körte

2 db rozmaring ág

só, bors

A szőlőt leszemeztem, egy serpenyőbe szórtam, felöntöttem a borral. Fűszereztem, összeforraltam, botmixerrel pürésítettem, majd egy szűrőn keresztül, hogy a magok fent maradjanak visszaöntöttem a serpenyőbe, hozzáöntöttem még kb. 1 deci vizet, amiben előtte simára kevertem a rizslisztet. Megvártam, míg besűrűsödik, kb. fél perc és elzártam a gázt.

200 fokra előmelegítettem a sütőt és először a cikkekre vágott zellert toltam be, majd mikor félig megpuhultak, melléjük tettem a körteszeleteket is, az aprított rozmaringgal megszórva és kevés kókuszolajjal meglocsolva, átforgattam őket a zeller együtt. A körtének elég 5-10 perc, hogy még ne essen szét, kivettem és tálra szedtem őket, kaptak pici sót és borsot.

A kacsamell mindkét oldalát sóztam, borsoztam és bőrével lefelé egy serpenyőben 8 percig pirítottam, majd megfordítottam és a másik oldala is kapott 8 percet, az utolsó 1 percben hozzátettem a felaprított fokhagymát és átfuttattam a kacsából kisült zsiradékon, majd félretettem. Ha kisebb darab kacsamellből készítitek, akkor itt meg lehet állni, és lefedni még egy jó 10 percre alufóliával, hogy átjárja belül is hő és ne maradjon véres. Viszont a fél kacsamellem túl vastag volt, így betoltam még lefedve a sütőbe, 180 fokra és 15 percre, így is rózsaszín maradt még a közepe, persze, ha jobban átsütnétek, akkor 20-25 perc kell még neki.

Mikor átsült, kivéve pihent még egy kicsit a pulton, majd vékonyan felszeleteltem, mellépakoltam a zellert és a körtét, meglocsoltam a húst a fokhagymával, és  a szőlőmártás is rákerült, mehet rá még egy kis friss rozmaring és lehet élvezni az ízeket.

 

Körtés mákos muffin

A látszat csal, ők itt kérem nem szénné égett muffinok, hanem brutál mákosak! No liszt, csak a mák, és nem tud kiszáradni, hiszen körte van benne, ami gondoskodik róla, hogy szaftos maradjon.

Megjött az új sütőm, felavattam, szipi szuper és örülök, hogy erre a sütire esett a választásom elsőre.

Célszerű egyből dupla adaggal indítani szerintem, nálam is kiverte a biztosítékot kissé, mikor megtaláltam az eredeti receptet, ami 12 db muffin ígért… Ehhez képest semmi nem stimmelt benne, 15 dkg mákból még 6 db is alig jött volna ki nem, hogy 12 és a nedves és száraz anyagok aránya is gáz volt, úgyhogy fogtam és átalakítottam. Sajnos így is 6 db lett csak, mert nem volt több mákom, de legalább pont jó lett a tésztája és gyorsan el is készült.

Körte helyett almával is nekiállhattok, mák helyett dióval is biztos isteni lesz és reggel a tea vagy kávé mellé vidáman elnyammogható, vagy tízóraira is magatokkal vihető!

Hozzávalók 6 darabhoz:

20 dkg darált mák

2 tojás

1 körte

2 evőkanál kókusztejszín (helyette joghurt, kefir is jó)

4 evőkanál xilit

fél-fél mokkáskanál szódabikarbóna és sütőpor

csipet só

1-1 mokkáskanál őrölt fahéj és/vagy kardamom

1 citrom reszelt héja és leve

A darált mákban elkevertem a fűszereket, reszelt citromhéjat, a cukrot és a sütőport, szódabikarbónát.

A körtét lereszeltem, az egyik felét apró lyukú reszelőn, a másik felét nagyobb lyukún, majd ráfacsartam a citromlevet. Hozzákevertem a felvert tojásokat és a kókusztejszínt, majd az egészet a mákba forgattam.

A formákat kivajaztam, de muffin papírt is tehettek bele, és 180 fokra előmelegített sütőben 25 perc alatt megsütöttem őket.

Glutén- és laktózmentes fánk

Idén még nem sütöttem fánkot, csak tervben volt régóta. Találtam egy receptet amitől felcsillant a szemem, hiszen teljesen lisztmentes, sőt tej sincsen benne. Hajdinalisztes túrófánkot már sütöttem tavaly, kb. pont így néztek ki mint ezek, de kíváncsi voltam, hogy lehet a túrót is elhagyni. Íme!

Az eredeti recept linkjét legalul találjátok, ezt azért hangsúlyoznám, mert én kicsit eltértem tőle, hiszen nem tettem bele útifű maghéjat. Azt hittem van otthon, de tévedtem….no para, helyette több rizslisztet szórtam hozzá és ugyanaz a végeredmény.

Itt sem árulok zsákbamacskát, nem lesz ugyanolyan, mint a hagyományos túrófánk vagy szalagos fánk, de teljesen vállalható és finom lesz a végeredmény, frissen, langyosan a legjobb egy jóféle lekvárral. Én most egy rapid “lekvárt” dobtam össze, sima gyümölcspüré pár kanál sütőtökkel édesítve, de bármilyen kéznél lévő gyümiből készíthettek ilyet.

Nem kell megijedni  ezektől a lisztektől sem, egyrészt rizsliszt már bárhol kapható, köles- és hajdinaliszt nem, viszont egyszerűbb és valószínűleg olcsóbb is kölest vagy hajdinát venni, majd ledarálni és kész a liszt. Én is így csináltam, működött. Nem volt kedvem formázni és kilyukasztani őket, így szimplán egy kanállal szaggattam őket az olajba, pikk-pakk kész, figyeljetek rá, mert könnyen megéghet.

 

Hozzávalók:

200 g rizsliszt

100 g kölesliszt (darált köles)

50 g hajdinaliszt(darált hajdina)

10 g élesztő

2,5 deci (növényi) tej

1 tojás

25 g kókuszolaj ( vagy vaj)

45 g nádcukor

kókuszolaj a sütéshez

“Lekvárhoz”:

1 alma

1 körte

1 teáskanál reszelt gyömbér

1-2 kanál főtt v sült sütőtök (elhagyható)

pár csepp citromlé

édesítéshez ízlés szerint méz

A liszteket összekevertem az élesztőt és egy nagy csipet nádcukrot elmorzsoltam a meleg, de nem forró kókusztejben. Letakarva langyos helyre tettem kb. 10 percre míg az élesztő felfutott.

Felolvasztottam a vajat, a liszteket összekevertem a cukorral. Mikor az élesztő felhabosodott a tej felszínén, beleöntöttem a liszt közepébe, majd hozzáadtam a tojást és a kókuszolajat is és kézzel alaposan összedolgoztam. Ha túl híg a massza akkor rizslisztet szórjatok még hozzá. Lágy, de nem folyós állagúnak kell lennie. A kelesztés alatt még sűrűsödni fog. Kb. fél órára langyos helyre tettem egy konyharuhával lefedve.

Amíg a tészta kelt, lereszeltem az almát, a körtét és a gyömbért, hozzáadtam a tököt és leturmixoltam, végül pár csepp citromlével meglocsoltam.

A megkelt tésztát egy nagy evőkanállal forró olajban, mindkét oldalán kb. 3-3 perc alatt megsütöttem, majd papírtörlőre szedtem. Frissen az igazi!

Forrás: https://glutenerzekeny.hu/glutenmentes-receptek/glutenmentes-fank-recept/

Körtés céklás galette

Íme itt a második galette receptem, az első gyümölcsös nyári verzió után, vágytam egy őszire is, inkább sósan, mint édesen. Nos, ez sós, de édes is, a körtének és kicsit a céklának is köszönhetően, úgyhogy igazi ínyencfalat lett.

Az egyik legjobb történés a baromi hideg hűs őszi reggeleken, hogy legalább a sütőnél felmelegszem, ha már nagy duzzogva kikeltem az ágyból és várnám, hogy besüt a nap, mikor felhúzom a redőnyt, de tök sötét van, így visszahúzom és felkapcsolom a villanyt és ettől olyan fura téli hangulatom lesz, amire viszont még nem vagyok felkészülve…. Nem tudom, hol kezdődött ez a mondat, de a lényeg, hogy jobb kedvre derít, mikor a hűtőből csak előhúzom az előző este összeállított galettet és bedugom a sütőbe és mire térülök fordulok, tollászkodok, már el is készült.  Aztán vagy magamévá teszem azonnal lelkesen vagy eldugom magam elől ebédig…

Hát, ez az ebédet most nem érte meg…. Ha 4 személyre készítitek, duplázzátok meg a hozzávalókat.

20160928_071453

Hozzávalók (kb. 15 cm átmérőjű).

A tészta receptje ITT TALÁLHATÓ (cukrot most kihagytam)

+ 1 evőkanál aprított friss rozmaringot szórtam a liszthez

Töltelékhez:

3 közepes cékla

1 kisebb körte

5 dkg kecskesajt (vagy feta)

1 duci gerezd fokhagyma

1 teáskanál citromlé

pár csepp balzsamecet(elhagyható)

1 evőkanál friss aprított rozmaring vagy 1 mokkáskanál szárított

2 teáskanál friss kakukkfű v fél mokkáskanál szárított

só, bors

olívaolaj

A céklákat puhára főztem héjastól, miután kicsit kihűltek, meghámoztam, felkockáztam és a fokhagymával, citromlével, kakukkfűvel, sóval, borssal, pár csepp balzsamecettel simára turmixoltam.

A tésztát fél órát hűtőben pihentettem, majd  a pulton 10 percet, ezután kinyújtottam kb. kör alakúra.

A tetejét megkentem a céklakrémmel, úgy, hogy 2-3 centit üresen hagytam körben a széléről. Ráfektettem a vékonyra szeletelt körtét, majd ráreszeltem a sajtot. A tészta széleit körben felhajtottam, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt megsütöttem. Mikor szép barna lesz a széle, akkor kész.

A céklakrémnek kb. a 3/4 részét használtam fel, a többit meg betettem a hűtőbe, és szendvicskrémnek szuper, pár napig eláll.

Mini körtés hagymás piték

Egy ráérős napon, reggelen klassz ezt az étel elfalatozni és az a jó benne, hogy a tésztát előző este is elkészíthetitek, beleteszitek a formában és el van a hűtőben, a töltelék pedig pikk-pakk összedobható reggel.

DSCF9134A körte, a rozmaring, a büdi sajt jó barátok, ezzel semmi újat nem mondtam, és akinek ez a triumvirátus bejön, ezt a pitét is imádni fogja.

Egyszemélyes pitéket gyártottam, ha nagyobb formában akarjátok elkészíteni, akkor duplázzátok, sőt, inkább triplázzátok meg az adagot. Körte helyett almát is tehettek bele, a sajtot pedig szintén variálhatjátok, minél karakteresebb ízű, annál  jobb.

Előétel is lehet akár, de salátával ebédre is tökéletes.

DSCF9135

Hozzávalók 3 mini piteformához (8-10 cm átmérőjűek):

10 dkg liszt (szénhidrátcsökkentett lisztet használtam)

5 dkg vaj

fél deci hideg víz

frissen őrölt bors

1 fél mokkáskanál só

Töltelékhez:

1 db nagy méretű körte

1 db nagyobb lilahagyma

2 db tojás

1 deci tejszín

10 dkg sajt (camembert, kék sajt a legjobb a hozzá, de parmezán is jó)

1-1 teáskanál aprított friss kakukkfű és rozmaring (szárítottból 1-1 mokkáskanál)

só, bors

A tészta hozzávalóit összegyúrtam és negyed órára hűtőbe tettem.

Ezalatt felcsíkoztam a hagymát és kevés kókuszolajon megpároltam. A körtét vékonyra szeleteltem, majd a cikkeket is kisebb darabokra vágtam. A tejszínben elkevertem a tojásokat egy habverővel, sóztam, borsoztam, belemorzsoltam a sajtot is, végül megszórtam a fűszerekkel.

A kerámia szufléformákat kicsit kivajaztam. A tésztát kivettem a hűtőből, elosztottam 3 felé, és kör alakúra próbáltam kinyújtani, majd a formákat kibéleltem vele, úgy, hogy a széleire is jusson körben. 180 fokon 10 perc alatt elősütöttem, hogy a töltelék majd ne áztassa el a tésztát. Ezután belekanalaztam a körtés, hagymás keveréket egyformán elosztva, majd ráöntöttem a tejszínes keveréket és visszatoltam a sütőbe kb. még 20 percre, míg a tészta megpirult a töltelék pedig kissé megszilárdult.

Frissen, melegében az igazi!

Körtés sütőtökös hajdina

Egyszerű őszi falatok hétköznapra, mikor a füleden jön ki a sok hús és szénhidrát egy végig zabált ünnepelt “kalóriaszegény” hétvége után…

DSCF8865Mikor először összedobtam ezt az étel, összekevertem a hozzávalókat, kimertem egy tányérra és ránéztem, rájöttem, hogy ezt rajtam kívül valszeg senki nem enné meg, ahogy kinézett csórikám. Nyilván sokkal fontosabb a beltartalom, mint a külcsín, bár én azért ezzel nem feltétlen értek egyet… na, de most a kajáról van szó és mégis csak jobban néz ki, így a tányéron, pláne, ha olyan valaki elé kerül, akinek nehéz eladni “holmi” vega kaját. Talán így szívesebben rámozdulnak, nem de? Ráadásul a hajdina tipikusan az a köret, ami egymagában nem az igazi szerintem, szóval, ha hús mellé ennétek, akkor már csak simán a sütőtökkel, hagymával, fűszerekkel is feldoható. Tele van B-vitaminnal, úgyhogy érdemes a krumpli- vagy rizsköreteket időnként leváltani vele.

A lényeg, hétköznap semmi komoly konyhai meló, csak egyszerűen finomat!

DSCF8868Hozzávalók 2 adaghoz:

2 deci hajdina

1 db körte

ugyanannyi mennyiségű sütőtök

camambert sajt (másik is jó pl. feta, mozzarella)

1 db kis fej lilahagyma

só, bors

olívaolaj

pici balzsamecet

A hajdinát dupla mennyiségű vízben megfőztem, pici sóval. A tököt meghámoztam, kimagoztam, felkockáztam és előmelegített sütőben puhára sütöttem egy papírral bélelt tepsin. De szoktam úgyis, hogy héjastól sütöm nagyobb darabokra vágva, aztán kikanalazom a húsát. Teljesen mindegy. Ebben a receptben talán az első verzió jobban mutat.

A körtét kimagoztam, felcsíkoztam, a lilahagymát vékonyra szeltem.

Mikor a hajdina elkészült egy tányérra kanalaztam, rászórtam a sütőtökkockákat, ráhalmoztam a körtét, a hagymát, meglocsoltam a balzsamecettel, pici só és frissen őrölt bors került rá, majd a sajtfalatok. Szórhattok rá magokat, diót, mandulát, tökmagot is ha akartok. Hidegen, langyosan, nagyon kellemes csemege.

Forró őszi gyümölcsleves

Kezdjük a hetet egy melengető levessel, amit bármelyik napszakban elszürcsölhettek és itt a remek alkalom, hogy közelebbi kapcsolatba kerüljetek a birsalmával.

DSCF8669Őt muszáj főzni, mert kemény, mint a beton, de cserébe egy savanykásan pikáns leves a végeredmény, ami még picit csípős is a gyömbérnek köszönhetően, így külön ajánlott, ha egy laza nátha kerülgetne benneteket.

Tegyetek még hozzá szőlőt, körtét, almát, bármilyen őszi gyümölcsöt és élvezzétek, ahogy a forró leves melege átjár. Mindjárt elsírom magam ezt olyan szépen írtam… De tényleg, egyszerű, gyors, vitamindús elronthatatlan és szép is. Ennyi.

DSCF8668Hozzávalók: 

4 db birsalma

1 db körte

1-1 kisebb fürt fehér és kékszőlő

pár db szegfűszeg

1 fél hüvelykujjnyi reszelt gyömbér

2-3 evőkanál nyírfacukor v méz ízlés szerint

fél citrom leve

A birsalmát felkockáztam héjastól, majd egy lábosba tettem, a szegfűszeggel, reszelt gyömbérrel, cukorral, citromlével együtt. Felöntöttem vízzel és puhára főztem a birsalmát, 10-15 perc elég neki.

Tálalás előtt hozzáadtam a felkockázott körtét és a szőlőszemeket.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!