Pálmafa Project

Korianderes borsófőzelék

Cukorborsó főzelék után áhítozván, nem féltem olyan fűszerekhez nyúlni, amitől egy teljesen más főzelék kerekedett ki, mint a megszokott, avagy végre eljutottam a kedvenc piacomra és hazatértem egy rakás korianderrel.A végeredmény az egyik legjobb főzelék, amit valaha ettem, pedig én sokszor használom ezeket a fűszereket, és mégis, ez valahogy most nagyon ott volt. A másik célom pedig az volt, hogy Miss Rózi is falatozzon végre borsófőzeléket, mert szinte mindent megeszik, amit eddig adtam neki, de a borsó nem volt túl népszerű, igaz, azt bébiétel formájában kapta először. Természetesen 10 hónaposan, őt még ilyen fűszerekkel nem sokkolom, de leírtam az elkészítésnél, hogy készült, az ő főzeléke.

Nos, visszatérve a felnőtt verzióra, kivételesen liszttel és joghurttal habartam a főzeléket, most ehhez volt kedvem, de ha glutén-, és laktózmentesen szeretnétek, akkor turmixoljatok vissza pár merőkanál borsót, vagy használjatok rizslisztet, joghurt helyett pedig kókuszkrémet vagy azt hagyjátok el. A hangsúly a fűszereken van, attól lesz olyan az íze, hogy A férfi is repetáért kiáltott…

Hozzávalók:

1 kg zöldborsó

1 csokor koriander

fél póréhagyma

hüvelykujjnyi gyömbér

fél teáskanál római kömény

1 teáskanál kurkuma

1 deci joghurt (Aldis kecskejoghurtot használtam, de bármilyen jó)

2 evőkanál tönkölyliszt

1 evőkanál citromlé

só, bors

kókuszolaj

Feltét:

1 egész csirkemellfilé

1 teáskanál méz

1 teáskanál mustár

pár csepp citromlé

só, bors

kókuszolaj

A póréhagymát 1 kanál kókuszolajon üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a zöldborsót, kicsit ezt is kevergetve hagytam átmelegedni, majd felöntöttem annyi vízzel, amennyi éppen ellepte. Én baba kompatibilisen főztem, tehát a fűszereket csak akkor adtam hozzá, mikor a borsó megfőtt, előtte pedig neki kivettem a pórés borsóból pár kanállal. DE, ha bébi nincs a közelben, akkor a fűszereket, reszelt gyömbért, a borsóval együtt tegyétek a fazékba, és hagyjátok kicsit pirulni együtt őket, aztán a víz.

Szóval, mikor a borsó megfőtt, egy kis tálban elkevertem a lisztet a joghurttal, adtam hozzá pár kanál főzőlevet és visszaöntöttem a fazékba, majd megvártam, míg újból felforr és besűrűsödik, rottyan egyet és elkészült. Friss citromlevet öntöttem még hozzá tálalás előtt és beleszórtam a felaprított koriandert is.

Közben egy serpenyőben pici kókuszolajon lepirítottam a csirkét, ebből is vettem ki a babának, majd folytattam a miénket, hozzáadtam a mézet, mustárt, sót, borsot, pici vizet, amit megvártam, míg elfő és színt kap a csirke, és el is készült, ehhez is ment a végén egy facsarás citrom.

A babaverziónál pedig turmixolásra került a pórés borsó a csirkével illetve pároltam még neki a főzelék felett párolóedényben répát, plusz, hogy még édesebb legyen, egy kis reszelt almát is kapott hozzá. Elfogyott…

Epres paradicsomos hajdinalepény

Indulhat ennél jobban egy hétvégi reggel? Pláne, ha borult az idő és lóg az eső lába, muszáj a tányérra napsütést és tavaszt varázsolni!Szóval lepényre fel, mostanában én is ritkán készítek ilyesmit, pedig gyorsan meg van, és vacsorára is tökéletes amúgy, bármilyen zöldséges cuccal és néha mozzarellát is szeretek tépkedni rá, vagy feta sajtot. Kedv szerint váltogatom a liszteket, ami általában mindig van itthon, az csicseriborsóliszt, hajdinaliszt és amarántliszt. Ezeket a lepényeket az különbözteti meg a palacsintától, hogy nincs bennük tojás, tej, na és glutén, viszont isteni finomak, sós töltelékekhez pláne, de édesen is lehet őket falatozni természetesen.

Szuper az édes-sós kombó, az eperhez pedig nagyon passzol a paradicsom, még ha furán is hangzik. Én már évek óta párosítom őket a tányéromon és aki kóstolta, szintén rákattant.

A koriander pikánssá teszi, de ha nem szeretitek ezt az elég megosztó fűszernövényt (pedig szuper egészséges), akkor tehetek hozzá petrezselymet vagy bazsalikom is tökéletes, sőt pici mentával is meg lehet bolondítani. Ha szeretitek a csípőset, akkor némi friss chili se maradjon ki, de az én 4 hónapos Csőrikém nem biztos, hogy örülne, ha anyu nagyon becsilizne, így kihagytam.Hozzávalók 2 lepényhez:

2,5 deci hajdinaliszt

1 mokkáskanál kurkuma

víz

kókuszolaj a sütéshez

Töltelékhez:

2 nagyobb db paradicsom

nagy marék eper

1 szál újhagyma (lilahagyma is jó)

kis csokor koriander (helyette bazsalikom v petrezselyem is jó)

pár csepp balzsamecet

1 evőkanál olívaolaj

só, bors

A lepény hozzávalóit összekevertem. Sűrű palacsintatészta állagúnak kell lennie, apránként adagoljátok hozzá a vizet, aztán lehet hígítani, ha szükséges, vagy éppen több liszttel sűríteni, ha túl híg lenne.

A serpenyőben 1 teáskanálnyi kókuszolajat felhevítettem és 1 merőkanálnyi tésztamasszát szétterítettem benne, majd kb. 2-3 perc múlva egy lapáttal megfordítottam és a másik oldalát is megsütöttem, majd tányérra tettem.

Míg a lepények sültek, kis darabokra vágtam az epret és a paradicsomot, a koriandert felaprítottam a hagymával együtt, majd egy tálba szórtam őket és meglocsoltam a balzsamecettel, olívaolajjal, sóztam, borsoztam és picit állni hagytam. Előre is el lehet készíteni és ha kész a lepény, csak előkapni a hűtőből és ráhalmozni, amennyit nem szégyelltek. Ha úgy tetszik, egy sima pirítóson is isteni.

 

Nasi goreng

Nem kell Ázsiába utazni, ha keleti ízekre vágytok, könnyedén elkészíthető itthon is! Baliról nem csak élményeket, hanem ízeket is hoztunk haza, bár előtte is népszerűek voltak már a keleti fűszerek a konyhámban, mostanában túlnyomó részt chili, gyömbér, koriander szerepel az ételeimben, dehát rákattantunk na.

A nasi goreng magyarul sült rizs, úton útfélen találkozni vele Balin, és Ázsia szerte, viszont alapvetően indonéz étel, ami nem létezik, chili, rizs és tojás nélkül. És persze a lángoló falatok után istenien passzol mellé a hűs kígyóuborka. A nasi gorenget készítik csirkével, rákkal, utóbbi kettővel együtt, de van vega, gombás változat is. Mindegyik mennyei. Ehhez képest én ezt az ételt mégis ritkán ettem kint, mivel minden reggelire tojást kaptunk a szállásunkon, bármilyen verzióban, szóval megettem az éves tojásadagomat két hét alatt. Ez nem panasz, megenném ismét, csak találjak egy óccó repjegyet…

Van egy titkos összetevő benne a sambal, ami hagymából, chiliből, zöld citromból, gyömbérből készülő paszta vagy szósz, illetve az éttermekben aprítva kerülnek a hozzávalói az étel mellé. Ahány ház, annyi sambal, variálják sokféleképpen. Ezt kihagyhatjátok amúgy belőle, de itthon is találni jó minőségű chiliszószokat, viszont elég a rizsbe a sima chili paprika is, pláne, ha nem szeretitek a nagyon csípős ízeket, már pedig a sambal odacsap… Hoztunk magunkkal egy üveggel, de csak óvatosan nyomkodom a tubust, A férfi bátrabb, szeret izzadni… Ez is olyan étel, amit minden héten megennék, legközelebb garnélásat csinálok…

Hozzávalók 4 főre:

3 deci rizs

4 db csirkecomb filé

fél hüvelykujjnyi gyömbér

1-2 db chili

kis csokor koriander

4 szál újhagyma

negyed kelkáposzta (vagy kínai kel)

2 gerezd fokhagyma

1 evőkanál szójaszósz

pici chiliszósz ízlés szerint (elhagyható)

kókuszolaj

Tetejére: adagonként 1 tükörtojás

Tálaláshoz: 1 kígyóuborka

Elkészítése:

A rizst a szokás módon dupla vízben megfőztem, hagytam kicsit hűlni, akkor még jobb, ha másnapos a rizs.

A húst felkockáztam, kevés kókuszolajon lepirítottam, közben hozzáadtam a medvehagymát, aprított chilit, reszelt gyömbért, szójaszószt. Pici vizet lehet alá önteni, nehogy leégjen. Ezután mehet hozzá a rizs, a felcsíkozott kelkáposzta, az aprított koriander, és itt tettem hozzá a chiliszószt is, miután megkóstoltam, hogy mennyire csípős eddig az étel…

Alaposan összekevertem, hagytam, hogy a rizs is lepiruljon kicsit, ezalatt sült a tükörtojás egy másik serpenyőben, majd a meghámozott felkarikázott uborkával tálaltam az ételt.

 

 

 

Gyömbéres csirkecomb mangó salsával

Nekem a csirke sokszor unalmas, ezért vagy nem eszem egy ideig, vagy ha mégis, akkor a mellé kerülő köretre helyezem a hangsúlyt. Nos, bizton állíthatom ez esetben jól sikerült, a mangó salsa kiütéssel győzött!Úgy tűnhet, hogy túl sok minden került a tányérra, és tényleg így van… De higgyétek el, hogy szemnek és léleknek is jót tesz ez az étel, és az egészségnek is természetesen. Mostanában rácsúsztam a korianderre, ez most sem hiányozhatott az ételből, de nyugodtan cseréljétek ki petrezselyemre, ha nem kaptok, vagy nem szeretitek.

Hétvégente fordul elő főleg, hogy tudom, húst kellene főznöm, sütnöm, mert A férfi igényli, sőt természetesen van úgy, hogy én is, viszont szeretem mindig más ízekkel tálalni, köríteni. Ötletem nincs ám mindig, előfordul, hogy csak az utolsó pillanatban a piacra menet világosodok meg, hogy milyen irányba vigyem el az ízeket. Beugranak ilyenkor inspirációk egy beszélgetésből, tévéből, bármi lehet. Most a mangóról fantáziáltam, idén még nem vettem és salsát is régen készítettem, így gondoltam, ha belefutok egy érett példányba, akkor az velem jön. Aztán múltkor megtetszett a vörös rizs és majdnem megfeledkeztem róla, hogy van otthon, majd miután egy baráti vacsorán a gasztro fanatikusok beszélgetésbe lendültek, ott is előkerült a vörös rizs, illetve a pak-choi elkészítése. Utóbbi olyan, mint a kínai kel csak kisebb, nagyon ritkán látok a boltokban, egy recept van eddig a blogon vele, akkor is úgy kaptam. A házigazda a zöld citrom, olívaolaj kombóra esküdött, én anno szójaszósszal készítettem tofu mellé, de most kapóra jött a citromos verzió, pláne, hogy a mangó mellett ott díszelgett egy friss csomag pak-choi is a standon. Szóval minden csillagállás azt akarta, hogy ezek egy tányérra kerüljenek.

Bármilyen húst, halat, feldobhattok ezekkel az ízekkel, a mangó salsáról ódákat zengtünk, viszont ha nincs kéznél, kipróbálhatjátok kivivel is, ilyen receptet a blogon is találtok, isteni lesz azzal is!

Hozzávalók 2 főre:

2 db csirkecomb

2 gerezd fokhagyma

1 kis darab gyömbér

só, bors

kókuszolaj

Salsához:

1 db érett puha mangó (kivivel is finom lesz)

negyed lila hagyma

1 kis db chili paprika

fél lime leve

kisebb csokor koriander fele

só, bors

pici olívaolaj

Zöld köret:

1 csomag pak choi (helyette bébi spenótlevél, vagy ruccola is jó)

pár csepp olívaolaj

pár csepp lime

Rizs:

2 deci vörös rizs

Elkészítése:

A csirkecombokon a bőrt egy éles késsel óvatosan bevagdostam pár helyen keresztben. Kis darabokra vágtam a gyömbért és a fokhagymákat, majd a csirke bőre alá nyomkodtam őket. Sóztam, borsoztam a csirkék mindkét oldalát, egy serpenyőbe tettem őket és kb. 2 evőkanál kókuszolajat kanalaztam melléjük, illetve egy kevés mehet a combok tetejére is, illetve öntöttem alá kb. 1,5 deci vizet, majd alufóliával lefedve betoltam a 200 fokos sütőbe fél órára. Ezután levettem róla a fóliát, meglocsoltam a combokat a szafttal és visszatoltam 180 fokra még kb. 20 percre, míg a hús megpirult.

A mangót hosszában a mag mentén félbevágtam, majd a húsát bekockáztam, kifordítottam a héjából és a kis darabokat egy késsel levágtam a héj belsejéből. Szerintem így a legegyszerűbb megpucolni, de csinálhatjátok úgyis, hogy előtte meghámozzátok, aztán levagdossátok a gyümölcshúst a mag körül. Felaprítottam a koriandert, apróra vágtam a lila hagymát és a chilit (mag nélkül), ezeket is a mangóhoz szórtam, sóztam, borsoztam, alaposan összekevertem és állni hagytam, hogy összeérjenek az ízek.

Amíg a csirke sült, a vörös rizst 2,5-szeres mennyiségű vízben, feltettem főni, megsóztam, és lassú tűzön addig főztem, míg az összes vizet beszívta, majd lefedve állni hagytam még.

A pak-choit leveleire szedtem, tányérra helyeztem, és pár csepp olívaolajjal és zöld citrommal meglocsoltam, majd mellékerült a mangó salsa és a sült csirkecomb.

 

Koriander pestós lazac

Az egyik legjobb dolog ami a pestóval történhet, hogy találkozik a lazaccal. Vagy fordítva? Mindegy is, a múltkor közzétett koriander pesto receptnél megígértem, hogy hozom a vele készült lazacos étel hozzávalóit is. Íme!Semmi trükk nincs a dologban, ugyanúgy készítettem a lazacot, mint eddig csak éppen a végén került rá egy vékonyabb, na jó, vastagabb pesto réteg is. A köret is egyszerű párolt rizs és ropogós zöld saláta, semmi szükség ezt túlbonyolítani.

Nem nagyon tudok mit írni erről az ételről. Egyszerű. Egyszerűen finom. Fejedelmi. Lazac rajongóknak kötelező. Számomra ilyen egy tökéletes étel, amikor azt érzem miközben eszem, hogy nem tudnám megunni és kicsattanóan egészséges minden falat.

Más halból is elkészíthetitek természetesen, ha pedig húsimádók vagytok, akkor a csirkéhez passzol leginkább a pesto.

Hozzávalók 2  főre:

2 szelet lazac

2 evőkanál koriander pesto (Pesto recept: itt találjátok!)

só, bors

1 szelet citrom

1-1 evőkanál vaj + kókuszolaj a sütéshez

Köret:

1 kis bögre rizs

só, bors

petrezselyem

Zöld saláta:

római saláta

lilahagyma

2 evőkanál olívaolaj

1 evőkanál almaecet

só, bors, petrzselyem

Elkészítése:

A rizst dupla mennyiségű vízben megfőztem, sóztam, borsoztam, majd egy kisebb csokor aprított petrezselymet kevertem hozzá.

A római salátát alaposan megmostam, majd kis darabokra tépkedtem, hozzáadtam a kockára vágott lilahagymát, fűszereztem, majd meglocsoltam az olívaolajjal és az almaecettel.

A lazacot sóztam, borsoztam, majd felhevítettem a zsiradékot a serpenyőben. Bőrével lefelé ráhelyeztem a halat, majd kb. 3 perc után megfordítottam, aztán megint kapott 3 percet.

Tányérra tettem, rákentem 1-1 evőkanálnyi pestót a tetejére, meglocsoltam még pár csepp citromlével, majd tálaltam a salátával és a rizzsel.

 

Koriander pesto

Új vendég érkezett a konyhámban és új döntöttem örökös tagságot kap, ha hozzájutok, akkor minél gyakrabban igyekszem beiktatni az ételeimbe. Tavasszal pedig ültetni is fogok! Hogy ki ő? Hát a koriander.Elég megosztó egy ződség, utálni és imádni lehet, én sokáig csak a koriander magot ismertem fűszerként és ritkán használtam. Korianderrel a keleti konyha rajongói találkozhatnak leginkább, ázsiai ételekből szinte kihagyhatatlan, de a mexikói konyha is előszeretettel használja. Kinézetre olyan, mint a petrezselyem, de az ízét semmihez nem tudnám hasonlítani, annyira egyedi és különleges, sőt az őrölt koriandermaggal sem összemérhető.

A koriander őrület úgy alakult ki nálunk, hogy elkezdtem gyakrabban ázsiai ételeket főzni és egész egyszerűen rákattantunk, főleg A férfi lett nagy rajongó és bármibe teszem ódákat zeng róla. Aztán múltkor ugye írtam egy kis regényt a szárzellerléről, és annak gyógyhatásáról, valamint a könyvről, amiben ráleltem. 

A zeller mellett a koriander is nagyon sokszor kerül említésre a könyvben, kimagasló méregtelenítő hatása miatt, ami főleg abban nyilvánul meg, hogy képes, a lerakódott nehézfémektől megszabadítani a szervezetet. A hosszú évek során környezetünkből beszippantott, illetve táplálékkal bevitt ólom, higany lerakódások betegségek  sorát képesek elindítani a testünkben, ezek ellen az egyik élharcos a koriander lehet. Emellett sok benne, az A-, K-, C-vitamin, ásványi anyagok közül pedig a vas, magnézium, kalcium, illetve tele van antioxidánsokkal.

A pesto pedig, akármilyen zöld levelűből készüljön is, az én egyik kedvencem. Imádom az olyan “kiegészítő” ételeket, amelyeket sokféle fogáshoz fel lehet használni. Ezt most lazacra kenve ettük először, hozom annak is a receptjét nemsokára,  a maradékot pedig rizzsel és főtt csicseriborsóval összekeverve falatoztam, majd másnap ment hozzá még egy avokádó is. Mennyei! Minden nap meg tudnám enni így azt hiszem.

Egyébként a koriander mellé tettem petrzselymet is, ez nem muszáj, ha abban reménykedtek esetleg, hogy az tompítja a koriander ízét, csalódni fogtok… Szerencsére nem, viszont a petrzselyem is klassz fűszernövény, remek vértisztító és vízhajtó. Zöldüljetek, itt a tavasz! Már láttam medvehagymát is a piacon, szóval itt a tavasz, ha mondom, de ne az ablakon kinézve keressétek azt…

Még több pesto receptet ITT TALÁLTOK!

Hozzávalók 1 kis üveghez:

2 kis csokor koriander

1 kis csokor petrezselyem (elhagyható)

2 gerezd fokhagyma

5 dkg dió

3 evőkanál olívaolaj

pár csepp citromlé

só, bors

A koriandert nagyjából felaprítottam a petrezselyemmel együtt, hozzáreszeltem a fokhagymát, beleöntöttem az olívaolajat, citromlevet, sóztam, borsoztam. Botmixerrel krémesre turmixoltam, ezután adtam hozzá a száraz serpenyőben megpirított, majd mozsárba összetört diót, összekevertem és fogyasztható. Ha túl sűrű lehet még hozzá olívaolajat önteni. Hűtőben pár napig eláll.

Forrás: http://www.medicalmedium.com/blog/cilantro

Tom Kha leves

Ízutazás következik Ázsiába, de nem kell azért ennyire messzire mennetek, mert egyrészt ezt a levest egy jobb thai étteremben is megtaláljátok, másrészt otthon is elkészíthetitek!Nem titok, hogy ez az én kedvenc távol-keleti levesem, először Thaiföldön ettem ilyet, illetve azóta találtam egy klassz éttermet itthon, ahol az esetek 90 %-ban ezt rendelem. Az történt, hogy kedves barátném gondolt rám, miközben Koh-Samui szigetén süttette magát és hozott nekem egy kisebb zsáknyi fűszert. Bemutatom nektek ezeket először is, de ne ijedjetek meg, mert bár nem kaphatóak minden sarki közértben, de nagyobb ázsiai fűszerboltokban igen, viszont azért ezek nélkül is tudtok majd hasonlóan finomat készíteni.

A leves alapja kókusztej és thai fűszerek, még hozzá thai citromfű, pontosabban citromnád, hiszen ez teljesen más, mint a hazai citromfű, ez frissen is kapható illetve szárított formában is, én is ezt használtam. Aztán kerül bele galangal, amit thai gyömbérnek is neveznek, de csak erős idegzetűek harapjanak rá. Állagra és kinézetre is olyan, mint a gyömbér, viszont ízre annál sokkal durvább, intezívebb, talán kesernyésebbnek mondanám.

Aztán kerül bele kaffir lime levél, ami kinézetre, tapintásra a babérlevélre hasonlít, de az íze természetesen aromás, citrusos, a keleti konyha alapanyaga szintén. Na és a korianderről se feledkezzünk meg, ami itthon is népszerű és enélkül sem létezik nagyon étel Távol-Keleten. Ja és persze chili sem árt, ha van kéznél. Szóval ezek adják az alapot, de lehet a levesünk vegetariánus, mint az én verzióm, és akkor gombát tesznek bele, vagy húsos, akkor csirkével főzik és készül tengergyümölcseivel is, elsősorban rák kerül olyankor hozzá. Aztán löttyintenek még bele halszószt is, én ezt kihagytam belőle, de ti nyugodtan, ha van kéznél.

Nos, ha nem kaptatok galangalt, akkor használjatok gyömbért, ha nem akartok thai citromfű után rohangálni, vegyetek zöld citromot, amúgy is kell bele a héja és a leve, és a kaffir lime levél is elhagyható, viszont mindképp legyen benne friss chili és friss koriander, ezeket piacon is megvehetitek, na és persze kókusztej. Ha ezek meg vannak, akkor is finom lesz az végeredmény, aztán, hogy húsosat, rákosat, vagy gombásat főztök, az már a ti döntésetek. Íme az receptem, rá fogtok kattanni!

Hozzávalók 3 főre:

25 dkg gomba

2 db sárgarépa

1 db fehérrépa

1 db paradicsom

1 lime reszelt héja

fél lime leve

3 deci kókusztej

4 deci víz

1 db vöröshagyma

1 db fokhagyma

3 db galangal

4 db kaffer lime levél

1 evőkanál szárított thai citromnád

1 pici chili (vagy több, ha csípősebben szeretitek)

kis csokor koriander

kókuszolaj

A fűszereket beleszórtam a fazékba(lime levél, galangal, citromnád, chili, fokhagyma és vöröshagyma aprítva), összeforgattam kevés kókuszolajon őket, a hagymákat hagytam kicsit párolódni, majd felöntöttem a kókusztejjel és összeforraltam az egészet. Ezután a fűszereket át kellene szűrni. Én lusta voltam….

Szeletekre vágtam a gombát és a répákat, felaprítottam a koriandert. A répákat adtam először a leveshez, felöntöttem vízzel, majd mikor félig megpuhultak, hozzáadtam a gombát is, és a koriander felét, reszeltem hozzá a lime héjából is, majd együtt rotyogott az egész, míg a gomba is átpuhult, a legvégén adtam hozzá a felkockázott paradicsomot, a maradék reszelt lime héjat, facsartam bele a levéből is és a maradék friss korianderrel tálaltam.

 

Füstölt halas zöldséges rakottas

Ha van otthon bármilyen halatok, akár konzervben, akár fagyasztva, akár egészben, füstölt formában, mint most nekem, és szeretnétek egyszerűen, gyorsan elkészíteni, de mégis eltérni egy kicsit a leggyakoribb halas ételektől, akkor itt egy klassz ötlet hozzá.

Igazán könnyed fogás, akár ebédre, akár vacsorára eszitek, hiszen zeller és karfiol darabok közé keveredett a füstölt makréla, ami egyébként nem konzerv, tehát nem olajos, de természetesen az is jó hozzá.  A makréla szerintem az egyik legjobb ízű hal, és ajánlom nektek kipróbálásra az egészben fóliázott füstölt kiszerelést. Nagyobb hiperszuperekben kapható, a többi füstölt halhoz képest az ára is sokkal jobb, pláne, ha a mennyiségét tekintjük, mert ez egy jó 35 dekás halacska, tehát egy hasonló ételbe rejtve, egy 4 tagú családnak elegendő. Feltéve, ha szeretitek a halat, mert azt nem állítanám, hogy a makrélának nincs halíze…

Na szóval, ez nagyon könnyed és szénhidrát csökkentett fogás lett, hiszen krumpli helyett a zeller szerintem sokkal jobb és a karfiol pedig jól kiegészíti, de használhattok akár édesburgonyát, répát, sőt brokkolit is. Illetve, hogy laktatóbb legyen, ha például ebédre készítitek, akkor mehet mellé párolt jázmin rizs, vagy akár azzal együtt is süthetitek. Én is azt kanalaztam mellé még A férfinak, de életében először aszonta, hogy ez most annyira nem jött be neki. Biztos csak rossz napja volt. Ma este parizeres zsemlét kap tuti. Amúgy meg több maradt nekem legalább… Ne higgyetek neki, ez finooom!

Hozzávalók 1 kis tepsihez:

1 db füstölt makréla

1 nagy fej zeller

1 kis fej karfiol

1 fél csokor koriander

1 nagy doboz kefír

2 db tojás

só, bors

olívaolaj

Tetejére: pár kanál darált dió (morzsa is jó helyette)

Tálaláshoz: pár csepp citromlé és friss koriander vagy petrezselyem

Elkészítése:

Feltettem vizet forrni egy nagyobb lábosban.

A zellert 4 részbe vágtam és vékonyan felszeleteltem, a karfiolt rózsára szedtem, majd a forrásban lévő vízbe dobtam őket, kb. 5 percre, ezután leszűrtem őket.

A halat kifiléztem, apró darabokra tépkedtem  a halhúst, majd hozzákevertem a zöldségekhez, sóztam, borsoztam.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy kisebb tepsit vékonyan kiolajoztam. A kefirben elkevertem a tojást, sót és borsot, és a felaprított koriandert, de egy keveset félretettem a tálaláshoz.

A tepsibe öntöttem a zöldséges halas keveréket, ráöntöttem a tojásos kefires masszát és megszórtam a tetejét darált dióval vékonyan. Sütőbe toltam és kb. fél óráig hagytam sülni az egészet, míg a teteje elkezdett pirulni.

 

 

 

 

Mentás paradicsomos babfőzelék

Igen, tudom, én is felhúztam a szemöldököm magasra, hogy a bánatba jön össze a menta és a bab, pedig tudjátok, hogy én szeretem a biztosíték csapkodós recepteket. De jelentem összejöttek, a paradicsomlé összepárosította őket mondhatni.

DSCF9462Főzelékes Ferit azt hiszem nem kell bemutatni a főzelékrajongóknak, nem követtem ugyan eddig, de most ránéztem a blogjára és megnyugodtam, hogy nem csak én szórom szinte minden zöldséges szaftos egytálételbe marékkal a római köményt, kurkumát, hiszen nála is a legtöbb esetben ezek a keleti fűszerek szerepelnek az ételekben. Én megértem tényleg… Viszont ami nagyon tetszik, hogy ő is elfelejtette a lisztet, a ragacsos, nehéz habarásokat és turmixol a végén, a zöldségekkel visszasűrítve a főzeléket. Én korianderrel egészítettem ki az ő receptjét és kivételesen chilit nem tettem bele, de ezt majd ti eldöntitek, hogy csípősre szeretnétek-e vagy sem.

A menta egyébként átvette az uralmat a kis kertemben és pók módjára beszőtt mindent sutyiban a föld felszíne alatt télen, így most a levendula és rózsabokraim alatt is megjelentek a mentagyerekek, nem győzöm írtani és kordában tartani őket, hogy nagyjából egy helyen tartózkodjanak… Tényleg csak néhány levélke szükségeltetik az ételbe, hogy ne úgy érezzük, hogy mentolos fogkrémet nyomott bele valaki vicces kedvében. Viszont kis dózisban éppen csak egy nagyon kellemes háttérízt ad a főzeléknek, úgyhogy bátran próbáljátok ki!

DSCF9465

Hozzávalók 2 főre:

20 dkg gömbölyű gyöngybab

2 deci paradicsomlé

1 kis fej vöröshagyma

1 duci gerezd fokhagyma

3-4 db mentalevél

1-1 mokkáskanál őrölt koriandermag és római kömény

pár csepp citromlé v limelé

só, bors

A babot beáztattam 24 órára, majd leszűrtem.

Kevés kókuszolajon megpároltam a felaprított vöröshagymát, majd hozzáadtam a fokhagymát, megvártam, míg az is megfonnyad egy kicsit, majd megszórtam a fűszerekkel, mentával és  hozzáadtam a babot. Kicsit átkevertem, majd felöntöttem annyi vízzel, amennyie egy ujjnyival ellepte.

Lefedve főztem kb. 35 percet, mikor a bab már majdnem teljesen megpuhult, hozzáöntöttem a paradicsomlevet, majd azzal is ismét összeforraltam, míg a bab puha lett. Ezután egy merőkanálnyi mennyiséget kivettem, botmixerrel pürésítettem, majd visszaöntöttem a főzelékbe és alaposan elkevertem és el is készült.

Forrás:http://szatmariferi.blog.hu/2014/03/25/metas-paradicsomos_babfozelek

 

Sütőtökös csicseriborsós tagine

Hogy mi fán terem a tagin (ejtsd tazsin)? Egy marokkói eledelt takar, amit kimondottan erre a célra készített kúpos fedelű, kerámia tagine edényben készítenek. Hogy nekem van-e ilyenem? Dehogy van, de tökéletesen megteszi egy vastagabb falú edény is, aminek van teteje. Már pedig ez melyik háztartásban ne lenne?

DSCF8633Már nem tudom honnan jött ennek a receptnek az ötlete. Ja, de! Nagyon nagy mázlim volt okos kislány voltam és nyertem teljes kiőrlésű kuszkuszt, amit felnyaláboltam a Fővám téri Nagycsarnokban, majd törtem a kis buksim hazáig, hogy mi legyen belőle. Szerintetek normális vagyok?? Gondoltam kapok egy fél kilót vagy 1 kilót mit tudom én, erre megkérdezi a szimpatikus eladó fiú, hogy mennyit szeretnék?? Én meg annyira meglepődtem, hogy én dönthetem el, hogy 1 raklap kuszkusz helyett csak fél kilót mondtam…Na jóóó, nem akartam pofátlan lenni valójában, de majd legközelebb…

Visszatérve a tazsinhöz,-hoz…mi más jelent volna meg lelki szemeim előtt így ősszel, mint egy sütőtök, mert ne máár, hogy eltelt majdnem egy hét és nem ettem. Aztán jött a böngésző fázis és ez az egytálétel született meg belőle. Ez is ahány ház annyi szokás típusú étel, ahogy elnéztem a recepteket, hát én is alkalmazkodtam a konyhaszekrényem tartalmához. Már pedig abban nem volt harissa paszta, amit sokan tesznek bele, de én sajnos nem kaptam aztán a boltban sem. Ez amúgy egy otthon is elkészíthető füstölt paprikakrém, de helyette egy kanál őrölt paprika is megtette most. Viszont, ami nem hiányozhat belőle, az a római kömény és a koriander illetve a paradicsompüré.

Vega kaja, de húsevővel etettem első körben. Aszonta jó jó és bekanalazta, majd közölte, hogy de neki azért ez túl zöld… Azóta már kapott időpontot a szemészetre…

Finom ám nagyon, sőt ez az az étel, ami másnap vagy akár harmadnap még jobb, ha az ízek összeérnek.

DSCF8631Hozzávalók 4 főre:

fél hosszúkás kanadai sütőtök (másik is jó)

1 nagy bögre csicseriborsó (konzerv is jó)

1 db vöröshagyma

1 hüvelykujjnyi gyömbér

1 db paradicsom

1 kis doboz sűrített paradicsom

1 teáskanál őrölt római kömény

1 mokkáskanál kurkuma

1 mokkáskanál őrölt koriander

1 teáskanál őrölt piros paprika (vagy harissa paszta)

kókuszzsír

Körethez: 2 bögre teljes kiőrlésű kuszkusz (ITT VETTEM) + 10 dkg aszalt áfonya(lehet aszalt sárgabarack v szilva is)

A csicseriborsót egy éjszakára vízbe áztattam és másnap reggel kb. 1 óra alatt puhára főztem.

A vöröshagymát felkockáztam, a sütőtököt meghámoztam, szintén kisebb kockákra vágtam. A hagymát kevés kókuszzsíron megdinszteltem, majd hozzáadtam a tököt, a darabolt paradicsomot, fűszereket, reszelt gyömbért, doboz sűrített paradicsomot és felöntöttem 3 deci vízzel, majd lefedve hagytam főni őket, míg a tök puha lett (kb. 20 perc) ezután hozzáöntöttem a csicseriborsót, ha túl sűrű lehet még itt hozzáadni vizet, majd kb. 5 percig együtt rotyogtak még, aztán elzártam a gázt alatta.

A kuszkuszba beleszórtam a vörösáfonyát, pici sót, és felöntöttem dupla annyi forró vízzel, majd lefedve állni hagytam 5 percig és el is készült.DSCF8629

 

 

 

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!