Pálmafa Project

Sült kelbimbó fügével és gránátalmával

Szuper egyszerű köretet varázsolhattok az asztalra a karácsonyi húsok vagy akár halak mellé kelbimbóból. Amennyire mumus zöldség volt régen, annyira megszerettem az elmúlt telek során, egy-két plusz hozzávalóval teljesen felértékelődik.

A titok szerintem abban van, hogy sütni kell a kelbimbót, bevágni a sütőbe és kész. Sokáig a baconös, gesztenyés verziót készítettem, de most ez az aszalt fügés gránátalmás cucc lesz az új kedvenc egy ideig. Karácsonykor az sem egy utolsó szempont, hogy semmi munka nincs vele szinte. Miközben sül a pulyka vagy kacsa vagy bármi, be lehet tolni alá a sütőbe, sőt, ez akár előző nap is elkészíthető, mert egyrészt hidegen is finom, másrészt fel lehet melegíteni a sütőben egy kicsit.

Ha nem szeretitek a fügét, működhet datolyával is, ha azt sem, akkor marad a gesztenye, ahhoz is jól fog passzolni a gránátalma. A kelbimbót azért ne cseréljétek le semmire, higgyétek el, így szerethető!

Hozzávalók 3 főre:

fél kg kelbimbó

20 dkg aszalt füge

fél gránátalma

1 teáskanál balzsamecet

1 evőkanál olívaolaj

pár csepp citromlé

só, bors

A kelbimbó külső, csúnyácska leveleit leszedtem, a nagyobbakat félbevágtam, a kicsiket nem, sütőtálba tettem őket, majd a fügéket is félbevágtam, és szintén mentek a zöldségekhez. Meglocsoltam pici olívaolajjal őket, sóztam, borsoztam és 180 fokra előmelegített sütőben, kb. 20 percig sütöttem őket, míg a kel roppanósra puhult. Ezután hozzászórtam a gránátalma magjai, meglocsoltam citromlével, balzsamecettel és tálalható langyosan vagy hidegen is.

Karácsonyi zöldségköret gesztenyével és gránátalmával

Itt az idő elgondolkodni, hogy a karácsonyi hal vagy pulyka mellé mi legyen a köret. Na jó, talán ez még korai…, de engem most foglalkoztatott ez a kérdés. Ok, tudooom krumplipüré, sült krumpli és társai, de mi van akkor, ha ez valakit nem vonz és nem dob fel és izgalmasabbra vágyik? Na, akkor jöhet valami hasonló étek.

dscf0182A helyzet az, hogy én ezzel egymagában jóllaktam, de nyilván hatalmas rakást nagyobb mennyiséget pakoltam a tányérra, mintha mondjuk pulyka is lett volna mellette.

Alakítsátok nyugodtan kedvetek szerint, értem ezalatt azt, hogy ha nem szeretitek a csicsókát, akkor tök jó a padlizsán helyette, vagy sütőtök, a gránátalmát szerintem ne hagyjátok ki, kell a színe, az íze, a savassága az egészhez, egyszerűen életre kelti köretünket. Mondjuk narancsot még el tudnék képzelni benne, citromlé helyett, akár annak a levét is rá lehet csorgatni a végén.

Ja, és szerintem a vegák és vegánok is hálásak lesznek érte!

dscf0184

Hozzávalók:

fél kg csicsóka

2 db cukkini

20 dkg gesztenye (pucolva)

1 db gránátalma

citromlé

só, bors

kakukkfű, rozmaring

kókuszolaj

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A gesztenyét felöntöttem vízzel, majd egyenként késsel bevagdostam keresztben a tetejüket, majd a sütőbe toltam kb. 25 percre. Én mindig kiszoktam egyet venni megkóstolni,  hogy kellően puha-e.

A csicsókát megsikáltam alaposan, nem hámoztam, felkockáztam, a cukkinit szintén. Én grillserpenyőben kevés kókuszolajon sütöttem őket, de nyugodtan lehet ezeket is a sütőben, ha a gesztenye mellé, alá, fölé, befér, akkor simán mehetnek együtt. A cukkininek viszont kevesebb idő kell, azt én is csak akkor adtam a csicsókához, mikor az már félig megpuhult.

Ezalatt a gránátalmát félbevágtam, kiütögettem a magjait, mikor a gesztenye megsült, megpucoltam és a zöldségekkel együtt egy tálban összekevertem, rámorzsoltam a kakukkfüvet, megszórtam aprított rozmaringgal, meglocsoltam citromlével és tálalható.

Brokkolis zöldborsós gersli mandulamorzsával

A címből kimaradt, hogy medvehagymás is… De az utóbbi pár alkalommal a desszerteket kivéve nagyjából mindegyik receptem neve ezzel kezdődött, és ahogy elnézem a vázlatokat a következő pár hétben is így fog, szóval már oda sem írom inkább, aki nem szereti a medvehagymát, vagy nincs kéznél, akkor majd kicseréli újhagymára, például ebben a receptben is.

DSCF9380Ez igen egyszerű történet és nagyon zöld, hétközben tökéletes ebédnek bizonyult, egy jó nagy tányérral kitartott estig. Egyébként meg ha köretként szeretnétek az asztalra tenni, akkor hal mellé simán el tudom képzelni, vagy sovány sült húsokhoz.

Jó dolog gerslit vagyis árpagyöngyét főzni néha napján, mert értékes gabona, helyettesítheti a rizst, ráadásul mivel nagy duci szemű, a szaftos, szószos ételekhez rendkívül jó, illetve rizottót is készítettem már belőle.

Továbbra is tartom, hogy nem eszem tejtermékeket, vagy csak nagyon ritkán, tejszínt, túrót, tejfölt elfelejtettem már jó ideje, így itt is növényi tejszínt használtam, itt éppen kókuszt, de jó a rizstejszín, de a hagyományos főzőtejszín is természetesen, ha ti azt használtok. Amúgy ezzel kapcsolatban csak annyit, hogy azt hittem levakarom majd a falat a túró, a joghurt és főleg a sajtok után, utóbbit azért hébe-hóba eszem, de nem is hiányzik, szerintem az emésztésem is jobb és a télen begyűjtött miniatűr bébihájam a hasamon is leeresztett, úgyhogy bódogság van. És ha megkóstoljátok ezt az ételt, attól is az lesz!

DSCF9382

Hozzávalók 3 adaghoz:

egy nagy fej brokkoli fele

kis doboz zöldborsókonzerv (mirelit is jó)

10 dkg gersli (árpagyöngye)

2,5 deci tejszín (nálam kókusztejszín)

1 db tojás

4-5 szál medvehagyma

5 dkg mandula

fehérbors

szerecsendió

só, bors

Tetejére: petrezselyem és/vagy medvehagyma

A gerslit dupla mennyiségű vízben megfőztem, a brokkolit rózsáira szedtem, forrásban lévő vízbe dobtam kb. 5 percre, majd leszűrtem. A medvehagymát felaprítottam, a zöldborsót leszűrtem, alaposan leöblítettem.

Mindent összekevertem a sütőformába, felvertem a tojást, simára kevertem a tejszínnel, megfűszereztem és ráöntöttem a zöldséges keverékre. 200 fokra előmelegített sütőbe toltam 15-20 percre, majd kivettem rászórtam a darabosra őrölt mandulát és még 5 percre visszadugtam a sütőbe, amíg a mandula kicsit megpirult.

Tálaláskor megszórtam aprított petrezselyemmel és még egy pici medvehagymával.

Sült cékla sajtmártással

Aki a céklát szereti, az egyrészt rossz ember nem lehet, másrészt ízleni fog neki ez a sütőben sült verzió is. Az ötlet onnan, hogy sokan készítik ezt krumpliból, viszont így kevesebb benne a szénhidrát és a cékla sokkal izgalmasabb is.. Édesburgonya lenne még tökéletes erre a célra, próbáljátok ki azzal is a cékla viszont sokkal olcsóbb, így ez is mellette szól.

DSCF9246

Reszelhettek rá sajtot, aztán ráolvaszthatjátok a sütőben, én most kicsit flancoltam, mert ehhez volt kedvem, és egy édeskésen pikáns narancsos sajtmártás lett a végeredmény. Locsolhatjátok a tetejére is, tök mindegy, nagyon finom. Lehet előétel, de egymagában vacsora, ebéd, ha kevésbé megterhelő ételre vágytok.

DSCF9240

Hozzávalók 2 főre:

2 db hosszúkás cékla

10 dkg kecskesajt (kéksajt is jó helyette)

1 deci főzőtejszín (én mandulatejjel csináltam)

2-3 evőkanál frissen facsart narancslé

pár szál friss kakukkfű vagy 1 mokkáskanál szárított

2-3 gerezd fokhagyma

olívaolaj

só, bors

nagyon pici méz, de ez elhagyható

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A céklát meghámoztam, és vékonyan bevagdostam keresztben. Úgy egyszerűbb, ha mögé tesztek egy másik vékony vágódeszkát, így tuti nem csúszik tovább a kés a céklában és nem vágjátok ketté. Bár nekem sikerült azért…csak a képen nem látszik….

A fokhagymákat megpucoltam és vékonyan felszeleteltem, majd a cékla vágásaiba tettem 1-1 szeletet. Ezután letéptem két kb. 50-50 cm hosszú alófóliadarabot és egymásra tettem keresztben, majd a céklát a közepére helyeztem. Sóztam, borsoztam. Csináltam egy batyut, felhajtogattam a fólia mind a 4 oldalát, majd mielőtt lezártam volna, meglocsoltam a céklát olívaolajjal, így nem tud már kifolyni belőle. Ezután a tetejét is lazán összetekertem és sütőrácsra tettem, 35-40 percre.

Ezalatt a serpenyőbe tettem a sajtot, elkezdtem lassú tűzön megolvasztani, picit megsóztam, borsoztam, hozzácsorgattam a narancslevet és a mandulatejet, megszórtam a kakukkfűvel, egy pár csepp mézet is kapott, pár percig kavargattam, míg a sajt teljesen megolvadt és szép sűrű mártást kaptam.

A cékláról óvatosan lebontottam a fóliát, de csak a tetejét, hogy ne folyjon ki az olaj, majd visszatettem a rácsra kb. még negyed órára, hogy megpiruljon a teteje is. Át is rakhatjátok sütőlemezre, ha úgy kényelmesebb.

Végül kivettem a sütőből, átraktam egy tányérra, amibe előtte belekanalaztam a sajtmártást. Megszórtam  még friss kakukkfűvel és kész. Ha a sajtmártás kihűlne közben ,akkor picit melegítsétek fel és ismét jó lesz az állaga.

Krumplipüré kicsit másképp

Íme egy alternatíva arra, ha meguntátok a hagyományos krumplipürét és szeretnétek feldobni néhány friss hozzávalóval.

DSCF7936Adott volt a karalábé és némi vékony szálú póréhagyma és az előbbit mindenképpen nyersen akartam falatozni, mivel főtt formájában maximum töltött karalábénak elkészítve eszem meg szívesen. Szerintem ez tipikusan az a zöldség, ami nyersen élvezhető a leginkább, máshogy szinte elveszíti az igazi karakterét. Persze, ha így szeretitek jobban, főzzétek meg előtte, a pórét is lehet párolni kicsit.

Nem vagyok krumplipüré rajongó, de mivel éppen húsmentes napjaimat éltem a héten, mégis burgonyával kombináltam a többi zöldséget, hogy laktató legyen és nekem speciel ez lett az ebédem így ahogy van, de a hétvégi húsok mellé remek köret lehet. Nagyon jól feldobja az apróra vágott karalábé, zsírszegény is, mivel nincs benne vaj, a kefírtől pedig olyan légies az egész.

A hagymományos krumplipüré csak frissen, melegében finom, viszont ez hidegen is ajánlott, pláne így nyáron. Merjetek újítani, ízleni fog, más zöldségeket is tehettek bele, ha nagyon miniatűrre aprítjátok a finnyások sem veszik tán észre…

DSCF7937

Hozzávalók:

fél kg krumpli

3-4 vékony szálú póré v egy nagy fele

1 nagyobb fej karalábé fele

1 kis pohár kefír

só, frissen őrölt bors

A krumplit megpucoltam, felkockáztam, puhára főztem.

Amíg főtt, a pórét felkarikáztam, a karalábét megpucoltam és nagyon apróra vágtam. Mikor a krumpli megfőtt, krumplinyomóval összetörtem, belekevertem a kefírt, a karalábét és a pórét, majd sóztam, borsoztam.

Forrás: ITT.

Rozmaringos sült padlizsán parázskrumplival

Frissen, melegen abbahagyhatatlan eledel! Nem bírtam elszakadni a parázskrumplitól, és mivel lehűlt az idő még jól is esett a sütő melege.

DSCF7407Sok meló itt sem akadt, csak a padlizsánt kellett felkockázni, na meg a chilit, hogy még forróbb legyen a hangulat. Ehhez a típusú sült krumplihoz pedig a legjobb fűszer szerintem a rozmaring, elég ha csak az illóolajai átlengik a krumplit sütés közben és a hagyományos krumpli íz egyből felértékelődik.

Szuper köret húsok mellé, de ha egymagában falatoznátok, ne tartson vissza benneteket semmi, úgyis eltelít, némi friss zöld saláta mellé és kész az ebéd. Kis mennyiséget ebből nem lehetetlen készíteni, de ideális fogás, ha nagyobb vendégsereg érkezik látogatóba. Nem írtam mennyiségeket, nem kell ezt szigorúan venni, kb. fele-fele arányban legyen a padlizsán és a krumpli, a chili is ízlés dolga, ki mennyire szereti csípősen, fokhagymásan. Szerintem utóbbi minél több, annál jobb…

DSCF7411

Hozzávalók 2 főre:

padlizsán

új krumpli (apró szemű parázsburgonya a legjobb)

fokhagyma

friss rozmaring

1-2 db friss chilipaprika (szárított is lehet)

só, bors

olívaolaj

A parázskrumplit csak megsikáltam és a tepsibe tettem, a padlizsánt felkockáztam, majd szintén a tepsibe tettem. Meglocsoltam vékonyan olívaolajjal, sóztam, borsoztam, rádobtam 2-3 friss rozmaring ágat és betoltam a 200 fokra előmelegített sütőbe. Kb. 35 perc alatt megpuhultak és megpirultak a zöldségek. A rozmaring ágakat leszedtem róluk.

A chilit felaprítottam, hozzáreszeltem a fokhagymát, még vágtam hozzá friss rozmaringot is, és összeforgattam a meleg zöldségekkel. Egyből tálalható, langyosan az igazi.

 

Készíts ünnepi asztaldíszt majd köretet zöldségekből

Az ételekkel játszani ér! Ha nem szeretitek a túl habos babos puccos asztali díszeket vagy éppen nincs kéznél ilyesmi, sem idő beszerezni akkor elő a fantáziával, vagy ha az éppen szabin van akkor tele a világháló jobbnál jobb ötletekkel. Ami éppen kéznél van mehet az asztalra dísznek, aztán másnap a fazékba és a sütőbe, ahogy az nálam is történt.

DSCF5319Megjegyzem én sem gondoltam soha, hogy ilyesmivel bibelődök, nem mintha bonyolult lenne, de nekem vigyázni kell, mert simán elmajszolom nyersen a dekorációt mielőtt elkészülne… Szóval brokkoli és karfiol volt terítéken, szerintem mindkettő különösen jól passzol a halhoz, de a sült  húsokhoz is. Került rá még mazsola és zabpehely is, előbbi édes ízével beleillet a keleties fűszerezésű tejszínes mártásba, utóbbi pedig a zsemlemorzsát helyettesítette.

Simán lehet egy ilyen köret is laktató nem csak a rizs és a krumpli, pláne ha van előétel, és egy rahedli bejgli desszertnek ugyebár… Aki nem hiszi járjon utána!

Amúgy meg egymagában egy diétás étrendbe is beilleszthető, de én például a maradékot másnap ebédre ettem némi széles metélt tésztával, hogy laktatóbb legyen és túléljem vele a nap másik felét. Jelentem sikerült, finom volt, jól csúszott.

DSCF5327Hozzávalók:

1 fej brokkoli

1 fej karfiol

1 fej vöröshagyma

1 marék mazsola

2 deci tejszín

1 mokkáskanál őrölt koriander

1 mokkáskanál őrölt római kömény

só, frissen őrölt bors

zabpehely a tetejére

pici olívaolaj és vaj a sütéshez

A brokkolit és a karfiolt rózsáira szedtem, forrásban lévő vízbe dobtam 3-4 percre aztán leszűrtem és hideg vízzel leöblítettem, majd egy sütőtálba öntöttem. A vöröshagymát felkockáztam, egy serpenyőben kevés olajon üvegesre pároltam, felöntöttem a tejszínnel, sóztam, borsoztam, beleszórtam a fűszereket is, majd pár percig forraltam, hogy kicsit besűrűsödjön a mártás. Ezután ráöntöttem a zöldségekre, megszórtam az egészet mazsolával és zabpehellyel, majd 180 fokra előmelegített sütőbe toltam kb. 25 percre, míg a teteje kicsit megpirult.

DSCF5326

 

Jolly Joker főfogás - Chilis mézes csirkecombok

Ez az a recept, amit minden vendég szeretett még eddig, kortól nemtől függetlenül. Bármilyen alkalomra bevethető, kényelmesen össze lehet dobni a pácot, amit  csak a húsra kell önteni, aztán repülhet a sütőbe az egész tepsi, és onnantól kezdve nincs vele meló. Van laza egy óránk mással foglalkozni. Ezt én a köretre szántam, mert rendszerint ehhez sült polentát csinálok, amit ugye főzni kell és veszettül keverni, különben leég, aztán viszont ő is pihenget egy másik tepsi aljában és a csirke után, vagy akár mellé is mehet szintén a sütőbe pirulni még.

DSCF4805Elmerültem a polentában nyakig, ugyanis parázs vita keletkezett a konyhában arról, hogy akkor az most kukoricalisztből vagy darából készül? A Zédsanyám aszonta az dara, mert épp előtte olvasta meg az újságban a frankót, én meg azt, hogy úgyis úgy csinálom, ahogy én akarom… A helyes megoldás, hogy akár előbbi, akár utóbbi megfelelő. Mindegyiket próbáltam, a liszttől kicsit lágyabb lesz az állaga, a kukoricadarától pedig – főleg ha még sül is -, ropogósabb. Lehet vízben és tejben is főzni, nem muszáj sütni, maradhat lágy krumplipüré állagú, akkor nevezhetjük puliszkának is. Kinek a pap, kinek paplan… Mindegyik jól passzol az édesen sós, enyhén csípős, kínai ízvilágot idéző szaftos húshoz. Úgyhogy, mielőtt kínai kaját rendeltek, ami dugig van tartósítószerrel és ízfokozóval, próbáljátok ki ezt inkább! A recept eredetije innen származik.

DSCF4814Hozzávalók 6-8 főre:

8-8 db csirke alsó és felső comb

5 gerezd fokhagyma

2 dl paradicsomlé

5 evőkanál méz

5 evőkanál szójaszósz

2 evőkanál balzsamecet

1 teáskanál chilipehely

só, bors

1 deci olívaolaj

Polenta recept itt (dupla adagot csináltam)

Egy tálban összekevertem a pác hozzávalóit, a paradicsomlében elkevertem a mézet, balzsamecetet, olívaolajat, szójaszószt, chilipelyhet, borsot, a lereszelt fokhagymákat, és pici sót, mert a szójaszósz már sós ugyebár. Egy tepsibe beleraktam a csirkefutóműveket és ráöntöttem a mártást. 200 fokra előmelegített sütőben eltöltött alufólia alatt 45 percet, aztán 180 fokon fólia nélkül még 15-20 percet, míg a teteje megpirult és a mártás besűrűsödött.

 

Ha nem szereted a zöldbabfőzeléket - Pirított vajbab földimogyoróval

A hét kérdése, miért mondjuk a zöldbabfőzelékre, hogy zöld, ha egyszer sárga vajbabból készül legtöbbször? A zöldbab meg ződ színű… igazából számomra mindegy, ugyanis nem szeretem a zöldbab főzeléket sem a vajbab főzeléket. Ha nagyon éhes lennék és nem lenne más csak ez, akkor nagy duzzogva megenném, de hogy meg is főzzem?? Pedig én nem vagyok válogatós, de bocsi, ilyen recept itt nem lesz. Kivéve, ha valaki küld nekem egy hiper szuper finom receptet, ami eltér a hagyományos főzeléktől és azt tudom mondani rá, hogy igen, tényleg ízlik. Nyitott vagyok, úgyhogy hajrá! 🙂

DSCF4312Múlt héten úgy döntöttem, hogy jön velem haza egy fél kg bab a piacról, és kísérletezek egy kicsit. Úgyhogy Kína partjai felé vettem az irányt, elő a szójaszósszal a mogyoróval és a chilivel. Akár rizstészta is mehetett volna alá, plusz egyéb zöldségek, hm, na majd legközelebb. Ez most egy jó kis köret lett, vagy könnyed vacsorának is pont jó, de főtt rizs is tartalmasabbá teheti, a lényeg, hogy nem érzem benne azt a tipikus zöldbab ízt, aminek köszönhetően a főzelék nem a barátom. Egyenlőre… Szerintem vagyunk így egy páran, de sebaj,ez egy jó alternatíva, hogy a zöld vagy vaj vagy ceruzababok se legyenek hanyagolva.

DSCF4308

Hozzávalók 2 adaghoz:

30 dkg vajbab

1 marék földimogyoró

fél csokor petrezselyem

2 db újhagyma

só, bors

1 csipet chilipor

1 csipet currypor

olívaolaj

1-2 teáskanál szójaszósz

pár csepp citromlé

A babot megmostam, lecsöpögtettem, a végeit levágtam, a petrezselymet, felaprítottam, a hagymát felkarikáztam. Egy száraz serpenyőben pár perc alatt megpirítottam a mogyorót. Majd félretettem és kevés olívaolajon megpároltam a babot, sóztam, borsoztam, megszórtam egy csipet chiliporral és a curryporral, és mikor már majdnem puha volt, ráöntöttem kb. egy teáskanál szójaszószt, átforgattam pirítottam még pár percig és le is húztam a gázról. Mehet a tálalóedénybe, rászórtam a mogyorót, a petrezselymet és a hagymát. Facsartam rá pár csepp citromlevet és már kész is. Melegen, langyosan az igazi.

Itt pedig a tavalyi két receptet olvashatjátok, a kukoricás zöldbab salátát és egy füstölt sajtos rakott verziót!

 

Barátkozzunk a chilipaprikával - Kukoricalepény édes chiliszósszal

Én és a chilipaprika 1. fejezet.  Azt kell mondjam, hogy “this is the beginning of a beautiful friendship”.:)

Eddig maximum chiliport vagy néha pelyhet tettem bátortalanul néhány ételben, félve attól, hogy majd tüzet hányok, megy az chili nélkül is…  Ez alkalommal tulajdonképpen csak a kukoricalepény volt tervben, amihez paradicsom salsát terveztem, és természetesen azzal is remek lenne, vagy bármilyen zöldséggel, salátával, szósszal. Úgyhogy ha valaki nem szereti a csípőset még ne csukja  a fejemre a laptopot légyszi. Már csak azért sem, mert ez a fajta chili nincs nagyon kigyúrva, úgy értem az ereje az enyhén csípős kategóriába tartozik. Szóval nem kell félni nem  fog taknyunk nyálunk egybe folyni bánt, még pont elviselhető nekem is. Persze lehet választani hozzá a kis piros duci habanero fajtát is, de akkor egy tűzoltókészüléket is ajánlatos rögtön a tányér mellé bekészíteni… A chili amúgy serkenti az emésztést, gyorsítja az anyagcserét, kálium, foszfor, béta-karotin és kálciumtartalma jelentős, de a népgyógyászatban lábmelegítőnek is használták, őrölt chili zokniba bele, felhúz, melegszik… jön a tél úgyis…

DSCF4314Az ok, amiért Jamie receptjéhez nyúltam, mert Ő tesz bele paradicsomot és paprikát is, így sokkal krémesebb tartalmasabb lesz a mártás,  mint ezek nélkül. Eltértem azért az eredeti recepttől, mert nem sült paprikát tettem bele, hanem friss kápiát illetve kihagytam a paradicsompürét, mert nem volt itthon. Ja, és a korriander és a menta nekem nem kívánkozott bele, de ízlés dolga, majd úgyis kipróbálom. Szóval legegyszerűsítettem kissé a tesztverziót, de nagyon ízlik, gyönyörű a színe, grill húsok mellé isteni lehet. Kis adagot főztem, ha 4 személyre készül akkor csak fel kell szorozni a hozzávalókat néggyel. Üvegbe töltve hűtőben eláll sokáig.

DSCF4324Ami a kukoricalepényt illeti nagyon egyszerű és gyorsan elkészül akár reggelire is. A csicseriborsólisztet szintén most próbáltam először. Bioboltban kapható, gluténmentes,  nincs karakteres íze, pláne, így keverve a tönköllyel. A csicseriborsóról viszont már meséltem sokat élettani hatásait is tekintve a “szuperételek” közé tartozik magas fehérjetartalma és a benne lévő sok vitaminnak és ásványi anyagnak köszönhetően. Arról nem is beszélve, hogy ebből készül az én egyik kedvenc gyorsételem a falafel.

Visszakanyarodva ételünkhöz, finom puha lepények lettek, de csicseriliszt híján, bármilyen más hagyományos liszttel is elkészíthető, illetve én tökmagliszttel vagy lenmagliszttel is kipróbálnám még… Jó kaja, vendégvárónak is remek!

DSCF4327

Hozzávalók 8 db kukoricalepényhez:

100 ml teljes kiőrlésű tönkölyliszt

100 ml csicseriborsóliszt

2 cső kukorica megfőzve, leszemezve

1 deci tej

2 db tojás

1 duci gerezd fokhagyma

1 mokkáskanál sütőpor

csipet chili

csipet őrölt római kömény

só, bors

kókuszzsír a sütéshez

A kukoricához kevertem a felvert tojásokat, a liszteket, a sütőport és a tejet, majd  megfűszereztem. Egy serpenyőben felhevítettem az olajat, és egy evőkanál segítségével belekanalaztam a masszát, kicsit lelapítottam és mindkét felüket kb. 4 perc alatt aranybarnára sütöttem.

Chiliszószhoz:

1 db paradicsom

1 db piros kápiapaprika

1 db chilipaprika

1 duci gerezd fokhagyma

1 teáskanál nádcukor

1 teáskanál almaecet

só, bors

olívaolaj

Kevés olívaolajat felmelegítettem egy kisebb edényben és ráöntöttem a felaprított fokhagymát, paradicsomot, paprikát, chilipaprikát. Pár percet vártam, míg levet engedtek és elkezdtek fonnyadni, majd sóztam, borsoztam, hozzáöntöttem az ecetet, megszórtam cukorral és lefedve, de időnként kevergetve negyed óra alatt összefőztem az egészet, majd botmixerrel pürésítettem.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!