Pálmafa Project

Mangós kókuszos rizs

Nevezhetnénk tejberizsnek is, de mégis más. Pláne, hogy az ötletet a thai “mango sticky rice” adta, vagy más néven mangós ragacsos rizs, na és persze az édesség utáni vágyam…Ragacsos rizst nem nehéz készíteni, elég elrontani a rizskészítésnél sokak által kitűzött célt, a pergős rizs állagot. Soha nem értettem, hogy miért baj, ha a rizs ragad, szerintem úgy finomabb és általában senkit nem érdekel az asztalnál a rizs, csak a háziasszony bosszankodik, hogy rossz lett. Felesleges.

Viszont nem adhattam ennek a receptnek az eredeti ragacsos rizs elnevezést, mert nem úgy készítettem, ugyanis, azt Ázsiában gőzölik és külön erre a célra kapható ilyen rizsfajta, na és persze joghurt sincs benne. Itthon is biztos kapható ázsiai gasztro boltokban, de én sima jázminrizsből csináltam.

Amennyire nem szerettem régen a mangót, most minden héten veszek, megpuhul a pulton és kreatívan felhasználható sós és édes cuccokba egyaránt.

Szóval adott volt a szénhidrát utáni vágyam és kinyitottam a konyhaszekrényt, hogy lássam miből élünk. A kedvenc Cocomas kókuszkrémem mindig van otthon, mert imádom és gazdaságosan felhasználható, hiszen két deciből, 6 deci kókusztej varázsolható vízzel hígítva, amúgy meg 1-1 kanálnyit szoktam például a reggeli zabkásához vagy chiapudinghoz adni, hogy jobb íze legyen. Bioboltokban, de a DM-ben is kapható. Persze bármilyen más kókusztej megfelel a célnak.

Hogy még krémesebb legyen, maradék, sűrű görög joghurtot is kanalaztam a végén hozzá, de egyébként anélkül is nagyon finom, de tejszínt is használhattok, sőt inkább mascarponét. Ha a laktózmentesség a cél, akkor a fent említett kókuszkrémmel lehet még krémesíteni a végén is. Kókuszimádóknak meg különösen ez ajánlott.

15 perc alatt kész, én nem bírtam megvárni, míg kihűlt, de ez semmit nem vont le az értékéből és elégedett mosolyt varázsolt az arcomra.

Hozzávalók 4 személyre:

1-2 db mangó

1 bögre rizs (3 deci)

ízlés szerint méz

1 bögre kókusztej

3 evőkanál kókuszreszelék

1 nagy doboz sűrű görög joghurt fele

fél citrom leve

1 bögre víz

fél hüvelykujjnyi reszelt gyömbér

csipet só

A rizst felöntöttem az egy bögre kókusztejjel és egy bögre vízzel. Csak kókusztejjel is készíthetitek, de nekem most ennyi volt itthon. Beletettem a csipet sót és puhára főztem a rizst, mikor beszívta az összes folyadékot, elzártam alatta a gázt és lefedtem. A mézet csak picit később, langyosan adtam hozzá, természetesen cukorral, eritrittel is készíthetitek, azt nyugodtan adjátok hozzá főzés előtt.

Megcsorgattam citromlével, belekevertem a joghurtot, reszeltem bele gyömbért, beleszórtam a kókuszreszeléket, alaposan összekevertem és kis tálkákba adagoltam, a mangót pedig cikkekre vágtam és mellétettem, de akár kockára vágva bele is keverhetitek. Kihűtve az igazi.

 

Lusta asszony mákos "rétese"

Lusta asszony voltam egyik nap, viszont sütit kívántam és egyben vendégségbe is készült egy adag, de nem csak lusta asszonyoknak ajánlott az elkészítése! Ennek a receptnek az eredeti változata, talán az egyik legnépszerűbb süti, ha gyors és könnyű édességre vágytok és/vagy kezdő konyhatündérek vagytok. Ez alapján rittyentettem most egy mákos verziót, kihagyva belőle a lisztet.Amiben barack, túró és mák szerepel, azzal mellényúlni nagyon nem lehet, de a gyümölcs lehetne akár körte, szilva, alma, a mákot meg dióra is cserélhetitek, ha úgy tetszik. Minek ide a liszt nem igaz?

Semmi meló vele szinte, csak a tepsibe kell beleszórni az alapanyagokat tulajdonképpen, a külcsín ezúttal nem számít, ronda, de finom a jelszó és nagyon gyorsan fogy, megéri dupla adagot készíteni egyből.

Egy pici csavar van még a sztoriban, na nem szó szerint, hanem bodzaszörp formájában. Cukor helyett én ezzel édesítettem a túrót és adott neki egy plusz ízt is. Ha van otthon, érdemes kipróbálni! Ha nincs, akkor is, mert nagyon jó kis desszert.

Hozzávalók 25×30 cm-es tepsihez:

30 dkg darált mák

50 dkg túró

2 nagyobb őszibarack (más gyümölcs is lehet)

3 db tojás

3 deci tej (kókusztejet használtam)

20 dkg eritritol v más cukor

2-3 evőkanál bodzaszörp (más is lehet)

2 evőkanál citromlé

5 dkg vaj

1 cs sütőpor

Elkészítése: 

A mákban elkevertem a sütőport és a cukrot majd a felét a tepsibe szórtam és egyenletesen elterítettem.

A túrót villával összetörtem, hozzáadtam a bodzaszörpöt, citromlevet, majd összekevertem és a mák tetejére kanalaztam.

Rászeltem az őszibarackot kis darabokban. Majd rászórtam a mák másik felét.

A tojásokat összekevertem a kókusztejjel és az olvasztott vajjal, majd ezt is a tepsibe öntöttem, úgy, hogy mindenhová jusson és villával kicsit átkevertem az egészet, hogy a folyadék mindenhol érje a mákot és a túrót is.

180 fokra előmelegített tepsiben kb. 30 perc alatt megsült. Ha kihűlt szépen szeletelhető.

Epres-banános smoothie tál

Gyönyörű, trendi és nagyon finom! Pedig a trendi dolgokat annyira nem csípem, de ez esetben kivételt teszek, hiszen, ha valaki csak próbálja még beilleszteni a reggeleibe a hasonló étkeket, akkor valószínűleg így vonzóbb lesz a számára, akár egy “rettegett” zabkása is.Jó lenne találnom egy magyar szót a smoothie bowl-ra, ok, hogy utóbbi tál, az előbbi meg egy gyümölcsturmixot takar tulajdonképpen, de a gyümölcsturmix tál hülyén hangzik.

Mindegy. A lényeg, hogy csak a képzelet szab határt ezeknek a tálaknak. Az alapja bármilyen gyümölcs lehet, viszont az is biztos, hogy a banán és az eper szuper páros. Csak össze kell mindent turmixolni, annyi joghurttal vagy növényi tejjel, hogy az sűrű, krémes legyen, aztán feldíszíteni a tetejét a benne lévő hozzávalókkal és némi extrával is, ha úgy tetszik.

Kicsit unom már a zabpelyhet, ezért feltankoltam különlegességekkel, mint amaránt pehely, quinoa pehely, hajdina pehely és rizs pehely. A rizs és a hajdina nem jött be igazán pehely formában, nem szívják fel eléggé a folyadékot és ízre sem annyira jók, viszont az amarántot és a quinoát megtartottam a reggelinkhez is. Pici chiamaggal még felturbózom és kész a szuper reggeli.

Mindig előző este készítem el ezeket a tálakat, kásákat, főzni nem kell, sőt felesleges, még a zabkását sem. Beázik az magától a konyhapulton éjjel. Kivéve persze, ha melegen szeretitek, de szerintem szoba hőmérsékleten a legjobb. Hűtőbe is nyáron a dög melegben teszem csak, mert nem kedveljük a jéghideg reggelit és semmi baja nem lesz a pulton lefedve, pláne, ha nincs benne tej. A díszítés az természetesen reggel került rá frissen, hogy ne barnuljanak meg a gyümölcsök és a magok ropogósak maradjanak.

A szép és derűs nap garantált, ha ezzel kezditek!

Hozzávalók adagonként:

Turmixhoz:

egy marék eper

fél banán

1 evőkanál chiamag

2-3 evőkanál puffasztott quinoa pehely (zabpehely is jó)

1 evőkanál kókuszkrém (vagy natúr joghurt)

kb. fél deci víz ( bármilyen növényi tej is jó a kókuszkrém/joghurt és a víz helyett)

pici méz (ízlés szerint, de el is hagyható)

pár csepp citromlé

Tetejére:

a banán másik fele

pár szem eper

1-1 kiskanál chiamag és quinoa pehely

magok (dió,tökmag, mandula, napraforgó, gojibogyó)

1-2 szem aszalt füge (vagy más aszalt gyümölcs)

A turmix hozzávalóit botmixerrel pürésítettem, majd a díszítésre szánt alapanyagokkal kicicomáztam. Ennyi. Nagy kanál elővesz, jó étvágyat, szép napot!

Cseresznyés clafoutis

A clafoutis (ejtsd:klafuti) egy francia tejes pite,egészen pontosan palacsintatésztával leöntött gyümölcsöket takar, amit aztán sütőben sütnek készre. A végeredmény pedig egy könnyed, szivacsos állagú desszert.  Ugye nem lepődtök meg, hogy én eltértem most is a megszokott hozzávalóktól?Nos, az én tejes pitém tejmentes. Ok, ez csak félig igaz, ugyanis valóban kókusztejre cseréltem a tejet, viszont került még mellé ricotta is, az olasz krémsajt. A ricotta ugyan, olyan, mint a túró, de attól az még sajt, sokan összekeverik, de annyi baj legyen. Természetesen krémesebb túrót is használhattok helyette, sőt akár mascarponét is.

Az én pitém gluténmentes is, és ez nem csak félig igaz, hiszen egy az egyben lecseréltem a búzalisztet mandulalisztre, ami még az ízéhez is hozzátesz. Mandula helyett kipróbálnám dióval is.

A cseresznye meg tavalyi és mélyhűtött volt, de ezt senki nem rótta fel nekem. Egyébként eperrel készíteném, ha ma sütném, ha nyáron, akkor málnával, áfonyával, barackkal, meggyel, na és friss cseresznyével. Pofon egyszerű desszert, 5 perc “munkával” összeállítható és nem túlzok. Ha leszámítjuk a cseresznye magozását persze… Az áfonyával vagy a málnával azt is megspórolhatjátok.

Hozzávalók 28 centis piteformához:

40 dkg magozott cseresznye (eper is jó, v meggy, málna)

15 dkg mandulaliszt

2 deci kókusztej

20 dkg ricotta v túró

15 dkg eritrit

3 db tojás

reszelt citromhéj

csipet vaníliapor v vaníliarúd kikapart belseje

Tetejére: 5 dkg mandulaforgács v aprított mandula

Elkészítése:

Kivajaztam a piteformát és a magozott cseresznyét beleszórtam.

A tojásokat elkevertem az eritrittel, a ricottával, a reszelt citromhéjjal és a vaníliával, majd hozzáöntöttem a kókusztejet is. Végül beleszórtam a mandulalisztet, elkevertem és ráöntöttem a cseresznyére. A tetejét pedig megszórtam a mandulával.

180 fokra előmelegített sütőbe toltam és 45 percig sütöttem. Akkor jó, ha már nem folyós a közepe. Rá kell azért nézni, ha nagyon pirulna a teteje egy alufóliát tegyetek rá. Ha kihűlt szépen szeletelhető.

 

Tom Kha leves

Ízutazás következik Ázsiába, de nem kell azért ennyire messzire mennetek, mert egyrészt ezt a levest egy jobb thai étteremben is megtaláljátok, másrészt otthon is elkészíthetitek!Nem titok, hogy ez az én kedvenc távol-keleti levesem, először Thaiföldön ettem ilyet, illetve azóta találtam egy klassz éttermet itthon, ahol az esetek 90 %-ban ezt rendelem. Az történt, hogy kedves barátném gondolt rám, miközben Koh-Samui szigetén süttette magát és hozott nekem egy kisebb zsáknyi fűszert. Bemutatom nektek ezeket először is, de ne ijedjetek meg, mert bár nem kaphatóak minden sarki közértben, de nagyobb ázsiai fűszerboltokban igen, viszont azért ezek nélkül is tudtok majd hasonlóan finomat készíteni.

A leves alapja kókusztej és thai fűszerek, még hozzá thai citromfű, pontosabban citromnád, hiszen ez teljesen más, mint a hazai citromfű, ez frissen is kapható illetve szárított formában is, én is ezt használtam. Aztán kerül bele galangal, amit thai gyömbérnek is neveznek, de csak erős idegzetűek harapjanak rá. Állagra és kinézetre is olyan, mint a gyömbér, viszont ízre annál sokkal durvább, intezívebb, talán kesernyésebbnek mondanám.

Aztán kerül bele kaffir lime levél, ami kinézetre, tapintásra a babérlevélre hasonlít, de az íze természetesen aromás, citrusos, a keleti konyha alapanyaga szintén. Na és a korianderről se feledkezzünk meg, ami itthon is népszerű és enélkül sem létezik nagyon étel Távol-Keleten. Ja és persze chili sem árt, ha van kéznél. Szóval ezek adják az alapot, de lehet a levesünk vegetariánus, mint az én verzióm, és akkor gombát tesznek bele, vagy húsos, akkor csirkével főzik és készül tengergyümölcseivel is, elsősorban rák kerül olyankor hozzá. Aztán löttyintenek még bele halszószt is, én ezt kihagytam belőle, de ti nyugodtan, ha van kéznél.

Nos, ha nem kaptatok galangalt, akkor használjatok gyömbért, ha nem akartok thai citromfű után rohangálni, vegyetek zöld citromot, amúgy is kell bele a héja és a leve, és a kaffir lime levél is elhagyható, viszont mindképp legyen benne friss chili és friss koriander, ezeket piacon is megvehetitek, na és persze kókusztej. Ha ezek meg vannak, akkor is finom lesz az végeredmény, aztán, hogy húsosat, rákosat, vagy gombásat főztök, az már a ti döntésetek. Íme az receptem, rá fogtok kattanni!

Hozzávalók 3 főre:

25 dkg gomba

2 db sárgarépa

1 db fehérrépa

1 db paradicsom

1 lime reszelt héja

fél lime leve

3 deci kókusztej

4 deci víz

1 db vöröshagyma

1 db fokhagyma

3 db galangal

4 db kaffer lime levél

1 evőkanál szárított thai citromnád

1 pici chili (vagy több, ha csípősebben szeretitek)

kis csokor koriander

kókuszolaj

A fűszereket beleszórtam a fazékba(lime levél, galangal, citromnád, chili, fokhagyma és vöröshagyma aprítva), összeforgattam kevés kókuszolajon őket, a hagymákat hagytam kicsit párolódni, majd felöntöttem a kókusztejjel és összeforraltam az egészet. Ezután a fűszereket át kellene szűrni. Én lusta voltam….

Szeletekre vágtam a gombát és a répákat, felaprítottam a koriandert. A répákat adtam először a leveshez, felöntöttem vízzel, majd mikor félig megpuhultak, hozzáadtam a gombát is, és a koriander felét, reszeltem hozzá a lime héjából is, majd együtt rotyogott az egész, míg a gomba is átpuhult, a legvégén adtam hozzá a felkockázott paradicsomot, a maradék reszelt lime héjat, facsartam bele a levéből is és a maradék friss korianderrel tálaltam.

 

Gyömbéres spenót datolyás csirkével

Spenótfőzélek, ahogy még nem biztos, hogy kóstoltátok! Nekem viszont az egyik kedvencem a hagyományos verzión túl.

Még pár éve találtam egy hasonló receptet egy másik blogon, ahol kókusztejjel készült a spenót, sőt még egy csepp méz is került hozzá a végén, és akkor nagyon rákattantam, azóta sokszor készítem így. Ha valaki meghallja, hogy spenót és kókusztej egy tányérban, néha úgy néznek rám, mintha valami bűnt követtem volna el, pedig tévhit, hogy a spenótfőzeléket csak egy bödön tej és liszt segítségével lehet ehetővé varázsolni…

Ennél sokkal több lehetőség rejlik még a spenótban, a lisztet és a tejet már rég nem használom, szerintem semmi szükség rá, pláne, ha csak mirelit spenót áll rendelkezésre, az egyszerűen magától is sűrű lesz, ha kienged. Ha meg túl hígra sikerül véletlenül és megszaladna a kókusztej, akkor 1 kanál zabliszt, vagy rizsliszt megoldja a problémát.

Utoljára talán gyerekkoromban ettem hússal, konkrétan pörkölttel ezt a főzeléket, amúgy is a bundáskenyér volt a kedvencem mellé, most viszont az ízesítése miatt, illetve A férfi kívánságára hús került rá, de akkor már passzoljon legalább a gyömbéres,  kókuszos ízvilághoz, így aszalt datolya is ment hozzá. Jó cucc, tényleg, adjatok egy esélyt neki, aztán legközelebb jöhet ismét rá a tojás, bundáskenyér stb.

Hozzávalók:

80 dkg fagyasztott spenótpüré

fél hüvelykujjnyi gyömbér

3 gerezd fokhagyma

1,5 deci kókusztejszín v kókusztej

só, bors

Feltét:

fél csirkemell (pulyka is jó)

fél marék datolya

só, bors

kókuszolaj

A spenótpürét egy  mély edénybe tettem, kicsit még fagyos volt, lassú tűzön megvártam, míg kienged teljesen, ezután belereszeltem a fokhagymákat, gyömbért, sóztam, borsoztam, összeforraltam, majd hozzáöntöttem a kókusztejszínt. Itt már turmixolni nem szükséges, ha friss spenótból készítitek, akkor viszont itt pürésítsétek.

Ha szükséges én még ilyenkor reszelek hozzá gyömbért, ha nem elég intenzív az íze, sózom, borsozom,ha kell.

A feltéthez a csirkemellet felkockáztam, kevés kókuszolajon lepirítottam, sóztam, borsoztam, és hozzáadtam a kis darabokra vágott datolyát, majd a spenóttal tálaltam.

 

Sárgadinnye krémleves szederrel

A citromos víz után, a kedvenc nyári szomjoltóim ezek a levesek, csak egy turmixgép vagy botmixer szükségeltetik, minimum kétféle gyümölcs és kész.

Mindenki – tisztelet a kivételnek- , panaszkodik, hogy meleg van. Nyár van. Ennyi. Pont. Eddig is voltak nyaranta olyan napok, hetek, amikor bizony a hőmérő higanyszála 40 fokra is felkúszott. De télen meg ugyanezek az emberek panaszkodnak, ha hideg van. Nem kéne inkább kihozni a melegből és hidegből a legjobbat, és örülni, hogy nem nyáron van 15 fok zuhogó esővel?? Nem értem őket, de nem is baj, én szeretem a meleget és imádom a főzés nélküli gyümölcsleveseket!

Nem szoktam ezeket túlcifrázni, ami van otthon az megy bele ami a fűszereket illeti, ami a folyadék részét, az pedig legtöbbször kókusztej és/vagy víz, szerintem ezek a legjobb opciók, úgyis a gyümölcs ízén van a hangsúly. A dinnyém most brutál édes volt, éppen ezért a savanykásabb szeder lett a legjobb barátja, na meg persze jó sok citromlé, és citromfű, menta. Nem sokáig nőnek már ezek a kertben, kihasználom, amíg van. Ha ezek nektek nincsenek semmi gond, ha vesztek citromot, vagy még jobb a lime, akkor már nyert ügyetek van. Tálaljátok a dinnye héjában, és kitűnő nyári előétel lesz, forró levesre nem sokan vágynak mostanság úgysem szerintem. Sőt, én másnap reggel a zabpelyhet is ebbe szórtam, és egy isteni finom dinnyés zabkása lett a végeredmény. Ha pedig az egészet leturmixoljátok, és lehűtve magatokkal viszitek, akkor tuti, hogy nem fogtok elcsábulni semmilyen cukros, szirupos, tejes frappé vagy shake vagy fagyi irányába se. Feltéve, ha nem akartok…

Hozzávalók 4 főre:

1 nagyobb méretű sárgadinnye

20 dkg szeder

1 deci kókusztej (helyett víz vagy  más növényi tej is jó lehet)

1 citrom leve

friss menta és/vagy citromfű levelek

A dinnyét keresztben félbevágtam, kikapartam a magjait, majd a húsát kikanalaztam és a turmixgép táljába tettem.

Hozzáöntöttem a kókusztejet, citromlevet, annyit vizet még, ami kb. 3/4-ig ellepte, tettem egy csipet sót is bele és leturmixoltam, visszaöntöttem a levest a dinnye héjába, beleszórtam az apróra vágott mentát és citromfüvet illetve a szedret is. Ha a dinnye hideg volt, akkor hűteni sem kell, egyből el lehet kanalazni, bár jót tesz neki, ha áll legalább fél órát, hogy összeérjenek az ízek.

 

 

Málnafagyi

Éljen a házi fagyi, mert sokkal finomabb, mint a legtöbb cukrászdában kapható. Egyszerű elkészíteni, tényleg gyümölcsíze van, mellékíz nélkül, és nincs benne egy tonna cukor sem.

Újabban eritritet használok édesítésre, amitől sokan megijednek, pedig nem kell. Ez egy természetes cukoralkohol, ami a gyümölcsökben, zöldségekben is megtalálható illetve az erjesztett ételekben. Eritrithol más néven, a kalóriaértéke kb. 20kcal/100gr, nem befolyásolja az inzulinszintet, ezért cukorbetegek is fogyaszthatják, sőt a candida diétások is, mivel megakadályozza a gombák szaporodását, ellentétben a hagyományos kristálycukorral, ami viszont remek táptalaja azoknak. Ízre nekem teljesen olyan, mint a xilit, szóval nem érzek mellékízt és hashajtó hatást sem.., amit szintén megemlítenek az édesítők hátulütőjeként. Nyilván nem merőkanállal merem a süteményekbe, én már amúgy is felezem vagy harmadolom mindenhol a cukormennyiségeket, és érdekes módon még a legédesebb szájúak sem veszik ezt észre, valószínűleg akkor tényleg elég egy tálca sütihez 20-30 dkg cukor helyett csak 10…

Na, ez volt itt a “tudomány”, de a fagyi fontosabb. Kókusztejes, mert a málnával az isteni, ha pedig laktózérzékenyek vagytok akkor természetesen a görög joghurtot is lehet vele helyettesíteni, amit én viszont tettem bele, mert az igazi görög verzió, amiben megáll a kanál, az jót tesz a fagyinak. Ezt én piacon veszem kimérve, ha viszont hiperszuperbe tévedek akkor a Bakoma szerintem a legjobb ehhez. De, ha egyiket sem kaptok a mascarpone is jó ám! A kókusztejszínt rendszeresen használom, felverni még nem próbáltam, de azt olvastam, hogy mélyhűtés után ez megtehető. Hát jelentem nem… Vagy én vagyok béna, vagy a habverő, de hogy őszinte legyek elengedtem ezt a problémát, felhabosítottam kicsit, aztán ment a málnához, isteni ez így is.

Ha nincs menta és citromfű, pár csepp citromlé is megteszi és mehet a mélyhűtőbe, fogyasztás előtt viszont kell neki egy 20 perc a pulton, hogy krémesebbre olvadjon. Mondjuk nagy volt a kísértés, hogy én ezt fagyasztás előtt csak úgy egy nagy kanállal elfalatozzam….

Hozzávalók kb. 3 pohárhoz:

10 dkg málna

10 dkg sűrű natúr görög joghurt

1 deci kókusztejszín (v sima habtejszín)

2 evőkanál eritrit

5-5 db menta és citromfűlevél

A kókusztejszínt betettem a mélyhűtőbe fél órára. A habtejszín elég, ha a sima hűtőben van. A málnát a joghurttal és a cukorral egy botmixer segítségével leturmixoltam, a mentát és a citromfüvet apróra vágtam és ezt is belekevertem. Kivettem a kókusztejszínt, egy habverővel felhabosítottam és ezt is a málnás joghurthoz kevertem, majd a fagyasztóba tettem és fél óránként még 2szer kivettem és botmixerrel átmentem rajta, majd lefagyasztottam, tálalás előtt kb. 20 perccel a pultra tettem olvadozni.

 

Levendulás stresszűző ital

Egy hosszú stresszes hét levezetéseként ajánlom nektek ezt az itókát. Ráadásul levendulaszezon van, és a gyönyörű lila virágok egy pohár fehér italban is pompásan mutatnak, arról nem beszélve, hogy utána garantáltan jó fogtok aludni!

Pláne, hogy citromfű is került bele frissen melegében szintén a kertből érkezett. Én még mézet sem tettem bele, elég volt a kókusztej zsírossága, hogy édeskésnek érezzem.

Más növényi tejből viszont nem igazán tudom ezt az italt a levendula miatt elképzelni, persze attól még próbálkozhattok vele, ízlések és pofonok. Régebben sima tehén tejből készítettem hasonlót, és bár nem vagyok tejpárti, de ez esetben kivételt tennék én is és abból készíteném, ha nincs más kéznél.

Hozzávalók adagonként

2 deci kókusztej

1 levendula virág

3 db citromfű levél

pár csepp méz(elhagyható)

A tejet egy lábosba öntöttem, belemorzsoltam a levendula virágait, a citromfüvet és felforraltam az egészet, majd kb. 5 percre még legalább állni hagytam, hogy az ízek jobban összeérjenek. Ezután leszűrtem és elkortyoltam.

Birsalmás gesztenyés hajdinakása

Egyik reggelimet szeretném ma megosztani veletek, zabkása helyett most hajdinakása, de akár lehetne kölesből, vagy rozspehelyből is, ahogy tetszik.

20161105_144231-2Igazi őszi hangulat a tányéron, ennél jobban nem is indulhat a reggel, gesztenye, birsalma, krémes melengető kanalaznivaló, én ezt minden héten megenném, míg tavasz nem lesz!

Természetesen maradhattok  a zabpehelynél, ha gyorsabb verzióra vágytok, de ezt előre is el lehet készíteni, hiszen behűtve is finom, de akár fel is melegíthetitek, hozzá lehet önteni még egy pici kókusztejet például és olyan, mint új korában. Van benne energia, de glutén és laktózmentes, és amíg én a zabkásától elég hamar megéhezem, a hajdinától nem, délig biztos, hogy kitart a lendület. Chiamagból is klassz lenne, és kisebb poharakba töltve akár desszert is válhat belőle.

Hozzávalók 2 adaghoz:

fél birsalma

1,5 deci natúr hajdina

10 dkg főtt gesztenye

3 deci kókusztej (v más növényi tej)

1 evőkanál méz v nyírfacukor

fél mokkáskanál kardamom v fahéj

A birsalmát felkockáztam, a hajdinát átmostam, beleöntöttem mindent egy kisebb lábosba, felöntöttem a kókusztejjel, megszórtam a fűszerekkel, a mézet én csak akkor csorgattam rá, mikor elkészült, de itt is lehet már édesíteni ízlés szerint.

Fedő alatt addig főztem, míg a hajdina átpuhult, és beszívta az összes folyadékot, akkor már a birs is biztosan megfelelő állagú. Ha nagyon elfő a leve, akkor pici folyadékot lehet még aláönteni. Langyosan az igazi, de másnap hidegen is finom.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!