Pálmafa Project

Miért igyál szárzeller levet?

Nem egy kulináris csoda következik, mégis csodát tett velem ez az ital minden túlzás nélkül. Elmesélem, mert szeretném, ha egyszerűbben lelnétek meg a megoldást, ha hasonló cipőben jártok. Néha az alulértékelt vagy nem sokra tartott dolgok tudják meghozni a változást, mikor az orvostól sem számíthatsz igazi segítségre…

A gasztroblogger halála, ha rendetlenkedik a gyomra, de mindenkivel előfordul, pár nap és átrobog rajtad a kór. Vagy nem. Így jártam én is. 3 héten keresztül fogalmam nem voltam róla, hogy mi a bajom. A gyomrom egyik napról a másikra úgy döntött, hogy elfelejti hogyan is kéne működnie. Első héten nem igazán tudtam megemészteni bármit is ettem, pedig ugyanazokat a kajákat toltam, amit a blogon is láttok, de reggelente egy egyszerű zabkásától is úgy éreztem, mintha egy xxl-es húsimádó pizzát küldtem volna le, megfejelve még egy csokis shake-kel is. Aztán kezdődött az ételundor, rá sem bírtam nézni azokra az ételekre amit eddig ettem, nem éreztem éhséget csak hányingert helyette. Nem, nem vagyok terhes, sem glutén- és laktózérzékeny sem. Aztán 1 hét után jött pár nap erejéig a reklámból jól ismert szöveg után szabadon, a “Zsuzsinak megy a hasa, Zsuzsi meg szalad a hasa után” sztori. Majd zárult azzal, hogy megnéztem közelebbről a wc csésze belsejét is. Mi jön ilyenkor? Diéta, széntabletta, probiotikum, jó kislány voltam, doktorbácsit is meglátogattam, akitől megtudtam, hogy nagyon fontos ilyenkor a diéta, széntabletta probiotkum és elküldött haza.

A gond csak az, hogy 1 hét után sem múlt el a probléma, maradt az állandó ételundor, és hányinger, az agyonvertek érzés és már egy korty víz is rosszul esett, de szó szerint. Azért ettem, mert muszáj, de alapvetően egy tea elkészítése is megerőltető volt. Csalántea, kamillatea, varázspálca, semmi nem volt gyógyír, a gugli segítségével viszont 25 féle betegséget diagnosztizáltam magamon. Aztán mikor a saját agyamra mentem elegem lett és ismét meglátogattam a doktorbácsit, gondoltam alap, hogy elküld laborra, hasi UH-ra első körben és majd okosabbak leszünk. Ehelyett  hozzám vágott egy receptet és savlekötő kúrát javasolt, mert ránézésre!!! ő úgy gondolja, sok a savam. És nyugtatásképpen még hozzátette, ha nem segít majd megtükrözzük! Hát én is gondoltam magamban valamit, hogy kit és milyen irányból tükrözgessen, de inkább halkan még kértem szépen egy beutalót laborvizsgálatra, mire megkérdezte, hogy milyen irányba? Hát balra baszki, arra van a labor…. Ezt most komoly?

A sok savról annyit, azt sem tudtam, hogy mit kéne pontosan érezzek, ha tényleg az lenne a bajom, csak olvastam róla, de egyik tünete sem passzolt rám. Mivel 2 és fél hét után még mindig szarul voltam, gondoltam ok, nem dacolok, kap a gyógyszer egy esélyt, kiváltottam, és annyira hatásosnak bizonyult és kötötte le a nem létező savamat, hogy 2 nap után ismét a mellékhelyiség körül forogtam különböző pozíciókban és végrendelet megírásán gondolkoztam.

Hiszek abban, mivel nálam működik évek óta, ha valamire nagyon szeretném tudni a választ és a megoldást, akkor azokat odadobja az élet, csak persze észre kell venni, hogy el is kapjam. Szóval miközben szürke árnyékként tengettem hétköznapjaim, -persze közben bejelentkeztem magán hasi UH-ra, ami negatív lett – ajánlott egy barátnőm egy könyvet, anélkül, hogy tudta volna mivel kínlódok  éppen, azt írta, hogy kötelező olvasmány. Anthony William: Gyógyító médium(Medical medium) című könyvéről van szó. És igen, kötelező olvasmány! Eddig is tudtam, hogy mennyire fontos jól enni, ahhoz, hogy jól legyünk, egyértelmű volt, hogy ilyen irányban is kerestem a megoldást.

A könyvre és az író honlapjára is érdemes rákeresni a neten, nem részletezem, de mindenkinek ajánlott tulajdonképpen, legfőképp azoknak, aki akár évek óta orvostól orvosra járnak, de nincs pontos diagnózis, és csak a tünetek különböző betegségekkel való “becímkézése” folyik. Részletesen kitér az autoimmun, pajzsmirigy betegségekre, a Candidára, depresszióra, szklerózis multiplexre, cukorbetegségre, hormonális egyensúly zavarokra, emésztési problémákra, ami ezek mögött áll és arra, hogy az orvosi kezelés mellett (ha a kezelés tényleg a valós betegségre irányul), hogyan tudja mindenki saját magát is elkezdeni gyógyítani, illetve megelőzni, hogy egyáltalán orvoshoz kelljen fordulni.

Bennünk van a gyógyítás képessége, csak elfelejtettük használni azt, mert egyszerűbb bekapni egy pirulát, ha fáj a fejünk vagy rossz az emésztésünk, hiszen ezt tolják az arcunkba a gyógyszer reklámok is, már aki hajlandó végignézni… Tudom, hogy sokan csodabogárnak gondolnak, vagy a hátam mögött mosolyognak, hogy szegény szerencsétlen igyad csak a zellerlevet, ahelyett, hogy elmennél másik gyógyszert íratni. Ez is egy opció, mindenki döntse el maga, hogy neki melyik út járható.

Szó nincs arról, sem itt, sem a könyvben, hogy ha baj van, akkor ne keressünk fel orvost, vagy, hogy ne lenne szükség rájuk, hiszen én is mentem azért tovább néhány vizsgálatra, hogy biztosan kizárjak betegségeket, de igenis sokszor előfordul, hogy nem tudnak pontos diagnózist felállítani, az meg már más kérdés, hogy az én esetemben nem is nagyon törekedett rá a háziorvos…  Ami fontos, hogy nyitottnak kellene lenni más opciókra is, pláne, hogyha gyógyító táplálékról, ételekről van szó. Egy szárzellernek viszonylag kevés mellékhatása van. A gyógyhatásáról viszont az első pohár elfogyasztása után megbizonyosodtam.

Gyakorlatilag elvágta 3 hét kínlódását! Éhgyomorra beküldtem majdnem fél litert, és megmondom őszintén, hogy gyümölcsökkel turmixolva eddig is fogyasztottam már párszor a halványítózellert, de inkább salátákba szeretem tenni a ropogóssága miatt, viszont így egymagában, azért nem akkora élmény, annak ellenére, hogy nagyon szép kinézetre. Nekem nincs gyümölcscentrifugám, így kevés vízzel turmixoltam, szóval a rostok benne maradtak, ezáltal sűrűbb az állaga. Azonnal jobb lett a gyomrom és a közérzetem, pedig előtte egy korty víztől már hányingerem lett, küzdöttem, hogy legalább annyit igyak, hogy ne száradjak ki. Az ebédem végre jólesett aznap és mikor este korogni kezdett a gyomrom és nem émelygés és feszülés jelezte, hogy kéne már enni valamit, kedvem támadt örömtáncot lejteni a rendelő előtt, miközben az ultrahangra vártam. Azóta már A férfi is issza, és imádja. Követeli reggelente a zellerlevet. Komolyan mondom! Aki sok húst fogyaszt, annak külön áldásos lehet a hatása, illetve bármilyen nehéz étel után pár órával szépen lenyugtatja a gyomrot.

Hogy mit tud a zeller? Gyakorlatilag a könyv minden emésztési problémára és emésztőszervi panaszra ezt ajánlja beiktatni első körben reggelente éhgyomorra, de a nap folyamán is bármikor fogyasztható minél több, annál jobb. A hatását egymagában fejti ki legjobban az üres gyomorban.  Idézem: “A zeller erősíti a sósavat a gyomorban, és biztosítja az ásványi sókat a központi idegrendszer számára. Egyéni nátriumvegyületeket tartalmaz és ezek az ásványi sók rengeteg bioaktív nyomelemet és tápanyagokat kötnek meg.” Jól hangzik nem? Pff, értelmezni is alig tudom, de működik és csodálatos és ki gondolná erről a növényről? Legyintünk, ugyan már csak zeller, hogy használhatna ilyen esetben pont ez? Hát így. Azóta semmi bajom, hogy mi okozta? Sosem fog kiderülni, egy nagyobb stresszfaktor hatására talán pont akkor aktíválódott bennem egy olyan baci, amit amúgy lehet meg sem érzek. Ezen már nem agyalok, de az néha átsuhant a fejemben, hogy mi lett volna ha, ismét visszamegyek az orvoshoz, miután beszedtem 4 levél savlekötőt szorgalmasan és nem változtott semmi…

Nem nyújtom tovább, a könyv fantasztikus és hasznos, megjelent egy másik is, Gyógyító ételek címmel, amúgy meg mentem a konyhába főzni, ti meg egyetek jókat, sok, igazi, friss élő ételt!

Hozzávalók:

4 db szárzeller (vagy több)

víz

A szárzellert alaposan megmostam, a durvább végeit levágtam, a leveleket is rajta lehet hagyni, de ami csúnyább, azt tépjétek le.

Felaprítottam, turmixgépbe tettem, felöntöttem annyi vízzel, ami kb. 1 kisujjnyival ellepi és pár msp alatt simára turmixoltam. Ha túl sűrű, tegyetek még hozzá vizet.

Banános kivis szárzeller turmix:

1 adaghoz, turmixoljatok le egy banánt, egy kivit és 2 db szárzellert annyi vízzel, ami ellepi és már iható is. Isteni!

 

Forrás: http://www.medicalmedium.com/blog/celery-juice

Banános édesburgonya krémleves

A megoldás a szürke januári időjárás ellen, ha elvonultok melegebb éghajlatra vagy szép “napbesüt” sárga színekkel veszitek magatok körül, például ilyen ételeket esztek.

DSCF9205Banán, édesburgonya mennyei páros, de kellett egy kis nyugtató zöld szín is mellé, erre pedig mi más lenne a legalkalmasabb télen,  mint a C-vitaminbomba kivi.

Ez egy nagyon kényelmes és finom leves, és elég laktató ahhoz, hogy miután ebédre bevágtam egy hatalmas tányérral, estig ne éhezzek meg. Semmi glutén, semmi laktóz, de ha dúsítani szeretnétek még a levest, (bár szerintem ez tök felesleges), akkor tejszín, vagy kókusztej klassz lehet hozzá.

Ha nem kaptok édesburgonyát, sütőtök is jó ám helyette!

DSCF9208

Hozzávalók 2 főre:

1 db édesburgonya (kb. 50 dkg)

1 nagy banán v két kisebb

1 kis fej vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

fél hüvelykujjnyi reszelt gyömbér

1 evőkanál citromlé

1 fél mokkáskanál kurkuma

kókuszolaj

Tetejére: 1 db kivi, pár szem kesudió

Az édesburgonyát négy darabba elvágtam, sütőpapírra tettem és 200 fokon puhára sütöttem, kb. fél óra alatt. Ezután kikanalaztam a húsát, a vöröshagymát, fokhagymát, gyömbért felaprítottam, kevés kókuszolajon egy edényben megfuttattam őket, majd hozzáadtam az édeskrumplit, fűszereztem és felengedtem annyi vízzel, hogy egy ujjnyira ellepje a zöldségeket. Felforraltam, hagytam 10 percig rotyogni, hogy az ízek összeérjenek, majd simára turmixoltam az egészet, a banánnal együtt.

Tálaláskor megszórtam a kividarabokkal, és a kesuval, amit előtte pár perc alatt egy száraz serpenyőben illatosra pirítottam.

Tavaszi fáradtságűző zöldturmix

Itt a tavasz és az idő arra, hogy kívül belül megszépüljünk. Erre a célra számos lehetőség közül választhattok.

DSCF6129Ha ahhoz is fáradtak lennétek, hogy mutatóujjatokat a turmixgép nyomógombjára helyezzétek, sőt előtte még meg is töltsétek azt mindenféle földi jóval, akkor akár rendelhettek is nyers itókákat.

Ismét szerencsés voltam hiszen a Liquid lunchnak köszönhetően tesztelhettem egy energiabomba turmixot a nagyérdemű elé kerülés előtt. Nem csak, hogy túléltem, de istenítettem is még néhány kollégámmal egyetemben a fodros kel, alma, mazsola, chia mag, narancs keverékéből készült nedűt. Úgyhogy akár ebédre is bátran rendeljetek turmixot, mert hihetetlen, de abszolút képes órákra eltelíteni.

DSCF6137Kedvet kaptam én is, és mivel ismét kipróbálásra várt egy számomra még ismeretlen hozzávaló, ami ráadásul gyönyörű zöld színben pompázik, így úgy gondoltam most ez lesz a meghatározó szín, az előző csokis tömör gyönyör után.

A bemutatkozó furcsaság tehát a zöld árpafű por. A zöld növények között igazi sztárnak minősül, mivel a többihez képest a klorofil többszörösét tartalmazza. Nem hiába tartják a föld tápanyagokban leggazdagabb növényének, ásványi anyagokban, enzimekben, vitaminokban is az élen jár. Kálcium tartalmát tekintve magasan kenterbe veri a tejet, 9szer több folsav van benne, mint a spenótban, 7szer több C-vitamin, mint a narancsban, bővelkedik vasban, fehérjében. És még hosszasan lehetne sorolni, hogy miért is ideális étrendkiegészítő ez a zöldike. Igazi roboráló szer, segíti az emésztést, méregtelenítést, sportolóknak is ajánlják. Sőt a bőrt is táplálja, és nem a színével, hanem belülről, állítólag a pigmentfoltok kialakulását is megakadályozza.

DSCF6136Az a jó ezekben a nyers levekben, hogy azoknak is ízlik akik nem szeretik az egyes hozzávalókat, pl. a nem túl népszerű spenótot jelen esetben. Ugyanis a hozzáadott gyümölcsök, aszalványok pont azt az ízt veszik el, ami miatt szájhúzogatás szokott lenni.

Kísérletezzetek bátran, mert a bolti levek a közelébe se érnek ezeknek az italoknak!

Hozzávalók 2 pohárhoz:

1 kisebb marék zsenge spenótlevél (fontos, hogy vegyszermentes legyen)

1 nagyobb v két kisebb kivi

1 mandarin vagy narancs, de alma, körte is jó

fél hüvelykujjnyi gyömbér

4-5 szem datolya édesítésnek, de más aszalvány is lehet

1 teáskanál zöld árpafű por

A datolyát kisebb darabokra vagdostam és egy negyed órára beáztattam vízbe, hogy puhább legyen, a spenótot alaposan megmostam, a mandarint felkockáztam a kivivel együtt. Mindent a turmixgépbe tettem, belereszeltem a gyömbért is és simára turmixoltam.

C-vitamin bomba kivi salsa

Egyetek meg naponta egy kivit és ezzel a napi C-vitamin szükséglet nagyjából le is van tudva. Egymagában is finom, ha elég édes, ha viszont nem, akkor fel kell pörgetni kivi kisasszonyt. Erre a salsa kitűnő megoldás és még táncparkett sem kell hozzá, csak némi chili.

DSCF5906Én is kevés kivit eszem, de most megkívántam és valami izgalmas biztosíték csapkodós recept után kutattam és meglepve tapasztaltam, hogy tele a világháló ilyen és ehhez hasonló kivis ételekkel. Legtöbben avokádót is tesznek mellé, ami tök jó ötlet, kivéve ha eme gyümölcs még betonkemény állapotában csücsül a konyhapulton és hiába bűvölöm és beszélgetek vele, nem hajlandó fél óra alatt megpuhulni…

DSCF5912Sebaj, anélkül is klassz ez a pikáns, reggeli pirítósra való feltét vagy egy előétel is lehetne akár egy vendégváró vacsora előtt. Szóval avokádó helyett egy paradicsom repült mellé még és lilahagyma csak, hogy elég színes is legyen.

És tényleg szívderítő látvány egy szürke borongós hétköznap reggelen is. Lehet, hogy szokatlannak tűnik, de ha külön-külön szeretitek a hozzávalókat, akkor együtt is ízleni fog!

DSCF5909Hozzávalók:

2 db kivi

1 db paradicsom

fél fej lilahagyma

1 kis chilipaprika

só, bors

pici méz

pár csepp citromlé

pár csepp olívaolaj

A kivit meghámoztam, megmostam, apró kockákra vágtam, a lilahagymát és a paradicsomot szintén. A chiliket félbevágtam hosszában, kiszedtem a magját, és felaprítottam. Mindent egy kis tálba tettem, picit megsóztam, borsoztam, ment rá pár csepp citromlé, méz és olívaolaj, majd összekevertem és kicsit állni hagytam, hogy az ízek összeérjenek.

Még mindig "Érik a szőlő..."

 Mit tegyen az ember lánya ha csőpostán érkezik hozzá egy nagy doboz szőlő és nem akarja, hogy mazsolává aszalódjék, mert az nem igazán szereti és a borkészítés rejtelmeiben sem szeretne elmélyülni egy belvárosi lakásban. Természetesen szőlőt csemegézik reggel, délben, este. Szőlőkúra már pedig létezik, sokan fogyókúraként is alkalmazzák, bár a cukortartalma nem kevés, de nyilván a kúra alatt meg van határozva a vele együtt illetve mellette elfogyasztható ételek listája, így a szervezet képes kívül belül megtisztulni, felfrissülni és felkészülni egy hosszú hideg télre.

A szőlő gyógyhatásairól most nem is szeretnék többet írni, hiszen korábban érintettem a témát és szigorú diétára sem fogok senkit rábeszélni, hiszen én sem tartom magam ilyesmihez, de ha valaki kedvet kapott hozzá, sok-sok ezzel kapcsolatos oldalt talál a világhálón. Viszont igenis lehet és kéne is minél többet fogyasztani belőle bármilyen hőkezelés nélkül, hiszen sokféle étel, ital feldobható vele gyorsan pár perc alatt is. Ebből következzék most háromféle.

Krémsajtos diós szőlős spagetti:

Gyors megoldás éhenhalás ellen, elsősorban ebédre ami engem illet, mert szénhidrátot pláne tésztát este csak nagyon ritkán eszem. Fokhagymás krémsajt híján sima natúr is tökéletes, de akkor reszeljünk még bele egy gerezd fokhagymát.

DSCF1621

Hozzávalók 1 tányérhoz:

10-15 dkg spagetti tészta vagy penne

5 dkg fokhagymás krémsajt

1 kisebb fürt szőlő

5 dkg dió

só, bors

1 evőkanál olívaolaj

A tésztát lobogó sós vízben megfőztem. A diót száraz serpenyőben megpirítottam pár perc alatt, majd hozzányomtam a krémsajtot és 1-2 kanál vizet is öntöttem alá, egyrészt, hogy ne égjen le, másrészt, hogy kevésbé legyen nyúlós állagú. Sóztam, borsoztam. Mikor a szósz átmelegedett, már dobáltam is bele az apró szemű szőlőt. Tésztát leszűrtem, meglocsoltam olívaolajjal, majd megkoronáztam a sajtos szoszókával.

Kókuszpuding szőlővel:

Kókuszimádatom közismert, volt maradék kókusztejem, ami nem bírja sokáig a hűtőben, pudingnak viszont pompás. A szőlőből inkább kisebb szeműt válasszunk, kimagozni sem árt ha nagyobb társaságnak készül.

DSCF1624

 

DSCF1627

Hozzávalók 1 pohárhoz:

1,5 dl kókusztej

5 dkg kókuszreszelék

1 fél marék szőlő

fél kis csomag növényi zselatinpor (Tortenguss)

édesítés ízlés szerint nálam 2 teáskanál nyírfacukor

A kókusztejben elkevertem a kókuszreszeléket és a cukrot, felforrósítottam a gázon majd hozzászórtam a zselatint és egy habverővel simára kevertem, majd elzártam a gázt alatta. Hozzászórtam a szőlőszemeket és üveg tálkába töltöttem. Ha kicsit kihűlt mehet a hűtőbe és pár óra múlva kanalazható.

 

 

Szőlős-kivis itóka:

Odabiggyeszthetném, hogy uborkás is, de nemes egyszerűséggel azt kifelejtettem belőle és mikor már elkészült és a hűtőbe tettem, vettem észre, hogy az uborka ott pislog velem szemben a polcon…A szándék meg volt, és turmixoljatok bele bátran azt is, de így is szép zöld lett, de főleg finom édes. Semmi plusz édesítőszer nem kellett bele, annak ellenére, hogy a kivi elég kemény és savanykás volt, de ugyebár ajándék kivinek ne nézd a “fogát”… A szőlőmagozást eddig próbáltam megúszni, de ez esetben “nagy duzzogva” nekiláttam, hogy élvezhető legyen a nedű, de abszolút megérte.

Ha áll pár percet az ital, a gyümölcsrostok és a víz elválik egymástól, de egy-két keverem kavarom mozdulat és ismét tökéletes elegyet alkotnak az alapanyagok.

DSCF1619

Hozzávalók:

kivi

magazott szőlőszemek

uborka

víz

Ha kimagoztuk a szőlőt, felszeleteltük az uborkát és a kivit, mehet minden a turmixgépbe annyi vízzel együtt, hogy éppen ellepje. 5 msp turmixolás és kész is.

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!