Pálmafa Project

Gyömbéres spenótkrém fűszeres karfiollal

Hogy mitől vírusölő? Mert tele van friss gyömbérrel és fokhagymával ez az étel, amelyek elbánnak minden bacival. Ahogy körbenézek, azt látom, hogy erre nagy szükség van ezekben a napokban…

A fokhagymát kicsit túl is toltam a spenótkrémben azt hiszem, szerintem sikerült az 5 méteres hatósugaramban tartózkodók körében is vírust irtani vele… Annyi baj legyen, mert szuper finom így a spenót, akár főzeléket is főzhettek ezekkel az ízekkel, a blogon is találtok hasonlót, de ez a sűrűbb kence mehet pirítósra, sós palacsintákhoz, mártogatósnak, vagy tésztára is sajttal, ha úgy tetszik. Sült hús mellé is ok, de ez a fogás, hús nélkül lett nekem tökéletes. A múltkori rejtélyes vírusom után, ezek az ételek és minél több zöldség esik igazán jól, az állati fehérjét pedig igyekszem leredukálni egy ideig, hogy gyorsabban regenerálódjon az emésztőrendszerem.

Na, de nem akarok most túl tudományos lenni, a lényeg, hogy finom és akár makk egészségesek vagytok, akár lábadoztok bármilyen betegség után, mindegyik hozzávalót értékelni fogja a testetek.

Hozzávalók:

1 fej karfiol

3 deci köles

1-1 mokkáskanál kurkuma, római kömény

só, bors

Spenótkrémhez:

60 dkg spenótlevél (mirelit püré is jó, abból kb. a fele)

fél hüvelykujjnyi gyömbér

2 gerezd fokhagyma

só, bors

kókuszolaj

Tetejére:

pirított kesudió és/vagy koriander, petrezselyem

A karfiolt rózsáira szedtem, forrásban lévő vízbe dobtam, majd kb. 10 perc után leszűrtem, megszórtam a fűszerekkel. A kölest dupla mennyiségű, enyhén sós vízben megfőztem.

A spenótot kevés kókuszolajon megpároltam, fűszereztem, hozzáreszeltem a fokhagymákat, lefedtem, míg összeesett, majd hozzáreszeltem a gyömbért és botmixerrel pürésítettem, majd a karfiollal valamint a kölessel tálaltam.

A tetejére szórhattok még petrezselymet vagy koriandert. Illetve én kiegészítettem még száraz serpenyőben pár perc alatt megpirított kesudióval, hogy valami ropogós is legyen benne.

 

Brokkolis spárgás penne

Olyan érdekes, hogy mindig a legegyszerűbb ételek tudják a legnagyobb bódogságot okozni. Ez ilyen. Zöld is, krémes is, savanykás is, és igen igen lájtosan halszagú halízű is. De ha ezt nem kívánjátok akkor ne tegyetek bele, vagy cseréljétek ki sonkára, gombára, ahogy tetszik.

DSCF9509Mikor elkészült akkor esett le, hogy tulajdonképpen sikerült nekem is a mostanában nagyon trendi “főzzünkmindentegyedényben” ételt rittyenteni. Hiszen ha nagyon akarjátok akkor a tészta főzővízébe beletehetitek a brokkolit és a spárgát is. Mondjuk úgy a vége felé, mikor a tészta már félig megpuhult, a ződeknek meg elég az a pár perc, hogy ress, ropogósak legyenek.

Nekem előző napról marad főtt spárga és brokkoli, úgyhogy én csak azokat rántottam ki a hűtőből és kevertem a tésztához. Mindegy, hogy csináljátok ez biza 15 perc alatt kész. Most nem szórtam rá semmilyen fűszernövényt, mert lusta voltam kimenni érte… és elég volt, így a citrommal meglocsolva, de más esetben kaprot, vagy a kakukkfüvet, petrezselymet szoktam a hal mellé használni.

Ha ti is rizstejszínnel készítitek, nem kell attól tartani, hogy folyós lesz, hiszen ennek joghurt állaga van, nem szükséges előtte összefőzni a többi alapanyaggal, elég neki a tészta melege. És különben is, ez az étel, akár langyosan, sőt hidegen is finom. Bár ebben az időben inkább melegen esik jól…

DSCF9510Hozzávalók 2 főre:

penne tészta

egy kisebb brokkoli fele

6-8 szál spárga

1 doboz tonhal (helyette sonka is lehet, de el is hagyható)

negyed lilahagyma v 1 szál újhagyma

pár evőkanál rizstejszín(helyette tejföl, kefir, v natúr joghurt is jó)

pár csepp citromlé

só, bors

Tetejére: 5 dkg kesudió + friss kapor, petrezselyem tetszőlegesen

A pennét lobogó enyhén sós vízbe feltettem főni. A spárga és a brokkoli nálam már előtte nap megfőtt más ételhez, így a tészta leszűrése után csak hozzákevertem őket. De főzhetitek ezeket külön edényben pár perc alatt puhára, vagy ahogy fent említettem a tésztával egy fazékban.

A zöldséges tésztához kevertem a tonhaldarabokat, meglocsoltam a rizstejszínnel, és citromlével, majd fűszereztem. Végül megszórtam a száraz serpenyőben pár perc alatt illatosra pirított kesuval.

Banános édesburgonya krémleves

A megoldás a szürke januári időjárás ellen, ha elvonultok melegebb éghajlatra vagy szép “napbesüt” sárga színekkel veszitek magatok körül, például ilyen ételeket esztek.

DSCF9205Banán, édesburgonya mennyei páros, de kellett egy kis nyugtató zöld szín is mellé, erre pedig mi más lenne a legalkalmasabb télen,  mint a C-vitaminbomba kivi.

Ez egy nagyon kényelmes és finom leves, és elég laktató ahhoz, hogy miután ebédre bevágtam egy hatalmas tányérral, estig ne éhezzek meg. Semmi glutén, semmi laktóz, de ha dúsítani szeretnétek még a levest, (bár szerintem ez tök felesleges), akkor tejszín, vagy kókusztej klassz lehet hozzá.

Ha nem kaptok édesburgonyát, sütőtök is jó ám helyette!

DSCF9208

Hozzávalók 2 főre:

1 db édesburgonya (kb. 50 dkg)

1 nagy banán v két kisebb

1 kis fej vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

fél hüvelykujjnyi reszelt gyömbér

1 evőkanál citromlé

1 fél mokkáskanál kurkuma

kókuszolaj

Tetejére: 1 db kivi, pár szem kesudió

Az édesburgonyát négy darabba elvágtam, sütőpapírra tettem és 200 fokon puhára sütöttem, kb. fél óra alatt. Ezután kikanalaztam a húsát, a vöröshagymát, fokhagymát, gyömbért felaprítottam, kevés kókuszolajon egy edényben megfuttattam őket, majd hozzáadtam az édeskrumplit, fűszereztem és felengedtem annyi vízzel, hogy egy ujjnyira ellepje a zöldségeket. Felforraltam, hagytam 10 percig rotyogni, hogy az ízek összeérjenek, majd simára turmixoltam az egészet, a banánnal együtt.

Tálaláskor megszórtam a kividarabokkal, és a kesuval, amit előtte pár perc alatt egy száraz serpenyőben illatosra pirítottam.

Bazsalikomos túróval töltött alma

Minden nap egy alma az orvost távol tartja. Így van-e vagy sem én szinte minden nap eszem egyet, főleg őszi-téli időszakban, mikor a többi kedvenc gyümölcsöm “téli álmot alszik”.

DSCF8584Tudtátok, hogy az alma a rózsafélék családjába tartozik? Hát én nem… És több, mint 7000 fajtája ismert. Én boldog vagyok azzal az 5 félével is amit elcsipegetek nap, mint nap, mert a sok vitamin, pektin, ami olyan jótékony hatással van néha elfáradt szervezetünkre, emésztésünkre az bizony mindegyik típusban megtaláltatik.

Múlt héten kaptam egy kisebb almafányi bijoalmát ajándékba, így most almát eszem egész héten, a sütőtök legalább pihenhet…

Ez sült ki belőle először, bár ritkán hőkezelem ugyebár a gyümölcsöket, de van az a recept, amiért naná, hogy megéri, és ő ilyen! Nem úgy néz ki, mint egy diétás recept, pedig az (is lehet), nyilván a nagyon fogyókúrázók ne két marékkal szórják bele a magokat és mazsolát és zsírszegény túróval és joghurttal készítsék.

Bármilyen tartalmas ebéd, vagy leves után megállja a helyét, de csak úgy vacsorára is, ha valami édesebbre vágytok. A bazsalikom nagyon érdekes, de kellemes csavart visz az ízekbe, helyette lehet menta, citromfű is, elronthatatlan csemege. Nem muszáj így tölteni, vágjátok ketté az almát, magházát kivájva és mehet bele a túrókrém, talán még egyszerűbb is így.

DSCF8587Hozzávalók 2 főre:

2 db alma

25 dkg túró

1 nagy doboz natúr joghurt

2 teáskanál friss aprított bazsalikomlevél

mazsola, v más aszalt gyümölcs

darált dió, mogyoró, mandula, kesu vegyesen v bármelyik külön-külön

citromlé

késhegynyi vaníliapor v vaníliarúd kikapart magjai

édesítéshez méz v nyírfacukor

Az almát megmostam, levágtam a “kalapját” és egy kics kanállal kivájtam a magházát illetve még a húsából is egy részt. Nem kell, hogy túl vékony legyen a fala, a kivájt almát apróra vágva pedig visszakeverhetitek a túróba is, vagy egyétek meg csak úgy.

A túrót villával összetörtem, belekevertem az apró levelű bazsalikomot, citromlevet, mazsolát, pici nyírfacukrot, vaníliaport és egy kevés joghurtot, hogy krémesebb legyen, majd az almába kanalaztam.

180 fokra előmelegített sütőben pár csepp olívaolajat rálöttyintve kb. 20 perc alatt puhára sült.

Pirított mogyorót, mandulát, kesudiót ledaráltam, elkevertem a maradék joghurtban, még csorgattam hozzá pár csepp citromlevet és az almával tálaltam.

Cékla-szeder krémleves ribizlivel

Továbbra is “nemfőzök” hét van, na jó egyszer kapcsoltam be csak a sütőt, mert padlizsánkrém ehetnékem volt. Erről majd később, megvárom, míg hűvösebb lesz, aztán kaptok kencereceptet. Most turmix szezon van, a mai színterápia főszereplője pedig a lila.

DSCF7858Pár napja említettem, hogy kaptam ajiba egy kosár gyümölcsöt és ződséget, közte 1 kg szederrel. Brutál finom, két pofára tömtem, a szám úgy nézett ki, mint egy vízihulláé konkrétan, a mosolyom is lilára váltott. Mindenképpen össze akartam hozni viszont a szedret a céklával és némi ribizlivel, ugyanis múltkor megkóstoltam salátában az utóbbi kettőt és kicsit rákattantam. És minő szerencse találtam még egy árust a piacon, ahol volt gyönyörű nagy szemű piros és feketeribizli is, szóval betankoltam.

DSCF7863Ezt a lila tömör gyönyört hoztam össze belőle és nem szégyelltem napokig enni. A lila színnek állítólag gyulladáscsökkentő hatása van, túl sok belőle viszont depresszióra hajlamosít. Hát, ha lila falak között kéne élnem akkor meg is értem, vagy ha a 90-es évek lila öltönyeire gondolok a gyomrom is forog….

Ettől a levestől viszont a “depivagyoköngyileszek” érzés nem áll fent, sőt minden érzékszervetek dalolni fog, olyan finom és akkora mennyiségű vitamin és ásványi anyag van benne.

Ja és a szeder íze gyönyörűen tompítja a cékla földes aromáját, amit sokan nem szeretnek, sőt a dolog pikantériája, hogy szórtam bele egy pici karobport, így kapott egy enyhén kakaós háttérízt. Ez nem muszáj, anélkül is finom lesz pláne, ha mézzel édesítitek!

DSCF7860

Hozzávalók 2 adaghoz:

1 db nagyobb méretű cékla

1 nagy marék szeder

1 marék piros és fekete ribizli

10 dkg kesudió

1 evőkanál darált lenmag

méz ízlés szerint

1-2 teáskanál karobpor (étkakaó is jó)

csipet Himalája só

A céklát meghámoztam és lereszeltem, majd a turmixgép edényébe tettem. A szedret megmostam és szintén a cékla után küldtem. Hozzájuk szórtam az őrölt lenmagot, karobport, csipet sót, pici mézet, felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepi és krémesre turmixoltam pár pillanat alatt.

Tányérba öntöttem, beleszórtam a leszemezett, megmosott ribizliszemeket és az előzőleg száraz serpenyőben illatosra pirított kesudiót. Behűtve a legjobb!

Tojás és gluténmentes túrógombóc eperrel

Remek ötlet ahhoz, hogyan lehet egyszerűen és egészségesen túrógombócot készíteni!

Na erre tényleg senki nem mondhatja, hogy nagyon “reform” ízű, mert szerintem nem is igazán észrevehető a különbség az eredeti túrógombóccal szemben. Ráadásul biztosan elkerülhető vele a sűrű káromkodásokat helyettesítő hosszú sípszó, mikor a forró vízbe csobbanó gombócok szétesnek, ha éppen véletlenül nem sikerült volna a megfelelő arányokat eltalálni a búzadarával és a tojással…

DSCF3280

Na kitaláljátok mivel készült? Hááát persze, hogy a jó öreg kölessel. Nagyon sokat használom, itt elolvashatjátok, hogy mik a kedvenceim. Az a legnagyszerűbb, hogy bármilyen más hozzávalóval lehet kísérletezni ízlés szerint, aszalt gyümölccsel, kókusszal, friss gyümölccsel, pl. szilvásgombóc “pótlónak” isteni, de természetesen a hagyományos tejfölös változathoz is remek partner a köles. De ha már eperszezon van akkor ki nem hagytam volna, hogy eperszósszal legyen nyakon öntve, majd másnap egy hideg, nyers tejszínes eperlevesben csücsüljenek a gombócok, így legalább megmentésre került a tejszínmaradék a hűtőből. Igazi kánikula étel, de mégis laktató és tápláló, viszont kb. fele annyi kalóriát tartalmaz, mint a hagyományos verzió.

DSCF3283

Hozzávalók a gombóchoz 7 db gombóchoz:

1 pohár köles

25 dkg túró

kb. 2-3 evőkanál nyírfacukor

1 citrom héja

pár csepp citromlé

vaníliapor

10 dkg darált kesudió vagy dió, mandula

Az eperszószhoz: 25 dkg eper, pár darab menta és citromfű levél felaprítva, 1 kis kanál balzsamecet, méz ízlés szerint, majd az összes hozzávaló összeturmixolva.

Az eperleveshez: 25 dkg eper, 1 deci tejszín(maradék főzőtejszínt használtam de sima víz vagy kókusztej is jó helyette, amennyi éppen ellepi) nyírfacukor vagy méz ízlés szerint, pici citromlé, szintén botmixerrel leturmixolva.

A kölest dupla mennyiségű vízben puhára főztem, közben nyírfacukorral édesítettem, mikor az összes vizet felszívta elzártam a gázt és fedő alatt hagytam még puhulni kb. negyed órát, langyosra hűtöttem és belekevertem a túrót, a reszelt citromhéjat, citromlevet, vaníliaport és botmixerrel turmixoltam. Utóbbi művelet el is hagyható, de így egy kicsit jobban hasonlít az állaga az eredetihez.  Jót tesz neki ha áll hűtőben még egy fél órát, de nem tragédia ha azonnal tovább dolgozunk vele.

A kesudiót egy száraz serpenyőben megpirítottam, majd ledaráltam.

A köleses túróból gombócokat formáztam és meghempergettem a darált kesudióban, majd tálalás előtt megkoronáztam eperszósszal illetve másnap a szintén nyersen összeturmixolt hideg eperlevesbe kerültek.

Barátkozás a sóskával - Kesudiós sóskamártás tésztával

Ennek a bejegyzésnek félve álltam neki, ugyanis utálom a sóskát… Jó kezdet…. De kitaláltam, hogy majd jól megszeretem, kell legyen legalább egy étel ami nekem is ízlik sóska jóska főszereplésével. Gyerekkoromban egyféleképpen tudtam megenni, ha letéptem a kertben és nyersen elrágcsáltam, de ennyi, ha megéreztem a szagát illatát a konyhában, mikor a gázon fortyogott a főzelék vagy a mártás, már fordultam is ki onnan…

Szóval először az jutott eszembe, ha más nem, ez lesz a legrövidebb bejegyzés, ami a vajas kenyér sóskalevéllel címet kapja majd. Aztán spenótvonalon kezdtem el agyalni hiszen, azt szeretem, és még ha teljesen más íze is van, de jól passzol a csonthéjas magokkal, tejszínnel, akkor sóska közellenség is talán, esetleg, hátha mosolygósabb arcát mutatja majd nekem, ha ezekkel kombinálom. Azért ajánlatos jóban lenni vele, mert nagyon immunerősítő képességei vannak, sok benne a C-vitamin, magnézium, kálium, kálcium, vas, B9 vitamin, úgyhogy ha máshogy nem is megy, de ha a kertben szembejön akkor bátran le lehet tépni belőle egy-egy levelet és vidáman elmajszolni vagy salátába belekeverni.

Nos, én így elsőre ezt bírtam kihozni belőle. Volt itthon még a héten említett kesutejszínből is, így megspóroltam egy főzőtejszínt. Nyilván nincs mindenkinél kéznél az előbbi hozzávaló, úgyhogy nyugodtan lehet sima tejszínnel helyettesíteni és hozzászórni pár kanál darált diót, mandulát, kesudiót stb. Nem fogjátok megbánni, finom lett, megettem, elfogyott, még élek jelentem! Rájöttem közben, engem nem is az íze ami zavar, hanem az illata…arról kéne valahogy nem tudomást vennem főzés közben… De ez legyen a legnagyobb problémám.

DSCF3106

Hozzávalók 2 adaghoz:

fél zacskó durum penne vagy fussili tészta

30 dkg sóska

1,5 deci kesudió tejszín ( vagy sima főzőtejszín és néhány kanál darált dió/mandula/kesu)

fél fej vöröshagyma (fokhagyma is lehet helyette)

só, bors

olívaolaj

A tésztát feltettem főni, közben a sóskát alaposan megmostam, összetépkedtem és pár kanál olívaolajon megpároltam a felkockázott vöröshagymát majd rátettem a sóskát, átforgattam, mikor összeesett sóztam, borsoztam, felöntöttem a tejszínnel és pár perc után már le is húztam a tűzról és egy botmixerrel összeturmixoltam az egészet. A tésztát leszűrtem és összekevertem a mártással.

 

Így helyettesítsd a tejszínt! - Gyümölcskehely kesudiótejszínnel

Nem csalás nem ámítás, jól olvastátok, a kesudiótejszínről szeretnék mesélni egy kicsit. Ez egy jó alternatíva a laktózérzékenyek számára illetve a paleo és főleg a nyers táplálkozás hívei is gyakran használják fel a kesudiót ételek sűrítésére, édességekhez krémként illetve a tejszínhab helyettesítésére is. Az állaga attól függ, hogy mennyi víz kerül hozzá. Kesudió híján dióból és mandulából is bátran készíthető növényi tej vagy krém egyébként. Mandulatejet már én is kreáltam tavaly nyáron, remek alap volt a szilva sorbethez.

A többi olajos maghoz hasonlóan a kesudió is sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Gazdag B-vitaminokban és többek között kiváló jód és magnézium forrás.

DSCF3085Semmi bonyolult konyhai művelet nem szükségeltetik az előállításához, csak egy turmixgép és kevés tiszta víz. Ja, meg kesudió sem árt…
Azt nem mondom, hogy a kesudió olcsó, én piacon veszem, kb. 300-350 Ft/10 dkg áron,  de ha azt nézzük, hogy 10 dkg-ból kb. 2 deciliter “tejszín” lesz, ami normál esetben is elég egy leves,  főzelék vagy húsos étel besűrítéséhez vagy jelen esetben 2-3 nagy adag gyümölcssaláta elkészítéséhez akkor nagyjából ugyanott vagyunk, mintha hagyományos tejszínt vásároltunk volna. Legalábbis az ár tekintetében, ízben azért más, sokkal finomabb! Ki kell probálni na. Bármilyen gyümölccsel finom, de reggelire jogurt helyett, nyugodtan lehet zabpelyhet aszalt gyümölcsöket is keverni hozzá, gyümölcsleveseket, főzelékeket sűríteni vele, sőőőt akkor elhintem most azt a kósza infót, hogy a kesutejszín segítségével tettem kísérletet, hogy megszeressem a sóskát… de erre majd még visszatérek a héten. Addig meg induljon a napotok ezzel a gyönyörűséggel.

DSCF3089

Hozzávalók 2 decihez:

10 dkg kesudió

víz

A kesudiót a turmixba szórtam és felöntöttem annyi vízzel, hogy éppen csak ellepje. Ezután békén hagytam jó pár órára, de állhat egy éjszakát is. Mikor megszívta magát, krémesre turmixoltam és egy részét ráöntöttem a gyümölcsökre(banán, körte, alma, narancs és aszalt vörösáfonya), a másik részét pedig hűtőbe tettem.

Sült zöldségek rizstésztával 10 perc alatt

Utazzunk el kicsit Kínába, de legalábbis a legközelebbi kínai boltba egy csomag rizstésztáért. Egyébként ezt a tésztát már bárhol kapni, és egész barátságos az ára is. Az itthoni gyorséttermek többségében legtöbbször mégis a hagyományos  tésztával, rizzsel és krumplival találkozhatunk, pedig nagyon is érdemes ezt kérni köretnek (már ha van) vagy kipróbálni otthon. Egyrészt mert elég csak forró vízzel leforrázni és “megfőzi” saját magát a kis drága, másrészt mert lisztmentes, tehát a gluténérzékenyek is fogyaszthatják és az egészséges táplálkozásba is beilleszthető.

Szeretem a kínai konyhát, de azért azt nyilván sokan tudjátok Ti is, hogy amit a gyors kínai éttermekben elénk raknak, egy-két kivételtől eltekintve tele van cukorral, hiába zöldséges a szósz az bizony cukros és nem is kicsit valamint egyéb adalékanyaggal “felturbózott”.

Ezt a tészta egy alapötlet ahhoz, hogy otthon is gyorsan elkészíthető egy pikánsabb ízű fogás, egy jobb minőségű szójaszósz vagy halszósz szükségeltetik csak hozzá és szinte bármilyen friss zöldség illetve hús, de én ezt most nem tettem bele. A legvégén lehet hozzákeverni 1-2 felvert tojást is, attól még krémesebb állagú lesz. Ha valaki szereti a csípőset akkor ne sajnáljon beleszelni némi chilipaprikát is. Ezek az ételek általában wokban készülnek, de egy magasabb falú serpenyő is megteszi.

DSCF2942

Hozzávalók 4 adaghoz:

1 csomag rizstészta

2 közepes méretű répa

fél fej káposzta

néhány szál újhagyma

1-2 gerezd fokhagyma

1 kis kanál reszelt gyömbér(elhagyható)

1 evőkanál szójaszósz

bors és kevés só, de utóbbi inkább csak a végén mert szójaszós elég sós

olaj (nálam kókuszzsír)

Tetejére pirított mogyoró v kesudió (elhagyható)

A rizstésztát leöntöttem forró vízzel és állni hagytam 10 percig. A káposztát vékonyan felcsíkoztam, az újhagymát szintén, a zöld szárával együtt. A fokhagymákat apró kockára vágtam. A sárgarépát megpucoltam majd a hámozó segítségével vékonyan hosszában felcsíkoztam azt is. A serpenyőben felhevítettem forróra az olajat és az összes zöldséget hozzáadtam. (Ha hússal készül akkor először azt süssük meg, majd vegyük ki és tegyük a serpenyőbe a zöldségeket majd csak utána keverjük hozzá a húst is.)

A zöldségeket ne sózzuk ilyenkor,mert levet enged és nem sülni fog hanem párolódni. Miután pár perc alatt összeesnek és megpirulnak, (jó ha még kicsit ropogósak) hozzáöntöttem a szójaszót ezzel is jól átkevertem, itt mehet hozzá a reszelt gyömbér is. A tésztát leszűrtem és hozzákevertem ezt is a zöldségekhez. Pici szójaszószt itt még lehet beleönteni, borsozni, sózni ha szükséges , illetve ha tojással készül akkor azt itt keverjük hozzá és még pár percet várjunk míg az kicsit átsül. Tálaláskor megszórtam a felcsíkozott újhagyma szárával, és megszórtam kesudióval.

Datolyagolyó

Ő lett az első kiválasztott nyersdesszert a könyvből, egy baj volt csak, hogy datolya brownie-nak indult, de adódtak kisebb problémák, így golyó lett belőle…
Ha nyersételekkel szeretnétek próbálkozni szükség lesz egy jó minőségű aprítógépre mindenképp. Na ez nekem nincs, csak egy fapados. Olyan hangja van, hogy féltem, hogy a szomszédok feljelentenek csendháborításért, így próbáltam olyan helyet keresni a lakásban ahol kevésbé hallatszik a hangja. Bevittem a nappaliba és letakartam egy pléddel, mielőtt beindítottam. A magokkal meg is birkózott, de a datolyát nem aprította fel hiába próbáltam rásegíteni, hogy előtte késsel kisebb darabokra vágtam. Egy sűrű masszát kellett volna kapnom, de ahogy a paradicsomlevesnél itt sem értem, hogy lesz valami krémes állagú ha nincs benne folyadék, hiszen a datolya nem elég szaftos ahhoz… Gondolkodtam, hogy mentsem meg, hiszen kár lett volna a sok hozzávalóért, de az ütök bele egy tojást, némi lisztet és betolom a sütőbe gondolatot elhessegettem, mert ugyebár akkor nem lesz nyers. Na nehogy már elvérezzek, hogy nem tudom megoldani a feladatot, úgyhogy átkutyultam. Eredetileg málnaszószt szerettem volna a brownie tetejére tenni, de ehelyett a málna belekerült és máris formálható lett a massza. Így született egy ízre hasonló, de mégis új recept. Bármelyik háztartási kekszes golyót lepipálja. A hozzávalókat variálja mindenki kedvére, más magokkal, gyümölcssel ami éppen van otthon.
A benne levő karobportól nem kell megijedni, én is most próbáltam először, szentjánoskenyérfa terméséből készül, ízre olyan, mint a kakaó csak ebben nincs koffein, illetve alacsonyabb a zsírtartalma, mint a kakaóé, az A, B vitamin illetve kalcium tartalma viszont magasabb. Ja és az ára is alacsonyabb, mint a holland kakaóporé… Bármelyik nagyobb szupermarketben kapható.
Hozzávalók 15 darabhoz:
2 bögre kesudió vagy dió vagy mandula
1 bögre aszalt datolya (lehet más aszalt gyümölcs is)
fél bögre karobpor vagy jó minőségű kakaópor
1 mokkáskanál só
5 dkg málnapüre
A magokat ledaráljuk, nem baj ha picit darabos marad, hozzáadjuk a nagyon apró darabokra vágott aszalt gyümölcsöt, a karobport, a sót. A málnát egy kanál vízzel botmixerrel pürésítettem és összekevertem a többi hozzávalóval. Ha nem lehet elsőre formázni tegyünk még bele gyümölcslevet esetleg kevés vizet, ha túl folyós mehet bele kókuszreszelék vagy még darált dió stb.
Hűtés után még jobban összeáll, harapható nem esik szét.
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!