Pálmafa Project

Ír szódabikarbónás kenyér

Ronda, de finom! Hány bejegyzést kezdtem már így… na jó, legyen inkább rusztikus, de finom! És főleg gyors és egyszerű kenyérke ez.Hű, de régen jártam erre, egész januárban nem, hogy nem írtam, nem is főztem nagyon, hiszen egy hónapos a kislányom, így örültem, ha kutyafuttában enni volt némi időm. Persze ezt muszáj, szoptatás alatt különösen fontos a jó szénhidrátbevitel, ami nem feltétlen a kenyér, de lehet ez majd egy másik poszt témája lesz, csak jussak el odáig.

Viszont a babavárás alatt a reggeli étkeimet, a gyümölcsös, zabos, chia magos cuccokat, felváltotta inkább valamilyen jobb minőségű kenyér elfogyasztása valamilyen feltéttel. Ezeket kívántam inkább és bizony előfordult, hogy reggel nem volt otthon kenyér, de a kismamának kellett, de izibe, így jutott eszembe ez a recept, amit mindig csak terveztem elkészíteni. Aztán egy kora reggelen, éhesen, de lelkesen kicsaptam a tönkölylisztet a pultra és pikk-pakk össze is dobtam kenyerünket, mire A férfi is álmosan kitámolygott a konyhába, már langyos volt és lehetett szeletelni.

Szerintem szuper és semmilyen kenyérsütő tudomány, idő és energia nem kell hozzá, tök kezdő konyhatündéreknek is bátran ajánlom. A szódabikarbónának köszönhetően nem lesz túl tömör, fojtós az állaga, hanem levegős, nem esik szét, szépen szeletelhető, pár napig eláll. Ja, és tehettek bele bármilyen fűszert ízlés szerint, én most rozmaringot használtam, de más szárított vagy friss fűszernövény is kiváló lehet.

Neki kéne állnom egy újabb adagnak…Hozzávalók:

45 dkg liszt (fele fehér tönköly – fele teljes kiőrlésű tönkölyt használtam)

150 gr kefír vagy író

2 deci víz

1 teáskanál szódabikarbóna

1,5 teáskanál Himalája só

ízlés szerint fűszerek pl. rozmaring, kakukkfű, oregánó

A lisztben elkevertem a szódabikarbónát, és egy evőkanál aprított rozmaringot és a sót, hozzáöntöttem a kefírt és a vizet, majd az egészet összekevertem pár pillanat alatt. Egy ragacsos massza lesz, nem kell tőle megijedni.

Eközben előmelegítettem a sütőt 180 fokra, majd egy tepsire sütőpapírt tettem, ráhalmoztam két adagban a tésztát, mert így gyorsabban átsül. Nem kell különösebben formázni, itt most nem a szépség a lényeg, a belseje így is tökéletes lesz. Kb. 30 perc alatt megsült, ez sütőfüggő is, ha szép barna már kívül, akkor ki lehet venni és kihűteni.

 

Tönkölylisztes focaccia

Egyszerű, rusztikus, alul ropogós, belül puha szivacsos, felül az olívaolajtól a rozmaringtól és a paradicsomtól nagyon szaftos, ízletes lepénykenyeret hoztam ma nektek. Naná, hogy Itália ihlette ezt is. A focaccia (fokaccsa) tulajdonképpen egy átmenet a pizza és a kenyér között, a pizzánál vastagabb, a hagyományos kenyérnél vékonyabb, keskeny szeletekre vágják fel és mehet reggelire frissen ropogósan vagy vendégseregnek mindenféle kencék mellé akár.

20160904_080634Kelt tészta és mégis egyszerű, nem túl kényes a történet, ha nekem is sikerült elsőre… Pedig tönkölyliszttel csináltam, de ahogy  már többször írtam, tökéletes ez a liszt kelesztéshez (is).  A focaccián nem feltétlenül van paradicsom, legtöbbször csak simán só, bors, olívaolaj kombóval készül, és ez is bőven elegendő amúgy neki ahhoz, hogy finom legyen. Viszont isteni finom paradicsomokat kapni még minden színben és méretben, érdemes kihasználni a szezont és megpakolni vele a kenyerünket!

Hétvégi reggelinek szuper, túl sok munkát nem igényel, nem kell nyújtani se, csak kézzel nagyjából kör alakban vagy téglalap, vagy rombusz, amőba stb. formára széthúzkodni a tepsin és lehet is sütni. Frissen az igazi, de másnap is finom, sőt akár le is fagyasztható.

Itt a hétvége lepjétek meg reggelire vele akit szeretnétek!

20160904_083142~3Hozzávalók:

1 bögre (250 ml) fehér tönkölyliszt

1 bögre teljes kiőrlésű tönkölyliszt

1 bögre langyos víz

1 evőkanál aprított rozmaring

4-5 kisebb szem paradicsom

1 teáskanál szárított élesztő

mokkáskanál só

olívaolaj

A liszteket összekevertem, sóztam,  az élesztőt szintén elkevertem a langyos vízben, majd a liszthez öntöttem és összegyúrtam. Konyharuhával letakarva fél óráig kelesztettem meleg helyen.

Ezalatt felaprítottam a rozmaringot, negyedekbe vágtam a paradicsomot, ha pici koktélparadicsom van kéznél, akkor az mehet egészben is rá. Egy gáztepsire sütőpapírt terítettem, kicsit lekentem olívaolajjal. A tésztát miután duplájára kelt ráborítottam és téglalap alakúra megpróbáltam széthúzni kb. 20 x 25 cm nagyságú lett. Egy kis tálba öntöttem olívaolajat, belemártottam az ujjaimat és összetapicskoltam vele tésztát, csak úgy lazán, nem kell túl sok olaj. Megszórtam a rozmaringgal, majd enyhén lenyomkodva rátettem a paradicsomot.

200 fokra előmelegített sütőbe toltam, amit 5 perc után visszavettem 180 fokra. Ez sütőfüggő az enyém régi és hajlamos az alján gyorsabban megégetni a tésztákat… Kb. 20 percet sült, mikor szépen feljön a tészta és a teteje barnulni kezd, az alja pedig ropogós akkor kész. Kivettem kicsit, hűlni hagytam, meglocsoltam olívaolajjal még és felszeleteltem.

Forrás:http://theviewfromgreatisland.com/summer-tomato-focaccia/

 

Útifű maghéjas kenyér

Kering egy “csodakenyér” recepet a világhálón, ami tényleg csodálatos, de valójában semmi csoda nincs benne, bárki könnyedén elkészítheti, cirka egy óra alatt, munka nincs sok vele!

DSCF9636Gluténmentes, rostokban gazdag és szénhidrátszegény a kenyérke, készítettem hasonlót már idén brokkolival, abban is volt útifű maghéj, igaz kevesebb, így puhább, szaftosabb lett a végeredmény.

Ez a kenyér viszont állagra inkább kenyér tényleg, kókuszlisztes szintén, mint az előző és tökéletes reggeli bárkinek, aki diétázik, aki nem, aki szeretne jót tenni az emésztésének, aki nyitott az új dolgokra, aki kenyérfüggő, viszont szeretné a bolti adalékanyagokkal dúsított verziókat egészségesebbre cserélni. Tojásallergiában szenvedőknek viszont nem ajánlott sajnos, hiszen az van benne sok…

Kókuszliszt helyett én szezámmagliszttel fogom legközelebb kipróbálni, de bármilyen gluténmentes lisztet választhattok hozzá szerintem. Furcsa volt elsőre elképzelnem a nyers massza állagát elnézve, hogy lesz ebből kenyér, de aztán összeállt, megemelkedett. Egyetlen szépséghibája, hogy hiába turmixoltam össze, hogy elvegyüljön az útifű egyenletesen, mégis maradtak benne pici barna foltok, de ez az ízén abszolút nem ront, nem csomós és észre sem venni, ha ráharapok. Annyi jó tanács még, hogy én egy hosszú 20 cm-es formában sütöttem, ha magasabb kenyeret szeretnétek, akkor kisebb forma ajánlott hozzá.

DSCF9634Hozzávalók kb. 12-14 szelethez:

6 evőkanál útifű maghéj

1 deci víz

6 tojás

125 g kókuszliszt

fél teáskanál só

1 deci olívaolaj

fél deci kókuszolaj

2 deci víz (nekem 1 deci is elég volt)

1,5 teáskanál sütőpor

Az útifű maghéjat összekevertem 1 deci vízzel és félre tettem 10 percre. Ezalatt összekevertem a tojásokat az olajokkal + még egy deci vízzel, a lisztben pedig elkevertem a sütőport és a sót.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, és kibéleltem papírral a formát. A tojásos keveréket hozzáöntöttem a liszthez, belekanalaztam az útifű maghéjat is, majd botmixerrel átmentem rajta párszor, belesimítottam a sütőformába és 40 percig sütöttem. Kivettem, hűlni hagytam, megettem.

Forrás:http://ripost.hu/cikk-itt-a-legnagyobb-nyari-dietadurranas-csodakenyer-utifumaghejbol

DSCF9633

Brokkoli kenyér - Húsvéti reggeli része is lehet!

Imádnivaló kis kenyereket sütöttem reggelire, a színük láttán akkor is garantált a tavaszi hangulat, ha amúgy az ablakon kinézve ez még nem látszik. Már csak azért is, mert a tavasz konyhai hírnöke jött velem szembe a piacon, vagyis a medvehagyma, naná, hogy ő is belekerült. Sőt, tudjátok mi jutott eszembe? Hogy közeleg a húsvét és ha nem akartok a sonka mellé kenyeret enni, akkor ez a brokkoli kenyér ideális megoldás!

DSCF9321

Ahogy tőlem megszokhattátok, ez persze nem egy klasszikus kemény héjú kenyér, amiből “magammal viszlek” típusú szendvicseket lehet  gyártani, viszont sokféleképpen és a nap bármely szakában elmajszolhatóak. Mondjuk dobozban simán kibír egy napot, és nem morzsáldik, úgyhogy mehet utazáshoz vagy az irodába is.

Tojás, brokkoli és pár kanál kókuszliszt van benne, cirka háromnegyedóra alatt kész, pár napig hűtőben eláll, bár szerintem gyorsan fogy. Arra tökéletes, hogy reggel bármilyen kencével, zöldséggel feldobva máris jobban indul a nap, illetve szerintem főzelékek mellé is kiváló feltét lehet, a vegáknak pláne!

Megint elmondom, mert tudom, hogy, ha megnézitek a hozzávalókat rögtön az útifű maghéj és a kókuszliszt kiveri a biztosítékot és sokan megijednek tőle és úristen ilyet “nemeszeknemveszek” felkiáltással odébb is álltak, hogy nem baj, ha nincs otthon. Egyrészt bárhol kapni szinte mindkettőt, másrészt helyettesítsétek másik liszttel. Ha nem fontos, hogy gluténmentes legyen akkor használjatok bármilyen mást, ideálisabb persze, ha valamilyen teljes kiőrlésűt szórtok bele.

Dobjátok fel magokkal akár, nekem volt otthon pár db mazsola, hát beleszórtam, az a néhány édes szem még jót is tett neki. Az eredeti recept ugyan nem írja, de adtam hozzá pici szódabikarbónát, hogy magasabb legyen a kenyér. Nagyon klassz, máskor is megcsinálom.

DSCF9327

Hozzávalók kb. 20 x 10 cm-es formához:

1 nagy fej brokkoli

4-5 szál medvehagyma vagy metélőhagyma, újhagyma, vagy 1-2 gerezd reszelt fokhagyma

2 db tojás

2 evőkanál kókuszliszt (más fajta liszt is jó)

1 evőkanál útifű maghéj (ha nincs liszttel ajánlott pótolni)

2 evőkanál kókusz- v rizstejszín ( natúr joghurt, vagy tejföl is jó)

fél mokkáskanál szódabikarbóna

1 csapott mokkáskanál himalája só

Ízlés szerint: pár szem mazsola, vagy aszalt paradicsom, dió, tökmag stb.

Elkészítés:

A sütőt előmelegítettem 180 fokra.

A brokkolit megmostam, rózsáira szedtem és morzsalékosra daráltam, késes robotgépben is apríthatjátok, de akár egy botmixer is megteszi, csak előtte jó apró darabokra szeljétek össze.

Ezután egy nagy tálba szórtam a brokkolit, hozzáadtam a felaprított medvehagymát és az összes többi hozzávalót. Alaposan összekevertem, majd fogtam a sütőpapírral bélelt kenyérformát és belesimítottam kb. 2 cm vastagon, majd fél órára sütőbe dugtam. Mikor barnulni kezd a teteje, akkor már jó. Kivettem, kihűtöttem, de akár langyosan is fogyasztható.

Tipp: nem baj, ha nincs kis méretű sütőformátok. Nekem is 30 cm hosszú kb, de mivel a massza elég sűrű, így 20 cm hosszan terítettem bele csak a sütőpapírt és kentem rá a tésztát. Megtartotta a formáját így is, és nem folyt szét.

Forrás: http://makeandbakefromscratch.com/2013/04/18/broccoli-bread/

Lenmagos mákos kenyér

Varázsoljatok fél óra alatt kenyeret az asztalra! Összekeversz mindent egy tálban és mehet a sütőbe.

DSCF8839Nem éppen frissen és üdén álltam neki előző este megsütni ezt a kenyeret, de nagyon örülök, hogy mégis megtettem, mert így ezzel indulhatott a reggelem. Semmi fáradtság nem volt vele, 2 perc míg összeállt a massza, aztán ha elég meleg a sütő már repülhet is bele, csak pár edényt kell elmosni utána és ennyi.

Mehet hozzá mindenféle növényi liszt, én most máklisztet és lenmaglisztet használtam, az eredeti recept zablisztet is írt és durvára vágott diót, én utóbbit tökmaggal helyettesítettem. Ha nem szeretitek a mákot, akkor mandulaliszttel is készíthetitek, szóval variációk egész tárháza áll rendelkezésetekre.

Jó lett tényleg, masszív kis kenyér, mindenképp igényel a tetejére valami krémeset, akár sajtkrém, akár lekvár van kéznél, bármelyikkel tökéletes lesz. Szerintem nagyon jó vendégváró falatokat lehet belőle készíteni többféle feltéttel.

Én még a fagyasztóba is tettem pár szeletet, így meg van oldva a hét nagy részére a reggelim, csak felmelegítem a sütőben és lehet falatozni.

DSCF8844Hozzávalók 30x10cm-es sütőformához:

1 bögre = 2,5 deci

fél bögre lenmag (EZT HASZNÁLTAM)

fél bögre lenmagliszt (EZT HASZNÁLTAM)

fél bögre mákliszt (sima darált mák is jó)

fél bögre zabpehely

fél bögre durvára tört tökmag

4 db tojás

1 teáskanál szódabikarbóna

1 fél mokkáskanál só

1,5 deci víz

kókuszolaj v vaj a tepsi kikenéséhez

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A sütőformát kikentem kókuszolajjal.

Az összes szárazanyagot összekevertem egy tálban, hozzáadtam a négy felvert tojás, megsóztam, hozzáöntöttem a vizet és elkevertem az egészet.

A masszát a formába simítottam, elegyengettem és kb. 25 percig sütöttem. Tűpróbával ellenőrizzétek.

Kihűlt állapotban kiborítottam a formából, így szépen szeletelhető.

Forrás: http://reformnasik.blogspot.hu/2011/04/lenmagvas-paleo-kenyer.html

 

Tedd a körtét a szendvicsedbe is!

Ha unjátok már  a sonka-sajt-paprika típusú szendókat, akkor helyette bátran lehet gyümölcsökkel és karakteresebb ízű sajtokkal is próbálkozni. Az egyik nap az aktuális kedvenc szakácsnőm Annabel Langbein lepett meg meló után eltikkadt szüretelő brigádot egy hasonló finomsággal és miután a nyálamat a tévé képernyőjére csorgattam, tudtam, hogy mit akarok másnap reggel a tányéromon látni.

DSCF8542Kétfélét dobtam össze a héten, egy édeset és egy még édesebbet… Na jó, ennyire nem durvult el azért a helyzet, de az egyikben volt lekvár a másikban nem. Minél durvább ízű és szagú sajtot vesztek, szerintem annál jobb lesz az íze, de ha hadban álltok a hasonló sajtokkal és se a hűtőtök, se a szátok közelébe nem emelitek őket, akkor egy sima natúr krémes camembertben azért kiegyezünk? Csak egy próbát…

Előző este is előkészíthetitek, be vele a frigóba és másnap reggel csak sütni kell. Szerintem vendégváró szendvicsnek is beválik! Süthetitek melegszendvics sütőben is, de én jobban csípem egy serpenyőben pici olívaolajon ropogósra pirítva mindkét oldalát. Hmm, nem kalóriaszegény, bár én szénhidrátcsökkentett kenyérrel csináltam, és ha a lekvár is cukormentes akkor akkor azért nem lesz brutál kalóriabomba.

DSCF8536Hozzávalók a sonkáshoz:

teljes kiőrlésű kenyér

körte (keményebb húsú)

sonka (legjobb vmilyen szárított)

kecskesajt (más camembert típusú is jó)

vaj, olívaolaj

Az egyik kenyeret megkentem vékonyan vajjal, erre ráfektettem a vékonyra szeletelt sonkát, majd erre kerültek a vékony körteszeletek és a sajt, majd beborítottam a kenyér másik felével. Egy serpenyőben pici olívaolajat hevítettem rátettem a szendvicset, finoman lenyomtam a tetejét , hogy jobban átpiruljon az alja, ezt lehet egy tányérral, edény aljával is csinálni. Pár perc múlva megfordítottam és a másik oldalával is eljátszottam ugyanezt. Akkor jó, ha kívül ropogós belül pedig olvadozni kezd a sajt. Szendvicssütőben készítve vajazzátok meg vékonyan kívül is a kenyeret.

DSCF8561Hozzávalók a lekvároshoz:

teljes kiőrlésű kenyér

camembert sajt

körte

feketeribizli lekvár (áfonya is jó)

vaj, vagy olívaolaj

A kenyerek mindkét felét megkentem a lekvárral, közé kerültek a körte és a sajtszeletek, majd az előzőhöz hasonlóan megpirítottam őket. Frissen melegében isteni!

 

Kecskesajtos pirítós málnával

Július kedvenc reggelije lehet! Nekem legalábbis biztosan, akkor is, ha hosszú még ez a hónap. 3 friss, karakteres hozzávaló és kész az ízvarázslat.

20150701_062103-2Tudom, hogy sokan nem szeretitek a kecsketejet, még a belőle készült sajtot sem, bár azért annak már nincs annyira durván “kecskeíze” szerintem. Jó tudni, hogy a kecsketejre sokkal kevesebben lesznek allergiások, mint a tehénből készült tejre. A kecsketej könnyebben is emészthető és 3-szor annyi D-vitamin van benne, mint a tehénben, ezáltal több kálcium is képes felszívódni a szervezetben.

Állítólag a kecsketej jó hatással van a stresszre és a rák elleni védelemben is szerepet kap a benne lévő Q10 antioxidánsnak köszönhetően. A-, B1-, B2-, C-, D-, E-vitaminokat is tartalmaz, valamint nyomelemek közül, kálium, magnézium, foszfor, cink, jód, króm is találhatóak benne.

A málnáról is csak ódákat lehet zengeni, az egyik legjobb C-vitaminforrás nyáron, tele van antioxidánssal, magas a víztartalma, kalória pedig alig akad benne. Arról nem beszélve, hogy a legegyszerűbben fogyasztható gyümölcs, nem kell a magozással bibelődni  csak megmosni és mehet a tányérra, vagy egyből hamm bekap.

Lehet, hogy mekegni fogok, de biztos, hogy amíg a málna érik, tuti hogy többször kerül még reggel a tányéromra ez az eledel.

20150701_062030-3Hozzávalók:

1 szelet teljes kiőrlésű magos kenyér pici olívaolajon pirítva

kecskesajt (ha nem szeretitek, lehet helyette feta v más krémsajt)

málna

frissen őrölt bors és pár citromfűlevél (elhagyható)

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!