Pálmafa Project

Almás karalábés quinoa saláta

Kikapni a hűtőből a kéznél lévő zöldségeket és gyümölcsöt, majd hétköznapi gyors ebédet varázsolni belőle, úgy, hogy ne haljak éhen még egy fél délután, volt a cél egyik reggel és a feladat teljesült.

DSCF9433

Mindig elgondolkodok, hogy érdemes-e ilyen keverem, kavarom “recepteket” feltennem, ami főző tudást nem igényel, de valószínűleg pont ezért is érdemes. Na meg azért, mert még mindig azt látom, hogy sokan ennének egészségeset, de gyorsan összedobható ételt, de sokszor még sincs ötlet, hogy hozzák ezt össze, anélkül, hogy nem két salátalevelet tennének a tányérra egy fél uborkával. Ha azt mondom, hogy salátát ebédeltem, akkor mások néha sajnálattal néznek rám, hogy szegény éhezik biztos és koplal, pedig én valami ilyesmit értek laktató saláta címszó alatt és örül a lelkem és a gyomrom, mert bevágtam egy jó nagy tányérral és tudom, hogy nem műanyag ételt ettem “üres” szénhidrátokkal, mégis jól laktam és energiám is van tőle, és nem fogom egy óra múlva lefejelni a monitort az álmosságtól.

A quinoa szépen eltelít, a dió szintén és a rostos zöldség és némi gyümölcs sem hagy cserben, de inkább a zöldség legyen a hangsúlyosabb, ami most is lehetett volna répa, zeller, brokkoli, bármi, ízlés szerint. És a quinoa láttán sem kell felsóhajtani, mert helyette főzhettek hozzá barna rizst, hajdinát, kölest, ha pedig nem cél a gluténmentesség, akkor kuszkuszt, bulgurt is. Ééés, ha akarjátok mehet köretként is sült csirkéhez például.

DSCF9436Hozzávalók 2 adaghoz:

10 dkg quinoa

1 db  alma

1 fej karalábé

1 kis fej lilahagyma (újhagyma v medvehagyma is jó)

1 marék dió (bármilyen mag jó)

fél hüvelykujjnyi reszelt gyömbér

1 teáskanál almaecet

2-3 evőkanál lenmagolaj (olíva is jó)

só, bors

ízlés szerintem bármilyen fűszernövény mehet még hozzá

A quinoát dupla mennyiségű vízben puhára főztem, kb. 10 perc alatt.

Ezalatt lereszeltem a meghámozott karalábét, a gyömbért, az almát héjastól. Mindent egy tálba tettem, hozzáadtam a megfőtt quinoát, a diót,  meglocsoltam az almaecettel, lenmagolajjal, sóztam, borsoztam és elkészült. Langyosan, de hidegen is finom.

Ázsiai "mindentbele" zöldségleves

Egyszerű, izgalmas, de főleg laktató és mennyei ez a leves. Egy kanál belőle és gondolatban máris egy távoli országba repít.

DSCF9350

Imádom az ilyen leveseket, egy nagyobb tál és jóllaktál. Még rímel is, fenomenális. Ez az a típusú kaja, amit nehéz úgy enni, hogy közben a tészta ne csapodjon fel szemöldök magasságig és ne törölgessük közben a szánkat folyamatosan, mert folyik a leve a nyakunkba. De pont ettől jó! Ettől is…

Ne ijedjetek meg a sok hozzávalótól, mert bármilyen zöldség jó bele gyakorlatilag, ami éppen elfekvőben van a hűtőben. Két hozzávaló kell csupán, amit azért ne hagyjatok ki, az a szójaszósz és a rizstészta, nagyobb boltokban már kapni mindkettőt, utóbbiból leveshez a cérna vékonyságút érdemes venni. Érdemes itthon tartani egy kis üveg szójaszószt is, nem túl nagy költség, és nagyon kevés kell belőle, amúgy meg nem kér enni, van, hogy fél évig rá se nézek.

Tofut is tettem a levesbe, mert mostanság megszerettem, bár nem lehet nem szeretni, mert semmi íze egymagában, viszont pl. a szójaszósztól és a fűszerektől életre kell és jó megoldás hús helyett, de persze akár csirkemellel is készíthetitek. Egy a lényeg, gyors étterem helyett főzzetek otthon, sokkal finomabb, nincs tele cukorral, és olcsóbban is kijöttök.

DSCF9355

Hozzávalók 3 főre:

fél csomag cérna rizstészta

2 szál újhagyma

2 gerezd fokhagyma

fél db karalábé, zeller, csicsóka (vagy bármilyen leveszöldség jó)

3 fej sampion gomba

pár db friss bébispenót levél (elhagyható)

fél csomag tofu (csirkemell is lehet vagy elhagyható)

fél hüvelykujjnyi gyömbér

nagy csipet őrölt chili

1 evőkanál szójaszósz

2 evőkanál paradicsompüré

kókuszolaj

A hagymákat felaprítottam, a zöldségeket és a tofut szintén kisebb darabokra vágtam, a gyömbért lereszeltem.

Egy edényben pár evőkanál kókuszolajat forrósítottam és rádobtam a hagymákat, majd egy-két perc múlva a zöldségeket is, a gomba kivételével illetve a tofura szintén később lesz szükség.

Rászórtam a fűszereket, meglocsoltam a szójaszósszal, belekanalaztam a paradicsompürét, jól átkevertem az egészet, majd felöntöttem vízzel, annyival, amennyi kb. egy bő ujjnyival ellepte a zöldségeket. Felforraltam, kb. 5-10 percig rotyogtak együtt, nem főztem túl puhára őket, én úgy szeretem, ha még van mit harapni rajtuk, de ti főzhetitek tovább is. Ezután beleszórtam a gombát, és a tésztát egyben beletettem, de szét is törhetitek kisebb darabokra. A gombának is max. 5 perc elég, ezalatt a tészta is puha lesz. Ekkor hozzáadtam a felkockázott tofut, adtam neki kb. 2 percet és el is zártam a gázt.

Tálaláskor megszórtam még friss újhagymával és néhány bébispenótlevéllel.

 

 

Pulykahúsos töltött paprika karalábéhasábokkal

Valahogy így lesz egy hagyományos magyar étel, kevésbé hagyományos hozzávalókból is olyan finom, mintha szinte semmin nem változtattam volna. Nem sűrűen főzök töltött paprikát, de ez az összes közül a legjobb lett az fix!

DSCF9330Aminek a legjobban örültem, hogy nem estek szét a gombócok, mert párszor már sikerült emiatt finom, de ronda töltött paprikát főznöm…Ugyanis én csak néhány paprikát szoktam megtölteni, a többi húst gombócként főzöm, mert úgy jobban szeretem, viszont paprika nélkül töltött paprikát főzni vicces lenne, meg hát az íze kell bele ugyebár. A gombócok klassz állaga az útifűmaghéjnak is köszönhető szerintem, amit nem szoktam főtt kajákba használni, de most a zsemlemorzsa helyett nagyon jó szolgálatott tett, hiszen remekül összefogta az egész masszát, ami rizs helyett kölessel készült, az pedig szintén tök jó olyan ételekbe, amit formázni kell.

A másik csavar ott került bele, természetesen csak átvitt értelemben, hogy főtt krumpli helyett karalábét adtam hozzá. Isteni, komolyan, előtte picit megpirítva, aztán párolva, teljesen kitörölte a levesekben szétfőtt vizes karalábé rémálmot az emlékeimből. Több íz van így az ételben, mint krumplival, viszont kalória kevesebb és úgyis ritkán van terítéken ez a zöldség lássuk be. Kipróbálhatjátok zellerrel is, vagy mindkettővel vegyesen is akár.

DSCF9335

Hozzávalók (3 töltött paprika +6 db gombóc):

30 dkg darált pulykahús

5 dkg köles

3 db tvpaprika

1 liter paradicsomlé

1 db tojás

1 kis fej vöröshagyma

1 mokkáskanál őrölt majoránna

1 mokkáskanál őrölt kömény

fél csokor aprított petrezselyem

1 kis csokor zellerzöld

1 evőkanál útifűmaghéj (2-3 ek zabpehely, v zsemlemorzsa is jó helyette)

só, bors

kókuszolaj

Habarás: fél deci tejszín(nálam kókusz) + 1 evőkanál rozsliszt

Köret: 1-2 nagyobb méretű karalábé v zeller is jó

A vöröshagymát felaprítottam, és kevés kókuszolajon megpároltam. Ugyanebbe a serpenyőbe beletettem a nagyobb hasábokra vágott karaláblét, először megpirítottam kicsit az oldalukat, majd öntöttem kb. fél deci vizet alá, és lefedve puhára pároltam.

A kölest fél puhára főztem, dupla mennyiségű víz helyett, másfélszer annyit öntöttem csak rá, mikor felszívta az összes folyadékot, elzártam alatta a gázt. Hozzáadtam a darált húst, a felaprított petrezselymet, majorannát, köményt, sót, borsot, egy evőkanál útifűmaghéjat, alaposan összekevertem az egészet. A paprikát kicsumáztam és megtöltöttem a masszával, a maradékból pedig kb. 5 cm átmérőjű gombócokat formáztam.

Egy nagy lábosba beleöntöttem a paradicsomlevet egy kanál nádcukorral, sóval, borssal megszórtam, beletettem egy kis csokor zellerzöldet, majd a megtöltött paprikákat és a húsgombócokat. Lefedve kb. 40 percig főztem. Ezután simára kevertem a tejszínt a liszttel, öntöttem hozzá a forró paradicsomléből, ezzel is elkevertem, majd a mártáshoz adtam. Megvártam, míg sűrűsödni kezd, ismét rottyan egyet és elzártam a gázt alatta.

 

 

Marhahúsos pásztor pite zöldségpürével

Egy igazi kényelmes hétvégi fogást kaptok tőlem ma sok szeretettel. Engem elvarázsolt, nem tudom  hányszor ettem belőle, de holnap is megtenném. Mondanom sem kell, hogy főleg a szép sárga zöldségpürére kattantam rá. Na miből van??? Sose találnátok ki, még akkor sem, ha megkóstoljátok. Külön-külön ízlelve még csak rájönne bárki, de a két zöldség kombinációja és a kurkuma együtt, engem behúzott volna a csőbe és lehet a krumplit is megtippeltem volna hozzávalóként…

DSCF9279Pedig ebben az nincs, nem is volt, nem is lesz. Karalábé és zeller a két tettes ugyanis, és hiper szuper módon felértékelődtek ismét a szememben, pláne a karalábé. Ezentúl csak így csinálok “krumplipürét” asszem.

A pásztor pitét biztos ismeritek, általában zöldséges, húsos szoszókás alap, rajta krumplipüré hegyekben, összesüt, megesz, isteni. Én eddig Jamie halas változatát készítettem el és mindenki rajongott érte, garantáltan így lesz ez ennél a marhahúsos verziónál is.

Szerintem ebben az évben még nem is került fel húsos kaja amúgy a blogra… Hm, itt volt az ideje, egyébként sima bolognai ragut főztem hozzá, legalábbis én így készítem azt is, de bármilyen húsos variáció megteszi, akár tejszínes is, a tetejére pedig reszelhettek sajtot is. De a kurkumát ki ne hagyjátok a püréből! Meg a zellert és a karalábét se ha lehet… Több íz, több zöldség, viszont kevesebb kalória.

DSCF9286

Hozzávalók 3-4 főre:

fél kg darált marhahús

2 deci paradicsompüré

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1-1 mokkáskanál szárított oregánó, bazsalikom

só, bors,

Püréhez:

1 nagy fej zeller (kb. 20 dkg)

1 nagy fej karalábé (kb. 20 dkg)

1 deci rizstejszín (sima tejszín is jó, v tejföl, tej)

1 mokkáskanál kurkuma

só, fehérbors

A karalábét és a zellert meghámoztam, egy edénybe tettem, annyit vizet öntöttem rá, hogy ellepje és puhára főztem.

Ezalatt a vöröshagymát megpároltam kevés kókuszolajon, hozzáadtam a darált húst, megvártam, míg kifehéredik, ezután rászórtam a fűszereket, megpirítottam kicsit, majd felöntöttem a paradicsomlével és még együtt rotyogtattam őket 15 percig legalább. Ha túl sűrű, pici vizet öntsetek rá. Nem baj, ha nem teljesen puhul meg a hús, hiszen a sütőben még lesz rá ideje.

A puha karalábét és zellert kisebb darabokra vágtam, hozzáadtam a fűszereket, rizstejszínt és krémesre turmixoltam. A húst egy hőálló edénybe kanalaztam, rásimítottam a pürét és előmelegített sütőbe toltam 180 fokra  még egy 25 percre, míg a teteje pirulni kezdett.

Krumplipüré kicsit másképp

Íme egy alternatíva arra, ha meguntátok a hagyományos krumplipürét és szeretnétek feldobni néhány friss hozzávalóval.

DSCF7936Adott volt a karalábé és némi vékony szálú póréhagyma és az előbbit mindenképpen nyersen akartam falatozni, mivel főtt formájában maximum töltött karalábénak elkészítve eszem meg szívesen. Szerintem ez tipikusan az a zöldség, ami nyersen élvezhető a leginkább, máshogy szinte elveszíti az igazi karakterét. Persze, ha így szeretitek jobban, főzzétek meg előtte, a pórét is lehet párolni kicsit.

Nem vagyok krumplipüré rajongó, de mivel éppen húsmentes napjaimat éltem a héten, mégis burgonyával kombináltam a többi zöldséget, hogy laktató legyen és nekem speciel ez lett az ebédem így ahogy van, de a hétvégi húsok mellé remek köret lehet. Nagyon jól feldobja az apróra vágott karalábé, zsírszegény is, mivel nincs benne vaj, a kefírtől pedig olyan légies az egész.

A hagymományos krumplipüré csak frissen, melegében finom, viszont ez hidegen is ajánlott, pláne így nyáron. Merjetek újítani, ízleni fog, más zöldségeket is tehettek bele, ha nagyon miniatűrre aprítjátok a finnyások sem veszik tán észre…

DSCF7937

Hozzávalók:

fél kg krumpli

3-4 vékony szálú póré v egy nagy fele

1 nagyobb fej karalábé fele

1 kis pohár kefír

só, frissen őrölt bors

A krumplit megpucoltam, felkockáztam, puhára főztem.

Amíg főtt, a pórét felkarikáztam, a karalábét megpucoltam és nagyon apróra vágtam. Mikor a krumpli megfőtt, krumplinyomóval összetörtem, belekevertem a kefírt, a karalábét és a pórét, majd sóztam, borsoztam.

Forrás: ITT.

Ropogós saláta fehérrépából és karalábéból

Pont annyira egyszerű, amennyire finom ez a saláta. A cél az volt, hogy olyan zöldségekből készüljön, amiket jó néhányan nem szívesen láttok a tányérotokon.

DSCF7287Elsőre a fehérrépa és a karalábé ugrott be, mivel ezeket én nem igazán szeretem főtt formájukban. Megeszem, de a húslevesben főtt egész karalábénak, biztos nem adok leszállási engedélyt a tányéromba…

Úgyhogy próbálnám barátságosabbá tenni ezeket a mumus zöldségeket, méghozzá frissen, üdén ropogósan, mert úgy igenis van ízük, sőt baromi jó ízük. Pláne, ha valamilyen aromás fűszer, némi pirított mag és egy jó minőségű olajból készült öntet öleli őket körül.

Azért is könnyebben eladhatóak tán ezek az “ellenséges” gyökerek ebben a formában, mert tavasszal még zsengék, nincs durva karcos ízük. Egész egyszerűen felértékelődnek és más ízben tündökölnek, mikor összeérnek a fűszerekekkel és az olajjal, sőt még a vitamintartalmuk is megmarad. Ebédre húsok mellé teljesen jó szolgálaltot tesznek, de egy kalóriaszegény laza vacsorának is megfelelőek.

DSCF7288Hozzávalók adagonként:

1 db fehérrépa

1 kisebb fej karalábé

1 szál újhagyma

friss oregánó vagy más friss fűszernövény

pár szem tökmag

1 löttyintés tökmagolaj (olíva is jó, de a tökmag finomabb)

pár csepp citromlé

só, frissen őrölt bors

A répát és a karalábét meghámoztam, majd lereszeltem, a hagymát karikára szeltem.

A tökmagot száraz serpenyőben pár perc alatt megpirítottam.

Mindent egy tálba tettem, meglocsoltam a citromlével, tökmagolajjal, sóztam, borsoztam, apróra vágott oregánóval fűszereztem és jól megettem.

Nem unalmas a karalábé! - Kapros tonhalas töltött karalábé

A karalábéból is ki lehet hozni a legjobbat, de tény, hogy én sem eszem túl sokszor. Mikor éppen eszembe jut veszek egyet és elrágcsálom nyersen, ami levesben főtt, azt nem igazán szeretem. Tavaly elkezdtem kísérletezgetni vele, (milyen érdekes, hogy azt a bejegyzést is pont jún.28-án írtam…) itt megnézhetitek mi sült ki belőle. Mindegyik verziót megenném újra, de mégis eddig ez a recept a ízlik a legjobban.

DSCF3541Főtt karalábécsónak az alap, viszont a nyersen kivájt zöldség belseje sem vész kárba, abból ezúttal is joghurtos kapros öntettel nyakon löttyintett ropogós saláta lett. Ezt tulajdonképpen olyan, mint egy karalábé tzatziki, igaz fokhagyma nélkül. Azt nem tettem bele, mivel a töltelékben lilahagyma figyel és a kettő együtt szerintem már vegyi fegyvernek minősül…

A kapor jóban van a hallal, így a tonhalas, köleses töltelékbe is került ebből a zöldfűszerből bőven. Szuper könnyű nyári ebéd lett belőle, de vacsorára is tökéletes, biztos, hogy az elalvásban nem fog megakadályozni és ettől a sejhajunk sem meghízni… Csak, hogy ne mondhassátok, hogy nem ügyelek a vonalaitokra!:) Karalébé diétára azért nem buzdítanék senkit, bár már ilyenről is hallottam, de tényleg érdemes tízóraira vagy uzsonnára nyersen is rágcsálni, mert segíti az emésztést és a szervezet salaktalanítását, kalória szinte nincs benne, hiszen 90%-a víz.

Na, befejeztem a karalábé kampányt, csak egyszerűen próbáljátok ki ezt az ételt, vagy szabjátok az ízlésetekre, köles helyett lehet rizs, kuszkusz, bulgur, tonhal helyett valamilyen sovány hús, pici sajt, paprika felkockázva, kemény tojás stb.

DSCF3535

Hozzávalók 2 főre:

1 nagyobb méretű karalábé

3 db lila színű újhagyma v lilahagyma

1 csokor kapor

1 doboz tonhal

fél bögre köles

1 kis doboz joghurt

pár csepp citromlé

pár csepp fehérbor ecet

só, bors

olívaolaj

A karalábét meghámoztam, félbevágtam és az alját egyenesre, hogy megálljon a talpán. A belsejét egy kis kanállal kivájtam, úgy, hogy legalább fél cm széle maradjon. Forrásban lévő enyhén sós vízbe tettem őket és kb. 20 perc megfőttek. Ezalatt a maradék friss karalábé darabokat felaprítottam,  meglocsoltam joghurttal, sóztam, borsoztam, megszórtam a kaporral, pár csepp fehérbor ecettel és jól összekevertem, majd a hűtőben várta további sorsát. A kölest leöblítettem és dupla mennyiségű vízben puhára főztem. Mikor elkészült hozzákevertem a tonhaldarabokat, a felaprított hagymát, pár csepp citromlevet, friss kaprot, sót és borsot, majd megtöltöttem a fél karalábékat vele. Lehet sajtot is reszelni rá, én ezt most kihagytam. Előmelegített sütőbe toltam éppen csak addig míg a teteje egy kicsit megpirult. Tálalás előtt meglocsoltam még joghurttal, szórtam rá friss kaprot és a salátával együtt jól megettem.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!