Pálmafa Project

Hummusz fodros kellel

A hummusz megunhatatlan kence számomra, pláne, azért, mert mindig képes megújulni egy-két plusz hozzávaló segítségével.Fodrost kelt ritkán eszem, viszont a nemrég említett édesburgonya webáruházból sikerült beszerezni egy nagy csokorral belőle. Az íze szerintem hasonló a kínai kelhez, bár azt is ritkán fogyasztok, de ez talán még karakteresebb, amiért pedig érdemes beiktatni az étrendünkbe azonfelül, hogy finom, az a vitamin- és ásványianyag tartalma. A kalciumból például sokkal többet tartalmaz, mint a spenót vagy a tej… Rendkívül jó hatással van az emésztésre, a rendszeres fogyasztása pedig segíthet megelőzni a daganatos betegségek kialakulását. Akár nyersen is fogyasztható turmixokba, például banánnal és almával társítva kiváló indítója a napnak.

Én most csicseriborsókrémet, vagyis hummuszt kívántam enni, és gondoltam, miért ne mehetne hozzá fodros kel is. Igyekeztem, minél kevésbé hőkezelni, ezért csak éppen pár percre dobtam bele a csicseri főzővizébe. Természetesen konzervet is használhatok, ez esetben elég a kelt csak külön forrásba lévő vízbe dobni, majd hideg vízzel leöblíteni vagyis blansirozni, aztán mehet a csicserihez.

Nagyon egyszerű, sokáig eláll és igazából tök sok mindenhez lehet hummuszt kanalazni, pirítósra, tésztára. Én legtöbbször rohanós hétköznapokon köleshez, vagy rizshez szoktam pluszban keverni, és tökéletes ebéd válik belőle, szórok még rá pár szem diót, esetleg kecskesajtot és ennyi. Úgyhogy egyetek hummuszt és tessék új zöldeket kóstolni, mert nem harapnak jelentem.

Hozzávalók:

20 dkg csicseriborsó

egy kisebb csokor fodros kel

2 duci gerezd fokhagyma

2 evőkanál őrölt szezámmag v tahini

1 evőkanál almaecet vagy citromlé

2 evőkanál olívaolaj

só, bors

A csicseriborsót egy éjszakára beáztattam, másnap puhára főztem. Mielőtt elzártam a gázt alatta, a feldarabolt fodros kelt (a vastag szárát nem tettem bele) is a főzővízbe tettem pár percre, amíg összeesett, majd leszűrtem róla a vizet, de pár decit megtartottam belőle. A szezámmagot ledaráltam, majd összekevertem az olívaolajjal, lereszeltem a fokhagymákat, majd az összes többi hozzávalóval együtt a csicserihez adtam, öntöttem hozzá a főzőléből is először kevesebbet, majd ha túl sűrű, akkor még lehet hozzá önteni és botmixerrel pürésítettem. Megvártam, míg kihűl, csatos üvegbe kanalaztam és hűtőbe tettem pici olívaolajjal a tetején. 1 hétig biztosan eláll.

Brokkolis medvehagymás csicseriborsókrém

Gyakran készítek hummust, vagy hummuszt, esetleg humuszt, én már komolyan nem tudom, mert mindenhogy írják, de nem is ez a lényeg, hanem, hogy nagyon szeretem a csicseriborsókrémet reggelire a szendvicsembe kenve. Időnként felturbózom zöldekkel, és hát mi más kerülhetett volna most bele, mint medvehagyma, és brokkoli is maradt az előző recept elkészítése után…

DSCF9393

Szerintem már a fejem is zöld amúgy, egy fél domboldalnyi medvehagymát megettem az elmúlt egy hétben. Még senki nem szólt, hogy több parfümöt szórjak magamra…. Amúgy a medvehagyma hiába fokhagyma illatú és ízű, mégsem olyan durva az utóhatása, sőt gyorsan elillan….bízom benne…

A vas készleteimet feltöltöttem mindenesetre, na és persze a brokkoli és a csicseriborsó sem kis miska, ki fogtok csattani az egészségtől, ha ilyesmit esztek, és mennyivel jobb, mint egy vajkrém, ráadásul mivel elég laktató a szalámi és a felvágott sem hiányzik mellőle, de plusz paradicsommal vagy sajjtal még meg lehet fejelni.

DSCF9388

Hozzávalók:

kb. 5-8 dkg csicseriborsó (konzerv is lehet)

negyed brokkoli

negyed lilahagyma

4 szál medvehagyma

1 mokkáskanál római kömény

csipet chilipor ízlés szerint

1 mokkáskanál citromlé (ennek híján almaecet)

só, bors

olívaolaj

A csicseriborsót beáztattam egy éjszakára, majd puhára főztem, leszűrtem, de a főzőlevet megtartottam. A brokkolit szintén forrásban lévő vízben 5 perc alatt puhára főztem, hideg vízzel leöblítettem. A brokkolit, a csicsieriborsót a turmix gép táljába tettem, fűszereztem, felöntöttem a csicseriborsó főzővízével az egészet. Lassan adagoljátok a folyadékot hozzá, de nagyjából 1,5 deci elegendő, nem baj ha túl hígnak tűnik, miután áll egy pár órát a hűtőben, sűrűsödni fog még. Simára turmixoltam, majd belekevertem a nagyon apróra vágott lilahagymát és medvehagymát, majd tálalás előtt csorgattam hozzá pici olívaolajat.

DSCF9391

Glutén és tojásmentes amaránt pizza

Egy kissé furcsa, de annál finomabb és táplálóbb, hagyománytól eltérő pizzát, – vagy nevezzünk inkább pizzalepénynek-, kreáltam egyik nap, hogy felhasználjam a maradék amarántmagot, amit nem rég próbáltam ki először kása formájában és nagyon büdös fura illata és íze volt úgy… De tényleg…. pedig tudjátok mit szoktam mondani, kókusztejjel bármit el lehet adni, de hiába abban főtt, és még almát is reszeltem hozzá, nagggyon nagggyon szokatlan volt,mind ízre, mind állagra, bár leszuszogtam azért természetesen. Majd túl a csalódáson, törni kezdtem a fejem a maradék amaránt felhasználásáról…

DSCF9309

Miután kissé lehúztam az amarántot így bevezetésképpen, azért most körbeudvarolnám  röviden. Egyrészt, mert liszt formájában, sütéshez, kenyerekhez, jelen esetben pizzához, lepényhez, már engem is meggyőzött, és végre ízlett is, másrészt egy nagyon értékes magról van szó. Az inkák és aztékok (egyik) kincsének is nevezik. Először is gluténmentes, álgabonának is hívják, hiszen felhasználása hasonló a többi gabonáéhoz, viszont sokkal kevesebb a szénhidrát benne, rostdúsabb, jelentősen magasabb a lizintartalma a búzaliszthez képest. A lizin egy esszenciális aminosav, aminek az izomépítésben van nagy szerepe. Kiemelkedő a magnézium, vas és kálciumtartalma, különösen ajánlott sportolóknak, vegánoknak és várandós kismamáknak a fogyasztása.

Lehet kapni puffasztott amarántot, ez mehet egyből a reggeli zabkásába is főzés nélkül, talán így finomabb, bár nem kóstoltam ezt a verziót. Vagy megfőzitek a nyers magokat, ahogy én tettem először, de az hosszadalmas, mert nehezen puhul, sőt nem is lesz az teljesen soha. A quinoához hasonlító roppanós állaga lesz, csak a quinoa finom köretnek is, míg az amaránt nekem főzve sajna nem gyere be. Egyébként 20 dekát vettem a piacon kb. 240 Ft-ért, a boltban azért húzósabb az ára.

Szóval ha sütésre használjátok, akkor vagy lisztté őrlitek a magokat hozzám hasonlóan, vagy egyenesen amarántlisztet vesztek, mondjuk az úgy megint csak drágább valamennyivel a bioboltokban.

Ez kísérleti pizza volt, még tojás sincs benne, és mégis összeállt, szóval ez egy határozattan jó tulajdonsága az amarántnak. A széle ropogós lett, belseje puhább. Simán lehet másik liszttel keverni és ha tutira mentek akkor üssetek egy tojást is hozzá, hogy masszívabb legyen. Feltét bármi lehet, de ez a csicseriborsókrém, cukkini, dió kombó nekem nagyon bejött. Ha otthon készítitek a hummust, akkor érdemes itt kicsit hígabb, könnyen kenhető, paradicsomszósz állagra törekedni, így szaftosabb lesz a végeredmény. Az eredeti recept (amit azóta sem találok) élesztőpelyhet is írt, nekem olyan nem volt,  hát kihagytam.

Összességében ízlett na, érdemes kísérletezni vele!

DSCF9311

Hozzávalók egy kb. 15 cm átmérőjű pizzához:

2,5 deci amaránt liszt

1,25 deci víz

3 teáskanál almaecet

fél teáskanál só

1 mokkáskanál sütőpor

Feltét: csicseriborsókrém (hummus), cukkini, dió, olívabogyó

Mindent összekevertem egy tálban, majd egy sütőpapírral borított sütőlemezen nagyjából kör alakban eloszlattam a masszát.

200 fokon 10 perc alatt elősütöttem a pizzát, ezalatt a cukkint vékonyan felkarikáztam és egy serpenyőben kevés kókuszolajon, sóval, borssal megpároltam. Nem kell teljesen puhára, hiszen a sütőben még sülni fog.

Kivettem a pizzát, megkentem pici olívaolajjal, majd alaposan a hummusszal és rátettem a cukkinikarikákat, majd 180 fokra visszadugtam a sütőbe még legalább egy 15 percre, mikor a tészta széle kezd barnulni  és szilárdulni akkor már jó.

Frissen az igazi, a tetejére még szórtam olívabogyót és diót tálalás előtt.

Forrás:http://terebess.hu/tiszaorveny/gabona.html#amarant

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!