Pálmafa Project

Kapros sült pisztráng parázsburgonyával

Ha szeretitek az egyszerű, de nagyszerű halételeket, akkor ebben a receptben sem fogtok csalódni. Egyébként meg grillre vele, hiszen itt a nyár!Akit megrémít az egészben sült hal látványa, az most forduljon is el, akit viszont nem rettent el és fontosabb az íze, az mindenképpen szerezzen be pisztrángot. Nem tudok sajnos dicsekedni, hogy én fogtam a halacskákat, sőt A férfit sem dicsőíthetem az egekbe eme nemes tett miatt, azért viszont annál inkább, mert megvásárolta a két uszonyost a boltban. Sosem álltam volna neki ennek az ételnek, ha élő halakkal tér haza…

Szerencsére ma már nem nehéz hozzájutni tisztított halhoz, úgyhogy összeszedtem a bátorságom és a korábban, tévéműsorokban látott ötleteket az egészben sült halakról és úgy láttam jónak, ha a legegyszerűbb figurát választom. Ez nem más, mint jó sok friss, zöld fűszerrel megtömni a hal belsejét, némi fokhagyma és citrom társaságában és már mehet is a sütőbe.

Pisztrángot ettem korábban a Szalajka-völgyben, rántott formában, és emlékeim szerint isteni volt, de nagyon szálkás. Nos utóbbi tulajdonsága most is megmaradt pisztrángunknak, de ez ilyen. Megéri mégis elkészíteni, mert a húsa nagyon finom.

A kedvenc burgonya fajtám is kapható ismét, ez pedig a parázskrumpli, aminek az a jó tulajdonsága, hogy nagyon apró szemű, se hámozni, se szeletelni nem kell és sütve a legjobb. A spárgát elhagyhatjátok amúgy, akkor még szezonja volt, mikor én ezt sütöttem, de helyette, most akár cukkinit is használhattok.

A friss fűszer a lényeg, kerüljön a krumplira is bőven, akár petrezselyem, akár rozmaring, a kapor pedig szuperül passzol a halakhoz. Nos, az óda az ételhez véget ért, meg kell kóstolni és pont.

Hozzávalók 2 főre:

2 db pisztráng

fél kg parázsburgonya

1 csomag zöld spárga

1 csokor kapor

1 csokor petrezselyem

4 szelet citromkarika

1 duci gerezd fokhagyma

só, bors

olívaolaj

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, a burgonyát alaposan megmostam, a spárga fás végeit levágtam, a többi részét kisebb darabokra vágtam és a krumplival együtt egy tepsire szórtam, sóztam, borsoztam, csorgattam rá olívaolajat.

A hal mindkét oldalát kb. centinként beirdaltam, sóztam, borsoztam, belül is, majd a hasát megtömtem a kaporral, citrommal, pár szelet fokhagymával és mindkét halat a spárgás krumpli mellé tettem a tepsire és meglocsoltam őket is olívaolajjal, majd kb. 35 perc alatt megsütöttem. Tálalás előtt a krumplira szórtam petrezselymet.

Póréhagymás vöröslencse főzelék nyelvhallal

Ki gondolná, hogy a hal mennyire passzol egy lencsefőzelékhez? Nekem eddig tán még sosem jutott eszembe összepárosítani őket, de most egy hirtelen ötlettől vezérelve megtettem.Először kóstoltam a nyelvhalat is, eddig csak hallottam róla főzőműsorokban, hát gondoltam teszek egy próbát, olyan szimpatikusnak tűnt a halasnál, ráadásul az ára sem vészes, legalábbis a lazachoz képest. Nagyon kellemes a húsa, olyan tartalmas, de szinte krémes, nem esik szét sütés közben és lesz olyan vízízű, mint a fagyasztott halak többsége, amiket pont ezért nem szeretek.

A vöröslencse meg mindig jól jön, ha gyorsan szeretnék egy jó főzelékhez jutni, de természetesen hagyományos lencséből is elkészíthetitek, de ez gyorsabban megfő, áztatni sem kell.

Ez tipikusan olyan étel lett, amit egy piaci vásárlás inspirált, ezért is jó oda járni. Amikor fogalmam sincs, hogy mi lesz az ebéd, aztán jönnek az ötletek a sok árut látván, néha túlzásba is esem, főleg, ha éhgyomorra megyek vásárolni. Mindenből egy kicsit és a végén örömtáncot járnék, ha 8 kezem lenne, annyi a szatyor. A kis gurulós banyatank ellen még tiltakozom…

Ennek az ételnek a hozzávalóit azért egy nagyobb hiperszuperben is megtaláljátok, ráadásul csak pár hozzávaló kell és elkészülhet pikk-pakk egy gyors vacsora vagy ebéd.

Hozzávalók 4 főre:

Halhoz:

4 szelet nyelvhal

2 gerezd fokhagyma

só, bors

vaj, olívaolaj

citromlé

Főzelékhez:

40 dkg vöröslencse

fél póréhagyma

1 teáskanál almaecet

1-2 evőkanál joghurt, kefír v tejföl (elhagyható)

3-4 db babérlevél

só, bors

kókuszolaj

A póréhagymát felaprítottam, kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a lencsét, babérlevelet, sót, borsot, és felöntöttem annyi vízzel, ami kb. 1 ujjnyival ellepte.

Mikor a lencse megpuhult (kb. negyed óra), a főzelék be is sűrűsödött, de ha túl kevés lenne a folyadék öntsetek hozzá még pici vizet. Ha túl híg, de a lencse már puha, akkor 1-2 merőkanálnyi lencsét le szoktam turmixolni, amihez nem mindig, de most kevertem pár kanál joghurtot is és visszaöntöttem a főzelékhez, megvártam, míg egyet rottyan és elzártam a gázt alatta. Végül beleöntöttem az almaecetet is.

A halat sóztam, borsoztam, 1-1 evőkanál vaj és olívaolaj keverékén megsütöttem kb. 3 perc alatt az egyik oldalát, majd a másikat is. Mikor az egyik oldala sült, a tetejére ráreszeltem a fokhagymát, aztán fordítottam csak meg és sütöttem a fokhagymás felén is tovább. Ennyi elég, hogy a fokhagymás ízt átvegye és hagyma még ne égjen meg. Tálalás előtt facsartam rá citromlevet.

 

5 legjobb halétel szentestére

Összeválogattam nektek az elmúlt évek kedvenc halételeit, amik a konyhámban készültek, és sikerük volt. Fogalmam sincs, hogy idén melyiket készítem, újítok-e vagy sem, de talán mire megírom ezt a bejegyzés kikristályosodik…

Ezek nem kimondottan nagyobb vendégseregnek készülő fogások, szóval halászlé nem lesz közte és Iglo bácsi halrudacskái is maradtak a boltok fagyasztóiban, viszont rántott hal fronton van néhány jó ötletem. Ezek inkább 2-4 főre könnyen elkészíthető kaják, amit szenteste fogyaszt el az ember, miután délben belakmározott töltött káposztából és már amúgy is kidurran a bejglitől, szóval nem az a cél, hogy hatalmas adagokat kell az asztalra varázsolni.

Klikkeljetek a képre a receptekért!

  1. Mustáros harcsa zellerpürével és spenótos gombával

2. Fogas Orly módra joghurtos tormás öntettel

3. Tojás-, tej-, és lisztmentes panírban sült hal light Waldorf salátával

4. Lazac, tormás céklás édesburgonyapürével

5. Lazac, almás zelleres salátával gofriágyon

Még több karácsonyi receptet ITT TALÁLTOK!

Füstölt halas zöldséges rakottas

Ha van otthon bármilyen halatok, akár konzervben, akár fagyasztva, akár egészben, füstölt formában, mint most nekem, és szeretnétek egyszerűen, gyorsan elkészíteni, de mégis eltérni egy kicsit a leggyakoribb halas ételektől, akkor itt egy klassz ötlet hozzá.

Igazán könnyed fogás, akár ebédre, akár vacsorára eszitek, hiszen zeller és karfiol darabok közé keveredett a füstölt makréla, ami egyébként nem konzerv, tehát nem olajos, de természetesen az is jó hozzá.  A makréla szerintem az egyik legjobb ízű hal, és ajánlom nektek kipróbálásra az egészben fóliázott füstölt kiszerelést. Nagyobb hiperszuperekben kapható, a többi füstölt halhoz képest az ára is sokkal jobb, pláne, ha a mennyiségét tekintjük, mert ez egy jó 35 dekás halacska, tehát egy hasonló ételbe rejtve, egy 4 tagú családnak elegendő. Feltéve, ha szeretitek a halat, mert azt nem állítanám, hogy a makrélának nincs halíze…

Na szóval, ez nagyon könnyed és szénhidrát csökkentett fogás lett, hiszen krumpli helyett a zeller szerintem sokkal jobb és a karfiol pedig jól kiegészíti, de használhattok akár édesburgonyát, répát, sőt brokkolit is. Illetve, hogy laktatóbb legyen, ha például ebédre készítitek, akkor mehet mellé párolt jázmin rizs, vagy akár azzal együtt is süthetitek. Én is azt kanalaztam mellé még A férfinak, de életében először aszonta, hogy ez most annyira nem jött be neki. Biztos csak rossz napja volt. Ma este parizeres zsemlét kap tuti. Amúgy meg több maradt nekem legalább… Ne higgyetek neki, ez finooom!

Hozzávalók 1 kis tepsihez:

1 db füstölt makréla

1 nagy fej zeller

1 kis fej karfiol

1 fél csokor koriander

1 nagy doboz kefír

2 db tojás

só, bors

olívaolaj

Tetejére: pár kanál darált dió (morzsa is jó helyette)

Tálaláshoz: pár csepp citromlé és friss koriander vagy petrezselyem

Elkészítése:

Feltettem vizet forrni egy nagyobb lábosban.

A zellert 4 részbe vágtam és vékonyan felszeleteltem, a karfiolt rózsára szedtem, majd a forrásban lévő vízbe dobtam őket, kb. 5 percre, ezután leszűrtem őket.

A halat kifiléztem, apró darabokra tépkedtem  a halhúst, majd hozzákevertem a zöldségekhez, sóztam, borsoztam.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Egy kisebb tepsit vékonyan kiolajoztam. A kefirben elkevertem a tojást, sót és borsot, és a felaprított koriandert, de egy keveset félretettem a tálaláshoz.

A tepsibe öntöttem a zöldséges halas keveréket, ráöntöttem a tojásos kefires masszát és megszórtam a tetejét darált dióval vékonyan. Sütőbe toltam és kb. fél óráig hagytam sülni az egészet, míg a teteje elkezdett pirulni.

 

 

 

 

Szezámos halrudacskák sült brokkolival és édesburgonyával

Nekem ilyen az igazi halrudacska! Na jó, kis túlzással rudacska, hol rombusz, hol trapéz, dehát igazi halból mértani pontossággal hasábokat vágni csak Iglo bácsi tud. De én nem azokon a vizeken halászok…

Szerintem az egyik legjobb rántott halas recept, amit eddig készítettem, a szezámmag nagyon jó ötlet, ahogy ropogósra pirul a külsején, és senki nem mondaná meg azt sem, hogy nem hagyományos liszttel van panírozva, hiszen a rizslisztnek elég semleges az íze. Úgyhogy használjátok bátran ilyen célra is!

Amellett, hogy rántott hal ehetnékem volt a célok között szerepelt egyszerűen elkészíteni, hiszen hét közben esténként nincs időm a tűzhely mellett álldogálni túl gyakran, úgyhogy csak arra vágytam most is, hogy míg én teszek-veszek a kaja elkészül a sütőben. A sütőben sütésnél mindig hallom kifogásként, hogy nem lesz olyan ropogós, mint ha olajban sülne. Hát pedig de, ez esetben meg nem is volt kérdés, mert a szezámmag alapból ropog. Lehet persze olajban sütni, de én tartanék attól, hogy a szezámmag szénné ég a külsején.

Kivételesen semmilyen extra fűszert nem használtam, csak sót és tarkaborsot, mert a halra felesleges ennél több, a zöldségeknek meg tisztán szerettem volna érezni most az ízét. Jó cucc, egyetek sok halat!

Hozzávalók 4 főre:

Halhoz:

4-5 szelet tőkehal

10 evőkanál rizsliszt (zabliszt v tönkölyliszt is jó)

2 db tojás

1-1,5 deci víz (sűrű palacsintatészta állagú legyen)

só, tarkabors

15 dkg szezámmag

fél citrom

kókuszolaj v olívaolaj

Körethez:

4 db közepes édesburgonya

1 cs (45 dkg) mirelit brokkoli

só, tarkabors

kókuszolaj

Az édesburgonyát meghámoztam, felkockáztam, egy sütőpapírral borított tepsire tettem, a brokkolival együtt. Kicsit meglocsoltam kókuszolajjal, majd 180 fokos sütőbe toltam és megsütöttem.

Ezalatt kikevertem a hal panírját, tojásokat, a rizslisztet, sót, borsot, vizet. A halat kb. két ujjnyi vastag szeletekre vágtam, mindkét oldalukat sóztam, borsoztam, beleforgattam a sűrű masszába, majd a szezámmagban és mikor a zöldségek elkészültek, azok helyére tettem őket a tepsire, de előtte vékonyan bekentem a sütőpapírt kókuszolajjal, különben odaragad. A tetejükre is csorgattam vékonyan egy keveset, majd visszatolta a sütőbe őket és 25 perc alatt megsültek. Akkor jó, mikor  a szezámmag elkezd megpirulni. Tálalásnál citromlevet csorgattam rájuk.

Zsályás lazac steak

Remélem nem unjátok még  a lazacot, mert ismét ez sült ki a konyhában egy szép nyári napon. Akkor se lapozzatok tovább, ha unjátok vagy ha nem szeretitek a halat, mert a mellé tálalt avokádós barackos cucc imádnivaló és grillhúsokhoz is ehetitek bátran!

Sosem főztem még friss zsályával, szárítottal is talán egyszer, ez eddig kimaradt. Viszont a szülői ház udvarán szembejött velem egy zsályabokor, ami dísznek van főleg, pedig már a levelei is illatosak és pici olívaolajban megfuttatva ízesíti meg legjobban a húsokat vagy a halat.

A semleges ízű avokádóhoz jól passzol a zamatos barack, ha krémnek készítitek, akkor is érdemes kombinálni a két gyümölcsöt, mert ugyebár az avokádó is az, becsesebb nevén aligátor körte. Az egyik legegészségesebb zsírforrás, hiszen arra nagyon is szükség van, a lazac pedig szintén elmondhatja ezt magáról. Minden nap megenném!

Hozzávalók 3 főre:

3 szelet lazacfilé

só, bors

8-10 db zsályalevél

olívaolaj

pár csepp citromlé

Salsához:

3 keményebb húsú őszibarack

1 puha, de még szeletelhető avokádó

1 teáskanál frissen facsart citromlé

fél hüvelykujjnyi gyömbér

1 duci gerezd fokhagyma

só, bors

A barackot kimagoztam és felkockáztam, az avokádó húsát szintén, belereszeltem a gyömbért és a fokhagymát, meglocsoltam citromlével, fűszereztem és állni hagytam, míg a lazac elkészült.

A zsályát kisebb darabokra tépkedtem, majd kevés olívaolajban megfuttattam és félretettem egy kis üvegben. Ezután a lazacot sóztam, borsoztam szintén pici olívaolajon (kókuszolaj is jó) mindkét felét kb. 3-3 perc alatt megsütöttem, majd tányérra tettem citromlével meglocsoltam.

 

Céklás halas köles rizottó

Hétköznapi gyors ételt hoztam ma nektek, jól jön ez hét közepén, mikor már a hétvégi maradékok kifutottak, de még van annyi zöldség a frigóban, hogy max. 1-2 dolgot kell venni a sarki boltban vagy piacon, amivel klassz vacsorát és/vagy másnapi ebédet lehet rittyenteni.

Na ez az étel is ilyen volt egyik nap nálunk, nevezzük álrizottónak tulajdonképpen, hiszen a hagyományosat én is szeretem lassan kevergetve, simogatva főzni, megadni a módját stb., de kölesből viszont hasonló állagú, ízű, de sokkal gyorsabb verziók is készíthetőek. Nagyon szeretem a füstölt halat, és néha veszek, általában lazacot, ami tudom, hogy nem olcsó, viszont nagyon kevés elég egy nagyobb adaghoz is, mert intenzív az íze. Most viszont találtam füstölt makrélát, ami fele annyiba került, mint a lazac, dupla annyi volt mennyiségre és isteni finom. Persze bármilyen halat vagy sonkát is használhattok helyette akár. A spárga most elsősorban a színe miatt került bele, és mert a hűtő mélyén felejtettem egy csomaggal, így muszáj volt felhasználni, de enélkül is tökéletes lesz.

Ja, és jogos a kérdés, hogy lett ilyen cekci babarózsaszínű? Naná, hogy a céklától! Ha még nem kóstoltátok a cékla-kapor-hal triumvirátust, akkor ajánlom erősen kipróbálásra.

Hozzávalók:

3 deci köles

1 cs zöld spárga

1 cs füstölt makréla (vagy más hal)

1  kis fej cékla

1  csokor kapor

fél citrom leve

1 deci rizstejszín

só, bors

Tetejére: pici olívaolaj

A kölest dupla mennyiségű vízben feltettem főni, sóztam, borsoztam. Közben lereszeltem a céklát, felaprítottam a kaprot, a halat nagyobb darabokra szedtem. A spárga fás végeit letörtem és kevés kókuszolajon egy serpenyőben kb. 5-8 perc alatt roppanósan puhára pároltam, majd kis darabokra vágtam. Mikor a köles már majdnem teljesen megpuhult és szinte az összes vizet beszívta, hozzáöntöttem a rizstejszínt, beleszórtam a céklát, kaprot, halat, spárgát és megvártam, míg még egyet rottyan, elzártam a gázt alatta és lefedve még kb. 10 percig állni hagytam, hogy biztosan átpuhuljon a köles és az ízek is összeérjenek. Végül rácsorgattam a citromlevet és tálalásnál még kapott egy löttyintés olívaolajat is.

Halfilé tormás diómártással

Halételt is lehet “húsvéti” ízekbe burkolni, még ha nem szokás akkor is! A halhoz amúgy is passzol a torma, ráadásul ezt az ételt simán elkészíthetitek csirkével is, a mártás és a répás köret mindegyikhez passzol és minden vendég jól jár.

A sült répa és az abból készült pikáns krém, az egyik kedvencem, most viszont megálltam ott, hogy  a répa megsül és isteni édesre karamellizálódik, így mehet rá jó sok citromlé és petrezselyem, hogy életre keljen a salátánk. Melegen és hideg is szuper finom és csak halkan jegyzem meg, de sokkal izgalmasabb és egészségesebb szerény véleményem szerint, mint a krumplipüré….

Persze, ha arról sem akar lemondani valaki, hát biggyessze oda a tányérjára, nem fog megsértődni a répa és a pirított diós mártás sem, amibe naná, hogy érdemes medvehagymát is csempészni.

Finom, színes, laktató, meg kell kóstolni!

 

Hozzávalók két főre:

2 nagyobb szelet halfilé (tőke, tonhal, harcsa stb.)

1 gerezd fokhagyma

1 evőkanál vaj

1 evőkanál olívaolaj

só, bors

pár csepp citromlé

Mártáshoz:

10 dkg dió

2 deci kefir (tejszín is jó helyette)

3 evőkanál friss reszelt torma

kb. 2 evőkanál aprított medvehagyma v újhagyma

1 deci víz

só, bors

Körethez: 

4 nagyobb répa

kis csokor petrezselyem

1 evőkanál citromlé

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, a répát meghámoztam és karikákra vágtam, majd kevés kókuszolajjal meglocsolva puhára sütöttem, akkor jó, mikor a külseje elkezd barnulni és karamellizálódni, akkor ki lehet venni a sütőből. Megcsorgattam citromlével, rászórtam a felaprított petrezselymet, pici sót és borsot, majd félretettem.

A hal mindkét oldalát sóztam, borsoztam, elkentem rajta a reszelt fokhagymát, majd kevés olajon mindkét felét kb. 4-4 perc alatt megsütöttem, tálaláskor meglocsoltam pár csepp citromlével.

Egy száraz serpenyőben megpirítottam a diót, ledaráltam, majd  visszaszórtam a serpenyőbe, hozzáadtam a kefirt, pici vizet, sót és borsot, felmelegítettem ismét az egészet, beleszórtam a medvehagymát, átkevertem, majd a legvégén reszeltem bele a friss tormát. Ha túl sűrű lenne, akkor pici vízzel, esetleg tejszínnel lehet hígítani még a kívánt állagra.

 

Mustáros harcsa zellerpürével és spenótos gombával

Sanszos, hogy ez lesz az egyik kedvenc halételem, annyira ízlett. Eredetileg lazaccal akartam készíteni, de aztán a piacon a harcsa akart a szatyorba ugrani és nem bántam meg, hogy őt választottam, szálka sem volt benne és szuper a mustáros kencével megsütve.

dscf0173A zellerpüréről szeretnék még ódákat zengeni, mert hogy sokkal könnyebben emészthető, mint a krumplipüré és ez mondjuk egy karácsonyi vacsoránál sem utolsó szempont, de mégis az íze miatt beszélnélek rá benneteket, mert nagyon különleges és tényleg felértékelődik a főtt zeller ebben a formában.

A fokhagymás párolt spenót és a gomba is jól passzol a halhoz, tényleg bátran próbáljátok ki ezt az ételt karácsonykor is, elrontani szerintem nem igazán lehet, annyira jól összhangban vannak az ízek, könnyed, de mégis laktató fogás, persze simán leküldhettek mellé még pár bejglit desszertnek, ha úgy tartja kedvetek…

dscf0174

Hozzávalók:

2 szelet harcsa

mustár

20 dkg spenótlevél

20 dkg gomba

1 duci gerezd fokhagyma

só, bors

kókuszolaj

Körethez:

2 nagyobb zeller

tejszín(kókusztejszínt használtam)

szerecsendió

1 evőkanál friss torma reszelve

só, bors

A körethez a zellert puhára főztem, hozzáöntöttem a tejszínt, belereszeltem a törmát, szerecsendiót, sóztam, borsoztam és botmixerrel pürésítettem.

Ezalatt a spenótot alaposan megmostam, kis darabokra tépkedtem, a gombát szintén felaprítottam és egy serpenyőben kevés kókuszolajon megpároltam. Mikor a gomba félig megpuhult, hozzáadtam a spenótot, mikor összeesett, hozzáreszeltem a fokhagymát, sóztam, borsoztam még pár percig együtt pároltam őket és mikor elfőtte a levét, lezártam a gázt. A harcsa mindkét oldalát sóztam, borsoztam és vékonyan bekentem mustárral, majd pici kókuszolajon mindkét oldalán kb. 4 perc alatt megsütöttem és már tálalható is, pár csepp citromlével meglocsolva.

 

Zöldborsós paradicsomos hal

Elvétve eszem halkonzervet, általában a natúr verziókat, de vannak a jobb minőségű paradicsomos változatokat, amiben még borsó is van. Valami hasonlót kívántam most és mivel figyelt a mélyhűtőben egy hal és némi borsó is, sőt még paradicsomlé is volt otthon, neki is láttam a főzésnek.

dscf0125Semmi extra kategória tulajdonképpen, de pont ettől jó, hogy egyszerű,  a  hal gyorsabban elkészül, mint  a hús és ezalatt a barnarizs is megfő, de akár kuszkuszt vagy bulgurt is választhattok mellé köretnek. Fűszerek közül pedig a kakukkfű, oregánó mind passzolnak a halhoz.

Hozzávalók 4 főre:

2-3 nagyobb szelet tőkehalfilé v másfajta hal

25 dkg fagyasztott zöldborsó

3 deci sűrű paradicsomlé (passata, ha boltit használtok)

1 evőkanál aprított friss rozmaring, v 1 mokkáskanál szárított

2 duci gerezd fokhagyma

só, bors

kókuszolaj

Köretnek: 3 deci barnarizs

A barnarizst dupla mennyiségű enyhén sós vízben puhára főztem.

A halat kiolvasztottam, felkockáztam, a fokhagymát apróra szeltem és kevés kókuszolajon megfutattam, rászórtam az aprított rozmaringot, majd hozzáadtam a halat, és a borsót is, sóztam, borsoztam. Pár percig együtt pároltam őket, míg a hal kifehérdett, majd felöntöttem a paradicsomlével és fedő alatt mindent puhára főztem.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!