Pálmafa Project

Sütőtökös fügés lepény

Éljen az ősz és a langyos, meleg idő, na meg, hogy végre összehoztam egy új bejegyzést, egy klassz étellel, amit akár “álpizzának” is lehetne nevezni, de sokkal gyorsabban elkészül és lisztet még messziről sem látott.Aki régóta követi a Pálmafát, annak ez a fajta lepény már ismerős lehet, van több hasonló recept a blogon, és mi gyakran eszünk ilyesmit, ha éppen nincs túl sok minden a hűtőben, ám, így mégis sikerül egy laktató fogást összedobni.

Nálam az ősz kajafronton egyenlő a sütőtökkel, ez itt sem hiányozhatott, és már nem csak A férfit, hanem a pöttöm 9 hónapos Miss Rózit is rászoktattam, tolja is befelé rendesen egymagában, de kiegészítve még valami gyümölccsel, almával, ananásszal, sőt mangós verziót is készítettem már neki, no és persze hússal kombinálva is eltünteti egy hang nélkül, feltéve, ha elég édes. Múltkor sikerült egy rossz értelemben tök ízű Hokkaido tököt vennem, ott az első grimasszal a tudtomra adta, hogy azt kenjem a hajamra nyugodtan, úgyhogy anyu újratervezett…

Mikor ez az étel készült, még volt füge, most már nem biztos, hogy hozzá lehet jutni, nyugodtan tegyetek szőlőt rá helyette. Igazából fantázia kérdése az egész, mehetne rá valami jóféle sonka is, sajtból kimondottan jó a feta, mert a sós íze jól kiegészíti az édes tököt és fügét. Szezámmag helyett, jó a dió is, a a fűszernövényeket is variáljátok bátran ízlés szerint. Ami a hajdina- és a csicserilisztet illeti, nem muszáj kombinálni, mindegyik megsüthető tojás nélkül egyedül is, de én az íze miatt szeretem ezt a kettőt keverni, szerintem, így a legfinomabb.

Nos, elég ötletet adtam, most már csak ki kell próbálnotok, hajrá!

Hozzávalók 2 főre:

1,5 deci hajdinaliszt

1,5 deci csicseriborsóliszt

fél teáskanál kurkuma

fél teáskanál őrölt római kömény

só, bors

víz

kókuszolaj a sütéshez

Feltét:

kisebb sütőtök fele sütve

10 dkg feta sajt vagy mozzarella (vegyesen is lehet)

2 -3 db füge (helyette szőlő is lehet)

2 teáskanál szezámmag

olívaolaj

só, bors

friss bazsalikom

A lepény hozzávalóit egy tálban összekevertem annyi vízzel, hogy palacsintatészta állagú masszát kapjak.

Egy nagyobb serpenyőben felforrósítottam a kókuszolajat és 1-1 merőkanálnyi adagot megsütöttem mindkét oldalán kb. 4-4 perc alatt, majd tányérra húztam.

A sütőtököt előző nap megsütöttem 200 fokon a sütőben. Lehet egészben, de néha meghámozom, felkockázom és pici kókuszolajjal meglocsolva megsütöm. Most is az utóbbit választottam, így a lepény összeállításánál, csak rászórtam a tetejére a sült sütőtökkockákat, morzsoltam rá sajtot, rátépkedtem a fügét, és a bazsalikomot, pici só, pici bors, meghintettem szezámmaggal, locsoltam rá olívaolajat és el is készült.

 

 

Epres paradicsomos hajdinalepény

Indulhat ennél jobban egy hétvégi reggel? Pláne, ha borult az idő és lóg az eső lába, muszáj a tányérra napsütést és tavaszt varázsolni!Szóval lepényre fel, mostanában én is ritkán készítek ilyesmit, pedig gyorsan meg van, és vacsorára is tökéletes amúgy, bármilyen zöldséges cuccal és néha mozzarellát is szeretek tépkedni rá, vagy feta sajtot. Kedv szerint váltogatom a liszteket, ami általában mindig van itthon, az csicseriborsóliszt, hajdinaliszt és amarántliszt. Ezeket a lepényeket az különbözteti meg a palacsintától, hogy nincs bennük tojás, tej, na és glutén, viszont isteni finomak, sós töltelékekhez pláne, de édesen is lehet őket falatozni természetesen.

Szuper az édes-sós kombó, az eperhez pedig nagyon passzol a paradicsom, még ha furán is hangzik. Én már évek óta párosítom őket a tányéromon és aki kóstolta, szintén rákattant.

A koriander pikánssá teszi, de ha nem szeretitek ezt az elég megosztó fűszernövényt (pedig szuper egészséges), akkor tehetek hozzá petrezselymet vagy bazsalikom is tökéletes, sőt pici mentával is meg lehet bolondítani. Ha szeretitek a csípőset, akkor némi friss chili se maradjon ki, de az én 4 hónapos Csőrikém nem biztos, hogy örülne, ha anyu nagyon becsilizne, így kihagytam.Hozzávalók 2 lepényhez:

2,5 deci hajdinaliszt

1 mokkáskanál kurkuma

víz

kókuszolaj a sütéshez

Töltelékhez:

2 nagyobb db paradicsom

nagy marék eper

1 szál újhagyma (lilahagyma is jó)

kis csokor koriander (helyette bazsalikom v petrezselyem is jó)

pár csepp balzsamecet

1 evőkanál olívaolaj

só, bors

A lepény hozzávalóit összekevertem. Sűrű palacsintatészta állagúnak kell lennie, apránként adagoljátok hozzá a vizet, aztán lehet hígítani, ha szükséges, vagy éppen több liszttel sűríteni, ha túl híg lenne.

A serpenyőben 1 teáskanálnyi kókuszolajat felhevítettem és 1 merőkanálnyi tésztamasszát szétterítettem benne, majd kb. 2-3 perc múlva egy lapáttal megfordítottam és a másik oldalát is megsütöttem, majd tányérra tettem.

Míg a lepények sültek, kis darabokra vágtam az epret és a paradicsomot, a koriandert felaprítottam a hagymával együtt, majd egy tálba szórtam őket és meglocsoltam a balzsamecettel, olívaolajjal, sóztam, borsoztam és picit állni hagytam. Előre is el lehet készíteni és ha kész a lepény, csak előkapni a hűtőből és ráhalmozni, amennyit nem szégyelltek. Ha úgy tetszik, egy sima pirítóson is isteni.

 

Cukkinitorta

Zöldségfronton a paradicsom után, nálam a cukkini a nyár sztárja, mert bármit lehet belőle készíteni, még desszertet is. Nem sokára hozok is nektek egy almás cukkinis kenyeret, de előtte jöjjön az olaszok Scarpaccia nevezetű cukkinitortája, természetesen “pálmafásítva”…

Kinézetre lehetne akár alma vagy baracktorta is, pedig nem, azok a sárga szeletek bizony cukkiniből származnak, ugyanis kaptam ajándékba pár alkar hosszúságú példányt, úgyhogy egyből valami hasonló recept után áhítoztam. Így bukkantam a Scarpaccia-ra. Eredetileg sima liszt illetve kukoricaliszt keverékéből készül, én viszont ezek nélkül szerettem volna elkészítni, így választottam a hajdina és amaránt keveréket, mivel utóbbi állaga kicsit darásabb tehát hasonlít a kukoricalisztre. Használjátok, amelyiket szeretnétek, de mindenképp érdemes kipróbálni ezeket a liszteket szerintem.

Dió és parmezán korona kerül rá, a kettő együtt önmagáért beszél, az olasz receptekben még aszalt paradicsom is van benne, néhol proschiutto-t is láttam, tényleg lehet variálni ízlés és kéznél lévő hozzávalók szerint. Laktató, szerintem reggelire hidegen szuper, mellé mehet paradicsom, és ha felszeletelitek, mint egy pizzát, még magatokkal is vihetitek, sokkal jobb,  mint a péksütik…

Hozzávalók 28 cm-es tortaformához:

1 nagy méretű cukkini kb. 70-80 dkg

1,5 bögre hajdinaliszt (2,5 decis bögrével mérve)

1 bögre amarántliszt

pár gerezd fokhagyma

1 kis csokor friss bazsalikom és/vagy kakukkfű vegyesen

10 dkg dió

2 db tojás

fél bögre olívaolaj

kb. 1 bögre víz

só, bors

olívaolaj

Tetejére:

10 dkg parmezán

pár db friss bazsalikom és kakukkfű levél

Elkészítése:

A cukkint megpróbáltam nagyon vékony szeletekre vágni. Én kikapartam a magját először, mivel ennek nagyok voltak a középén, viszont a kisebb zöld cukkininek nem szükséges.

A lisztekben elkevertem a fűszereket, a felvert tojást összekevertem a vízzel, olívaolajjal, majd a liszthez öntöttem. Belereszeltem a fokhagymát is. Sűrű, de még folyós, palacsintatészta állagúnak kell lennie. Egy kapcsos formát kikentem vékonyan kókuszolajjal, majd belehelyeztem a cukkiniszeleteket és ráöntöttem a masszát, kicsit összekevertem még őket a formában, majd megszórtam dióval a tetejét és 180 fokra előmelegített sütőbe dugtam, ahol kb. 40 percet töltött. Ha a dió nagyon égni kezdene takarjátok le egy alufóliáva. Sütőfüggő, hogy mikor sül át teljesen, mikor szépen összeáll és nem folyós már a közepe, akkor ki lehet venni és megszórni parmezánnal és friss fűszerekkel. Pár löttyintés olívaolaj még jót tesz neki tálalás előtt.

Langyosan az igazi, de másnap hidegen is nagyon finom volt és szépen szeletelhető.

Forrás: https://www.afamilyfeast.com/scarpaccia-zucchini-tart/

Kapros juhtúrós karfiolpizza

A pizza, ami nem is igazi pizza, viszont engem a kenyérlángosra is emlékeztet, pedig ahhoz sincs köze, ráadásul karfiol az alapja, de nincs is karfiolíze, ami jó hír azoknak akik utálják, sőt még gluténmentes is, de főleg baromi finom!Nem állítom határozottan, hogy süssetek ilyet a 38 fokos hőségben, nálam is egy hűvösebb napon készült, mivel érkezett hozzánk egy kosár meglepi egyenesen Erdélyből, -ezúton is köszönet érte-, ami többek között friss juhtúrót is tartalmazott.

Mivel maradék bacon is volt otthon, már össze is pároztam őket, és ha juhtúró, akkor a kapor sem maradhatott ki a buliból.

Van már egy karfiolpizza recept a blogon, de ennek lett most igazán jó a tésztája, az vékonyabb volt, de most csempésztem a karfiol és a tojás mellé pár kanál hajdinalisztet, és ettől lett olyan finom, puha inkább kenyérlángosra hajazó állaga, nagyon enyhe, nem is igazán felismerhető karfiol ízzel. És utóbbi itt most nem probléma, hiszen domináljon csak a feltét bátran.

Brokkolival is működik amúgy ez a pizzarecept, egy a lényeg, próbáljátok ki, mert addig úgy sem hiszitek el, hogy mennyire jó!

Hozzávalók egy kb. 30 cm átmérőjű pizzához:

2 fej karfiol

2 db tojás

4 evőkanál hajdinaliszt (helyette zabliszt, vagy rizsliszt, maglisztek is jók)

só, bors

1 teáskanál bazsalikom

Feltéthez:

20 dkg juhtúró

1 nagy doboz kefir

2 szál újhagyma vagy 1 kisebb fej lilahagyma vagy 2 gerezd fokhagyma

bors

4-6 szelet bacon

1-2 db paradicsom

A sütőt előmelegítettem 200 fokra.

A karfiolt megmostam, rózsáira szedtem és egy sima darálógépben ledaráltam. Ehelyett van, hogy reszelem is, a reszelő kis lyukú oldalán. Ezután hozzákevertem a felvert tojást, fűszereket, hajdinalisztet.

A juhtúrót elkevertem a kefirrel, a felkarikázott újhagymával, kaporral, borsoztam, sót csak egy nagyon picit tettem hozzá, mert a juhtúró már az volt. A bacont kisebb darabokra vágtam.

A karfiolos masszát egy kókuszolajjal vékonyan megkent gáztepsire öntöttem, szétterítettem köralakban, kb. fél centi vastagságú legyen. Betoltam a sütőbe kb. 10 percre, míg a teteje is elkezdett már szilárdulni, aztán kivettem és rákentem a juhtúrós keveréket, végül ráhelyeztem a bacont és a paradicsomszeleteket is. Visszatoltam a sütőbe 180 fokra és addig sütöttem, míg a bacon is megpirult a tetején és a juhtúrós kefires kence sem volt már folyós. Ha nagyon pirulna a pizza alja, kicsit vissza kell venni a hőfokból.

 

Hamis lasagne

Így lehet csalni egy kicsit, ha egyrészt nincs otthon lasagne tészta, illetve nem is akarom, hogy legyen, viszont ennék valamit, ami arra hajaz. Rákattantam ugyebár már egy ideje ezekre a hajdina- és csicserilisztes lepényekre, aztán ezzel megfertőztem A férfit is és azóta rendszeresen van terítéken ilyesmi.

Nagyon kényelmes elkészíteni, és nagyon változatos kreálmányokat lehet alkotni belőlük szuper gyorsan és tök jól helyettesíthető velük a kenyér, konkrétan azóta nem veszek kenyeret, hiszen ebbe is bele lehet pakolni, tekerni, azt amit egy szendvicsbe, ha akarom, akkor mexikói stílusban adom elő és tortillához hasonlít, hússal, mártogatóssal, friss zöldséggel félbehajtva esszük, ha meg ahhoz van kedvünk akkor “pizzaszerűen” a tetejére pakolok bármit és késsel villával falatozzuk. Függőséget okoz na, de ezt az egészségem sem bánja, sőt.

Nem kell hozzá alapestben semmi más csak a hajdina- v csicseriborsóliszt és víz, ja és fűszer, bármilyen, kedv kérdése, hogy éppen melyik. Aztán jött az ötlet, hogy ebből lehet valami rakott, sütőben sülő mutatványt is kivitelezni a lasagne mintájára hússal vagy anélkül teljesen mindegy, elég csak vastagra sütni a lapokat és olyan lesz, mint a tészta, csak sokkal finomabb, a beltartalmi értéke meg össze sem hasonlítható egy búzalisztes verzióval, hiszen ez nem üres szénhidrát. Általában tojás nélkül sütöm, de most ütöttem bele egyet, hogy biztosra menjek és ne törjön szét, mert nagy lapot sütöttem, de ha kis adagokban készítetek tojás nélkül is működni fog!

Most tölteléknek az egyik kedvenc padlizsános ragumra esett a választás, amit néha darált hússal is szoktam főzni, és némi cukkini került még mellé. A tetejére szórhattok sokkal több sajtot, lehet rá több kencét is kenni, nekem most ennyi volt otthon, de mivel belül szaftos a rakomány, így nem volt hiányérzet emiatt. Akinek van otthon “hot pan-je” bátran süsse abban, én konkrétan egy rétegben beleöntöttem az egész masszát, pont elég volt ez a mennyiség, aztán feldaraboltam kb. akkora lapokra, mint a lasagne. De sima palacsintasütő is megteszi, össze lehet mozaikozni a sütőedényben, a végeredményen nem fog látszani.

Hozzávalók:

3 közepes padlizsán

3 kisebb cukkini

1 hámozott paradicsom konzerv

1 fej vöröshagyma

2 duci gerezd fokhagyma

1-1 mokkáskanál őrölt római kömény és fahéj

egy csipet chili

só, bors

kókuszolaj

Tésztalapokhoz:

1 bögre(2,5 deci) hajdinaliszt (helyette zabliszt, rizsliszt stb. is jó)

1 tojás

1 mokkáskanál kurkuma (elhagyható)

víz

kókuszolaj a sütéshez

Tetejére: friss paradicsom+2 deci kefir v tejföl + sajt

A tészta hozzávalóit összekevertem, sűrű palacsintatészta állagú legyen, majd egy négyzet alakú teflonsütőben kevés felforrósított kókuszolajon megsütöttem mindkét oldalát. Sima palacsintasütőben is lehet sütni több lapban, kb. kétszer olyan vastagra, mint a hagyományos palacsintákat.

A vöröshagymát felaprítottam, a padlizsánt kockákra vágtam, egy nagy serpenyőben kókuszolajon megpároltam mindkettőt.  Az olajat lehet pótolni kell, mert a padlizsán szivacsként működik, közben befűszereztem a zöldségeket, majd felöntöttem a paradicsommal és összeforraltam az egészet, hagytam besűrűsödni, legyen szaftos, de ne ússzon a lében, különben eláztatja majd a tésztát.

A cukkinit vékonyan felkarikáztam, a paradicsomokat felszeleteltem, a sütőt előmelegítettem 180 fokra, a sütőformát vékonyan kikentem kókuszolajjal. Ezután belemozaikoztam a tészta felét, simán egy késsel méretre szabtam, nem baj, ha több darabban kerül az edénybe, csak fedje be teljesen az alját egy rétegben. Erre rákanalaztam a padlizsános ragu felét, majd ráfektettem a cukkinikarikákat, picit sóztam és borsoztam, ment rá paradicsomszelet is, majd ismét padlizsán, végül a tészta másik felével beborítottam, a tetejét megkentem kefir és a feta keverékével és még pár szelet paradicsomot tettem rá. Kb. fél óra sütés következett, míg a sajt rápirult kicsit. Ha kihűlt szépen szeletelhető.

Francia galette

A francia galette nem más, mint hajdinalisztből készült palacsinta, valamilyen sós töltelékkel. Általában sonkával és sajttal árulják. Én is így kóstolam nem rég a sípálya szélén egy hüttében, hát gondoltam kipróbálom itthon, hiszen hajdinaliszt szinte mindig van kéznél.

Hajdinapalacsintát már sokszor sütöttem, de ilyen vékonyra, így hajtogatva még nem, tojással meg pláne nem. Sőt, én lepénynek is szoktam reggelire sütni kenyér helyett, de akkor a tésztájába sem kerül tojás és vaj se. Úgy egy kicsit masszívabb lesz és max. félbe lehet hajtani, mert könnyebben törik. Az ízén azonban az sem változtat, bármilyen fűszer mehet bele, az én kedvencem a kurkumás, római köményes.

A francia galette-hez viszont inkább a kakukkfű vagy oregánó, bazsalikom passzol, ezek elhagyhatók a tésztájából, de szerintem jót tesz neki. Felvágottat én nem igazán eszem, így most egy tormás céklakrém került bele és teljesen bódog voltam ezzel a reggelivel. A szép fehér tükörtojásomat sikerült összecéklázni ugyan, addig igazgattam a tésztát, dehát ez legyen a legnagyobb bajom….

A franciák azonban nem csak így készítik a galette-t, hanem pite tésztából is, és azok általában gyümölccsel vannak töltve, tavaly készítettem ilyeneket, itt megtaláljátok a recepteket! Ez a hajdinás verzió viszont egyszerűbb, hiszen nem kell gyúrni és a sütése is gyorsabb, ráadásul gluténmentes. Viszont mindegyik mennyei, készítsétek el őket!

Hozzávalók 2 db-hoz:

5 evőkanál hajdinaliszt

1 db tojás

2 evőkanál olvasztott vaj

kb. fél deci víz

egy nagy csipet zöldfűszer (kakukkfű/oregánó/bazsalikom)

só, bors

olaj a sütéshez

Töltelék: 

Almás tormás céklakrém:

3 közepes fej cékla

fél alma

hüvelyujjjnyi reszelt torma

só, bors

A palacsinta hozzávalóit egy tálban simára kevertem, hagyományos palacsintatészta állagú legyen. A serpenyőt 1 evőkanál kókuszolajjal felhevítettem, majd egy nagy merőkanál masszát szétterítettem benne és mindkét oldalát a szokásos módon pár perc alatt megsütöttem.

A krémet előző nap elkészítettem, megfőztem egészben, hámozatlanul a céklát, majd mikor megpuhult, meghámoztam, felkockáztam, botmixerrel összeturmixoltam. 1-2 kanál joghurtot vagy tejfölt lehet hozzákeverni, ha krémesebbre szeretnétek. Sóztam, borsoztam, belereszeltem másnap reggel a tormát (így nem megy el az ereje annyira) és az almát is hozzáadtam reszelve, majd összekevertem és a palacsintába töltöttem 1-2 kanállal. Tetejére tojást sütöttem, rácsúsztattam és kész.

Glutén- és laktózmentes fánk

Idén még nem sütöttem fánkot, csak tervben volt régóta. Találtam egy receptet amitől felcsillant a szemem, hiszen teljesen lisztmentes, sőt tej sincsen benne. Hajdinalisztes túrófánkot már sütöttem tavaly, kb. pont így néztek ki mint ezek, de kíváncsi voltam, hogy lehet a túrót is elhagyni. Íme!

Az eredeti recept linkjét legalul találjátok, ezt azért hangsúlyoznám, mert én kicsit eltértem tőle, hiszen nem tettem bele útifű maghéjat. Azt hittem van otthon, de tévedtem….no para, helyette több rizslisztet szórtam hozzá és ugyanaz a végeredmény.

Itt sem árulok zsákbamacskát, nem lesz ugyanolyan, mint a hagyományos túrófánk vagy szalagos fánk, de teljesen vállalható és finom lesz a végeredmény, frissen, langyosan a legjobb egy jóféle lekvárral. Én most egy rapid “lekvárt” dobtam össze, sima gyümölcspüré pár kanál sütőtökkel édesítve, de bármilyen kéznél lévő gyümiből készíthettek ilyet.

Nem kell megijedni  ezektől a lisztektől sem, egyrészt rizsliszt már bárhol kapható, köles- és hajdinaliszt nem, viszont egyszerűbb és valószínűleg olcsóbb is kölest vagy hajdinát venni, majd ledarálni és kész a liszt. Én is így csináltam, működött. Nem volt kedvem formázni és kilyukasztani őket, így szimplán egy kanállal szaggattam őket az olajba, pikk-pakk kész, figyeljetek rá, mert könnyen megéghet.

 

Hozzávalók:

200 g rizsliszt

100 g kölesliszt (darált köles)

50 g hajdinaliszt(darált hajdina)

10 g élesztő

2,5 deci (növényi) tej

1 tojás

25 g kókuszolaj ( vagy vaj)

45 g nádcukor

kókuszolaj a sütéshez

“Lekvárhoz”:

1 alma

1 körte

1 teáskanál reszelt gyömbér

1-2 kanál főtt v sült sütőtök (elhagyható)

pár csepp citromlé

édesítéshez ízlés szerint méz

A liszteket összekevertem az élesztőt és egy nagy csipet nádcukrot elmorzsoltam a meleg, de nem forró kókusztejben. Letakarva langyos helyre tettem kb. 10 percre míg az élesztő felfutott.

Felolvasztottam a vajat, a liszteket összekevertem a cukorral. Mikor az élesztő felhabosodott a tej felszínén, beleöntöttem a liszt közepébe, majd hozzáadtam a tojást és a kókuszolajat is és kézzel alaposan összedolgoztam. Ha túl híg a massza akkor rizslisztet szórjatok még hozzá. Lágy, de nem folyós állagúnak kell lennie. A kelesztés alatt még sűrűsödni fog. Kb. fél órára langyos helyre tettem egy konyharuhával lefedve.

Amíg a tészta kelt, lereszeltem az almát, a körtét és a gyömbért, hozzáadtam a tököt és leturmixoltam, végül pár csepp citromlével meglocsoltam.

A megkelt tésztát egy nagy evőkanállal forró olajban, mindkét oldalán kb. 3-3 perc alatt megsütöttem, majd papírtörlőre szedtem. Frissen az igazi!

Forrás: https://glutenerzekeny.hu/glutenmentes-receptek/glutenmentes-fank-recept/

Narancsos répás hajdinalisztes muffin

Gyorsan kellett valami magammal vihető nyalánkság, és ezer éve nem sütöttem muffint, amúgy meg répatortára vágytam, és dió ehetnékem is volt, de liszttel kevésbé agyontömött desszertet szerettem volna, és ez sült ki belőle.

DSCF9394

Palacsintán kívül asszem még nem sütöttem hajdinaliszttel, ezért is került bele a dió kiegészítésképpen illetve egy pötty baracklekvár a tetejére. Az eredeti recept dió helyett kókuszlisztet írt egyébként, de én jobban csípem a diót ilyen sütikébe.

A hajdina most is jól teljesített, sőt sokkal jobban, mint egy nehezebb teljes kiőrlésű liszt, ahol masszívabb, sűrűbb lesz azért a tészta szerkezete. Itt viszont megmaradt a szaftos állaga, igaz, ez a nagyon apróra reszelt répának is köszönhető persze.

Gyorsan meg volt, elfogyott, finom volt, nem esett szét, hmm ha nem cipelitek magatokkal, akkor lekvár helyett kenhettek a tetejére mascarpone-t vagy sűrű görög joghurtot és akkor tényleg répatorta jelleget ölt és Nyuszika is örülni fog.

DSCF9396

Hozzávalók 12 db-hoz 2 decis bögrével mérve:

1,5 bögre  hajdinaliszt (más liszt is jó természetesen)

1,5 bögre apróra reszelt répa

4 evőkanál darált dió

1 citromreszelt héja

fél bögre nyírfacukor

2 db tojás

3 dkg vaj

1 bögre narancslé (nálam fele narancslé-fele kókusztej)

1 mokkáskanál fahéj

2 teáskanál sütőpor

1 teáskanál szódabikarbóna

csipet só

pár szem aszalt gyümölcs, csokidarabok ízlés szerint

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, a muffintepsit kibéleltem muffinpapírokkal.

A lisztet a darált dióval, citromhéjjal, sütőporral, szódabikarbónával, csipet sóval, fahéjjal, néhány szem aszalt áfonyával egy tálban elkevertem.

Habosra kevertem a vajat a cukorral és a tojással, majd hozzáöntttem a narancslé-kókusztej kombót is. A répát apró lyukú reszelőn lereszeltem, majd ezt is a vajas keverékhez szórtam, elkevertem, végül az egészet a liszthez öntöttem, gyorsan összeforgattam és 3/4-ig feltöltöttem vele a muffintepsi mélyedéseit, a tetejükre tettem egy-egy kiskanál baracklekvárt, majd kb. 20-25 perc alatt megsütöttem őket. Tűpróbával ellenőriztem, hogy átsültek-e. Hűtés után fogyaszthatóak, de langyosan is lecsúszott egy  példány….

Forrás: http://powerhungry.com/2008/01/buckwheat-coconut-flour-carrot-muffins/

Gluténmentes túrófánk

Akkor se mondjatok le a fánkról, ha gluténérzékenyek vagytok, vagy éppen most akarjátok száműzni a hagyományos liszteket az életetekből!

DSCF9227Fánkot sütni általában tönköly vagy grahamlisztből szoktam, ez volt az első próbálkozás gluténmentes liszttel és mivel hajdinából sütöm a palacsintát, ezért gondoltam a fánkhoz is megfelel. Kevertem rizsfehérjével, de ettől nem kell megijedni, volt itthon és kíváncsi voltam rá édességbe sütve milyen, ti nyugodtan készítsétek az egészet egyfajta lisztből vagy pótoljátok kukoricaliszttel, attól talán még ropogósabb is lesz a külseje.

Finom lett, frissen az igazi természetesen, ha sokat áll szárazabb lesz, de akkor több lekvárt kanalaztam a tetejére… Nem kell az ilyen típusú desszertektől azt várni, hogy olyan lesz, mint a fehér búzalisztes távoli rokona, ez nem is erről szól. Ha elhatároztátok, hogy tényleg változtattok az étkezési szokásaitokon, akkor próbálkozni kell többféle hozzávalóval, míg a nektek legmegfelelőbbre rá nem talál az ízlelőbimbótok. Uff. Szóltam. Süssetek fánkot, és élvezzétek a farsangi időszakot!

DSCF9225Hozzávalók kb. 15 darabhoz:

20 dkg túró

6 evőkanál hajdinaliszt

2 evőkanál rizsfehérje(helyette lehet rizsliszt, vagy kukoricaliszt)

2 tojás

1 evőkanál natúr joghurt

1 mokkáskanál szódabikarbóna

1 evőkanál nyírfacukor

csipet vaníliapor

csipet só

kókuszolaj a sütéshez

A túrót egy villával összetörtem, hozzákevertem a tojást, joghurtot, majd beleszórtam a vaníliát, sót, cukrot és a liszteket, szódabikarbónát. Ha túl száraz lenne a masszátok, mert ez függ attól, milyen lisztet használtok, tegyetek még hozzá pici joghurtot. Nem folyós, kanállal formázható állagúnak kell lennie.

Ezután egy serpenyőben felforrósítottam az olajat, majd egy evőkanállal beleszaggattam az olajba a fánkokat. Csapott evőkanálnyi mennyiséget egyszerre. Pár perc, míg mindkét oldala barnára sül, figyelni kell rá, mert gyorsan megéghet, ha túl forró az olaj.

Sütőtökös sajtos pogácsa

A sütőtökszezon lassan, de biztosan a végéhez közelít, ez a pogácsa, pedig méltó megkoronázása ennek a (számomra) könnyfakasztó eseménynek.

DSCF9188Szilveszterre készült még ez a szerintem sótlan pogi, de más nem érezte annak és határozottan gyorsan fogyásnak indult a tepsi tartalma. Amúgy a sóról annyit, hogy mivel Himalája sót használok, abból közel dupla annyi kell az ételekbe, mint egyébként a hagyományos sóból. A legegyszerűbb, ha megkóstoljátok a nyers tésztát is, akkor nagy baj nem lehet.

Pici hajdinalisztet is ír az eredeti recept, ami nekem nagy kedvencem, a tönköly meg a másik, viszont az ott megadott mennyiségek kevésnek bizonyultak, több lisztet vett fel a tészta, de ez ugyebár függ a liszt minőségétől is, típusától, én azokat a mennyiségeket adtam meg, ami nálam működött.

Amúgy meg kis adag, érdemes egyből duplázni, mert eteti magát, nagyon, de nagyon és sütőtök íze alig van, attól inkább csak pihe puha a belseje. Kitűnő sörkorcsolya, pontosabban egy pohár bor csusszant le mellé, de reggelire is szuper valami kencével megkenve!

DSCF9193

Hozzávalók kb. 25 darabhoz:

15 dkg sült sütőtökpüré

fél deci tej

1 dkg élesztő

1 teáskanál nádcukor

3,5 dkg vaj

3 dkg hajdinaliszt

15 dkg fehér tönkölyliszt

1 teáskanál himalája só

Tetejére: 1 felvert tojás + 5 dkg reszelt sajt

Az élesztőt belemorzsoltam a langyos cukros tejbe, majd félretettem kb. 10 percre, míg felfutott. A liszteket összekevertem a sóval, majd belemorzsoltam a vajat, a közepébe egy mélyedést csináltam és beleöntöttem a habosra felfutott élesztőt, majd hozzáadtam a sütőtökpürét és kézzel összegyúrtam az egészet. Ha nagyon ragacsos a tészta, akkor apránként adjatok még hozzá lisztet. Lágy, de nem ragacsos tésztát kell kapni, amit langyos helyen letakarva kb. 1 óra alatt duplájára kelesztettem.

Ezután előmelegítettem  a sütőt 180 fokra, a tésztát kb. kisujjnyi vastagra nyújtottam és egy pálinkás pohárral kiszaggattam majd tepsire tettem. A tetejét megkentem a felvert tojással, majd megszórtam a reszelt sajttal és sütőbe dugtam. Kb. 25 perc alatt megsültek.

 

Forrás: http://babykitchen.blog.hu/2012/12/24/sutotokos_pogacsa

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!