Pálmafa Project

Ünnepi pohárdesszertek

A 3 legklasszabb poharas édességet szedtem most csokorba nektek, amiket eddig karácsonyra készítettem. Mindenki kiválaszthatja a kedvére valót!

Meg van az a jó tulajdonságuk, hogy bár édesek, de nem kaptok brutál cukorsokkot tőlük, van köztük klasszikus gesztenyepüré, igazi gesztenyéből készítve, de választhattok egy légiesen könnyű panna cottát, vagy esetleg egy diós, mézes, fügés desszertet is, ami akkor a legjobb, ha a langyos aszalt gyümölcsre kerül rá a hideg, sűrű görög joghurt.

A képekre klikkelve, megtaláljátok a teljes receptet!

Gránátalmás panna cottaHázi gesztenyepüré

Görög, mézes, diós csemege

Még több karácsonyi receptet ITT OLVASHATTOK!

Sült kelbimbó fügével és gránátalmával

Szuper egyszerű köretet varázsolhattok az asztalra a karácsonyi húsok vagy akár halak mellé kelbimbóból. Amennyire mumus zöldség volt régen, annyira megszerettem az elmúlt telek során, egy-két plusz hozzávalóval teljesen felértékelődik.

A titok szerintem abban van, hogy sütni kell a kelbimbót, bevágni a sütőbe és kész. Sokáig a baconös, gesztenyés verziót készítettem, de most ez az aszalt fügés gránátalmás cucc lesz az új kedvenc egy ideig. Karácsonykor az sem egy utolsó szempont, hogy semmi munka nincs vele szinte. Miközben sül a pulyka vagy kacsa vagy bármi, be lehet tolni alá a sütőbe, sőt, ez akár előző nap is elkészíthető, mert egyrészt hidegen is finom, másrészt fel lehet melegíteni a sütőben egy kicsit.

Ha nem szeretitek a fügét, működhet datolyával is, ha azt sem, akkor marad a gesztenye, ahhoz is jól fog passzolni a gránátalma. A kelbimbót azért ne cseréljétek le semmire, higgyétek el, így szerethető!

Hozzávalók 3 főre:

fél kg kelbimbó

20 dkg aszalt füge

fél gránátalma

1 teáskanál balzsamecet

1 evőkanál olívaolaj

pár csepp citromlé

só, bors

A kelbimbó külső, csúnyácska leveleit leszedtem, a nagyobbakat félbevágtam, a kicsiket nem, sütőtálba tettem őket, majd a fügéket is félbevágtam, és szintén mentek a zöldségekhez. Meglocsoltam pici olívaolajjal őket, sóztam, borsoztam és 180 fokra előmelegített sütőben, kb. 20 percig sütöttem őket, míg a kel roppanósra puhult. Ezután hozzászórtam a gránátalma magjai, meglocsoltam citromlével, balzsamecettel és tálalható langyosan vagy hidegen is.

Sült répás rizses hús

Most lehet olcsón, érett, zamatos gránátalmához jutni, ne hagyjátok ki a kosárból, ha vásároltok.

Egy szokványos rizses húst is képes feldobni pár piros gyöngyszem, az enyhén savanykás íze jól passzol az édes sült répához. Ez a recept a répától indult amúgy, maradékot mentettem, hiszen jó pár darab árválkodott már egy hete a hűtőben, lereszelni nyersen már nem voltak elég feszesek, viszont sütni tökéletes. A rizs és a hús volt még biztos, aztán megláttam a boltban a gyönyörű gránátalmát 200 Ft-ért, ami néha becsapós, hiszen, ha kívül nem elég piros, akkor valszeg a magjai is sápadt arcúak belül. De ez most nem így történt, hiszen lédús, magokkal teli példányhoz jutottam. Ősszel és télen nagyon hiányoznak nekem a piros bogyós gyümölcsök és a gránátalma kárpótol egy kicsit, arról nem beszélve, hogy sok c-vitamin van benne. Ja és a lényeg, továbbra se féljetek a megpucolásától. Félbevágom, mosogató tálca felett egy tálba kicsit megnyomkodom, mint a citromot és kifordítom óvatosan, ilyenkor szét is törik, de a magokat pár pillanat alatt kézzel is le lehet fejteni a fehér húsról. Nekem a fakanállal ütögetős módszer nem vált be, nem jön ki rendesen az összes mag, de jó eséllyel kaphatunk viszont piros pöttyös falat vagy csempét…

Darált hús helyett a felkockázott csirke- vagy pulykamell is tökéletes, de szerintem ebben az ételben direkt finom az apró pirított hús. Ha vega verziót szeretnétek, akkor én biztos a csicseriborsót választanám a hús helyett vagy a padlizsánt, utóbbi különösen jól passzol a gránátalmához, főleg egy kis joghurttal meglöttyintve. Jó kis tartalmas hétköznapi kaja, amit mindenki kedvére lehet szabni pikk-pakk.

Hozzávalók 3-4 adaghoz:

fél kg darált pulyka v csirke

6 közepes répa

1 db gránátalma

3 deci rizs

1 fej vöröshagyma

só, bors

negyed citrom leve

kókuszolaj

A répát felkarikáztam és kb. egy kis kanál kókuszolajat belemasszírozva, 200 fokos sütőbe toltam, kb. 20 perc alatt megsült.

A rizst közben dupla vízben megfőztem, sóztam, borsoztam, amíg főtt, megpároltam a felkockázott hagymát, hozzáadtam a húst, fehéredésig pirítottam, majd sóztam, borsoztam és lefedve főni hagytam, kb. 20 percig, míg minden átpuhult. Ezután hozzákevertem a húshoz a rizst és a répát, majd tálalásnál megszórtam gránátalmával.

Karácsonyi zöldségköret gesztenyével és gránátalmával

Itt az idő elgondolkodni, hogy a karácsonyi hal vagy pulyka mellé mi legyen a köret. Na jó, talán ez még korai…, de engem most foglalkoztatott ez a kérdés. Ok, tudooom krumplipüré, sült krumpli és társai, de mi van akkor, ha ez valakit nem vonz és nem dob fel és izgalmasabbra vágyik? Na, akkor jöhet valami hasonló étek.

dscf0182A helyzet az, hogy én ezzel egymagában jóllaktam, de nyilván hatalmas rakást nagyobb mennyiséget pakoltam a tányérra, mintha mondjuk pulyka is lett volna mellette.

Alakítsátok nyugodtan kedvetek szerint, értem ezalatt azt, hogy ha nem szeretitek a csicsókát, akkor tök jó a padlizsán helyette, vagy sütőtök, a gránátalmát szerintem ne hagyjátok ki, kell a színe, az íze, a savassága az egészhez, egyszerűen életre kelti köretünket. Mondjuk narancsot még el tudnék képzelni benne, citromlé helyett, akár annak a levét is rá lehet csorgatni a végén.

Ja, és szerintem a vegák és vegánok is hálásak lesznek érte!

dscf0184

Hozzávalók:

fél kg csicsóka

2 db cukkini

20 dkg gesztenye (pucolva)

1 db gránátalma

citromlé

só, bors

kakukkfű, rozmaring

kókuszolaj

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A gesztenyét felöntöttem vízzel, majd egyenként késsel bevagdostam keresztben a tetejüket, majd a sütőbe toltam kb. 25 percre. Én mindig kiszoktam egyet venni megkóstolni,  hogy kellően puha-e.

A csicsókát megsikáltam alaposan, nem hámoztam, felkockáztam, a cukkinit szintén. Én grillserpenyőben kevés kókuszolajon sütöttem őket, de nyugodtan lehet ezeket is a sütőben, ha a gesztenye mellé, alá, fölé, befér, akkor simán mehetnek együtt. A cukkininek viszont kevesebb idő kell, azt én is csak akkor adtam a csicsókához, mikor az már félig megpuhult.

Ezalatt a gránátalmát félbevágtam, kiütögettem a magjait, mikor a gesztenye megsült, megpucoltam és a zöldségekkel együtt egy tálban összekevertem, rámorzsoltam a kakukkfüvet, megszórtam aprított rozmaringgal, meglocsoltam citromlével és tálalható.

Téli saláta sült zöldségekkel

Még hogy salátával nem lehet jóllakni! Kóstoljátok meg ezt a szín- és ízkavalkádot, toljatok be egy nagy tányérral belőle és biztos, hogy jó pár órán keresztül nem lesztek éhesek. Közben azon tűnődöm, hányszor kezdtem én már ezzel a mondattal blog bejegyzést írni? Hm, na sebaj…

20161110_072633Az egyik legjobb étel ebben az évszakban hétköznapokra, sütőbe zöldség betol, megsüt, hozzáad némi friss gyümölcsöt, jelen estben savanykásabb almát és gránátalmaszemeket, egy klassz öntet és kész.

Langyosan az igazi szerintem, mikor a zöldségek még nem hűltek ki teljesen, de hidegen is finom. Hogy legyen benne ropogós is, érdemes valamilyen maggal megszórni még picit, semmi más nem kell mellé, persze ha valaki nagyon nem bír hús nélkül élni, akkor passzol ez sültek mellé is. Többféle fűsszerrel játszhattok itt is, ami éppen kéznél van én most a változatosság kedvéért ismét kelet felé vettem az irányt, de ezek a mélyebb, karakteresebb aromák kellenek télre, hogy felmelegítsenek.

20161110_072753

Hozzávalók:

fél sütőtök

30 dkg kelbimbó

1 póréhagyma

1 alma

1 gránátalma

Öntethez:

2 evőkanál olívaolaj

1 teáskanál almaecet

fél mokkáskanál garam masala

csipet őrölt chili (vagy friss)

só, bors

Tetejére: szezámmag

A tököt kockákra vágva, a pórét vékonyan felszeletelve, a kelbimbót félbevágva (külső csúnya leveleket leszedtem előtte) egy tepsire tettem sütőpapírra, belemasszíroztam egy kevés kókuszolajat és 200 fokra melegített sütőben megsütöttem.

Ezután egy mély tálba tettem, hozzáadtam a felkockázott almát, a gránátalma magokat, majd ráöntöttem az öntetet, összeforgattam és már tálalható is.

 

Sült padlizsán mentás joghurttal és piros gyümölcsökkel

A nehéz hétvégi kaják után, kimondottan jól tud esni egy könnyedebb saláta. És ezalatt továbbra sem pár darab salátalevelet értek, hanem egy ilyen ételt.

DSCF9490Ez olyan igazi “hmmm” eledel lett, legalábbis nekem. A fahéj és római kömény kombó az egyik verhetetlen fűszerpáros továbbra is, ettől kap egy laza keleties világot a padlizsán, na és a mentát és joghurtot is gyakran használja a török, arab konyha.

Egyszerűen ki kell ezt próbálnotok, nyáron süssétek grillen a padlizsánt, tökéletes köret lesz a sült húsok mellé. Bármilyen piros gyümi jó hozzá, használjátok a szezonnak megfelelőt, én eperrel szórtam meg, illetve találtam még  a boltban érett gránátalmát is, de külön-külön is szuper bármelyik és felpörgetik a padlizsán ízét.

DSCF9494

Hozzávalók 2 főre:

1 db padlizsán

1 kis doboz natúr joghurt v kefír

10 dkg eper és/vagy gránátalma

1-1 mokkáskanál őrölt római kömény és fahéj

fél mokkáskanál chilipor

3-4 db mentalevél (szárított menta is lehet)

kókuszolaj

A padlizsánt megmostam, felkarikáztam, picit besóztam mindkét oldalát és állni hagytam 10 percig.

Összekevertem a fahéjat a római köménnyel, és a chilivel. A mentát felaprítottam, belekevertem a kefírbe. A padlizsán a sótól kicsit megizzadt, ezt leitattam róla egy papírtörlővel, majd befűszereztem mindkét oldalukat.

Egy serpenyőben felhevítettem pár evőkanál olajat, mert a padlizsán, mint egy szivacs,  nagyon sokat felszív. Rátettem a padlizsánszeleteket és mindkét oldalukat aranybarnára sütöttem, majd papírtörlőre szedtem őket.

A még langyos padlizsánt tányérra tettem, meglocsoltam a mentás kefírrel és rászortam az epret és a gránátalmamagokat. Hidegen is finom, fel is darabolhatjátok a padlizsánt és összekeverhetitek a joghurttal v kefírrel, másnap is finom lesz.

Panna cotta gránátalmával

Kiadósabb ebéd után nincs is jobb, mint egy ilyen desszert. De miért nem csináltam én eddig még sosem panna cottát? Fogalmam sincs, pedig imádnivaló, 1 héten belül két alkalomra is elkészült.

DSCF9196

Először kis szufléformákba töltöttem, majd dermedés után tányérra borítottam őket, de megmondom az őszintét kicsit nyomi módon jött ki a formából…Persze a tetejére kerülő gyümölcsök ápolnak és eltakarnak, de legközelebb jobbnak láttam inkább poharakba tölteni. Ezekbe nagyobb mennyiség is fér ráadásul…

Készítettem tehéntejjel és kókusztejjel, utóbbi nagyon sokat dob rajta, attól lesz mennyei csemege szerintem, de ha a sima tejbe kókuszreszeléket szórtok, úgy is klassz lesz.

Télen a gránátalma ideális a tetejére, igazi vitaminbomba gyöngyszemek, de helyette fagyasztott bogyós gyümölcsökkel is megkoronázhatjátok.

DSCF9194

Hozzávalók 4 főre:

250 ml kókusztej

250 ml habtejszín

4 db lapzselatin

fél mokkáskanál vaníliapor v vaníliarúd kikapart magjai

3 evőkanál nyírfacukor

1 db gránátalma

A kókusztejet, a habtejszínt, a cukrot, a vaníliát egy lábosba öntöttem és összemelegítettem. Nem kell forralni, mikor éppen gyöngyözni kezd, el lehet zárni alatta a gázt. Ezalatt a lapzselatinra hideg vizet öntöttem. Mikor a tejes, tejszínes keverék felforrósodott, lehúztam a tűzről és a lapzselatinokat kicsavartam a vízből, majd a tejbe tettem őket és egy habverővel elkevertem. Mikor picit hűlt, poharakba töltöttem és hűtőbe tettem pár órára, míg megdermedtek.

Tálalás előtt megszórtam a gránátalma magjaival.

Pulykacurry gránátalmás rizzsel

Tudom, hogy mindenkinek a fülén jön ki a hús így karácsony után. Nálunk is volt pulykamaradék bőven, de harmadnap már nehezen csúszik, viszont a húsnak nincs baja, kidobni kár, a szomszéd köszöni szépen nem kér, az ő hűtője is tele, mi legyen hát vele?

DSCF9183Erre (is) jó a curry, hiszen teljesen új ízvilág a karácsonyi ételekhez képest, sok zöldség elfér benne, szinte bármilyen ami kéznél van. Nagy volt a kísértés, hogy ebbe is sütőtököt tegyek, de megelégedtem a répával, hiszen az lapult a spájzban dögivel.

A curryket általában kókusztejjel szoktam készíteni, azzal isteni, de természtesen tejszín, joghurt, tejföl is tökéletes. Most először kaukázusi kefírt löttyintettem hozzá, mivel abból is volt maradék, és a házi paradicsomlé is jótt tett neki. Finom volt. Elfogyott a pulyka is. Pont.

DSCF9185Hozzávalók 4 főre:

4 szelet maradék sült pulyka

2 szál sárgarépa

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

2 deci paradicsomlé

2 deci kaukázusi kefír(joghurt v tejföl is jó)

fél hüvelykujjnyi gyömbér

2 teáskanál curry fűszerkeverék (pl.madras, vagy garam masala)

1 kávéskanál tört chilipaprika

1 evőkanál kókuszzsír

kis csokor petrezselyem

Körethez:

3 deci rizs

1 db gránátalma

olívaolaj

A rizst átmostam és 1 evőkanál felhevített olívaolajon pár perc alatt átforgattam, majd felöntöttem dupla mennyiségű vízzel, sóztam, borsoztam és lefedve puhára főztem.

Egy széles serpenyőben kókuszzsírt forrósítottam, majd hozzáadtam a felkockázott hagymákat és a répát, majd a fűszereket és a reszelt gyömbért. Kb. 5 percig, folyamatosan kevergetve hagytam, hogy piruljanak, majd felöntöttem a kefírrel és a paradicsomlével és lefedve kb. 20 percig főztem, míg a répa roppanós puha lett. Néha ránéztem, ha nagyon elfőtte a levét, akkor öntöttem még rá pici kefírt és paradicsomlevet, de sima víz is jó.

A pulykahúst apró darabokra szedtem és mikor a répa megpuhult beletettem azt is a serpenyőbe, megvártam, míg ismét felforr, ha szükséges itt még lehet fűszerezni és el is készült. Friss petrezselymet szórtam rá még a végén.

A rizsben elkevertem a gránátalma magjait és tálalááás.

DSCF9184

Zárjuk ezzel a téli salátával a sütőtök szezont!

Irány a piac, csapjatok a hónotok alá egy sütőtököt és izzítsátok a sütőt otthon. Az időjárás is kedvez ehhez, legalábbis én alig vártam, hogy az esős havas térdig érő trutymóból bellépjek a lakásba és jól befűtsek.

DSCF5787A sütőtök szezon elvileg január végéig tart és mivel rájöttem, hogy idén még nem is ettem és nehogy már őszig kelljen várnom ismét, így gondoltam egy salátával zárom a hetet, a napot, meg talán a gyomrom sem bánja, ha ezt kapja vacsorára. Nem bánta, sőt szerintem ma repetát is kap. Nekem nagyon bejönnek ezek az ízek. A bébispenótnak nincs spenót íze amúgy, olyan, mint a madársaláta, szóval az is tökéletes helyette, vagy bármilyen más ződ levél. Úgy értem, ami még a saláta kategóriába tartozik…

DSCF5792Saláta készítéskor hajlamos vagyok túlzásokba esni, és néha azt veszem észre, hogy már a fél konyhát a tányérra pakoltam, az összes fellelhető zöldség, gyümölcs, mag, fűszer a tányéron figyel, szóval próbáltam azért most visszafogni magam, hogy elég legyen egy oldal a hozzávalók felsorolásához.

Amúgy meg használjátok a fantáziátokat meg az ízlelőbimbóitokat persze, a zöld saláta, a sütőtök és a gránátalma legyen az alap. Ha nem vágytok csípős, büdös hagymára akkor azt hagyjátok ki. Mondjuk vétek lenne, az íze és a vírusölő hatása miatt is!

A ricotta  nálam azért került rá, mert imádom és mert volt még egy kevés maradék a hűtőben, de helyette a feta és a mozzarella is szuper lehet, de sajt nélkül is teljesen jó.

Nagyjából minden egy tányéron van ami, a szervezet tél közepén már lemerülőfélben lévő vitamintartalékait képes felturbózni!

DSCF5791

Hozzávalók adagonként:

1 kisebb sütőtök negyede

fél gránátalma magjai

fél narancs felkockázva

1 negyed lilahagyma vékonyra szelve

1 nagy marék bébispenót

Tetejére: szezámmag és tökmag v dió, napraforgómag stb. + morzsolt ricotta v fetasajt

Öntethez:

1 evőkanál olívaolaj

1 mokkáskanál mustár

csipet só

pici chilipor v aprított chilipaprika(elhagyható)

pár csepp citromlé és méz

A tököt meghámoztam, felkockáztam és 200 fokra előmelegített sütőben puhára sütöttem.

A spenótleveleket egy nagy tányérra tettem, rászortam a narancsdarabokat és a sütőtököt, majd a gránátalma magjait és a lilahagymát. Végül meglocsoltam az öntettel, szezámmaggal megszórtam és rámorzsoltam a ricottát.

 

Gránátalmás lencsesaláta, hogy bőségben teljen az Újév!

Ettől az ételtől újjászülettek a szilveszteri ereszd el a hajam után. Benne van minden ami egy lestrapált szervezetet képes feltámasztani poraiból. A lencse táplál és laktat, a cékla földes íze ezúttal kevésbé érzékelhető, hiszen főtt formájában került bele, a friss narancstól és gránátalmától pedig kipattan a szemetek és a vitaminpótlás is kipipálva.

DSCF5516A lencseszemek ugyebár a bőséget jelképezik itthon, a törököknél viszont ezt a posztot a gránátalma tölti be. A kettő találkozása együtt elsőre szokatlannak tűnhet, de szerintem ez a legjobb lencsesaláta, amit eddig ettem. Bár a saláta erős kifejezés rá, hiszen egymagában egy nagyobb tál elpusztítása után nem lesztek már éhesek, de ha a sült malac mellé kerül a tányér szélére, úgyis nagyon szerethető.

Finom és egészséges falatokban gazdag boldog új évet kívánok Nektek!

DSCF5511

Hozzávalók 6 főre:

25 dkg lencse

1 db gránátalma

2 közepes fej cékla

2 db narancs v 4 db mandarin

1 fej lilahagyma

4 evőkanál olívaolaj

1 evőkanál almaecet

negyed citrom leve

só, bors

3 db babérlevél

1 mokkáskanál őrölt római kömény

1 mokkáskanál őrölt fahéj

szezámmag a tetejére (elhagyható)

A lencsét sós vízben a babérlevelek társaságában puhára főztem. A céklákat héjastól szintén puhára főztem.

Ezalatt félbe vágtam a gránátalmát, egy mély tálba nyomtam a magjait, majd kifordítottam a héjából és kézzel kiszedtem ami bent ragadt. A narancsokat felkockáztam, a lilahagymát szintén felaprítottam. Összekevertem a római köményt, a fahéjat, a chilit, az almaecetet, a citromlevet és az olajat egy tálban.

A céklák héját lehúztam, és felkockáztam őket. Mikor a lencse megpuhult leszűrtem, mély tálba öntöttem, hozzáadtam narancsot, a gránátalmát, a céklát, és meglocsoltam az öntettel, jól átforgattam a tetejét pedig megszórtam szezámmaggal.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!