Pálmafa Project

Sütőtökös fügés lepény

Éljen az ősz és a langyos, meleg idő, na meg, hogy végre összehoztam egy új bejegyzést, egy klassz étellel, amit akár “álpizzának” is lehetne nevezni, de sokkal gyorsabban elkészül és lisztet még messziről sem látott.Aki régóta követi a Pálmafát, annak ez a fajta lepény már ismerős lehet, van több hasonló recept a blogon, és mi gyakran eszünk ilyesmit, ha éppen nincs túl sok minden a hűtőben, ám, így mégis sikerül egy laktató fogást összedobni.

Nálam az ősz kajafronton egyenlő a sütőtökkel, ez itt sem hiányozhatott, és már nem csak A férfit, hanem a pöttöm 9 hónapos Miss Rózit is rászoktattam, tolja is befelé rendesen egymagában, de kiegészítve még valami gyümölccsel, almával, ananásszal, sőt mangós verziót is készítettem már neki, no és persze hússal kombinálva is eltünteti egy hang nélkül, feltéve, ha elég édes. Múltkor sikerült egy rossz értelemben tök ízű Hokkaido tököt vennem, ott az első grimasszal a tudtomra adta, hogy azt kenjem a hajamra nyugodtan, úgyhogy anyu újratervezett…

Mikor ez az étel készült, még volt füge, most már nem biztos, hogy hozzá lehet jutni, nyugodtan tegyetek szőlőt rá helyette. Igazából fantázia kérdése az egész, mehetne rá valami jóféle sonka is, sajtból kimondottan jó a feta, mert a sós íze jól kiegészíti az édes tököt és fügét. Szezámmag helyett, jó a dió is, a a fűszernövényeket is variáljátok bátran ízlés szerint. Ami a hajdina- és a csicserilisztet illeti, nem muszáj kombinálni, mindegyik megsüthető tojás nélkül egyedül is, de én az íze miatt szeretem ezt a kettőt keverni, szerintem, így a legfinomabb.

Nos, elég ötletet adtam, most már csak ki kell próbálnotok, hajrá!

Hozzávalók 2 főre:

1,5 deci hajdinaliszt

1,5 deci csicseriborsóliszt

fél teáskanál kurkuma

fél teáskanál őrölt római kömény

só, bors

víz

kókuszolaj a sütéshez

Feltét:

kisebb sütőtök fele sütve

10 dkg feta sajt vagy mozzarella (vegyesen is lehet)

2 -3 db füge (helyette szőlő is lehet)

2 teáskanál szezámmag

olívaolaj

só, bors

friss bazsalikom

A lepény hozzávalóit egy tálban összekevertem annyi vízzel, hogy palacsintatészta állagú masszát kapjak.

Egy nagyobb serpenyőben felforrósítottam a kókuszolajat és 1-1 merőkanálnyi adagot megsütöttem mindkét oldalán kb. 4-4 perc alatt, majd tányérra húztam.

A sütőtököt előző nap megsütöttem 200 fokon a sütőben. Lehet egészben, de néha meghámozom, felkockázom és pici kókuszolajjal meglocsolva megsütöm. Most is az utóbbit választottam, így a lepény összeállításánál, csak rászórtam a tetejére a sült sütőtökkockákat, morzsoltam rá sajtot, rátépkedtem a fügét, és a bazsalikomot, pici só, pici bors, meghintettem szezámmaggal, locsoltam rá olívaolajat és el is készült.

 

 

Sült céklás, lilahagymás szilvaleves

Íme az ősz egyik legjobb levese, aminek a hőfokát is, a hol meleg, hol csípős időjáráshoz mérten lehet beállítani és higgyétek el, mindenhogyan finom.
Krémleves hiányom volt, ráadásul jött hozzá egy hűvösebb őszies nap, néhány darab, már nem túl szép szilva a hűtőben, így nem volt mit tenni, leves project indul.

A leves sikerének a titka abban rejlik, hogy a hozzávalókat a sütőben indítottam az ízek útjára és némi balzsamecettel karamellizálódtak, aztán rottyantak össze egy fazékban. Zsálya helyett lehetne a fűszere kakukkfű is, de mivel utóbbi, úgy tűnik hősi halált halt a kertben a nyáron, a zsálya viszont éli világát és amúgy nagyon ritkán főzök vele, gondoltam dobja fel ő az ízeket.

Ennek a levesnek a tetejére kivételesen nem tettem semmit, egész egyszerűen szerintem nem passzol hozzá sem a pirított kenyérkocka, sem a dió vagy más magok, sőt a sajt sem. Talán, talán sós feta még igen, de nem volt itthon és teljesen boldog voltam vele anélkül is.. Csak egy nagy tányér leves, egy nagy kanál, és én, 10 perc nyugiban, míg Miss Rózi alszik, aki amúgy szintén kóstolgatja a céklát és a szilvát is, egyenlőre vidáman dalolva és remélem ez így is marad…
Hozzávalók 3 főre:

fél kg szilva

1 nagy fej lilahagyma

1 nagy fej cékla

1 deci mandulatej (helyette más növényi tej is jó)

1 evőkanál balzsamecet

5 db zsályalevél

pár csepp citromlé

só, bors

kókuszolaj

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, egy sütőpapírral borított tepsire tettem a félbevágott, kimagozott szilvákat, a nagyobb darabokra vágott lilahagymát, a céklát pedig reszelve, így minden egyszerre sült meg. Meglocsoltam az egészet balzsamecettel és kb. 20 percig sütöttem, míg minden átpuhult.

Ezután egy edényben, egy kanál kókuszolajat felhevítettem és beledobtam a zsályaleveleket, hogy az olaj átvegye az ízét, majd beletettem a sült zöldségeket és a szilvát, felengedtem annyi forró vízzel, ami kb. 1 ujjnyival ellepte őket, sóztam, borsoztam és összeforraltam kb. 10 percig az egészet. Ekkor öntöttem hozzá mandulatejet, meglocsoltam a citromlével , majd összeturmixoltam botmixerrel az egészet, megszórtam még kevés aprított zsályával. Hidegen, melegen finom, a tetejére esetleg sós fetát tennék, de nekem, így egymagában ízlett a legjobban.

 

Csokitorta csoki és sütés nélkül?

Lehetséges, sőt még finom is! Egy ez vegán torta tulajdonképpen, hiszen nincsen benne, tej, tojás, és liszt sem, ja és sütni sem kell, ami a melegben külön előny, nem igaz? Csúnya szóval “mindenmentes” , viszont kicsit sem kalóriamentes… Adott volt a feladat, a sóginőmnek tortát sütni szülinapjára, méghozzá glutén-, laktóz- és tojásmenteset. Végre egy kisebb kihívás, a bébiétel készítés mellett, ráadásul elég közel állnak hozzám az ilyen típusú nyalánkságok, hisz tudjátok. Az eredeti recept nyers csokitorta néven fut, de mivel az én alapanyagaim némileg módosultak, és nem minden nyers benne, például mandula helyett, mandulalisztet használtam, nyers kakaó helyett karobport, és sajnos nem kaptam friss datolyát, csak aszaltat, így nem nevezhető nyersnek, de ez pont nem baj.

A hozzávalók bármelyik bioboltban elérhetőek, sőt nagyobb hiper-szuperben is, a karobpor pedig már a legtöbb szupermarketben kapható, az ára kb. pont annyi, mint egy holland kakaóporé. Ezt amúgy a szentjánoskenyérfa terméséből állítják elő, a kakaóval ellentétben viszont nem tartalmaz koffeint és teobromint, így gyerekeknek is érdemes ebből “kakaót” készíteni, kókusztejjel nagyon finom. Picit kesernyésebb, mint a kakaó, de mézzel nyugodtan lehet édesíteni, a tortába is az került még az avokádó mellé. Utóbbi ízét amúgy nem kimondottan lehet észrevenni benne, ha nem tudtam volna, hogy azt tettem bele, akkor csak valami érdekes ízt érezni a háttérben. A Zöcsém volt a legjobb tesztalany, aki nem igazán szereti az avokádót, de azért lassan, de biztosan elfalatozta a sütit.

Egy egész vékony szelet is bőven elég eme tortából, mert nagyon tömény, ahogy a mentes torták szinte mindegyike, szóval hiába picike torta ez, de simán elég 6 főnek.

Hozzávalók 18 cm átmérőjű tortaformához:

Alsó réteg:

100 gr darált mandula v mandulaliszt

70 gr jó minőségű puha aszalt datolya

2 evőkanál kókuszolaj

nagy csipet Himalája só

Krém:

2 db puha avokádó

70 gr karobpor ( helyette étkakaópor is lehet)

50 gr kókuszolaj

2 teáskanál méz

A datolyát beáztattam kevés vízbe kb. fél órára, ezután a vizet leöntöttem róla és egy mély tálba tettem őket. A friss datolyát nem kell áztatni.

Hozzászórtam a mandulalisztet, sót, belekanalaztam a kókuszolajat és botmixerrel krémesítettem. Utóbbi helyett egy késes robotgép még jobb megoldás. Mikor a tortalap összeállt (jó sűrű ragacsos kence lett, ha nagyon száraznak tűnik, pici kókuszolajjal még lehet krémesíteni), műanyag fóliát terítettem a tortaforma aljába, és egyenletesen belekentem a masszát, majd mélyhűtőbe tettem.

A krém hozzávalóit is összeturmixoltam, majd a tortaalap tetejére kentem és visszatettem a mélyhűtőbe. Legalább fél óra kell neki, tálalás előtt negyed órával érdemes kivenni, ha maradna belőle, akkor pedig mehet vissza a mélyhűtőbe.

A tetejét maradék mandulaliszttel és mandulával díszítettem, de akár bogyós gyümölccsel is klassz lehet.

Forrás: https://www.zizikalandjai.com/2012/03/vilag-legfinomabb-nyers.html

Hűsítő spenótos cukkinikrémleves őszibarackkal

Úgy néz ki visszatér a kánikula, legalábbis én megelőlegezem neki a bizalmat, szóval jól fog esni elkanalazni egy ilyen levest valahol az árnyékban.Hű, nem is tudom mikor jártam erre utoljára, sajnos túl régen, de egy 6 hónapos pörgő, forgó energiagolyó mellett, nehezemre esik a konyhában is sürögni, forogni. Fogjam mindig őrá?? Szenya vagyok lehet, és valójában nincs is olyan túl sokszor kedvem főzni? Hm… amúgy lenne, csak nem tudok nagyon elmélyedni a részletekben, mert nincs rá idő, ha meg van, akkor azt mással töltöm inkább. Ilyen ez, nem panasz, de vállalom, hogy máshová helyeződtek a hangsúlyok az életemben.

Na, de vissza a leveshez és a botmixerhez, ami viszont napi használatban van, ugyanis a kisasszony is kanalazza már a gyümölcs- és zöldségpüréket. Természetesen ebből a levesből még nem evett, de a fő összetevőit, a cukkinit, őszibarackot már kóstolta és szereti, sőt a kettőt kombinálva is vígan elcuppogtatja. A cukkini azért egymagában nem egy gasztronómiai élmény, viszont az édes barackkal simán “eladom” neki. A spenót kóstolása még hátra van Miss Rózinak, erről majd később számolnék be…

Muszáj volt már valami hideg nyári levest összehoznom, némi csavarral (valaki inkább ízlésficamnak nevezné, de nem bánom), ezért került bele a barack. De a spenóthoz igenis passzol, a cukkini meg semleges és bármit felvesz kiegészítésnek, ezért is szeretek vele főzni.

Maga a leves amúgy tej- és lisztmentes, de mivel volt otthon mascarpone maradék a hűtőben, nem féltem felhasználni és kimondottan jól állt neki. Helyette kókusztejszínt is használhattok, vagy el is hagyhatjátok, hiszen, ha jó fűszeres a leves, akkor úgyis isteni lesz. A mentát és a citromlevet ne hagyjátok ki belőle semmiképp, pont ezek pörgetik fel a többi hozzávaló ízét is.

Uff, szóltam, próbálok legközelebb nem 1 hónap múlva új recepttel előállni.

Hozzávalók 3 főre:

1 db vöröshagyma

2 db cukkini

25 dkg spenótlevél

pár db mentalevél és bazsalikomlevél

pár csepp lime vagy citromlé

só, bors

kókuszolaj

2 db őszibarack

pár evőkanál natúr görög joghurt vagy mascarpone (elhagyható)

A vöröshagymát felaprítottam, a cukkinit  felkockáztam héjastól. Egy lábosban felforrósítottam 1 kanál kókuszolajat, üvegesre pároltam rajta a hagymát, majd hozzáadtam a cukkinit, és a spenótot is, sót és borsot, és az aprított bazsalikom és menta felét. Mikor a cukkini félig megpuhult és a spenót megfonnyadt kicsit (5-10 perc kb.), utána felöntöttem annyi forró vízzel, hogy az egészet éppen ellepje. Megvártam, míg egyszer felforr, majd elzártam alatta a gázt, botmixerrel összeturmixoltam, végül szórtam bele még mentát és bazsalikomot és facsartam bele pár csepp citromlevet. Érdemes megvárni, míg kihűl és tálaláskor szelni bele pár cikk őszibarackot és kedv és ízlés szerint mehet bele 1 evőkanál joghurt vagy a mascarpone is.

Cukkini lepények mentás spárgás avokádókrémmel

Gyors vacsora volt nekem egyik nap ez az étel, de tökéletes reggeli is lehet belőle, bármilyen friss fűszernövény közreműködésével remek.A fehér spárgáért nem rajongok ugyan, nem szeretem hámozgatni, de más zöldséggel kombinálva, jelen esetben az avokádóval, jó kis kence lett belőle. Joghurt sem muszáj egyébként hozzá, ha valaki laktózérzékeny lenne. Én most dúsításnak tettem bele, hogy elegendő legyen a lepényekhez.

A cukkini remek fasírt alap, mert semleges az íze, ezért bármilyen fűszerrel variálható, ami éppen kéznél van, természetesen szárított is lehet.

Könnyed nyári vacsora, egy pohár fehérbor is passzol hozzá, de egy 5 hónapos bébi mellett, most maradtam a bodzaszörpnél inkább. Másnap is falatozható még, A férfi enyhe “macskajajos” állapotban vígan betermelte…Hozzávalók:

Lepényhez:

2 db cukkini

2 db tojás

3 evőkanál rizsliszt (más liszt is jó)

friss kakukkfű és rozmaring (szárított is jó)

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

Krémhez:

1 db avokádó

1 cs fehér spárga

1 duci gerezd fokhagyma

pár db mentalevél

pár csepp citromlé

1-2 evőkanál natúr joghurt

só, bors

A cukkiniket lereszeltem, megsóztam és kicsit állni hagytam, majd kifacsartam a levét, amit engedett. Ezután hozzáadtam a többi hozzávalót, összekevertem,  hogy lágy, de formázható massza legyen.

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, sütőpapírt terítettem egy tepsire, amit vékonyan megkentem kókuszolajjal, majd egy evőkanál segítségével ráhalmoztam a lepényeket és kicsit kilapítottam a kanállal őket. Kb. fél óra alatt megsültek.

A krémet érdemes előtte pár órával elkészíteni, hogy összeérjenek az ízek. A spárgát meghámoztam, a fás végeit levágtam, és forró vízben, kb. 10 perc alatt megfőztem. Leszűrtem, hozzáadtam az avokádó kikanalazott, puha húsát, citromlevet, sót, borsot, a fokhagymát, joghurtot és simára turmixoltam egy botmixerrel, majd beleszórtam a mentát is aprítva, majd hűtőbe tettem. Másnap is finom!

 

Epres paradicsomos hajdinalepény

Indulhat ennél jobban egy hétvégi reggel? Pláne, ha borult az idő és lóg az eső lába, muszáj a tányérra napsütést és tavaszt varázsolni!Szóval lepényre fel, mostanában én is ritkán készítek ilyesmit, pedig gyorsan meg van, és vacsorára is tökéletes amúgy, bármilyen zöldséges cuccal és néha mozzarellát is szeretek tépkedni rá, vagy feta sajtot. Kedv szerint váltogatom a liszteket, ami általában mindig van itthon, az csicseriborsóliszt, hajdinaliszt és amarántliszt. Ezeket a lepényeket az különbözteti meg a palacsintától, hogy nincs bennük tojás, tej, na és glutén, viszont isteni finomak, sós töltelékekhez pláne, de édesen is lehet őket falatozni természetesen.

Szuper az édes-sós kombó, az eperhez pedig nagyon passzol a paradicsom, még ha furán is hangzik. Én már évek óta párosítom őket a tányéromon és aki kóstolta, szintén rákattant.

A koriander pikánssá teszi, de ha nem szeretitek ezt az elég megosztó fűszernövényt (pedig szuper egészséges), akkor tehetek hozzá petrezselymet vagy bazsalikom is tökéletes, sőt pici mentával is meg lehet bolondítani. Ha szeretitek a csípőset, akkor némi friss chili se maradjon ki, de az én 4 hónapos Csőrikém nem biztos, hogy örülne, ha anyu nagyon becsilizne, így kihagytam.Hozzávalók 2 lepényhez:

2,5 deci hajdinaliszt

1 mokkáskanál kurkuma

víz

kókuszolaj a sütéshez

Töltelékhez:

2 nagyobb db paradicsom

nagy marék eper

1 szál újhagyma (lilahagyma is jó)

kis csokor koriander (helyette bazsalikom v petrezselyem is jó)

pár csepp balzsamecet

1 evőkanál olívaolaj

só, bors

A lepény hozzávalóit összekevertem. Sűrű palacsintatészta állagúnak kell lennie, apránként adagoljátok hozzá a vizet, aztán lehet hígítani, ha szükséges, vagy éppen több liszttel sűríteni, ha túl híg lenne.

A serpenyőben 1 teáskanálnyi kókuszolajat felhevítettem és 1 merőkanálnyi tésztamasszát szétterítettem benne, majd kb. 2-3 perc múlva egy lapáttal megfordítottam és a másik oldalát is megsütöttem, majd tányérra tettem.

Míg a lepények sültek, kis darabokra vágtam az epret és a paradicsomot, a koriandert felaprítottam a hagymával együtt, majd egy tálba szórtam őket és meglocsoltam a balzsamecettel, olívaolajjal, sóztam, borsoztam és picit állni hagytam. Előre is el lehet készíteni és ha kész a lepény, csak előkapni a hűtőből és ráhalmozni, amennyit nem szégyelltek. Ha úgy tetszik, egy sima pirítóson is isteni.

 

Szűzérmék brokkolikrémmel és almás tócsnival

Szeretem az olyan ételeket, amely minden eleme akár külön-külön is vidáman falatozható, de együtt, egy tányéron pedig egy klassz, érdekes és nagyon finom ételt alkotnak. Na, ez ilyen!Vicces, hogy ezt is még karácsony előtt készítettem és most kerítek sort a megosztására, de annyi baj legyen, semmi olyan összetevője nincs, ami miatt csak télen lehetne készíteni. Sőt, friss brokkolival és almával, egy jó kis nyári vacsora is lehet. A brokkolikrém a kedvencem talán erről a tányérról, hiszen a maradék szuper reggelire pirítóson tálalva, illetve a tócsni, bár frissen az igazi, de elfogyott az bizony másnap hidegen is.

Ritkán eszünk sertéshúst, de a szűzérme, azon kevés húsfajták egyike, amit néha szeretek készíteni, nem zsíros, de mégis omlós hús lesz a végeredmény, ha nincs agyonsütve. Természetesen más húsból is elkészíthetitek, de ezt az ételt roston sült hallal is el tudnám képzelni, vagy csak a krémet a tócsnival és kész a vega verzió. Sok lehetőség van benne, tessék kipróbálni így is, úgy is!Hozzávalók:

1 egész darab sertésszűz

só,bors

kókuszolaj

Brokkolikrémhez:

40 dkg mirelit vagy friss brokkoli

1 duci gerezd fokhagyma

5 dkg füstölt kecskesajt (más füstölt sajt is lehet)

1-2 evőkanál natúr joghurt (vagy tejföl)

só, bors

Almás tócsnihoz:

4 db alma

2 tojás

3-4 evőkanál rizsliszt

pár kakukkfű ág v 1 teáskanál szárított

só, bors

kókuszolaj

A brokkolit rózsáira szedtem, forrásba lévő vízbe dobtam kb. 5 percre, majd hideg vízzel leöblítettem. Hozzáadtam a többi hozzávalót és botmixerrel krémesre turmixoltam.

Az almákat lereszeltem (nem muszáj meghámozni), majd összekevertem a többi hozzávalóval és kevés kókuszolaj felforrósítása után, kb. 1 púpos evőkanálnyi mennyiséget, kicsit lelapítva, mindkét oldalán kb. 4-4 perc alatt megsütöttem.

A szűzérmét fél centi vastagra szeltem, sóztam, borsoztam, és forró olajon mindkét oldalán pár percig sütöttem, míg megpirult a külseje.

Almás morzsa

Abszolút gyors desszert, mikor csak az jár az ember lánya fejében, hogy valami édességet kaparintson meg, de iziben, és főleg azonnal, de nincs kéznél, semmi rögvest ehető nyalánkság.Ilyenkor nincs mit tenni, gyors körbetekintés a konyhában hűtőben és általában egy ilyen morzsához szükséges gyümölcs, kevés liszt, cukor és vaj, szinte mindig van kéznél. Muszáj kihasználnom, ha a bébi alszik, viszont gyorsnak kell lennem, mert az “ördög” néha nem alszik mélyen és ha ébred, akkor búcsút mondhatok a desszertnek.

A legszebb az, mikor A férfi is alszik, de álomba szenderülvén még elmormogja az orra alatt, hogy úgy enne valami édességet és mielőtt hozzávágnám, hogy hol található a legközelebbi cukrászda és hajrá…már horkol is. Mire ébred, gőzölög a pulton a langyos, inkább kanalazós csemege, ami ráadásul még gluténmentes is, és a cukrot is kispóroltam belőle. Viszont mégis hirtelen a nap egyik legszebb része lesz, mikor 5 perc nyugiban vagyok és bekanalazok lelkiismeret furdalás nélkül egy jókora adagot belőle.

Rizsliszt helyett, sima liszt is jó természetesen illetve zablisztet is használhattok, bármilyen gyümölcs jó hozzá, a pudingport akár ki is hagyhatjátok, hiszen az eredeti receptben sincs, de nekem volt itthon maradék, így gondoltam felhasználom. A langyos morzsa és krémes gyümölcs a hideg joghurttal vagy ha habzsidőzsi van, akkor fagyival kombinálva jó választás uzsonnaidőben!

Hozzávalók:

Morzsához:

25 dkg rizsliszt

12 dkg vaj vagy kókuszolaj

5 dkg eritrit

csipet só

fél-fél mokkáskanál őrölt gyömbér és kardamom

Almás réteghez:

4-5 db alma

75 gr vaníliás pudingpor

negyed citrom leve

2 deci kókusztej ( v más tej, de víz is jó)

ízlés szerint eritrit v méz

A sütőt előmelegítettem 180 fokra.

Az almákat megmostam, kivájtam a magházukat és felkockáztam, majd egy kivajazott sütőforma aljára tettem őket, meglocsoltam citromlével, megszórtam eritrittel, a kókusztejben elkevertem a pudingport és ezt is hozzáöntöttem, majd betoltam a sütőbe kb. negyed órára.

A rizsliszthez hozzáadtam a fűszereket, eritritet és összemorzsoltam az egészet a vajjal. Kivettem az almát a sütőből, mikor félig megpuhult és rámorzsoltam a tésztát, majd visszatoltam kb. még 20 perce, míg a morzsa teteje pirulni kezdett. Hideg joghurttal, esetleg némi lekvárral, langyosan isteni.

 

 

Karácsonyi gluténmentes ischler

Nem is indulhatna jobban advent első napja, mintha egy pohár tea vagy kávé mellé kerül egy falatnyi, na jó kettő, karácsonyi köntösbe öltöztetett ischler is.Nem gondoltam, hogy valaha neki fogok állni ischlert készíteni, de most valahogy rám tört a vágy. Találtam is hozzá egy szimpatikus receptet, ami teljesen lisztmentes volt, pontosabban rizsliszttel készült a tésztája. Készítettem már hasonlót, így tudtam, hogy a rizsliszt tényleg működhet, az meg külön tetszett, hogy mellette még dió is van benne.

Könnyű egyébként összeállítani is, meg a tésztával dolgozni utána, egyszerűen nyújtható, és gyorsan elkészül. Leginkább a csokiba mártástól tartottam, elég béna vagyok ilyesmiben, nem akartam, hogy szétessen a linzer, de aztán sikerült és szép lett a teteje is. Annyira gyorsan dobtam fel a csokit is olvadni a gázra, hogy utólag vettem észre, hogy a vízgőzhöz a víz hiányzott konkrétan és ebből kifolyólag a gőz is… Elfelejtettem a lábosba vizet engedni, de tökéletesen felolvadt így is és a lábos is megmaradt.

Azt mondtam már, hogy cukormentes is? Még a lekvár is, az egyetlen kivétel a csoki a tetején, de ebből is tudtok már jó minőségű cukormenteset venni, ha valaki nagyon ragaszkodna hozzá.

Ha szeretnétek, hogy hetekig elálljon, akkor egyrészt dugjátok el, másrészt rögtön készítsetek dupla adagot, mert ez tényleg mennyei! Egy szép dobozban ajándékba is adhatjátok, tuti sikere lesz a fa alatt!Hozzávalók 20-25 db-hoz:

20 dkg rizsliszt

5 dkg darált dió

1 kávéskanál szódabikarbóna

110 g vaj

60 g eritrit ( vagy más cukor)

1 citrom reszelt héja

1 tojás

Tetejére és a linzerek közé:

baracklekvár

20 dkg étcsoki

1 evőkanál kókuszzsír

Összekevertem a rizslisztet és a darált diót, beleszórtam a szódabikarbónát, cukrot, reszelt citromhéjat is, majd hozzáadtam a tojást, a puha vajat és összegyúrtam, majd hűtőbe tettem 20 percre a tésztát.

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra, a tepsire sütőpapírt fektettem, és lisztezett deszkán kinyújtottam a tésztát kb. 4 mm vastagságúra, a formákkal kiszaggattam, tepsire tettem, majd sütőbe toltam kb. 12 percre. Az én sütőmben ennyi elég volt neki, de 10 perc után érdemes szemmel tartani, mert nagyon gyorsan megéghet.

Rácsra szedtem a linzereket, és mikor kicsit kihűltek, 1-1 kis kanál baracklekvárral összeragasztottam őket és állni hagytam kb. 10 percig. Ezalatt vízgőz fölött felolvasztottam a csokit egy kanál kókuszzsírral, simára kevertem, majd fogtam a linzereket, belemártottam őket az egyik felükön és rácsra tettem őket a tepsi fölé, hogy felesleges csoki lecsöpögjön. Ilyenkor lehet rá szórni darált diót, vagy akár fél diódarabokat is, míg a csoki még olvadt. Ha megdermedt, mehet a tányérra aztán lehet falatozni.

Még több gluténmentes linzer receptet itt találtok!

Forrás: http://www.glutenmentesovezet.hu/sutemenyek-edessegek/isler-rizslisztbol-gluten-es-tejmentesen/53851/

 

 

Póréhagymás vöröslencse főzelék nyelvhallal

Ki gondolná, hogy a hal mennyire passzol egy lencsefőzelékhez? Nekem eddig tán még sosem jutott eszembe összepárosítani őket, de most egy hirtelen ötlettől vezérelve megtettem.Először kóstoltam a nyelvhalat is, eddig csak hallottam róla főzőműsorokban, hát gondoltam teszek egy próbát, olyan szimpatikusnak tűnt a halasnál, ráadásul az ára sem vészes, legalábbis a lazachoz képest. Nagyon kellemes a húsa, olyan tartalmas, de szinte krémes, nem esik szét sütés közben és lesz olyan vízízű, mint a fagyasztott halak többsége, amiket pont ezért nem szeretek.

A vöröslencse meg mindig jól jön, ha gyorsan szeretnék egy jó főzelékhez jutni, de természetesen hagyományos lencséből is elkészíthetitek, de ez gyorsabban megfő, áztatni sem kell.

Ez tipikusan olyan étel lett, amit egy piaci vásárlás inspirált, ezért is jó oda járni. Amikor fogalmam sincs, hogy mi lesz az ebéd, aztán jönnek az ötletek a sok árut látván, néha túlzásba is esem, főleg, ha éhgyomorra megyek vásárolni. Mindenből egy kicsit és a végén örömtáncot járnék, ha 8 kezem lenne, annyi a szatyor. A kis gurulós banyatank ellen még tiltakozom…

Ennek az ételnek a hozzávalóit azért egy nagyobb hiperszuperben is megtaláljátok, ráadásul csak pár hozzávaló kell és elkészülhet pikk-pakk egy gyors vacsora vagy ebéd.

Hozzávalók 4 főre:

Halhoz:

4 szelet nyelvhal

2 gerezd fokhagyma

só, bors

vaj, olívaolaj

citromlé

Főzelékhez:

40 dkg vöröslencse

fél póréhagyma

1 teáskanál almaecet

1-2 evőkanál joghurt, kefír v tejföl (elhagyható)

3-4 db babérlevél

só, bors

kókuszolaj

A póréhagymát felaprítottam, kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a lencsét, babérlevelet, sót, borsot, és felöntöttem annyi vízzel, ami kb. 1 ujjnyival ellepte.

Mikor a lencse megpuhult (kb. negyed óra), a főzelék be is sűrűsödött, de ha túl kevés lenne a folyadék öntsetek hozzá még pici vizet. Ha túl híg, de a lencse már puha, akkor 1-2 merőkanálnyi lencsét le szoktam turmixolni, amihez nem mindig, de most kevertem pár kanál joghurtot is és visszaöntöttem a főzelékhez, megvártam, míg egyet rottyan és elzártam a gázt alatta. Végül beleöntöttem az almaecetet is.

A halat sóztam, borsoztam, 1-1 evőkanál vaj és olívaolaj keverékén megsütöttem kb. 3 perc alatt az egyik oldalát, majd a másikat is. Mikor az egyik oldala sült, a tetejére ráreszeltem a fokhagymát, aztán fordítottam csak meg és sütöttem a fokhagymás felén is tovább. Ennyi elég, hogy a fokhagymás ízt átvegye és hagyma még ne égjen meg. Tálalás előtt facsartam rá citromlevet.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!