Pálmafa Project

Korianderes borsófőzelék

Cukorborsó főzelék után áhítozván, nem féltem olyan fűszerekhez nyúlni, amitől egy teljesen más főzelék kerekedett ki, mint a megszokott, avagy végre eljutottam a kedvenc piacomra és hazatértem egy rakás korianderrel.A végeredmény az egyik legjobb főzelék, amit valaha ettem, pedig én sokszor használom ezeket a fűszereket, és mégis, ez valahogy most nagyon ott volt. A másik célom pedig az volt, hogy Miss Rózi is falatozzon végre borsófőzeléket, mert szinte mindent megeszik, amit eddig adtam neki, de a borsó nem volt túl népszerű, igaz, azt bébiétel formájában kapta először. Természetesen 10 hónaposan, őt még ilyen fűszerekkel nem sokkolom, de leírtam az elkészítésnél, hogy készült, az ő főzeléke.

Nos, visszatérve a felnőtt verzióra, kivételesen liszttel és joghurttal habartam a főzeléket, most ehhez volt kedvem, de ha glutén-, és laktózmentesen szeretnétek, akkor turmixoljatok vissza pár merőkanál borsót, vagy használjatok rizslisztet, joghurt helyett pedig kókuszkrémet vagy azt hagyjátok el. A hangsúly a fűszereken van, attól lesz olyan az íze, hogy A férfi is repetáért kiáltott…

Hozzávalók:

1 kg zöldborsó

1 csokor koriander

fél póréhagyma

hüvelykujjnyi gyömbér

fél teáskanál római kömény

1 teáskanál kurkuma

1 deci joghurt (Aldis kecskejoghurtot használtam, de bármilyen jó)

2 evőkanál tönkölyliszt

1 evőkanál citromlé

só, bors

kókuszolaj

Feltét:

1 egész csirkemellfilé

1 teáskanál méz

1 teáskanál mustár

pár csepp citromlé

só, bors

kókuszolaj

A póréhagymát 1 kanál kókuszolajon üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a zöldborsót, kicsit ezt is kevergetve hagytam átmelegedni, majd felöntöttem annyi vízzel, amennyi éppen ellepte. Én baba kompatibilisen főztem, tehát a fűszereket csak akkor adtam hozzá, mikor a borsó megfőtt, előtte pedig neki kivettem a pórés borsóból pár kanállal. DE, ha bébi nincs a közelben, akkor a fűszereket, reszelt gyömbért, a borsóval együtt tegyétek a fazékba, és hagyjátok kicsit pirulni együtt őket, aztán a víz.

Szóval, mikor a borsó megfőtt, egy kis tálban elkevertem a lisztet a joghurttal, adtam hozzá pár kanál főzőlevet és visszaöntöttem a fazékba, majd megvártam, míg újból felforr és besűrűsödik, rottyan egyet és elkészült. Friss citromlevet öntöttem még hozzá tálalás előtt és beleszórtam a felaprított koriandert is.

Közben egy serpenyőben pici kókuszolajon lepirítottam a csirkét, ebből is vettem ki a babának, majd folytattam a miénket, hozzáadtam a mézet, mustárt, sót, borsot, pici vizet, amit megvártam, míg elfő és színt kap a csirke, és el is készült, ehhez is ment a végén egy facsarás citrom.

A babaverziónál pedig turmixolásra került a pórés borsó a csirkével illetve pároltam még neki a főzelék felett párolóedényben répát, plusz, hogy még édesebb legyen, egy kis reszelt almát is kapott hozzá. Elfogyott…

Medvehagyma pestós borsó-krumpli főzelék

Már csak pár hétig lehet medvehagymát találni, aztán várhatjuk a jövő tavaszt, ha csak nem spájzoltok be és tesztek a mélyhűtőbe is! Érdemes, tényleg mindenféle ételben megállja a helyét, lent találtok még több receptet, de most jöjjön egy klassz főzelék.Krumpli és a borsó, jó páros, curryvel ízesítve készítettem már főzeléket belőlük, de ez esetben az egyik főszereplő a medvehagyma, még hozzá pesto formájában. Most dió helyett szezámmagot tettem bele, de akár mindkettővel is feldobhatjátok ezt a zöld kencét. Mehet tésztára, pirítósra, salátába, húsok tetejére, rizsben elkeverve köretként, soroljam még?

Imádnivaló lett a főzelék színe tőle, na és persze az íze is, olyan friss tavaszias, ami rám fért már a hosszú tél után. Én egymagában ettem, de természetesen mehet hozzá valamilyen feltét, zöldségfasírt, főtt tojás, de hús is akár, kinek mi tetszik, rátok bízom. Csak gyorsan készítsétek el, mielőtt eltűnik a medvehagyma a piacról. Mondjuk bármilyen pestóból el lehetne készíteni…Hozzávalók:

1 kg krumpli

fél kg zöldborsó

3 evőkanál medvehagyma pesto (Recept itt)

1 evőkanál tönkölyliszt v rizsliszt, zabliszt stb

1 deci mandulatej (helyette tejföl, joghurt is lehet)

só, bors

A krumplit meghámoztam, kockára vágtam és a borsóval együtt feltettem főni, annyi vízzel, ami éppen ellepi. Sóztam, borsoztam. A mandulatejben elkevertem a lisztet és egy evőkanál főzőlevet is adtam hozzá, belekevertem a pestót, majd mikor a zöldségek megpuhultak, visszaöntöttem a főzelékhez és megvártam, míg besűrűsödik és elzártam a gázt alatta.

Még több medvehagymás receptet itt találtok!

Póréhagymás vöröslencse főzelék nyelvhallal

Ki gondolná, hogy a hal mennyire passzol egy lencsefőzelékhez? Nekem eddig tán még sosem jutott eszembe összepárosítani őket, de most egy hirtelen ötlettől vezérelve megtettem.Először kóstoltam a nyelvhalat is, eddig csak hallottam róla főzőműsorokban, hát gondoltam teszek egy próbát, olyan szimpatikusnak tűnt a halasnál, ráadásul az ára sem vészes, legalábbis a lazachoz képest. Nagyon kellemes a húsa, olyan tartalmas, de szinte krémes, nem esik szét sütés közben és lesz olyan vízízű, mint a fagyasztott halak többsége, amiket pont ezért nem szeretek.

A vöröslencse meg mindig jól jön, ha gyorsan szeretnék egy jó főzelékhez jutni, de természetesen hagyományos lencséből is elkészíthetitek, de ez gyorsabban megfő, áztatni sem kell.

Ez tipikusan olyan étel lett, amit egy piaci vásárlás inspirált, ezért is jó oda járni. Amikor fogalmam sincs, hogy mi lesz az ebéd, aztán jönnek az ötletek a sok árut látván, néha túlzásba is esem, főleg, ha éhgyomorra megyek vásárolni. Mindenből egy kicsit és a végén örömtáncot járnék, ha 8 kezem lenne, annyi a szatyor. A kis gurulós banyatank ellen még tiltakozom…

Ennek az ételnek a hozzávalóit azért egy nagyobb hiperszuperben is megtaláljátok, ráadásul csak pár hozzávaló kell és elkészülhet pikk-pakk egy gyors vacsora vagy ebéd.

Hozzávalók 4 főre:

Halhoz:

4 szelet nyelvhal

2 gerezd fokhagyma

só, bors

vaj, olívaolaj

citromlé

Főzelékhez:

40 dkg vöröslencse

fél póréhagyma

1 teáskanál almaecet

1-2 evőkanál joghurt, kefír v tejföl (elhagyható)

3-4 db babérlevél

só, bors

kókuszolaj

A póréhagymát felaprítottam, kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a lencsét, babérlevelet, sót, borsot, és felöntöttem annyi vízzel, ami kb. 1 ujjnyival ellepte.

Mikor a lencse megpuhult (kb. negyed óra), a főzelék be is sűrűsödött, de ha túl kevés lenne a folyadék öntsetek hozzá még pici vizet. Ha túl híg, de a lencse már puha, akkor 1-2 merőkanálnyi lencsét le szoktam turmixolni, amihez nem mindig, de most kevertem pár kanál joghurtot is és visszaöntöttem a főzelékhez, megvártam, míg egyet rottyan és elzártam a gázt alatta. Végül beleöntöttem az almaecetet is.

A halat sóztam, borsoztam, 1-1 evőkanál vaj és olívaolaj keverékén megsütöttem kb. 3 perc alatt az egyik oldalát, majd a másikat is. Mikor az egyik oldala sült, a tetejére ráreszeltem a fokhagymát, aztán fordítottam csak meg és sütöttem a fokhagymás felén is tovább. Ennyi elég, hogy a fokhagymás ízt átvegye és hagyma még ne égjen meg. Tálalás előtt facsartam rá citromlevet.

 

Rozmaringos brokkoli-zöldbab főzelék

A tavasz és a kora nyár a főzelékek szezonja is, igaz, hogy én még ezt a verziót mirelit zöldségekből készítettem, de lassan zöldbabot is tudtok venni frissen. Bátran álljatok neki, ugyan ronda, de finom!Érdekes, mondhatni szokatlan kombó a brokkoli és a zöldbab, pláne, hogy utóbbit nem igazán szeretem, bár elkészítés kérdése az egész tulajdonképpen. Mikor ez volt a menü, még volt medvehagyma, de azt újhagymával nyugodtan helyettesíthetitek most már.

A főzelék egyik legjobb része a feltét, szeretek a kölessel játszani, mert szuper túrógombóc helyettesítő is lehet, búzadara nélkül illetve helyett, mert tökéletesen felveszi a belekevert többi alapanyagot és az íze sem tolakodó. Jelen esetben juhsajtot és sok hagymát kapott, így jól feldobta a friss rozmaringgal feltuningolt ételt.Hozzávalók:

40 dkg brokkoli

40 dkg zöldbab

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 deci natúr joghurt

2 púpos evőkanál rizsliszt

pár csepp almaecet

2 rozmaring ág

2 db babérlevél

só, bors

kókuszolaj

Kölesgombóchoz:

1 bögre köles

fél csokor medvehagyma (vagy pár szál újhagyma)

10 dkg juhsajt (v más hasonló)

pár csepp citromlé

só, bors

A vöröshagymát kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a zöldbabot és a brokkolit, beletettem a rozmaringágakat és a babérleveleket is is az edénybe, sóztam, borsoztam, felengedtem annyi vízzel, ami kb. 1 ujjnyival ellepi és forrástól számítva még kb. 5 percig főztem, hogy ne főjenek szét a zöldségek. Közben belereszeltem a fokhagymát is. A joghurtot simára kevertem a rizsliszttel és pár kanál főzőlével, majd ezt is a főzelékhez öntöttem, megvártam, míg ismét felforr és besűrűsödik, majd elzártam a gázt és öntöttem bele pár csepp almaecetet.

Amíg a főzelék készült, megfőztem dupla mennyiségű vízben a kölest, sóztam, borsoztam. Mikor megpuhult, még melegen hozzákevertem a medvehagymát, belereszeltem a sajtot és pár csepp citromlevet is facsartam bele. Mikor langyosra hűlt, vizes kézzel gombócokat formáltam belőle és a főzelékkel tálaltam.

 

Édeskrumpli főzelék zöldségfasírttal

Íme az “újhullámos” krumplifőzelék! Az újragondolt ételektől néha nekem is égnek áll a hajam, ha olyat tesznek elém, aminek semmi köze az eredetihez, de eme krumplifőzelék kipróbálására mégis buzdítanálak benneteket, hiszen pont úgy készült, mint gyerekkoromban, csak éppen a burgonya változott meg benne.

Ezer éve nem ettem klasszikus burgonyafőzeléket, ami nálunk mindig “piros” volt, tehát szép színes a piros paprikától , babérlevéllel fűszerezve és a végén pár csepp ecet lendítette be az ízét. Ez nekem így volt tökéletes. Aztán a krumplihoz való vonzalmam alábbhagyott és került képbe az édesburgonya, amit az íze és beltartalmi értékei alapján is sokkal jobban szeretek és használom tulajdonképpen ugyanúgy, mint a hagyományos burgonyát.

Most főztem először főzeléket vele, eddig inkább leves, és püré vagy sütőben sült formájában került a tányérra. Nem utoljára készült így ez tuti, mert mennyei lett. A habarás, rántás sztorikat én összevontan kezelem ugyebár, a legjobban az vált be, ha saját magával sűrítem a főzeléket és ha még szükséges egy kanál rizsliszt megy hozzá, mert annak elég semleges az íze. Tejföl vagy joghurt ízlés dolga, nálam most kefir és csak egy kevés, ne az domináljon, de enélkül is tökéletes lesz.

A feltét most zöldségfasírt, a cukkinit és a répát, vagy a kettő kombinációját mindig szívesen használom ilyen célra, húsmentes napokon szuper, és amíg az édesburgonya megfő, ami sokkal gyorsabban megtörténik, mint a hagyományos krumpli esetében, addig a fasírt is elkészül.

Hozzávalók 4 főre:

1 kg édesburgonya

1 fej vöröshagyma

3-4 babérlevél

1 teáskanál őrölt piros paprika

3 evőkanál rizsliszt

3 evőkanál kefir v natúr joghurt (elhagyható)

pár csepp almaecet

só, bors

kókuszolaj

Fasírthoz:

1 db cukkini

1 nagyobb répa

kb. 5 evőkanál amarántliszt (helyette zabliszt v rizsliszt stb is jó)

1 mokkáskanál kurkuma (elhagyható, más fűszer is jó ízlés szerint)

2 gerezd fokhagyma

2 db tojás

kókuszolaj

A vöröshagymát apróra vágtam és kevés kókuszolajon megpároltam. Az édesburgonyát meghámoztam, felkockáztam ésa hagyma mellé szórtam az edénybe, a babérlevéllel együtt, kicsit átforgattam, fűszereztem, majd felöntöttem annyi vízzel, ami éppen csak ellepte és puhára főztem.

Ezalatt a cukkinit és a répát lereszeltem (cukkinit héjastól), és az összes többi hozzávalóval együt összekevertem, majd egy serpenyőben kevés olajon mindkét oldalán kb. 4-4 perc alatt megsütöttem a fasírtokat. Kb. púpos evőkanálnyi adagokban.

Mikor a krumpli megpuhult, kivettem egy merőkanálnyi mennyiséget, hozzászórtam a rizslisztet, ha akartok, itt kanalazhattok hozzá kefirt, joghurtot v tejfölt is. Simára turmixoltam és visszaöntöttem a főzelékbe, majd megvártam, míg elkezd besűrűsödni, rottyan egyet és el is zártam a gázt. Ekkor pár csepp almaecettel meglöttyintettem, kiszedtem a babérleveleket és tálalható a főzelék.

Még több zöldségfasírt receptet ITT TALÁLTOK!

Édesburgonya recepteket pedig ITT OLVASHATTOK!

 

 

 

Marhahúsos vöröslencse curry

Mindenkinek jár egy kis curry télen! Persze nyáron is, de én akkor nem gyakran kívánom az ilyen típusú ételeket, most viszont szezonja van, hiszen ezek a fűszerek ilyenkor képesek igazán a melengető hatásukat éreztetni.

Elég sok curry recept van már a blogon, de húsos talán még nincs. Na jó, talán egy csirkés van valahol. A legjobban egyébként én is a húsmentes verziókat kedvelem, hiszen általában elég laktatóak azok magukban is, pláne a lencsések, de most egy ilyen hard core verzióra vágytam marhahússal.

Az a jó ebben, hogy bár lencse és marha, de mégis gyorsan elkészülnek. Szerintem szűk fél óra alatt ez meg is volt, ugyanis a vöröslencse ripsz ropsz megfő áztatás nélkül és frankón besűríti magát, semmi habarás hókuszpókusz nem kell, a marhahús meg mivel darált formába kerül bele, szintén gyorsan átpirult az elején és már tálalható is volt a vacsora A férfi orra elé, majd másnap lett belőle finom ebéd is.

Ja, és hogy mit keres benne a grapefruit? Hát vannak azok a napok mikor az ízlésem a szokásosnál is jobban kificamodik, úgyhogy gondoltam egyet és citromlé helyett, fanyar, kesernyés grapefruit kockákat dobáltam rá. Amúgy citromlevet én egyébként is szoktam belecsavarni mikor elkészül, kell az a földes ízű lencsének, hogy egy pici lendületet adjon neki. Próbáljátok ki nyugodtan, de a citromlé is tökéletes hozzá.

Hozzávalók:

fél kb darált marhahús

30 dkg vöröslencse

2 deci paradicsomlé

1 deci kókusztejszín (helyette sima tejszín v joghurt, tejföl is jó)

kb. 1 liter víz

2 gerezd fokhagyma

1 vöröshagyma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

1-1 teáskanál garam masala és kurkuma

kókuszolaj

Tálaláshoz: 1 db piros grapefruit kis darabokra vágva (elhagyható illetve pár csepp citromlé is jó)

A vöröshagymát apróra vágtam, kevés kókuszolajon üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a húst, lepirítottam, megszórtam a fűszerekkel, hozzáreszeltem a gyömbért és a fokhagymákat, végül beleszórtam a lencsét és belekevertem a paradicsomlevet is.  Felöntöttem egy liter forró vízzel és lefedve főni hagytam. Ha nagyon elfőné a levét mielőtt a lencse megpuhul, nyugodtan lehet 1-2 deci vizet még hozzáadni. Kb. 20 perc múlva mikor a lencse megpuhult, belekevertem a kókusztejszínt, tálalásnál pedig megszórtam pár szelet grapefruittal.

 

Gyömbéres spenót datolyás csirkével

Spenótfőzélek, ahogy még nem biztos, hogy kóstoltátok! Nekem viszont az egyik kedvencem a hagyományos verzión túl.

Még pár éve találtam egy hasonló receptet egy másik blogon, ahol kókusztejjel készült a spenót, sőt még egy csepp méz is került hozzá a végén, és akkor nagyon rákattantam, azóta sokszor készítem így. Ha valaki meghallja, hogy spenót és kókusztej egy tányérban, néha úgy néznek rám, mintha valami bűnt követtem volna el, pedig tévhit, hogy a spenótfőzeléket csak egy bödön tej és liszt segítségével lehet ehetővé varázsolni…

Ennél sokkal több lehetőség rejlik még a spenótban, a lisztet és a tejet már rég nem használom, szerintem semmi szükség rá, pláne, ha csak mirelit spenót áll rendelkezésre, az egyszerűen magától is sűrű lesz, ha kienged. Ha meg túl hígra sikerül véletlenül és megszaladna a kókusztej, akkor 1 kanál zabliszt, vagy rizsliszt megoldja a problémát.

Utoljára talán gyerekkoromban ettem hússal, konkrétan pörkölttel ezt a főzeléket, amúgy is a bundáskenyér volt a kedvencem mellé, most viszont az ízesítése miatt, illetve A férfi kívánságára hús került rá, de akkor már passzoljon legalább a gyömbéres,  kókuszos ízvilághoz, így aszalt datolya is ment hozzá. Jó cucc, tényleg, adjatok egy esélyt neki, aztán legközelebb jöhet ismét rá a tojás, bundáskenyér stb.

Hozzávalók:

80 dkg fagyasztott spenótpüré

fél hüvelykujjnyi gyömbér

3 gerezd fokhagyma

1,5 deci kókusztejszín v kókusztej

só, bors

Feltét:

fél csirkemell (pulyka is jó)

fél marék datolya

só, bors

kókuszolaj

A spenótpürét egy  mély edénybe tettem, kicsit még fagyos volt, lassú tűzön megvártam, míg kienged teljesen, ezután belereszeltem a fokhagymákat, gyömbért, sóztam, borsoztam, összeforraltam, majd hozzáöntöttem a kókusztejszínt. Itt már turmixolni nem szükséges, ha friss spenótból készítitek, akkor viszont itt pürésítsétek.

Ha szükséges én még ilyenkor reszelek hozzá gyömbért, ha nem elég intenzív az íze, sózom, borsozom,ha kell.

A feltéthez a csirkemellet felkockáztam, kevés kókuszolajon lepirítottam, sóztam, borsoztam, és hozzáadtam a kis darabokra vágott datolyát, majd a spenóttal tálaltam.

 

Bazsalikomos zöldborsós spenótfőzelék

Nyárindító főzelék lett ez a javából, bár a főzelék szó sem annyira állja meg a helyét, nem is tudom minek nevezem, de baromi finom lett. Olyan olaszos, ráadásul spontán kaja, mert mikor éhesen megyek vásárolni, akkor egyszerűen rám szakad az egész piac…

Fogalmam nem volt, hogy mit főzzek, csak megláttam a friss spenótot és megvettem, majd rám kacsintott a friss zöldborsó, persze akkor abból is kellett egy kicsi, így haladtam szépen tovább egészen addig, míg kis csokor illatos bazsalikomra leltem, és közben még 150 Ft-ért óccó, viszont igazi olasz bivalymozzarellát is “rám tukmáltak” egy bödönnel, mert közeli lejáratú volt… Szeretek így vásárolni és málhás szamárként beesni aztán a konyhába, mit főzzek felirattal a homlokomon. Takarítás közben jön meg az ihlet, így született meg délre ez a recept.  Annyira jólesett!

Az aszalt pari nem muszáj rá, anélkül is finom lesz, de nekem kellett most hozzá ez a pici luxus a flancos bivalymozzarellám mellé na. A mozzarellára amúgy elég rendesen rá vagyok gyógyulva, bármikor képes vagyok egyet letolni csak úgy paradicsommal, mindig segít, ha az éhenhalás fenyeget. Ha van lehetőségetek kipróbálni a bivalytejest, akkor ne gondolkozzatok rajta, mert sokkal krémesebb, lédúsabb, mint a tehéntejből készült. Utóbbiból is vannak azért jók, én az Aldi, Lidli, Spar saját márkásait szeretem a legjobban, mert azok tényleg puhák és olcsók is, viszont márkanév nélkül, de sajna az egyik hazai gyártó kemény gumiszerű terméke nekem nagyon nem gyere be, ráadásul az a legdrágább is, de ízlések és mozzarellák..

Egy a lényeg, hogy ezt az ételt próbáljátok ki!

Hozzávalók 2-3 adaghoz:

fél kg friss spenótlevél

20 dkg friss zöldborsó

1 csokor bazsalikom

2 gerezd fokhagyma

1 szál újhagyma

szerecsendió

pár csepp citromlé

só, bors

1-1 evőkanál olívaolaj és vaj(utóbbi nem muszáj, de szerintem így finomabb)

kb. fél liter víz

Tetejére:

szárított paradicsom, mozzarella

A hagymákat felaprítottam, majd az olaj és a vaj keverékén megfuttattam őket kb. 1 perc alatt, majd hozzáadtam a borsót és a spenótot is, sóztam, alaposan megborsoztam, reszeltem bele szerecsendiót és a felaprított bazsalikom felével is megszórtam, átforgattam, lefedtem, megvártam, míg a spenót pár perc alatt összeesik, majd felöntöttem annyi vízzel, hogy ne teljesen lepje még el a zöldségeket. Így addig főztem, míg a borsó megpuhult, majd 1 nagy merőkanálnyi adagot kivettem simára turmixoltam és visszaöntöttem az edénybe, megvártam, míg ismét felforr és elzártam a gázt és facsartam rá pár csepp citromlevet.

Ha nagyon híg maradna, akkor egy pár kanál forró lében elkevertek 1 kanál rizslisztet, zablisztet vagy étkezési keményítőt vagy bármilyen lisztet és visszaöntitek a főzelékbe és már sűrűsödik is befele. De ez a cucc kicsit hígabban is isteni, tetejére tálaláskor mozzarellát tépkedtem rá és aszalt paradicsom darabokkal is megfejeltem, plusz rászórtam a maradék friss bazsalikomot.

 

Cukkinis zöldborsófőzelék

Induljon egy könnyed húsmentes fogással a hét, mert biza nekem a húsvéti sonkadömping után még több zöldséges ételre vágyik a bendőm.

Lassan már írhatnék egy “Zöldborsófőzelék best of” bejegyzést is, mert sokféle van már a blogon és most csatlakozik a sorba ez is, mert az egyik legjobb lett szerintem. Sőt, nálam ez magasan veri a hagyományos paprikás verziót, de tény, hogy itt a gyömbéres kurkumás zellerropogós viszi el a prímet, mert az rákattanós… Amennyire egyszerű, annyira finom, alul értékelt zöldség a zellergumó mindig mondtam én! Se liszt, se tej, csak tiszta ízek, ennél jobb hétköznapi vacsora vagy ebéd nem is kell.

Nem mellesleg a maradék cukkini is belekerült főzelékünkbe, ami nem lett már agyonfőzve benne, így a nem túl karakteres ízét még azért megtartotta, de mégis a borsó dominál és picit indai aromákba burkolózik a garam masalának köszönhetően. Aki szerint a borsófőzelék unalmas, az próbálja ki így!

Hozzávalók 4 adaghoz:

1 kg zöldborsó

1 db cukkini

1 db vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 liter víz

1 teáskanál garam masala fűszerkeverék

só, bors

Zeller fasírthoz:

1 nagyobb méretű zeller

2 db tojás

1 mokkáskanál kurkuma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

só, bors

kókuszolaj a sütéshez

A vöröshagymát felaprítottam, kevés kókuszolajon üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a borsót, fűszereztem, kicsit pároltam a hagymával együtt pár percig csak és felöntöttem pont annyi vízzel, ami éppen csak ellepi, így tuti nem lesz híg a végén. Mikor a borsó félig megpuhult belereszeltem a fokhagymát és a lereszelt cukkinit is hozzáadtam. Mikor minden átpuhult akkor kivettem 1-2 merőkanállal a főzelékből, simára turmixoltam egy botmixerrel majd visszaöntöttem a lábosba, még egyszer összeforraltam és elzártam a gázt.

A zellert lereszeltem a gyömbérrel együtt, hozzákevertem a tojásokat, fűszereztem és pici kókuszolajon kisütöttem őket kb. 1-1 evőkanálnyit adagot kicsit lelapítva a serpenyőben, oldalanként 3-4 perc alatt,  majd a főzelékkel tálaltam.

Gluténmentes babfőzelék füstölt hússal

Egy különleges babfajta kerül ma terítékre, méghozzá a Kelet-Ázsiából származó adzuki bab.

Régóta kíváncsi voltam már erre a szépséges bíbor színben pompázó babra, mivel többé kevésbé a vércsoport diétát is szem előtt tartva eszem és főzök, és az kimondottam ezt a fajta babot javasolja nekem, mint 0-ás vércsoportú perszónának. Itthon bioboltokban kapható, fél kg 600-700 Ft körül már kapható. Nem kimondottam olcsó, de úgysem eszem minden héten babot, a környezetem legnagyobb örömére…. És akkor itt emelném ki az egyik, számomra legjobb tulajdonságát ennek a babnak, mert abszolút nem puffaszt, nulla, zéró kellemetlen hatás… Ezt persze nem tudom garantálni nektek is, mert nem vagyunk egyformák, de nekem tényleg jó.

Az egyik legjobb fehérjeforrás, ha a növények között keresgélünk, emellett sok benne a B1-, és B6-vitamin. Az már más kérdés, hogy én most füstölt sertéscombot főztem bele, kicsit sós is lett ennek köszönhetően, de ez van, finom vót elfogyott, eltelített egy kisebb tányér egész délutánra. Teljesen gluténmentes. a babot turmixoltam vissza, és ott tettem csak bele egy kevés rizslisztet, de ezt ki hagyhatjátok, ha nem túl híg, akkor nem kell bele semmilyen liszt.

A tetejére, hogy tesztek-e tejfölt vagy sem, ez megint ízlés dolga, ártani biztos nem fog neki, de enélkül is nagyon finom!

Hozzávalók 4 főre:

40 dkg adzuki bab

20-30 dkg füstölt comb

3 babérlevél

1 fej vöröshagyma

2 duci gerezd fokhagyma

1 paradicsom

zellerzöld

kis csokor petrezselyem

vegamix zöldségkeverék (más ételízesítő is jó)

2 evőkanál rizsliszt (más liszt is jó)

só, bors

kókuszolaj

A babot előző este beáztattam. Másnap este a húst tettem fel először főni, de előtte félbevágtam, hogy könnyebben puhuljon és mikor félig megpuhult leszűrtem róla a vizet, majd a bab áztatóvizét is kiöntöttem. Kevés kókuszolajon üvegesre pároltam a vöröshagymát, majd hozzáadtam a babot és a húst, fűszereztem, felöntöttem annyi vízzel, amennyi egy ujjnyival ellepte, beletettem a zellerzöldet, petrezselymet, a kockára vágott paradicsomot is, majd lefedve főzni kezdtem. Mikor a bab félig megpuhult, hozzáreszeltem a fokhagymákat, beletettem a felkockázott paradicsomot és tovább főztem, míg minden át nem puhult teljesen. Ha nagyon besűrűsödött öntöttem alá 1-1 deci vizet. Ezután kb. egy nagy merőkanálnyit kivettem a főzelékből, hozzászórtam a rizslisztet és simára turmixoltam, majd visszaöntöttem a főzelékbe. Megvártam, míg felforr ismét és sűrűsödni kezd, majd elzártam alatta a gázt.

A húst kivettem és kis darabokra szedtem, majd visszatettem a főzelékbe és tálalható!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!