Pálmafa Project

Gravlax, a svéd pácolt lazac

Alcím: “Segítség, pasi a konyhában!” Megjegyzés: Isten tartsa meg jó szokását! Mert ez egy fejedelmi halétel, de tényleg. Igen, ezúttal más tollával ékeskedem. Mostanában a blogon “A férfiként” elhíresült egyed, jött, látott, ígért nekem gravlaxot még szerelmünk hajnalán és győzött. Pontosabban inkább én, hiszen elkészült végre 9 hónap után. Nyilván ki kellett érdemelnem, kicsit aggódtam is nem tagadom, mert eddig mindig csak a rántottáig jutottunk (mondjuk az is a kedvencem), és halvány lila dunsztom sem volt, mit kell tennem még a gravlaxért… Deee kanyarodjunk is vissza eme nemes halhoz, a többit meg fantáziátokra a bízom, de tanácsadást nem vállalok…Ha imádjátok a lazacot, mint mi, akkor irány Svédország, legalábbis gondolatban egyenlőre. Ez bizony egy nyers halacska, amit a pác ízesít, tartosít, főzni nem kell, szóval a rántotta tényleg bonyolultabb…

Ami fontos az elkészítésénél, hogy a hal friss legyen, szóval menjetek északra horgászni és versengjetek a medvével. Ha viszont ti sem vagytok ennyire szerencsések, akkor mindenképpen halbolt a megoldás, ahol a jégen csücsülnek a halak, kagylók, rákok, és egyéb tenger- és folyólakók. Nem, a lazac sajnos nem olcsó, akciózni sem nagyon szokták, ezt most tényleg más szemszögből kell nézni. Nem is eszünk minden nap lazacot, ilyet meg pláne, bár most egy hete tulajdonképpen mégis, ugyanis sikerült 3 kg lazaccal hazatérünk a Metroból. Ne kérdezzétek meg, hogy normálisak vagyunk-e…

De legalább a jövő karácsonyi menühöz is elég lesz a mélyhűtőbe nyúlni. Szóval azzal vígasztaljuk magunkat, ha már nyaralni nem megyünk idén, hogy ez így gazdaságos volt. 5000 Ft egyébként kilója a Metroban, piacon 6-7e Ft ugyanez, az éttermekben pedig 3-4e Ft-ért lehet lazacos fogást enni, amiben a halfilé kb. 10 dkg.

A zsákmányunk gyakorlatilag 2 db lazac volt az egyiket feldaraboltuk, és legfagyasztottuk, a másikból lett A férfi keze által a gravlax. Természtesen egy 30 dkg-os filének is bátran álljatok neki. Amúgy egy egész halacska ilyen formában elkészítve, kb. 10 főnek elegendő, ha esetleg egy különleges alkalom tiszeletére akartok villantani ezzel az étellel. Általában előételnek tálalják pirítóssal, vagy valamilyen mustáros, szószokás kencével együtt. Mi egyikre sem vágytunk, szerintük a legjobb a saláta mellé, annyira tiszta és jó zsírokat tartalmaz a lazac, hogy bármilyen nehéz szénhidrát csak elnyomja azt. Persze ez ís ízlés dolga, de ez egy “gyúrós” gravlax lett.

Általában cukor is szerepel a pácban, ezt mi kihagytuk, bár eszembe jutott, ha már cukor, akkor lehet, hogy egy pici mézet legközelebb tennék még hozzá, mikor A férfi nem néz oda, de nádcukrot szoktak használni legtöbbször. Fokhagyma viszont nincs az eredeti receptben, de mi toltuk hozzá rendesen, a citrommal és a kaporral társulva eszméletlen illata volt, van, és még lesz a hűtőnek is legalább egy évig… Ami a citromot illeti, nagy mennyiségű citromhéj kerül hozzá, úgyhogy érdemes kezeletlen héjút választani, az Aldiban például lehet kapni, nem is drágán. Ha nem találtok mégsem, akkor én grapefruitmag kivonatot szoktam egy kisebb tál vízbe csepegteni és abba beáztatni a citromot, majd alaposan átsikálni még egyenként őket, ez az egyik legjobb módszer bármilyen gyümölcs héjának a fertőtlenítésére.

Egy lyukacsos téglalap alkú “ikejás” szűrőtálba tettük pácolás után a halat, mert a hűtőben csücsülés során a víztartalma távozik és kicsöpög a tálcára, amit alá tettünk. Tulajdonképpen ennyi a történt, eldolgozik a halunk magában és pár nap alatt az elkészítője besöpörheti a dícséreteket. A férfi is így tett, most egy darabig rántottát sem kapok szerintem, viszont volt még egy étel, amit megígért nekem az pedig a Wellington bélszín, Ígérem, belehúzok, hogy ne csak 1 év múlva tudjam megosztani veletek annak a receptjét….

Hozzávalók:

1,5 kg lazac

2 nagy csokor kapor

4 citrom reszelt héja (ha lehet biocitrom)

4 evőkanál Himalája só

3 duci gerezd fokhagyma

A lazacot megmostuk, papírtörlővel megtöröltük, a bőre alá nyúlva egy éles kés segítségével lefejtettük róla azt. A kiálló szálkákat egy szemöldök csipesszel vagy egy kés segítségével ki lehet húzni belőle. Nagyon egyszerű, ha végig húzzátok a ujjaitokat a halhúson, érezni, hogy hol áll ki a szálka, nincs sok belőle és jó hosszúak, könnyen kijönnek. A pác alapanyagait összekevertük, majd belemasszíroztuk a lazac mindkét oldalába jó alaposan. Egy tálcára került a lyukacsos tál, majd ebbe a hal, pakoltunk még rá citromszeleteket, nagyjából lefedtük és ment a hűtőbe legalább 4 napra, 2 nap után pedig megfordítottuk. Az 5. napon pedig Isten megteremté a gravlaxot vékonyan fel lett szeletelve és így került vissza tányéron a hűtőbe, innentől számítva 1 hétig biztosan eláll még.

Szárzelleres bruschetta

Meglepő módon ismét Olaszország ihlette reggelit hoztam most nektek, de talán elnézitek nekem és még van a tarsolyomban ám más is erre a hétre…

A bruschetta (bruszketta) ugyebár többnyire paradicsomos változatban ismert itthon, de a csizma lakók bizony sok más alternatívát is készítenek az erre specializálódott szendvicsezőkben. Az alapja a lényeg, még hozzá a pirítós, olívaolajjal meglocsolva. A feltét változhat, népszerű a mozzarellás, fügés-sonkás(hmmm) is. Ezt a receptet pedig véletlenül csíptem el a tévében egyik nap, és felcsillant a szemem, mert előbb csinálnék epres-paradicsomos bruschettát, mint szárzellereset, pedig szeretem, mert salátákba és mártogatós kencékhez is imádnivaló ez a ropogós, lédús zöldség.

Ízlett azt kell mondjam, nem túl szép, de legalább finom. Jó sok fokhagymával, citromlével és csakis kizárólag olívaolajon pirított kenyérrel az igazi! Szórhattok még rá fűszereket is, bazsalikomot, oregánót, petrezselymet, ami kéznél van.

DSCF0085

Hozzávalók:

fél csomag szárzeller

fél citrom leve

1-2 duci gerezd fokhagyma

só, bors

olívaolaj

A szárzellert megmostam, apróra vágtam és egy mákdarálón pépesre aprítottam, illetve hagytam néhány nagyobb darabot is benne. Hozzáreszeltem a fokhagymát, belecsorgattam a citromlevet, sóztam, borsoztam. A kenyeret egy pici olívaolajon megpirítottam egy serpenyőben, majd rákanalaztam a zellerpürét és csorgattam rá még pár csepp olívaolajat.

Vega majonéz

Szuper alternatíva a bolti, zsíros, cukros, tartósítószeres majonézek helyett. Sőt, sok esetben még olcsóbb is, hiszen 25 dkg napraforgómag kb. 300 Ft abból pedig egy nagy üveg növényi majonézt össze lehet dobni.

DSCF9497Régóta szerettem volna kipróbálni ezt a receptet, amit mindenki a saját ízlésére formálhat különböző fűszerezéssel, ami fix, az a hántolt, pörköletlen szotyi és a víz. Ha ez a kettő van, nagy baj nem lehet, ugyanis ez az alapja az egésznek. Nagyon spéci konyhai robotgép sem szükségeltetik, bár biztos van olyan hiper szuper masina, ami teljesen simára turmixolja az alapanyagokat, az enyém viszont nem volt ennyire jófej, úgyhogy végülis egy mezei botmixerrel értem el ez az állagot, anélkül, hogy leégett volna a művelet közben, hiszen 1 perc alatt meg is volt.

Úgyhogy, ha azt látjátok egy receptben, hogy végy egy üveg növényi, bio, vega akármilyen majonézt, akkor ne ugorjatok be a közértbe, mert nem fogtok kapni, még a nagyobb hiper szuperekben sem biztos, ha mégis akkor nem lesz óccó, helyette vegyetek le a polcról egy zacskó szotyit,  mert az szinte mindenhol van. Persze a pucolt verziót és natúrt ha lehet, a pörkölt még ok, csak sós ne legyen, inkább ízesítsétek ti magatok.

Nagyon klassz és finom, és sokféle módon használhatjátok, egy sima otthon sütött krumplihoz is, vagy zöldségeket mártogassatok bele bőszen, ha már egészséges kajáról beszélünk vagy kenhetitek akár a szendvicsbe is reggel vaj helyett. Amúgy meg eljátszhatjátok ezt dióval, kesuval, mogyoróval, mandulával, szuper krémeket lehet így készíteni!

DSCF9498

Hozzávalók egy kis üveghez:

2 deci hántolt, sótlan, pörköletlen napraforgómag

kb. 1 deci víz

2 kis gerezd fokhagyma

1 teáskanál mustár

1 mokkáskanál méz (nálam repce)

negyed citrom leve

csipet himalája só

frissen őrölt bors

Elkészítés: A szotyit beáztattam vízbe egy éjszakára, de elegendő neki pár óra is.

Másnap leszűrtem, egy mély edénybe tettem, hozzáadtam a többi hozzávalót, a fokhagymákat reszelve és összeturmixoltam. A nagy turmixgép nekem darabosra hagyta, így botmixerrel egyszerűbbnek bizonyult folytatni a műveletet. A vizet célszerű lassan adagolni hozzá, nehogy túl folyós legyen, közben kóstoljatok és ízlés szerint lehet még javítani a fűszerezésen.

Üvegbe töltöttem és egy hétig simán el van a hűtőben.

20160424_090029

3 hagymás sajtos sóskakrém

Megszületett a második sóskás recept a blogon. 3 év alatt ennyit sikerült összehozni, de lám, ez ízlik is. Rájöttem, hogy a sóskát nyersen meg tudom enni, főzve viszont a szagától is kifordulok a konyhából.

DSCF9468Nem tudom miért, de pár napja azzal az elhatározással rongyoltam be a piacra, hogy két év után itt az ideje ismét sóskát enni, hátha azóta finomabb lett, vagy az ízlelőbimbóim edzettebbek. Fogalmam sem volt mi lesz belőle, de mivel az árus felhívta rá a figyelmemet kedvesen, hogy vegyszermentes az ő sóskája, akkor gondoltam csak nyersen készülhet el.

Feltankoltam hagymával, hogy illatos legyek, medvehagyma ilyenkor alap, az újhagyma szintén, gondoltam tökéletes kiegészítője lesz a sóskakrémemnek és kivételesen pár hónap “nemeszemsajtot” sztori után velem jött egy diós camembert is, tutira akartam menni, nekem kell a sóska mellé a sok plusz íz, ráadásul a sajttól csak krémesebb lesz.

Tulajdonképpen a pestótól csak a sajt különbözteti meg, nyugodtan elkészíthetitek anélkül is, nekem is lett még pluszban egy üveggel abból is. Pirítósra, tésztára, húsokhoz, rizzsel összekeverve is szuper tavaszi vitaminraktár feltöltő kence.

DSCF9471

Hozzávalók egy kis üveghez:

2 marék friss sóskalevél (kb. 10 dkg)

4 szál medvehagyma

1 szál újhagyma

1 kis gerezd fokhagyma

5 dkg krémesebb sajt (diós camambert sajt  nálam)

1 evőkanál őrölt tökmag( más mag is jó)

só, bors

kb. fél deci olívaolaj

Mindent egy mély edénybe tettem és botmixerrel krémesre turmixoltam, sűrű, de kenhető, nem folyós állagúnak kell lennie. Ha túl híg adjatok még hozzá őrölt magot vagy a zöldségekből még többet, ha túl sűrű, akkor olívaolajjal hígíthatjátok.

Hűtőben pár napig eláll.

DSCF9470

Avokádós brokkolileves almachips-szel

Igazán nyerő páros az avokádó és a brokkoli, nem csak azért, mert tele vannak vitaminnal, hanem mert ízben is kiegészítik egymást.

DSCF9278

A színük láttán pedig egyenesen tavaszi hangulatom támadt, az ízét már meg sem említettem, úgyis tudjátok. Nem is értem, mikor valaki unalmasnak nevezi a krémleveseket…Illetve értem, hiszen sokszor kimerül a krémleves fogalma az agyon lisztezett, tejes kutyulmányokban, amitől mindegyiknek egyforma íze van és pont a lényeg nem érvényesül benne, a zöldség vagy gyümölcs amiből készül.

Avokádót ritkán szokás levesbe tenni, mert az nyersen az igazi, úgyhogy itt is csak a brokkolit főztem meg. Ez nem jelenti azt, hogy ezt a levest nem lehet melegen kanalazni, picit meg lehet langyosítani, vagy a brokkolit melegen beleturmixolni és az már pont elég és az avokádó vitamintartalma sem vész kárba. Az almachips édessége pedig mindkettőhöz passzol, de szórhattok rá magokat is, vagy almakockákat.

Egyébként krémnek is imádnivalóak együtt víz hozzáadása nélkül, pirítósra kenve, tökéletes reggeli.

DSCF9276

Hozzávalók személyenként:

fél avokádó

egy kis fej brokkoli fele

1 kis gerezd reszelt fokhagyma

1-2 evőkanál rizstejszín (joghurt, tejföl is jó helyette)

só, bors

pár csepp citromlé

víz

Tálaláshoz: almachips

A brokkolit rózsáira szedtem, forrásban lévő vízbe dobtam 5 percre, majd leszűrtem és hideg vízzel leöblítettem, majd a turmixgép táljába szórtam. Hozzáadtam az avokádót, citromlevet, fokhagymát, sót, borsot, majd felöntöttem kb. 3 deci vízzel és simára turmixoltam.

Tálaláskor almachipset szórtam a tetejére. Hidegen is finom, de fel lehet melegíteni kicsit, vagy a brokkolit ne öblítsétek le hideg vízzel és öntsétek fel a levest a főzővizével.

Sült cékla sajtmártással

Aki a céklát szereti, az egyrészt rossz ember nem lehet, másrészt ízleni fog neki ez a sütőben sült verzió is. Az ötlet onnan, hogy sokan készítik ezt krumpliból, viszont így kevesebb benne a szénhidrát és a cékla sokkal izgalmasabb is.. Édesburgonya lenne még tökéletes erre a célra, próbáljátok ki azzal is a cékla viszont sokkal olcsóbb, így ez is mellette szól.

DSCF9246

Reszelhettek rá sajtot, aztán ráolvaszthatjátok a sütőben, én most kicsit flancoltam, mert ehhez volt kedvem, és egy édeskésen pikáns narancsos sajtmártás lett a végeredmény. Locsolhatjátok a tetejére is, tök mindegy, nagyon finom. Lehet előétel, de egymagában vacsora, ebéd, ha kevésbé megterhelő ételre vágytok.

DSCF9240

Hozzávalók 2 főre:

2 db hosszúkás cékla

10 dkg kecskesajt (kéksajt is jó helyette)

1 deci főzőtejszín (én mandulatejjel csináltam)

2-3 evőkanál frissen facsart narancslé

pár szál friss kakukkfű vagy 1 mokkáskanál szárított

2-3 gerezd fokhagyma

olívaolaj

só, bors

nagyon pici méz, de ez elhagyható

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A céklát meghámoztam, és vékonyan bevagdostam keresztben. Úgy egyszerűbb, ha mögé tesztek egy másik vékony vágódeszkát, így tuti nem csúszik tovább a kés a céklában és nem vágjátok ketté. Bár nekem sikerült azért…csak a képen nem látszik….

A fokhagymákat megpucoltam és vékonyan felszeleteltem, majd a cékla vágásaiba tettem 1-1 szeletet. Ezután letéptem két kb. 50-50 cm hosszú alófóliadarabot és egymásra tettem keresztben, majd a céklát a közepére helyeztem. Sóztam, borsoztam. Csináltam egy batyut, felhajtogattam a fólia mind a 4 oldalát, majd mielőtt lezártam volna, meglocsoltam a céklát olívaolajjal, így nem tud már kifolyni belőle. Ezután a tetejét is lazán összetekertem és sütőrácsra tettem, 35-40 percre.

Ezalatt a serpenyőbe tettem a sajtot, elkezdtem lassú tűzön megolvasztani, picit megsóztam, borsoztam, hozzácsorgattam a narancslevet és a mandulatejet, megszórtam a kakukkfűvel, egy pár csepp mézet is kapott, pár percig kavargattam, míg a sajt teljesen megolvadt és szép sűrű mártást kaptam.

A cékláról óvatosan lebontottam a fóliát, de csak a tetejét, hogy ne folyjon ki az olaj, majd visszatettem a rácsra kb. még negyed órára, hogy megpiruljon a teteje is. Át is rakhatjátok sütőlemezre, ha úgy kényelmesebb.

Végül kivettem a sütőből, átraktam egy tányérra, amibe előtte belekanalaztam a sajtmártást. Megszórtam  még friss kakukkfűvel és kész. Ha a sajtmártás kihűlne közben ,akkor picit melegítsétek fel és ismét jó lesz az állaga.

Lilakáposztás tofus tészta

Ha szeretitek a kínai kaját, akkor ez ízleni fog! A legjobb, ha wokban készítitek, de egy sima serpenyő is megteszi.

DSCF9209A tésztám attól is érdekes lett, hogy zöld, azaz zőőd spirulinás, vagyis algás tönköly tésztából készítettem. Természetesen egy hagyományos (teljes kiőrlésű) spagetti tészta is tökéletes hozzá, vagy még jobb a rizstészta, ha már kínai kaja, ráadásul arra elég csak forró vizet önteni és még gluténmentes is. Hogy mi öntötte el az agyamat, hogy algás tésztát vettem? A kíváncsiság mi más, és hogy mostanában beszabadultam pár giga mega bio nagykerbe, ahol egy fél napot és egy havi fizetést tudnék kb. elkölteni….

Nagyon veszélyes helyek ezek számomra, gyorsan akartam keresztül robogni rajtuk, de mikor 10 perc után még a tésztás polc felénél sem jártam és tátott szájjal vakartam a fejem, hogy akkor most a csicseriborsólisztes tésztát próbáljam ki, vagy az algásat, így utóbbit a hónom alá csaptam és jobbnak láttam távozni, de iziben, mielőtt tényleg munkaidőben több órát elidőznék ott.

Amúgy a tésztának nincs algaíze, olyan, mint bármelyik másik reform testvére. Finom.

A tofu sem harap, nyugodtan emeljétek le alkalomadtán bármelyik hiper szuper polcáról, a szójaszósz, a fokhagyma és a gyömbér elvarázsolják, egy nagyon puha, kellemes textúrájú, magas fehérjetartalmú szójasajt vagy szójatúró ő.

Édes, savanyú, csípős, mindeféle íz egy tányéron, szeressétek!

DSCF9211

Hozzávalók 2 főre:

negyed lila káposzta

fél csomag füstölt tofu

1 db piros húsú paprika

fél csomag tönköly spagetti (vagy rizstészta)

2 gerezd fokhagyma

fél hüvelykujjnyi gyömbér

2 evőkanál szójaszósz

1 teáskanál méz

1-2 evőkanál kókuszolaj

A tésztát lobogó sós vízben kifőztem, majd leszűrtem.

A tofut felkockáztam, a lilakáposztát vékonyan felcsíkoztam, a paprikát apró kockákra vágtam, a fokhagymát és a gyömbért felaprítottam, a szójaszószban elkevertem a mézet.

Egy serpenyőben pici kókuszolajat forrósítottam, majd rádobtam a tofukockákat és pár perc alatt minden oldalát arany barnára pirítottam. Tényleg csak 1-2 két perc , akkor jó, ha kívül szép barna, de belül még puha. Ezután egy tányérra tettem a tofut és következtek a zöldségek.

Szintén pici kókuszolaj került a serpenyőbe, amire rádobtam a fokhagymát és a gyömbért fél percre, hogy piruljon, de ne égjen, folyamatosan kevergetve, majd erre kerültek a káposztacsíkok és a paprikakockák. Átforgattam, kicsit hagytam, hogy a káposzta puhuljon, de még kellően roppanós maradjon a paprikával együtt. Végül hozzáadtam a tofut és a szójaszószos mézes keveréket is. Összerázogattam, hogy mindent bevonjon a szósz és elzártam a gázt alatta, végül belekevertem a tésztát is.

Frissen az igazi!

Paszternák krémleves gránátalmával

Egy sima mezei krémleves is kerülhet az ünnepi asztalra, hiszen van aki se a halat, se a töltött káposztát nem szereti, esetleg még vega is. Néhány téli ízvilágú feltét, és máris ünnepi köntösben díszeleghet egy melengető zöldségkrémleves is.

DSCF9138Igen, látom, hogy többen felhúztátok a szemöldökötöket, hogy mi a frász az a paszternák? Pasztináknak is hívják, csak, hogy segítsek. Nekem a paszternák szimpatikusabb… És nem szégyen az, ha még nem találkoztatok vele, mert én is most kóstoltam először. Nyersen olyan, mintha keresztezték volna a fehérrépát a zellergumóval. Gondolom ettől még nem száll az egekbe a népszerűsége… Édeskés az íze és úgy néz ki, mint egy dagadt fehérrépa.

DSCF9133Lehet vele helyettesíteni a krumplit, akár pürét, de akár chipset is készíthettek belőle, remek vízhajtó, átmossa a vesét, segíti az emésztést. Jó fehérje és ásványianyag forrás, B-, és C-vitamin is található benne. Az édessége miatt még jégkrémet is készítenek belőle, ami azért bizarr, de tuti megkóstolnám.

És éppen azért, mert édes, jól kiegészíti az üde vitaminbomba gránátalma és a friss citromlé az ízét, a pirított dió meg minden étellel csak jót tesz ugyebár, pláne karácsony környékén. Szójabab alapú tejszínt használtam hozzá most először, de ízlett, kevésbé édes, mit a rizstejszín. Természetesen a hagyományos főzőtejszín is tökéletes, finom lesz, így is, úgy is.

DSCF9137

Hozzávalók 3 főre:

3 db nagy méretű paszternák

4 gerezd fokhagyma

1 kis fej vöröshagyma

1 deci főzőtejszín (Alpro szójatejszínt használtam, rizs és kókusztejszín is jó)

1 evőkanál citromlé

1 mokkáskanál őrölt római kömény

só, bors

olívaolaj

Tetejére: gránátalma, dió, pár csepp balzsamecet

A paszternákot meghámoztam, felkarikáztam és egy tepsire szórtam, mellé kerültek a fokhagymagerezdek egészben és a vöröshagyma félbevágva. Meglocsoltam őket vékonyan olívaolajjal és a 180 fokos sütőben puhára sütöttem a zöldségeket.

Ezután egy edénybe tettem őket, a fokhagymákat a héjukból kinyomva, fűszereztem sóval, borssal, római köménnyel és felengedtem annyi forró vízzel, amennyi ellepte a zöldségeket. Mikor felforrt, hagytam pár percig együtt rotyogni őket, majd felöntöttem a tejszínnel, mikor ismét forrni kezdett, el is zártam a gázt alatta. Botmixerrel simára turmixoltam, beleöntöttem a citromlevet és tálaláskor rászórtam a gránátalmamagokat, diót és meglocsoltam a balzsamecettel.

Zelleres töltött padlizsán

Amikor a zeller felértékelődik című szösszenet következik.

DSCF8933És akkor is maradjatok itt, ha szeretnétek eltűntetni a hétvégén megmaradt rizst, reszelt sajtot például. Mind-mind mehet a padlizsánba, persze, ha a sült hús maradék a kérdés, azt is bátran pakoljátok a töltelékbe, viszont anélkül egy nagyon könnyed gyomorkímélő étel a végeredmény.

A Waldorf saláta ihlette amúgy, mert nagyon szeretem a diót és a zellert együtt, és utóbbi továbbra is alul van értékelve, pedig frissen, ropogósan nagyon is élvezhető az íze. Ebben az ételben sincs szétfőzve, alig pár percet tölt a sütőben a végén és szinte biztos vagyok benne, hogy akik egyébként kipiszkálják a főtt zellert a húslevesből, azoknak így ízleni fog!

DSCF8930

Hozzávalók 2 főre:

1 db padlizsán

2 deci kuszkusz v köles, bulgur

1 fej zeller

2 gerezd fokhagyma

kis marék dió

pár csepp citromlé

1 teáskanál mustár

só, bors

olívaolaj

Tetejére: 10 dkt füstölt sajt

A padlizsánt hosszában félbevágtam, majd bekockáztam a húsát, de úgy,hogy a héját ne vágjam át. Kicsit besóztam, és 10 percig állni hagytam, hogy izzadjon.

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra, majd a padlizsánt húsával lefelé egy sütőpapírral bélelt tepsire tettem, amit előtte vékonyan meglocsoltam olívaolajjal, majd kb. 35 perc alatt puhára sütöttem.

Ezalatt lereszeltem a zellert, hozzákevertem a megfőtt kuszkuszhoz ( amit dupla mennyiségű vízzel leforráztam és 5 percig állni hagytam). Mikor a padlizsán megsült, kikanalaztam a húsát, de úgy, hogy azért legyen még tartása a héjának is, maradjon egy vékony fala és vissza tudjam tenni a tölteléket utána,  reszeltem hozzá egy gerezd fokhagymát, belekanalaztam a mustárt, majd összeturmixoltam és ezt is a zelleres kuszkuszhoz kevertem. Sóztam, borsoztam, meglocsoltam a citromlével, hozzászórtam a diót, alaposan összekevertem, majd egy kanállal visszakanalaztam a padlizsáncsónakokba a tölteléket, megszórtam sajjtal, még kevés dióval és visszatoltam a sütőbe, éppen csak annyi ideig, hogy a sajt ráolvadjon.

DSCF8929

Narancsos avokádókrém

Újabb alternatíva az avokádó felhasználására, és a vaj, de főleg a margarin helyettesítésére a szendvicsek készítésénél.

Jó kis pikáns kencefice lett, a semleges avokádó ízét jól feldobja az édes narancs, a fokhagymától és egy csipet chilitől pedig életre kell az egész. Utóbbi helyett reszelt torma is tökéletes lesz hozzá, de muszáj valami csípősebb alkatrész is a krémbe, különben elég tompa íze marad. Lilahagyma is játszhat még, ha se a tormát, se a chilit nem kedvelitek, én máskor is azzal szoktam egyébként készíteni.

Tudtátok, hogy az avokádó gyümölcs? Aligátorkörte a másik becses neve, és aztékul pedig ahuacati azaz herefa…no komment. A lényeg, hogy finom, változatosan felhasználható és sok benne a B-vitamin.

Ha pedig a mellé karikázott paprikából nálatok is szívecskék hullanak alá a tányérra reggel akkor csak jól indulhat a nap!

DSCF8870Hozzávalók:

1 db puha érett avokádó

fél narancs

3-4 kanál joghurt vagy tejföl (tejföl jobb, ha sűrűbb krémet szeretnétek)

1 duci gerezd fokhagyma

csipet chilipor

pár csepp citromlé

1 mokkáskanál mustár

só, bors

Az avokádót hosszában félbevágtam, kiszedtem a magját, kikanalaztam a húsát.

A narancsot megpucoltam, a fehér részeit levágtam és felkockáztam. Az avokádót és a narancsot is a turmix táljába tettem, belereszeltem a fokhagymát, belekanalaztam a joghurtot és a mustárt, sóztam, borsoztam, facsartam rá citromlevet, megszórtam chilivel és krémesre turmixoltam.

Jót tesz neki,  ha áll egy kicsit a hűtőben, hogy az ízek összeérjenek, aztán mehet pirítósra, vagy zöldségek mellé mártogatósnak.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!