Pálmafa Project

Zöldborsókrémes spenótos galuska

Nagyon zöld és nagyon finom, ellenben nem túl szép, de az most nem számít. Friss borsóból és spenótból lesz az igazi, éppen ezért jó kis nyári étel lehet, ha éppen nem vágytok  húsra, de mégis valami háziasabb, laktató ételt falatoznátok. A kismama erre vágyott, A férfi kevésbé…, de  mivel a kismama az élelmezésvezető a háznál, ezért ez lett az ebéd és pont. Leküzdvén a csirkeundoromat fél órára, azért kapott mellé az úr csirkepörit is, de a borsókrém sokkal jobb higgyétek el. Akár önmagában is, vagy piritósón, ami az új “tápláló” kedvencem mostanság.

3 napig ezt ettem és olyan bódog voltam vele, hogy ihaj. Ne rémüljétek meg a háromféle liszttől, amit beletettem a galuskába, ez volt itthon és mindegyikből egy kevés, szóval teljesen jó vagy egyik vagy másik, attól függően, hogy gluténmentesre vágytok vagy sem, viszont csak rizslisztből nekem szétesik, ezért ott vagy tegyetek bele több tojást, vagy egy pici útifű maghéjat, ami egyébként szuperül összefogja vagy ha nem cél a gluténmentesség, akkor pár kanál tönköly- vagy rozslisztet és akkor ok lesz.

Ha pedig nincs kedvetek nokedlit szaggatni, mert éppen egy rohanós hétköznap végén jártok, akkor penne tészta is tökéletes hozzá!

Hozzávalók:

Galuskához:

25 dkg rizsliszt

20 dkg zabliszt

2 evőkanál tönkölyliszt

(egyféle lisztből is jó)

25 dkg spenótlevél

nagy csipet szódabikarbóna

3 tojás

reszelt szerecsendió

só, bors

víz

Krémhez:

40 dkg zöldborsó

2 gerezd fokhagyma

pár db kakukkfűág

pár csepp citromlé

só, bors

olívaolaj

Tetejére: fetasajt (elhagyható)

A zöldborsót forrásban lévő vízben puhára főztem, majd leszűrtem róla a vizet, esetleg pár decit félre lehet tenni a krémet hígítani. A borsóhoz adtam a reszelt fokhagymát, kakukkfű leveleket, citromlevet, sót, borsot, pici olívaolajat, majd botmixerrel simára turmixoltam. És akkor itt lehet még hígítani, ha szükséges, legyen kellemesen krémes, ami összekeverhető majd a galuskával.

A spenótleveleket alaposan megmostam, kisebb darabokra tépkedtem és kevés kókuszolajon pár perc alatt megfonnyasztottam, félretettem.

A galuskához a liszteket összekevertem a szódabikarbónával, reszeltem bele bőven szerecsendiót, hozzáadtam a tojásokat és először csak 1-2 deci vizet, és simára kevertem, majd beleszórtam a spenótot, ezt is eloszlattam benne. Ha túl sűrű, mehet még  hozzá pici víz, hogy szaggatható galuska állaga legyen. A víz mennyiségét nem tudom sajnos megmondani, attól függ milyen lisztet, liszteket használtok. Ha túl híg, akkor liszttel sűríthetitek még.

Vizet forraltam egy nagy lábosban és beleszaggattam a galuskákat, majd mikor feljöttek a víz felszínére, akkor kaptak még kb. 1 percet, majd szűrőkanállal kiszedtem őket egy tálba és pár csepp olívaolajjal egyből meglocsoltam, hogy ne tapadjanak össze.

Ha minden elkészült, tálalható, morzsoltam még rá pici feta sajtot, de anélkül is finom.

Csicsókás, zelleres, ananászos téli saláta

“Amikor nincs kedvem hétköznap főzni” című történetbe illeszthető étel következik.

Avagy kinyitom a hűtőt, lássuk miből élünk és persze igyekszem baromi kreatív is lenni közben. Nos, hogy sikerült-e, azt majd ti eldöntitek, ha megkóstoljátok eme salátát.

Csicsókát még ezen a télen nem is ettem, de ideje volt már beilleszteni a napi zöldségadagba. Akár nyersen is a salátába tehetitek, én most egy picit átforgattam a serpenyőben. A földes ízéhez a savanykás ananász kimondottan jól passzolt, a zeller pedig gondoskodott róla, hogy valami ropogós is legyen benne. A kakukkfűvel megpróbáltam kiküszöbölni a csicsóka puffasztó hatását, hááát ez többé kevésbé sikerült csak…Ha egy adag salátában nem a csicsóka dominál, akkor nincs gáz… A férfi kapott mellé egy adag hajdinát is, hogy laktatóbb legyen, így vacsorára tökéletes volt.

Eredetileg grillsajtot terveztem a tetejére, de sajnos nem kaptam, amilyet szeretettem volna, így egy darab kecske feta került rá. Pompás!

Hozzávalók adagonként:

1 db csicsóka

2-3 db szárzeller

kisebb marék friss ananász

kakukkfű

olívaolaj

pár csepp citromlé

só, bors

Tetejére: grillsajt vagy fetasajt

A csicsókát egy dörzsivel megsikáltam, majd vékony szeletekre vágtam és kevés kókuszolajon kicsit átpirítottam. Ezalatt felkockáztam az ananászt, a zellert is felszeleteltem, mindent egy tálba szórtam, hozzáadtam a csicsókát is, rámorzsoltam a kakukkfüvet, meglocsoltam olívaolajjal, citromlével, sóztam, borsoztam, majd egy szelet sajttal megkoronáztam.

Hamis lasagne

Így lehet csalni egy kicsit, ha egyrészt nincs otthon lasagne tészta, illetve nem is akarom, hogy legyen, viszont ennék valamit, ami arra hajaz. Rákattantam ugyebár már egy ideje ezekre a hajdina- és csicserilisztes lepényekre, aztán ezzel megfertőztem A férfit is és azóta rendszeresen van terítéken ilyesmi.

Nagyon kényelmes elkészíteni, és nagyon változatos kreálmányokat lehet alkotni belőlük szuper gyorsan és tök jól helyettesíthető velük a kenyér, konkrétan azóta nem veszek kenyeret, hiszen ebbe is bele lehet pakolni, tekerni, azt amit egy szendvicsbe, ha akarom, akkor mexikói stílusban adom elő és tortillához hasonlít, hússal, mártogatóssal, friss zöldséggel félbehajtva esszük, ha meg ahhoz van kedvünk akkor “pizzaszerűen” a tetejére pakolok bármit és késsel villával falatozzuk. Függőséget okoz na, de ezt az egészségem sem bánja, sőt.

Nem kell hozzá alapestben semmi más csak a hajdina- v csicseriborsóliszt és víz, ja és fűszer, bármilyen, kedv kérdése, hogy éppen melyik. Aztán jött az ötlet, hogy ebből lehet valami rakott, sütőben sülő mutatványt is kivitelezni a lasagne mintájára hússal vagy anélkül teljesen mindegy, elég csak vastagra sütni a lapokat és olyan lesz, mint a tészta, csak sokkal finomabb, a beltartalmi értéke meg össze sem hasonlítható egy búzalisztes verzióval, hiszen ez nem üres szénhidrát. Általában tojás nélkül sütöm, de most ütöttem bele egyet, hogy biztosra menjek és ne törjön szét, mert nagy lapot sütöttem, de ha kis adagokban készítetek tojás nélkül is működni fog!

Most tölteléknek az egyik kedvenc padlizsános ragumra esett a választás, amit néha darált hússal is szoktam főzni, és némi cukkini került még mellé. A tetejére szórhattok sokkal több sajtot, lehet rá több kencét is kenni, nekem most ennyi volt otthon, de mivel belül szaftos a rakomány, így nem volt hiányérzet emiatt. Akinek van otthon “hot pan-je” bátran süsse abban, én konkrétan egy rétegben beleöntöttem az egész masszát, pont elég volt ez a mennyiség, aztán feldaraboltam kb. akkora lapokra, mint a lasagne. De sima palacsintasütő is megteszi, össze lehet mozaikozni a sütőedényben, a végeredményen nem fog látszani.

Hozzávalók:

3 közepes padlizsán

3 kisebb cukkini

1 hámozott paradicsom konzerv

1 fej vöröshagyma

2 duci gerezd fokhagyma

1-1 mokkáskanál őrölt római kömény és fahéj

egy csipet chili

só, bors

kókuszolaj

Tésztalapokhoz:

1 bögre(2,5 deci) hajdinaliszt (helyette zabliszt, rizsliszt stb. is jó)

1 tojás

1 mokkáskanál kurkuma (elhagyható)

víz

kókuszolaj a sütéshez

Tetejére: friss paradicsom+2 deci kefir v tejföl + sajt

A tészta hozzávalóit összekevertem, sűrű palacsintatészta állagú legyen, majd egy négyzet alakú teflonsütőben kevés felforrósított kókuszolajon megsütöttem mindkét oldalát. Sima palacsintasütőben is lehet sütni több lapban, kb. kétszer olyan vastagra, mint a hagyományos palacsintákat.

A vöröshagymát felaprítottam, a padlizsánt kockákra vágtam, egy nagy serpenyőben kókuszolajon megpároltam mindkettőt.  Az olajat lehet pótolni kell, mert a padlizsán szivacsként működik, közben befűszereztem a zöldségeket, majd felöntöttem a paradicsommal és összeforraltam az egészet, hagytam besűrűsödni, legyen szaftos, de ne ússzon a lében, különben eláztatja majd a tésztát.

A cukkinit vékonyan felkarikáztam, a paradicsomokat felszeleteltem, a sütőt előmelegítettem 180 fokra, a sütőformát vékonyan kikentem kókuszolajjal. Ezután belemozaikoztam a tészta felét, simán egy késsel méretre szabtam, nem baj, ha több darabban kerül az edénybe, csak fedje be teljesen az alját egy rétegben. Erre rákanalaztam a padlizsános ragu felét, majd ráfektettem a cukkinikarikákat, picit sóztam és borsoztam, ment rá paradicsomszelet is, majd ismét padlizsán, végül a tészta másik felével beborítottam, a tetejét megkentem kefir és a feta keverékével és még pár szelet paradicsomot tettem rá. Kb. fél óra sütés következett, míg a sajt rápirult kicsit. Ha kihűlt szépen szeletelhető.

Fetás spenótos töltött paprika

Most, hogy lehűlt az idő kapcsoljátok be a sütőt és készítsétek el például ezt a töltött paprikát.

DSCF9736Mondanom sem kell, hogy én ezt a legnagyobb melegben kívántam meg és a hőségben sütögettem, de megérte, mert jó lett. Nagyon szeretem ilyenkor augusztus környékén a piros húsú paprikát, és még véletlenül sem a messzi tájakról érkező kaliforniai paprikára gondolok, ami egyrészt drága, másrészt édesnek sem mondható. Természetesen ha nincs más kéznél, abból is elkészíthetitek, végülis megsütni azt is jó lehet, tán még jót is tesz neki.

Ez olyan mediterrán jellegű töltött paprika, bazsalikommal és friss paradicsomszósszal alatta. Szintén sikerült paradicsomból is túlvásárolnom magam, de egyszerűen annyiféle színűt, fajtát lehet most kapni, hogy nem bírok ellenállni neki. Kicsit úgy érzem ilyenkor mintha augusztusban akarnám megenni azt a paradicsom mennyiséget, ami télen kimarad… Amúgy meg egyszerű ez a fogás is, nincs benne hús, de mégis laktató a kölesnek hála.

Teljesen mindegy, hogy milyen módon töltitek meg, az íze nem fog változni, kanalazzatok mellé jó sok paradicsomszószt (bolti ketchupot nem ér!!!!) és élvezzétek a nyár hátralévő részét. Mindjárt kisüt a nap!

DSCF9732Hozzávalók 2-3 főre:

2 nagy méretű piros kápia paprika

1 deci köles

25 dkg friss spenótlevél

5 dkg fetasajt

1 duci gerezd fokhagyma

4-5 közepes paradicsom

kis marék friss bazsalikomlevél

pár szem olívabogyó

só, bors

olívaolaj

A kölest dupla mennyiségű vízben puhára főztem.

Ezalatt a spenótot kevés olajon megfuttattam egy serpenyőben, pici vizet öntöttem alá kb. fél decit, míg teljesen puhára párolódott, majd belereszeltem a fokhagymát, sóztam, borsoztam, belemorzsoltam a fetát és simára turmixoltam, majd összekevertem a kölessel az olívabogyóval.

A sütőt előmelegítettem az egyik paprikát félbevágtam kiszedtem a magját, a másiknak csak a tetejét vágtam le és szintén kiszedtem a magjait. Megtöltöttem őket a spenótos kölessel és tűzálló tálba tettem. A paradicsomokat felkockáztam és szintén a tálba tettem, vékonyan meglocsoltam az egészet olívaolajjal és 180 fokra előmelegített sütőbe toltam kb. 40 percre.

Mikor a paprika húsa megpuhult kivettem, a paradicsomokat sóval, borssal, aprított bazsalikommal leturmixoltam és visszaöntöttem a paprika alá, majd tálaltam.

 

 

Az én görög salátám

Nem is értem, hogy ez miért nem volt még eddig fent a blogon? Talán mert mindenki ismeri és biztos mindenki el tudja finoman készíteni? Sokáig ezt gondoltam… Aztán én naív, párszor rendeltem étteremben és olyan verziókat kaptam, hogy legszívesebben visszaküldtem volna… A legtöbb salátában az uborka volt hangsúlyban, és mellette szinte nem volt más, olívát általában sosem láttak, és feta helyett valami krémsajt utánzat volt a tetején, sőt még trappista sajttal is találkoztam, de asszem a legdurvább az volt, ami tortilla chipsszel volt megfejelve. Még mexikói salátának is rossz lett volna, nemhogy görögnek… Úgyhogy, íme, ahogy én szeretem és mindenki más is aki kóstolta.

DSCF9577Az eredeti receptben nincs ugyan paprika, csak paradicsom, és uborka, de mikor ez a saláta itthon is divatba jött kb. 20 éve és bekúszott a recept valahogy a családba is, akkor paprikával együtt jött és én ezt benne is hagytam, mert jót tesz neki ízben, színben, ropogósságban. Szerintem akkor jó, ha kb. mindegyikből ugyanannyi mennyiség kerül bele, a hagyma kezdetben vörös volt, sőt pici fokhagyma is ment hozzá, aztán a lilánál maradtam, ezúttal lila újhagyma került bele. Ami a fűszereket illeti az oregánó mellé én egy pici bazsalikomot is teszek hozzá, ha van friss, akkor bőven szórhattok bele mindkettőből.

A sajt része szintén fontos, lehet kapni már itthon is fetát, ebből ha lehet az igazi görög változatot vegyétek, mert van sok utánzat fehér sajt néven, ami szerintem nem mindig finom… Régen még nem mindig lehetett fetát kapni vagy nagyon drágán és emlékszem, hogy mi akkor Anikó sajtot tettünk rá, ami picit hasonlít hozzá, és passzol ehhez a salátához, szóval ha nincs feta akkor én azt vennék végső esetben.

Ha külön személyenként van tálalva, akár előételnek is, mint Görögországban, akkor jól mutat rajta egész szeletben a sajt, viszont nagy tálban, több főnek tálalva én a tetejére szoktam morzsolni, de soha nem keverem utána már össze, mert az szerintem nem annyira gusztusos. Egy biztos, nagyon finom és grillpartira el ne induljatok nélküle, de egymagában vacsorára is szuper lesz!

DSCF9581Hozzávalók 4 főre:

4 paradicsom

2 paprika

2 kígyóuborka v kis uborkából 4-5

1 fej lilahagyma

1-1 csapott teáskanál szárított oregánó és bazsalikom (frissből mehet több)

só, bors

4 evőkanál olívaolaj

1 evőkanál citromlé v fehérborecet

Tetejére:

30 dkg fetasajt

10 dkg olívabogyó

friss oregánó levelek

A hagymát apróra szeltem, a paradicsomokat, paprikát, ubit szintén kisebb darabokra. Mindent egy mély tálba tettem, megszórtam a fűszerekkel, olajjal, citromlével, alaposan összeforgattam, majd a tetejére a sajtot vagy rámorzsolom, megszórom a félbevágott olívabogyóval, friss oregánóval és legalább 30 percig állni hagyom a hűtőben.

Egy tányér nyár -Dinnyepizza

Kihagyhatatlan kánikula étel! Nem recept, nem kell főzni, sütni se, sőt azt tesztek rá amit akartok. Teljes szabadságélmény a konyhában is. Egy szuper ötlet, ami hűsít, feltölt, pótolja a kiizzadt folyadékot, de nem növeli a hátsó fertályt és isteni az íze, akár pikáns sós rakományt pakoltok rá, akár édesre veszitek a figurát még több gyümölccsel.

DSCF7818A grillpartik sztárja is lehet, ha előételnek teszitek az asztalra, a sós kombó pedig mehet a húsok mellé is. De ha szimplán csak valakinek reggel az orra elé toljátok, vagy magatokat lepitek meg vele, tuti jobban indul a nap.

És az a jó, hogy nem kellett a szép dinnyekarikák megalkotásához hazagurítanom egy 10 kg-os egész dinnyét, mert ellepték a piacot a kisebb labda méretű, szép csíkos dinnyegyerekek. Kicsit félve vettem meg, mert a félbe vágottak kissé sápadt arcúak voltak, így kongattam veszettül az összeset, hátha kiszól valamelyikből egy hang, hogy őt vegyem meg. Kellemes meglepetés ért, mert mézédes volt!! Az meg egy másik meglepetés, hogy pár napja ugyanennél az eladónál vásároltam ribizlit, és mivel roppant ügyes kislány vagyok, friss és kipihent is vótam, ezért nem csak az árát hagytam nála, hanem rögtön a gyümölcsöt is, majd otthon következett a hosszú sípszó és a fejem falba csapkodása…., deeee ő erre emlékezett, így a dinnye mellé kaptam grátisz ribizlit is. Hála, hála. A dinnyéért is, mert nem tudom megunni.

DSCF7820

Sós feltéthez: 

fetasajt

lilahagyma

menta

olívabogyó

chilipaprika a bátraknak

Édeshez:

piros és feketeribizli, vagy málna, szeder

sárgabarack vagy nektarin, őszibarack

citromfű és/vagy menta

szezámmag vagy aprított dió mogyoró stb.

 

DSCF7824

Mediterrán sült sárgarépa fetával

Kóstoljátok meg akkor is, ha hadban álltok a sárgarépával! Ez ugyanis most megváltozhat. Hiába, mindig a legegyszerűbb ételek a legfinomabbak.

DSCF7398Nyáron, ha kánikula van ritkán kapcsolom be a gázt és a sütőt otthon, próbálom hűvösen tartani a lakást, kivéve ha nem tágít a fejemből a gondolat, hogy már pedig én sült répát akarok enni.

Oda vagyok ugyanis a sárgarépából készült fűszeres kencéért. Nyers zöldség ide vagy oda, ropogtatom én éppen eleget úgyis, de a répa íze sütve teljesen megváltozik, mikor karamelizálódik a külseje. Hiper szuper édes lesz és sós hozzávalóval kombinálva engem levesz a lábamról. Így történt ez most is, ezért voltam képes a melegben, igaz kizárólag reggel bekapcsolni a sütőt, így alig lett csak 30 fok a 30 négyzetméteren, de utána még volt időm elhúzni fénysebességgel egy medence partjára.

Ha rám hallgattok, próbáljátok ki a szabadban grillen sütni, feldobni a húsok mellé és bármilyen kéznél lévő friss fűszerrel ízesíteni. Most mediterrán köntöst kapott a bazsalikom, oregánó, kakukkfű trió által. Némi fekete olívabogyó a tetején sem árt neki, sőt. Hogy mit keres alatta a kelkáposzta levél? Nos, szimplán csak megtetszett a két szín együtt.

DSCF7397Hozzávalók:

sárgarépa

fetasajt

pár db friss kakukkfű, oregánó, bazsalikom levél

só, bors

pár csepp citromlé

olívaolaj

A répákat megpucoltam, hasábokra vágtam, egy tepsire helyeztem őket, vékonyan meglocsoltam olívaolajjal és 200 fokos sütőben kb. 20-25 perc alatt megsütöttem.

Megvártam, míg kihűl, rámorzsoltam a sajtot, megszórtam az aprított fűszernövényekkel, pici sóval és frissen őrölt borssal, végül meglocsoltam citromlével.

DSCF7395

 

Pikáns szedres céklakrém

Ha választanom kellene egy kedvenc ízt a héten, az ételek közül amit ettem, akkor ez lenne az abszolút befutó. De ha kedvenc színt kellene választanom, akkor ez a bíbor lenne az. Mennyei. Ennyi.

DSCF4707Nem tudom, honnan jött a villanás, hogy a szedret és a céklát összepárosítsam, biztos a hold hatása…, de mindegy is, hálás vagyok érte, és a jövő héten biztos megcsinálom megint. Ha szalonképes lenne a szó, akkor leírnám, hogy pontosan mennyire jó ez a kence szerintem, de inkább próbáljátok ki és megértitek.

A legfinomabb reggeli lett belőle, kifilire kenve vaj helyett, már már lekvárszerű, hiszen édeskés, de morzsoltam bele maradék fetasajtot is, ami ugyan sós, de ezáltal még jobban kiemeli az ízeket. Bár az is biztos, hogy a feta nélkül is érdemes kipróbálni. Az meg még biztosabb, hogy ebből palacsinta töltelék is lesz hamarosan, mondjuk a hajdinalisztes verzióhoz pont passzolna azt gondolom. Szeder helyett málna vagy áfonya is társulhat a cékla mellé, mindegyik hozzávalóval hatalmas szívességet teszünk a szervezetünknek, az ízlelőbimbóinkról nem is beszélve.

Ha valaki nem szereti a céklát, talán van rá némi esély, hogy így sikerülhet!?

DSCF4702Hozzávalók:

2 fej cékla lereszelve

10 dkg szeder

1 kis fej lilahagyma

5 dkg fetasajt

só, bors

olívaolaj

1 mokkáskanál balzsamecet

pár csepp méz

Tetejére magmix, de ez nem muszáj.

A lilahagymát megpároltam kevés olajon, majd hozzáadtam a reszelt céklát, sóztam, borsoztam és fedő alatt azt is puhára pároltam. A szedret egy mély edénybe tettem, hozzáadtam a párolt céklát, kevés mézet, balzsamecetet és belemorzsoltam a fetasajtot is, majd az egészet botmixerrel simára turmixoltam.

Nyers leves - Görögdinnye-Paradicsom-Fetasajt

Hűvösebb napok után ismét itt a kánikula és egy nyers vitaminbomba leves Nektek sok szeretettel. Bár rengeteg vizet iszom, de valljuk be őszintén azért az néha uncsi, ilyenkor pedig remek megoldás egy ilyen frissítő leves, ami még az éhséget is elveszi egy időre, vagy remek nyári előétel is lehet.

DSCF3555Ha nyerő nyári ízpárosokat kellene felsorolnom, a feta-görögdinnye kombináció tuti benne lenne. Rákattantam, próbáljátok ki mert azt mondtam a kedvemért lécci lécci. Csak simán felkockázva a hideg dinnye a sós fetával és máris felfrissültök a kánikulában. Ha még egyet akartok csavarni rajta akkor jöhet egy kis menta is hozzá, aztán ha még tartalmasabb ételre vágytok akkor itt ez a leveske. A paradicsom furcsának tűnhet, nálam is kiverte a biztosítékot hajdanán, még kevésbé nyitott koromban. Most végre kipróbáltam és még biztosan sokszor kerül a tányéromba, mert imádtam. Aki bátor szelhet hozzá pici lila hagymát is, én ezt most kihagytam, de úgyis nagyon finom amúgy.

DSCF3557

Hozzávalók adagonként:

1 marék felkockázott görögdinnye

1 darab közepes méretű paradicsom

pár darab mentalevél

fetasajt

néhány szem fekete olívabogyó

olívaolaj

csipet só

víz

1 mokkáskanál balzsamecet

pár csepp citromlé

A dinnyét, a paradicsomot apró darabokra vágtam, turmixba tettem, meglocsoltam citromlével, kb. 1 evőkanál olívaolajjal, pici balzsamecettel, megszórtam egy csipet himalája sóval, a felaprított mentalevelekkel és öntöttem rá annyi vizet, hogy félig ellepje. Aztán ha sűrű lenne még lehet hígítani. Összeturmixoltam, tányérba öntöttem, morzsoltam rá fetát, félbevágott olívabogyóval még megkoronáztam, aztán nagyon bekanalaztam. Ha nem lennének hidegek a hozzávalók, akkor tálalás előtt kerüljön hűtőbe egy fél órára.

Briami avagy zöldségözön görög módra

Lám a görögök sem csak birkát esznek báránnyal, hanem a kettő között néha vegetáriánus fogásokat is az asztalra varázsolnak. Nem mondom, hogy ez köretként nem állná meg a helyét a hús mellé, de egymagában is bőven laktató fetasajttal a tetején. A görögök persze friss ropogós kenyeret is tunkolnak mellé a szaftban, amit én meg nem tilthatok, de rábeszélni sem fogok senkit. 🙂

DSCF3484Tulajdonképpen a Briami olyan lehet a görögöknek, mint nekünk a lecsó, vagy a franciáknak a ratatouille. Jó sok zöldség egy lábosban vagy serpenyőben összefőzve, sütve, a végeredmény pedig egy szaftos ízletes, laktató fogás, ami nem utolsósorban még egészséges is, hiszen ez tipikus nyári étel sok friss alapanyagból készítve. Valahol paprikát is tesznek bele, én ezt most kihagytam. Anyukám jóvoltából van már oregánóm is 2 m2-es birtokomon, így a mentával és petrezselyemmel karöltve csak friss fűszernövények kerültek az ételbe, persze szárított is jó hozzá, de megéri beszerezni frisset ha van rá lehetőség.

Azért is tetszik ez az étel, mert tényleg pofonegyszerű elkészíteni, csak mindent fel kell aprítani, a tepsibe zuttyintani és már mehet is a sütőbe ahol kb. egy 1 óra alatt elkészül. Gyorsnak nem mondanám, de nem lehet mindig ez a cél… És megéri kivárni, mert nagyon finom, a szaftja nekem különösen ízlett, igaz én löttyintettem a zöldségek alá egy kevés fehér bort is, de nem hiszem, hogy ezt a görögök zokon vennék…

Friss, ropogós, zöld salátát kívántam mellé, aminek a receptjét itt találjátok.

DSCF3485

Hozzávalók:

1 db cukkini

1 db padlizsán

2 darab paradicsom

3 db közepes méretű krumpli

1 nagy fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

fél csokor petrezselyem

6-8 db mentalevél

friss oregánó (lehet szárított is)

2 evőkanál paradicsompüré

1 deci olívaolaj

2 deci víz

fél deci fehér bor(elhagyható)

10 dkg fetasajt

Az új krumplit megsikáltam, felkockáztam és megfőztem. Az összes többi zöldséget szintén megmostam és felkockáztam, majd a tepsibe tettem őket. Sem a padlizsánt, sem a cukkinit nem kell meghámozni. A fűszereket felaprítottam és a zöldségekre szórtam, só és bors kíséretében, valamint a megpuhult és leszűrt krumplidarabok és mentek hozzá. Ezután meglocsoltam az egészet olívaolajjal, kézzel összeforgattam az egészet, majd a paradicsompürét elkevertem a vízben, amihez a bort is belekevertem és ezt is a zöldségek alá öntöttem. Lefedtem alufóliával és 200 fokra melegített sütőben kb. 40 percet sült, majd levettem a fóliát és visszatettem még negyed órára pirulni. Sütés közben néha érdemes ránézni, ha elpárolgott a lé alóla, akkor lehet pótolni.

Tálaláskor megszórtam még friss fűszerekkel és rámorzsoltam a fetát.

DSCF3487

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!