Pálmafa Project

Epres, diós, citromos parfétorta

Ha hűsítő édességre vágytok, amivel a vendégeiteket is elkápráztatjátok, akkor ez a Ti receptetek!

20150529_165144Korábban macerásnak tűnt házi fagyit gyártani, pláne fagylaltgép nélkül. Aztán rátaláltam erre a Vienetta receptre tavaly. Mennyei lett, és végre nem egy brutál kristályos szerkezetű, vízízű valami került ki a mélyhűtőből. Nyilván ez a zsíros tejszínnek köszönhető, de legalább nincs agyoncukrozva, mint bolti társai, az ízfokozókat pedig én szereztem be a piacon hozzá. “E” betűs szereplők közül is csupán egy van benne, az “E”, mint eper….

DSCF73532 éves lettem én, pontosabban Pálmafa gyermekem, és ennek örömére (is) készítettem ezt a tortát. És naná, hogy Nektek, mert tudom, hogy a fagyinak senki nem bír ellenállni.

A parfétorta pedig azért is jó ötletnek tűnt, mert ismét időhiánnyal küzködtem a héten, ez viszont előre elkészíthető szinte negyed óra alatt, a többi pedig a fagyasztó dolga. Mutatós desszert, tálalás előtt ki lehet kicsit cicomázni. Eredeti tervem az volt, hogy olvasztok étcsokit a tetejére, mint a Vienetta esetében is történt, de aztán úgy gondoltam a kevesebb néha több. És valóban nem hiányzott róla senkinek, anélkül is fogyott…..gyorsan… Nagyon gyorsan… 1 repeta, 2 repeta, 3 repeta, 4…

DSCF7356Hozzávalók:

8 dl habtejszín (állati és cukormentes)

10 dkg darált dió (lehet apró darabos)

20 dkg eper

1 fél mokkáskanál vanília por v vanília rúd kikapart magjai

1 citrom reszelt héja és leve

6 evőkanál nyírfacukor( ízlés szerint lehet több v kevesebb)

A tejszínhabot kemény habbá vertem, mikor majdnem elérte a megfelelő állagot, belekevertem a cukrot és tovább vertem még pár másodpercig. Elosztottam a habot 3 felé, az egyikbe belekevertem az botmixerrel pürésített epret (nem baj ha picit darabos marad) a vaníliaporral, a másikodik részbe a darabos darált diót, a harmadikba pedig a citromhéjat és a levet.

Egy hosszúkás kenyérsütő formát (lehet őzgerinc is) kibéleltem műanyag fóliával. Alulra kanalaztam a diós tejszínt, majd egyenletesen elkentem a formában, erre jött a citromos réteg, majd az epres réteg. A tetejét is betakartam fóliával majd betettem egy éjszakára a mélyhűtőbe.

Tálalás előtt fél órával kivettem, leszedtem a tetejéről a fóliát, kifordítottam a formából, majd felszeleteltem. (Ha pár másodpercre meleg víz be állítjátok, könnyebben kijön a formából.)

Fahéjas szilvasorbet

Szörbet. Fagyi tej nélkül. Jégkása tulajdonképpen.
Erről fantáziáltam hazafelé a légkondícionáltan 30 fokos vonatfülkében, a kinti hőmérséklet 39 fok volt kb. Az út eseménydúsra és 1 órával hosszabbra sikerült néhány hőgutát kapott utastársnak köszönhetően…De ez nem vette kedvem, a hétvége élményekben gazdag volt, feltöltöttem a napelemeit és a lelkem a jó társaságnak köszönhetően. És alig vártam, hogy otthon kirobbantsam a mélyhűtőből szörbetünket. Majdnem “elemi öszöntösre” sikerült, de jégcsákány híján egy nagy kanállal estem neki.
A tejmentessége nem teljesen igaz, mivel ez a recept mandulatejet tartalmaz, hiszen ahogy az előző szilvásoknál említettem, ez a nyerstáplálkozás szabályai szerint készült. Bármilyen növényi tej jó hozzá, zabtej, kókusztej, lehet őket boltban is venni, de otthon is könnyedén elkészíthetőek. Én most próbáltam először mandulattejet gyártani és egész jól sikerült, a recpet a bejegyzés alján megtalálható. Természetesen tehéntejből vagy sima vízből is el lehet készíteni ezt a hűsítő nyalánkságot.
A sorbet hozzávalói 3 pohárhoz:
30 dkg puha szilva
1 csésze mandulatej v kókusztej
1 mokkáskanál fahéj
2 evőkanál méz
1 késhegynyi só
A szilvákat héjastól felaprítottam és beleöntöttem a turmixgépbe. Hozzáöntöttem a mandulatejet, édesítettem mézzel, belekevertem a fahéjat, pici sót és összepürésítettem. Ezután mehet egy fagyálló edénybe majd a mélyhűtőbe. Tálalás előtt fél órával vegyük ki, hogy fel tudjon olvadni és ne potyogjanak ki a fogaink evés közben. Egyébként jó ötlet lehet ehhez pálcás jégkrém formát használni!
Mandulatej elkészítése:
 
10 dkg mandula
4 dl víz
Ha olyan mandulát veszünk amin még rajta van a barna héja akkor forró vízet öntsünk rá és pár perc után szépen lejön róla. Én ezt a lépést kihagytam és vettem pucolt mandulát, amit mákdarálón ledaráltam és felöntöttem 4 dl hideg vízzel. Egy éjszakára hűtőbe, tettem másnap pedig egy sima műanyagszűrőn átszűrtem. A mandulatej hűtőben pár napig eláll. A szűrőben maradt mandulalisztet pedig szárítsuk ki szétterítve egy tálcán és utána bármilyen süteménybe felhasználható.
Édesítsük bátran mézzel, nyírfacukorral vagy nádcukorral!
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!