Pálmafa Project

Örvényes brownie liszt nélkül

A brownie-t mindenki szereti nagyjából, az elkészítése egyszerű, gyors, viszont legtöbbször brutál édes, csokis, dehát pont ez a lényege, ettől termelődnek elnyammogása közben és után a téli depiűzős boldogsághormonok. Bár őszintén remélem, hogy azért nem csak ettől..

DSCF6013Nem is én akartam elkészíteni először, hanem a sógornőm kért meg, hogy guglizzam már ki neki mi kell az örvényes brownie-hoz. Mondom milyen, örvééényes? Mert márványosról  már hallottam, és tulajdonképpen ez is az, de az örvényesről nekem nem egy édesség jutott eszembe…

Attól jöttem mégis lázba – akkor még nem tudtam, hogy szó szerint – , hogy van benne mascarpone, amit imádok, liszt viszont alig. Azt a kis mennyiséget meg már gondolatban kicseréltem dióra, majd mikor rájöttem, hogy a fél kg dióm pár nap alatt valamilyen furcsa oknál fogva 3 szemre redukálódott, a mogyoró maradt a végső megoldás.

Az eredeti recept leírása nekem kicsit zavaros volt, én próbáltam egyszerűbben fogalmazni. A végeredmény viszont tényleg jó, finom, puha, és nagyon kevés… Nem is volt ilyen pici tepsim, így egy hosszúkás kenyérsütő formában sütöttem, szóval érdemes dupla mennyiséggel indítani, ha 3-nál több vendégnek készül!

DSCF6016Hozzávalók 20×20 cm-es vagy 10×30 cm-es formához:

6 dkg darált mogyoró v dió, mandula

3 dkg étkakaópor

12 dkg nyírfacukor

9 dkg vaj

1 egész tojás +2 fehérje

fél mokkáskanál vaníliapor v vaníliarúd kikapart belseje

20 dkg mascarpone

A darált mogyoróban elkevertem a kakaóport.

A puha vajat habosra kevertem 9 dkg cukorral, majd hozzáütöttem 1 egész tojást és egy fehérjét. Ehhez a cukros tojásos keverékhez adagoltam hozzá a mogyorót és a kakaót, majd simára kevertem az egészet és egy sütőpapírral bélelt 10x30cm-es sütőformába öntöttem.

A mascarponéban elkevertem a maradék 3 dkg cukrot és a harmadik tojásfehérjét illetve a vaníliaport, majd ezt a krémet rákanalaztam a kakaós masszára. Végül fogtam egy kanalat és a nyelével körkörös mozdulatokkal csak úgy nagyjából összevegyítettem a barna és a fehér krémet, hogy szép márványos színe legyen.

175 fokra előmelegített sütőben fél óra alatt megsült.

DSCF6022

 

Fitness kávétorta

Ha szeretitek a szaftos sütiket, ami nem túl gejl és édes, akkor ennek bátran álljatok neki. A tésztájában is kávé van, attól néz ki úgy, mintha szénné égettem volna, illetve jó sok étkakaópor járul még hozzá a szinte fekete külleméhez. Ettől még szaftos nem lenne, viszont sütés után is szomjazott, így nyakon lett öntve kávéval és azt bizony a tészta mind magába és szívta és felpörgött tőle.

DSCF5198

Az eredeti receptre ITT bukkantam rá, de aztán többé kevésbé átalakítottam a saját ízlésemre, illetve kicsit leegyszerűsítettem, hogy ne kelljen annyi mindent beszerezni hozzá Én például szójalisztet nem használok, de ki lehet próbálni azzal is illetve bármivel ami kéznél van. Itt most nem egy marék homokra gondolok, hanem akár lehet csak darált dió a liszt helyettesítő, vagy mandula és akkor teljesen gluténmentessé is varázsolható, így viszont ez határeset a zabliszt miatt.

Nem lett édes, mivel a kávéból én kihagytam a mézet, csak kevés nyírfacukor ment hozzá, illetve a tetejére sem kívántam már csokoládé öntetet, mivel ez a torta csak mellékszereplő volt egy szülinapon a brutál csokitorták és somlóik sorában… Persze ezen változtathattok ízlésetek szerint, csicsázzátok bátran ha jól esik! Kinézetre hasonlít a múltkori Guiness tortára, bár az tényleg igazi fekete gyöngy lett és ízében is eltér! Az a legegyszerűbb ha a hétvégén mindegyiket megsütitek!

DSCF5200

Hozzávalók 18 cm átmérőjű tortaformához:

10 dkg darált dió

5 dkg lenmagliszt

5 dkg zabliszt

3 dkg étkakaópor

10 dkg nyírfacukor

2 deci kávé mézzel édesítve

1 kupak diólikőr v rum

2 db tojás

1,5 dl olívaolaj

fél teáskanál szódabikarbóna

1 teáskanál sütőpor

A diót, a lenmaglisztet, a zablisztet, a szódabikarbónát, a sütőport és a kakaóport összekevertem. A felvert tojásokat habosra kevertem a cukorral majd lassan hozzácsorgattam az olajat és simára kevertem. A kávéba belekevertem a diólikőrt és pici cukorral édesítettem, majd másfél decit hozzáöntöttem a tojásos keverékhez. Végül összeöntöttem a száraz és a nedves alapanyagokat és elkevertem. Kivajazott sütőformába öntöttem, 180 fokon kb. 35 perc alatt megsült. Tűpróbával ellenőrizzétek, hogy átsült-e. Még melegében ráöntöttem a maradék fél deci kávét a tetejére, hogy jól beszívja a tészta. Megvártam míg kihűl kicsit, ezután vettem csak ki a kapcsos tortaformából.

 

 

Nigella Guiness tortája kezdő konyhatündéreknek is!

Imádni fogjátok akkor is ha a sört amúgy nem szeretitek! Ígérem. Keverem kavarom megsütöm kategóriába tartozik, de tökéletes szülinapi tortának is, ahogy nálunk is ő volt az egyik gyöngyszem a dupla ünnepen. Egyszerűen összeállítható, csak egy serpenyő szükséges hozzá, abba megy bele minden, onnan meg a sütőformába.

DSCF4959Nem, nem azért fekete a tésztája, mert szénné égettem, csak ezt műveli vele a Guiness sör. Amúgy nem szeretem a sört, de ezért a tortáért érdemes volt beruházni egy dobozba. Ráadásul nem kell bele az egész, a család férfi tagjai, pedig boldogan el fogják kortyolni a maradékot ebben biztos vagyok, sőt a női egyedek is adott esetben…annyira egyébként nem is rossz…. Kicsit meglepődtem mikor kiöntésnél a dobozban elkezdett csörögni valami, és kiderült, hogy van benne egy műanyag golyó…Aztán elképzeltem, hogy került az bele…,de mielőtt az egészet a csapba öntöttem volna mondván, hogy selejt, elolvastam, hogy tényleg odavaló-e… Nos, ez a golyó a sör habzását hivatott elősegíteni, így lesz olyan, mintha frissen csapolták volna. Megnyugodtam, folytatódhatott a sütés.

DSCF4966Köztudott, hogy Nigella merőkanállal méri a cukrot, de azért szeretjük, és van egy jó hírem a krémbe én bele sem sem tettem egy dekát sem az előírt cukormennyiségből és még a legédesebb szájúaknak (azaz nekem) sem hiányzott belőle, mert elegendő a tésztában lévő mennyiség. A lágy krémes mascarponés hab, pedig tökéletesen harmonizálja a sűrű masszív kakaós piskótát, aminek a sörtől valami egészen elképesztő aromája lesz, de még véletlenül sem zavaróan keserű.

Ez a torta biztosan sokszor el fog még készülni nálam, és már lelki szemeim előtt lebeg egy gluténmentes verzió is…

Itt található az eredeti recept, amit én megfeleztem és kis tortaformában sütöttem meg.

DSCF4963

Hozzávalók 18 cm-es tortaformához:

125 ml Guinesss sör

125 gr vaj

37 gr étkakaópor

200 gr cukor (nálam fele nyírfa fele nád)

71 ml tejföl

1 L-es méretű tojás

1 fél mokkáskanálnyi vaníliapor

137 gr liszt (nálam grahamliszt)

1 1/4 teáskanál szódabikarbóna

A krémhez:

150 gram mascarpone

100 ml habtejszín

1 késhegynyi vaníliapor

A sört egy mélyebb teflon serpenyőbe öntöttem a vaníliaporral, a vajjal és cukorral együtt, majd összemelegítettem, hogy az utóbbi kettő beleolvadjon. Ezután elzártam a gázt alatta, beleszórtam a kakaóport is, simára kevertem, majd felvertem a tojást, összekevertem a tejföllel és a sörös keverékhez öntöttem ezt is, végül beleszórtam a lisztet a belekevert szódabikarbónával együtt.

180 fokra előmelegítettem a sütőt, a tortaformát kivajaztam és beleöntöttem a masszát majd kb. 30-40 perc alatt megsült, tűpróbával le kell ellenőrizni. Kihűtöttem.

A tejszínt kemény habbá vertem, belekevertem a mascarponét és a vaníliaport, majd a torta tetejére halmoztam az egészet.

Házi forró csoki por

5 perc alatt elkészíthető ajándék másoknak és magunknak…Ezúttal összekötöttem a kettőt hiszen minőségellenőrzés nélkül semmit nem adok ki a kezemből, és “véletlenül” maradt pár kanál, ami már nem fért az üvegbe, így azon nyomban leteszteltem. Csokis, krémes, édes, a benne lévő kukoricakeményítőnek köszönhetően pedig kellőképpen sűrű is lett. És mivel nem vártam meg míg kihűl, rongyosra égettem a szájpadlásom… Utóbbi probléma némi türelemmel elkerülhető…

Érdemes jó minőségű, magas kakaótartalmú csokoládét használni hozzá. A kakaópor esetében is fontos, hogy legalább a fele legyen étkakakópor a másik fele pedig lehet valami jóféle hagyományos is. Pici csavart tettem bele (no nem a vastartalma miatt, hanem átvitt értelemben), mivel szórtam hozzá karobport, így négyféle csokoládés íz járul hozzá csokiporunk aromájához. Karobport bárhol kapni, kb. kakaóárban, de ha nincs akkor akár ét akár cukrozott kakaóport használjunk helyette. Ami az édesítését illeti, nádcukrot használtam hozzá, mert annak karamelles beütése van, de lehetne nyírfacukor is, ha kalóriaszegényebb itókára vágyunk esetleg….

DSCF2506

Hozzávalók 1 kisebb méretű üveghez:

100 gr 70-80 %-os kakaótartalmú étcsokoládé

2 evőkanál étkakaópor

2 evőkanál cukrozott kakaópor

2 evőkanál karobpor

6 evőkanál kukorica keményítő

6 evőkanál nádcukor

A csokoládét reszeljük le és keverjük alaposan össze a többi hozzávalóval, majd töltsük egy üvegbe.

A forró csoki elkészítése:

Fél deci hideg tejben keverjünk el 3 púpos teáskanál csoki port. 1,5 deci tejet forrósítsunk fel és öntsük  hozzá a hideg tejes keveréket és várjuk meg, míg besűrűsödik. Közben keverjük, hogy ne legyen csomós.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!