Pálmafa Project

Mini körtés hagymás piték

Egy ráérős napon, reggelen klassz ezt az étel elfalatozni és az a jó benne, hogy a tésztát előző este is elkészíthetitek, beleteszitek a formában és el van a hűtőben, a töltelék pedig pikk-pakk összedobható reggel.

DSCF9134A körte, a rozmaring, a büdi sajt jó barátok, ezzel semmi újat nem mondtam, és akinek ez a triumvirátus bejön, ezt a pitét is imádni fogja.

Egyszemélyes pitéket gyártottam, ha nagyobb formában akarjátok elkészíteni, akkor duplázzátok, sőt, inkább triplázzátok meg az adagot. Körte helyett almát is tehettek bele, a sajtot pedig szintén variálhatjátok, minél karakteresebb ízű, annál  jobb.

Előétel is lehet akár, de salátával ebédre is tökéletes.

DSCF9135

Hozzávalók 3 mini piteformához (8-10 cm átmérőjűek):

10 dkg liszt (szénhidrátcsökkentett lisztet használtam)

5 dkg vaj

fél deci hideg víz

frissen őrölt bors

1 fél mokkáskanál só

Töltelékhez:

1 db nagy méretű körte

1 db nagyobb lilahagyma

2 db tojás

1 deci tejszín

10 dkg sajt (camembert, kék sajt a legjobb a hozzá, de parmezán is jó)

1-1 teáskanál aprított friss kakukkfű és rozmaring (szárítottból 1-1 mokkáskanál)

só, bors

A tészta hozzávalóit összegyúrtam és negyed órára hűtőbe tettem.

Ezalatt felcsíkoztam a hagymát és kevés kókuszolajon megpároltam. A körtét vékonyra szeleteltem, majd a cikkeket is kisebb darabokra vágtam. A tejszínben elkevertem a tojásokat egy habverővel, sóztam, borsoztam, belemorzsoltam a sajtot is, végül megszórtam a fűszerekkel.

A kerámia szufléformákat kicsit kivajaztam. A tésztát kivettem a hűtőből, elosztottam 3 felé, és kör alakúra próbáltam kinyújtani, majd a formákat kibéleltem vele, úgy, hogy a széleire is jusson körben. 180 fokon 10 perc alatt elősütöttem, hogy a töltelék majd ne áztassa el a tésztát. Ezután belekanalaztam a körtés, hagymás keveréket egyformán elosztva, majd ráöntöttem a tejszínes keveréket és visszatoltam a sütőbe kb. még 20 percre, míg a tészta megpirult a töltelék pedig kissé megszilárdult.

Frissen, melegében az igazi!

Sajtfelfújt

Elkészült életem első sajtfelfújtja, vagy sajtszufléja, ahogy tetszik. És sikerült jelentem. Asszem…. Megemelkedett szépen a kis drága, kívül aranybarna, belül pedig krémes lett, de főleg nagyon sajtos.

DSCF8956Régóta áhítoztam már kerámia szufléforma után, de valahogy mindig elmaradt, viszont van én nékem egy kedves gyerekkori barátném, általános iskolai osztálytársam, aki szerintem az ország legszuperebb cukrászati kellék webáruházát alkotta meg, Süss velem néven. Elfogult vagyok nyilván, de ha megnézitek az oldalát, akkor látni fogjátok,  hogy tényleg nagyon klassz dolgokat árul, hatalmas választékkal ééés nagyon szuper árakon teszi mindezt. A szufléformákat például fele annyiért (sőt..) találtok nála, mint a a legtöbb boltban. Viki szívét, lelkét és rengeteg energiát, időt belefektetett ebbe, nem véletlenül lett a webáruház ilyen sikeres. Ha karácsonyi sütiformákra, kiszúrókra vágytok, mindent megtaláltok nála, csak bírjon választani az ember lánya…

Szóval szuflénkra visszatérve, nem akkora ördöngősség, mint aminek gondoltam, nem mintha most baromi tapasztalt lennék már, de ami biztos, hogy azonnal tálalni, kell, mert őnagysága magába zuhan, ha nem falják fel frissen melegében…Összeesik na, szóval rögtön toljátok a vendégsereg orra alá. Tönkölyliszttel is működött, még finomabb lesz, ha többféle sajtot használtok hozzá. Sőt a zsemlemorzsa helyett  az egyik tálat tökmagliszttel szórtam meg, az is klassz lett.

Imádtam, simán lehetne ünnepi előétel. Én friss salátával falatoztam, de akár egy kényeztető reggeli is válhat belőle.

DSCF8958Hozzávalók 4 db formához:

10 g vaj

20 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt

155 ml tej

80 gr sajt(ementálit használtam)

1 tk mustár

2 db tojás

só, bors

Formák kikenéséhez: teljes kiőrlésű morzsa, vagy tökmagliszt + vaj

A sütőt előmelegítettem 200 fokra, a formákat kikentem vajjal és megszórtam a morzsával.

A tojásokat kettéválasztottam, a fehérjét habbá vertem, nem kell, hogy túl kemény legyen, ha a habverő csúcsán megáll a hab, anélkül, hogy lefolyna, már jó.

A vajat felolvasztottam egy kis lábosban, hozzászórtam a lisztet és egy habverővel folyamatosan kevertem, míg besűrűsödött és elkezdett elválni az edény falától. Ekkor lehúztam a tűzről, hozzáöntöttem a tej felét, simára kevertem, visszatettem a tűzre, majd hozzáöntöttem a tej másik felét, folyamatosan keverve megvártam, míg ismét elkezd forrni, ekkor elzártam a gázt alatta. Hozzászórtam a sajtot, sót, borsot, mustárt, elkevertem, majd hozzákevertem a tojások sárgáját is.

A fehérjét óvatosan beleforgattam, majd beletöltöttem a formákba. Ne öntsétek csurig, mert sütésnél lefolyik, fél centit hagyjatok kb. Lesimítottam a tetejét, és betoltam a sütőbe 10 percre. Mikor megemelkedik, és aranybarna lesz a teteje, elkészült. Azonnal kell tálalni, mert összeesik. Friss salátával az igazi!

Fele adagot csináltam, az eredeti recepthez képest, így lett 4 kis adag belőle.

Forrás: http://www.taste.com.au/recipes/19855/step+by+step+cheese+souffle

 

 

Spanyol spenótos tortilla

Más néven katalán omlett a mai menü. Senki ne olyasmire gondoljon, mint a mexikói kukoricalisztes tortilla, amibe beletekerünk ezt azt. Ez teljesen lisztmentes, úgyhogy különösen csípem!

Úgy látszik ez a lepények, kerek ételek hete, és még nincs vége, tartogatok egy gyümölcsös minden mentes francia receptet is a hétvégére! DE most evezzünk el kicsit Spanyolország felé. Egyrészt mert nyár van, másrészt mert megcsapott a szabadság, felhőszakadással érkező orkán erejű szele…, harmadrészt a legfontosabb oka annak, hogy ezt az étel ma kapott helyett a blogon és a gyomromban is, mivel megkértek rá, hogy nyomozzam le ezt a receptet.

DSCF4352

Egy kedves Ildikó nevű ismerősöm elújságolta nem rég, hogy a “lidiben” spanyol napok vannak és vett egy spenótos tortilla nevű ételt, ami nagyon ízlett neki és kedvesen felhívta rá a figyelmem, hogy azonnal, de iziben utánanézhetnék az eredeti receptnek. Amúgy drága Ildikó ma ünnepli a 18. szülinapját, úgyhogy Isten éltesse Őt ezúton is! 🙂

Nos, ha kajáról van szó, nem kell sokáig noszogatni, hogy nyomozásba kezdjek, pláne ha az ellenfél egy előre csomagolt készétel… Nem is volt túl nehéz dolgom gugli barátomnak köszönhetően.

Nagyjából mindegyik oldalon hasonló az összetételű receptek szerepeltek, annyi eltérés volt csak, hogy valaki krumplit is tesz bele. Ez annyit jelent, hogy ehhez a mennyiséghez 1-2 darab főtt krumplit szeletelve hozzákeverünk aztán mehet a serpenyőbe. Így picit tartalmasabb lesz az étel. Anélkül viszont tényleg könnyed fogás, akár előételnek egy szelet, vagy vacsorára, reggelire friss zöldséggel pompás. Nálam most paradicsom és feta sajt koronázta meg, utóbbit akár sütés előtt is bele lehet keverni vagy egy kis mozzarellát szintén. A szerecsendió elhagyható, de szerintem a spenót mellé odakívánkozik, úgyhogy reszeltem bele. Finom, na. Kevesbé szép…, pláne természetes fény hiányában fotózva, de megbocsájtható neki azt gondolom!

DSCF4346Picit talán problémásnak tűnhet elsőre, hogy fordítgatni kell a serpenyőből tányérra, majd vissza, de valójában pár gyors mozdulat és kész. Csak arra figyeljünk, hogy fordításkor már ne legyen folyós a teteje sem, különben egy hosszú sípszó után fárasztó konyhatakarítás következik… Amúgy meg szerintem sütőben is simán elkészíthető jénaiban például, hiszen a hasonló spenótos frittatám is ott kelt életre.

DSCF4353

Hozzávalók (20 cm átmérőjű teflon serpenyőben sütve):

fél kg friss spenót (párolva, levéből kicsavarva 30 dkg)

1 fej vöröshagyma

1-2 gerezd fokhagyma

5 db tojás

só, bors

késhegynyi szerecsendió

olaj a sütéshez

A spenótleveleket alaposan megmostam, leszárítottam. Egy edényben felhevítettem egy pici kókuszzsírt, rádobtam a felaprított hagymákat, üvegesre pároltam, majd rátettem a spenótot is. Sóztam, borsoztam, megvártam, míg a spenótlevelek összeesnek és megpuhulnak, majd félretettem hűlni. Felvertem a tojásokat, ezt is megsóztam, borsoztam, belereszeltem a szerecsendiót. A spenótleveleket kézzel kicsavartam, majd deszkárat tettem és felaprítottam, végül a tojásokhoz kevertem őket.

Egy kb. 20 cm átmérőjű teflon serpenyőben felmelegítettem 1 evőkanál kókuszzsírt, majd ráöntöttem a spenótos tojásos masszát és alacsony lángon sülni hagytam. Mikor kezdett összeállni és már a teteje is alig volt folyós (kb. 15 perc után) fogtam egy nagy tányért, ráborítottam a serpenyőre majd ráfordítottam az omlettet. Aztán arra is rátettem egy tányért, ismét átfordítottam, hogy a sületlen fele legyen ismét felül. Majd erre borítottam rá a serpenyőt és ment vissza a gázra, még kb. 5 percre, hogy teljesen átsüljön, de azért ne legyen túl száraz a belseje. Frissen az igazi!

 

Medvehagymás köleskrém - Mindjárt vége a medvehagyma szezonnak!

Még nem késő a piacon medvehagyma után kutatni, de lassan elbúcsúzhatunk tőle. Esetleg jégkockatartóban felaprítva elraktározhatunk némi tavaszi ízt és télen jó lesz majd elővenni, vaaagy itt ez a jó kis kencefince amire biztosan emlékezni fogunk jövőre is.

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy sárgarépakrém, amire rákattantam mikor először megkóstoltam, és a fűszereit azóta is használom együtt sokféle ételbe, mert nagyon jó csapatot alkotnak. Így lett ez a köleskrém is, aminek az eredetijében a kurkumán kívül nem volt más fűszer (úgyis finom egyébként), de én most kiegészítettem, hogy még pikánsabb legyen és nem bántam meg. Már csak a “neonződ” színe miatt is megéri elkészíteni.

DSCF3110

Mivel a medvehagyma íze veszített már az erejéből, ezért nem röstelltem hozzávágni a méltatlanul hanyagolt újhagyma zöld szárát, amit én sosem dobok a kukába, kivéve ha csúnyácska természetesen. De akár fokhagymával is készülhetne. Hogy mihez együk? Reggelire vaj helyett, zöldségekhez mártogatósként mondjuk chips helyett a tévé előtt, de akár sült húshoz köretnek is, mert ahogy azt már korábban említettem kölest enni jó!

DSCF3109

Hozzávalók:

1 bögre köles

fél csokor medvehagyma

néhány újhagyma zöld része

1 mokkáskanál kurkuma

1 mokkáskanál őrölt római kömény

fél mokkáskanál chilipor

fél mokkáskanál őrölt fahéj

1 teáskanál fehérborecet

1 teáskanál citromlé

só, bors

olívaolaj

A kölest egy szűrőben átöblítettem, majd felöntöttem két pohár vízzel és feltettem főni. Közben felaprítottam a medvehagymát és az újhagyma szárát, összekevertem a fűszereket. Mikor a köles megfőtt belekevertem a hagymákat, a fűszereket, a fehérborecetet, citromlevet, kevés olívaolajat, hogy még krémesebb legyen és egy botmixerrel pürésítettem az egészet. Kóstolás után még lehet szórni bele a fűszerekből ha szükséges, ízlés dolga ki mennyire szeretné pikánsan, csípősen, sósan.

Friss és ütős tormakrémek: ecetes, majonézes, almás-narancsos

Ennyit már régen “bőgtem” mint ma… Gyakorlatilag kifolyt a szemem pedig csak egyetlen egy tormát reszeltem le. Tanácsolnám, hogy ne sminkben álljatok neki velem ellentétben, inkább a búvárszemüg ajánlott erősen. De megérte, sőt annyira belejöttem, hogy szépen lassan egy-egy hozzávalóval bővült a recept, így biztos mindenki talál kedvére valót.

Úgyhogy induljon a reggeli torma!

Igazi tömegpusztító fegyver a friss ecetes torma, csak a legbátrabbaknak javasolt. Aki kevésbé csípősre vágyik, forrázza le előtte a reszelt tormát és ha állt pár percet csavarja ki, majd utána tegye hozzá a többi hozzávalót. Az arányokat nem kell szigorúan tartani, ízlés dolga ki mennyi mézet vagy ecetet tesz hozzá, a lényeg, hogy enyhén leves legyen. Ecetek közül az almaecet tökéletes választás, egyrészt mert nagyon egészséges, másrészt, mert édeskés az íze, ami külön jót tesz a tormával.

DSCF3078

Hozzávalók:

1 db torma

2 evőkanál almaecet

1-2 mokkáskanál méz

1 mokkáskanál mustár

pár csepp citromlé

só, frissen őrölt bors

A tormát lereszeltem, hozzáöntöttem az almaecetet, belefacsartam a citromlevet, belekevertem a mustárt és a mézet, picit megsóztam, megborsoztam, majd egyből ment is az üvegbe, onnan meg a hűtőbe.

Majonézes torma

A fenti alaphoz pikk-pakk összedobtam némi házi majonézt, friss tojásból és olívaolajból és néhány keverem kavarom után már toltam is be egy főtt tojás társaságában. Már csak a sonka hiányzott, de majd nemsokára… Hogy a tojásnak miért lett ilyen alakja, azt meg  ne kérdezzétek…

DSCF3079Hozzávalók:

1 adag ecetes torma a fenti receptúra szerint

2 tojássárgája

1 mokkáskanál mustár

pár csepp citromlé

1 mokkáskanál nádcukor

olívaolaj

1 evőkanál natúr joghurt(elhagyható)

A tojássárgáját a citromlével, sóval, mustárral, cukorral simára kevertem, majd folyamatos keverés mellett vékonyan elkezdtem adagolni hozzá az olívaolajat, annyit, hogy majonéz állagú legyen. Hogy krémesebb legyen kevertem bele egy kanál sűrű joghurtot is, de ezt nem muszáj, vagy lehet tejfölt is tenni bele és akkor tartármártás kapunk.

Almás narancsos torma

Felcsaptam egy ezeréves kb. velem egykorú szakácskönyv megsárgult lapjait és ott bukkantam a narancsos verzióra. Ha már az almás úgyis tervben volt akkor gondoltam két legyet ütök egy csapásra, és már el is képzeltem a tányéromat friss salátával és füstölt lazaccal megpakolva amit ez a krém koronáz meg. Szeretem ha az álmaim ilyen gyorsan valóra válnak. Igazán pompás szinte ünnepi fogás kerekedett belőle.

DSCF3080Hozzávalók:

a fenti ecetes torma(akár a majonézes is)

1 darab reszelt alma

1 negyed narancs leve

Tegyünk minden egy kis tálba és keverjük el alaposan. Jót tesz neki ha áll egy kicsit a hűtőben, ráadásul így a torma is veszít gyilkos erejéből.

Húsokhoz, halakhoz isteni!

DSCF3083

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!