Pálmafa Project

Túrógombóc diómorzsával és meggyszósszal

Nemsokára indul a meggyszezon, de addig is készítsétek el a fagyasztóban lapuló, tavaly nyáron elrejtett gyümölcsből ezt a könnyed desszertet. De akár friss epret is használhattok hozzá, vagy bármilyen más piros bogyós gyümölcsöt.Ez egy spontán desszert volt a részemről, szerintem még február derekán, mikor nagyon untam már a telet és nyári gyümölcs hiányban szenvedtem. A banán-alma-narancs triumvirátust azért még én is megunom tél végére. Na, de a tél elmúlt, vagy mégsem? Hagyjuk, tombol a tavasz vagy kora nyár és kész, ettől a nyalánkságtól legalábbis a tányéron mindenképp!

Kicsit rusztikus lett, vagy inkább ronda…deee finom az kétségtelen és csak ez számít akkor, ha rám tör, a gyorsanmostazonnal édességet érzés. Hamar el is fogyott sajnos, a meggyes cuccot majdnem elkanalaztam a lábosból gombóc nélkül, sőt képes voltam még fagyott állapotában is elropogtatni néhány szem meggyet. A fogaim örömtáncot jártak nyilván…

Itt a hétvége, egy tartalmas leves után, második fogásnak is kiváló lehet.

Hozzávalók:

50 dkg túró

15 dkg zabkorpa

10 dkg eritrit

2 tojás

Meggyszószhoz:

50 dkg meggy (fagyasztottat használtam)

ízlés szerint eritrit vagy méz

pár csepp citromlé

fahéj (elhagyható)

Gombócokra:

10 dkg pirított, apróra tört dió

sűrű görög joghurt

A túrót villával összetörtem, hozzászórtam a zabkorpát, csipet sót, eritritet és belekevertem a két tojást is, majd kicsit állni hagytam.

Ezalatt elkészítettem a meggyszószt.A fagyasztott meggyet egy edénybe tettem, édesítettem, belefacsartam citromot és szórtam bele egy csipet fahéjat. Folyadékot nem adtam hozzá, hiszen fagyasztott gyümölcsöt használtam és épp elég levet engedett, de ha szükséges, akkor nyugodtan löttyintsetek fél-1 deci vizet alá.

Vizet forraltam egy nagyobb lábosban, és gombócokat formáztam a zabkorpás túrós masszából, majd a forrásban lévő vízbe dobtam. Mikor feljöttek a víz felszínére, kb. még 1-2 percig hagytam őket főni, majd kivettem egy szűrővel őket.

A diót durvára törtem egy mozsárban, száraz serpenyőben megpirítottam és ezt szórtam a gombócok tetejére, némi görög joghurttal karöltve. Finomra darált dió is jó hozzá természetesen, amiben meghempergetitek a gombócokat.

 

 

Karácsonyi gluténmentes ischler

Nem is indulhatna jobban advent első napja, mintha egy pohár tea vagy kávé mellé kerül egy falatnyi, na jó kettő, karácsonyi köntösbe öltöztetett ischler is.Nem gondoltam, hogy valaha neki fogok állni ischlert készíteni, de most valahogy rám tört a vágy. Találtam is hozzá egy szimpatikus receptet, ami teljesen lisztmentes volt, pontosabban rizsliszttel készült a tésztája. Készítettem már hasonlót, így tudtam, hogy a rizsliszt tényleg működhet, az meg külön tetszett, hogy mellette még dió is van benne.

Könnyű egyébként összeállítani is, meg a tésztával dolgozni utána, egyszerűen nyújtható, és gyorsan elkészül. Leginkább a csokiba mártástól tartottam, elég béna vagyok ilyesmiben, nem akartam, hogy szétessen a linzer, de aztán sikerült és szép lett a teteje is. Annyira gyorsan dobtam fel a csokit is olvadni a gázra, hogy utólag vettem észre, hogy a vízgőzhöz a víz hiányzott konkrétan és ebből kifolyólag a gőz is… Elfelejtettem a lábosba vizet engedni, de tökéletesen felolvadt így is és a lábos is megmaradt.

Azt mondtam már, hogy cukormentes is? Még a lekvár is, az egyetlen kivétel a csoki a tetején, de ebből is tudtok már jó minőségű cukormenteset venni, ha valaki nagyon ragaszkodna hozzá.

Ha szeretnétek, hogy hetekig elálljon, akkor egyrészt dugjátok el, másrészt rögtön készítsetek dupla adagot, mert ez tényleg mennyei! Egy szép dobozban ajándékba is adhatjátok, tuti sikere lesz a fa alatt!Hozzávalók 20-25 db-hoz:

20 dkg rizsliszt

5 dkg darált dió

1 kávéskanál szódabikarbóna

110 g vaj

60 g eritrit ( vagy más cukor)

1 citrom reszelt héja

1 tojás

Tetejére és a linzerek közé:

baracklekvár

20 dkg étcsoki

1 evőkanál kókuszzsír

Összekevertem a rizslisztet és a darált diót, beleszórtam a szódabikarbónát, cukrot, reszelt citromhéjat is, majd hozzáadtam a tojást, a puha vajat és összegyúrtam, majd hűtőbe tettem 20 percre a tésztát.

Előmelegítettem a sütőt 180 fokra, a tepsire sütőpapírt fektettem, és lisztezett deszkán kinyújtottam a tésztát kb. 4 mm vastagságúra, a formákkal kiszaggattam, tepsire tettem, majd sütőbe toltam kb. 12 percre. Az én sütőmben ennyi elég volt neki, de 10 perc után érdemes szemmel tartani, mert nagyon gyorsan megéghet.

Rácsra szedtem a linzereket, és mikor kicsit kihűltek, 1-1 kis kanál baracklekvárral összeragasztottam őket és állni hagytam kb. 10 percig. Ezalatt vízgőz fölött felolvasztottam a csokit egy kanál kókuszzsírral, simára kevertem, majd fogtam a linzereket, belemártottam őket az egyik felükön és rácsra tettem őket a tepsi fölé, hogy felesleges csoki lecsöpögjön. Ilyenkor lehet rá szórni darált diót, vagy akár fél diódarabokat is, míg a csoki még olvadt. Ha megdermedt, mehet a tányérra aztán lehet falatozni.

Még több gluténmentes linzer receptet itt találtok!

Forrás: http://www.glutenmentesovezet.hu/sutemenyek-edessegek/isler-rizslisztbol-gluten-es-tejmentesen/53851/

 

 

Őszi palacsinta zablisztből

Őszi időhöz, őszi ízek passzolnak és ebben a palacsintában minden meg van, ami egy kiadós, ám mégsem gejl desszerthez szükséges. Ne is nevezzük desszertnek, mert 2 darabbal is jól lehet lakni egymagában, nekem például a reggelemet dobták fel ezek a jóképű példányok.Nem vagyok egy nagy palacsinta sütögető, nem én vagyok az a személy, aki 50 db-ot süt egyszerre 4 serpenyőben, de évente egyszer megkívánom és ez az egész sztori most a túróból indult ki egyébként. Az csücsült a hűtőben már egy ideje és felhasználásra várt, így került bele aztán csak úgy spontán a szintén maradék tök, aztán az építkezés tovább folytatódott a maradék darált dióval, és ha már lúd legyen kövér, volt szőlő is kéznél, abból baj nem lesz, ha az is belerepül. Duplán diósra sikerült, a tésztát és a tölteléket is ez gazdagítja és ez így lett jó.

A Férfi mindeközben letolta a vacsoráját, ám mégis türelmetlen toppogásba kezdett utalva rá, hogy ő palacsintát is enne még, de kénytelen volt kivárni a sorát. Nem úgy van az, hogy csak lenyúljuk a fotókról a főszereplőket és én majd oda fotoshoppolom őket… Azért örültem, hogy 2 darabot el tudtam menteni reggelire, picit átmelegítettem őket egy serpenyőben és máris jobban indult a nap.Hozzávalók 8-10 vastagabb darabhoz:

20 dkg zabliszt

5 dkg darált dió

2 db tojás

1 evőkanál eritrit

1 evőkanál kókuszolaj

csipet só

víz

kókuszolaj a sütéshez

Töltelék:

25 dkg túró

negyed sütőtök (kb. egy bögrényi megsütve)

pár kanál eritrit ízlés szerint

5 dkg darált dió

negyed citrom leve

1 fürt szőlő

A palacsintatészta hozzávalóit egy tálban összekevertem, annyi vízzel, hogy a hagyományos palacsintához hasonló sűrűségű legyen. Majd kókuszolajjal vékonyan kikent serpenyőben megsütöttem őket.

A töltelékhez 200 fokon megsütöttem a tököt kb. 20-25 perc alatt. Kikanalaztam a belsejét, hozzákevertem a túrót, eritritet, diót, citromlevet és botmixerrel nagyjából simára turmixoltam. Nem baj, ha darabos marad. 1-1 nagyobb evőkanálnyit kentem a palacsintákba, megszórtam a tetejüket pár szem félbevágott szőlővel és feltekertem őket.

 

Fordított szilvás barackos torta

Fura kinézetű, ámde finom fejtetőn sült süti hoztam nektek hétvégére. Biztos hallottak, láttatok, sőt kóstolatok már ilyesmit. Nos, az enyém természetesen eltér a hagyományos receptektől, de ízében szerintem nem.Semmi nagy titok nincsen benne, az egészet zablisztből készítettem, mert volt otthon egy rakással és mostanság ritkán zabozok. A fordított gyümölcstorták alja, ami végül a teteje, egy cukros, vajas karamellizált alap, erre jönnek aztán a gyümölcsök. Ehhez én annyi pluszt adtam, mivel a zabliszttől azért tömörebb lesz a tésztája, mint a fehér liszttől, hogy kevertem az alapba egy kis eperlekvárt, ami ráadásul a Zanyukámnak hála cukormentes volt, pontosabban eritrittel főzött.

Szóval a lekvár miatt lett ilyen darabos a teteje, illetve még némi diót is szórtam rá, de ez került a tésztájába is.

Tartottam tőle, hogy fogom ezt a végén fejre állítani és elképzeltem, hogy a gyümölcsréteg a tortaformában marad…de nem! Simán megfordult, kijött, átjött és kóstolásra várt a hűlés után, amit nem bírtam megvárni, így langyosan falatoztam. Teljesen tökéletes volt reggelire.

Gondoltam másnap is milyen klassz lesz, hiszen elég nagy és laktató egy szelet is. Hááát a másnapot nem érte meg, mert magára hagytam a tortát A férfival egy teljes napra. Hiba volt, nagy hiba. Dugjatok el egy szeletet belőle, elkerülvén ezt a problémát!Hozzávalók egy 24 cm-es formához:

Tésztához:

20 dkg zabliszt

4 tojás

8 dkg eritrit

3 evőkanál eperlekvár (másik is jó)

1 mokkáskanál fahéj

10 dkg dió

1 evőkanál vaj

1 teáskanál sütőpor

csipet só

Gyümölcsös réteghez:

5 db szilva

2 nagyobb őszibarack

2 evőkanál vaj v kókuszolaj

2 evőkanál eperlekvár

1 evőkanál eritrit v nádcukor

pár szem dió

Összekevertem az olvadt vajat az eritrittel és az eperlekvárral, majd a tortaforma aljára öntöttem, kentem egyenletesen. Erre helyeztem a felszeletelt gyümölcsöket és pár szem diót is.

A tésztához összekevertem a zablisztet a sütőporral, csipet sóval, fahéjjal, dióval( kisebb darabokra vágva), majd egy külön tálban a vajat, az eritrittel és a tojások sárgájával, illetve ehhez is kevertem még eperlekvárt.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A lisztes keverékhez öntöttem, a tojásos, cukros keveréket, elkevertem, végül a tojásfehérjék felvert habját is beleforgattam, majd a gyümölcsök tetejére öntöttem a masszát és sütőbe toltam kb. fél órára. Tűpróbával ellenőrizzétek, hogy megsült-e!

Almás, diós derelye

Illatos, fahéjas, mini almás piték egyenesen a sütőből!

Hétvégén vizualizáltam magam előtt egy tálca gőzölgő almás pitét, majd rápillantottam a pulton felhalmozott almakupacra és kerestem a varázspálcámat, hogy megúszam a napot tésztagyúrás nélkül, mert azonnal szükségem volt legalább egy falatnyi pitére. Nos, “A hogyan teremtsük meg egy szemvillanás alatt álmainkat?” sztorira még gyúrnom kell, jelen esetben egy tésztát minimum…

Szóval nagy duzzogva nekiláttam, de nem a hagyományos verziónak. Valahonnan beugrott a derelye ötlete, aminek amúgy burgonya az alapja és nem sütik, hanem főzik, de ez most nem számított. És amúgy is megtaláltam a Nagymamámtól örökölt derelyevágómat, úgyhogy almáspitederelye készítésbe kezdtem. Az is mindegy volt, hogy a szép, cikk-cakkos minta a sütés után sajnos nem látszik a tészta szélén, de az íze kárpótolt, még langyosan, na jó forrón nekiestem, aztán A férfi is becsatlakozott. Természetesen rögtön kért hozzá valami lekvárt, vagy kencét, hogy jobban csússzon, de az valahogy mégis a tányér szélén maradt, és azóta is elégedett fejjel falatozza egymagában a maradék derelyéket.

Mostanában a sütikhez eritritet használok, de ennek a mennyiségét is visszafogom, szóval a tölteléknél kóstoljatok, mert ami nekem már elég édesnek tűnik, az lehet nektek még nem, és a tésztában sincs cukor, ízlés szerint édesítsétek.

Volt otthon maradék darált dióm, ez külön jót tett neki, de helyette mák is jó ötlet lehet, illetve természetesen csak az almával is finom lesz. Masszív, de mégis sokáig eltartható és puha kis csomagok lettek, reggelire is tökéletesek a tea vagy kávé mellé!
Hozzávalók kb. 18- 20 darabhoz:

30 dkg liszt (nálam fele teljes kiőrlésű fele fehér tönkölyliszt)

150 gr kefir (tejföl v joghurt is jó)

2 db tojás (kisebbek inkább)

1 mokkáskanál szódabikarbóna

Töltelékhez:

4 db kicsi alma

1 teáskanál fahéj

fél hüvelyujjnyi reszelt gyömbér

3-4 evőkanál darált dió

1 teáskanál citromlé

kb. 3 evőkanál eritrit v más cukor, ízlés szerint lehet édesebbre is készíteni

Elkészítése:

Először elkészítettem a tölteléket, az almákat lereszeltem egy edénybe, a gyömbérrel együtt, hozzáadtam a fahéjat, citromlevet, eritritet, majd megpároltam, amíg az almának nagyjából elfőtt a leve. Ezután belekevertem a diót és állni hagytam.

A lisztet egy tálba szórtam, belekevertem a szódabikarbónát, hozzáöntöttem a kefirt, beleütöttem a két tojást, megszórtam sóval és összegyúrtam.

Jó tanács: kezdjétek kb. 25 dkg liszttel a gyúrást, aztán attól függően, hogy milyen állagú a tésztátok, – ami függhet attól, hogy milyen lisztet használtok, mekkora a tojás mérete -, lassan adagoljátok a többi lisztet hozzá, amíg könnyen összegyúrható, és nyújtható rugalmas tésztát kaptok.

Kinyújtottam a tésztát lisztezett deszkán kb. fél centi vastagságú téglalapra, ami kb. 30×35 centi méretű lett. A rövidebbik oldalát ránézésre megfeleztem, és az egyik felébe 3 sorban ráhalmoztam egymástól pár centi távolságra 1-1 púposabb teáskanálnyi tölteléket a tésztára.

Ezután ráhajtottam a tészta másik felét a halmokra, kicsit az ujjammal összetapasztottam a tésztát a töltelékek között, hogy kis téglalapnyi csomagokat kapjak, majd a derelyevágóval kivágtam ezeket.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra és sütőpapírral bélelt tepsire tettem a kivágott almás derelyéket, a tetejét lekentem egy felvert tojással és kb. 20 perc alatt megsütöttem őket. Mikor szép aranybarna a tetejük, akkor elkészültek.

 

Tönkölylisztes reform bejgli

Két hét karácsonyig, bejglisütésre fel! Én két bevált recepttel dolgozom, mikor és hol melyikre van igény. Az egyik egy hagyományos verzió, Bejgli 1940-ből néven futa másik pedig a Reform bejgli. Utóbbi receptet frissítettem most fel, picit átalakítva és a képeket szebbé varázsolva.

Azért azt elárulom, hogy az előbbi, hagyományos bejgli recepttel nehéz felvenni a versenyt, mert van a tésztájában egy “titkos” hozzávaló, amitől pihe-puha lesz és napok múlva sem szárad ki. Kirepedni ugyan hajlamos, de ezt senkit nem zavar, percek alatt tüntetik el kicsik és nagyok pár pillanat alatt, sosem éri meg a karácsonyt… Érdemes kipróbálni tényleg!

A reform bejglit pedig azért szeretem, mert sosem reped ki, ez valószínűleg a lisztnek is köszönhető, illetve, hogy ebből ki tudok spórolni egy tonna cukrot, mégis kellemesen édes, és egy pohár tea mellé az egyik legjobb adventi reggeli. Régebben teljes kiőrlésű búzaliszttel készítettem, most viszont tönköllyel, és talán most sikerült a legjobban.

Tej helyett kókusztejet használtam a töltelékbe, de kicsit sem érezni benne kókusz ízt. Viszont a citrusokat nem sajnáltam belőle, citrom, narancs, héja és leve, remekül feldobják a diót és a mákot. Korábban aszalt áfonyát is kevertem hozzá, most ez kimaradt, mert ezt nem mindenki szereti, a mazsolát meg pláne. Ez már ízlés dolga, ha rám hallgattok azt tesztek bele, amit csak akartok. Amúgy a rumot a tésztájából nem érdemes kihagyni, finom lesz tőle, de eredetileg ez van a töltelékben is, én nem vettem most ennyire rumosra a figurát, de ti tegyétek meg bátran.

Gyorsan fogy, A férfi rájár, két rudat lassan el kell rejtenem, mert ajándékba szántam, de lassan csak az alufólia marad belőlük…

Hozzávalók:

Tészta:

70 dkg tönkölyliszt (fele fehér – fele teljes kiőrlésű)

25 dkg vaj

3 dkg élesztő

2 tojássárgája

3 deci tej (kókusztejet használtam)

2 evőkanál méz

2 evőkanál rum

Diós töltelék:

25 dkg dió

1 deci tej  (kókusztejet használtam)

2 evőkanál méz vagy nyírfacukor

1 citrom reszelt héja

fél citrom leve

Mákos töltelék:

25 dkg darált mák

1 deci tej (kókusztejet használtam)

fél narancs leve és reszelt héja (citrom is jó helyette)

2 evőkanál méz vagy nyírfacukor

Elkészítése: langyos tejben elkevertem a mézet és belemorzsoltam az élesztőt és félretettem letakarva meleg helyre, míg felfutott az élesztő, vagyis szép habos réteg képződött a tetején. Ezalatt a lisztbe belekockáztam a vajat és kézzel elmorzsoltam benne. Ezután a lisztes keveréket, a tojássárgájával, a rummal és az élesztős tejjel összegyúrtam, majd félretettem pihenni, míg megkelt a tészta.

Ezalatt megcsináltam a töltelékeket. Egy kis lábosba beletettem a darált diót, ráöntöttem a kókusztejet, belereszelt a narancs héját és belefacsartam a levét, majd összemelegítettem és alaposan elkevertem az egészet, míg sűrű, de krémes, kenhető állagú lett. Ugyanezt tettem a mák esetében is. Itt lehet, hogy egy picit több folyadékra lesz szükség, vagy tejjel, vagy narancs- illetve citromlével lehet hígítani rajta, ha szükséges.

A tésztát 4 részre osztottam, kb. 30 dkg-os adagokra. Alaposan lisztezett deszkán kb. 30 x 25 cm-es téglalapokra nyújtottam őket. Mindkét tölteléket megfeleztem és rákentem a kinyújtott tésztalapokra. A két végét kb.2 centis csíkban visszahajtottam a töltelékre, majd hosszában feltekertem és vékonyan kivajazott tepsire fektettem.

A tetejüket megkentem a 2 tojás sárgájával, majd pihentettem fél órát, aztán megkentem a felvert fehérjékkel is, ami után szintén pihiznek egy fél órát. 180 fokra előmelegített sütőbe toltam őket kb. 30 percre, félidőnél letakartam a tetejüket egy alufóliával, mert nagyon pirulni kezdtek. Kihűtve szépen szeletelhető.

 

 

Diós pulykafasírt erdei gyümölcsös mázzal

Eljött a karácsonyi menütervezés ideje! Nos, ha olyan receptet kerestek, amit könnyen el lehet készíteni nagyobb vendégseregnek, nincs vele túl sok meló és nem kell percenként ránézni, hanem el van magában a sütőben, akkor ez lehet a ti receptetek.

Még egy jó tulajdonsága van ennek az ételnek, amellett persze, hogy isteni finom, teszteltem, A férfi is tesztelte, szóval bevethető karácsonykor, no para. Most elvesztettem a fonalat, hol tartottam? Ja, hogy nem túl drága ételről van szó, ami szerintem nem utolsó szempont, ha sok embernek kell főzni. A pulyka darálthús nem tartozik a drága húsok közé, amúgy meg ha nem szeretitek, senki nem fog reklamálni, ha csirkéből készítitek, bár tény, hogy a diós, gyümölcsös íz, a pulykához jobban passzol.

A máz alapja sűrű paradicsomlé amúgy, elő lehet venni a kamra mélyéről őket, de ha nincs megteszi a bolti is. És igen, ebbe jöhet bármilyen piros gyümölcs, itt is színre léphetnek a nyáron eltett kincsek, de jó a bolti is, naná. A lényeg, hogy piros legyen. És itt ismét van választási lehetőség finnyásabb vendégek részére, akik például nem szeretik a gyümölcsöt, na bumm, akkor nekik paradicsomosat készítetek, semeddig nem tart két kupac húst halmozni a tepsire és az egyik ilyen mázt kap, a másik meg olyat, vagy rá sem kenitek csak mellé kínáljátok szósznak.

Egy dolog számít, hogy ne boruljon ki a szakácsnő a sok melótól, és ne pörögjön a feje tetején a konyhában karácsony napján, hanem könnyedén virítson finom, de mégis ünnepi ételt. Ez amúgy kb. 4 főre szóló recept, de duplázzátok vagy triplázzátok meg bátran.

Ja igen és a köret, hmm rátok bízom, de ha engem kérdeztek, mi főtt rizzsel ettük, szerintem a krumplipüré túl sok mellé, de ha azt kívánjátok ám legyen. Bár én édesburgonyából készíteném akkor már….

Hozzávalók 4 főre:

fél kg darált pulykahús

3-4 evőkanál darált dió

1/3 póréhagyma

1 duci gerezd fokhagyma

1 teáskanál majoránna

só, bors

olívaolaj

Mázhoz:

2 deci paradicsomlé (natúr cukrozatlan dobozos passatát használtam)

10 dkg fagyasztott piros bogyós gyümölcs

1 evőkanál eritrit v méz

csipet só

A mázhoz felforrósítottam egy lábosban a paradicsomlevet a gyümölccsel és a többi hozzávalóval együtt. Hagytam rotyogni pár percig, míg kicsit besűrűsödött, majd elzártam a gázt és botmixerrel pürésítettem.

A fasírthoz összekevertem az összes hozzávalót, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire halmoztam az egészet kb. téglalap alakban. A máz kb. harmadát rákentem a tetejére, oldalára és 180 fokra előmelegített sütőbe toltam. A sütő aljába tettem egy tepsit félig forróvízzel felöntve, hogy gőzben süljön a hús, így nem reped meg a teteje. Kb. 40 percig hagytam sülni, majd kivettem és rákentem a másik harmadát is a máznak a hús tetejére és még visszatettem pár percre a sütőbe.  Majd a maradék mázzal és főtt rizzsel tálaltam.

Diós, mákos, sütőtökös kuglóf

Teszt kuglóf készült, mert kísérletezni támadt kedvem és mivel egész jó lett, gondoltam közzéteszem.

A sütikkel való kísérletezéseim időnként a kuka irányában végződnek, vagy káromkodással, mikor megpróbálok eltérni a recepttől. Ez ugyebár a főzésnél nem gond, az sokkal nagyobb szabadságot ad, nekem legalábbis, és nem is titok, hogy azt jobban szeretem emiatt, de azért a sütifronton is igyekszem helytállni. Ezért csereberéltem most ki a lisztet egy régi sütőtökös kuglóf receptben, még hozzá dióra és mákra. Sütöttem már hasonlót, csak nem egyszerre használva őket liszt helyett.

Gondoltam, ha kuglóf, legyen kövér és rögtön 3 színben és ízben pompázzon, kicsit rusztikus lett, de az enyém. Igazából annyi volt csak a bibi, hogy picit korábban vettem ki a sütőből és mikor már majdnem kihűlt, felvágtam és akkor vettem észre, hogy a középső diós réteg kissé még krémes…

Aztán kiderült később, hogy az elsőre hibának vélt bibi, az előnyére vált tulajdonképpen, ugyanis tényleg olyan volt, mintha egy sűrű diókrém lenne betöltve a két másik réteg közé. Kicsit olyan brownie-s állaga lett. Most nem arra akarlak bíztatni benneteket, hogy vegyétek ti is a sütőből hamarabb, de ha csak pár perc van vissza a sütési időből, az nem akkora tragédia. Amúgy, ha nem felejtitek el tűpróbával ellenőrizni, mint én, akkor ez nem fordulhat elő.

A férfi is jelentkezett kóstolásra, ami olyan jól sikerült neki, hogy a felét egyből lekanyarította, így kétséges volt a másnapi fotózás, dehát ez a tökéletlen kuglóf sztori így volt szép és kerek.

Hozzávalók:

10 dkg sült sütőtök

15 dkg darált mák

15 dkg darált dió

15 dkg tönkölyliszt

1 cs sütőpor

20 dkg eritrit

2 tojás

2 deci natúr joghurt

1 evőkanál citromlé

10 dkg vaj

1 deci kókuszolaj v olívaolaj

csipet só

Elkészítése: Kikészítettem a kimért mákot, diót, lisztet külön-külön 3 tálban. A sütőport elosztottam 3 felé, csak úgy szemmértékkel és mindegyikben elkevertem azt. Itt ízesíthetitek a lisztet akár fahéjjal, a mákot, diót citrom- vagy narancshéjjal, gyömbérrel ízlés szerint.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, kivajaztam és liszteztem a kuglófformát.

Simára kevertem a puha vajat, eritritet, egész tojásokat, majd hozzáadtam a joghurtot és az olajat, citromlevet és plusz egy csipet sót. Ezt az egészet lemértem decire, majd elosztottam 3 felé és az egyik harmadhoz belekevertem még a botmixerrel pürésített sütőtököt is, amibe aztán a kimért tönkölylisztet szórtam és simára kevertem őket. A másik kettőbe külön-külön belekevertem a diót és a mákot.

Ezután a forma aljába öntöttem először a mákosat, majd a diósat és végül a tönkölylisztes egyveleget. Sütőbe toltam és jó 1 óráig sütöttem. Félúton viszont nagyon pirulni kezdett a teteje, letakartam alufóliával. Tűpróbával ellenőrizzétek, hogy átsült-e.

 

 

 

Delux csirkesaláta

Kineveztem a saláták  királynőjének ezt a gyönyörűséget, ez is kétszer készült egy héten belül. Aki azt állítja nem lehet jól lakni salátával, és a saláta uncsi, hát kóstolja meg ezt!

Úgy vagyok most ezzel, hogy meg tudnám enni szinte minden nap, annyira jó a zeller, dió, körte kombó, akár hús nélkül is, de a mustáros pórés pirított csirke pedig különösen élvezetessé teszi. Kicsit olyan, mint a Cézár saláta, persze abban nincs ennyiféle alapanyag, de az összhatás hasonló. Azért is szerettem volna megosztani ezt a salit, mert döbbenetes, hogy saláta néven miket bírnak feltálalni az éttermek, főleg szegény Cézárt teszik tönkre legtöbbször. Tisztelet a kivételnek persze, de nagyon ritkán lehet igazán finomat rendelni, aminek köze is van az eredetihez vagy egyáltalán az élvezetes saláta fogalmához.

Pár hónapja futottam bele egy “gyönyörűségbe”, pedig amúgy kb. 5 évente merek ilyesmit rendelni, most gondoltam esélyt adok egy jónak titulált étterem saláta kínálatának. Nagy izgalommal, de főleg korgó gyomorral vártam a salátámat, majd megjelent a pincér a távolban kezében egy hatalmas tányérral, messziről kiszúrtam a kupac sajtot a tetején, gondoltam valaki jó nagy adag bolognait rendelt…. Csak az volt a baj, hogy elém rakta le a tányért és nem tévedésből. Szóval kaptam egy kupac zöld salátát fél kg trappista sajttal megszórva, és hogy tutira menjenek tönkre vágták még az egészet egy tubus majonézzel is, ami alól ki sem látszott a többi hozzávaló, ami persze elsősorban kenyérkocka volt. Hát köszi ilyen áron nem kell nagy adag étel, inkább legyen kisebb, de az tényleg az legyen aminek hívják, vagy írják rá le egyszerűen a hülye vendégnek, hogy sajtos majonézes kenyérsaláta és tuti biztos, hogy így is lesz aki meg fogja venni, mert ő erre vágyik. Én viszont nem, és inkább maradok az otthoni verzióknál, abban csalódni nem fogok!

Ha csak egyféle zellerrel készítitek az is jó lesz, alapvetően csak zellergumót szoktam ehhez használni, de most nagyon szép szárzeller jött velem szembe, úgyhogy ment bele az is. Isteni, laktató, ropogós, egyetek salátát otthon! Egyre vigyázzatok, hogy ne hagyjátok magára felügyelet nélkül a salit, mert én így tettem miután lefotóztam, s közben betoppant A férfi és már vitte is, én meg csak pislogtam, mint hal a szatyorban…

Hozzávalók 4 nagy adaghoz:

1 egész csirkemell csíkozva

1 fej jégsaláta

1 nagy fej zellergumó

1 csomag zellerszál(angolzeller)

3 db körte

1 póréhagyma fele

10 dkg parmezán

10 dkg dió

2 evőkanál mustár

fél citrom leve

olívaolaj

só, bors

kis csokor petrezselyem (elhagyható)

A póréhagymát vékony karikákra vágtam, kevés kókuszolajon megfonnyasztottam, hozzáadtam a csirkecsíkokat, sóztam, borsoztam mikor a hús kifehéredett, majd rákanalaztam a mustárt és lepirítottam kb. 10 perc alatt a húst. A mustárral és kevés olajjal a sütés előtt is bepácolhatjátok, úgy még jobban átveszi az ízét.

Míg a hús sült, a jégsalátát kis darabokra tépkedtem, tányérra tettem, ráreszeltem a zellergumót, a körte felét, a másik felét pedig kockázva adtam hozzá, majd ment hozzá a kis darabokra vágott zellerszár is, a dió (érdemes előtte serpenyőben megpirítani pár perc alatt), csorgattam rá olívaolajat, citromlevet, majd lazán összeforgattam. A tetejére szórtam a csirkedarabokat, reszelt parmezánt egy kis petrezselymet.

Konfitált kacsacomb barackos répapürével

Végre sikerült igazi omlós kacsacombot sütnöm! Felmerülhet a kérdés, hogy akkor eddig milyet csináltam…

Természetesen az eddig közzétett verziók is finomak voltak, de mivel gyorsabb sütésnek voltak kitéve magasabb hőfokon, így a hús picit szárazabb lett. Egyszer, nem rég, viszont jobban ráértem és kipróbáltam, mi is az a konfitálás.

Persze nem is én lennék, hogy ha mindent a “nagy könyvben” előírtak szerint csináltam volna. Nem volt ugyanis kéznél fél kg kacsazsír a sütéshez, hiszen a konfitálás lényege, hogy sok zsírral és alacsony hőfokon órákig puhul a husika. A kacsazsírral amúgy semmi bajom, ami megmarad a sütés után, általában el is szoktam tenni üvegben a hűtőbe, ugyanis ő a jó zsírok közé tartozik, nyilván mértékkel fogyasztva, meg hát finom is. Szóval ciki, nem ciki, én kókuszzsírral oldottam meg a problémát, a konfitálás nagymesterei most biztos elátkoznak, és a művelet megszentségtelenítőjének tartanak, dehát a végeredmény isteni lett és omlósz, úgyhogy vállalom.

Ami a köretet illeti, hát naná, hogy gyümölcsös ismét, ahogy az egy kacsához illik, nálam legalábbis. Répa barack kombó, utóbbit még lehet kapni, szóval használjátok ki ti is az alkalmat, akár sült csirke mellé is. Itt megint csak lehet variálni sütőtökös-barackos, édesburgonyás-barackos verziókkal, barack helyett körte, vagy alma is tökéletes, nagyon elrontani ezt nem lehet.

Hozzávalók 2 főre:

2 db kacsacomb

pár kakukkfűág és/vagy rozmaring

1 fej fokhagyma

só, bors

4-6 evőkanál kacsazsír v kókuszolaj

Répapüréhez:

fél kg sárgarépa

1 nagyobb barack

pár evőkanál joghurt v kefir

kis marék dió darálva

2 evőkanál friss, aprított bazsalikom v 1 mokkáskanál szárított

só, bors

A sütőt előmelegítettem 130 fokra, a kacsacombokat sóztam, borsoztam, majd egy kisebb tepsibe tettem. Belekanalaztam a zsírt is, úgy, hogy bőven jusson a kacsa tetejére is, a lényeg, hogy kb. félig ellepje a zsír a combokat. Tettem rájuk egy-egy szál kakukkfűágat is. Én alufóliával lefedve sütöttem őket kb. másfél óráig, majd levettem a fóliát és még kaptak kb. egy órát, amíg a tetejük  is megpirult. A vége felé feljebb lehet venni a hőfokot, illetve egész fej fokhagymát is az utolsó 30-40 percben érdemes mellé tenni, hogy szépen átpuhuljon és a zsír átveszi az ízét.

A répákat meghámoztam hasábokra vágtam és akár a kacsa alá is be lehet tenni őket sülni vagy előtte, vagy utána elkészíteni, ahogy jól esik. Mikor megpuhultak és megpirultak kicsit, kivettem őket, mély tálba raktam, hozzáadtam a darabolt barackot, fűszereztem, belekanalaztam a joghurtot, darált diót és botmixerrel pürésítettem, de nem baj, ha maradnak benne kisebb darabok. A megsült fokhagymából is érdemes lehet pár gerezdet beleturmixolni, vagy csak mellé tálalni.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!