Pálmafa Project

Korianderes borsófőzelék

Cukorborsó főzelék után áhítozván, nem féltem olyan fűszerekhez nyúlni, amitől egy teljesen más főzelék kerekedett ki, mint a megszokott, avagy végre eljutottam a kedvenc piacomra és hazatértem egy rakás korianderrel.A végeredmény az egyik legjobb főzelék, amit valaha ettem, pedig én sokszor használom ezeket a fűszereket, és mégis, ez valahogy most nagyon ott volt. A másik célom pedig az volt, hogy Miss Rózi is falatozzon végre borsófőzeléket, mert szinte mindent megeszik, amit eddig adtam neki, de a borsó nem volt túl népszerű, igaz, azt bébiétel formájában kapta először. Természetesen 10 hónaposan, őt még ilyen fűszerekkel nem sokkolom, de leírtam az elkészítésnél, hogy készült, az ő főzeléke.

Nos, visszatérve a felnőtt verzióra, kivételesen liszttel és joghurttal habartam a főzeléket, most ehhez volt kedvem, de ha glutén-, és laktózmentesen szeretnétek, akkor turmixoljatok vissza pár merőkanál borsót, vagy használjatok rizslisztet, joghurt helyett pedig kókuszkrémet vagy azt hagyjátok el. A hangsúly a fűszereken van, attól lesz olyan az íze, hogy A férfi is repetáért kiáltott…

Hozzávalók:

1 kg zöldborsó

1 csokor koriander

fél póréhagyma

hüvelykujjnyi gyömbér

fél teáskanál római kömény

1 teáskanál kurkuma

1 deci joghurt (Aldis kecskejoghurtot használtam, de bármilyen jó)

2 evőkanál tönkölyliszt

1 evőkanál citromlé

só, bors

kókuszolaj

Feltét:

1 egész csirkemellfilé

1 teáskanál méz

1 teáskanál mustár

pár csepp citromlé

só, bors

kókuszolaj

A póréhagymát 1 kanál kókuszolajon üvegesre pároltam, majd hozzáadtam a zöldborsót, kicsit ezt is kevergetve hagytam átmelegedni, majd felöntöttem annyi vízzel, amennyi éppen ellepte. Én baba kompatibilisen főztem, tehát a fűszereket csak akkor adtam hozzá, mikor a borsó megfőtt, előtte pedig neki kivettem a pórés borsóból pár kanállal. DE, ha bébi nincs a közelben, akkor a fűszereket, reszelt gyömbért, a borsóval együtt tegyétek a fazékba, és hagyjátok kicsit pirulni együtt őket, aztán a víz.

Szóval, mikor a borsó megfőtt, egy kis tálban elkevertem a lisztet a joghurttal, adtam hozzá pár kanál főzőlevet és visszaöntöttem a fazékba, majd megvártam, míg újból felforr és besűrűsödik, rottyan egyet és elkészült. Friss citromlevet öntöttem még hozzá tálalás előtt és beleszórtam a felaprított koriandert is.

Közben egy serpenyőben pici kókuszolajon lepirítottam a csirkét, ebből is vettem ki a babának, majd folytattam a miénket, hozzáadtam a mézet, mustárt, sót, borsot, pici vizet, amit megvártam, míg elfő és színt kap a csirke, és el is készült, ehhez is ment a végén egy facsarás citrom.

A babaverziónál pedig turmixolásra került a pórés borsó a csirkével illetve pároltam még neki a főzelék felett párolóedényben répát, plusz, hogy még édesebb legyen, egy kis reszelt almát is kapott hozzá. Elfogyott…

Sült csirkecomb szőlőmártással

Az ősz színárnyalatai a tányéron! Na és persze az ízei is őszies aromákban pompáznak.Ráérős őszi hétvégéken kerül ilyen étel az asztalra, főleg, ha vendég is érkezik a házhoz. A szőlőt általában kacsa mellé szoktam hasonló formában köretként tálalni, de most annyi időm nem volt, így maradt a csirke, bár nem ápolok szoros barátságot vele az elmúlt 7 hónapban, de lehet, hogy 2 hónap múlva ismét többször kerül a tányéromra!?

Ha már csirke, akkor ilyen ételekhez szerintem a felső futóműve a legjobb, mert nem szárad ki, mint a melle húsa. Nem meglepő módon, azonban mégsem a csirkéből pakoltam többet a tányéromra, ami a képen is jól látható, hanem a püréből és a fehérborban párolt szőlőből. A püré érdekessége, hogy a kedvenc zöldségesemnél 3 féle répát is vettem, amiből az egyik lila volt kívül. Gyönyörű szép, belül ugyanolyan sárga, az íze talán kicsit édesebb, mint a sima sárgarépáé. Bármilyen zöldségből elkészíthetitek egyébként, nem fontosak az arányok se, én még maradék sült tököt is tettem bele. Továbbra is tartom, hogy sokkal finomabbak ezek a pürék, mint a hagyományos krumplipürék. Meg kell kóstolni!Hozzávalók 4-6 főre:

8 db csirke felsőcomb

rozmaring, kakukkfű

só, bors

kókuszolaj

Szőlőmártáshoz:

1-2 db nagy fürt szőlő

1 deci fehérbor

kakukkfű, rozmaring

1 csapott evőkanál rizsliszt

só, bors

Zöldségpüréhez:

1 kg zöldség vegyesen (krumpli, sárgarépa, fehérrépa, sütőtök, cékla)

2 deci kókusztejszín(helyette natúr joghurt, sima tejszín is jó)

1 evőkanál vaj

pár csepp citromlé

só, bors

Elkészítése:

A zöldségeket (krumpli, cékla, répák) megpucoltam, puhára főztem, leszűrtem, hozzáadtam az előző napról megmaradt kevés sült tököt is, majd a többi hozzávalóval együtt botmixerrel pürésítettem.

A combokat, sóztam, borsoztam, egy tepsibe tettem őket, kevés kókuszzsírt morzsoltam a tetejükre és alá is, mellészórtam a szőlőszemeket, rátettem a rozmaring és kakukkfűágakat, pici vizet öntöttem még alájuk, kb. 1 decit, majd alufóliával lefedve kb. 40 perc alatt hagytam puhulni a húst. Ezután kivettem, a szőlőket kikanalaztam a tepsiből, egy kevés lével együtt, majd a csirkét fólia nélkül visszatettem még 20 percre, míg a teteje megpirult.

Ezalatt a szőlőhöz hozzáöntöttem a bort és kb. fél deci vizet, majd összeforraltam az egészet, szórtam erre is kakukkfüvet és rozmaringot, végül pár kanál lében elkevertem a rizslisztet, visszaöntöttem a szőlő alá és megvártam, míg besűrűsödik kicsit, majd elzártam a gázt alatta.

 

Bazsalikom pestós csirke karfiollal

Ha nagyon nincs kedvem csirkét enni, de mégsem tudom kikerülni, hogy csirkemellet kelljen csinálom, mert a gyúrós férfi gondoskodik róla, hogy véletlenül legyen a hűtőben mindig annyi, hogy már a fagyasztóba sem fér be, na akkor készül valami hasonló tepsis produkció.Az előbb finoman fogalmaztam, elárulom, hogy az elmúlt pár hétben csirke közelébe sem bírok menni, a látványát se… A csirke undoritisz kb. 3 hónapja tart és könnyen lehet, hogy ez még 6 hónapig nem változik, kitaláljátok az okát? Igen, “baby on board” kérem szépen, most már elárulhatom, baba a láthatáron. Ez az oka, hogy recept is alig a blogon, az étvágyam eléggé bekorlátozódott, hogy finoman fogalmazzak.

Farkasétvágy helyett, én azért eszem, mert muszáj és azért főzök (néha), hogy a gyermekem apja ne haljon éhen. Ok, ez túlzás, remekül süt rántottát és irtó gyorsan tud pizzát rendelni gyrossal, sőt a reggeli zabkását is már ő készíti, mert én már azzal is ritkán kerülök köszönőviszonyba. Reggeli gasztro villantásaim, a paradicsomos pirítósban, és egy banán meghámozásában általában kimerülnek.

Vannak azért termékenyebb napjaim a konyhában is, általában hétvégén kicsit összevakarom magam és úgy teszek, mintha ismét kreatív gasztroblogger lennék. Most kevésbé voltam kreatív, inkább ötletet merítettem a Dolce Vita blog hasonló receptjéből. Akkor a legfinomabb, ha friss pestót készítetek hozzá, nem muszáj bazsalikomból, bármilyen zöld fűszer jó, petrezselyemből is szuper zöld kence virítható pár perc alatt.

A férfi kapott mellé rizst köretnek, nekem bőven elég volt a karfiol. Kiváló hétvégi fogás lehet több vendég részére!

Hozzávalók 4 főre:

2 közepes karfiol

4 szelet csirkemell

3 deci natúr joghurt (tejföl v kefir is jó)

2 db tojás

pár db paradicsom

1 mozzarella

só, bors

kókuszolaj

Bazsalikom pesto:

2 kis csokor bazsalikom

2 evőkanál szezámmag (fenyőmag, dió, mandula is jó)

1 duci gerezd fokhagyma

pár evőkanál olívaolaj

só, bors

Elkészítése:

Először elkészítettem a pestót, ezt előtte pár nappal is megtehetitek, de akár jobb minőségű boltit is használhattok hozzá.

A bazsalikomot nagyjából összedaraboltam, egy botmixer táljába tettem, hozzáreszeltem a fokhagymát, csorgattam bele pár evőkanál olívaolajat, megsóztam, borsoztam. Azért nem tudok pontos mennyiséget írni az olívaolajból, mert ez változhat, függ a bazsalikom mennyiségétől is. Először pár kanállal kezdjétek és ha turmixoljátok, meglátjátok, hogy szükséges-e még hozzá. Krémesnek kell lennie, és ha nem használjátok fel azonnal, akkor az üvegbe kanalazva a tetején álljon meg egy vékony rétegben az olívaolaj, hiszen ez is tartósítja. Turmixolás után tettem hozzá, az előtte száraz serpenyőben megpirított szezámmagot.

A karfiolt rózsáira szedtem és forrásban lévő vízbe dobtam kb. 5 percre, hogy kicsit megpuhuljon. Nem kell teljesen puhának lennie, hiszen a serpenyőben is időt tölt még.

Ezalatt a felkockázott csirkemellet egy serpenyőben, kevés kókuszolajon lepirítottam.

A pestót (kb. 4 evőkanál kell) elkevertem a joghurttal és a két tojással, majd ráöntöttem a csirkemellre és a leszűrt karfiolra. Összeforgattam és a tepsibe öntöttem az egészet. Rászeltem a paradicsomokat, a tetejére a mozzarellát és 180 fokra előmelegített sütőbe toltam, kb. 20 perce, míg a sajt ráolvadt.

Még több pesto receptet itt találtok!

Citromos, omlós csirke spárgával és édesburgonyával

Gyors étel, sok íz, minden a sütőben sül egyszerre, egészséges, alakbarát, meló szinte nincs is vele, ideális vacsora és másnapra is finom lesz ebédre. Meggyőztelek benneteket, hogy kipróbáljátok?Minden a sütőben sült, viszont a csirke porhanyósságának a titka, hogy be lett bugyolálva sütőpapírba, ezért is nem pirult meg a teteje. A kolléganőm ódákat zengett erről a csirkéről, ezért muszáj volt kipróbálnom, pláne, hogy nagyon időtakarékos. A csirkemellnek meg van az a rossz tulajdonsága, hogy száraz lesz, mint a cipőtalp, csak úgy simán megsütve, viszont így tényleg szuper puha és omlós.

Azért azzal eldicsekszem, hogy az első próbálkozásom olyan jól sikerült, hogy elfelejtettem beállítani az a sütő időzítőjét, ezzel együtt a csirkéről is megfeledkeztem, ami gyakorlatilag összesült a papírral, szép feketére… Mutatós és kívánatos volt, gyorsan meg is lendítettem a kuka irányába.

De most kivédtem ezt a problémát és kihasználom a spárga szezont is, szerintem sütve a legfinomabb. Bármilyen zöldséget tehettek mellé, répát, cukkinit, padlizsánt, nekem most kevés édesburgonya volt itthon, az meg pikk-pakk megsült a csirkével egyszerre. Rohanós hétköznapok ideális étele!

Hozzávalók 3 főre:

3 fél csirkemellfilé

1 csomag spárga

3 kisebb édesburgonya

friss kakukkfű

fél citrom leve

só, bors

olívaolaj

A csirkemelleket egy nagy darab sütőpapírra fektettem, sóztam, borsoztam, meglocsoltam citromlével őket, tettem rá 1-1 szál kakukkfű ágat, vékonyan olívaolajjal is meglocsoltam, majd ráhajtottam a papír másik felét és lezártam a széleit, majd sütőlemezre fektettem.

Egy másik tepsire, vagy ugyanarra is lehet, ha ráfér, rátettem a felkarikázott, meghámozott édesburgonyát és a spárgát, aminek a fás végeit előtte letörtem. Ez is kapott egy pici olívaolajat és 200 fokra előmelegített sütőbe toltam őket 20 percre. 15 perc után a zöldségekre rá kell nézni, nehogy túl piruljanak, akár ki is lehet őket venni, ha puhák.

Rozmaringos karfiolos csirkeleves

Ha vágytok egy könnyű ételre, ami felmelegít és jobb kedvre derít, akkor ő egy jó megoldás lehet itt!

Egyszerű leves, és az igazi húsleveshez képest gyorsan is elkészül, viszont az ízén abszolút nem az érződik, hogy csak, úgy össze lenne dobva. Nagyon ízlett tényleg, nekem is, A férfinak is, mivel volt benne hús is, így már egy szimpla leves is ételnek mondható szerinte is… Amúgy nagyon egyszerűen készíthettek több zöldséggel húsmentes verziót is, akár gombával is.

Viszont ha már hús, akkor szerintem jobb lenne bele a combfilé, az picit zsírosabb, több ízt tesz hozzá, de nekem most csak csirkemell volt itthon. Az a típusú étel, ami 2 nap múlva még finomabb és jólesik elkanalazni egy nagyobb bögréből is, csak úgy a tévé előtt.

Hogy miért sütöttem meg a karfiolt előtte? Mert úgy még finomabb lesz az íze, de természetesen ezt a lépést kihagyhatjátok, ha úgy tetszik. A póréhagyma pedig új kedvenc lett, régen valahogy kevesebbet használtam, de mostanában rákattantam, mert nem annyira erős az íze, mint a vöröshagymának, szép a színe, mutatós, egy csomó ételbe passzol. És amikor a levesben találkozik az olvadozó parmezánnal….

Hozzávalók 4 főre:

1 db csirkemellfilé vagy 2 csirkecomb filé(jó a csontos is)

1 fej karfiol

fél póréhagyma

1 duci  gerezd fokhagyma

pár szál petrzselyem

10 dkg parmezán

1 teáskanál szárított zöldségkeverék

2 szál rozmaring ág vagy 1 teáskanál szárított

só, bors

kókuszolaj

A karfiolt rózsáira szedtem és kevés kókuszolajjal meglocsolva 200 fokos sütőbe toltam kb. 15 percre, míg kicsit megpirult.

Ezalatt a póréhagymát felkarikáztam, kókuszolajon megpároltam, hozzáadtam a felkockázott csirkemellet, ezt is lepirítottam kicsit, majd ment hozzá az aprított fokhagyma és rozmaring, a karfiol, só, bors, majd felöntöttem bő  1 liter forró vízzel, amiben előtte elkevertem a szárított zöldségkeveréket. (Nálam ez a leveskocka.)

Hagytam őket együtt rotyogni kb. 20 percig, majd elzártam a gázt. Tálaláskor szórtam rá friss petrezselymet és reszelt parmezánt.

Delux csirkesaláta

Kineveztem a saláták  királynőjének ezt a gyönyörűséget, ez is kétszer készült egy héten belül. Aki azt állítja nem lehet jól lakni salátával, és a saláta uncsi, hát kóstolja meg ezt!

Úgy vagyok most ezzel, hogy meg tudnám enni szinte minden nap, annyira jó a zeller, dió, körte kombó, akár hús nélkül is, de a mustáros pórés pirított csirke pedig különösen élvezetessé teszi. Kicsit olyan, mint a Cézár saláta, persze abban nincs ennyiféle alapanyag, de az összhatás hasonló. Azért is szerettem volna megosztani ezt a salit, mert döbbenetes, hogy saláta néven miket bírnak feltálalni az éttermek, főleg szegény Cézárt teszik tönkre legtöbbször. Tisztelet a kivételnek persze, de nagyon ritkán lehet igazán finomat rendelni, aminek köze is van az eredetihez vagy egyáltalán az élvezetes saláta fogalmához.

Pár hónapja futottam bele egy “gyönyörűségbe”, pedig amúgy kb. 5 évente merek ilyesmit rendelni, most gondoltam esélyt adok egy jónak titulált étterem saláta kínálatának. Nagy izgalommal, de főleg korgó gyomorral vártam a salátámat, majd megjelent a pincér a távolban kezében egy hatalmas tányérral, messziről kiszúrtam a kupac sajtot a tetején, gondoltam valaki jó nagy adag bolognait rendelt…. Csak az volt a baj, hogy elém rakta le a tányért és nem tévedésből. Szóval kaptam egy kupac zöld salátát fél kg trappista sajttal megszórva, és hogy tutira menjenek tönkre vágták még az egészet egy tubus majonézzel is, ami alól ki sem látszott a többi hozzávaló, ami persze elsősorban kenyérkocka volt. Hát köszi ilyen áron nem kell nagy adag étel, inkább legyen kisebb, de az tényleg az legyen aminek hívják, vagy írják rá le egyszerűen a hülye vendégnek, hogy sajtos majonézes kenyérsaláta és tuti biztos, hogy így is lesz aki meg fogja venni, mert ő erre vágyik. Én viszont nem, és inkább maradok az otthoni verzióknál, abban csalódni nem fogok!

Ha csak egyféle zellerrel készítitek az is jó lesz, alapvetően csak zellergumót szoktam ehhez használni, de most nagyon szép szárzeller jött velem szembe, úgyhogy ment bele az is. Isteni, laktató, ropogós, egyetek salátát otthon! Egyre vigyázzatok, hogy ne hagyjátok magára felügyelet nélkül a salit, mert én így tettem miután lefotóztam, s közben betoppant A férfi és már vitte is, én meg csak pislogtam, mint hal a szatyorban…

Hozzávalók 4 nagy adaghoz:

1 egész csirkemell csíkozva

1 fej jégsaláta

1 nagy fej zellergumó

1 csomag zellerszál(angolzeller)

3 db körte

1 póréhagyma fele

10 dkg parmezán

10 dkg dió

2 evőkanál mustár

fél citrom leve

olívaolaj

só, bors

kis csokor petrezselyem (elhagyható)

A póréhagymát vékony karikákra vágtam, kevés kókuszolajon megfonnyasztottam, hozzáadtam a csirkecsíkokat, sóztam, borsoztam mikor a hús kifehéredett, majd rákanalaztam a mustárt és lepirítottam kb. 10 perc alatt a húst. A mustárral és kevés olajjal a sütés előtt is bepácolhatjátok, úgy még jobban átveszi az ízét.

Míg a hús sült, a jégsalátát kis darabokra tépkedtem, tányérra tettem, ráreszeltem a zellergumót, a körte felét, a másik felét pedig kockázva adtam hozzá, majd ment hozzá a kis darabokra vágott zellerszár is, a dió (érdemes előtte serpenyőben megpirítani pár perc alatt), csorgattam rá olívaolajat, citromlevet, majd lazán összeforgattam. A tetejére szórtam a csirkedarabokat, reszelt parmezánt egy kis petrezselymet.

Ajváros csirkemell

Ajvár rajongóknak kötelező! Aki még nem kóstolta, annak meg azért! Pikáns zöldségkrémről van szó, amit piros húsú paprikából és padlizsánból készítenek, illetve utóbbi zöldség nem mindenhol kerül bele, de szerintem azzal a legfinomabb. Tényleg most érdemes ennek nekiállni, mert nyár végén lehet a legszebb példányokat a legjobb áron beszerezni mindkét zöldségből.

Nem szoktam eltenni ajvárt télire, mert vagyok olyan mázlista, hogy kapok házit a határ mellől, viszont mindig csinálok frisset ilyenkor otthon, a legegyszerűbb módon, amit aztán vagy pirítósra kenek, vagy jelen esetben felturbózom még más hozzávalókkal és főétel lesz belőle. Az ajvár amúgy a legjobb grillezett húsok mellé fogyasztva, csevaphoz különösen, aki nyaralt már Horvátországban az biztos kóstolta. A bolti verziókat nem igazán szeretem, vannak persze abból is jobbak, de legtöbb esetben én mellékízt érzek bennük.

Mellékíz itt kizárva, hozzáadott cukor szintén, a sütőben sülő padlizsán és paprika illata isteni, én már hús nélkül is elégedett lettem volna, csak a kecskesajtot belemorzsolva, máris kész egy isteni tésztaszósz vagy mártás vagy mártogatós, de ketchup helyett is tökéletes! De A férfi húsra vágyott, úgyhogy sütöttem alá csirkemellet, mellé kölest főztem és brutál sok petrezselyemmel megszórtam.

Nyaralás előtt főztem ezt az ételt, a maradékot gondoltam lefagyasztom, de nem hagyták… Velünk jött hát hűtőtáskában és a hosszú úton egy tó partján megpihenve az árnyékban, csak elfogyott még hideg is.

Hozzávalók 4 főre:

1 egész csirkemellfilé

5 db kápiapaprika

2 kisebb padlizsán

3 duci gerezd fokhagyma

15 dkg kecskesajt (feta is jó)

só, bors

kókuszolaj

Tetejére: 1 csokor petrezselyem aprítva

Köret: 3 deci rizs v köles + 1 kis csokor petrzselyem

A rizst dupla vízben megfőztem.

A paprikákat és a padlizsánt is egy sütőpapírral borított tepsire tettem és betoltam a 200 fokos sütőbe kb. 20-25 percre, míg megpuhultak és héjuk barnulni kezdett. Miután kihűltek, félbevágtam őket, a padlizsánt puha húsát kikapartam, a paprikát kimagoztam, egy tálba tettem a reszelt fokhagymával együtt, sóztam, borsoztam, botmixerrel pürésítettem.

A csirkemellfilét vékony szeletekre vágtam, sóztam, borsoztam mindkét oldalát és kevés kókuszolajon egy serpenyőben mindkét oldalán lepirítottam, majd ráöntöttem a paprikakrémet, pici vizet is öntöttem alá, kb. fél -1 decit, hogy mártás állaga legyen, majd fedő alatt összerottyantottam az egészet, végül belemorzsoltam a kecskesajtot, megvártam, míg felolvad, kicsit összekevertem és elkészült.

 

Sült csirkemell áfonyamártással és édesburgonyával


Szeretem a színes ételeket, annyira jól mutatnak egy hófehér tányéron, hogy néha sajnálom megenni őket. Utóbbi hazugság természetesen a részemről. Alig vártam, hogy ráugorjak…

Jártamban, keltemben itt eszem, ott eszem, szeretek, -tünk jó kis éttermekbe betérni. Így történt ez pár hete is, mikor én egy jóféle babgulyással (igen jól olvassátok, én és a babgulyás egy helyen egy időben és tányéron) leptem meg magam, míg A férfi (Bambirajongók most lapozzanak) áfonyás vörösboros őzpörköltet nézett ki magának és mielőtt megkóstolhatta volna, már bele is trollkodtam a tányérjába csak úgy nőiesen a nagy leveses kanalammal. Elsősorban a mártás érdekelt és persze az őz is, mert a vadhúst nem igen szeretem, de őzet még nem ettem. Az van, hogy ízlett és nem kicsit, a vörösboros áfonyás cuccot kóstolva pedig már el is képzeltem, hogy ez simán ehető szárnyassal is, lisztes krokett helyett meg édeskrumplival inkább.

Így hazatérve megálmodtam ezt az ételt és lám, valósággá vált. Na nem teljesen úgy, ahogy elképzeltem, ugyanis kezembe kaptam a boros üveget, hogy majd jól felnyitom. Én. Egyedül. Dugóhúzó belecsavar, eddig sima és itt véget is ért a történet kb. Nem mozdult, nyúztam, húztam, szorítottam, mindenhova, ráfeküdtem, mindezt edzés után közvetlen, amikor mindig elhiszem magamról, hogy rettenetesen erős vagyok és legyőzhetetlen. Kiizzadtam, remegett a kezem, az üveg nyakát már féltem, hogy letöröm, A férfi távol, a szomszédhoz mégsem mehettem át remegő kézzel egy boros üveggel a kezemben vérben forgó szemekkel fényes nappal…

Mély levegő, megnyugszik, bor téma elenged, recept változik, B. opció. Van egy titkos lötyim a hűtőben, egy kedves barátnémtól kaptam nem rég. Ő a gránátalma szirup. Nem, nincs bor íze, de ebbe az ételbe amúgy sem árt esetleg egy pici édes, ha az áfonya nem az. Úgyhogy ebből kapott egy kanálkával a szirupból és be is fejeztem a főzést mosolygó arccal kisimulva.

A bor sorsa azóta eldőlt, illetve beledőlt az üvegbe a dugó egy fakanál segédletével egy langyos nyári este…

Szóval borral vagy anélkül, isteni! Amúgy meggyel is klassz lehet.

Hozzávalók 4 főre:

1 egész csirkemellfilé

25 dkg áfonya

2 db édesburgonya (kb. 1 kg)

kb. 1,5 deci víz (helyette lehet vörösbor)

1 evőkanál gránátalma szirup(elhagyható)

1 csapott evőkanál rizsliszt (más liszt is jó)

1 közepes rozmaring ág v 1 mokkáskanál szárított

só, bors

kókuszolaj

Az édesburgonyát meghámoztam, hasábokra szeltem és 200 fokra előmelegített sütőben puhára sütöttem kb. 20 perc alatt.

A csirkemellet vékony szeletekre vágtam, mindkét oldalát sóztam, borsoztam és kevés kókuszolajon megsütöttem egy serpenyőben oldalanként kb. 8-10 perc alatt, míg szép aranybarna lett kívül, belül pedig fehér, de még szaftos a húsa.

Ezalatt egy kisebb serpenyőbe szórtam az áfonyát, felöntöttem a vízzel és a gránátalma sziruppal, majd összefőztem kb. 10 perc alatt, majd a forró léből kimertem pár kanállal, simára kevertem a rizsliszttel és visszaöntöttem a mártásba, még egyszer összeforraltam és elzártam a gázt. Tálalható!

Almás brokkolis csirkesaláta

Az egyik legjobb saláta amit eddig ettem, pedig a saláta szó nálam általában valamilyen húsmentes ételt takar. Na ő a kivétel!

A brokkoli és az alma szuper páros, korábban már volt hasonló sali a blogon, de akkor asszem feta és más zöldség is került mellé, most viszont húsra vót igény, úgyhogy csirkecombfilé hentesnél felnyalábol és irány a konyha. Csirkemell is jó lesz, vagy bármilyen más sült hús maradék, de a combfilé nem szárad ki annyira, szerintem ez a legjobb hozzá. Amúgy hal is lehetne…mondjuk lazac…hmm már tovább is gondoltam. Legközelebb…

Tökéletes hétköznapi vacsora, mert gyors, nagyon finom, edzés után is szuper, és másnap ebédre is elfogyott a maradék. Akkor lehet hozzá rizst is főzni akár, ha ez így nem lenne elegendő, de szerintem az, mert laktató. Az öntet ami körbelengi, pedig az egyik kedvencem, bármilyen salátára, de főleg a zöld salátákra kitűnő, mindenki imádja!

Hozzávalók:

4 db csirkecomb filé

1 fej brokkoli

1 nagyobb piros alma

bármilyen zöldsaláta (ruccola, madársaláta, római stb.)

Öntethez:

3 evőkanál olívaolaj

1 teáskanál almaecet

1 mokkáskanál méz

1 mokkáskanál mustár

só, bors

A csirkecombot felkockáztam, és kevés kókuszolajon, pici sóval és borssal lepirítottam. Ezalatt simára kevertem az öntet hozzávalóit, a brokkolit forrásban lévő vízbe tettem kb. 5 percre, majd leszűrtem és hideg vízzel leöblítettem.

Ezután mindent egy tálba raktam, húst, zöldségeket és meglocsoltam az öntettel, majd átforgattam az egészet. Másnap is finom!

 

 

 

Hamis brassói

Kalóriaszegény, de ugyanolyan finom, mint az eredeti. Ez elég meggyőző érv, hogy kipróbáljátok? Sőt, csak halkan jegyzem meg, hogy az én ízlésemnek sokkal jobban megfelel, mint az eredeti sertés húsos sült krumplis verzió…

A zeller ismét felértékelődött a szememben, tök jó lehet helyettesíteni vele a krumplit, püréként is bevált és sokkal könnyebben emészthető ételeket lehet általa kreálni. Csak elsőre hangzik durván, aztán a kóstolás után eddig mindenki rájött, hogy semmi gond nincs ezzel és nagyon is ehető az étel. Legutóbb a töltött paprikát is zellerhasábokkal tálaltam főtt krumpli helyett, az is klassz lett.

Csirkemell  helyett combfilét használtam, szaftosabb lesz így a hús, illetve a hagyományos brassóiba ugyebár szalonna is kerül(het), nekem az most nem volt kéznél, viszont kacsasütésből megmaradt zsír igen, úgyhogy csak az íze kedvéért ment bele egy kicsi. Pasi is megette vidáman. Na jó, kapott mellé főtt kölest is, ha esetleg éhen akarna halni, de ez anélkül is laktató.

Hozzávalók 4 főre:

1 kg csirkecomb v csirkemell filé

2 nagy zellergumó

1 fej vöröshagyma

1 duci gerezd fokhagyma

1-1 teáskanál őrölt pirospaprika és majoránna

só, bors

1 evőkanál kacsazsír v más olaj

A zellert meghámoztam, felkockáztam és kb. 5-8 perc alatt félpuhára főztem, majd hideg vízzel leöblítettem félretettem.

A combfilét szintén felkockáztam, majd a kacsazsíron és a felaprított vöröshagymán egy serpenyőben fehéredésig pirítottam, majd megszórtam pirospaprikával, majoránnával, sóztam, borsoztam és puhára főztem, illetve közben belereszeltem a fokhagymát is. Ha szükséges öntsetek alá pici vizet, nekem nem kellett, mert annyi levet engedett a hús. Nem kell úsznia a lében, de ne is legyen tök száraz a brassói. A zellert közben egy nagy serpenyőben kevés olajon lepirítottam, sóztam, borsoztam és mikor a hús elkészült hozzákevertem, végül friss petrezselymet szórtam a tetejére.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!