Pálmafa Project

Gravlax, a svéd pácolt lazac

Alcím: “Segítség, pasi a konyhában!” Megjegyzés: Isten tartsa meg jó szokását! Mert ez egy fejedelmi halétel, de tényleg. Igen, ezúttal más tollával ékeskedem. Mostanában a blogon “A férfiként” elhíresült egyed, jött, látott, ígért nekem gravlaxot még szerelmünk hajnalán és győzött. Pontosabban inkább én, hiszen elkészült végre 9 hónap után. Nyilván ki kellett érdemelnem, kicsit aggódtam is nem tagadom, mert eddig mindig csak a rántottáig jutottunk (mondjuk az is a kedvencem), és halvány lila dunsztom sem volt, mit kell tennem még a gravlaxért… Deee kanyarodjunk is vissza eme nemes halhoz, a többit meg fantáziátokra a bízom, de tanácsadást nem vállalok…Ha imádjátok a lazacot, mint mi, akkor irány Svédország, legalábbis gondolatban egyenlőre. Ez bizony egy nyers halacska, amit a pác ízesít, tartosít, főzni nem kell, szóval a rántotta tényleg bonyolultabb…

Ami fontos az elkészítésénél, hogy a hal friss legyen, szóval menjetek északra horgászni és versengjetek a medvével. Ha viszont ti sem vagytok ennyire szerencsések, akkor mindenképpen halbolt a megoldás, ahol a jégen csücsülnek a halak, kagylók, rákok, és egyéb tenger- és folyólakók. Nem, a lazac sajnos nem olcsó, akciózni sem nagyon szokták, ezt most tényleg más szemszögből kell nézni. Nem is eszünk minden nap lazacot, ilyet meg pláne, bár most egy hete tulajdonképpen mégis, ugyanis sikerült 3 kg lazaccal hazatérünk a Metroból. Ne kérdezzétek meg, hogy normálisak vagyunk-e…

De legalább a jövő karácsonyi menühöz is elég lesz a mélyhűtőbe nyúlni. Szóval azzal vígasztaljuk magunkat, ha már nyaralni nem megyünk idén, hogy ez így gazdaságos volt. 5000 Ft egyébként kilója a Metroban, piacon 6-7e Ft ugyanez, az éttermekben pedig 3-4e Ft-ért lehet lazacos fogást enni, amiben a halfilé kb. 10 dkg.

A zsákmányunk gyakorlatilag 2 db lazac volt az egyiket feldaraboltuk, és legfagyasztottuk, a másikból lett A férfi keze által a gravlax. Természtesen egy 30 dkg-os filének is bátran álljatok neki. Amúgy egy egész halacska ilyen formában elkészítve, kb. 10 főnek elegendő, ha esetleg egy különleges alkalom tiszeletére akartok villantani ezzel az étellel. Általában előételnek tálalják pirítóssal, vagy valamilyen mustáros, szószokás kencével együtt. Mi egyikre sem vágytunk, szerintük a legjobb a saláta mellé, annyira tiszta és jó zsírokat tartalmaz a lazac, hogy bármilyen nehéz szénhidrát csak elnyomja azt. Persze ez ís ízlés dolga, de ez egy “gyúrós” gravlax lett.

Általában cukor is szerepel a pácban, ezt mi kihagytuk, bár eszembe jutott, ha már cukor, akkor lehet, hogy egy pici mézet legközelebb tennék még hozzá, mikor A férfi nem néz oda, de nádcukrot szoktak használni legtöbbször. Fokhagyma viszont nincs az eredeti receptben, de mi toltuk hozzá rendesen, a citrommal és a kaporral társulva eszméletlen illata volt, van, és még lesz a hűtőnek is legalább egy évig… Ami a citromot illeti, nagy mennyiségű citromhéj kerül hozzá, úgyhogy érdemes kezeletlen héjút választani, az Aldiban például lehet kapni, nem is drágán. Ha nem találtok mégsem, akkor én grapefruitmag kivonatot szoktam egy kisebb tál vízbe csepegteni és abba beáztatni a citromot, majd alaposan átsikálni még egyenként őket, ez az egyik legjobb módszer bármilyen gyümölcs héjának a fertőtlenítésére.

Egy lyukacsos téglalap alkú “ikejás” szűrőtálba tettük pácolás után a halat, mert a hűtőben csücsülés során a víztartalma távozik és kicsöpög a tálcára, amit alá tettünk. Tulajdonképpen ennyi a történt, eldolgozik a halunk magában és pár nap alatt az elkészítője besöpörheti a dícséreteket. A férfi is így tett, most egy darabig rántottát sem kapok szerintem, viszont volt még egy étel, amit megígért nekem az pedig a Wellington bélszín, Ígérem, belehúzok, hogy ne csak 1 év múlva tudjam megosztani veletek annak a receptjét….

Hozzávalók:

1,5 kg lazac

2 nagy csokor kapor

4 citrom reszelt héja (ha lehet biocitrom)

4 evőkanál Himalája só

3 duci gerezd fokhagyma

A lazacot megmostuk, papírtörlővel megtöröltük, a bőre alá nyúlva egy éles kés segítségével lefejtettük róla azt. A kiálló szálkákat egy szemöldök csipesszel vagy egy kés segítségével ki lehet húzni belőle. Nagyon egyszerű, ha végig húzzátok a ujjaitokat a halhúson, érezni, hogy hol áll ki a szálka, nincs sok belőle és jó hosszúak, könnyen kijönnek. A pác alapanyagait összekevertük, majd belemasszíroztuk a lazac mindkét oldalába jó alaposan. Egy tálcára került a lyukacsos tál, majd ebbe a hal, pakoltunk még rá citromszeleteket, nagyjából lefedtük és ment a hűtőbe legalább 4 napra, 2 nap után pedig megfordítottuk. Az 5. napon pedig Isten megteremté a gravlaxot vékonyan fel lett szeletelve és így került vissza tányéron a hűtőbe, innentől számítva 1 hétig biztosan eláll még.

Mákos kölesgombóc citrommártással

Ismét elindult a Meyer citromláz, a csapból is citromlé folyik és idén engem is elkapott az ár egy kicsit. Éppen csak annyira, hogy ha szembejön velem a piacon január, februárban ez a hibrid citromfajta, akkor ezt választom. És nem azért mert gasztrosznob vagyok, hanem, mert reggelente citromos vízzel indítom a napom és ezzel iszom a teám is, és ennek a citromnak bődületesen sok leve van, míg a többiből mostanság alig sikerül pár cseppet kipréselni, hiába masszírozom előtte izomból őket a konyhapulton….

dscf0279Mitől különleges ez a citrom? Attól, hogy félig narancs… Na jó ez túlzás, de állítólag a citrom és a mandarin kereszteződéséből született a kis drága, ízében viszont azért citrom a javából, és nagyon erőteljes fűszeres illata és íze van, innen is lehet felismerni, illetve hogy kicsit sötétebb a színe, mint a hagyományos citromnak az alakja pedig gömbölyűbb és sok a magja. Árban nem igazán van különbség.

Ha ilyet kerestek a piacon, nyugodtan kérdezzétek meg az árust, de tisztelet a kivételnek, fogalmuk sincs róla, hogy mi fán terem, de ezt nem is lehet felróni nekik, citrom az citrom. Bár olyat is olvastam valahol, hogy valaki selejtként, leárazva árulta, mert nem vette a nép, mivel eltér a külseje kicsit a megszokottól. Ami különleges és kilóg a sorból, az már nem is kell, igaz….?? Úgyhogy tessék vadászni rá, igaz januárban nem kell, mert legtöbb  helyen ezt árulják, hisz ilyenkor van szezonja.

Azért ezt az édességet másik citromból is bátran készítsétek el, tök egyszerű és egészségesebb alternatíva lehet akkor, ha valamilyen aranygaluska, mákos guba típusú nyalánkságra vágytok, de nincs idő vagy kedv azzal bíbelődni. Ezért is imádom a kölest! Se liszt, se tej  nincs benne és mennyivel jobb ez a nagyon citromos sodó, vagy ha sűrűbbre készítitek puding, mint a bolti porok….Sőt, még több időt sem vesz igénybe az elkészítése!

dscf0281

Hozzávalók 8-10 db-hoz:

3 deci köles

4 evőkanál darált mák

1-2 evőkanál xilit v nádcukor, méz

csipet só

fél narancs leve

Mártáshoz:

fél liter kókusztej (más tej is jó)

1 db (Meyer) citrom reszelt héja

1 db (Meyer )citrom leve

2 tojás sárgája

2 evőkanál kukoricakeményítő

1-2 evőkanál xilit v nádcukor, méz

A kölest dupla mennyiségű vízben megfőztem, közben édesítettem. Mikor beszívta az összes folyadékot még fedő alatt állni hagytam negyed órát, mikor kicsit kihűlt hozzácsorgattam a narancs levét, beleszórtam a mákot és alaposan összekevertem az egészet, majd botmixerrel még átmentem rajta párszor.

Ezután gombócokat formáztam belőle.

A mártáshoz a kókusztejet felforraltam, belereszeltem a citrom héját is, édesítettem, majd a tojások sárgáját simára kevertem a kukoricakeményítővel és 1-2 evőkanál vízzel, majd a kókusztejhez adtam és folyamatos keverés mellett megvártam, míg besűrűsödött és ismét forrni, pöfékelni kezdett a mártás és elzártam a gázt alatt, majd belefacsartam a citromlevet. Tálalható, hidegen és melegen is finom!

Olasz citromtorta

A pár napja megosztott és ahogy látom, elég népszerű diótorta után, ez a citromos nyalánkság lett a másnapi szülinapi desszertünk levezetésnek….

20161009_114959-2Nem mondom, hogy kalóriaszegény, de azért a tömény csokis cucc után, ez jóval könnyedebb és, az ott megmaradt tojásfehérjék sem vesztek kárba, hanem felhasználásra kerültek a torta tetején.

Jó kis recept, természetesen megnyestem az eredetiben szereplő cukormennyiséget a tetejére kerülő fehérje habban legalábbis, mivel nekem a brutál édes habcsók már túl sokkk és így egyszerűbb is. Bőven édes így is higgyétek el, a kis csavar a sztoriban pedig, hogy  a kamra mélyén felleltem egy miniatűr üveg szuvenyír citrus lekvárt és ezzel tettem édesebbé és még citrusosabbá a habot.

Tökéletes egy délután kávé vagy tea mellé!

20161009_115132-2

Hozzávalók 24 cm-es formához:

Tésztához:

185 g teljes kiőrlésű tönkölyliszt

185 g hideg vaj

90 g (por) nyírfacukor

1 citrom reszelt héja

1 csipet só

Krémhez:

3 db tojás

1,5 citrom leve

1 citrom reszelt héja

100 g nyírfacukor

fél zacskó bourbon vaníliás cukor

32 g rizsliszt (helyette étkezési keményítő is jó)

1 csipet só

Fehérjehabhoz:

4 tojásfehérje

3 evőkanál nyírfacukor

1 nagy evőkanál citruslekvár (elhagyható)

A tészta hozzávalóit összegyúrtam. Ha a vaj nagyon megolvad, vissza kell tenni a hűtőbe a tésztát egy 20 percre legalább, különben nehéz vele bánni.

A tésztát én nem nyújtattam, egyszerűen henger alakúra formáztam, karikákra szeltem késsel és a forma aljába nyomkodtam, nagyjából egyenletes vastagságban, és kb. 2 cm magasságban körben az oldalára is. Fogtam egy villát és a oldalán a tésztát a villa hegyével kicsit lenyomkodtam, hogy csinosabb legyen a széle…. Ha kerámia piteformában sütitek, akkor ezzel nincs gond.

180 fokra előmelegített sütőbe tettem kb. 15 percre.

Ezalatt elkészítettem a citromos tölteléket. Habosra kevertem a tojásokat a cukorral, majd beleöntöttem a citromlevet és héjat, végül simára kevertem a liszttel.

Kivettem a sütőből a tésztát beleöntöttem a krémet és visszadugtam a sütőbe, ismét kb. 20 percre. Akkor jó, ha már nem folyik a krém.

Ezalatt felvertem a tojáshabot, mikor már majdnem teljesen kemény volt a hab, beleszórtam a cukrot és a lekvárt, tovább vertem, míg elkeveredett minden a habban, majd kivettem a tortát, egy evőkanállal ráhalmoztam a tetejére a fehérjehabot. A kanál hátoldalával kicsit “felborzoltam” és 160 fokra légkevereséses üzemmódba visszatettem még 10 percre. Figyelni kell rá, mert a teteje gyorsan barnulni kezd, érdemes lejjebb tenni a rácsot, vagy résnyire nyitott sütőajtónál szárítani, amíg a belseje is jó lesz, esetleg még lejjebb venni a hőfokot.

Ha kihűlt, érdemes még egy kicsit a hűtőbe is betenni, aztán tálalható.

Forrás: http://www.nosalty.hu/recept/olasz-citromtorta

20161009_133541-2

Gyümölcsös ice tea

Ez nem is recept inkább csak egy ötlet, hogy az oly népszerű bolti jeges teákat, miként helyettesítsétek, hiszen azok többnyire tele vannak cukorral, tartósítószerrel, igazi citromot tán sosem láttak…

DSCF9569Nem titok, hogy régebben én is vettem hébe-hóba a boltban ice teát, egy bizonyos márkát, ami még a jobb minőségűek közé tartozott és nem éreztem mellékízét, bár abban is volt cukor bőőőven. Aztán kiiktattam szépen lassan az életemből, hiszen otthon sokkal finomabbat gyártok. A múlt héten megosztott Dowton Abbey teás keksz után a Kasléder Teaházból kapott fekete teából ezt támadt kedvem elkészíteni és szuper hűsítő itóka lett belőle.

Nem nagyon szeretem jegelni az italaimat, elég ha szoba hőmérsékletű, de most kivételesen gyártottam hozzá jégkockát, amibe csempésztem néhány levélke mentát is. Ha nagyobb társaságnak készítitek, akkor ez mutatós megoldás lehet, illetve nyugodtan tegyetek pár ágat frissen is kancsóba, mert úgy adja ki igazán az aromáját a növény. Ha tea, akkor nálam citrom és méz kerül bele, xilitet nem igen használok ilyenkor, akkor inkább simán citrommal iszom édesítés nélkül, illetve néha egy csipet fahéj, gyömbérdarabok kerülnek bele. Lehet játszani az ízekkel, legutóbb pl. egy kis kardamom is került bele és isteni lett a végeredmény.

Zöld teával is klassz lehet, ha azt jobban szeretitek, illetve én kaptam egy Oolong nevezetű vagy más néven sárga teát narancs ízesítéssel, hát az is mesés forrón és hidegen is egyaránt, úgyhogy rengeteg opció van, találjatok ki minden hétre egy újat, a műanyag palackozott itókák meg maradjanak inkább a boltok polcain….

DSCF9560

 

Hozzávalók:

fekete tea (ezt használtam)

cseresznye, eper (szezonális gyümölcsök)

pár szelet citrom

ízlés szerint méz, nádcukor nyírfacukor

egyéb fűszerek ízlés szerint(pl. fahéj, gyömbér, kardamom, szegfűszeg, mentalevél)

A teafüvet leforráztam állni és hűlni hagytam 10-15 percig, majd mézzel édesítettem, facsartam bele citromot. Mikor teljesen kihűlt dobtam bele pár szem cseresznyét és epret, mentalevelet, aztán lehet fogyasztani akár jégkockával is, de jót tesz neki, ha pár órát áll a hűtőben vagy a pulton.

 

Krémes karfiolos rizs

Rizottó és mégsem, hiszen egyszerűbb elkészíteni, mivel nem kell mellette állni és kevergetni folyamatosan. A karfiolpürének köszönhetően viszont pont olyan krémes lesz a végeredmény.

DSCF9458

A karfiolpüré majdnem nem várta meg, míg a rizs megfő, ugyanis megkósoltam mikor elkészült, aztán még egyszer megkóstoltam, majd még kétszer…. Mennyei, úgyhogy már tudom mit készítek legközelebb sült hús mellé krumplipüré helyett…

Rizstejszínnel pürésítettem, így a karfiol íze kicsit meglágyult, a rozmaring és a citromlé pedig még inkább elvarázsolta, szóval, ha nem szeretitek túlságosan ezt a zöldséget, szerintem ez akkor is ízleni fog, persze a sima főzőtejszín is tökéletes hozzá. Lehet köret és lehet egytálétel friss zöld salátával vagy zsenge spenóttal, ruccolával a tetején isteni, rákattanós kaja. Ha szeretitek az érett kék sajtot, akkor bátran morzsoljatok bele azt is, de parmezán vagy füstölt sajt sem fogja elrontani!

DSCF9460

Hozzávalók 2-3 főre:

20 dkg barna rizs

1 kis fej karfiol

1 deci rizstejszín (sima főzőtejszín is jó)

1 duci gerezd fokhagyma

2 szál újhagyma

2 evőkanál aprított friss rozmaring v 1 teáskanál szárított

csipet fehér bors

késhegynyi frissen reszelt szerecsendió

pár csepp citromlé

olívaolaj

Tálaláshoz: bébi spenót levelek és/vagy reszelt sajt

A barna rizst dupla mennyiségű enyhén sós vízben feltettem főni. Egy másik lábosban vizet forraltam, közben a karfiolt rózsáira szedtem, majd a forrásban lévő vízben, kb. 10 perc alatt puhára főztem, leszűrtem. A karfiolhoz reszeltem a fokhagymát, beleöntöttem a rizstejszínt, reszeltem bele pici szerecsendiót, megszórtam egy csipet fehér borssal, aprított rozmaringgal, megcsorgattam a citromlével, majd krémesre turmixoltam, majd adtam hozzá felkarikázott újhagymát is. A karfiolból néhány darabot akár félretehettek előtte, és a végén apró darabokra vágva adjátok hozzá a rizshez.

Mikor a rizs megfőtt, hozzákevertem a karfiolpürét és tálaltam is friss bébi spenóttal és pár csepp olívaolajjal meglocsolva.

Forrás: http://pinchofyum.com/creamy-cauliflower-garlic-rice

Narancsos répás hajdinalisztes muffin

Gyorsan kellett valami magammal vihető nyalánkság, és ezer éve nem sütöttem muffint, amúgy meg répatortára vágytam, és dió ehetnékem is volt, de liszttel kevésbé agyontömött desszertet szerettem volna, és ez sült ki belőle.

DSCF9394

Palacsintán kívül asszem még nem sütöttem hajdinaliszttel, ezért is került bele a dió kiegészítésképpen illetve egy pötty baracklekvár a tetejére. Az eredeti recept dió helyett kókuszlisztet írt egyébként, de én jobban csípem a diót ilyen sütikébe.

A hajdina most is jól teljesített, sőt sokkal jobban, mint egy nehezebb teljes kiőrlésű liszt, ahol masszívabb, sűrűbb lesz azért a tészta szerkezete. Itt viszont megmaradt a szaftos állaga, igaz, ez a nagyon apróra reszelt répának is köszönhető persze.

Gyorsan meg volt, elfogyott, finom volt, nem esett szét, hmm ha nem cipelitek magatokkal, akkor lekvár helyett kenhettek a tetejére mascarpone-t vagy sűrű görög joghurtot és akkor tényleg répatorta jelleget ölt és Nyuszika is örülni fog.

DSCF9396

Hozzávalók 12 db-hoz 2 decis bögrével mérve:

1,5 bögre  hajdinaliszt (más liszt is jó természetesen)

1,5 bögre apróra reszelt répa

4 evőkanál darált dió

1 citromreszelt héja

fél bögre nyírfacukor

2 db tojás

3 dkg vaj

1 bögre narancslé (nálam fele narancslé-fele kókusztej)

1 mokkáskanál fahéj

2 teáskanál sütőpor

1 teáskanál szódabikarbóna

csipet só

pár szem aszalt gyümölcs, csokidarabok ízlés szerint

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, a muffintepsit kibéleltem muffinpapírokkal.

A lisztet a darált dióval, citromhéjjal, sütőporral, szódabikarbónával, csipet sóval, fahéjjal, néhány szem aszalt áfonyával egy tálban elkevertem.

Habosra kevertem a vajat a cukorral és a tojással, majd hozzáöntttem a narancslé-kókusztej kombót is. A répát apró lyukú reszelőn lereszeltem, majd ezt is a vajas keverékhez szórtam, elkevertem, végül az egészet a liszthez öntöttem, gyorsan összeforgattam és 3/4-ig feltöltöttem vele a muffintepsi mélyedéseit, a tetejükre tettem egy-egy kiskanál baracklekvárt, majd kb. 20-25 perc alatt megsütöttem őket. Tűpróbával ellenőriztem, hogy átsültek-e. Hűtés után fogyaszthatóak, de langyosan is lecsúszott egy  példány….

Forrás: http://powerhungry.com/2008/01/buckwheat-coconut-flour-carrot-muffins/

Mákos püspökkenyér aszalt áfonyával és csokival

Nem minden bejgli, ami mákos még karácsonykor sem. A püspökkenyér, vagy ahogy még többen ismerik gyümölcskenyér sokszor készült nálunk karácsonykor, főleg, mert a december elejéről megmaradt csoki mikulásoknak ilyenkor végleg bevégeztetett….

DSCF9149Pofonegyszerű a történet, bármilyen csoki, aszalt gyümi, dió, mogyi, mandula maradék van otthon azt nyugodtan szórjátok két kézzel ebbe a sütibe. Mehet bele fahéj, szegfűszeg, akár rum, variáljátok a liszteket is. Meló alig van vele, pár edénynél többet biztos nem kell mosogatni utána. Tudjátok mit szoktam mondani, keverem, kavarom, kisütöm kategória, amit mindenki imád. Kivéve, aki nem szereti a mákot…, én ugyanis most belecsempésztem azt is, és sajnos szembesültem vele, hogy a mákot lehet nem szeretni… Még ilyet! De hősök voltak az illetékesek és azért letolták, a csoki eladta úgy látszik. Viszont a mákrajongóknak nagyon ízlett, köztük egy alig 1 éves hölgyemény is elnyammogta boldogan, mind a 7 fogával.

DSCF9142Hozzávalók 2 decis pohárral mérve:

1 pohár natúr joghurt

1 pohár darált mák

2 pohár teljes kiőrlésű tönkölyliszt

1 és negyed pohár nyírfacukor

fél pohár kókuszolaj

2 teáskanál sütőpor

3 db tojás

1 citrom leve és reszelt héja

10 dkg aszalt áfonya (más aszalt gyümölcs is jó)

5 dkg legalább 70 %-os étcsoki

A sütőt előmelegítettem 180 fokra, egy gyümölcskenyér formát kivajaztam és kiliszteztem.

Felaprítottam az étcsokit és az áfonyát.

Összekevertem a nedves anyagokat, a tojást a cukorral, a joghurttal, citromlével, majd az olajjal. Aztán a lisztben elkevertem a sütőport és a darált mákot, belereszeltem a citromot, majd beleszórtam a csokit és az áfonyát és az egészet egyenletesen összekevertem a nedves anyagokkal.

Beleöntöttem a formába és kb. 40 perc alatt megsütöttem, tűpróbával ellenőriztem, ha nem tapad rá már massza, akkor elkészült. Mikor kihűlt kiborítottam a formából és felszeleteltem. Sokáig eláll, nem szárad ki.

 

Flódnipalacsinta

Karácsony ízű palacsintatorta, még hozzá a klasszikus karácsonyi sütemény a flódni ízeivel, viszont egyszerűbb és gyorsabb az elkészítése, és azért valamivel kalóriaszegényebb is.

DSCF9003Imádom a flódnit, tavaly sütöttem is egy hatalmas adagot, bátran próbáljátok ki ezt is. Ha pedig nincs kedvetek tésztát gyúrni, nyújtani, de mégis rajongtok a mákos, diós, gazdag ízekért, akkor készítsétek el ezt a palacsintát, a siker garantált!

Brutál sok tölteléket toltam bele, szerintem elfért benne, senki nem reklamált miatta, nem is értem miért…és még szét sem dőlt. Nem vagyok egy nagy palacsintarajongó, de így felértékelődik ez a desszert, ráadásul a legkritkusabb és legfinnyásabb népek sem mondanák meg, hogy zabliszttel készült és nem fogják rábiggyeszteni a “túl reform” jelzőt sem az fix…

Hogy megállja-e a helyét, akár egy halászlé után a karácsonyi asztalon? Naná, hogy meg, és a bejglik sem sértődnek meg.

DSCF9011Hozzávalók 8 szelethez:

Palacsinta:

14 evőkanál zabliszt

2 tojás

1,5 deci tej

szóda

csipet só

Mák töltelék:

20 dkg mák

4 evőkanál nyírfacukor

1 citrom reszelt héja

fél citrom leve

1,5 deci kókusztej v tehéntej

Diótöltelék:

20 dkg darált dió

3 evőkanál nyírfacukor

1 citrom reszelt héja

1 kupak diólikőr v rum(elhagyható)

1,5 deci kókusztej v tehéntej

Almatöltelék:

3 db közepes alma

2 evőkanál nyírfacukor

fél citrom leve

fél mokkáskanál őrölt fahéj

Szilvás töltelék:

2 púpos evőkanál sűrű szilvalekvár

1 evőkanál fehérbor (elhagyható)

1 evőkanál víz

Először megcsináltam a töltelékeket. A máktöltelékhez mindent összefőztem egy kis lábosban, majd félretettem. Ugyanígy jártam el a diós esetében is, és a szilvával is. Elég csak összemelegíteni őket, míg elkeverednek az ízek és krémes, kenhető, de nem folyós állagúak lesznek.

Az almát meghámoztam, lereszeltem és puhára pároltam a cukorral, fahéjjal és a citromlével, megvártam, míg a leve nagyjából elfő és ezt is félretettem.

A palacsinta hozzávalóit egy kézi habverővel simára kevertem, a szódát a legvégén adtam hozzá, kis adagokban, kb. 2 decit, míg elértem a sűrű, de folyós palacsintatészta állagot.

Kókuszzsírt olvasztottam a serpenyőben és kisütöttem őket, majd összeállítottam a tortát. 1 palacsinta, egy réteg mák, egy palacsinta, egy réteg dió, megint palacsinta, majd almás töltelék, ismét palacsinta szilvás töltelék és ezt még egyszer megismételtem. A második szilvás réteg már lemaradt, csak a tetejét díszítettem vele. Tálalás előtt sütőben átmelegítettem.

Epres, diós, citromos parfétorta

Ha hűsítő édességre vágytok, amivel a vendégeiteket is elkápráztatjátok, akkor ez a Ti receptetek!

20150529_165144Korábban macerásnak tűnt házi fagyit gyártani, pláne fagylaltgép nélkül. Aztán rátaláltam erre a Vienetta receptre tavaly. Mennyei lett, és végre nem egy brutál kristályos szerkezetű, vízízű valami került ki a mélyhűtőből. Nyilván ez a zsíros tejszínnek köszönhető, de legalább nincs agyoncukrozva, mint bolti társai, az ízfokozókat pedig én szereztem be a piacon hozzá. “E” betűs szereplők közül is csupán egy van benne, az “E”, mint eper….

DSCF73532 éves lettem én, pontosabban Pálmafa gyermekem, és ennek örömére (is) készítettem ezt a tortát. És naná, hogy Nektek, mert tudom, hogy a fagyinak senki nem bír ellenállni.

A parfétorta pedig azért is jó ötletnek tűnt, mert ismét időhiánnyal küzködtem a héten, ez viszont előre elkészíthető szinte negyed óra alatt, a többi pedig a fagyasztó dolga. Mutatós desszert, tálalás előtt ki lehet kicsit cicomázni. Eredeti tervem az volt, hogy olvasztok étcsokit a tetejére, mint a Vienetta esetében is történt, de aztán úgy gondoltam a kevesebb néha több. És valóban nem hiányzott róla senkinek, anélkül is fogyott…..gyorsan… Nagyon gyorsan… 1 repeta, 2 repeta, 3 repeta, 4…

DSCF7356Hozzávalók:

8 dl habtejszín (állati és cukormentes)

10 dkg darált dió (lehet apró darabos)

20 dkg eper

1 fél mokkáskanál vanília por v vanília rúd kikapart magjai

1 citrom reszelt héja és leve

6 evőkanál nyírfacukor( ízlés szerint lehet több v kevesebb)

A tejszínhabot kemény habbá vertem, mikor majdnem elérte a megfelelő állagot, belekevertem a cukrot és tovább vertem még pár másodpercig. Elosztottam a habot 3 felé, az egyikbe belekevertem az botmixerrel pürésített epret (nem baj ha picit darabos marad) a vaníliaporral, a másikodik részbe a darabos darált diót, a harmadikba pedig a citromhéjat és a levet.

Egy hosszúkás kenyérsütő formát (lehet őzgerinc is) kibéleltem műanyag fóliával. Alulra kanalaztam a diós tejszínt, majd egyenletesen elkentem a formában, erre jött a citromos réteg, majd az epres réteg. A tetejét is betakartam fóliával majd betettem egy éjszakára a mélyhűtőbe.

Tálalás előtt fél órával kivettem, leszedtem a tetejéről a fóliát, kifordítottam a formából, majd felszeleteltem. (Ha pár másodpercre meleg víz be állítjátok, könnyebben kijön a formából.)

Tökölődjünk! -Gluténmentes diótorta sütőtökkrémmel

Jupijé, ezennel megnyitom a sütőtökszezont! Rájöttem, hogy ez az én kedvenc őszi alapanyagom. Ha belegondolok, nem igazán van olyan hét, hogy ne csapnék egy példányt a hónom alá a piacon. Nem szeretitek? Semmi gond. Majd belejöttök! Ígérem. Én sem csíptem különösebben ezt a narancs színű gyönyörűséget, míg rá nem jöttem mennyi mindent lehet belőle készíteni. És most itt még véletlenül sem a “helóvín” tökre gondolok… ahhoz túl finom, inkább eszem, mint faragom…

DSCF4819

Egyik nap diótortával álmodtam méghozzá a lisztmentessel, amiből már tavaly is sikerült egy kávékrémmel töltött verziót összedobni, ami kicsit nyomi lett ugyan, viszont az íze mennyei volt, úgyhogy 5 perc alatt elfogyott. Gondoltam, most nézzük meg egy igazi tökös, belevaló krémmel felturbózva. Elfogyott hamar, annak meg külön örültem, mikor a sült tököt amúgy nem kedvelő sógornőm szájából elhangzott az “enneknincsistökíze” mondat. Ez valószínű a krémbe kevert narancslének köszönhető, meg a fűszereknek természtesen, de akár még mascarponét is lehetne hozzákeverni akkor még krémesebb lenne, viszont az a szép élénk színének nem tenne jót. Ezt rátok bízom, próbáljátok ki, a dió helyett meg akár mandula, mogyoró alternatívák is szóbajöhetnek. Sőt mák is…

Amúgy picit kevesebb volt a dió mennyisége, mint az előírt, így az értékes lenmagliszttel pótoltam kb. 5 dkg-t, de ennyi igazán nem vette el a dió aromáját, úgyhogy csak kreatívan! Ha megduplázzátok a hozzávalók mennyiségét akkor egy nagy kapcsos tortaformához elegendő az adag.

Finom, krémes, gluténmentes, a tésztában lévő vajat leszámítva majdnem laktózmentes is, de legalább a krémben nincs tejtermék. Bűntetlen örömforrás, a sütőtök pedig kívül, belül szépít! Még több tökös receptért ide klikk!

DSCF4825Hozzávalók egy 18 cm átmérőjű sütőformához:

25 dkg darált dió (nálam 20 dkg dió és 5 dkg lenmagliszt keveréke)

3 tojás

5 dkg vaj

fél csomag sütőpor

15 dkg nyírfacukor

csipet só

1 kupak diólikőr(elhagyható)

1 citrom reszelt héja

Krémhez:

1 db hosszúkás kanadai sütőtök

fél narancs leve

negyed citrom leve

1 teáskanál méz (ízlés szerint)

csipet őrölt fahéj

csipet őrölt gyömbér

A sütőtököt megsikáltam, hosszában félbe vágtam, kikanalaztam a magját, nagyobb darabokra vágtam és 200 fokon kb. 30-40 perc alatt puhára sütöttem, majd hűlni hagytam.

A tésztához a darált dióhoz kevertem a sütőport egy csipet sóval együtt, belereszeltem a citrom héját is. A tojások sárgáját habosra kevertem a cukorral, a felkockázott puha vajjal, beleöntöttem a diólikőrt is, majd a diós keverékbe dolgoztam az egészet, végül pedig a tojásfehérjékből felvert kemény habot is lazán beleforgattam, hogy ne nagyon törjem össze a habot. Kivajaztam a formát mielőtt beleöntöttem a masszát, és 180 fokra előmelegített sütőben fél óra alatt megsült a torta, de tűpróbával ellenőrizzük. Ezután kihűtöttem a formában.

A krémhez a kikanalaztam a sütőtök húsát, egy mély tálba tettem, megszórtam a fűszerekkel, a kifacsart citrom és narancs levével, belecsorgattam a mézet is és egy botmixerrel simára turmixoltam.

A tortát kettévágtam, megkentem a krémmel, kb egy ujjnyi vastagon, majd ráhelyeztem a torta másik felét, és a tetején és az oldalán is egyenletesen megpróbáltam eloszlatni a krémet. Tálalás előtt hűtőben pihent, de azonnal is fogyasztható. Én a hűtőből kivéve díszítettem fel, dióval, naranccsal és étcsoki forgáccsal.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!