Pálmafa Project

Sörös hagymaleves

Hogy nem szeretitek a sört? Nem baj, én sem, majd így megszeretitek ti is! Ez olyan tipikus “hidegidőjárás” űző leves, vagy akár bacilus űző és szemgolyó elfolyósító levesnek is nevezhetném, ugyanis nem húztam búvárszemüveget és másnap megkérdezte valaki, hogy mi baj, sírtam? Nem, csak megpucoltam egy kiló hagymát…

dscf0134Ez nem volt túl vonzó bevezetés lehet, ahhoz, hogy elkészítsétek, de megéri tényleg, még az orrodat is tisztítsa, a megfázásos időszakban, köhögés ellen is javasolt a vöröshagyma tea iszogatása, viszont így még finom is.

Persze az a pillanat azért megfizethetetlen, amikor lefőzöl egy komplett ebédet, eme levest és még mellé tésztát és édesburgonyás ragut a tetejére, kiadagolod a hűtőben elmondod világosan a távollétedben érkező édesanyádnak , hogy mi az ebéd, melyik tálban van, melyik polcon helyezkedik el, milyen színű lábosban a leves, a tészta és a hozzávaló szósz, majd mikor hazaesel este, hogy naa ebédeltetek és mit? Hát azt a hagymás cuccot a pennével….Na itt kaptam sikítófrászt, megszentségtelenítették a levesem kérem! Szóval ezt nem pennével esszük, hanem olvadozó sajttal és/vagy pirítóssal, vagy akár egymagában, ha kalóriaszegényebb verzióra vágytok, de ízekben így sem lesz hiány, a ser, a “vuszterszósz” és a zsálya gondoskodnak róla, hogy élvezetes legyen a szürcsölés és megtérüljön 10 perc zokogás. Ja és igen, az eredeti recepthez képest, annyit változtattam, hogy csempésztem bele némi savanyú káposztát is. Igazi gyógyleves lett a végeredmény.

dscf0136

Hozzávalók:

1 kg vöröshagyma

2-3 gerezd fokhagyma

15 dkg savanyú káposzta (elhagyható)

1 csapott evőkanál szárított zsálya

1 liter zöldség- v hús alaplé

2,5 deci barna sör

fél deci Worchestershire szósz

só, bors

2 evőkanál vaj

2 evőkanál kókuszolaj v olívaolaj

A vajat és a kókuszolajat felhevítettem egy nagy serpenyőben, majd rászórtam a felkarikázott vöröshagymát, mikor kicsit megfonnyadt, hozzáadtam a felaprított fokhagymákat is, a zsályát és rálocsoltam a Worchestershire szószt és legalább fél óráig dinszteltem a hagymát, néha átkeverve, hogy le ne égjen, ha szükséges öntsetek alá pici vizet mindig. Ezután felöntöttem a zöldségalaplével és a sörrel, majd még kb. 20 percig főztem a levest. Sajttal tálaltam, de egymagában is finom.

Forrás : http://dolcevitablog.hu/2013/09/barna-soros-hagymaleves/

Spárgából főzeléket

Egy főzelék amibe sok minden belefér, anélkül, hogy valami bonyolult ételre kellene gondolni.

DSCF7197Spárgafőzelék gondolata foglalkoztatott a héten, hiszen elindult a szezon, már az ára is barátságos és ezt még nem főztem belőle. Spárga rajongónak nem nevezném magam, de szeretem, főleg levesben és olívaolajon párolva, viszont most úgy gondoltam, hogy összepárosítom a csicsókával, mert már régen ettem azt is.

A fűszernövényeim is feltámadtak végre hatalmas tenyérnyi “birtokomon” és a rozmaringra esett a választásom közülük, de még mindig hiányérzetem volt az ízek tekintetében, így kikaptam a hűtőben lapuló maradék krémes és főleg büdös francia sajtot és beleolvasztottam a zöldségek közé. Tudom, hogy ezt sokan ki nem állhatjátok, de más típusú, kevésbé illatos krémsajt is jó hozzá, tán még füstöltel is el tudnám képzelni.

Fehér spárgát is vehettek, az macerásabb, mert meg kell hámozni a zöldet viszont nem. Érdemes leellenőrizni a frisseségét, úgy a legegyszerűbb, hogy sutyiban, hogy az eladó ne lássa, belenyomjátok a körmötöket a szárába, ha roppan egyet és belemegy akkor jó. Ha csak behorpad, akkor viszont fás, úgyhogy tegyétek vissza és hagyjátok el a tett helyszínét diszkréten.

Jelentem finom lett, viszont nem egy csinos főzelékről van szó. Na és? Az íz a lényeg, hát elnéztem neki ezt az apró hibát.

DSCF7198

Hozzávalók 2-3 adaghoz:

1 csomag zöld spárga

4 db nagyobb méretű csicsóka

2 gerezd fokhagyma

1 fej vöröshagyma

5 dkg camembert sajt v más lágy sajt, sajtkrém

1 kis doboz kefír v tejföl

2 csapott evőkanál rozsliszt

1-2 szál friss rozmaring ág

1 evőkanál citromlé

só, frissen őrölt bors

1 evőkanál kókuszzsír

A csicsókát alaposan megsikáltam egy dörzsis szivaccsal, majd vékony karikákra szeltem. A spárga végeit meghajlítottam, hagytam magától eltörni, a rövidebb fás részeit kidobtam. Felszeleteltem őket kb. 2 cm hosszúságú darabokra. A vöröshagymát és a fokhagymát is felaprítottam.

Egy lábosban felforrósítottam a kókuszzsírt, rádobtam a hagymákat, pár percig pároltam őket, majd hozzáadtam a csicsókát, azzal is átkevertem még néhány percig, majd felöntöttem annyi vízzel, hogy egy ujjnyival ellepje őket. Sóztam, borsoztam, beledobtam a rozmaring ágakat és lefedtem. Kb. 10 perc múlva, mikor a csicsóka félig megpuhult, hozzászórtam a spárgát is. Ha túl kevésnek tűnne a víz akkor öntsetek hozzá egy keveset. Ismét lefedve főztem tovább a zöldségeket.

A kefírben simára kevertem a lisztet, majd mikor a zöldségek megpuhultak, pár merőkanállal belemertem a forró léből a kefírbe és elkevertem, majd beleöntöttem a habarást a főzelékbe. Ismét felforraltam, mikor besűrűsödött hozzáadtam a sajtot, megvártam, míg beleolvad és elzártam a gázt. Belecsavartam a citromlevet, megszórtam kevés friss rozmaringgal és tálaltam.

 

 

Meleg tésztasaláta 3 őszi hozzávalóból

Színes, vitamindús, egyszerű, gyors, laktató, nem túl költséges, benne vannak az ősz ízei. Ennél jobban nem tudom összefoglalni azt hiszem ennek a tésztának a jó tulajdonságait, úgyhogy egyszerűen kóstoljátok meg. Furcsának tűnhet, hogy mit keres egy tányéron a szőlő, a sütőtök és még a cukkini is bepofátlankodott, de abszolút megbocsájtható ez neki, mert passzolnak az ízek, a lilahagymától és a krémes sajttól pedig életre kelt az egész. Na jóóó verset írni azért nem fogok az ebédemről, de az biztos, hogy bármikor szívesen megenném.

DSCF4880Azért azt még elmesélem, hogy most vettem először szénhidrátcsökkentett tésztát, kíváncsi voltam mekkora a különbség mondjuk egy durumtésztához képest. Azt nem mondom, hogy rendszeresen fogok ilyet venni, de olyan hatalmas eltérés sincs a másikhoz képest, csak az árában… Nem horror árban vettem, de a másik tészták is kiválóak. Azt gondolom, hogy semmi tragédia nem történik, ha ebédre befigyel hetente egyszer vagy kétszer egy tányér tészta, valamilyen jó kis ízekben és vitaminokban gazdag feltéttel. Pláne egy délután edzés előtt, teljesen jó szénhidrátforrás, úgyhogy egyétek vigyétek, jó étvágyat hozzá! 🙂

DSCF4874Hozzávalók:

fél sütőtök (kanadai)

1 db cukkini

1 fürt szőlő

1 kis fej lilahagyma

sajt ( ha lehet, valamilyen karakteresebb ízű, nálam camembert)

tészta(penne, kocka, masni v fussili)

pár csepp citromlé

só, bors

olívaolaj

A sütőtököt meghámoztam, kikapartam a magját, a cukkinit héjastól vágtam félbe, de ennek is kikapartam a belsejét és mindkettőt felkockáztam. Egy sütőpapírral borított tepsire szórtam őket, meglocsoltam vékonyan olívaolajjal és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megpuhultak. A sütőtöknek picivel több idő kell, akkor a cukkinit nyugodtan ki lehet előbb szedni a tepsiből vagy később beletenni…

A lilahagymát nagyon apróra vágtam, a sajtot szintén kisebb darabokra, a szőlőt leszemeztem, magozni is lehet ha valakinek van kedve… A tésztát forró, sós vízben kifőztem, lecsöpögtettem, meglocsoltam pici olívaolajjal, citromlével, majd összeforgattam a szőlővel, sajttal, a cukkini és sütőtök kockákkal, sóztam, borsoztam, megettem.

Paradicsomos cobbler

A csapból is paprika és paradicsom folyik, most a legédesebbek és vagyok olyan szerencsés, hogy egyenesen a kertből érkezik hozzám, sokszor rögvest a gyomromban csak úgy nyersen. Aztán meg késztetést érzek valami nagyon paradicsomos ételt főzni, sütni, még akkor is, ha éppen nyaralnom “kéne”, de ha egyszer lelki szemeim előtt megjelent ez az étel, akkor mit lehet tenni…

Ráadásul a paradicsom az zöldség, aminek főzve is érvényesül jótékony hatása, ugyanis a benne lévő likopin akkor kell igazán életre. A likopin csökkenti néhány ráktípus kialakulásának kockázatát, illetve védi a bőrt a káros UV sugarak ellen. Nos, én szeretek napozni, úgyhogy a Balcsiba csobbanás előtt letoltam egy púpos tányérral….

DSCF4549A cobbler névvel már biztos sokan találkoztatok, általában édességet takar, valamilyen sült gyümölcsös alapon tészta bunda csücsül és mikor a zamatos szaftos alsó réteg találkozik a kellemesen roppanós édes tésztával hmm, nos az mennyi állapotokat képes előidézni.

Én naívan kitaláltam, hogy hűű mekkora ötlet ezt sós verzióban paradicsommal megcsinálni, aztán persze rágugliztam és csalódottan jöttem rá, hogy már elég sokan gondolták úgy, hogy ezt megvalósítják… persze ez nem szegte kedvemet, összeszedtem az összes paradicsomot, kicsiket, nagyokat, kereket, oválisat, amorfokat és már szeleteltem is bőszen, hogy megalkossam a “pálmafás” verziót.

DSCF4551Bármilyen rendelkezésre álló friss fűszernövénnyel érdemes kipróbálni szerintem, nekem most kakukkfű volt kéznél a paradicsomos alaphoz, a tésztába viszont szárított bazsalikom került, és teljesen jó kombinációnak bizonyult. Sokan a hagymát és a parikat egy serpenyőben előre megfonnyasztják, mielőtt a sütőbe kerül a tésztával a tetején. Ezt én feleslegesnek gondoltam, inkább, amíg a tésztát összeállítottam, betoltam a már forró sütőbe a paradicsomokat és a hagymát puhulni, így semmi nem maradt kemény mikor a tészta is megsült, viszont még volt mit harapni rajta.

DSCF4553Hozzávalók a paradicsomos alaphoz:

6-8 darab paradicsom kicsik nagyok vegyesen

1 evőkanál zabkorpa

frissen őrölt bors

pár db friss kakukkfű ág

1 teáskanál balzsamecet

2 evőkanál olívaolaj

Tésztához:

1 és fél bögre tönkölyliszt

fél bögre zabliszt

2 mokkáskanál sütőpor

1 pohár (növényi)tej

fél pohár vaj kockázva

12 dkg camambert sajt (más reszelt sajt is jó)

1 mokkáskanál himalája só

frissen őrölt bors

1 evőkanál szárított bazsalikom

pár szem dió (elhagyható)

A sütőt előmelegítettem 200 fokra. A hagymákat felkockáztam, a paradicsomokat szintén és egy kivajazott sütőtálba szórtam őket, rámorzsoltam a kakukkfüvet, meglocsoltam balzsamecettel és kevés olívaolajjal, sóztam, borsoztam és jól összekevertem az egészet majd betettem a sütőbe, míg a tésztát összeállítottam. A liszteket egy tálba öntöttem, elkevertem benne a sütőport, sót, borsot, szárított bazsalikomot, és  a felkockázott sajtot is. Hozzáadtam a vajat és kézzel elmorzsoltam a lisztes keverékben, míg pici darabos vizes homok állagú lett a tészta, aztán hozzáönöttem a tejet is. Sűrű ragacsos tészta lesz, ha túl híg lenne adjunk még hozzá kevés lisztet,  ha túl sűrű akkor tejjel higítható. Kivettem a sütőből a paradicsomot és egy evőkanállal rákanalaztam a tésztát a tetejére, majd megszórtam dióval. Visszatettem a forró sütőbe és 20-25 perc alatt készre sült.

Tálaláskor friss kakukkfűvel megszórtam.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!