Pálmafa Project

Kapros juhtúrós karfiolpizza

A pizza, ami nem is igazi pizza, viszont engem a kenyérlángosra is emlékeztet, pedig ahhoz sincs köze, ráadásul karfiol az alapja, de nincs is karfiolíze, ami jó hír azoknak akik utálják, sőt még gluténmentes is, de főleg baromi finom!Nem állítom határozottan, hogy süssetek ilyet a 38 fokos hőségben, nálam is egy hűvösebb napon készült, mivel érkezett hozzánk egy kosár meglepi egyenesen Erdélyből, -ezúton is köszönet érte-, ami többek között friss juhtúrót is tartalmazott.

Mivel maradék bacon is volt otthon, már össze is pároztam őket, és ha juhtúró, akkor a kapor sem maradhatott ki a buliból.

Van már egy karfiolpizza recept a blogon, de ennek lett most igazán jó a tésztája, az vékonyabb volt, de most csempésztem a karfiol és a tojás mellé pár kanál hajdinalisztet, és ettől lett olyan finom, puha inkább kenyérlángosra hajazó állaga, nagyon enyhe, nem is igazán felismerhető karfiol ízzel. És utóbbi itt most nem probléma, hiszen domináljon csak a feltét bátran.

Brokkolival is működik amúgy ez a pizzarecept, egy a lényeg, próbáljátok ki, mert addig úgy sem hiszitek el, hogy mennyire jó!

Hozzávalók egy kb. 30 cm átmérőjű pizzához:

2 fej karfiol

2 db tojás

4 evőkanál hajdinaliszt (helyette zabliszt, vagy rizsliszt, maglisztek is jók)

só, bors

1 teáskanál bazsalikom

Feltéthez:

20 dkg juhtúró

1 nagy doboz kefir

2 szál újhagyma vagy 1 kisebb fej lilahagyma vagy 2 gerezd fokhagyma

bors

4-6 szelet bacon

1-2 db paradicsom

A sütőt előmelegítettem 200 fokra.

A karfiolt megmostam, rózsáira szedtem és egy sima darálógépben ledaráltam. Ehelyett van, hogy reszelem is, a reszelő kis lyukú oldalán. Ezután hozzákevertem a felvert tojást, fűszereket, hajdinalisztet.

A juhtúrót elkevertem a kefirrel, a felkarikázott újhagymával, kaporral, borsoztam, sót csak egy nagyon picit tettem hozzá, mert a juhtúró már az volt. A bacont kisebb darabokra vágtam.

A karfiolos masszát egy kókuszolajjal vékonyan megkent gáztepsire öntöttem, szétterítettem köralakban, kb. fél centi vastagságú legyen. Betoltam a sütőbe kb. 10 percre, míg a teteje is elkezdett már szilárdulni, aztán kivettem és rákentem a juhtúrós keveréket, végül ráhelyeztem a bacont és a paradicsomszeleteket is. Visszatoltam a sütőbe 180 fokra és addig sütöttem, míg a bacon is megpirult a tetején és a juhtúrós kefires kence sem volt már folyós. Ha nagyon pirulna a pizza alja, kicsit vissza kell venni a hőfokból.

 

Avokádóban sült tojás

Egyszerűen nagyszerű. Ennyit jutott eszembe erről az ételről. Nem túl fantáziadús tudom, de akkor is ez illik ehhez a kényeztető villás reggelihez, mert csak tojás, bacon és avokádó kell  hozzá.

DSCF6163Meg só és bors. Ja, meg egy sütő és egy serpenyő. És kb. 20 perc türelem, míg elkészül és ebben a meló része is benne van. Ami gyakorlatilag nincs vele. Bárki nekiállhat bátran.

Az is, aki még nem evett avokádót. Nem szükséges hozzá a teljesen puha érett példány, sőt kimondottan jó, ha még csak kicsit lehet benyomni az oldalát, hiszen a sütőben neki is lesz ideje megpuhulni.

Friss zöldségek kerüljenek mellé a tányérra, illetve jóféle kenyér is mehet, de utóbbi nélkül is finom akár vacsorára is.

DSCF6162

Hozzávalók fejenként:

fél avokádó

1 db tojás

2 szelet bacon

só, bors

Az avokádót félbe vágtam hosszában, kiszedtem a magját. A mélyedést egy evőkanállal tovább vájtam, hogy a tojás beleférjen, de csak annyira, hogy azért maradjon benne az avokádó húsából is és körben legyen pereme is. A kikapart belsejéből avokádókrém lett.

Az aljából levágtam egy kis darabot, hogy “talpa” legyen és megálljon a tepsiben. A mélyedésbe először a tojás sárgáját tettem bele, aztán öntöttem hozzá a fehérjét, mert különben túlfolyik, ha nagy a tojás.

Sóztam, borsoztam, és 200 fokra előmelegített sütőbe toltam, kb. negyed órára. Ez attól is függ ki mennyire szereti lágyan vagy keményebben a tojást. Ezután felkockáztam a bacont és egy száraz serpenyőben megpirítottam, majd mikor az avokádó elkészült a tetejére szórtam.

A recept forrása.

Carbonara spagetti a népszerű kedvenc

A tésztákkal általában nem lehet tévedni, hiszen a legtöbb konyhában azt hiszem jolly jokerként bevethető ételnek számítanak. Ha más nincs is otthon, némi száraz tészta szinte mindig. A carbonara népszerűsége pedig töretlen, hiszen az elkészítéséhez nem kell hosszú bevásárlólistát írni.

DSCF6120Már már furcsának tűnhet az én bejegyzéseim sorában, két “ződreformbio” mutty között,  holmi szalonnás tészta, de ez is csak azt mutatja, hogy én is emberből vagyok,-csak ha valaki kételkedett volna eddig-és megkívánok néha egy jó spagettit.

Carbonarat pedig ezer éve nem ettem. Ennek az egyik oka, hogy a legegyszerűbb kajákat tudják a legborzalmasabb módon elkészíteni a kifőzdékben. Tisztelet a kivételnek. De carbonara fronton én olyannal még nem nagyon találkoztam. És a legutóbbi alkalommal is egy zsíros tejszínben tocsogó, a legalja minőségű mócsingos sonkakockával és egy vödör “ápol és eltakar” trappista sajttal megszórt förmedvényt kaptam magam elé, így azután egy jó időre még az üres tésztától is elment a kedvem.

DSCF6122A másik kedvenc receptem ami úgy kezdődik, hogy végy egy zacskó carbonara port….Jól mutat az ott a polcon a boltban és részemről porosodhat ott évezredekig. Semmivel nem lesz gyorsabb az elkészítése, ha abból készül, és nagyon olcsóbb se, csak színezékkel és tartósítószerrel dúsított.

Az eredeti carbonarában nincs tejszín, csak tojás, attól lesz krémes. Hasonló elven készül, mint egy tojásos nokedli. Amíg a tészta fő, minden más is elkészül és a végén csak össze kell ereszteni őket egy tányéron. Persze a legjobb a parmezán a tetejére és nyilván lehet eredeti olasz pancettával is flancolni, mert tényleg isteniek. De elsősorban nem az a cél, hogy egy puccos drága étel készüljön, így egy jobb minőségű bacon és kemény sajt már tökéletes hozzá. Én például lengyel parmezánt vettem most, finom, és fele annyiba került, mint az olasz.

Szóval bátran álljatok neki otthon mindenki kedvencének!

DSCF6127

Hozzávalók 2 főre:

fél zacskó durum spagetti tészta

15 dkg bacon

1 duci gerezd fokhagyma

1 egész tojás + 1 sárgája

5 dkg parmezán vagy más kemény sajt

só, bors

Tetejére: petrezselyem, de nem muszáj

A tésztát lobogó forró sós vízben feltettem főni.

Ezalatt felkockáztam a bacont és egy száraz serpenyőben megpirítottam. A tojásokat felvertem, belekevertem a parmezán felét és belereszeltem a fokhagymát is, megborsoztam. Sózni nem igazán kell, mert a bacon elég sós. A petrezselymet felaprítottam.

Mikor a tészta megpuhult, a főzővízből egy kis merőkanálnyit a tojáshoz kevertem, a tésztát leszűrtem, ráöntöttem a tojást és alaposan összekevertem. Nem kell aggódni, hogy a tojás nyers marad. A forró főzővíz és a meleg tészta pont elég neki, hogy krémes legyen, de már nem nyers. A tetejére szórtam a bacont, a maradék parmezánt és a némi petrezselymet. Frissen az igazi!

Friss, főtt kukorica maaaais

Egy nyaralás alkalmával a Balatonon hallgattuk ezt az egy mondatot folyamatosan egy héten át reggeltől estig a strandon egy mély bariton előadásában. Enélkül már unalmas is lett volna a strandolás, ugyanúgy hozzátartozott a “balcsiérzéshez”, mint éjszakánként a fülemben a szúnyog döngicsélés. Bár utóbbiért nem kell a Balatonra menni, éppen tegnap keserítette meg az éjjeli nyugalmam egy átkozott példány.
Nem vagyok egy nagy kukoricafogyasztó amúgy, télen talán csak a chilisbabba szoktam használni, illetve pattogatott formában kb. annyira tartozik hozzá a moziélményhez,  mint maga a mozijegy. Nyáron a Balatonparton is simán elmegyek a fent említett “óbégató” árusok mellett, viszont otthon hébe-hóba főzünk,zök. Hűűű jut eszembe, van egy hely ahol viszont mindig sorban állok érte én is, még pedig a horvát tengerparton ahol nem főve hanem grillezve árulják ami isteni ropogós. Idén is nagyon be kéne már állnom abba a sorba hm hm… Amúgy nem is értem, hogy itthon miért nem árulják ebben a formában is.
Nem igaz, hogy sokáig tart megfőzni, lassú tűzön maximum 30 perc alatt még mindig elkészült. Hideg vízben szoktam feltenni főni annyi vízzel, hogy ellepje és a kukoricát fedő csuhéból is teszek a víz tetejére pár darabot, így még finomabb lesz a végeredmény.
Ami az élettani hatásait illeti, nem egy kalóriaszegény éltel. 100 grammja 90 kalóriát tartalmaz, a szárítotté pedig 350 kalóriát körülbelül. A friss szemek 75%-a víz, emellett fehérjét és szénhidrátokat azon belül szacharózt, fruktózt és glukózt tartalmaz. Sárga színét a beta-karotinnak köszönheti, B1, B2, B3, B6 vitaminokkal járul hozzá egészségünkhöz, de némi C, K, és E-vitamin is van benne. A nyomelemek táborából a vas, a réz, a cink és mangán képviselteti magát. Ásványi anyagok közül pedig nátrium, kálium, kálcium, foszfor, magnézium és a kén.
A kukorica gyógynövény is, mint megtudtam, levele, gyökere, főzetként hólyagproblémákra alkalmazható. Torzsájából készült főzet erős orrvérzésre lehet hatásos, valamit a magjait sebkezeléséknél, borogatásoknál is használják.
A mexikóiak nem véletlenül fogyasztják együtt a kukoricát és a babot, hiszen ezek hatóanyagai biztosítják a szervezet optimális tápanyagutánpótlását. Egy mexikói indián legenda szerint a kukorica mennyei eredetű, onnan szállt le a földre, míg egy maja monda szerint az istenek az első embereket kukoricakásából gyúrták. Ez elgondolkodtatott….
Egy biztos a következő két étel tényleg mennyei manna lett, mint ahogy az is biztos, hogy konzerv kukoricából is elkészíthető, de ízben meg sem fogja közelíteni a friss hozzávalóból főzöttet.
Kukoricafőzelék
Aaanyira édes kukoricát kaptam, ha nem tudnám, hogy nem cukroztam meg, tuti nem hinném el senkinek. A színe mesésen sárga. Ez esetben tényleg minden tekintetben megállja a helyét Apukám “napbesütsárga” színmeghatározása…
Hozzávalók 1 tányérhoz:
2 cső kukorica
2 dl tej
1 evőkanál vaj és olívaolaj keveréke
1 evőkanál teljeskiőrlésű liszt
só, bors
némi apróra kockázott bacon vagy sonka
5 dkg reszelt sajt(szerintem a márvány vagy a füstölt az igazi hozzá)
A főtt kukoricáról hosszában késsel levágtam a szemeket. Egy tepsiben felhevítettem a vajat és az olajat majd átforgattam rajta a kukoricaszemeket, sóztam, borsoztam. Rászórtam a lisztet és felöntöttem annyi tejjel amennyi éppen ellepi és kevergettem míg besűrűsödött. A bacondarabokat zsírjára sütöttem egy száraz serpenyőben majd tálalásnál a tetejére szórtam a sajttal együtt.
Sült csirke főtt kukoricával és chilis mézes paradicsomszósszal
 
Ez lesz a mai ebédem, mert tegnap este mertem csak bekapcsolni a sütőt, mikor már kint picit hűlt a levegő. Egy sima paradicsomszószt szerettem volna csak főzni chilivel, de aztán akkor már miért ne kerüljön a paradicsomhoz a csirkével együtt sült és enyhén karamellizálódott hagyma és répa, aztán meg kívánkozott még bele egy csurgatásnyi méz is. Így lett a tökéletes jelentem. Kiadósabb ebédhez főtt rizs  vagy sütőben sült krumpli passzol még hozzá szerintem, de nekem nem hiányzott most.
Hozzávalók 2 adaghoz:
3 db főtt kukorica
A csirkéhez:
2 db egész csirkecomb
1 nagyobb méretű sárgarépa
1 fej vöröshagyma
pár db fokhagyma (nem kell megpucolni)
só, bors
egy kis rozmaring ág
olívaolaj + pici víz
A szószhoz:
2 db nagy puha paradicsom
só, bors
1 mokkáskanál chilipor vagy aprított chili paprika
a fenti sült zöldségek
pici méz
olívaolaj
A kukoricát feltettem főni.
A csirkecombokat megsóztam megborsoztam és beletettem a tepsibe és fektettem a tetejükre egy-egy rozmaringágat. A répát félbe majd hasábokra vágtam, a vöröshagymát negyedekre a fokhagymát pedig egészben szintén a tepsibe tettem. Meglocsoltam pár kanál olívaolajjal és kb. fél deci vizet is öntöttem alá. Lefedtem egy alufóliával és előmelegített sütőbe toltam, kb. fél óra múlva levettem a fóliát és addig sütöttem még  míg a combok szép pirosak és ropogósak lettek.
A kukoricákat kivettem a főzővízből, és beledobtam pár percre a még forró főzővízbe a paradicsomokat amiknek a héjába metszettem késsel egy keresztet, így le lehet őket hámozni. Ezután felkockáztam őket és beledobtam egy kis serpenyőbe amiben előtte 1 kanál olívaolajat fehevítettem. Sóztam, borsoztam, megszórtam a chilivel és kb. 2 evőkanál vizet is öntöttem alá. Pár perc alatt a paradicsom megpuhult. Egy mély edénybe öntöttem őket a sült hagymával, répával és a héjából kinyomott fokhagymákkal együtt, pici mézet csorgattam rá, majd botmixerrel leturmixoltam.
Kééész. Tányérra csirkecombi kitesz, mellé a kukoricaszemek vagy akár egészben ha kézzel esik jól enni. Kanalazzuk rá a szószókát és csemegézzük vidáman.
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!