Egy nyaralás alkalmával a Balatonon hallgattuk ezt az egy mondatot folyamatosan egy héten át reggeltől estig a strandon egy mély bariton előadásában. Enélkül már unalmas is lett volna a strandolás, ugyanúgy hozzátartozott a “balcsiérzéshez”, mint éjszakánként a fülemben a szúnyog döngicsélés. Bár utóbbiért nem kell a Balatonra menni, éppen tegnap keserítette meg az éjjeli nyugalmam egy átkozott példány.
Nem vagyok egy nagy kukoricafogyasztó amúgy, télen talán csak a chilisbabba szoktam használni, illetve pattogatott formában kb. annyira tartozik hozzá a moziélményhez, mint maga a mozijegy. Nyáron a Balatonparton is simán elmegyek a fent említett “óbégató” árusok mellett, viszont otthon hébe-hóba főzünk,zök. Hűűű jut eszembe, van egy hely ahol viszont mindig sorban állok érte én is, még pedig a horvát tengerparton ahol nem főve hanem grillezve árulják ami isteni ropogós. Idén is nagyon be kéne már állnom abba a sorba hm hm… Amúgy nem is értem, hogy itthon miért nem árulják ebben a formában is.
Nem igaz, hogy sokáig tart megfőzni, lassú tűzön maximum 30 perc alatt még mindig elkészült. Hideg vízben szoktam feltenni főni annyi vízzel, hogy ellepje és a kukoricát fedő csuhéból is teszek a víz tetejére pár darabot, így még finomabb lesz a végeredmény.
Ami az élettani hatásait illeti, nem egy kalóriaszegény éltel. 100 grammja 90 kalóriát tartalmaz, a szárítotté pedig 350 kalóriát körülbelül. A friss szemek 75%-a víz, emellett fehérjét és szénhidrátokat azon belül szacharózt, fruktózt és glukózt tartalmaz. Sárga színét a beta-karotinnak köszönheti, B1, B2, B3, B6 vitaminokkal járul hozzá egészségünkhöz, de némi C, K, és E-vitamin is van benne. A nyomelemek táborából a vas, a réz, a cink és mangán képviselteti magát. Ásványi anyagok közül pedig nátrium, kálium, kálcium, foszfor, magnézium és a kén.
A kukorica gyógynövény is, mint megtudtam, levele, gyökere, főzetként hólyagproblémákra alkalmazható. Torzsájából készült főzet erős orrvérzésre lehet hatásos, valamit a magjait sebkezeléséknél, borogatásoknál is használják.
A mexikóiak nem véletlenül fogyasztják együtt a kukoricát és a babot, hiszen ezek hatóanyagai biztosítják a szervezet optimális tápanyagutánpótlását. Egy mexikói indián legenda szerint a kukorica mennyei eredetű, onnan szállt le a földre, míg egy maja monda szerint az istenek az első embereket kukoricakásából gyúrták. Ez elgondolkodtatott….
Egy biztos a következő két étel tényleg mennyei manna lett, mint ahogy az is biztos, hogy konzerv kukoricából is elkészíthető, de ízben meg sem fogja közelíteni a friss hozzávalóból főzöttet.
Kukoricafőzelék
Aaanyira édes kukoricát kaptam, ha nem tudnám, hogy nem cukroztam meg, tuti nem hinném el senkinek. A színe mesésen sárga. Ez esetben tényleg minden tekintetben megállja a helyét Apukám “napbesütsárga” színmeghatározása…
Hozzávalók 1 tányérhoz:
2 cső kukorica
2 dl tej
1 evőkanál vaj és olívaolaj keveréke
1 evőkanál teljeskiőrlésű liszt
só, bors
némi apróra kockázott bacon vagy sonka
5 dkg reszelt sajt(szerintem a márvány vagy a füstölt az igazi hozzá)
A főtt kukoricáról hosszában késsel levágtam a szemeket. Egy tepsiben felhevítettem a vajat és az olajat majd átforgattam rajta a kukoricaszemeket, sóztam, borsoztam. Rászórtam a lisztet és felöntöttem annyi tejjel amennyi éppen ellepi és kevergettem míg besűrűsödött. A bacondarabokat zsírjára sütöttem egy száraz serpenyőben majd tálalásnál a tetejére szórtam a sajttal együtt.
Sült csirke főtt kukoricával és chilis mézes paradicsomszósszal
Ez lesz a mai ebédem, mert tegnap este mertem csak bekapcsolni a sütőt, mikor már kint picit hűlt a levegő. Egy sima paradicsomszószt szerettem volna csak főzni chilivel, de aztán akkor már miért ne kerüljön a paradicsomhoz a csirkével együtt sült és enyhén karamellizálódott hagyma és répa, aztán meg kívánkozott még bele egy csurgatásnyi méz is. Így lett a tökéletes jelentem. Kiadósabb ebédhez főtt rizs vagy sütőben sült krumpli passzol még hozzá szerintem, de nekem nem hiányzott most.
Hozzávalók 2 adaghoz:
3 db főtt kukorica
A csirkéhez:
2 db egész csirkecomb
1 nagyobb méretű sárgarépa
1 fej vöröshagyma
pár db fokhagyma (nem kell megpucolni)
só, bors
egy kis rozmaring ág
olívaolaj + pici víz
A szószhoz:
2 db nagy puha paradicsom
só, bors
1 mokkáskanál chilipor vagy aprított chili paprika
a fenti sült zöldségek
pici méz
olívaolaj
A kukoricát feltettem főni.
A csirkecombokat megsóztam megborsoztam és beletettem a tepsibe és fektettem a tetejükre egy-egy rozmaringágat. A répát félbe majd hasábokra vágtam, a vöröshagymát negyedekre a fokhagymát pedig egészben szintén a tepsibe tettem. Meglocsoltam pár kanál olívaolajjal és kb. fél deci vizet is öntöttem alá. Lefedtem egy alufóliával és előmelegített sütőbe toltam, kb. fél óra múlva levettem a fóliát és addig sütöttem még míg a combok szép pirosak és ropogósak lettek.
A kukoricákat kivettem a főzővízből, és beledobtam pár percre a még forró főzővízbe a paradicsomokat amiknek a héjába metszettem késsel egy keresztet, így le lehet őket hámozni. Ezután felkockáztam őket és beledobtam egy kis serpenyőbe amiben előtte 1 kanál olívaolajat fehevítettem. Sóztam, borsoztam, megszórtam a chilivel és kb. 2 evőkanál vizet is öntöttem alá. Pár perc alatt a paradicsom megpuhult. Egy mély edénybe öntöttem őket a sült hagymával, répával és a héjából kinyomott fokhagymákkal együtt, pici mézet csorgattam rá, majd botmixerrel leturmixoltam.
Kééész. Tányérra csirkecombi kitesz, mellé a kukoricaszemek vagy akár egészben ha kézzel esik jól enni. Kanalazzuk rá a szószókát és csemegézzük vidáman.
Oldal ajánlása emailben
X