Pálmafa Project

Cukkinitorta

Zöldségfronton a paradicsom után, nálam a cukkini a nyár sztárja, mert bármit lehet belőle készíteni, még desszertet is. Nem sokára hozok is nektek egy almás cukkinis kenyeret, de előtte jöjjön az olaszok Scarpaccia nevezetű cukkinitortája, természetesen “pálmafásítva”…

Kinézetre lehetne akár alma vagy baracktorta is, pedig nem, azok a sárga szeletek bizony cukkiniből származnak, ugyanis kaptam ajándékba pár alkar hosszúságú példányt, úgyhogy egyből valami hasonló recept után áhítoztam. Így bukkantam a Scarpaccia-ra. Eredetileg sima liszt illetve kukoricaliszt keverékéből készül, én viszont ezek nélkül szerettem volna elkészítni, így választottam a hajdina és amaránt keveréket, mivel utóbbi állaga kicsit darásabb tehát hasonlít a kukoricalisztre. Használjátok, amelyiket szeretnétek, de mindenképp érdemes kipróbálni ezeket a liszteket szerintem.

Dió és parmezán korona kerül rá, a kettő együtt önmagáért beszél, az olasz receptekben még aszalt paradicsom is van benne, néhol proschiutto-t is láttam, tényleg lehet variálni ízlés és kéznél lévő hozzávalók szerint. Laktató, szerintem reggelire hidegen szuper, mellé mehet paradicsom, és ha felszeletelitek, mint egy pizzát, még magatokkal is vihetitek, sokkal jobb,  mint a péksütik…

Hozzávalók 28 cm-es tortaformához:

1 nagy méretű cukkini kb. 70-80 dkg

1,5 bögre hajdinaliszt (2,5 decis bögrével mérve)

1 bögre amarántliszt

pár gerezd fokhagyma

1 kis csokor friss bazsalikom és/vagy kakukkfű vegyesen

10 dkg dió

2 db tojás

fél bögre olívaolaj

kb. 1 bögre víz

só, bors

olívaolaj

Tetejére:

10 dkg parmezán

pár db friss bazsalikom és kakukkfű levél

Elkészítése:

A cukkint megpróbáltam nagyon vékony szeletekre vágni. Én kikapartam a magját először, mivel ennek nagyok voltak a középén, viszont a kisebb zöld cukkininek nem szükséges.

A lisztekben elkevertem a fűszereket, a felvert tojást összekevertem a vízzel, olívaolajjal, majd a liszthez öntöttem. Belereszeltem a fokhagymát is. Sűrű, de még folyós, palacsintatészta állagúnak kell lennie. Egy kapcsos formát kikentem vékonyan kókuszolajjal, majd belehelyeztem a cukkiniszeleteket és ráöntöttem a masszát, kicsit összekevertem még őket a formában, majd megszórtam dióval a tetejét és 180 fokra előmelegített sütőbe dugtam, ahol kb. 40 percet töltött. Ha a dió nagyon égni kezdene takarjátok le egy alufóliáva. Sütőfüggő, hogy mikor sül át teljesen, mikor szépen összeáll és nem folyós már a közepe, akkor ki lehet venni és megszórni parmezánnal és friss fűszerekkel. Pár löttyintés olívaolaj még jót tesz neki tálalás előtt.

Langyosan az igazi, de másnap hidegen is nagyon finom volt és szépen szeletelhető.

Forrás: https://www.afamilyfeast.com/scarpaccia-zucchini-tart/

Epres avokádós amaránt lepény

Ha unom már a zabkását, meg a chiamagot, meg a rántottát, akkor jönnek a reggeli lepények, jó sok zöldséggel néha gyümölccsel, néha mindkettővel.

Az amarántra kaptunk rá mostanság, a csicseri, a hajdina és az ezékiel liszt után. A különbség annyi, hogy az előbbieket sikerült tojás nélkül megsütni, az amarántos viszont 1 tojással lett igazán élvezhető. Egy amarántos recept van eddig a blogon, ott tojás nélkül kísérleteztem vele, finom volt, de így lett tökéletes , sőt az egyik kedvenc reggeli, A férfinak pedig gyors vacsora vált belőle. Nálam reggelire az abszolút favorit. Nem tart tovább, mint egy rántottát megsütni, ez a lepény is tökéletesen helyettesíti a kenyereket, gluténmentes és nagyon jó fehérje-és energiaforrás az amaránt, felesleges is hússal kombinálni.

A lepény vastagságát lehet még kedv szerint variálni, néha pizza helyettesítőként funkcionál nálunk, bármivel megpakolhatjátok, célszerű valamilyen kencét és friss harapnivalókat még a tetejére halmozni, és ha még koronát is szeretnétek rá, akkor az lehet jelen esetben például mandula és kecskesajt is. Nekem legalábbis ez a két fejedelmi hozzávaló jutott még eszembe reggel, de hiányérzetem nélkülük sem volt, hiszen az avokádónak hála a szükséges zsírokat már tartalmazza így is bőven ez az étel.

Az amarántliszt amúgy bioboltokban elérhető, az előző receptnél amaránt magot vettem, de az úgy nekem nem gyere be, nem ízlett kása formájában, így megdaráltam és lett belőle liszt, szóval ki ne dobjátok, ha ilyen van otthon. Aztán kapható a drogériákban puffasztott amaránt, szerintem túl drága és nekem ízre az sem jön be annyira, szóval a lisztet javasolnám, ha kipróbálnátok. És próbáljátok kiiiii!

Hozzávalók 1 lepényhez:

4-5 evőkanál amarántliszt

1 db tojás

fél mokkáskanál kurkuma

víz

só, bors

kókusz- v olívaolaj a sütéshez

Avokádókrémhez:

1 db puha érett avokádó

1 kis doboz kefir

1 gerezd fokhagyma reszelve

pár csepp citromlé

ízlés szerint chili és/vagy római kömény

só, bors

Tetejére: 

pár szem friss eper

frissen őrölt bors

pár csepp balzsamecet

A krémhez az avokádó húsát villával pépesítettem. Botmixerrel is csinálhatjátok, de az most nekem nem volt kéznél. Hozzákevertem a többi hozzávalót, majd állni hagytam, hogy összeérjenek az ízek.

Az amarántliszthez hozzáadtam a tojást, fűszereket és annyi vizet, hogy sűrű palacsintatésztát kapjak. Egy közepes serpenyőben kevés kókuszolajat felforrósítottam, majd beleöntöttem a masszát és mindkét oldalát kb. 5-5 perc alatt megsütöttem, tányérra húztam. Megkentem pár kanál avokádókrémmel, megszórtam az eperdarabokkal, tekertem rá borsot, pár csepp balzsamecetet is löttyintettem rá, majd elfalatoztam.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!