Pálmafa Project

Házi csirkemájkrém

Íme a második májas recept a blogon. Ezt is kezdhetném azzal, hogy ki nem állom a májat… Kivéve, ha egy jóféle pástétom formájában kerül a tányéromra.Tényleg nem fűz szoros barátság a májhoz, gyakorlatilag semmilyen formában nem eszem meg. Gyerekkoromban szerettem a májkrémet, de a bolti verziókat inkább már hagyom a polcon. Néha megkívántam ugyan egy jobb minőségű kacsamáj pástétomot, de amúgy évek óta nem ettem.

A házi májkrém projekt most onnan jött, hogy egyrészt megkívántam, másrészt kismamaként csökkenni kezdett a vasszintem és nem szerettem volna megvárni, míg gyógyszer formájában kell beszednem. A dokim jófej adott egy kis türelmi időt, hiszen nem vészes még a helyzet, így természetes étrend-kiegészítővel és a májjal próbálkozom. Igen, tudom, hogy utóbbit sokan nem ajánlják, hiszen méreganyagokat tartalmaz, a másik tábor pedig erre esküszik, ha vaspótlásról van szó. Döntse el mindenki maga, hasonló helyzetben, hogy melyik út a szimpatikus a számára és miben bízik. Én ezt választottam.

No, de vissza a lényeghez, ami az íze. Általában, ha főzök kóstolok is folyamatosan, most ez elmaradt, egészen addig, míg krém formájában nem tündökölt a máj. Akkor viszont már majdnem kanalaztam a végeredményt, eltűnt minden ellenérzésem a májjal kapcsolatban. Isteni! Ennyi.

A szokásos reggeli zabkását pár napra leváltotta a májkrémes kenyér. A legtöbb recept elég sok vajat ír hozzá, én ezt csökkentettem és helyette a jól bevált, sűrű, görög joghurttal varázsoltam krémesre, de tejföl is tökéletes hozzá és más fűszerekkel is feldobhatjátok ízlés szerint. Tök egyszerű elkészíteni, a máj nem drága, semmi értelme boltit venni, ami májból tartalmazza a legkevesebbet…

Hozzávalók:

50 dkg csirkemáj

fél fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

5 dkg vaj

1 púpos evőkanál görög joghurt vagy tejföl

1 evőkanál szárított majoránna

1 teáskanál őrölt pirospaprika

só, bors

kókuszolaj

A vöröshagymát kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a májat, kicsit lepirítottam, öntöttem alá pici vizet, kb. 1,5 decit, fűszereztem paprikával, majoránnával, sóval, borssal, hozzáreszeltem a fokhagymákat és lefedve puhára főztem kb. 10-15 perc alatt. Ne száradjon ki a máj, jó, ha szaftos marad. Mikor kicsit kihűlt, hozzáadtam a vajat és a joghurtot, még egy pici majoránnát és krémesre turmixoltam, majd csatos üvegbe kanalaztam. Megolvasztottam még 1-2 evőkanál vajat, amit a tetejére öntöttem, majd hűtőbe tettem.  5 napig biztosan eláll.

Sült csirkecomb szőlőmártással

Az ősz színárnyalatai a tányéron! Na és persze az ízei is őszies aromákban pompáznak.Ráérős őszi hétvégéken kerül ilyen étel az asztalra, főleg, ha vendég is érkezik a házhoz. A szőlőt általában kacsa mellé szoktam hasonló formában köretként tálalni, de most annyi időm nem volt, így maradt a csirke, bár nem ápolok szoros barátságot vele az elmúlt 7 hónapban, de lehet, hogy 2 hónap múlva ismét többször kerül a tányéromra!?

Ha már csirke, akkor ilyen ételekhez szerintem a felső futóműve a legjobb, mert nem szárad ki, mint a melle húsa. Nem meglepő módon, azonban mégsem a csirkéből pakoltam többet a tányéromra, ami a képen is jól látható, hanem a püréből és a fehérborban párolt szőlőből. A püré érdekessége, hogy a kedvenc zöldségesemnél 3 féle répát is vettem, amiből az egyik lila volt kívül. Gyönyörű szép, belül ugyanolyan sárga, az íze talán kicsit édesebb, mint a sima sárgarépáé. Bármilyen zöldségből elkészíthetitek egyébként, nem fontosak az arányok se, én még maradék sült tököt is tettem bele. Továbbra is tartom, hogy sokkal finomabbak ezek a pürék, mint a hagyományos krumplipürék. Meg kell kóstolni!Hozzávalók 4-6 főre:

8 db csirke felsőcomb

rozmaring, kakukkfű

só, bors

kókuszolaj

Szőlőmártáshoz:

1-2 db nagy fürt szőlő

1 deci fehérbor

kakukkfű, rozmaring

1 csapott evőkanál rizsliszt

só, bors

Zöldségpüréhez:

1 kg zöldség vegyesen (krumpli, sárgarépa, fehérrépa, sütőtök, cékla)

2 deci kókusztejszín(helyette natúr joghurt, sima tejszín is jó)

1 evőkanál vaj

pár csepp citromlé

só, bors

Elkészítése:

A zöldségeket (krumpli, cékla, répák) megpucoltam, puhára főztem, leszűrtem, hozzáadtam az előző napról megmaradt kevés sült tököt is, majd a többi hozzávalóval együtt botmixerrel pürésítettem.

A combokat, sóztam, borsoztam, egy tepsibe tettem őket, kevés kókuszzsírt morzsoltam a tetejükre és alá is, mellészórtam a szőlőszemeket, rátettem a rozmaring és kakukkfűágakat, pici vizet öntöttem még alájuk, kb. 1 decit, majd alufóliával lefedve kb. 40 perc alatt hagytam puhulni a húst. Ezután kivettem, a szőlőket kikanalaztam a tepsiből, egy kevés lével együtt, majd a csirkét fólia nélkül visszatettem még 20 percre, míg a teteje megpirult.

Ezalatt a szőlőhöz hozzáöntöttem a bort és kb. fél deci vizet, majd összeforraltam az egészet, szórtam erre is kakukkfüvet és rozmaringot, végül pár kanál lében elkevertem a rizslisztet, visszaöntöttem a szőlő alá és megvártam, míg besűrűsödik kicsit, majd elzártam a gázt alatta.

 

Sütőtökkrémes gluténmentes máktorta

Rusztikus torta a javából, de annál finomabb! Tisztán mákból és sütőtökből, ám az egészséges vonal itt ki is merült ezúttal, hiszen “bűnös” sós karamellben tocsog a tortánk tetején.Egy szülinapon ezt senki nem fogja felróni nektek, és muszáj volt kipróbálnom végre valamilyen sós karamellás nyalánkságot. Nem vagyok nagy rajongója amúgy, a túl édes, túl gejl desszerteknek pláne, de pont azért, mert a torta többi része nem látott cukrot és nem túl édes, ezért ez a vékony karamell bevonat a tetején elfért a ropogós tökmaggal együtt.

Aki meg akart, csorgatott rá még több karamellt. Jött, látott, győzött, ezt a kis tortát 4 ember szinte egyszerre eltüntette, mivel két hímnemű rögtön repetázott is. Kétszer.

Nem titok, hogy pár éve már sütöttem egy ilyen tortát, csak nem mákkal, hanem dióval elkészítve. Annak a tetején viszont reszelt csoki tündökölt, mindkét verziót bátran próbáljátok ki, isteni ez a krém és pofonegyszerű. Én mindig egy egész tököt megsütök hozzá, így tuti, hogy marad belőle, amit aztán vagy nagy kanállal falatozok egymagában, vagy mehet palacsintába, de akár a reggeli zabkásába is.

Senkit ne tévesszen meg, hogy a diós verzióban 18 centis sütőforma szerepel ugyanezekkel a mennyiségekkel, míg a mákosban 24 cm. Az előbbiből magasabb, vastagabb tésztájú tortát kaptok, az utóbbiból picit lesz csak laposabb, a krém viszont bőven elég mindegyikbe.

Különleges, őszies, de mégis egyszerű!Hozzávalók egy 24 cm átmérőjű sütőformához:

25 dkg darált mák

3 tojás

5 dkg vaj

fél csomag sütőpor

15 dkg eritrit v nyírfacukor

csipet só

fél citrom leve

Krémhez:

1 db közepes kanadai sütőtök

fél narancs leve

negyed citrom leve

méz v eritrit ízlés szerint

csipet őrölt fahéj

csipet őrölt kardamom (elhagyható)

Sós karamellhez:

10 dkg natúr tökmag

10 dkg nádcukor

2 evőkanál víz

60 ml kókusztejszín (sima tejszín is jó)

4 dkg vaj

fél mokkáskanál himalája só

A sütőtököt megsikáltam, hosszában félbevágtam, kikanalaztam a magját, nagyobb darabokra vágtam és 200 fokon kb. 30 perc alatt puhára sütöttem, majd hűlni hagytam. Kikanalaztam a sütőtök húsát, egy mély tálba tettem, megszórtam fahéjjal, kardamommal, a kifacsart citrom és narancs levével, belecsorgattam a mézet is és egy botmixerrel simára turmixoltam.

A darált mákhoz kevertem a sütőport egy csipet sóval együtt. A tojások sárgáját habosra kevertem az eritrittel, a felkockázott puha vajjal, beleöntöttem a citromlevet is, majd a mákos keverékbe dolgoztam az egészet, végül pedig a tojásfehérjékből felvert kemény habot is lazán beleforgattam, hogy ne nagyon törjem össze a habot. Kivajaztam a formát mielőtt beleöntöttem a masszát, és 180 fokra előmelegített sütőben fél óra alatt megsült a torta, de tűpróbával ellenőrizzük. Ezután kihűtöttem a formában.

A tortát kettévágtam, megkentem a krémmel, kb egy ujjnyi vastagon, majd ráhelyeztem a torta másik felét, és a tetején és az oldalán is egyenletesen megpróbáltam eloszlatni a krémet.  A torta tálalás előtt hűtőben pihent, míg elkészítettem a sós karamellt.

Száraz serpenyőben megpiríottam a tökmagot, félretettem. A nádcukrot ugyanabban a serpenyőben felolvasztottam két evőkanál vízzel, majd összeforraltam, hozzáadtam a vajat, tejszínt és a sót, még kb. 1 percig forraltam, majd elzártam a gázt alatta. A torta tetejét megszortam a pirított tökmaggal, majd egy kanállal rácsorgattam a sós karamellt, a maradékból pedig mindenki még ízlés szerint tehet rá a tálalásnál.

Sütőtökös, édesburgonyás marhahúsos pite

Pite volt terítéken, de nem a klasszikus édes, még csak nem is almás. Biztosan sokan hallottatok már a pásztorpitéről, ami inkább angolszász országokban népszerű, na ez a verzió is ennek a mintájára készült csak éppen nem burgonyából.Találkozhattatok már hasonló receptekkel a blogon, először Jamie halas pitéjét készítettem el, aztán következett egy Marhahúsos zelleres változat és mindkettőnek nagy sikere volt. Nem lehet nem szeretni, hiszen hús és püré kombóval kis hazánkban is sok embert le lehet venni a lábáról. Még akkor is, ha hagyományos burgonyát nem is látott az étel.

Vagyis azt akarnám itt elhebegni, hogy remek lehetőség ez a kaja arra, hogy zöldségeket csempésszetek olyanok tányérjára is, akiknek amúgy maguktól ritkán jut ilyesmi eszébe.

Az én konyhában az elmúlt pár hétben minden narancs színben pompázik, ezt a következő receptekben is láthatjátok majd, sőt szinte minden ételben krém és püré formájában jelenik meg a sütőtök és az édesburgonya, jelen esetben mindkettő.

Sokan azt mondják, azért nem kedvelik az édesburit, mert olyan az íze, mint a sütőtöké. Nos, higgyétek el egy kismamának, hogy nem. Ugyanis az van, hogy az édesburgonyát ritkán kívánom meg, amíg a sütőtököt ugyanúgy csípem, mint bármelyik ősz folyamán. Most mit akarok ebből kihozni? Ja, hogy készítsétek el amelyikből akarjátok! Ha kevésbé szeretnétek érezni a sütőtök ízt, akkor tegyetek bele több édeskrumplit és fordítva, de csak egyik, csak másik is szuper, mindegy az arány. Finom ez, én szóltam!

Hozzávalók a húsos réteghez:

1 kg darált marhahús

1 zöldborsó konzerv v mirelit

1 pritamin paprika

4 db paradicsom

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

kakukkfű, rozmaring (más fűszer is lehet ízlés szerint)

kókuszolaj

fél csokor petrezselyem

só, bors

Felső réteghez:

1 kg sült tök és édesburgonya vegyesen

10 dkg parmezán

180 gr görög joghurt

reszelt szerecsendió

só, bors

1 evőkanál vaj

A vöröshagymát és a fokhagymát kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a darálthúst, lepirítottam, sóztam, borsoztam, beleszórtam a felkockázott paprikát és paradicsomot is, megszórtam a fűszerekkel és lefedve kb. 20 perc alatt puhára pároltam őket, majd beleszórtam a lecsöpögtetett borsót is. Ha mirelit borsót tesztek hozzá, azt előbb engedjétek ki és a paprikával és  a paradicsommal együtt tegyétek a húshoz. A végén szórtam hozzá az aprított petrezselyemet.

Míg a hús elkészült, 200 fokos sütőben megsütöttem a tököt nagyobb darabokra vágva, az édesburgonyát pedig félbeszelve. Ezután egy tálba kanalaztam a húsukat, hozzáadtam a parmezánt (kicsit hagytam a tetejére is), a joghurtot, vajat és a fűszereket, majd botmixerrel simára turmixoltam az egészet. Nem baj, ha kicsit darabos marad.

Egy hőálló tálba tettem a húst és rákanalaztam a pürét, egyenletesen eloszlattam, majd megszórtam a maradék parmezánnal és 180 fokos sütőben addig sütöttem, míg a sajt ráolvadt. Ha kicsit hűl, szépen szeletelhető.

 

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!