Pálmafa Project

Szőlős, céklás hajdinasaláta

A piros szőlő és a cékla jó páros! Nemrég teszteltem ebben a salátában, mikor egy könnyű és gyors ebédre volt szükségem. Ráadásul olyan szépek a színek a tányéron.Adott volt maradék főtt hajdina, de ez akár lehetne rizs is, vagy quinoa, köles, de ha csak szimpla salátának szeretnétek húsok mellé, akkor ezeket el is hagyhatnátok alóla. Vitaminbomba az egész és még nagyon finom is, így senki nem panaszkodhat ismét, hogy a saláták unalmasak. Ki kell lépni az uborka-fonnyadt salátalevél-paradicsom triumvirátusból, – nem mintha ezeket nem lehet jól összekombinálni-, és máris kész egy laktató és frissítő hétköznapi gyors étel.

A kaprot valószínűleg sosem választottam fűszernek ezekhez a hozzávalókhoz, de egy másik hasonló ételnél láttam, hogy ezzel készült és kíváncsi lettem. Jelentem jóóó hozzá, de helyette talán a kakukkfű, oregánó passzol még. És azzal sem fogtok mellélőni, ha egy kis fetasajtot is morzsoltok a tetejére. Na, elég opciót soroltam fel, tessék most már megkóstolni!

Hozzávalók 2 főre:

2 kisebb fej cékla

1 közepes fürt szőlő

1,5-2 deci hajdina

2 szál újhagyma

1 marék mandula

fél csokor kapor

2 evőkanál olívaolaj

pár csepp citromlé

1 teáskanál balzsamecet (elhagyható)

só, bors

A céklákat héjastól megfőztem, kicsit kihűtöttem, meghámoztam, felkockáztam.

Ezalatt szintén megfőztem 2,5-szeres vízben a hajdinát.

A szőlőt leszemeztem, az újhagymát felaprítottam a kaporral együtt, a mandulát mozsárban kicsit összezúztam.

Mindent egy tálba tettem, megcsorgattam olívaolajjal, balzsamecettel, citromlével, és sóztam, borsoztam, alaposan összekevertem. Jót tesz neki, ha áll egy fél órát legalább, hogy az ízek összeérjenek, de azonnal is fogyasztható, sőt másnap is finom.

 

Spenótos ricottás lasagne

Egyszerűbb, mint aminek gondolnátok! Ráadásul kompromisszummal készült ez a lasagne, hiszen én nem vágytam húsra, csak valami krémes zöldséges töltelékre, A férfi meg naná, hogy nem elégszik meg főétel gyanánt húsmentes étellel, így szépen felosztottuk a tepsit és mindenki boldog volt.Nem gyakran készítek tésztaételt, viszonylag kevés is van belőle a blogon, de már egy ideje fantáziáltam valami jó kis paradicsomos, olaszos kajáról. Roppant jól időzítettem, a legnagyobb melegben kapcsoltam be a sütőt a konyhában, az agyvizem is felforrt, mire végeztem, de ez titeket ne fogjon vissza, úgyis jön a lehűlés hamarosan.

A spenótos ricottás töltelék önmagában is remek, egy nagykanállal ezt úgy sikerült is majdnem magamévá tennem, normális esetben torkosnak nevezném magam, most csak kismamának… De egyébként egy picit nagyobb adagot is csináltam belőle, így elmentettem pár kanállal és szuper volt elővenni a hét folyamán, és összekeverni maradék rizzsel, vagy kölessel és kész volt egy másik könnyű ebéd. Ok, a lasagne-t ne nevezzük könnyűnek, pláne, ha húsos, de azért abból is kóstoltam, mindegyik bőven laktató.

Vétek lett volna kész paradicsomszószt használni hozzá ilyenkor, hiszen most a legszebbek ezek a zöldségek, vegyetek minél többfélét hozzá és ebből is főzzetek akár többet, remek lesz más ételekhez. Amit sajnálok, hogy friss spenótot nem kaptam most, de már vannak remek fagyasztott verziók. Ez semmit nem vont le az értékéből, sőt megkönnyítette a dolgom.

Használjátok ki a paradicsom szezont, rittyentsetek egy jó olaszos tésztaételt!

Hozzávalók:

500 gr lasagne tészta

80 dkg fagyasztott spenótlevél (püré is jó)

40 dkg ricotta

40 dkg darált marhahús

20 dkg parmezán v mozzarella

3 gerezd fokhagyma

reszelt szerecsendió

olívaolaj

só, bors

Paradicsomszószhoz:

10 db paradicsom

kis csokor bazsalikom

3 duci gerezd fokhagyma

só, bors

olívaolaj

Előző nap megfőztem a paradicsomszószt, vagyis felkockáztam a paradicsomot, egy lábosban kevés olívaolajon megfutattam a fokhagymát, majd rászórtam a paradicsomot, adtam hozzá felaprított bazsalikomot, sót, borsot és kb. fél óra alatt összefőztem, majd kihűtöttem.

Másnap lepirítottam kevés olajon a marhahúst, félretettem. Míg a hús pirult, bekapcsoltam a spenót alatt a gázt, reszeltem hozzá fokhagymát, szerecsendiót, sóztam borsoztam. Éppen csak hagytam összerottyanni és el is készült. Végül belekevertem a ricottát. A húshoz hozzákevertem a paradicsomszósz felét kb.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Vékonyan kiolajoztam a sütőedény alját és lefektettem a tésztalapokat, majd a felére ráhalmoztam a darálthús harmadát, a másik felére pedig csak a paradicsomszószt, majd az egészre rákentem a ricottás spenót harmadát. Újabb tészta réteg következett, majd az előző módon rátettem a többi réteget, és addig folytattam ezt, míg a tészta el nem fogyott. A tetejét megszórtam a sajttal, majd betoltam a sütőbe kb. 35 percre, míg a tészta átpuhult és a sajt megpirult.

Rácponty zöldségágyon

Ez olyan nyaralós, ám de kiadós kaja, arra az esetre is, ha éppen nem nyaralnátok. Régóta ki akartam próbálni és találtam pontyfilét a piacon, így gondoltam itt az idő.Máskor ponty patkót szoktam venni, azt hittem a “filé” jobb lesz, de kár azt hinni, hogy ez a hal szálkátlan lehet, mert kicsit sem lesz az, szóval teljesen mindegy melyiket választjátok.

Amúgy pofon egyszerű az egész, hiszen minden egy tepsiben sül, csak szeletelni kell a zöldségeket és kivárni, míg minden puha lesz, de ez az idő sem vészes. A paprikának és paradicsomnak köszönhetően enyhe lecsó illat fogja belengeni a lakást, majd becsatlakozik  hozzá a bacon is, ahogy pirulni kezd a tetején, gondolhatjátok, hogy ez akkor már rossz nem lehet!

Hogy A férfi boldogsága is teljes legyen készítettem egyből egy másik tepsivel is, csak arra csirkecombot tettem, így meg volt az ebéd másnapra is, a hal viszont csak frissen jó!

Nem vagyok egy nagy koviubi rajongó, de ehhez remekül passzolt!

Hozzávalók 2 főre:

2 szelet ponty

2-3 szelet bacon

40 dkg krumpli

2 kisebb paprika

2 szem paradicsom

2 gerezd fokhagyma

1 fej vöröshagyma

2 deci tejföl

1 mokkáskanál piros paprika

1-2 rozmaring ág

só, bors

kókuszolaj

A krumplit felszeltem karikákra héjastól és a tepsibe tettem, megsóztam, tettem rá egy kanál kókuszolajat és összeforgattam. Rászeltem a paradicsomot, a paprikát és hagymát, majd picit sóztam, borsoztam és rászortam az aprított rozmaringot.

A halat sűrűn beirdaltam, úgy, hogy ne vágjam át a bőrét azért. Sóztam, borsoztam és mindkét szeletre ráreszeltem 1-1 gerezd fokhagymát és bedörzsöltem a húsába. Ráhelyeztem őket a zöldségekre, rátettem pár db baconszeletet.

Kikevertem a tejfölt a piros paprikával és rákanalaztam ezt is a hal tetejére, majd egyenletesen elkentem rajta. Végül még a tejföl tetejére is tettem pár kisebb darab bacont.

180 fokra előmelegített sütőbe toltam alufóliával lefedve 30 percre, hogy a zöldségek átpuhuljanak, majd levettem a fóliát és addig sütöttem, míg  a bacon megpirult rajta, kb. 15 percig.

Chilis céklás szilvaleves

A kánikula ételek következő része jön most, nem főzök ebben a melegben, ha anélkül is lehet finom ételt az asztalra varázsolni!A céklát és a szilvát remekül lehet párosítani más gyümölcsökkel és zöldséggel. A cékla isteni szederrel, meggyel kombinálva nyáron, a szilvát pedig kipróbáltam hasonló leves formájában paradicsommal társítva.

Azonban valahogy az kimaradt eddig, hogy a két lila gyönyörűséget dobjam egy tányérba, illetve előtte a turmixba. Mikor máskor lenne a legideálisabb ezt megtenni, mint egy forró augusztusi napon?

Hogy legyen benne valami harapnivaló is és némi plusz szín, az őszibarack bizonyult a legjobb megoldásnak. Tudom, hogy a chili evés a forróságban meredeknek hangzik, éppen ezért tényleg csak egy pici került bele, amitől még a hűs leves nem vált át izzasztó folyadékká, éppen csak kinyílik az ember szeme a melegben és megszűnik tőle a bágyadtság.

Tökéletes a nap bármely szakában, nyugodtan cseréljétek le a vasárnapi húslevest is erre!Hozzávalók 3 adaghoz:

3 db kisebb cékla

6-8 db szilva

2 őszibarack v nektarin

1 pici chili paprika fele

fél mokkáskanál fahéj

csipet só

pici méz ízlés szerint

negyed citrom leve

koriander levél (elhagyható)

A céklát és a szilvát is kisebb darabokra vágtam, a turmixba tettem, hozzáadtam egy fél chilit, csipet sót, fahéjat, a citromlevet és annyi vizet, ami kb. 2 ujjnyival ellepte. Ezután simára turmixoltam, behűtöttem és a szeletelt barackkal és némi koriander levéllel tálaltam.

Fordított szilvás barackos torta

Fura kinézetű, ámde finom fejtetőn sült süti hoztam nektek hétvégére. Biztos hallottak, láttatok, sőt kóstolatok már ilyesmit. Nos, az enyém természetesen eltér a hagyományos receptektől, de ízében szerintem nem.Semmi nagy titok nincsen benne, az egészet zablisztből készítettem, mert volt otthon egy rakással és mostanság ritkán zabozok. A fordított gyümölcstorták alja, ami végül a teteje, egy cukros, vajas karamellizált alap, erre jönnek aztán a gyümölcsök. Ehhez én annyi pluszt adtam, mivel a zabliszttől azért tömörebb lesz a tésztája, mint a fehér liszttől, hogy kevertem az alapba egy kis eperlekvárt, ami ráadásul a Zanyukámnak hála cukormentes volt, pontosabban eritrittel főzött.

Szóval a lekvár miatt lett ilyen darabos a teteje, illetve még némi diót is szórtam rá, de ez került a tésztájába is.

Tartottam tőle, hogy fogom ezt a végén fejre állítani és elképzeltem, hogy a gyümölcsréteg a tortaformában marad…de nem! Simán megfordult, kijött, átjött és kóstolásra várt a hűlés után, amit nem bírtam megvárni, így langyosan falatoztam. Teljesen tökéletes volt reggelire.

Gondoltam másnap is milyen klassz lesz, hiszen elég nagy és laktató egy szelet is. Hááát a másnapot nem érte meg, mert magára hagytam a tortát A férfival egy teljes napra. Hiba volt, nagy hiba. Dugjatok el egy szeletet belőle, elkerülvén ezt a problémát!Hozzávalók egy 24 cm-es formához:

Tésztához:

20 dkg zabliszt

4 tojás

8 dkg eritrit

3 evőkanál eperlekvár (másik is jó)

1 mokkáskanál fahéj

10 dkg dió

1 evőkanál vaj

1 teáskanál sütőpor

csipet só

Gyümölcsös réteghez:

5 db szilva

2 nagyobb őszibarack

2 evőkanál vaj v kókuszolaj

2 evőkanál eperlekvár

1 evőkanál eritrit v nádcukor

pár szem dió

Összekevertem az olvadt vajat az eritrittel és az eperlekvárral, majd a tortaforma aljára öntöttem, kentem egyenletesen. Erre helyeztem a felszeletelt gyümölcsöket és pár szem diót is.

A tésztához összekevertem a zablisztet a sütőporral, csipet sóval, fahéjjal, dióval( kisebb darabokra vágva), majd egy külön tálban a vajat, az eritrittel és a tojások sárgájával, illetve ehhez is kevertem még eperlekvárt.

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. A lisztes keverékhez öntöttem, a tojásos, cukros keveréket, elkevertem, végül a tojásfehérjék felvert habját is beleforgattam, majd a gyümölcsök tetejére öntöttem a masszát és sütőbe toltam kb. fél órára. Tűpróbával ellenőrizzétek, hogy megsült-e!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!