Pálmafa Project

Nyári lazac sült

Imádom a lazacot, de ez esetben nehéz eldönteni, hogy a köret vagy a hal jobb!? Együtt a kettő amúgy, de ez a saláta mennyei, igazi nyári ízbomba, amit akár önmagában is megéri egy púpos tállal elfogyasztani.A lazaccal úgy vagyok, mint a kacsával, minden évszakban elkészül egy verzió és a köret a szezonális hozzávalókból, zöldségekből és gyümölcsökből kerül kiválasztásra. Így nem lehet megunni, no nem mintha túl gyakran ennék lazacot és kacsát. Persze ezt akár csirkével is el lehet játszani, de a lazactól valahogy fejedelmibb az egész, és ez jót tesz a lelkemnek, pedig pofonegyszerű az egész étel. Gyakorlatilag 10 perc alatt kész!

Meleg, fülledt napokra ideális, a saláta ízeitől kipattan a szemetek, pláne, ha bazsalikom helyett mentát tesztek bele. Nekem az már picit erős, bár tény, hogy a dinnye-menta-feta triumvirátusa például isteni.

Nem ragozom, próbáljátok ki, ha a lazac nem jön be, akkor a salátát kötelező!!!Hozzávalók 2 főre:

2 szelet lazac

1 gerezd fokhagyma

1-1 teáskanál vaj és kókuszolaj

só, bors

Köret:

4 kicsi paradicsom

2 barack

dinnye felkockázva (kb. egy maréknyi)

pár szál friss bazsalikom

1 kis fej lilahagyma

negyed citrom leve

2 evőkanál olívaolaj

só, bors

A paradicsomot és a gyümölcsöket nagyobb darabokra vágtam, a bazsalikomot felaprítottam a hagymával együtt, majd csorgattam rá olívaolajat, citromlevet, sóztam, borsoztam és alaposan összekevertem és a hűtőben állni hagytam, míg a lazac elkészült.

Lazac patkót vettem, amit középen a csontnál félbevágtam és szemöldökcsipesszel kihúzkodtam a szálkákat belőle, persze egyszerűbb, ha filét vesztek. Sóztam, borsoztam mindkét oldalát és kókuszolaj-vaj keverékén, bőrével lefelé sütni kezdtem. Attól függ milyen vastag a szelet, de 2-3 perc elég neki oldalanként. Mikor a másik oldala sült már, a tetejére pici fokhagymát reszeltem.

Tálalásnál megcsorgattam citromlével és mellé halmoztam a salátát.

Zöldborsókrémes spenótos galuska

Nagyon zöld és nagyon finom, ellenben nem túl szép, de az most nem számít. Friss borsóból és spenótból lesz az igazi, éppen ezért jó kis nyári étel lehet, ha éppen nem vágytok  húsra, de mégis valami háziasabb, laktató ételt falatoznátok. A kismama erre vágyott, A férfi kevésbé…, de  mivel a kismama az élelmezésvezető a háznál, ezért ez lett az ebéd és pont. Leküzdvén a csirkeundoromat fél órára, azért kapott mellé az úr csirkepörit is, de a borsókrém sokkal jobb higgyétek el. Akár önmagában is, vagy piritósón, ami az új “tápláló” kedvencem mostanság.

3 napig ezt ettem és olyan bódog voltam vele, hogy ihaj. Ne rémüljétek meg a háromféle liszttől, amit beletettem a galuskába, ez volt itthon és mindegyikből egy kevés, szóval teljesen jó vagy egyik vagy másik, attól függően, hogy gluténmentesre vágytok vagy sem, viszont csak rizslisztből nekem szétesik, ezért ott vagy tegyetek bele több tojást, vagy egy pici útifű maghéjat, ami egyébként szuperül összefogja vagy ha nem cél a gluténmentesség, akkor pár kanál tönköly- vagy rozslisztet és akkor ok lesz.

Ha pedig nincs kedvetek nokedlit szaggatni, mert éppen egy rohanós hétköznap végén jártok, akkor penne tészta is tökéletes hozzá!

Hozzávalók:

Galuskához:

25 dkg rizsliszt

20 dkg zabliszt

2 evőkanál tönkölyliszt

(egyféle lisztből is jó)

25 dkg spenótlevél

nagy csipet szódabikarbóna

3 tojás

reszelt szerecsendió

só, bors

víz

Krémhez:

40 dkg zöldborsó

2 gerezd fokhagyma

pár db kakukkfűág

pár csepp citromlé

só, bors

olívaolaj

Tetejére: fetasajt (elhagyható)

A zöldborsót forrásban lévő vízben puhára főztem, majd leszűrtem róla a vizet, esetleg pár decit félre lehet tenni a krémet hígítani. A borsóhoz adtam a reszelt fokhagymát, kakukkfű leveleket, citromlevet, sót, borsot, pici olívaolajat, majd botmixerrel simára turmixoltam. És akkor itt lehet még hígítani, ha szükséges, legyen kellemesen krémes, ami összekeverhető majd a galuskával.

A spenótleveleket alaposan megmostam, kisebb darabokra tépkedtem és kevés kókuszolajon pár perc alatt megfonnyasztottam, félretettem.

A galuskához a liszteket összekevertem a szódabikarbónával, reszeltem bele bőven szerecsendiót, hozzáadtam a tojásokat és először csak 1-2 deci vizet, és simára kevertem, majd beleszórtam a spenótot, ezt is eloszlattam benne. Ha túl sűrű, mehet még  hozzá pici víz, hogy szaggatható galuska állaga legyen. A víz mennyiségét nem tudom sajnos megmondani, attól függ milyen lisztet, liszteket használtok. Ha túl híg, akkor liszttel sűríthetitek még.

Vizet forraltam egy nagy lábosban és beleszaggattam a galuskákat, majd mikor feljöttek a víz felszínére, akkor kaptak még kb. 1 percet, majd szűrőkanállal kiszedtem őket egy tálba és pár csepp olívaolajjal egyből meglocsoltam, hogy ne tapadjanak össze.

Ha minden elkészült, tálalható, morzsoltam még rá pici feta sajtot, de anélkül is finom.

Csokis, gyümölcsös Pavlova torta

Minden évszakban készítek 1-1 Pavlova tortát, ez lett az idei nyári verzió A férfi kérésére szülinapjára, mivel egyik este Nigella után csorgott a nyála, pontosabban a csokis Pavlova tortáját meglátva, elképzelte, hogy én ezt még aznap este az orra elé varázsolom…Nos, Pavlovánk nem az a torta, amit este 9-kor vidáman összedobok, pedig tök egyszerű, csak a sütési + hűlési ideje sokkk. Úgyhogy sütés egy héttel eltolva és egy nyugis hétvégi napon készült el a kissé rusztikus mű. Nigellára kicsit mérges voltam azért, mivel a Pavlovát én mindig 1 óra alatt sütöm meg, de ő 15 perccel többet írt, gondoltam a belekerülő kakaó miatt kell ennyi, hát nem. Szárazabb lett, mint kellett volna… Úgyhogy ebből tanulva a leírásba már csak 1 órát írtam.

Az ünnepeltet szerencsére nem zavarta, szerinte ez így ahogy van mennyei. Én meg ugye válogatós lettem a pocaklakónak hála, így a tortából csak a krémhez füllött a fogam  és diszkréten lekanalazgattam a tetejét. A feltét amúgy már önmagában egy pohárdesszert lehetne, tényleg isteni.

Hogy kaptok-e még málnát az kérdéses, de szeder még terem, amúgy meg barackot is tehettek rá akár. Hűvösebb napokon érdemes nekiállni!

Hozzávalók:

4 db L-es tojásfehérje (v 5 kisebb)

2 csapott evőkanál étkakaópor

5 dkg étcsoki

20 dkg eritrit

1 mokkáskanál balzsamecet (sima ecet is jó)

Tetejére:

2 deci sűrű görögjoghurt

2 deci habtejszín

40 dkg málna,szeder, ribizli

pár kocka étcsoki

A sütőt előmelegítettem 160 fokra. A tojások fehérjét kemény habbá vertem, a végén kanalanként adtam hozzá az eritritet és tovább vertem a robotgéppel. Ezután forgattam bele a kakaóport és a felaprított csokit, valamint a balzsamecetet.

Sütőpapírral borított tepsire kanalaztam kb. 20-23 cm átmérőjű körben, a közepét picit lelapítottam, hogy a krém ráférjen majd. Mikor a sütőbe toltam, a hőfokot 130 fokra állítottam és 1 óráig sütöttem légkeveréssel, majd a sütőajtót kinyitva, hagytam teljesen kihűlni. Egy tányér segítségével megfordítottam és lehúztam róla óvatosan a sütőpapírt. Lehet, hogy itt-ott betörik, sütés előtt meg szoktam vékonyan kenni a papírt kókuszolajjal, akkor könnyebben lejön. Most nem tettem, így is kezelhető, de amúgy nem tragédia, ha beszakad valahol, a krém alatt úgysem látszik.

A habtejszínt felvertem, hozzákevertem a görögjoghurtot is, és a torta tetejére halmoztam, majd megszórtam a gyümölcsökkel, végül reszeltem még rá a csokiból is.

Forrás: https://www.nigella.com/recipes/chocolate-raspberry-pavlova

 

Plejskavica sörös mézes kukoricával

Az ajvárhoz legjobban passzoló étel mi lehetne más, mint egy szintén Balkánról származó húspogácsa, a plejskavica, a csevap testvére tulajdonképpen.A különbség talán annyi, hogy az utóbbi kisebb kolbász alakúra formázzák, míg előbbit nagyobb, kilapított formában teszik a grillre. Mindegyiket általában legalább kétféle darált húsból készítik, de van, ahol bárányt is tesznek bele, a marha és a sertés mellé.

Ahogy a múltkor megosztott ajvár receptnél már említettem, sajnos nem volt lehetőségem most grillezni, így a gázon készült a hús és a kukorica is, de az biztos, hogy szabad tűzön lesz a legfinomabb, de természetesen a konyhában is érdemes nekiállni. Egy pofa sör mellé, – már aki szereti, – és lehet élvezni a nyaralást, vagy legalábbis ezt a hangulatot, amit az étel ad!Hozzávalók:

50 dkg sertés darálthús

50 dkg marha darálthús

1 fej vöröshagyma

fél mokkáskanál szódabikarbóna

só, bors

kókuszolaj

Kukorica köret:

4 cső kukorica

1 deci sör

1-2 evőkanál méz

kókuszolaj – vaj

Ajvár receptet itt találjátok!

Elkészítése: 

A húsokat egy tálba tettem, hozzászórtam a felaprított vöröshagymát, a szódabikarbónát, sót és borsot, majd kézzel alaposan összedolgoztam és pár órára hűtőbe tettem. Még jobb, ha egy éjszakát áll.

A kukoricát puhára főztem előző nap, így most csak belemártottam és állni hagytam kicsit a sörös mézes pácban.

Egy serpenyőben kókuszolajat forrósítottam, majd a húsos masszából kb. tenyérnyi adagokat formáztam és mindkét oldalukat 8-10 perc alatt megsütöttem, papírtörlőre szedtem. A kukoricát közben félbevágtam és egy másik serpenyőben 1-1 evőkanál kókuszolaj, vaj keverékén minden oldalukon aranybarnára sütöttem.

Így készíts ajvárt

Ha nyár, akkor ajvár! Grillhúsok mellé a legjobb kence szerintem és nem nagy ördöngősség elkészíteni otthon, meló nincs vele szinte, csak egy laza turmixolás és már fogyasztható is.Készítettem már hasonló paprikakrémet és írtam is akkor róla hosszabban, miért is ápolok szorosabb barátságot az ajvárral. Most adott volt A férfi szülinapja és plejskavicát terveztem sütni, ami ugyebár a csevaphoz hasonló balkáni húspogácsa, így alap volt, hogy ajvár is megy mellé, viszont nem akartam boltit venni.

Többféle ajvár van, ahány vidék, annyiféle módon készítik, valahol nem is kerül bele padlizsán, csak a piros, vastaghúsú paprika, több receptben, viszont még tv paprika is kiegészíti, most én is így készítettem. Amúgy teljesen mindegy melyiket választjátok, mindegyik nagyon finom, talán csak annyi a lényeg, hogy mindig a paprika íze domináljon. Olvastam, hogy valaki pici ecetet is tesz bele, sőt cukrot is, ez szerintem felesleges, mert így is édes lett.

Most csak egy üveggel dobtam össze, de természetesen nagyüzemben is gyárthatjátok télire, ilyenkor még a zöldségek sütése után össze is szokták főzni az egészet, mintha lekvár készülne. Nem lehet elrontani, bátran próbáljátok ki, ha van lehetőségetek, grillezzétek a zöldségeket, úgy kapnak még egy plusz ízt.

Ja, és nem csak hús mellé finom ám, hanem pirítósra, szendvicsbe, tésztára, vagy csak úgy friss zöldségeket mártogatni.

Még több ajváros receptet itt találtok!

Hozzávalók 1 közepes üveghez:

1 db padlizsán

3 nagyobb kápia paprika

1 tv paprika

2 gerezd fokhagyma

só, bors

A padlizsánt hosszában félbevágva húsával lefelé, a paprikákat pedig egészben tettem egy sütőpapírral borított tepsire és 180 fokon kb. 25 perc alatt puhára sütöttem őket. Mikor kívül kezd feketedni a héjuk, kissé ráncosak lesznek és összeesnek, na akkor jók.

Kicsit hűlni hagytam őket, majd a padlizsán húsát egy fakanállal kikapartam, a paprika héját lehúztam és egy tálba tettem őket, hozzáadtam az aprított fokhagymát, sót, borsot és botmixerrel pürésítettem. Üvegbe töltöttem és már ehető is tulajdonképpen, aztán mehet a hűtőbe.

Cukkinis spenótos panzanella

Még csak július eleje van, de tőlem máris megkapta a nyár legjobb salátája címet ez a kiadós tál. Olasz kenyérsaláta ő, ahol ezúttal nem a paradicsomé a főszerep, hanem a friss cukkinié és a spenóté.Salátához (is) kenyeret enni pedig már már vétek szerintem, de a panzanella kivétel! Az olívaolajon pirult kenyérkockák valahogy más dimenzióba kerülnek ilyenkor és feldobják, tartalmassabbá teszik a többféle lédús zöldséget ropogósságukkal. Sőt a gyümölcsöt is, ami most őszibarack, a savassága és a savanykásan édes íze tompítja a spenót földes aromáját, kell bele tényleg.

Bébi spenótot is tehettek bele, akkor nem kell párolni, de én a vastagabb levelűt szeretem kicsit megfonnyasztani. Tudom, hogy sárga cukkinit nem kapni mindenhol, csak nagyobb piacon találhattok ilyet, de természetesen a zöld is jó, de a színe miatt érdemes mégis ilyet felkutatni néha, vagy sárga paradicsomot.

Isteni, legjobban mégis A férfi örült a salátának, “wow visszatértél” felkiáltással termelt be egy tetemes adagot vacsorára. Én is csipegettem persze, még ebédre is maradt másnap, de mint mostanában legtöbbször, leragadtam a kenyérkockák, sajt, paradicsom szentháromságában, úgy látszik a bébi ilyesmit kíván…

Hozzávalók 4 adaghoz:

2 db sárga cukkini

fél kg spenótlevél

4 db paradicsom

2-3 db nagyobb őszibarack

10 dkg zöldfűszeres gomolyasajt (más sajt is jó, pl. feta, mozzarella)

4 szelet szikkadt teljes kiőrlésű kenyér

4 szál lila újhagyma

1 duci gerezd fokhagyma

só, bors

olívaolaj

pár csepp balzsamecet

pár csepp citromlé

A spenótot alaposan megmostam, kisebb darabokra tépkedtem és kevés kókuszolajon megfonnyasztottam. Közben picit megsóztam, borsoztam, reszeltem hozzá fokhagymát, majd félretettem.

A spenót helyére mentek a cukkiniszeletek, ők is pár percet kaptak nagy lángon, míg az olduluk pici színt kapott, de még kellemesen roppanós maradt az állaguk. Mikor ez is elkészült, mentek a serpenyőbe a kenyérkockák szintén pár percre, némi olívaolajjal meglocsolva.

Egy nagy tányérra szórtam a spenótot, rá a cukkinit, majd a paradicsom darabokat, sajtot, pár szelet őszibarackot adagonként, felkarikázott újhagymát, kenyérkockákat. Pici só, ha még szükséges, pici bors, pár csepp citromlé, balzsamaecet és olívaolaj is került rájuk. Frissen az igazi!

A klasszikus panzanella receptjét itt találjátok!

Bazsalikom pestós csirke karfiollal

Ha nagyon nincs kedvem csirkét enni, de mégsem tudom kikerülni, hogy csirkemellet kelljen csinálom, mert a gyúrós férfi gondoskodik róla, hogy véletlenül legyen a hűtőben mindig annyi, hogy már a fagyasztóba sem fér be, na akkor készül valami hasonló tepsis produkció.Az előbb finoman fogalmaztam, elárulom, hogy az elmúlt pár hétben csirke közelébe sem bírok menni, a látványát se… A csirke undoritisz kb. 3 hónapja tart és könnyen lehet, hogy ez még 6 hónapig nem változik, kitaláljátok az okát? Igen, “baby on board” kérem szépen, most már elárulhatom, baba a láthatáron. Ez az oka, hogy recept is alig a blogon, az étvágyam eléggé bekorlátozódott, hogy finoman fogalmazzak.

Farkasétvágy helyett, én azért eszem, mert muszáj és azért főzök (néha), hogy a gyermekem apja ne haljon éhen. Ok, ez túlzás, remekül süt rántottát és irtó gyorsan tud pizzát rendelni gyrossal, sőt a reggeli zabkását is már ő készíti, mert én már azzal is ritkán kerülök köszönőviszonyba. Reggeli gasztro villantásaim, a paradicsomos pirítósban, és egy banán meghámozásában általában kimerülnek.

Vannak azért termékenyebb napjaim a konyhában is, általában hétvégén kicsit összevakarom magam és úgy teszek, mintha ismét kreatív gasztroblogger lennék. Most kevésbé voltam kreatív, inkább ötletet merítettem a Dolce Vita blog hasonló receptjéből. Akkor a legfinomabb, ha friss pestót készítetek hozzá, nem muszáj bazsalikomból, bármilyen zöld fűszer jó, petrezselyemből is szuper zöld kence virítható pár perc alatt.

A férfi kapott mellé rizst köretnek, nekem bőven elég volt a karfiol. Kiváló hétvégi fogás lehet több vendég részére!

Hozzávalók 4 főre:

2 közepes karfiol

4 szelet csirkemell

3 deci natúr joghurt (tejföl v kefir is jó)

2 db tojás

pár db paradicsom

1 mozzarella

só, bors

kókuszolaj

Bazsalikom pesto:

2 kis csokor bazsalikom

2 evőkanál szezámmag (fenyőmag, dió, mandula is jó)

1 duci gerezd fokhagyma

pár evőkanál olívaolaj

só, bors

Elkészítése:

Először elkészítettem a pestót, ezt előtte pár nappal is megtehetitek, de akár jobb minőségű boltit is használhattok hozzá.

A bazsalikomot nagyjából összedaraboltam, egy botmixer táljába tettem, hozzáreszeltem a fokhagymát, csorgattam bele pár evőkanál olívaolajat, megsóztam, borsoztam. Azért nem tudok pontos mennyiséget írni az olívaolajból, mert ez változhat, függ a bazsalikom mennyiségétől is. Először pár kanállal kezdjétek és ha turmixoljátok, meglátjátok, hogy szükséges-e még hozzá. Krémesnek kell lennie, és ha nem használjátok fel azonnal, akkor az üvegbe kanalazva a tetején álljon meg egy vékony rétegben az olívaolaj, hiszen ez is tartósítja. Turmixolás után tettem hozzá, az előtte száraz serpenyőben megpirított szezámmagot.

A karfiolt rózsáira szedtem és forrásban lévő vízbe dobtam kb. 5 percre, hogy kicsit megpuhuljon. Nem kell teljesen puhának lennie, hiszen a serpenyőben is időt tölt még.

Ezalatt a felkockázott csirkemellet egy serpenyőben, kevés kókuszolajon lepirítottam.

A pestót (kb. 4 evőkanál kell) elkevertem a joghurttal és a két tojással, majd ráöntöttem a csirkemellre és a leszűrt karfiolra. Összeforgattam és a tepsibe öntöttem az egészet. Rászeltem a paradicsomokat, a tetejére a mozzarellát és 180 fokra előmelegített sütőbe toltam, kb. 20 perce, míg a sajt ráolvadt.

Még több pesto receptet itt találtok!

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!