Pálmafa Project

Cseresznyés meggykrémleves főzés nélkül

Savanykás, édes, picit sós, isteni kombináció, ha egy egészséges nyári levesre vágytok. A magozást leszámítva, 5 perc alatt kész.Végre eljött az igazi gyümölcs szezon és korlátlan mennyiségben gyárthatok leveseket belőlük, egész pontosan nyers leveseket, hiszen már évek óta nem főzöm őket. Minek? Pont a lényegüket veszítik el, ha szét vannak főzve és teletolva tejszínnel és néha liszttel is sajnos.

Ráadásul így elronthatatlanok, ha túl savanyú édesítem, ha túl édes, csavarok bele még citromot, ha túl híg, adok hozzá még gyümölcsöt, ha túl sűrű, akkor meg vizet, vagy szimplán gyümölcsmártás lesz belőle.

Nagyon pici kókusztejszínt vagy néha joghurtot szoktam még hozzáadni, de legtöbbször azt sem,  mert így lesz mennyi az íze, a színükről meg nem is beszélve. Csak a fantáziátok szab határt, bármilyen gyümölcsből elkészíthetitek, itt is lehetett volna még játszani, ha vegyesen turmixolom a meggyet a cseresznyével, vagy az arányokon változtatok, de én most egy savanyú alapot szerettem volna, ami pár szem édes cserivel van megkoronázva, a tetején meg egy pici sós íz, ami most kesu, de akár feta is lehetne.

Próbáljátok ki és sosem főzitek többet a gyümölcslevest!Hozzávalók 4 főre:

1 kg meggy

30-40 dkg cseresznye

fél lime leve

2-3 evőkanál eritrit v méz ízlés szerint

2 evőkanál kókusztejszín (helyette joghurt v tejszín is jó)

Tetejére: 10 dkg sós kesudió

A meggyet és a cseresznyét kimagoztam. A meggyet a turmixgép táljába tettem, hozzáadtam a lime levét, az eritritet, kókusztejszínt és felöntöttem annyi vízzel, hogy kb. két ujjnyival ellepje, majd krémesre turmixoltam.

Tálba öntöttem, beleszórtam a cseresznyét, majd behűtöttem. Tálalásnál kevés kesuval megszórtam.

 

 

Epres mascarponés túrótorta

A legjobb korai nyári desszertekből nem hiányozhat az eper! Az eperhez pedig mi passzolna jobban, mint a túró és a mascarpone. Na és egy kis csoki sem fog megártani a tetején ugyebár?Szülinapra is kiváló meglepetés, ezt a két szememmel láttam, hiszen én is ilyen alkalomra sütöttem. Kakaós piskóta az alapja, amit én kakaó helyett karobporral készítettem, mert az volt otthon. Kicsit kesernyésebb az íze, mint a kakaónak, szóval, ha még nem használtatok ilyet előtte kóstoljátok meg,  nehogy csalódás legyen. Amúgy szerintem nem igazán érezhető a különbség, úgy meg pláne, hogy a piskóta tetején egy bőséges adag, túrós, mascarponés krém csücsül, jó sok reszelt citromhéjjal. Az Aldiban kapni kezeletlen héjú citromot, kb. 300 Ft, megéri ilyen sütikbe ez használni, hiszen a többi citromhéj mind vegyszerrel kezelt sajnos. Ha nem kapok ilyet, akkor grapefruitmag kivonattal szoktam megsikálni a héját.

Nem szeretem az olyan gyümölcstortákat, aminek a tetején remeg a zselatin kocsonya, szóval ezt erről is kihagytam, csak a krémbe került egy kevés. A hab a tortán pedig csoki lett, de anélkül is finom lesz!

Végül még egy tipp, legközelebb, ha több eper lesz kéznél, én a krémbe is darabolnék belőle, vagy akár bele is lehet turmixolni, hogy szép rózsaszín legyen és még epresebb az íze.Hozzávalók 28 cm átmérőjű kapcsos formához:

Piskótához:

6 evőkanál fehér tönkölyliszt

5 dkg étkakaópor vagy karobpor

1 cs sütőpor

6 tojás

2 evőkanál kókuszolaj vagy vaj, olaj

2 evőkanál víz

6 evőkanál eritrit

Krémhez:

25 dkg mascarpone (zsírszegény)

25 dkg túró (zsírszegény)

2 deci cukrozatlan habtejszín

4 evőkanél eritrit

1 citrom reszelt héja

1 db lapzselatin

Tetejére: 

kb. fél kg eper

5 dkg  étcsoki

Elkészítése:

A lisztben elkevertem a sütőport. A tojások sárgáját habosra kevertem a cukorral, kókuszolajjal és a vízzel. Beleszórtam a lisztet, simára kevertem, majd hozzáadtam a tojások felvert habját, végül beleszórtam a karobport. Elkevertem, majd a kiolajozott tortaformába öntöttem és 180 fokon kb. 20-25 perc alatt megsütöttem. Tűpróbával ellenőrizni kell. Kivettem, hűlni hagytam.

Összekevertem a mascarponét, a túróval, eritrittel, reszelt citromhéjjal, majd kemény habbá vertem a tejszínt és azt is a krémhez kevertem. A lapzselatint beáztattam hideg vízbe, majd kicsavartam és 2 evőkanál forróvízben feloldottam és ezt is a krémhez kevertem.

Az egészet a piskóta tetejére öntöttem és hűtőbe tettem egy éjszakára.

Másnap feldíszítettem az eperrel, és vízgőz felett felolvasztottam a csokit, majd a tetejére csurgattam. Visszatettem még 10 percre a hűtőbe, hogy a csoki is megdermedjen, aztán körbevágtam egy késsel a tortát, hogy nehogy hozzátapadjon a formához, lecsatoltam a peremét és felszeleteltem.

Májusi újkrumpli saláta

Ilyenkor egyetek sült krumplit, mert parázsburgonyából a legjobb! Nem én vagyok a világ legnagyobb burgonya fogyasztója, egy kezemen meg tudom számolni hányszor eszem egy évben, de ha megjelenik ez az apró szemű  krumpli a piacon, rávetem magam.De nem ám hússal eszem, hanem összekeverem valamilyen zöld pestóval, vagy jelen esetben friss tavaszi zöldségekkel, spárgával, retekkel, hogy ropogjon is. Isteni!

A legjobb krumplisali lesz belőle, amit valaha ettetek, ígérem. Ja, és krumplit pucolni sem kell, csak megsikálni és mehet a sütőbe. Kívül ropogósra sül, belül viszont krémesen puha marad. Bármilyen fűszert használhattok, én most bazsalikomot választottam, mert annak csapott meg az illata először a fűszernövényes standnál. De imádom mentás borsópürével is, feltétlen próbáljátok ki azt is.

Akár grillen is elkészíthetitek a spárgával együtt, hiszen ez a pici krumpli nagyon gyorsan átpuhul belül, természetesen mehet húsok vagy hal mellé, bár ez így is kiadós és laktató.

Itt találtok még több receptet!

Hozzávalók:

1 kg parázskrumpli

1 csomag zöld spárga

5 db retek

pár szál lila újhagyma

kis csokor bazsalikom

negyed citrom leve

só, bors

olívaolaj/kókuszolaj

A krumplikat megmostam, lecsöpögtettem, a nagyobb darabokat félbevágtam, majd egy tepsibe szórtam őket, pötyögtettem rájuk pár kiskanál kókuszolajat, belemasszíroztam, majd 200 fokos sütőben megsütöttem őket.

Ezalatt a spárgák végeit levágtam, a többi részét kis darabokra szeltem, majd forrásban lévő vízbe tettem őket pár percre, végül leszűrtem és hideg vízzel leöblítettem őket.

Vékonyra szeltem az újhagymákat, a bazsalikomot is felaprítottam, a retket negyedekre vágtam.

Mikor a krumpli elkészült, egy tálba öntöttem őket,  hozzáadtam a többi hozzávalót, csorgattam rá citromlevet és pár csepp olívaolajat, sóztam, borsoztam és jól megettem.

 

Citromos, omlós csirke spárgával és édesburgonyával

Gyors étel, sok íz, minden a sütőben sül egyszerre, egészséges, alakbarát, meló szinte nincs is vele, ideális vacsora és másnapra is finom lesz ebédre. Meggyőztelek benneteket, hogy kipróbáljátok?Minden a sütőben sült, viszont a csirke porhanyósságának a titka, hogy be lett bugyolálva sütőpapírba, ezért is nem pirult meg a teteje. A kolléganőm ódákat zengett erről a csirkéről, ezért muszáj volt kipróbálnom, pláne, hogy nagyon időtakarékos. A csirkemellnek meg van az a rossz tulajdonsága, hogy száraz lesz, mint a cipőtalp, csak úgy simán megsütve, viszont így tényleg szuper puha és omlós.

Azért azzal eldicsekszem, hogy az első próbálkozásom olyan jól sikerült, hogy elfelejtettem beállítani az a sütő időzítőjét, ezzel együtt a csirkéről is megfeledkeztem, ami gyakorlatilag összesült a papírral, szép feketére… Mutatós és kívánatos volt, gyorsan meg is lendítettem a kuka irányába.

De most kivédtem ezt a problémát és kihasználom a spárga szezont is, szerintem sütve a legfinomabb. Bármilyen zöldséget tehettek mellé, répát, cukkinit, padlizsánt, nekem most kevés édesburgonya volt itthon, az meg pikk-pakk megsült a csirkével egyszerre. Rohanós hétköznapok ideális étele!

Hozzávalók 3 főre:

3 fél csirkemellfilé

1 csomag spárga

3 kisebb édesburgonya

friss kakukkfű

fél citrom leve

só, bors

olívaolaj

A csirkemelleket egy nagy darab sütőpapírra fektettem, sóztam, borsoztam, meglocsoltam citromlével őket, tettem rá 1-1 szál kakukkfű ágat, vékonyan olívaolajjal is meglocsoltam, majd ráhajtottam a papír másik felét és lezártam a széleit, majd sütőlemezre fektettem.

Egy másik tepsire, vagy ugyanarra is lehet, ha ráfér, rátettem a felkarikázott, meghámozott édesburgonyát és a spárgát, aminek a fás végeit előtte letörtem. Ez is kapott egy pici olívaolajat és 200 fokra előmelegített sütőbe toltam őket 20 percre. 15 perc után a zöldségekre rá kell nézni, nehogy túl piruljanak, akár ki is lehet őket venni, ha puhák.

Rozmaringos brokkoli-zöldbab főzelék

A tavasz és a kora nyár a főzelékek szezonja is, igaz, hogy én még ezt a verziót mirelit zöldségekből készítettem, de lassan zöldbabot is tudtok venni frissen. Bátran álljatok neki, ugyan ronda, de finom!Érdekes, mondhatni szokatlan kombó a brokkoli és a zöldbab, pláne, hogy utóbbit nem igazán szeretem, bár elkészítés kérdése az egész tulajdonképpen. Mikor ez volt a menü, még volt medvehagyma, de azt újhagymával nyugodtan helyettesíthetitek most már.

A főzelék egyik legjobb része a feltét, szeretek a kölessel játszani, mert szuper túrógombóc helyettesítő is lehet, búzadara nélkül illetve helyett, mert tökéletesen felveszi a belekevert többi alapanyagot és az íze sem tolakodó. Jelen esetben juhsajtot és sok hagymát kapott, így jól feldobta a friss rozmaringgal feltuningolt ételt.Hozzávalók:

40 dkg brokkoli

40 dkg zöldbab

1 fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

1 deci natúr joghurt

2 púpos evőkanál rizsliszt

pár csepp almaecet

2 rozmaring ág

2 db babérlevél

só, bors

kókuszolaj

Kölesgombóchoz:

1 bögre köles

fél csokor medvehagyma (vagy pár szál újhagyma)

10 dkg juhsajt (v más hasonló)

pár csepp citromlé

só, bors

A vöröshagymát kevés kókuszolajon megpároltam, majd hozzáadtam a zöldbabot és a brokkolit, beletettem a rozmaringágakat és a babérleveleket is is az edénybe, sóztam, borsoztam, felengedtem annyi vízzel, ami kb. 1 ujjnyival ellepi és forrástól számítva még kb. 5 percig főztem, hogy ne főjenek szét a zöldségek. Közben belereszeltem a fokhagymát is. A joghurtot simára kevertem a rizsliszttel és pár kanál főzőlével, majd ezt is a főzelékhez öntöttem, megvártam, míg ismét felforr és besűrűsödik, majd elzártam a gázt és öntöttem bele pár csepp almaecetet.

Amíg a főzelék készült, megfőztem dupla mennyiségű vízben a kölest, sóztam, borsoztam. Mikor megpuhult, még melegen hozzákevertem a medvehagymát, belereszeltem a sajtot és pár csepp citromlevet is facsartam bele. Mikor langyosra hűlt, vizes kézzel gombócokat formáltam belőle és a főzelékkel tálaltam.

 

Spárgás, füstölt lazacos cukkinitészta

Hogyan lesz a cukkiniből széles metélt? És hogyan trükközünk, ha nem szeretnénk a tésztánkat tejszínes mártással nyakon önteni? Elmesélem!Minden a karalábéval kezdődött. Múlt hétvégén kellemesen meglepődtem, mikor egy soproni étteremben a fogas mellé karalábémártást kínáltak. Naná, hogy rámentem, hiszen imádom zöldségekkel kiváltani, helyettesíteni, kombinálni az amúgy tejes ételeket vagy a szénhidrát dús fogásokat. Ezért készül nálam a krumplipüré zellerből, édesburgonyából, vagy éppen karfiolból és jelen esetben pedig a tejszínes mártás helyett egy krémes karalábékrém került a cukkini “tésztára”. Az étteremben amúgy pici tejszín is volt azért a karalábé mellett, de így is sokkal ízletesebb és könnyedebb volt, mint a zsíros, nehéz, kizárólag tejszínnel áztatott dolgok. Kár, hogy még kevés vendéglátó egység nyitott az ilyesmire, és egy teljesen átlagos, közép kategóriás étteremről volt szó, de pont ettől népszerű valószínűleg a hely, ahogy a pincér is elmondta, hogy a klasszikus fogások mellett nyitnak az újdonságok felé, gondolnak azokra is, akiknek egy vasárnapi ebéd nem rántott húsból és pörköltből áll. Nálam 5 csillag az ilyen hozzáállás.

Sokkal több íz, tápláló alapanyag kerül így a tányérra és egy tökéletes vacsora vagy ebéd a végeredmény. Lazac helyett lehetne sült csirke vagy gomba, ha húsmentes verzió a cél. Karalábé helyett próbálkozhattok más zöldségekkel, zellerrel is akár, és a fűszereket is érdemes variálni, viszont a kapor és a lazac tökéletes páros. A cukkini ebben a formában jó alap bármilyen klasszikus tészta étel helyettesítésére, készítettem már bolognait is vele, húsos paradicsomos feltéttel. Érdemes kipróbálni!Hozzávalók 2 főre:

1 csomag füstölt lazac

2 db cukkini

1 csomag zöld spárga

pár csepp citromlé

olívaolaj, kókuszolaj

só, bors

Karalábékrémhez:

2 db karalábé

fél csokor kapor

1 gerezd fokhagyma

pár csepp citromlé

pár csepp méz

só, bors

A karalábét meghámoztam, felkockáztam, forrásban lévő vízbe szórtam és puhára főztem, majd leszűrtem. Megszórtam sóval, borssal, facsartam rá citromlevet, kapott pár csepp mézet, belereszeltem a fokhagymát és botmixerrel összeturmixoltam, majd beleszórtam az aprított kaprot is.

A cukkinit megmostam, majd fogtam egy krumplihámozót és teljes hosszában csíkokat szeltem ki belőle. Mindig miután 3-4 szeletet lemetszettem, fordítottam tovább körben, hogy 2-3 cm széles tésztaszerű csíkokat kapjak.  A csíkokat kevés kókuszolajon éppen csak pár perc alatt megfuttattam, míg összeestek kicsit, de még roppanósak maradtak, vagyis félig nyersek. Picit sóztam, borsoztam és ők is kaptak pár csepp citromlevet.

A spárga fás végeit levágtam, majd feldaraboltam és szintén forrásban lévő vízben kb. 5 perc alatt megfőztem, leszűrtem, hideg vízzel leöblítettem.

Tálaláskor a tányérra tettem egy kupac cukkinit, rászórtam a spárgát, rákanalaztam pár adag karalábépürét, majd a lazacdarabokat is ráhelyeztem. Pár csepp citromlé és olívaolaj, friss kapor és elkészült.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!